PDA

Zobacz pełną wersję : taki dylemat: jak ocieplić od wewnątrz żeby było ok



marh
15-09-2010, 10:40
Nowy użytkownik forum, witam Wszystkich serdecznie :)

Postanowiłem zwrócić się z pytaniem które nurtuje mnie od kilku dni. Sytuacja wygląda tak: nowo budowany dom, pustak MAX nie ocieplony jeszcze od zewnątrz. Zacząłem sobie adoptować pomieszczenie na poddaszu, bo wiadomo - przyda się, bo dom od miejsca budowy oddalony o 8 kilosów a na razie dojeżdżać codziennie trzeba. Ścianę pod krokwiami i sufit ociepliłem - wełna 2 x 15 cm + folia paroizolacyjna. Zastanawiam się co teraz dać na mur ściany szczytowej oraz mury ścianek działowych wyznaczających pokój. Kupiłem Rigips Termo-Line o parametrze Uw 0,165, lecz mam wątpliwości co do tego, czy on sam bezpośrednio na mur wystarczy. Rozważam zatem następujące opcje:
1. Wełna mineralna bezpośrednio na mur + folia paroizolacyjna Strotex ALU 90 + regips
2. Styropian na mur + folia paroizolacyjna ALU 90 + regips
3. Płyta Climapor na mur + folia paroizolacyjna ALU 90 + regips
4. Folia paroizolacyjna ALU 90 + regips

Co będzie skuteczne a co nie? Chodzi mi nie tylko o samo zatrzymanie ciepła w środku, lecz również o skuteczny obieg pary i zapobiegnięcie tworzeniu się wilgoci gdzieś między regipsem a murem - tak żeby uniknąć demontażu za jakiś czas a nawet zniszczenia lica muru.

Logiczne wydaje mi się zastosowanie w każdym rozwiązania folii paroizolacyjnej ALU, bo skoro spełnia 2 funkcje: odbija ciepło oraz izoluje przed parą to dlaczego używać jej jedynie tylko w miejscach ocieplenia wełną? Nie wiem jednak jak w tej sytuacji rozwiązać ewentualne odprowadzenie skroplonej na jej powierzchni pary w wyniku spotkania spotkania chłodnego powietrza z zewnątrz i ciepłego ze środka.
Czy biorąc pod uwagę brak ocieplenia zewnętrznego, ogrzewanie wnętrza farelką w zimie, można oczekiwać dużej ilości wilgoci?
Czy też sama luka powiedzmy 1 cm pomiędzy folią a regipsem w zupełności wystarczy, czy lepiej pomyśleć o jakimś odprowadzeniu tejże wilgoci - tylko że jak to rozwiązać?

Dziękuję z góry za fachowe, poparte doświadczeniem porady
Mariusz

marh
18-09-2010, 13:02
Tak, myślę że będzie izolowany od zewnątrz, choć to rozwiązanie z ociepleniem styropianem na zewnątrz do końca mnie nie przekonuje..
Pomieszczenie to niewielki pokoik, który chcę wykorzystać jako tymczasową kanciapę mieszkalną, lecz rzecz jasna chcę to zrobić solidnie, żeby nie poprawiać.
Powierzchnia 250 x 200, w pokoju jest komin z cegły (1 dymny z kotłowni + 2 otwory wentylacyjne), 1 okno dachowe 140x70 oraz okno w ścianie 90x120 (południowa ściana szczytowa).