PDA

Zobacz pełną wersję : Poprawna wentylacja mechaniczna w budynku jednorodzinnym



innowrod
14-09-2010, 19:40
Poprawna wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna musi powodowac przeplyw swiezego powietrza od miejsc "najczystszych" do miejsc
"najbrudniejszych", czyli kominow wywiewnych, ktore w domach jedniorodzinnych umiejscowione sa w kuchniach, lazienkach i wc. Miejscami "najczystszymi" sa sciany sypialn i pokoju dziennego polozone najdalej od drzwi.Wlasnie przez szczeliny w oknach do niedawna naplywalo do domu swieze powietrze, czesciowo ogrzewane przez usytuowane pod oknami grzejniki. od niedawna kiedy pojawily sie na naszym rynku oka plastikowe, czyniace z naszch domow szczelne " puszki" skonczyla sie wentylacja grawitacyjna i ciagnacy od okien chlod. Mmnie rowniez spotkalo to samo po wymianie okien kilkanascie lat temu. Problemem stala sie wilgoc i niezbyt przyjemne zapachy. Rreszty dopelnily przyzwyczajenia dawnych fachowcow, ktorzy wyloty kominow wentylacyjnych wyprowadzali z boku komina i robia to jeszcze do dzisiaj. Nie wiem tylko dlaczego tak samo nie robia wylotu komina dymowego, skoro uwazaja, ze boczny wylot jest poprawny. Przez to wprowadzenie chce abysmy wspolnie nauczyli sie budowac poprawna wentylacje mechaniczna w domach jednorodzinnych, uzyc wlasciwych urzadzen i materialow, oczywiscie poznajac ich wady i zalety. Jezeli kilka osob wykaze zaiteresowanie rozpoczetym tematem pozwolicie, ze poprowadze go dalej. uwazam, ze moje doswiadczenie pozwoli wielu uniknac wielu przykrych doswiadczen i niepotrzebnych wydatkow "wentylacyjnych".

kangaxx
14-09-2010, 20:11
nawijaj dalej, wykład się przyda

M K
14-09-2010, 21:37
uwazam, ze moje doswiadczenie pozwoli wielu uniknac wielu przykrych doswiadczen i niepotrzebnych wydatkow "wentylacyjnych".

Również jestem ciekawy dalszego ciągu.

makow11
14-09-2010, 22:04
Dobre rady zawsze się przydadzą

mk64
15-09-2010, 13:53
Jestem zainteresowany tym tematem. Co prawda w projekcie mam went. grawitacyjną i mam zbudowane kominy, ale jeśli niedużym nakładem finansowym mógłbym założyć went. mech, (mam mieć strop drewniany), to chętnie poczytam porad fachowca...

kangaxx
15-09-2010, 15:03
no to masz ból mk64 bo te kominy nie będą potrzebne a miejsce zajmują i trzeba pozatykać

chris_w
16-09-2010, 09:19
Może je wykorzystać jako element instalacji WM - zwykle tak się robi. Nie chcę dyskutować o celowości ich budowania - są niepotrzebne, ale jak już są, to się przydadzą.

kangaxx
16-09-2010, 12:26
czasem tak, to fakt

innowrod
16-09-2010, 21:43
kangaxx dzieki za pozwolenie nawijam dalej, wprowadziles swojski klimat ale prosze nie udzielaj autorytatywnych rad innym bo moga okazac sie niewlasciwe. Dzisiaj planowalem podjac temac ilosci potrzebnego swiezego powietrza do wentylacji domu jednorodzinnego ale tak kategorycznie nakazales "zatkac" kominy wentylacyjne mk64,iz zaniepokoilem sie powaznie ze to zrobi i postanowilem podjac wlasnie ten temat. Przyjmuje ,ze wszyscy ktorzy sie wypowiedzieli zgadzaja sie co do kierunku przeplywu powietrza i co do tego ,ze wprowadzenie szczelnych okien oprocz wszystkich zalet ma te wade , ze zatrzymalo doplyw swiezego powietrza, ale nikt nie stwierdzil, ze prawiedlowo wykonane koniny wentylacji grawitacyjnej sa niewystarczajace do skutecznego wentylowania domu. Pozwole sobie stwierdzic, ze kominy wentylacyjne o srednicy nie mniejszej niz 150 mm nawet murowane z cegly 14 na 14 cm lub 14 na 21 cm a tym bardziej ceramiczne, najlepsze i najtansze blaszane gladkie sa niezbedna skladowa wentylacji mechanicznej. Analizujac przepisy mozna sie pokusic o stwierdzenie, ze w wiekszosci domow jednorodzinnych nie wolno stosowac wywiewnej wentylacji mechanicznej. Dzisiaj na tyle, chetnie poczytam jakies sprzeciwy. Nastepnym razem wroce do ilosci powietrza, a pozniej do wielu innych aspektow tej wentylacji, oczywiscie jak bedzie zainteresowanie tematem. Czesc mlody kangaxx, ja swoj dom wybudowalem 30 lat temu.

