PDA

Zobacz pełną wersję : Intelilgentny Dom - szukam systemu do zarządzania IB....



bart!
13-09-2010, 11:28
Buduje dom… właśnie jestem na etapie wybierania systemu Intelignetnego domu. Znalazłem taki system BMS VISION SYSTEM http://www.visionsystem.pl/ - czy ktoś zna ten system? Spotkałem się z nimi, mają wszystko o co mi chodzi: zarządzanie (również zdalne via Internet) ogrzewaniem, alarmem, kamerami, nawadnianiem, roletami, oświetleniem, zamkiem… Zrobili mi projekt i powiem szczerze, że jestem zaskoczony ceną. Porównywałem to do kilku innych firm, ale wiem, że to ciężko porównać ze względu na różne rozwiązania.
Czy znacie jakieś inne systemy umożliwiające takie rozwiązanie? Chciałbym jeszcze porównać. Plusem tej firmy jest to, że jest to polski produkt i w razie awarii gwarantują mi szybką reakcję (naprawę lub wymianę), a w przypadku zachodnich systemów obawiam się trochę o terminy…

Jak ktoś już ma takie rozwiązanie w domu lub wie, że ktoś ma może poda mi informacje jaki to system (firma)… na razie decyduję się na Vision, ale … im więcej wiesz tym lepiej. Będę wdzięczny za informacje

Jarek EM08
13-09-2010, 12:59
Buduje dom… właśnie jestem na etapie wybierania systemu Intelignetnego domu. Znalazłem taki system BMS VISION SYSTEM http://www.visionsystem.pl/ - czy ktoś zna ten system? Spotkałem się z nimi, mają wszystko o co mi chodzi: zarządzanie (również zdalne via Internet) ogrzewaniem, alarmem, kamerami, nawadnianiem, roletami, oświetleniem, zamkiem… Zrobili mi projekt i powiem szczerze, że jestem zaskoczony ceną.

Dla mnie system dyskwalifikuje, to, że to rozwiązanie bazuje na zwykłym PC-ie (plus dodatkowe moduły podłączane pod magistralę. Poza tym zaglądnąłem do spisu takiego zestawu.


Kontaktron (czujnik domkniętego okna

lub drzwi) 94399

Włącznik oświetlenia


(dzwonkowy) 3

Czujnik ruchu 6
Kamera USB* 1
Manipulator 1
Sygnalizator 1
Modem GSM 1
Neuron Cyfrowy (4-4), (8-0) 2
Konwerter RS485 1
Zasilacz 24V 1
Oprogramowanie Family Light**

W tym zestawie oferują same duperele: kontaktrony, włączniki, czujniki ruchu, kamera, zasilacz... Jedynie Modem GSM i Neuron Cyfrowy brzmią jak prawdziwe elementy instalacji inteligentnej... Reszta to g...


Porównywałem to do kilku innych firm, ale wiem, że to ciężko porównać ze względu na różne rozwiązania. Czy znacie jakieś inne systemy umożliwiające takie rozwiązanie?

Jakie "takie"? Że niby inne inteligentne systemy sterowania domem? Jest ich od groma... Sam pisałeś w pierwszym zdaniu "Porównywałem to do kilku innych firm" więc musisz znać inne systemy, skoro je porównywałeś właśnie z tym o którym piszesz.


Chciałbym jeszcze porównać. Plusem tej firmy jest to, że jest to polski produkt i w razie awarii gwarantują mi szybką reakcję (naprawę lub wymianę), a w przypadku zachodnich systemów obawiam się trochę o terminy…

A gdzie tu widzisz plus, że to polski produkt? Czy szybka reakcja w razie awarii jest możliwa tylko w przypadku polskich firm? Samochód też kupujesz polski, bo naprawa "zagrabanicznych" dłużej trwa niż polskich???


