PDA

Zobacz pełną wersję : DGP czy płaszcz wodny przy rekuperacji?



tomek_glw
13-09-2010, 12:10
Witam,

co lepiej się sprawdzi? DGP czy kominek wodny?
W domu będzie rekuperator, kominek oczywiście będzie miał doprowadzenie powietrza z zewnątrz.
DGP wymagałoby poprowadzenia dodatkoweych kanałów powietrznych i turbiny - parterówka więc grawitacyjnie nie pójdzie.
Płaszcz wodny można by podłączyć do jakiegoś wymiennika wodno-powietrznego (np. zwykła chłodnica) na wejściu powietrza z reku i tym samym rozprowaadzić ciepło istniejącą już siecią wentylacyjną i dodatkowo można też ogrzać zasobnik CWU.
W domu będzie pompa ciepła jako główne źródło ogrzewania.
Czy kominek wodny brudzi się znacznie bardziej/szybciej od powietrznego, na skutek niższej temp. spalania?
Co radzicie? Nie zamierzam robić kotłowni z salonu, więc myślę, że kominek średnio podziała ze 2h na dobę, nie więcej chyba.
Dzięki i pozdrawiam.

mariobros35
13-09-2010, 13:39
Zdecydowanie płaszcz wodny i nikt nie każe i robić z salonu kotłowni przy mądrym z pięciu kominka z instalacją za pomocą bufora ciepła i odpowiedniej automatyki można uzyskać efekt 2- 3 godzin palenia na dobę na maxa ładując bufor a 12-18 godzin odbioru ciepła z bufora bez palenia w kominku

KrzysztofLis2
14-09-2010, 06:38
Jeśli masz zamiar palić w kominku codziennie, to właśnie to jest robienie kotłowni z salonu. :)

Jeśli w domu ma być pompa ciepła, to bufor raczej nie wchodzi w grę, bo trudno byłoby zgrać jedno z drugim. Bufor aby działał dobrze powinien być wysokotemperaturowy, a pompa jest niskotemperaturowa.
Jeśli ma być pompa ciepła, to kominek do ogrzewania się nie opłaca, bo się nigdy nie zwróci. Zwłaszcza z płaszczem wodnym. Ogrzewanie pompą ciepła będzie po prostu tańsze. Posiadanie kominka dla klimatu, to rozumiem, ale też bym uważał na koszty, bo to przecież jedyny komin w całym domu do wykonania...

tomek_glw
14-09-2010, 10:30
Buforem wczesną jesienią lub późną wiosną byłby niewielki basen ogrodowy.
W zimie zasobnik na CWU ok 300l.
Nie przewiduję spięcia pompy ciepła z kominkiem. Chciałbym kominkiem podgrzać jedynie powietrze i ewentualnie właśnie CWU (jeśli wybiorę płaszcz wodny)
Chciałem traktować go też jako rezerwowe źródło w zimie na wypadek awarii PC.
Dlatego moje pytanie o możliwość wpięcia wodnego kominka bezpośrednio w kanały powietrzne rekuperatora za pomocą jakiejś większej chłodnicy wstawionej w przekrój rury. Czy da się to zrobić i jakiej wielkości musiałaby być chłodnica? Podejrzewam, że jej przekrój musiałby być znacznie większy niż średnica kanału powietrznego.
Trzebaby jakoś przerobić wyjście z rekuperatora lub rurę powietrzną zaraz za nim, żeby rozszerzała się do rozmiarów sporej chłodnicy i dalej zwężała do zwykłych rozmiarów.
Jeśli ten pomysł nie wypali lub jest bez sensu to daję DGP.
Pozdrawiam!

Liwko
14-09-2010, 11:54
Odpuść sobie ten kominek! Jeśli masz pompę ciepła to nie ma kompletnie sensu go robić. Przy bezwładności podłogówki nawet przy awarii PCi będziesz miał kilka dni na naprawę zanim ci się domek wychłodzi. Jeśli chcesz koniecznie kominek to zwykły. Przy wentylacji mechanicznej z rekuperatorem wychłodzenie będzie trwało jeszcze dłużej.

tomek_glw
15-09-2010, 07:52
Na wypadek awarii PC zrobiłbym kominek z DGP wpięty pod reku (można bez dodatkowej turbiny) .