MORHOT
17-09-2010, 07:28
No to jak juz mamy eksperta na tapecie, to może te przeklęte aspekty prawne...
Ja u siebie planuję wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Na razie mam zrobiony stan "zero", od wiosny jadę z murami... I teraz pytane: czy potrzebuję jakieś piony grawitacyjne w domu? Z oczywistych względów nie powinno ich być, ale czy ze strony kominiarza nie będzi chryji? W kotłowni planuję piec kondensacyjny z rurą powietrzno-spalinową. W salonie kominek z doprowadzeniem powietrza szczelną rurą pod podłogą. W kuchni wyciąg znad okapu (wiatraczek z żaluzją przeciwzwrotną).
Podobno w kotłowni i w salonie mogą wymagać wentylacji grawitacyjnej...

kurt76
17-09-2010, 07:39
Problemem sa rozne "mixy" tradycji z nowoczesnoscia. Zasada podstawowowa jest taka, ze jakiekolwiek kominy obnizaja sprawnosc wentylacji mechanicznej.
Trzeba zrezygnowac ze starych nawykow.

Osobiscie wywalilem z projektu wszelkie elementy went. grawitacyjnej, nie mam zadnego komina, tylko czerpnie i wyrzutnie w szczytach budynku.
Dom zrobil sie bardziej przestrzenny, nie jest poszatkowany kominami... a na poddaszu rewelacja mam prawie 100 m2 lotniska..

kangaxx
17-09-2010, 11:16
innowrod moja chałupa juz ponad 100 stoi i nawet się nie przewraca
pytanie techniczne 1 mam takie: wymieniasz okna na nowe szczelne z mikrowentylacja, drzwi i montujesz wentylatory wyciągowe w kuchni, sraczyku i łazience, co wg ciebie jest niewłasciwe bo to jest własnie wentylacja mechaniczna wyciągowa,

pytanie techniczne 2: masz szczelniutki śliczniutki domek, dlaczego twierdzisz ze średnice kanałów które podałeś do went grawitacyjnej są prawidłowe i z czego to wynika ?

kangaxx
17-09-2010, 11:21
morhot, kominek to zostaw sobie na deser jak kuminiarz pójdzie na piwo za twoja kase, wtedy dopiero go stawiaj, w zależności od której strony umie czytać może nic nie powiedzieć albo się czepić i pchać w zaparte, wiem bo przerabiałem ten temat i dopiero oficjalne pismo do "wyższego urzędu kominiarskiego" wyprostowało kolesia, jesli chcesz tego uniknąć to zrób jak mówie

innowrod
17-09-2010, 21:12
Komin wentylacji grawitacyjnej zgodnie z przepisami nie moze miec mniejszego przekroju niz 180 cm2 a wymiary prostokatne wynikaja z wymiarow cegly przy ich murowaniu, ceramiczne okragle sa w sprzedazy i maja wymiar zgodny z przepisami, metalowe maja najmniejsze opory przeplywu i sa "najwydajniejsze" i najtansze i taki jest tego sens.Nie podjalem tematu aby dyskutowac o rzeczach oczywistych. Sa rozne rodzaje wentylacji: calkowicie grawitacyjna,nawiew mechaniczny - wywiew grawitacyjny, wywiew mechaniczny - nawiew grawitacyjny i calkowicie mechaniczna. Kangaxx, polubilem cie ale nie podejmuje twojego sposobu wymiany pogladow, jest zbyt emocjonalny i nie moze prowadzic do konkluzji, wlasnie dlatego miales klopoty z panem kominiarzem. Morhot i to jest to. Przepis kategorycznie zabrania stosowania mechanicznej wentylacji wywiewnej w pomieszczeniach w ktorych znajduja sie urzadzenia grzewcze z grawitacyjnym odprowadzeniam spalin. Pieca, ktory stosujesz to nie dotyczy ale kominka tak. Wiem powiesz o osbnym doprowadzeniu powietrza do kominka itp. Chodzi o to aby wywiew mechaniczny o wiele silniejszy od grawitacji nie zawracal spalin do pomieszczenia. Wlasnie w domach z kominkami ja osobiscie doradzam nawiew mechaniczny a wywiew grawitacyjny. Kangaxx i ProStas polecam kalendarz kominiarski na 2011 rok i na odwrocie macie odpowiedzi na wasze watpliwosci, dostaniecie go u kazdego kominiarza . Morhot jezeli jestes zainteresowany to sluze doswiadczeniem w sprawie okapow i wiatraczkow w kuchni i rowniez w sprawie calej twojej wentylacji. Nie uwazam sie za eksperta ale mam duze doswiadczenie w wentylacji ogolnie ujmujac od pomyslu do przemyslu.

M K
17-09-2010, 21:34
Innowrod - " Wlasnie w domach z kominkami ja osobiscie doradzam nawiew mechaniczny a wywiew grawitacyjny"

Wyjaśnij dlaczego tak uważasz?