Jak ktoś już ma takie rozwiązanie w domu lub wie, że ktoś ma może poda mi informacje jaki to system (firma)… na razie decyduję się na Vision, ale … im więcej wiesz tym lepiej. Będę wdzięczny za informacje

A ja bym raczej odradzał...

bart!
14-09-2010, 10:10
Dzięki Jarek za info :)

OK. łatwo napisać odradzasz… takie same produkty są używane w innych systemach również. Masz jakieś w tym doświadczenie? Montowałeś już kiedyś taki system? Dlaczego wg Ciebie, to że jest ten system zarządzany PCtem to błąd? Łatwo (i tanio) wymienić ewentualne usterki, na tym się znam i nikt mi nie wciśnie naprawy jednostki centralnej za 5.000 zł (słyszałem o takich przypadkach)…

Przeczytałem taki ciekawy artykuł, że wprowadzenia systemu BMS spodowduje znaczące oszczędności w prądzie, gazie, wodzie itd. (w kilku firmach w tym VISION potwierdzili to i nawet przedstawili wyliczenia). Zdecydowałem się w związku z tym i odłożyłem już kasę (wbrew pozorom na taki system nie jest potrzebny majątek) i chcę mieć taki system w domku…

Jarek EM08
14-09-2010, 11:58
OK. łatwo napisać odradzasz… takie same produkty są używane w innych systemach również.

Bo ja wiem czy takie same komponenty są używane w innych systemach? Jak już pisałem, zestawienie komponentów tego systemu instalacji inteligentnej wygląda dla mnie dziwnie. Bo dla mnie większość z nich to elementy poboczne i dodatkowe. Zresztą przedstawione przeze mnie zestawienie przykładowego zestawu "Light" a więc mającego za zadanie sterować oświetleniem zawiera kilkadziesiąt kontaktronów, więc coś mi tu nie pasuje.



Masz jakieś w tym doświadczenie? Montowałeś już kiedyś taki system? Dlaczego wg Ciebie, to że jest ten system zarządzany PCtem to błąd?

Sam jestem w podobnej sytuacji jak Ty bo stoję przed wyborem takiej instalacji i mocno się nim interesuję.
A dlaczego nie popieram sterowania systemem za pomocą PC-ta? Bo uważam, że do takiego sterowania powinno wykorzystywać się jednostki ku temu specjalizowane. Dlaczego w samochodach nie montuje się skrzynek z PC-tem, tylko specjalizowane układy. Dlaczego dla układów alarmowych projektuje się specjalne układy? Przecież PC-et by sobie z tym też poradził... Kupiłbyś sobie parę kart rozszerzeń i alarm mógłby działać na takim PC-cie. Można by tu podać wiele przykładów wziętych i innych dziedzin życia, w których można by wykorzystać PC-ta, a pomimo to stosuje się specjalizowane układy zewnętrzne.
A dlaczego się je stosuje? Bo są bardziej niezawodne (bo specjalizowane!). Bo może kiedyś przy takim PC-cie usiądzie Twoja żona i w czasie wyszukiwania na nim kolejnego genialnego przepisu na szarlotkę komputer się zawiesi i sterowanie domu przestanie działać, a jak usiądzie przy nim syn i zacznie na nim grać w Mafię 2 albo Wiedźmina 2, to sterowanie domem zacznie się przycinać i zamiast światło włączyć się natychmiastowo, włączy się po paru sekundach (jak Windows dojdzie z obsługą do odpowiedniego zdarzenia w kolejce). Bo jak PC-et jest podłączony do netu, to może Ci się włamać haker, podmienić tapetkę na swoją własną z napisem "Tu byłem" i wyłączyć światło w czasie gdy idziesz ciemnym korytarzem i sobie nabijesz guza... ;)
Można oczywiście komputer zamknąć na 4 spusty, ale co wtedy ze sterowaniem domem... Można też zabronić z nim cokolwiek robić, oprócz sterowania domem... Ale po co w takim razie PC-et?

Pamiętaj, że generalnie PC-et odgrywa tu rolę wyświetlacza z ekranem dotykowym w innych systemach wieszanych na ścianie, które nie potrzebują do obsługi myszki, bo robi się to paluchem. Ja tam nie chciałbym siadać przed kompem, brać w dłoń myszkę, tylko po to żeby podnieść w salonie żaluzje.
Wiadomo, że można sobie sprawić PC-ta z ekranem dotykowym, ale wtedy cała impreza robi się droższa.

Poza tym nie wiesz jakie te kontaktrony dostaniesz (pewnie niewpuszczane - do montażu zewnętrznego), kiepskie kamery (chyba! bo nie jest napisane jakie). Dla mnie te listy nie mają sensu... Zresztą... Wątpię czy zaproponowany zestaw będzie dla Ciebie wystarczający, więc będziesz musiał dokupić dodatkowe komponenty, a poza zestawem nie będą pewnie wcale tanie...