W jaki sposób wpina się kominek z DGP pod rekuperator? W kanał czerpni?
Czy kominek z DGP jest mniej kłopotliwy niż wodny?
Pytam, bo kominek chcę jednak mieć pomimo pompy ciepła. Dla przyjemności i nastroju. Więc jaki lepiej?

tomek_glw
15-09-2010, 09:19
Dzięki za opinię.
Jeśli wybiorę DGP, to raczej nie wepnę go w reku, ponieważ kominek mam centralnie w domu a reku dość daleko na obrzeżach w pom. gospodarczym więc powietrze z kominka musiałoby przebyć ok 15m w jedną stronę do rekuperatora a potem z powrotem ok 20m w linii prostej kanałami rekuperatora. Trochę bez sensu. Wrzucę ze 3 kanały do DGP rozchodzące się promieniście od kominka w 3 strony i obrzeża domu mam w jednakowej odległości.
Jakieś ZA dla kominka z płaszczem wodnym? ;)

Liwko
15-09-2010, 09:49
Jakieś ZA dla kominka z płaszczem wodnym?

Uwierz nam na słowo, żadnego.

Pokaż nam twój projekt domu. Łatwiej będzie coś doradzić.

margod
15-09-2010, 10:01
Jakieś ZA dla kominka z płaszczem wodnym?

Uwierz nam na słowo, żadnego.

.
a ja jestem innego zdania, podobnie jak mariobros35,

Zdecydowanie płaszcz wodny i nikt nie każe i robić z salonu kotłowni przy mądrym z pięciu kominka z instalacją za pomocą bufora ciepła i odpowiedniej automatyki można uzyskać efekt 2- 3 godzin palenia na dobę na maxa ładując bufor a 12-18 godzin odbioru ciepła z bufora bez palenia w kominku
dodał bym tylko, że należy zakupić dobrej jakości i o wysokiej sprawności wkład.

Liwko
15-09-2010, 10:14
Jeżeli kupujesz pompę ciepła to masz tanie grzanie, a jak masz tanie grzanie to po co wydawać następne niemałe pieniądze na następne tanie grzanie przy którym w dodatku trzeba się nieco narobić? Jeśli ktoś chce palić w kominku sporadycznie to po co mu PW a jeżeli ktoś chce palić ciągle to po co mu PCi?
No ale jeżeli macie kupę kasy no to oczywiście można, tylko po co?

No ale widzę, że koledzy z branży więc mają w tym jakiś interes.

tomek_glw
15-09-2010, 17:22
Jeżeli kupujesz pompę ciepła to masz tanie grzanie, a jak masz tanie grzanie to po co wydawać następne niemałe pieniądze na następne tanie grzanie przy którym w dodatku trzeba się nieco narobić? Jeśli ktoś chce palić w kominku sporadycznie to po co mu PW a jeżeli ktoś chce palić ciągle to po co mu PCi?
.

Oczywiście, że masz rację. Kominek robię, bo chodzi mi o klimat i nastrój a nie o oszczędności. Tyle że cena DGP chyba nie jest niższa od wodnego, czy się mylę?
Ładny (wg. mnie) kominek powietrzny kosztuje i tak ok 6-8tys pln ;( do tego jeszcze dystrybucja powietrza.
Wodny jest mniej więcej w tej samej cenie...

Liwko
15-09-2010, 17:43
Widzę że boisz się zaufać tylko pompie. Nie ma się czego bać. Czy doprowadzenie wody do domu robisz z dwóch przyłączy? A prąd robisz z dwóch linii? Kup zwykły kominek bez żadnych płaszczy i nadmuchów a wentylacja mechaniczna sama ci trochę rozprowadzi tego ciepełka od kominka. Naprawdę szkoda na to kasy. Jeśli nawet zdarzyła by ci się długotrwała awaria pompy (a raczej wszystko można naprawić w dwa dni) to możesz podpiąć podłogówkę pod jakiś tani piecyk elektryczny. Oczywiście wątpię w to aby kiedykolwiek było ci to potrzebne, ale można. A jak nahajcujesz w kominku na twoich 150m2 to ciepło i tak rozejdzie ci się po domku.