innowrod
17-09-2010, 21:54
Morhot i mk 64 jezeli pozwolicie to waszym przykladzie postaramy sie zglebic tajniki wentylacji urzadzen i materialow az do samego konca. Jestescie typowym przykladem domu jednorodzinnego gdzie mozna w ramach wentylacji zalozyc rowniez schladzanie czyli tzw. klimatyzacje ogrzewanie nadmuchowe, omowimy rowniez rozne obrobki cieplne swiezego powietrza, jego ilosci niezbedne i zadane w/g swojego widzi mi sie, rozne sterowania od prostego po pelna automatyke, halas i oczywiscie kuchnie z pozal sie Boze plaskimi "okapami" i wentylatorkami, musze jeszcze wyjasnic dlaczego zakonczenie komina wentylacyjnego nie moze byc nakryte betonowa czapa, czy w kominie jest podcisnienie czy cisnienie, na czym polega ta grawitacja. Okreslenia naplyw grawitacyjny jest przenosnia, i chyba najwazniejsze rekuparatory ostatnio tak modne lacznie z ich oplacalnoscia.Starczy tego do wiosny. Kangaxx piszac kiedy wybudowalem dom chcialem zwrocic twoja uwage ze jestem juz starym zgredem, jezeli ty swoj rowniez wybudowales to gratuluje wieku i zycze nastepnych 130 lat zycia.

innowrod
17-09-2010, 21:56
wyslalem

redlum
17-09-2010, 23:04
Temat: "Poprawna wentylacja mechaniczna w budynku jednorodzinnym" - a mowa cały czas o wentylacji grawitacyjnej...

kangaxx
18-09-2010, 07:56
tą chałupę budował mój pradziadek tyle ze wtedy wm jeszcze nie było, dopiero ja wpadłem by dziury w ścianach zatkać i zrobić wm, zabierałem się do tego przez 2 lata, tyle mi zeszło nad gryzieniem tematu, doszkalaniu się z fizyki, główkowaniu, analizowaniu, czytaniu reklamówek najróżniejszych producentów i wyciągania wniosków by powziąć decyzje o zakupie sprzętu, może i długo, kto inny może krócej ale robiłem to z zainteresowania i nie poganiając się, dając sobie czas by to czego się dowiedziałem poukładać w głowie

p.s. u mnie w domu został tylko jeden komin, ze spalinami od pieca gazowego a wentylacją autorskiego projektu cieszę się niewiele krócej

mk64
18-09-2010, 11:44
Morhot i mk 64 jezeli pozwolicie to waszym przykladzie postaramy sie zglebic tajniki wentylacji urzadzen i materialow az do samego konca.

Czy mógłbyś mi napisać, ile by kosztowała wentylacja mechaniczna w moim domu wg projektu: Cetyniec (http://www.archeton.pl/projekt-domu-cetyniec_104_opisogolny) ? W tej chwili mam jeden komin (dymowy połączony z wentylacyjnym) umieszczony na ścianie między kotłownią a pokojem oraz 2 kominki wentylacyjne w okolicach kuchni. Stropu na razie nie ma.

KrzysztofLis2
20-09-2010, 10:33
Stawiam dolary przeciwko orzechom, że wątkotwórca jest sprzedawcą stalowych kanałów kominowych.

redlum
20-09-2010, 13:29
nie ma co się zakładać - bo wystarczy że do jego nicku dodamy końcówkę .pl i sprawa się wyjaśnia - ktoś próbuje sobie zrobić tutaj tanią reklamę

innowrod
20-09-2010, 13:44
KrzysztofLis2 przegrales komin blaszany zrolem kiedys sobie do kuchni i dwa lata temu bratu kiedy sie u mnie wyjatkowo sprawdzil. Gdybym ropoczal dyskusje o audi v8 90 do 94 rok o poj 4200 i mocy 280 km to zaczalbym od tego ze nikomu nie polecam tego samochodu poniewaz na nasze warunki jest to "wynalazek" ale tym jazdze na codzien i powiem ci, aby tym jezdzic przelozylem silnik od S8 98 rok z zeliwnymi cylindrami, ktory zuzywa olej w normie ok. 300G na 1000 km a tamten z cylindrami Al bral nawet 5l na 1000 km. Aby zrobic taka przekladke trzeba bylo multum przerobek, gybym rzpoczal ten temat ciagnalbym go przez kilka miesiecy a przeciez jest to najprawdopodobniej jedna z dwu przekladek w Polsce albo jedyna tak daleko idaca. Nikomu jednak tego bym nie zrobil nawet za dobra zaplate ale jak bedziez zainteresowany to chetnie opublikuje swoje doswiadczenia i porady. Autem jezdze codziennie 0d 50 d0 500 km, rocznie tym autem ok. 35 tys km, po prostu mam pojecie o podstawach fizyki i wiem czego nie wiem a wowczas szukam teori u tych ktorzy znaja temat gleboko a majac solidne srednie podstawy wiele potrafie zrozumiec i zastosowac w praktyce bo to tez jest moja mocna strona. Do tematu wlasciwego wroce pozniej i zaiteresowanym obiecuje ze juz nie dam sie sprowokowac do dygresji.

