PDA

Zobacz pełną wersję : Łącznik rurowy - przemarza?



jasio66a
15-09-2010, 19:55
Witam wszystkich, mam na imię Tomasz i jestem nowym forumowiczem. Proszę o poradę jestem szczęśliwym posiadaczem okien skonstruowanych w systemie Brugmann. Zostało mi jeszcze w nowym domu wstawienie drzwi balkonowych. Mam w salonie wnękę w której zaplanowaliśmy wstawienie 3 okien o szerokości 90 cm i wysokości ok 230 cm. Problem tkwi w tym że okna montowane mają być na wykuszu gdzie środek wnęki jest wysunięty od
ściany o 25 cm. Nie mam pojęcia jak rozwiązać tą sytuację. Ponieważ w 2
sklepach w moim mieście poradzono mi że można połączyć okna za pomocą regulowanego słupka (łącznika rurowego), który można ustawić pod dowolnym kątem. Szkopuł w tym że ponoć słupek ten może zimą przemarzać lub może zbierać się na nim woda. A murowanych słupków nie budowaliśmy bo zabrałyby trochę światła. Fachowcy doradzają abym wstawił okno na prosto np. rozsuwane zamiast zabawy w ustawianie pod kątem. Kolega który pracuje w firmie produkującej okna radzi mi też abym zrezygnował z tego.

Problem w tym że ten drobny wykusz bardziej mi się podoba niż okno wstawione na prosto (np. rozsuwka). W drewnie pewnie nie byłoby problemu z łączeniem, ale na drzewo mnie nie stać więc bierzemy plastiki.

Projekt wg którego zbudowaliśmy do to "allegro2". Ale kilka domów z tego projektu, które znalazłem internecie miały okna wstawione na prosto albo z wymurowanymi słupkami.
Proszę o jakąś poradę i pomoc.

P.S. Łączenie za pomocą specjalnego łącznika pod kątem 135 stopni nie wchodzi w grę.

Ktoś może ma takie okienka i może się wypowie bo na forum nie znalazłem takiego posiadacza.

Dzięki.

jareko
15-09-2010, 20:18
pierwszy łącznik rurowy, jeszcze w trzykomorówkach, montowałem ponad 10 lat temu - po dziś dzień, nawet ostatniej zimy, nic nie przemarzało, nie osiadał szron ani woda się po profilu nie lała - gdyby było inaczej miałbym lawinę telefonów z reklamacjami
Łącznik rurowy jest jednym z najczęściej spotykanych połączeń w wykuszach

T12345T
15-09-2010, 21:27
Też jestem zdania, że łącznik rurowy godnie spełni swoje zadanie. Oby tylko został zamontowany tak jak trzeba! Jak nie montować łączników rurowych można zobaczyć w "Krótkim filmie o zabijaniu okien" (http://www.oknotest.pl/1/news/artykuly/montaz-okien-krotki-film-o-zabijaniu-okien.php)

jareko
15-09-2010, 21:34
jejku, jakie masz fajne filmiki :) suuuuper.... podobają mi się
No tak, takie cuda jak na zdjęciach http://jareko.pl/page27.php kosztują a przecież ciągle słyszymy - jedna oferta tańsza od drugiej - która wybrać? Czy warto przepłacać? i tym podobną paplaninę

stary
15-09-2010, 22:13
Łącznik rurowy w Brugmanie ma 5 komór, więc przy poprawnym montażu nie ma prawa nic przemarzać.

IVO333
15-09-2010, 22:51
Zależy to od systemu, tak jak Stary napisał łącznik rurowy z Brugmanna jest jednym z najcieplejszych , ale w wielu systemach miał lub ma nadal formę jednokomorową co powoduje że może przemarzać nawet prawidłowo zamontowany. Może przed takimi ostrzegał ten kolega.

Pozdrawiam

jareko
16-09-2010, 09:10
jaki jednokomorowy? Popatrz na przekrój. Realnie masz trzy komory licząc od zewnątrz do środka. Mowie o drodze zimna do wewnątrz pomieszczenia. Zewnętrzna poduszka powietrzna, tworzona profilem jest po obwodzie dzielona tym samym masz trzy komory - zewnętrzny pierścień, komora środkowa ze wzmocnieniem, zewnętrzny pierścień

IVO333
16-09-2010, 09:34
Nie pisałem o łączniku z filmu Testa który faktycznie jest 3-komorowy. W niektórych systemach jest to rura bez żadnych podziałów wewnątrz i o to mi chodziło.

finlandia
16-09-2010, 12:34
Dziwne,
bo w ub. tygodniu też miałem takie pytanie:) czy rura nie będzie przemarzać.
Dla potrzeb świętego spokoju zaproponowałem wypchanie łącznika wełną mineralną :-)
Ale skończyło się na łączniku 135stopni.

jasio66a
16-09-2010, 20:02
A co jakbym faktycznie wypchał ten łącznik wełną? Proszę o rady.