Liwko
15-09-2010, 20:43
A tak musisz się martwić czy PCi za kilkadziesiąt tys.zł się nie zepsuje i czy wydoli

No rzeczywiście nie był byś sobą:)

tomek_glw
15-09-2010, 22:08
Niebyłbym sobą,gdybym nie dodał,że najtańszą alternatywą na ogrzanie dobrze ocieplonego domku jest właśnie wyżej pokazany kocioł elektryczny w cenie 2,4 tys.zł !! zasilany w II taryfie :)
A tak musisz się martwić czy PCi za kilkadziesiąt tys.zł się nie zepsuje i czy wydoli ;)


Tak się składa, że brałem to też pod uwagę. Odchodzimy od tematu ale:
zapotrzebowanie szacuję na ok 14000KWh na rok łącznie z CWU
0,6zł/kwh daje 8400zł rocznie
Dzięki pompie płacę ok 2200zł (COP 3,8 ) czyli rocznie oszczędzam ok 6000zł.
Pompa + kolektor poziomy ok 30tys zł daje 5lat zwrotu. Moim zdaniem warto, nawet jeśli byłoby to 8 lat, dlatego zamiast elektrycznego Kospela, który kosztuje właśnie ok 2,5 tys zł celuję w PC.
Z kominkami - myślałem, że wodne wcale nie są droższe od powietrznych plus instalacja DGP ani, że są bardziej pracochłonne w eksploatacji. Jeśli tak to faktycznie wybieram powietrzny!

Liwko
16-09-2010, 07:07
tomek, nie przejmuj się Arturo72, on tak już po prostu ma. Dlaczego np. nie policzył grzania CWU? Ty będziesz miał to za 250-300zł rocznie a on przy takim samym zużyciu za 1000-1200. I jeszcze nie napisał ile więcej kosztowało go te dodatkowe ocieplenie (pieniędzy i pracy) Więc dokładnie jest tak jak piszesz. Okres zwrotu twojej pompy wyniesie około 5 lat.
A co do spadku cen PCi to dziwne ale na zachodzie one pracują od kilkudziesięciu lat a nie są tanie jak barszcz.

Liwko
16-09-2010, 08:02
14tys.kWh*0,32zł=4400zł,wychodzi,że rocznie "oszczędzasz" 2,2tys.zł

Pamiętaj Arturo, że pompa też pracuje w II taryfie.
Tak poza tym pamiętaj, że nie wszystkie domy da się zrobić tak bardzo energooszczędne. Robiąc taki dom i zakładając grzanie prądem podejmujesz pewne ryzyko. Nie zawsze się udaje i wiele osób się o tym srogo przekonuje. To jest jak jazda po bandzie. Uda się albo katastrofa. Zdecydowanie łatwiej jest wybrać tanie źródło ogrzewania niż wybudować dom pasywny. Nie każdy ma czas żeby robić samemu lub stać nad głową wykonawców a biorąc firmę do wykonania domu pasywnego to płyniesz aż miło.

Liwko
16-09-2010, 09:37
Jak masz tak dobrze ocieplony dom to zamiast kopać kolektor gruntowy, kup tanią pompę powietrze-woda. Pod poznaniem produkują je poniżej 10tyś. zł. więc prawie za cenę DZ i nawet przy niskim COP 3 rachunki spadną ci jeszcze o około 60%.

Liwko
16-09-2010, 10:59
Ja bym jednak wybrał nieco droższą ale zdolną do pracy z dobrym COP w temperaturach do -15oC. Temperatury poniżej tej granicy występują dość sporadycznie (ta zima przyznasz była dość wyjątkowa). I znowu nie pchałbym się w drogie produkty tylko zwrócił uwagę na podzespoły. Jak pamiętam ta pompa P-W pod Poznaniem kosztowała coś koło 7tyś. więc stosunkowo niewiele.

Diakon
19-09-2010, 09:52
A możecie napisać ile kosztuje dodatkowo zrobienie DGP do kominka, chodzi mi o rząd wielkości 2, 5 czy 10 tys?

Liwko
19-09-2010, 10:09
Wklej link do swojego projektu domu to łatwiej będzie coś doradzić.