innowrod
20-09-2010, 14:19
Redium gdybym chcial taniej reklamy to dyskusje przenioslbym na swoja strone. Jezeli chcesz wiedziec dlaczego rozpoczalem ta dyskusje co czytaj. pneumatyka zajmuje sie od wielu wielu lat i jestem miedzy innymi konstruktorem i kiedys producentem maly ch i dobrych podajnikow do zboza, uzyskalem na nie nawet wzor uzytkowy na rozwaiazanie techniczne a nie jakies tam zastrzezenie logo, jestem konstruktorem i wykonawca podajnika pneumatycznego cisnieniowego do proszku (material wybuchowy) i podajnik ten pracuje od 5 lat w Polsce w pewnej zagranicznej firmie na terenie Malopolski a o czym mam pisac o kwiatkach o ktorych nie mam zielonego pojecia i nie odrozniam kwiatka od liscia. Wentylacja zajmuje sie zawodowo od wielu wielu lat i lepiej zebym ja ten temat prowadzil niz ktos taki dla ktorego wlasciwy przekroj kanalu to rula wieksza lub mniejsza. Dyskusje rozpoczalem dlatego, ze sie nudze a nudze sie dlatego, ze kiedys jezdzilem na rowerze kiedy na rowerach m-ki jaguar jezdzil Gazda ja jezdzilem na czeskim faworit i na stare lata przypomniala mi sie mlodosc wyciagnalem wiec rower, ktory moi synowie wygrali w 90 r na party komputerowym ufundowany przez RMFFM i zaczalem nim jezdzic codziennie, unikalem drog publicznych bo u nas rowerzysta to wielu kierowcow zwierzyna na ktora nalezy polowac. Jeden z kierowcow upolowal mnie trzy misiace temu, jestem po operacji kregoslupa a obecnie na rehabilitacji i prawdopodobnie przed kolejna operacja a wiec powodem nie chec taniej reklamy tylko nuda. Ta strona ktora jest zostala zalozona ok dwa miesiace tenu i zrobil ja mlody czlowiek z prostej sympatii do mnie. Ja juz nic nie robie i naprawde to szukam kogos mlodego i madrego komu przekazalbym caly zaklad trzy busy za jakas odplatnosc i oczywiscie sluzylbym swoja wiedza.

innowrod
20-09-2010, 15:07
ProStas przepraszam cie, nie odpowiadam na twoje pytania tylko zajmuje sie bzdurami ale juz to robie. chcialem robic to wjakims porzadku ale daje sie sprowokowac i musze odpisywac spontanicznie. jak pamietasz preferuje mix, ktory kurt 76 uwaza za niedopuszczalny. zastanowmy sie wiec: gdy zastosujesz w domu mechaniczna wentylacje nawiewno-wywiewna, wowcaz pracuja dwa wentylatory jeden wtlacza powietrze a drugi wyciaga i tak np w rekupatatorach sa to dwa jednakowej mocy wentylatory. aby pomieszczeniu panowalo to samo cisnienie dwa wentylatory tej samej mocy w takiej konfiguracji musza miec tesame warunki pracy g dyz tylko wtedy beda przetlaczaly te same ilosci powietrza. na samym poczatku w rekuparatorze jest to niemozliwe poniewaz po stronie nadmuchu stosujesz filtr ktorego opory na samym poczatku kidy jest czysty sa dwa a moze nawet trzy razy wieksze niz opory kanalow tak wiec wytwarzasz w domu podcisnienie a majac kominek zaczynasz robic z komina dymowego odprowadzajacego spaliny z otwartego paleniska tzw zimny komin znane najczesciej z mieszkan w blokach, wkuchni wieje z wentylacji. oczywiscie chodzi o to, ze zrobisz cofke dymu i tlenku wegla a skutki znasz. jezeli zastosujesz tylko nawiew to zawsze masz w domu nadcisnienie a powietrze zuzyte zawsze lzejsze zostaje wypchniete do kominow grawitacyjnych i dymowego. dla alergikow gdy w domu jest podcisnienie to przy kazdym otwarciu drzwi wpada do domu duza ilosc swiezego powietrza zanieczyszczonego pylkami, to samo przy kazdym uchyleniu oknajak rowniez nawet przy zamknietych przez naqjmniejsza nieszczelnosc wsysane jest zimne powietrze. wentylacja dziala ciagle a wiec nie rozpatruj tego na sek ale na godz, dobe miesiac.przy samym nawiewie nie jest bardzo waznym czy filtr jest mniej lub bardziej zanieczyszczony nigdy nie pozbedziesz sie nadcisnienia tak potrzebnego nie tylko przy kominku ale przy kazdej otwartej komorze spalania. wypowiadali sie tacy, ktorzy mieli problemy z "kuminiorzem" przeciez kazdy kominiarz wystawia decyzje z uzasadnieniem prosze wiec opublikowac te decyzje. nie moglo byc inaczej albowiem na co powolywal sie kolego interweniujac w "wyzszym urzedzie kominiarskim". o ile wiem jedynym uprawnionym do odbioru wentylacji grawitacyjniej zgodnie z przepisami jest mistrz kominiarski i tylko on przychodzi na odbior i od jego decyzji nie ma odwolania a zrzeszony jest najczesciej w sp-ni ale nie jest to wyzsza wladza uchylajaca jego decyzje.

innowrod
20-09-2010, 15:25
nastepnym razem zajme sie tzw obrobka cieplna powietrza tzn aby w zimie i w lecie swieze powietrze nie mialo wplywu na temp powietrza wewnatrz domu, jezeli ktos napisze rekuparator i to wszystko to nie podejme jego sugestii calym procesem wentylacji rzadza prawa fizyki a wiec jednostki i ich wielkosc i rozmowe podejme tylko z tym o odmiennym zdaniu kto przedstawi swoje zdanie w jednostkach i ich wielkosciach a wiec m3 vat Pa m/sek slup H2O cm2 mb porowatosc scianki wspolczynnik przenikania lub opor cieplny pojemnosc cieplna materialu dBA opory miejscowe w Pa okreslenia dobra zla to moze byc zupa. chodzi o meryutoryczna dyskusje. tutaj mam prosbe do dobrego fizyka w tym zakresie aby poprawial bledy w zastowaniu praw fizyki.

