PDA

Zobacz pełną wersję : kolektor poziomy 'pod górkę'



tomek_glw
13-09-2010, 22:02
Witam,

wiem, że podobny temat już jest ale nie chcę wcinać się innemu Forumowiczowi.
Mam nachylenie gruntu ok 2,5cm/1metr.
Kolektor poziomy będzie 'wychodził' ze ściany fundamentowej ok 1,3m pod ziemią.
Koniec tego kolektora będzie aż o 50m dalej, ponieważ musi on dojść do końca budynku plus zostawiam jeszcze 10m na różne zabudowania. Sam kolektor obliczyłem na 27m długości i 20m szerokości (1m odstępu pom. rurami).
Jeśli przyjąć, że kolektor biegnie idealnie poziomo to jego koniec wypada aż ok 2,55m pod ziemią.
Czy istnieje niebezpieczeństwo jego zapowietrzenia, jeśli nie szedł by poziomo, tylko wznosił się równolegle do gruntu?
Nie chcę robić studzienek odpowietrzających ani rozdzielczych. W sumie są 3 obiegi i najprościej mi zaizolować rozdzielacz w kotłowni.
Czy lepiej jednak wkopać go na 2,7-3.0m pod ziemię w najdalszym miejscu, tak żeby wznosił się w kierunku pompy, jak podają instrukcje?
Pozdrawiam.

rydzadam
14-09-2010, 06:09
Podpisuję się pod tym pytaniem, tylko u mnie różnica poziomów wychodzi 8-10 metrów :)

tomek_glw
14-09-2010, 09:16
Podpisuję się pod tym pytaniem, tylko u mnie różnica poziomów wychodzi 8-10 metrów :)

Z tego co czytam w Twoim wątku - kolektor opadałby od pompy w dół a to jest korzystne!
Wszystkie ew. pęcherzyki powietrza będą przemieszczać się w kier. pompy i tam będą usunięte w układzie odpowietrzającym.
U mnie jest na odwrót. Obawiam się, że może zrobić się kieszeń powietrzna w tej części, gdzie kolektor będzie powyżej pompy.
Czy ktoś może z praktyki to potwierdzić lub zaprzeczyć? Nie mam w tym doświadczena tylko teoria ;(
Co lepiej, ryzykować zapowietrzenie czy kopać na głębokość prawie 3m?

rwxw
14-09-2010, 14:03
Czy istnieje niebezpieczeństwo jego zapowietrzenia, jeśli nie szedł by poziomo, tylko wznosił się równolegle do gruntu?
Ja też mam spadek, ale na szczęście w dobrą stronę. Jeśli kolektor zostanie dobrze odpowietrzony, to skąd ma się brać powietrze ? Z rozpadu glikolu ? Dobre odpowietrzanie może jednak trwać i miesiąc. Jeśli to tylko 1m różnicy poziomów, to obiegówka powinna sobie jednak poradzić i przepchać powietrze, choć może to wymagać okresowego zamykania sekcji i pozostawienia jednej do "przepchnięcia", a może nie, bo pęcherz będzie regularnie przeganiany dalej. Diabli wiedzą - nie sprawdzisz, nie będziesz wiedział. 10m spadku jest zdecydowanie trudniejsze i wydaje mi się że z odpowietrzeniem będzie problem (chyba że dobrym sprzętem).

rydzadam
14-09-2010, 14:48
Mam 8-10 metrów spadku, ale również w "dobrą" stronę, czyli w dół po skarpie, a dom zostaje na górce. Z odpowietrzaniem na pewno nie będzie problemu, wręcz przeciwnie - samo się odpowietrzy, tylko nie wiem, jak to się ma do samej wymiany ciepła, przemarzania, ewentualnie - do oporów hydraulicznych w takim układzie ???

rwxw
14-09-2010, 15:31
tylko nie wiem, jak to się ma do samej wymiany ciepła, przemarzania, ewentualnie - do oporów hydraulicznych w takim układzie ???
Jak w dobrą to spoko ;-) Do pozostałych rzeczy ma się nijak, tzn. kompletnie na nie nie wpływa - jest to układ jak U-rurka. Na opory wpływa długość, średnica, chropowatość rury, ilość i kąty zagięć, a nie kierunek położenia rury.

tomek_glw
14-09-2010, 20:43
Jeśli to tylko 1m różnicy poziomów, to obiegówka powinna sobie jednak poradzić i przepchać powietrze, choć może to wymagać okresowego zamykania sekcji i pozostawienia jednej do "przepchnięcia", a może nie, bo pęcherz będzie regularnie przeganiany dalej. Diabli wiedzą - nie sprawdzisz, nie będziesz wiedział.

Czyli kopanie na 3m nie ma raczej sensu? Ten jeden metr wzniosu kolektora nie powinien zaszkodzić??

rwxw
17-09-2010, 21:25
Gwarancji Ci nie dam, bo jedyną instalacją jaką widziałem jest moja... ale tak mi się wydaje.

tomek_glw
20-09-2010, 09:40
Ale czy dziadostwo da się napełnić, jak idzie pod górkę??

rwxw
20-09-2010, 18:59
Ale czy dziadostwo da się napełnić, jak idzie pod górkę??
Napełnić się da jeśli zastosuje się pompę o większej wysokości podnoszenia niż różnica poziomów. Lepiej sporo większej i najlepiej dającą spory przepływ cieczy, żeby przepchnąć powietrze. Np. 1kW pompę do wody "przedmuchując" każdą sekcję niezależnie. Prawdę mówiąc nie wiem, na co bym się zdecydował na Twoim miejscu, czy kopać metr więcej i mieć święty spokój, czy kombinować...

tomek_glw
22-09-2010, 08:16
Wykopać ten 1,0m - 1,2m więcej to nie problem tyle, że kolektor byłby na ok 3 metrach głębokości i czy ktoś mi powie, jak będzie się to zachowywać w czasie pracy i czy deszcze i słońce będą w stanie go zregenerować?