PDA

Zobacz pełną wersję : Podniesienie nadproży drzwi wewnętrznych



tosl
12-09-2010, 17:34
Witam! W zakupionym domu w stanie deweloperskim chcemy powiększyć otwory wszystkich drzwi wewnętrznych, które są przystosowane aktualnie do rozmiaru drzwi 200x80 na rozmiar 210x80, a więc wysokość otworu ok. 218 cm. Wiąże się to więc z koniecznością wymurowania nadproży i wmurowania ich 10 cm wyżej. Temat dotyczy zarówno ścian działowych na poddaszu z cegły o grubości 10 cm, jak i ścian nośnych na parterze o grubości 25 cm.
Nie mam wielkiej wiedzy w temacie, w związku z tym mam kilka pytań:
- czy jest to przeróbka, którą po prostu można zlecić dowolnej ekipie murarskiej, czy wymagany jest tu np. nadzór konstruktora?
- na co należy zwrócić uwagę, by taka praca została wykonana bezpiecznie, bez ryzyka naruszenia konstrukcji budynku?
- z jakim kosztem należy się liczyć w przypadku zlecenia wykonania takiej pracy budowlanej (podniesienie nadproży + ponowne otynkowanie okolic otworów drzwiowych)?
- czy taka przeróbka może skutkować utratą rekojmi na zakupiony budynek?

Proszę o radę. Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

finlandia
15-09-2010, 16:57
Pogadaj z "kumatym"wykończeniowcem. Jak macie obawy, że coś się osłabi, to najpierw zamontujcie profil stalowy (dwuteownik) nad otworem, a potem kujcie.
To raczej nie jest problem nie do przejścia, chociaz obawiam się, że załatwienie go zgodnie ze sztuką papierową może przysporzyć kosztów.

aqi
18-10-2010, 19:17
Mam taki sam problem, z tym że u mnie murarz spaprał robotę i wymurował otwory na drzwi o wysokości 204cm.
Też nie wiem jak to poprawić, czy przy wybijaniu nadproży, (belka L), nie popęka ściana.

aqi
18-10-2010, 19:20
Mam ten sam problem. Murarz spaprał robotę, wymurował otwory o wysokości 204cm. Bardzo duży kłopot co z tym zrobić. W nadprożach jest belka L.

Zbigniew100
19-10-2010, 07:45
Przy szerokości drzwi do 100 cm można spokojnie wyciągnąć / wykuć / stare nadproże i podnieść.
Ważne aby dobrze zalać / "dobić" zaprawą / nadproże, w nowej pozycji, od góry.