innowrod
20-09-2010, 16:31
przepraszam za blad swierze a winno byc oczywiscie swieze

M K
20-09-2010, 17:05
Ponawiam:
nnowrod - " Wlasnie w domach z kominkami ja osobiscie doradzam nawiew mechaniczny a wywiew grawitacyjny"

Wyjaśnij dlaczego tak uważasz?

kangaxx
20-09-2010, 17:08
no więc wyższy urząd kominiarski nazywał się prezes i decyzję zmienił nie on tylko ten sam kolo który najpierw się nie dawał ruszyć, papieru już nie mam bo nie jest mi potrzebny więc nie zacytuję co tam było pobazgrane bo nie pamiętam i nie chcę pamiętać, unikam kontaktów z tymi firmami , jeśli masz dużo czasu to pisz bo człek jak się nudzi to zawsze coś wymyśli, opcje są tylko 2 do wyboru, albo coś mądrego albo głupiego, gdy robię wentylację nie biegam z miernikiem ciśnienia bo mi się nie chce, nie potrzebuję wiedzieć jakie mam w poszczególnych kanałach by ustawić poprawnie wielkości strumieni, wystarczy anemometr, do domu nie robisz instalacji przemysłowej bo nie trzeba, może zamierzasz jeszcze mierzyć stędenie tlenków? a może wszystko liczyć wg metrowych wzorów sieci pneumatycznych? a może chcesz policzyć kiegy nastąpi dudnienie?chyba nie tędy droga ale jak ktoś chce to ja nie bronie, zdecydowanie odradzam kominki z otwartą komorą spalanie bo to porażka, nie zależnie czy chcesz tam gdzie stoi wepchać kanał grawitacyjny czy nie, chcesz to rzucaj wartościami, wielkościami, parę wzorów też przekoiuj tyle że nikt tego czytał nie będzie

p.s. gdzie te błędy ?

innowrod
20-09-2010, 17:34
mk64 poprawna wentylacje mechaniczna w domu i to taka ktora nie bedzie zmieniala temperatury wewnatrz domu nie trzeba bedzie stosowac tlumikow szumu, ktore gromadza kurz mimo filtrow a moze zalozysz sobie w przy szlosci w oparciu o te same kanaly klimatyzacje w domu to juz bedziue zalezalo od toich checi. podstawa sa odpowiednie kanaly i ich przekroje a stopien ich wykorzstanie bedzie zalezal od ciebie, mozna bedzie dzisiaj wentylowac a jutro do wentylacji dostawic klimatyzator rozna automatyke, rozne wymienniki i sterowanie. najwazniejsze w tym wszystkim sa oczywiscie kanaly o sciankach wewnetrznych, do ktorych nie przyczepia sie kurz, ktore nie trzeba czyscic mozna latwo montowac poniewaz pozniej je zabudujesz i nie ma do nich powrotu bez wiekszego nakladu pracy i srodkow. wszystkie urzadzenia beda na wierzchu i bedzie do nich dostep. nie podam ci ceny poniewaz mysle, ze bez problemu zmontujesz sobie wiele rzeczy sam. jezeli chcesz posluchac mojej rady to pozostaw te kominki, jak to dziala moge ci podac telefony do dwoch uzytkownikow i jednoczesnie wlascicieli domow jednorodzinnych, ktorzy oprocz wentylacji tylko nawiewnej od pieciu lub szesciu lat maja ogrzewanie nadmuchowe (bez kaloryferow). sa to normalni ludzie i chetnie podziela sie swoimi uwagami. oczywiscie ja to projektowalem i zastosowalem materialy takie jakie uwazalem za najlepsze. ktos pod innym tematem pytal czy moga byc rury pcv tak jezeli nie boisz sie przykrych zapachow mam na mysli rury kanalizacyjne przeciez producent ich nie ma obowiazku przstosowania ich do cieplego powietrza, opory w nich sa tak samo male jak blaszanych a opory cieplne scianek bez porownania wieksze niz blaszanych. oile wiem to w domu jednorodzinnym przepisy o niepalnosci scianki wewnetrznej nie maja zastosowania poniewaz jest to ta sama strefa ogniowa. Oczywiscie nie twierdze, ze zastosowanie mechanicznej wentylacji wywiewnej spowoduje zatrucie czadem domownikow ale gdybym byl kominiarzem nie podpisalbym odbioru. Istnieje realne niebezpieczenstwo zaczadzenia.

innowrod
20-09-2010, 17:49
Redium jestem rowniez nieoficjalnym projektantem wentylacji zapobiegajacej rozprzestrzenianiu sie dymu na korytarzach ewakuacyjnych w odbudowanej twierdzy w Nysie, jak rowniez projektantem i wykonawca ogrzewania nadmuchowego w sali sportowej przy szkole podst. w Gniechowicach. W tej sytuacji serdecznie ci dziekuje za pomoc w reklamie mojej osoby, szkoda ze juz nie zakladu, przeslalbym ci gratyfikacje a swoja droga przez dwadziescia lat nie bylo mnie na internecie i mimo twierdzenia , ze kogo nie ma na internecie ten nie zyje, jakos zyje i nigdy przez internet nie zawarlem zadnej umowy, ale juz naprawde dosc wracamy do meritum.

