PDA

Zobacz pełną wersję : duży dylemat



krzych37
12-09-2010, 10:08
Witam wszystkich od przyszłego roku zaczynamy z żona budowę domu tak w granicach do 140m2 z użytkowym poddaszem Nam osobiście bardzo podobają się domy z bala nawet znalazłem już górala który by mi taki dom postawił w cenie 100000zl bal 27cm( stan surowy zamknięty) nigdzie się góral w internecie nie reklamuje po prostu u kolegi stawia :cool: pod Mińskiem. Oczywiście cala rodzina mi ten pomysł odradza i znajomi tez ze to same problemy i skrzypi cale życie no i że dom strasznie głośny, ze wszystko w nim będzie słychać. No i właśnie moje pytanie do tych, którzy już w takim domku mieszkają,
1 jakie są wasze wrażenia czy tak jest naprawdę, co ludzie mówią?
2 jak ogrzewacie wasze domy ( ja myślałem o pompie ciepła i nie wiem czy da rade bo ostatnie mrozy były duże) dodatkowo obowiązkowy kominek
3 ile jeszcze kasy będzie trzeba wydąć od takiego stanu budowy (czyli stanu zamkniętego do takiego w którym już można zamieszkać) tzn. elektryka hydraulika i cały koszt związany z zainstalowaniem pompy ciepła
4 a może darować sobie bal i postawić z pustaka max plus styropian podstawa w tym wszystkim jest oczywiście cena na wszystko chcemy wydać 300000tys (działkę mamy prąd na działce tez tylko sile trzeba doprowadzić, woda ze studni głębinowej) z góry dziękuję ze wasze podpowiedzi i sugestie
Pozdrawiam Krzysiek

kruszon11
13-09-2010, 10:16
Po pierwsze zacznij od przebrnięcia przez wątek domów z bali. Tam znajdziesz wszystkie odpowiedzi na swoje pytania....
Po drugie na pytania 1 do 3 chciałoby się odpowiedzieć 3 x tak :D:D:D
Tak skrzypi wszystko, "strasy" przez pierwsze kilka lat, potem też..... Wybór ogrzewania to leży tylko w Twojej gestii, zależy na co Cię stać.... Od stanu zamkniętego minimum drugie tyle, żeby zamieszkać. A przy okazji, co Twój góral wlicza w stan zamknięty, bo coś za dobrze to wygląda....

Co do pytania 4 to ja zostawię bez komentarza.... bo się nie znam.... :)

8)

krzych37
13-09-2010, 11:44
góral wlicza bal 27cm a dokładnie pół bal z wyciętym środkiem żeby nie skręcało :eek: (ja jestem laikiem wiec nie wiem czy to prawda czy nie )okna, drzwi, dach pokryty papą schody podłogi taras a reszta moja czyli fundament a raczej piwnica no i wykończenie
co jesteśmy z zona w górach to aż oczy nam się śmieją do tych domków ale pewnie tu jakbyśmy taki postawili to w promieniu jakiś 30km bylibyśmy jedynymi mieszkańcami takiego domku

krzych37
13-09-2010, 11:50
a forum od tygodnia już wnikliwie czytam i czytam o przekładkach gumowych korkach i innych wynalazkach wtykanych miedzy belki stropowe żeby nie skrzypiało domyślam się (ale tylko to moje domyślenia są) ze ten dom cały czas pracuje zależnie od pory roku temperatur

kruszon11
13-09-2010, 11:58
Z tym skręcaniem do szczera prawda.
Cena jest baardzo dobra.

krzych37
13-09-2010, 12:32
myśleliśmy jeszcze o jakiejś szkieletowej konstrukcji ale jak miesiąc temu przeszło tornado jakieś 200m od naszej działki to zrezygnowaliśmy

krzych37
13-09-2010, 12:33
za miesiąc będzie gotowa jego budowa pod Mińskiem wiec sie przejedziemy i zobaczymy

krzych37
14-09-2010, 07:37
może ktoś jeszcze napisze jak wam sie mieszka w tych domach :)?

krzych37
26-09-2010, 11:31
mam pytanie czy macie w swoich domkach kominki ktore rozprowadzaja cieple powietrze po pokojach tzn system DGP a jak tak to ile kosztuje taki system???

wiorek
28-09-2010, 14:44
24 cm drewna to za mało, żeby uzyskać odpowiednią izolację cieplną ściany. Wg mojego kolegi, który robi audyty energetyczne, bal powinien mieć 40 cm grubości. Do 24 cm trzeba jeszcze dodać z 10 cm ocieplenia - czyli postawić w środku konstrukcję "kanadyjczyka".
Apropo tornada - murowanym też nie pogardzi ...
Co do DGP - mam od 14 lat system grawitacyjny (bez żadnych turbin) - kosztuje tyle, co dystrybutor na kominek , rury do rozprowadzenia ciepła i anemostaty. No i robocizna. Inna bajka, to system wymuszony turbiną.
Uprzedzając pytanie - u mnie system działa świetnie - ale to zależy od wkładu kominkowego, który wybierzesz

krzych37
29-09-2010, 08:14
No właśnie wczoraj byłem u przedstawiciela firmy Kornak, który znajduje sie przy trasie katowickiej przed mszczonowem a ze jeżdżę tamtędy codziennie no to zakręciłem na mały rekonesans i facet tez mi powiedział ze jeśli kominek będzie umiejscowiony w centralnym punkcie domu to dobry fachowiec tak go zainstaluje i rozprowadzi rury ze sie bez turbiny obejdzie
a bal będzie miał 27 cm i ponoć powinno wystarczyć :) górale twierdza ze w takim domu nie mury a powietrze sie nagrzewa:) wiec zdecydowanie szybciej
i oczywiście kominek nie będzie jedynym źródłem ogrzewania