Diakon
30-09-2010, 13:32
Projekt domu "Na miarę2 " http://www.domyzwizja.pl/
Dom jest trochę rozległy, nie wiem czy jest sens robić amenostaty od DGP np w łazienkach?

agiles1978
28-12-2010, 19:06
A może pomożecie rozwiązać mój dylemat



Witam majsterkowicze szukający trafnego wyboru i najlepszego rozwiązania. Długo w mej głowie kluł się pomysł modernizacji kominka i chciałbym żebyście rozważyli ten pomysł czy słuszny czy wręcz zaniechać go i pozostawić stan jaki jest obecnie czyli tak:

stan obecny
- dom około 180 m2, wybudowany w 2003r, ocieplony z zachowaniem obecnych standardów Centralne ogrzewanie jest to piec gazowy Junkers Eurostar wraz z zasobnikiem 150 L wody i pogodówką. Parter wszędzie podłogówka, piętro kaloryfery.
- kominek około 6 lat intensywnego użytkowania wkład żeliwny 16 KW wraz z DGP na poddasze, pod kominek doprowadzona rura z powietrzem

nieśmiałe plany
- zamontować wkład z płaszczem wodnym(taki z wężownicą schładzająca i nadmuchem ), wpiąć się do instalacji C.O. w taki sposób aby również nagrzewał wodę w zasobniku do Ciepłej Wody Użytkowej za pośrednictwem wymiennika płytkowego i otwartej instalacji wraz z naczyniem zbiorczym.
- połączyć rurę od DGP w miejscu gdy idzie do góry z rurą spiro stalową, która będzie owinięta wokół stalowej rury łączącej wkład z kominem (celem nagrzewania powietrza w rurze do DGP) do części dolnej (ta która jest wyprowadzona na zewnątrz) chcę wpiąć się z tz powietrzną pompą ciepła która latem będzie ogrzewać CWU i wyrzucać zimne powietrze.(oczywiście w taki sposób by w chłodne dni nie chłodzić pomieszczenia czyli z przepustnicą którą będę regulował zimne powietrze do środka lub na zewnątrz) Z racji na to że miejsce w którym stoi kominek sąsiaduje z kotłownią wszystkie pompy i urządzenia niezbędne będą w kotłowni a w zamkniętej obudowie kominka tylko połączenie rur z wkładem. Planuję też zrobić odprowadzenie awaryjne wody z pod kominka do sąsiadującej kotłowni

I teraz najważniejsze pytanie
Czy warto to rujnować czy ekonomicznie coś zyskam na zmianie wkładu i podpięciu go do C.O. podejrzewam że koszt wyniesie około 13 000 zł

http://www.fotoszok.pl/show.php/7008_kominek-2.jpg.html http://www.fotoszok.pl/show.php/7007_kominek-1.jpg.html http://www.fotoszok.pl/out.php/i7008_kominek-2.jpg http://www.fotoszok.pl/out.php/i7007_kominek-1.jpg

lukep3
30-12-2010, 15:54
koledzy mam kominek z płaszczem - jestem bardzo zadowolony - pale góra 3 dni w tygodniu, napewno dużym minusem jest koszt kominka - ja wybralem sobie ładny wkład, a że mam wymagający gust więc troszke kosztował, do tego regulator, sprzęgło hydrauliczne, przepustnica no i obudowa kominka..uff - troche się nazbierało..mysle ze jesli mial bym robić kominek zrobilbym znowu z plaszczem - przede wszystkim duży komfort ciepła - cały budynek dobrze dogrzany, długi czas spalania, brak efektu nadmiernego ciepła w jednym pomieszczeniu a w innych zimno.
wentyl mech. z gwc wykonywałem i przeciwieństwie do przedmowcow uważam iż nie nalezy łaczyc wentylacji z ogrzewaniem - to sa 2 odrebne instalacje. Mam alergika w domu wiec dgp i powietrzne ogrzewanie definitywnie odpada, zreszta malowac scian też nie lubie.
Drugim źródłem ogrzewania jest piec gazowy kondensacyjny z zasobnikiem warstwowym - ciepła woda od razu dostępna z duża wydajnościa, koszt podgrzewu 110 l wody ok 0,48 zł wiec nie wiele (gaz z sieci).
Jesli macie dostep do gazu - to gaz, jesli nie to wybralbym PC. Uwaga przy gazie i d. ocieplonym budynku mamy szanse spokojnie osiagnac taryfę W2 a wtedy koszty stałe to ok.20 paru złotych na m-c.

