PDA

Zobacz pełną wersję : Brama garażowa - rozwiązania dla niskiego nadproża



azalka
16-09-2010, 19:31
Mam w projekcie bramę uchylną (dopiero teraz zauwazyłam :-O), rozmiar 2500, wys 2250. Nadproże jest b. niskie, zaledwie 15 cm.
Chciałabym ją poszerzyć do ok. 2750 cm i zamienić na segmentową podnoszoną do góry.
Drewnopodobna, najchętniej Winchester. (Mąż się uparł jak osioł na okna w tej okleinie). Przetłoczenia poziome, wszystko mi jedno, co ile. Gładka - nie cierpię woodgrain.
Zwykła, nie musi być ocieplana.
W ofercie jakiej firmy znajdę takie cosik? Najważniejsze to niskie nadproże - nie chciałabym mieć później niespodzianek z nie mieszczącym się napędem itp. Podniesienie sufitu absolutnie nie wchodzi w grę.
Wysokość bramy jest o tyle istotna, że architekt zadbał o utrzymanie jednej górnej linii w przypadku wszystkich drzwi i okien, nie chciałabym tego porządku zaburzyć.

zorrk
16-09-2010, 20:43
jak się orientowałem w temacie to 15 cm to wcale nie tak mało.
Sprawdzalaś rynek już?

IVO333
16-09-2010, 22:12
Na pewno coś takiego ma Krispol, powierzchnia slick (gładka), winchester, prowadzenie niskie gdzie wystarczy te 15cm.

azalka
17-09-2010, 10:29
Orientowałam się w rynku i jest różnie...
Wole spytać niż przeżyć przykrość.
Czy w Krispolu to jest tylny napęd, czy przedni?

Jaroll
17-09-2010, 21:21
Orientowałam się w rynku i jest różnie...
Wole spytać niż przeżyć przykrość.
Czy w Krispolu to jest tylny napęd, czy przedni?

Sprężyny naciągowe nad poziomymi prowadnicami, lub skrętne na końcu prowadnic poziomych.
W pierwszym przypadku potrzeba chyba 18cm, w drugim 12cm.
Na automatykę min. 5 cm.
Każda szanująca się firma ma w ofercie system do niskiego nadproża.
Krispol, Novoferm, Interflex, Normstahl i inne.

azalka
19-09-2010, 11:29
A co oznacza "na automatykę min 5 cm". Mam je dodać do tych 12tu? To daje razem 17 cm. Te 17cie będzie z tyłu, a z przodu 12cie, czy 5 z tyłu, z przodu 12cie, czy z przodu i z tyłu 17ście?
Przepraszam, jeżeli moje pytania zdają się komuś idiotyczne, ale tych systemów nie rozumiem najlepiej,...
Jeszcze teraz mogę ew. minimalnie coś dostosować/ zmienić, później pozostanie już tylko kląć...

Jaroll
23-09-2010, 05:41
A co oznacza "na automatykę min 5 cm". Mam je dodać do tych 12tu? To daje razem 17 cm. Te 17cie będzie z tyłu, a z przodu 12cie, czy 5 z tyłu, z przodu 12cie, czy z przodu i z tyłu 17ście?
Przepraszam, jeżeli moje pytania zdają się komuś idiotyczne, ale tych systemów nie rozumiem najlepiej,...
Jeszcze teraz mogę ew. minimalnie coś dostosować/ zmienić, później pozostanie już tylko kląć...