innowrod
20-09-2010, 17:59
kangaxx o widzisz i tojest twoje zdanie z ktorym ja sie nie zgadzam, jeden zaiteresuje sie wartosciami a drugi nie ale ci ktorzy czytaja maja wybor. blad poprawilem a zapisu nie moglem skasowac, mam czasami klopoty z komputerem bo jest w moim wieku. Badz tak dobry i sprecyzuj okreslenie "otwarta komora spalania" bo cos mi sie zdaje, ze mowimy o czyms innym.

innowrod
20-09-2010, 19:25
mk wyjasnilem wyzej dlaczego optuje tylko za wentylacja mechaniczna nawiena

KrzysztofLis2
20-09-2010, 20:36
mk64 poprawna wentylacje mechaniczna w domu i to taka ktora nie bedzie zmieniala temperatury wewnatrz domu
Nie ma czegoś takiego. Z definicji każda wentylacja musi zmieniać temperaturę powietrza we wnętrzu domu, za wyjątkiem instalacji wentylacji mechanicznej, zrównoważonej, nawiewno-wywiewnej, z odzyskiem ciepła (rekuperacją) o praktycznej sprawności 100%. A ten wyjątek to tylko na papierze...


ktore gromadza kurz mimo filtrow
NAWET JEŚLI by gromadziły kurz mimo filtrów, to nawet lepiej. Ja osobiście uważam, że lepiej by kurz był gromadzony w kanałach nawiewnych niż wdmuchiwany do pokoi, ale co kto lubi.

Aha. I taka prośba do Ciebie. Nie wpisuj kilku postów jeden pod drugim, bo to nie dość, że niegrzeczne, to jeszcze zaśmieca forum. Ja wiem, że to po to, by szybko licznik postów sobie nabić, ale tym bardziej jest to oznaka braku grzeczności.

kangaxx
20-09-2010, 22:12
otwarta - ciągnie ze środka
zamknięta - ciągnie z zewnątrz
myślałem że chodzi o jakieś błędy w pojmowaniu kilku procesów determinujących działanie wentylacji, to że ktoś czasem strzeli ortografa pisząc mnie rybka, ten sie nie myli kto nic nie robi,

napisałeś wybór tych którzy czytają a czytają to co lubią, więcej wytłumaczysz opisowo niż rzucając suchym wzorem który właśnie w opisie procesu ma swoją genezę a nie zrodził się w trawionym gorączką rozumie matematyka, ale i ty masz prawo wyboru pisania czego chcesz

kurt76
20-09-2010, 22:16
@innowrod

To o czym Ty piszesz to sa jakies rozwiazania "przejsciowe". Generalnie kominek w domu energooszczednym to pewnego rodzaju kuriozum, ktore chyba rozwija sie tylko w Polsce.
Podales prawidlowe uzasadnienie swojego rozwiazania tyle, ze jest ono lekko bez sensu. O ile dobrze zrozumialem oczywiscie.

Jezeli Ty rezygnujesz z kontroli nad powietrzem zuzytym, to po co Ci centrala rekuperacyjna? Zamontuj wentylator w otworze i to ci wystarczy.
Nie mieszaj dwoch swiatow.

M K
20-09-2010, 22:44
Temat to Poprawna wentylacja mechaniczna w budynku jednorodzinnym
Przepraszam ale jak na razie nie widzę tu nic konkretnego na ten temat.
Ponadto taka hybryda wentylacja nawiewna +wentylacja grawitacyjna w domu energooszczędnym lub domu z WM zrównoważonym i rekuperatorem to delikatnie mówiąc lekka pomyłka.

kangaxx
21-09-2010, 07:55
innowrod zdaje sie miał na celu zawężenie zagadnienia do jednego pomieszczenia gdzie stoi coś w czym sie pali, jakkolwiek kominek czy kotłownia to prosta sprawa to kuchnia z wm i palnikami gazowymi sytuacje komplikuje

M K
21-09-2010, 09:46
Innowrod na moje pytanie dlaczego optujesz za wentylacją mechaniczną nawiewną oraz grawitacyjną wywiewną, tak naprawdę nie otrzymałem wyczerpującej, sensownej odpowiedzi.
Po za jednym, cytuję:
"jezeli zastosujesz tylko nawiew to zawsze masz w domu nadcisnienie a powietrze zuzyte zawsze lzejsze zostaje wypchniete do kominow grawitacyjnych i dymowego. dla alergikow gdy w domu jest podcisnienie to przy kazdym otwarciu drzwi wpada do domu duza ilosc swiezego powietrza"