agiles1978
02-01-2011, 07:07
lupek3 napisałeś że do instalacji hydraulicznej kominka użyłeś " do tego regulator, sprzęgło hydrauliczne" możesz rozjaśnić co to jest to sprzęgło hydrauliczne ? i regulator? opisz więcej o Twojej instalacji

margod
02-01-2011, 10:41
Nic innego jak zbiornik buforowy, ale niekoniecznie o dużej pojemności.

M***ki
20-02-2011, 18:41
Do domu z rekuperatorem kominek powietrzny z najprostszym rozprowadzeniem grawitacyjnym , ale 100* powietrza do spalania z poza budynku lub kominek jako mała hypokausta . W domach pasywnych lub prawie pasywnych dobrze sprawdza się to drugi , daje lepszy rozkład emisji ciepła w czasie . Zobacz na naszej stronie realizacje "Mińsk" pracuje ona w domu o powierzchni około 140 m i maksymalnej stracie ciepła 4,2 kW . Powierzchnia obudowy emituje do 4,5 kw na godzinę a ciepło po domu "roznosi " praca rekuperatora który i tak pracuje , czyli takie DGP przy okazji wentylacji .

jaalicja
15-11-2012, 17:54
Podpinam się pod ten wątek bo mamy podobny dylemat.

Fakty są następujące:
1. Projekt: domplan.com.pl/Kendra/Kendra.html
2. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem

Plany są następujące:
3. Podłogówka po całości (parter, poddasze).
4. Ogrzewanie: piec kondensacyjny - zasilający podłogówkę oraz dodatkowo kominek.

Pytania są następujące:
5. Jaki kominek zrobić do takiego układu - podłogówka grzana piecem kondensacyjnym ?
6. Zaznaczam, że mamy dostęp do taniego drewna z własnego lasu, więc w głowie zaświtał pomysł płaszcza wodnego i bufora, żeby to akumulować i przyciąć trochę rachunki za gaz.
7. Czy dodanie bufora i kominka z pw nie skomplikuje tej prostej z założenia instalacji ?

Pomóżcie pls :)

Kominki Piotr Batura
16-11-2012, 06:21
Nic nie zastąpi wygody, jaką gwarantuje Ci planowany piec kondensacyjny. Jesli masz swoje drewno, zbuduj piec akumulacyjny, który ogrzeje Ci podczerwienią większość domu. Na grzejnikach załóż regulatory, które wyłączają każdy niezależnie. Tam gdzie nie dotrze ciepło z piecokominka, bedzie grzać gaz. Koszt od kilkunastu tys., czyli porównywalny z kominkiem z PW. Jest jeszcze argument dwóch niezależnych źródeł ciepła ( w razie awarii, lub braku prądu).

kbab
16-11-2012, 08:26
Zaznaczam, że mamy dostęp do taniego drewna z własnego lasu, więc w głowie zaświtał pomysł płaszcza wodnego i bufora, żeby to akumulować i przyciąć trochę rachunki za gaz
Od 10 lat eksploatuję tani z marketu kominek z pw, podgrzewam nim zbiornik cwu (300l) i podłogówkę, ostatnio sporo zaoszczędziłem na gazie - teraz jestem w tar W-1.1 - do 300m3 GZ50. W moim przypadku był to dobry wybór.

Wojtek_796
16-11-2012, 08:49
Witam!

Przy wkładzie z płaszczem wodnym najgorsza jest taryfa W0-0 (zero woltów, zero amperów). U mnie to tak np. przy każdym większym wietrze albo śniegu (wsi spokojna, wsi wesoła...).
Piotr ma rację. Nie ma sensu komplikowanie układu CO - czego bogatemu zabronić oczywiście nie można.
Chyba, że ktoś ma możliwość grawitacyjnego grzania bufora, albo do kominka jest podpięty równolegle wymiennik wodny, który można wyłączyć w czasie palenia.