Te 5 cm nalezy dodac do całkowitego wymiary bramy wraz z prowadnicami i sprężynami ,to znaczy że po zamontowaniu bramy potrzeba jeszcze ok 5 cm na automatykę tak z przodu jak i z tyłu.

pozdrawiam

Jaroll
23-09-2010, 05:44
Lub można jeszcze zamontować bramę z napędem bocznym który jeżdzi po prowadnicy i wtedy potrzeba jeszcze mniej(ale nie wiem dokładnie ile).
Na pewno ma taki automat firma Novoferm , a inne to nie wiem.

azalka
23-09-2010, 19:53
To oznacza, że w najlepszym przypadku potrzebuję 17 cm z przodu i z tyłu. Przy nadprożu 15 cm nie jest dobrze...
Wcześniej już mi kolega (montuje bramy i napędy) sugerował boczny Novoferm, ale wydawało mi się, że przesadza, bo przecież są niby rozwiązania na mniej niż 15cm. On właśnie o automatyce mówił, ze się nie zmieści. Żaden przedstawiciel żadnej firmy wyceniający bramę z niskim nadprożem nie zwrócił na to uwagi, a mnie kołatało, że coś tu nie pasuje, że coś do czegoś trzeba dodać i wtedy wychodzi buba (jak mawia Czesio).
Dzięki Jaroll!

bwojtek
23-09-2010, 20:34
To oznacza, że w najlepszym przypadku potrzebuję 17 cm z przodu i z tyłu. Przy nadprożu 15 cm nie jest dobrze...
Nie wiem kogo ty pytasz o oferty ale 15cm to wystarczająca ilość miejsca na bramę i napęd. Oczywiście w wersji do niskiego nadproża.Poza tym jeżeli masz 15cm nadproża betonowego to wypada tam dać od spodu jeszcze chociaż 5cm ocieplenia czyli nadproże będzie miało 20cm. No chyba, że lubisz mieć mostki... Pewnie po bokach też nikt nie proponował wklejania ocieplenia?

bwojtek
23-09-2010, 20:36
Lub można jeszcze zamontować bramę z napędem bocznym który jeżdzi po prowadnicy i wtedy potrzeba jeszcze mniej(ale nie wiem dokładnie ile).
Na pewno ma taki automat firma Novoferm , a inne to nie wiem.
To rozwiązanie nie jest najlepsze bo brama jest ciągnięta tylko po jednej stronie. Przy szerokiej bramie pojawia się "przekoszenie" i problem gotowy.

ktosiek
23-09-2010, 20:46
Nie wiem kogo ty pytasz o oferty ale 15cm to wystarczająca ilość miejsca na bramę i napęd. Oczywiście w wersji do niskiego nadproża.Poza tym jeżeli masz 15cm nadproża betonowego to wypada tam dać od spodu jeszcze chociaż 5cm ocieplenia czyli nadproże będzie miało 20cm. No chyba, że lubisz mieć mostki... Pewnie po bokach też nikt nie proponował wklejania ocieplenia?
Jaki styropian dać, ja mam w tej chwili tylko 10cm nadproża, no i mam problem. Chciałem bramę segmentową.

azalka
23-09-2010, 23:30
Nie wiem, ile ocieplenia. W projekcie mam:
nadproże betonowe 15 cm
wymiar w świetle muru - wys. 231 x szer 260 cm dla bramy 225 x 250 cm. Zdecydowaliśmy się poszerzyć ją o 25 cm (jest miejsce).
Garaż jest niełączony z domem, bez ogrzewania. Na ile ew. mostek ma w takim przypadku w tym miejscu znaczenie, nie wiem zupełnie.
Nie znam się KOMPLETNIE. Kolega mnie nastraszył, w głowie obawa została. Dlatego pytam.

Jaroll
24-09-2010, 04:25
To rozwiązanie nie jest najlepsze bo brama jest ciągnięta tylko po jednej stronie. Przy szerokiej bramie pojawia się "przekoszenie" i problem gotowy.

Czyli jak jest duża brama i nie ma napędu tylko uchwyt do podnoszenia z lewej lub prawej strony a nie na środku to też ją będzie kosić?
Jak jest dobrze brama zamontowana to działa to idealnie, jedyny problem jaki z tego mógłby wynikać to taki że napęd trzyma tylko z jednej strony i jeśli będzie zamontowany po lewej stronie a klamka lub uchwyt do podnoszenia po prawej to przy zamkniętej bramie będzie ją można podnieść do góry jakieś 2 cm(oczywiście mówimy tu o szerokich bramach 5 metrowych).