Tylko, że przy takiej wentylacji ciepłe powietrze ucieka nam bezpowrotnie kanałami grawitacyjnymi ogrzewając okolice budynku.
Gdzie tu jest oszczędność i odzyskanie energii zużytej na ogrzanie domu.
Skoro mają być kominy z kanałami wentylacji grawitacyjnej to równie dobrze zamiast nawiewu mechanicznego wystarczą nieszczelne okna, nawiewniki.
Odnośnie kominka i możliwość powstania podciśnienia przy WM zrównoważonej.
Można przecież tak zrobić WM, żeby taką sytuację wykluczyć.
Dobierając odpowiednio średnicę kanałów, ich długość czy stosując filtry na nawiewie i wywiewie.
Ponadto można okresowo zwiększyć moc wentylatora nawiewnego i również powstanie nadciśnienie.
Jak do tej pory twoje wypowiedzi na ten temat nie są przekonywujące.

kurt76
21-09-2010, 09:58
Powiedzmy wprost: kol. innowrod sie lekko zagalopowal :)
Kazdemu sie moze zdarzyc.

Niepokoi jedynie nieco fakt, ze jest rzekomo projektantem systemow wentylacji...

chris_w
22-09-2010, 08:25
Myślę że problemem w omawianym tu rozwiązaniu (nawiew wymuszony - wywiew grawitacyjny) byłoby również ciepłe powietrze próbujące uciekać i przeciskające się szparami w oknach i w drzwiach (że w kratkach wywiewnych też będzie - to logiczne) a ciepłe powietrze które wydostaje się na mróz przez szczelinki ma mozliwość zamarzać (tzn. para zamienia się w szron). Inne szczelinki będą prowadzić w pobliże miejsc chłodnych na których będzie wykraplać się para (okna, szpary w ścianach, "oddychająca" ściana ). Po co to komu? O reszcie wad tego rozwiązania mówili koledzy wyżej.

kangaxx
22-09-2010, 11:22
...gdy zastosujesz w domu mechaniczna wentylacje nawiewno-wywiewna, wowcaz pracuja dwa wentylatory jeden wtlacza powietrze a drugi wyciaga i tak np w rekupatatorach sa to dwa jednakowej mocy wentylatory. aby pomieszczeniu panowalo to samo cisnienie dwa wentylatory tej samej mocy w takiej konfiguracji musza miec tesame warunki pracy g dyz tylko wtedy beda przetlaczaly te same ilosci powietrza. na samym poczatku w rekuparatorze jest to niemozliwe poniewaz po stronie nadmuchu stosujesz filtr ktorego opory na samym poczatku kidy jest czysty sa dwa a moze nawet trzy razy wieksze niz opory kanalow tak wiec wytwarzasz w domu podcisnienie ...

zaraz bo nie rozumiem, po stronie nadmuchu mówisz tak? czyli gdzie ten filtr jest wstawiony, przed czy po centrali bo jeśli po, to jego stosowanie lekko mija się z celem a jeśli przed to filtruje zanieczyszczenia zanim wnikną w wymiennik, ale wtedy jest po stronie ssącej świeże powietrze, do tego mamy również drugi filtr zakładany przed reku który pilnuje wymiennik przed zanieczyszczeniami ciągniętymi z wnętrza domu wiec jest po stronie również ssącej, jeśli wsadzisz go po stronie nadmuchu to filtrujesz zużyte powietrze po wymienniku wywalane z domu, co jest zupełnie bez sensu,
coś ci się wybacz chyba zamieszało, masz 2 filtry po obu stronach układu wiec o żadnym podciśnieniu nie może być mowy, chyba ze masz 2 rożne filtry lub spapraną instalacje, oświeć mnie o czym ty piszesz bo to co napisałeś nie trzyma się kupy, prawa fizyki mówią nam wyraźnie ze mimo stosowania zrównoważonej instalacji w poszczególnych pomieszczeniach w domu ciśnienie nie jest jednakowe, wiec jakikolwiek kanał grawitacyjni pasuje tu jak piec do nosa,
filtr "po stronie nadmuchu" (?) stosowany na początku stawia mniejszy opór niż zabrudzony, z biegiem czasu opór będzie rósł, dlatego wytwarza "podciśnienie" (?) które będzie wg ciebie rosło?
nigdy nie widziałam nadmuchu robiącego podciśnienie no chyba ze w projektowanych przez ciebie układach, sprostuj swoja wypowiedź albo uświadom mnie jeśli uważasz ze jest prawidłowa, bo nie wiem gdzie źle rozumuje


majac kominek zaczynasz robic z komina dymowego odprowadzajacego spaliny z otwartego paleniska tzw zimny komin znane najczesciej z mieszkan w blokach, wkuchni wieje z wentylacji. oczywiscie chodzi o to, ze zrobisz cofke dymu i tlenku wegla a skutki znasz. jezeli zastosujesz tylko nawiew to zawsze masz w domu nadcisnienie a powietrze zuzyte zawsze lzejsze zostaje wypchniete do kominow grawitacyjnych i dymowego. dla alergikow gdy w domu jest podcisnienie to przy kazdym otwarciu drzwi wpada do domu duza ilosc swiezego powietrza zanieczyszczonego pylkami, to samo przy kazdym uchyleniu oknajak rowniez nawet przy zamknietych przez naqjmniejsza nieszczelnosc wsysane jest zimne powietrze. wentylacja dziala ciagle a wiec nie rozpatruj tego na sek ale na godz, dobe miesiac.przy samym nawiewie nie jest bardzo waznym czy filtr jest mniej lub bardziej zanieczyszczony nigdy nie pozbedziesz sie nadcisnienia tak potrzebnego nie tylko przy kominku ale przy kazdej otwartej komorze spalania. wypowiadali sie tacy, ktorzy mieli problemy z "kuminiorzem" przeciez kazdy kominiarz wystawia decyzje z uzasadnieniem prosze wiec opublikowac te decyzje. nie moglo byc inaczej albowiem na co powolywal sie kolego interweniujac w "wyzszym urzedzie kominiarskim". o ile wiem jedynym uprawnionym do odbioru wentylacji grawitacyjniej zgodnie z przepisami jest mistrz kominiarski i tylko on przychodzi na odbior i od jego decyzji nie ma odwolania a zrzeszony jest najczesciej w sp-ni ale nie jest to wyzsza wladza uchylajaca jego decyzje.