Pozdrawiam

grigo
16-11-2012, 08:52
Czy może mi ktoś wytłumaczyć w jaki sposób ciepło z kominka dostaje się do sypialni za pomocą rekuperatora. Skoro reku dmucha do sypialni, salonu a wyciąga powietrze z łazienek i kuchni to ruch powietrza jest raczej w odwrotnym kierunku niż zakładane przez M***ki.
Mi do tego założenia brakuje prostego DGP grawitacyjnego, oczywiście przy odpowiednim rozmieszczeniu pomieszczeń (sypialnie na piętrze)


Do domu z rekuperatorem kominek powietrzny z najprostszym rozprowadzeniem grawitacyjnym , ale 100* powietrza do spalania z poza budynku lub kominek jako mała hypokausta . W domach pasywnych lub prawie pasywnych dobrze sprawdza się to drugi , daje lepszy rozkład emisji ciepła w czasie . Zobacz na naszej stronie realizacje "Mińsk" pracuje ona w domu o powierzchni około 140 m i maksymalnej stracie ciepła 4,2 kW . Powierzchnia obudowy emituje do 4,5 kw na godzinę a ciepło po domu "roznosi " praca rekuperatora który i tak pracuje , czyli takie DGP przy okazji wentylacji .

Wojtek_796
16-11-2012, 09:09
Czy może mi ktoś wytłumaczyć w jaki sposób ciepło z kominka dostaje się do sypialni za pomocą rekuperatora. [...]

Robi się w pomieszczeniu z kominkiem wyciąg zamiast nadmuchu, ale ja nie jestem entuzjastą tego rozwiązania. WM nie służy do rozprowadzania ciepła po domu - jest to wtedy system o niskiej sprawności.


Mi do tego założenia brakuje prostego DGP grawitacyjnego

Dobrze Ci brakuje, jeżeli można tak powiedzieć. Mi też.
Ja bym tego jednak nie nazwał DGP, ale osobnym układem rozprowadzania powietrza po domu, od pozostałych niezależnym. Taki homogenizator temperatury - jakieś przepusty w stropach, ścianach.
Oczywiście, tak mi się wydaje.

Liwko
16-11-2012, 11:01
Robi się w pomieszczeniu z kominkiem wyciąg zamiast nadmuchu, ale ja nie jestem entuzjastą tego rozwiązania. WM nie służy do rozprowadzania ciepła po domu - jest to wtedy system o niskiej sprawności.


Potwierdzam. Może Forest to przeczyta...

Forest-Natura
16-11-2012, 11:10
Witam.
Liwko ... nie do końca wiem do czego "pijesz" ... może po prostu czytaj ze zrozumieniem innych wypowiedzi ... :rolleyes:
Oczywiście że jak puścisz powietrze z samego kominka przez rekuperator, to zwiększysz straty ciepła tylko, bo wyrzutnia reku będzie Ci sadzić na dwór ze 20 stopni. Ale robiąc to w inny sposób instalacja może być ta sama a strat ciepła nie będzie albo będą ograniczone do minimum ... to już było wielokrotnie wałkowane na FM. Tyle że wychodząc z założenia że jak się nie ma tego w domu to pewnie to w ogóle nie istnieje, albo co najmiej działać nie ma prawa, jakoś nie możesz pojąć pewnych rzeczy ... ;)
Pozdrawiam.

Liwko
16-11-2012, 11:17
Witam.
Liwko ... nie do końca wiem do czego "pijesz" ... może po prostu czytaj ze zrozumieniem innych wypowiedzi ... :rolleyes:
Oczywiście że jak puścisz powietrze z samego kominka przez rekuperator, to zwiększysz straty ciepła tylko, bo wyrzutnia reku będzie Ci sadzić na dwór ze 20 stopni. Ale robiąc to w inny sposób instalacja może być ta sama a strat ciepła nie będzie albo będą ograniczone do minimum ... to już było wielokrotnie wałkowane na FM. Tyle że wychodząc z założenia że jak się nie ma tego w domu to pewnie to w ogóle nie istnieje, albo co najmiej działać nie ma prawa, jakoś nie możesz pojąć pewnych rzeczy ... ;)
Pozdrawiam.