Łatwo (i tanio) wymienić ewentualne usterki, na tym się znam i nikt mi nie wciśnie naprawy jednostki centralnej za 5.000 zł (słyszałem o takich przypadkach)…

E tam łatwo... Chyba prawie w każdym systemie można łatwo wymienić uszkodzone komponenty. Ten Twój PC-et tak czy tak musi współpracować z czujnikami czy aktorami poprzez zewnętrzne moduły, które w "Twoim" systemie nazwane są np. "cyfrowym neuronem"... Moduły takie (i inne) tak samo występują w innych systemach i one też mogą się popsuć. Fakt, że jeżeli jednostka centralna jest taka droga, że sama naprawa kosztuje 5000, to można się pokusić o wybór systemu, w którym ona aż tyle nie kosztuje.



Przeczytałem taki ciekawy artykuł, że wprowadzenia systemu BMS spodowduje znaczące oszczędności w prądzie, gazie, wodzie itd. (w kilku firmach w tym VISION potwierdzili to i nawet przedstawili wyliczenia).

E... Nie bądź dzieciak. To tak jak piszą, że instalując kolektory słoneczne można zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet 800 zł rocznie... Wszystko to prawda, tylko w jakich warunkach... Jak ktoś ogrzewa dom prądem (a jest to znikomy procent) i jest odpowiednia pogoda żeby panele mogły pracować z odpowiednią mocą i sprawnością... Jeżeli te warunki nie są spełnione, to okres zwrotu takiej inwestycji wydłuża się z 10-12 lat nawet do 30. Tak więc takie ekonomiczne wyliczenia przedstawiane przez producentów do mnie za bardzo nie przemawiają.

Ja chciałbym taki system sobie zainstalować, ale nie myślałem nigdy o tym jako systemie służącym do oszczędzania energii, a jedynie mającym działać dla mojej i innych wygody i dlatego, że mam taką fanaberię...:rolleyes:


Zdecydowałem się w związku z tym i odłożyłem już kasę (wbrew pozorom na taki system nie jest potrzebny majątek) i chcę mieć taki system w domku…

Twoja sprawa.
Twoja kasa, Twoje fanaberie... Ja bym wybrał co innego...

Szybki_Fred
14-09-2010, 12:43
Takie rozwiązanie nie musi pracować na komputerze typu desktop, może pracować na komputerze przemysłowym
http://www.mpi.ch/products/industrial_computers/systems_ind_pcs/boxed_cased_pcs/iei_ebc_2100_nano_board.html

lub komputerze panelowym.
http://www.bsicomputer.com/industrial/panel_pc/panel_pcs.htm

Są to urządzenia bezwiatrakowe, które potrafią bezawaryjnie pracować wiele lat. Tego typu komputery (jak sama nazwa wskazuje) często są wykorzystywane w przemyśle, gdzie awaria linii produkcyjnej powoduje potężne straty i nikt sobie na to nie może pozwolić.

Zresztą wiele rozwiązań z których korzystamy na codzien to tak naprawdę komputery pc w innej obudowie i z innym softem (jak chodziażby dekodery tv).

Ja też nie wyobrażam sobie puszczenia takiego systemu na zwykłym komputerze, na którym sprawdza się pocztę i gra w gry... To nie będzie działać.


Pozdrawiam i życzę udanych zakupów

Jarek EM08
14-09-2010, 12:51
Jak wiedzę w drugim przypadku, nie jest to cenowo atrakcyjne. Co oznacza dla Barta dodatkowy wydatek, którego chciał uniknąć...

cieszynianka
14-09-2010, 21:43
Tu kopalnia wiedzy na ten temat:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?14996-Programowalne-instalacje-elektryczne-w%C4%85tek-dla-entuzjast%C3%B3w

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157491-inteligentny-dom-gotowe-systemy-w-dobrej-cenie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?9326-Instalacja-alarmowa-raz-jeszcze

Miłego ;)

bart!
17-09-2010, 16:14
Dzięki za linki! :)

Mam lekturę na weekend :)

Bart!

robja
22-12-2010, 14:07
Polecam inteligentny dom eHouse (http://www.isys.pl/)

odaro
22-12-2010, 17:23
Zrobili mi projekt i powiem szczerze, że jestem zaskoczony ceną. Porównywałem to do kilku innych firm, ale wiem, że to ciężko porównać ze względu na różne rozwiązania.


Ale jesteś zaskoczony niską ceną?

odaro
22-12-2010, 17:24
Polecam inteligentny dom eHouse (http://www.isys.pl/)



Polecasz swój system :)