PDA

Zobacz pełną wersję : Dziwna cena groszku ?



qwazar
16-09-2010, 20:03
Sprawa wygląda tak:
Cena dobrego eko-groszku na składzie węgla o granulacji do 25mm 670-692 zł.
Obok groszek Chwałowice ( nie pisze ECO ) o granulacji do 30 mm 570 zł.
Kupiłem worek na próbę.Pali się dobrze.
O co tu chodzi, czy te 5mm daje różnicę 100 zł ?
Gzie jest "pies pogrzebany" ?

qwazar
17-09-2010, 19:08
Podbijam.

robertsz
18-09-2010, 07:20
pies tkwi w składzie chemicznym spalin, w kaloryczności, w ilości popiołu jaki dostaniesz w zamian....

jak się dobrze pali to kupuj dopóki wydobycie idzie, górnicy mają w planach strajki (jak co jesień)

freezyear
20-09-2010, 11:19
Sprawa wygląda tak:
Cena dobrego eko-groszku na składzie węgla o granulacji do 25mm 670-692 zł.
Obok groszek Chwałowice ( nie pisze ECO ) o granulacji do 30 mm 570 zł.
Kupiłem worek na próbę.Pali się dobrze.
O co tu chodzi, czy te 5mm daje różnicę 100 zł ?
Gzie jest "pies pogrzebany" ?
Te 5mm (czasami może się trafić i więcej np 10mm) może powodować zrywanie zawleczek w podajniku. Twój wybór czy chcesz ryzykować i bawić się póżniej w wybieranie węgla z zasobnika...

qwazar
20-09-2010, 12:19
Dla sprawdzenia kupiłem worek i nie ma problemu z podajnikiem.
Bardziej nie podoba mi się duża ilość sadzy.

Martinezio
20-09-2010, 14:23
Grubość sortu ma małe znaczenie - najbardziej znacząca jest ilość kalorii tego węgla, oraz spiekalność (liczba Ri, czy jak to tam się oznacza).

Najprościej to stwierdzić paląc ten sam okres czasu w porównywalnych warunkach dwoma różnymi grochami, a na koniec porównanie ilości i jakości popiołu w stosunku do zużytego węgla.

qwazar
20-09-2010, 18:24
Oba gatunki węgla są z tej samej kopalni Chwałowice dlatego tak dziwi mnie ta różnica.
No chyba że to tylko ściema ?

freezyear
20-09-2010, 18:42
Oba gatunki węgla są z tej samej kopalni Chwałowice dlatego tak dziwi mnie ta różnica.
No chyba że to tylko ściema ?
W jednej kopalni mogą być różne pokłady węgla i niekiedy sporo różnia się od siebie kalorycznością i innymi parametrami a więc i ceną. Poza tym odkąd nastała era kotłów retortowych wszelkie paliwa które mają w nazwie EKO mają też odpowiednio wyższą cenę:) Czy słusznie tego nie wiem;) Najlepiej sprawdzić w piecu:)

Martinezio
21-09-2010, 10:43
Tylko pragnę zwrócić uwagę, że to EKO to od Ekonomii, nie od Ekologii ;) Więc ten eko-groszek teoretycznie może być ekonomiczniejszy od zwykłego, więc dajmy na to bardziej kaloryczny i z lepszym Ri ;)

freezyear
21-09-2010, 12:10
Tylko pragnę zwrócić uwagę, że to EKO to od Ekonomii, nie od Ekologii ;) Więc ten eko-groszek teoretycznie może być ekonomiczniejszy od zwykłego, więc dajmy na to bardziej kaloryczny i z lepszym Ri ;)
Jakby nie było to rację masz zwłaszcza w przypadku paliw tzw. kwalifikowanych. Mimo wysokiej ceny groszku suma sumarum impreza zwana zimowym grzaniem wychodzi taniej niż w przypadku miałów, retopalu itp. wynalazków:) Ja palę ekogroszkiem który kupuje po 800zł/t i nie mam zamiaru zmieniać na nic tańszego, za dużo zabawy jest później z czyszczeniem pieca, spiekami, wywożeniem dużej ilości popiołu itd.

laspalmas
21-09-2010, 13:07
Opcji może być kilka, nasówają mi się do głowy:
- jest to zeszłoroczna cena,
- skład ma własną sortownię i kupuje jakieś badziewie lub np. sortuje zwykły groszek (osobiście widziałem coś takiego na jednym ze składow w mojej okolicy),
- ten ekogroszek to po prostu zwykły retopal, a to po 570 to grub miał,