No właśnie najwidoczniej ty tego nie potrafisz pojąć, że wentylacja służy do wentylacji a nie do ogrzewania!
Żeby rozprowadzić ciepło kanałami wentylacji musieli byśmy zwiększyć znacznie jej obroty. W tym momencie spada nam sprawność, a z domu zimą robimy sucharek!!! I nie pomoże nam w tym momencie żadne wiadro z wodą na kominku!!!
Nie pisz takich bzdur Forest bo tylko się ośmieszasz!

Forest-Natura
16-11-2012, 13:04
Witam.
Liwko ... no przeczytaj sobie jeszcze raz moją poprzednią wypowiedź ...
Widzisz różnicę w "rozprowadzeniu ciepła z kominka tymi samymi kanałami co wentylacja" a "puszczeniem ciepła z kominka przez rekuperator" ... ?
Czy mam prościej jak krowie na miedzy to jeszcze wyjaśnić ... ? No przecież prosiłem żebyś ze zrozumieniem czytał a nie jak gęś przepuszczał przez uszy (oczy) ...
Nie bardziej śmiesznym jest powszechne w naszym narodzie nierozumienie treści pisanych?
Pozdrawiam.

niktspecjalny
16-11-2012, 14:14
Forest nie pamiętasz tego ??? liwko ma pasywniaka i reku i inne sreku dlatego pojąć tego nie łumi.

Generalną zasadą w przypadku budynków pasywnych jest rezygnacja z instalacji centralnego ogrzewania Jednakże istnieją pewne wyjątki od tej zasady. Niemożliwe jest ogrzanie pomieszczeń takich jak WC czy łazienka tylko przy pomocy powietrza wentylacyjnego. Pomieszczenia te wentylowane są w ostatniej kolejności. Powietrze najpierw przepływa przez salon, sypialnię, następnie przez korytarze, halle itp., przez co ulega ochłodzeniu. Z tego powodu nie może już posłużyć do ogrzania łazienki czy WC, tym bardziej że dla pomieszczeń tych wskazane jest zapewnienie wyższej temperatury niż dla pozostałych. Wyjątkowo stosuje się wtedy grzejniki, które rekompensują niedobory ciepła.

Liwko
16-11-2012, 14:22
Tak Forest, wytłumacz to tutaj jak krowie na rowie, bo za cholerę nie mogę ogarnąć jak to chcesz zrobić! Tłumacz człowieku bo na razie tylko same dyrdymały piszesz.

jaalicja
16-11-2012, 18:06
Od 10 lat eksploatuję tani z marketu kominek z pw, podgrzewam nim zbiornik cwu (300l) i podłogówkę, ostatnio sporo zaoszczędziłem na gazie - teraz jestem w tar W-1.1 - do 300m3 GZ50. W moim przypadku był to dobry wybór.

kbab możesz trochę bliżej opisać jak wygląda twój układ - i jak nim sterujesz ? Jak zasilasz cwu a jak podłogówkę? Masz jakieś mieszacze ?

Czy 300l jest wystarczające, czy zamieniłbyś go na większy ?

kbab
16-11-2012, 21:01
kbab możesz trochę bliżej opisać jak wygląda twój układ - i jak nim sterujesz ? Jak zasilasz cwu a jak podłogówkę? Masz jakieś mieszacze ?

Czy 300l jest wystarczające, czy zamieniłbyś go na większy ?
Mam prosty układ, w którym rolę bufora, mieszacza spełnia 300l zbiornik cwu z 2 wężownicami. Dolna wężownica może być zasilana pw kominka, lub solarami, do górnej jest podłączony kocioł gazowy i podłogówka. Taki układ pozwala wykorzystać energię cieplną z tych 3 źródeł zarówno do cwu jak i podłogówki. Zbiornik cwu bez problemu zaspakajał potrzeby 4 i więcej osób, nie mam potrzeb na większą ilość cwu, latem sporo jej spuszczam do basenu. Ogrzewaniem (podłogówką) steruje zwykły programator tygodniowy, pokojowy i odpowiednio ustawione zawory do każdej pętli. Ostatnio do układu doszły 2 tanie klimatyzatory - poprawiły komfort cieplny.
Więcej szczegółów można odszukać w moich postach z lat ubiegłych.

Liwko
16-11-2012, 21:07
:eek:

Nie przejmuj się, jest sprawny inaczej.