kominek zazwyczaj stoi w salonie albo jakimś podobnego przeznaczenia pomieszczeniu, które traktowane jest jako czyste dlatego tam właśnie umieszcza się nawiew robiący ciśnienie a nie podciśnienie, podciśnienie zaczyna ci sie robić dopiero gdy rozpalisz w otwartym kominku a ten wywala kanałem dymowym więcej powietrza niż dostarcza wentylacja, dlatego zawsze będę twierdził ze takie kominki to nieporozumienie,
podciśnienia panują w pomieszczeniach brudnych, czyżbyś u siebie zamontował kominek w łazience ? no cóż masz do tego prawo,

a co do kominiarzy to mam ugruntowane zdanie wyrobione na podstawie kilku kontaktów z w/wymienionymi, jeśli typ wpada do domu i nie wie jak działa wm, gdzie są ciśnienia a gdzie podciśnienia to wybacz, zdania nie zmienię

kangaxx
29-09-2010, 07:17
no co, już po wykładzie?

w ten sposób nie dowiem się gdzie źle myślę

ggość
01-10-2010, 13:28
he he, skoro nie padliscie na kolana to Pan Profesur sie obrazil i pewnie gdzie indziej z cyklem wykładow oswiecajacych dla maluczkich powedrował...

Aga - Żona Facia
22-12-2010, 08:56
http://nasygnale.pl/kat,1025343,title,Smierc-czai-sie-w-twojej-lazience,wid,12968773,wiadomosc.html?ticaid=6b76a

Czy jak w domu mamy kominek z płaszczem wodnym oraz wspomagająco dogrzewa nas piec elektryczny to istnieje ryzyko zatrucia dwutlenkiem węgla?

M K
22-12-2010, 10:17
http://nasygnale.pl/kat,1025343,title,Smierc-czai-sie-w-twojej-lazience,wid,12968773,wiadomosc.html?ticaid=6b76a

Czy jak w domu mamy kominek z płaszczem wodnym oraz wspomagająco dogrzewa nas piec elektryczny to istnieje ryzyko zatrucia dwutlenkiem węgla?

Widzę, że przejęłaś się tym artykułem.
Kominek to jest piec na paliwo stałe: drewno, brykiety, niektórzy to nawet węglem w nim palą.
Każdy piec na paliwo stałe, gaz, olej, to potencjalne źródło czadu jeżeli:
-mamy niesprawną wentylację
-komin spalinowy, dymowy jest niedrożny (brak okresowego czyszczenia komina)
-komin spalinowy jest nieszczelny i dym przedostaje się do pomieszczeń mieszkalnych
-nie umiejętny sposób palenia w kominku lub innym piecu na paliwo stałe
np:. zaraz po włożeniu opału zamykamy szyber i przydławimy dopływ powietrza do kominka aby drewno nie spalało się za szybko.....
-wykazujemy się totalną beztroską i bezmyślnością oraz nie przejmujemy się swoim zdrowiem/życiem oraz osób bliskich.
Ale nie straszmy się nie potrzebnie.
Wystarczy przestrzegać obowiązujące przepisy i normy, dokonywać okresowych przeglądów i wykazać się odrobiną pomyślunku.
Można również dla poprawienia bezpieczeństwa, zainstalować czujnik czadu, są takie urządzonka.

kangaxx
22-12-2010, 17:15
spokojnie, dwutlenkiem raczej sie nie zatrujesz, do tego potrzebny jest tlenek bo to on łączy się z czerwonymi krwinkami, zatrucie polega na uwięzieniu (związaniu z CO) krwinek transportujących tlen po organiźmie, duża ilość tlenku blokiuje taką ilość krwinek że nie ma ich do transportowania tlenu i usuwania dwutlenku,
teraz do rzeczy,

1 sprawna wentylacja minimalizuje ryzyko
2 kominek ze zamkniętą komorą również zmniejsza ogromnie, nie ma znaczenia czy jest on z płaszczem wodnym czy nie
3 właściwe palenie też zmniejsza

podrzucasz paliwa i zamykasz szyber by nie paliło się za szybko, właśnie wtedy powstają tlenki, pal inaczej, podrzuć ale mało a dostęp powietrza do spalania na maxa, ma to te zalety że sprawność kominka wzrośnie, nie zatrujesz się a częstsze wizyty spowodują że kominek niczym cie nie zaskoczy :)