PDA

Zobacz pełną wersję : izolacja poddasza pianką



Strony : 1 2 3 4 5 [6]

karster
15-05-2018, 20:19
Noo skąd ja znam Twój ból ;)

Powiem tak, o kunach nic nie wiem, nie wiem jaki to problem (a mój dom jest o 3m od mega zarośniętych wielkimi drzewami działek. Las niedaleko)

Ty nie masz deskowania więc faktycznie możesz jeszcze się zastanawiać - ja chciałem mieć deskowanie a ono jest jakoś w konflikcie z pianą (gdy na deskach leży papa). Nie chcę by mi deski zgniły więc ich nie opianuję od spodu. Ocieplę pewnie sam wełną jedną z lepszych (np 033) więc pianka pod tym względem wypadnie słabiej. Do tego zrobię to dokładnie (zupełnie inaczej niż tragiczna firma Budmax od okien/ bram - odradzam tych partaczy z okolic Torunia - będę to pisał w wielu różnych miejscach by ludzi przed nimi ostrzegać!).

Pozdrawiam
Karol

PrzyszłyBudowniczy
19-06-2018, 20:10
Mam pytanie o uzupełnienie ubytków w ociepleniu wykonanym pianą. Przy pianowaniu zaginęło kilka kabli, odszukując powstały dziury, czym to najlepiej uzupełnić? Dowolną pianką montażową? A może ktoś poleci konkretną pianką z niską lambdą?

Placeks
28-06-2018, 08:07
Kilka pytań :

Poddasze użytkowe nad nim jętki 16cm i stryszek.

Jak to ocieplić ?

Fachowiec1:
20cm po całości aż do kalenicy i dodatkowo 16cm na jetkach.
Fachowiec2:
20cm do jetek i po jętkach (odcinamy pomieszczenia mieszkalne) oraz 10cm na strychu (do kalenicy) co by w zimie nie było super mroźno.


Pianowanie na szczytach i murłacie
Zasugerowano mi żeby od zewnątrz budynku wstawić "zastawki lub kawałki stryropianu" które stworzyły by opór dla piany natryskiwanej od wewnątrz - czy Waszym zdaniem jest to potrzebne?

hubertsain
28-06-2018, 20:38
Kilka pytań :

Poddasze użytkowe nad nim jętki 16cm i stryszek.

Jak to ocieplić ?

Fachowiec1:
20cm po całości aż do kalenicy i dodatkowo 16cm na jetkach.
Fachowiec2:
20cm do jetek i po jętkach (odcinamy pomieszczenia mieszkalne) oraz 10cm na strychu (do kalenicy) co by w zimie nie było super mroźno.


Pianowanie na szczytach i murłacie
Zasugerowano mi żeby od zewnątrz budynku wstawić "zastawki lub kawałki stryropianu" które stworzyły by opór dla piany natryskiwanej od wewnątrz - czy Waszym zdaniem jest to potrzebne?

Bardziej prawidłowa jest druga opcja, czyli "20cm do jętek i po jętkach (odcinamy pomieszczenia mieszkalne) oraz 10cm na strychu (do kalenicy) co by w zimie nie było super mroźno." Chodzi o to, żeby całą energię zamknąć w jak największej kubaturze. Jeżeli nie ma elewacji zewnętrznej, pomiędzy murłatą, a połacią dachu wstawia się styropian np. 2cm na którym opiera się izolację pianą. W momencie wykonywania elewacji łączy się ten styropian ze styropianem elewacyjnym, dzięki czemu mamy ciągłość izolacji. Można to zobaczyć m.in. na filmach, które publikujemy na naszym profilu pod adresem fb.com/sainbudownictwo

Placeks
28-06-2018, 21:16
Bardziej prawidłowa jest druga opcja, czyli "20cm do jętek i po jętkach (odcinamy pomieszczenia mieszkalne) oraz 10cm na strychu (do kalenicy) co by w zimie nie było super mroźno." Chodzi o to, żeby całą energię zamknąć w jak największej kubaturze. Jeżeli nie ma elewacji zewnętrznej, pomiędzy murłatą, a połacią dachu wstawia się styropian np. 2cm na którym opiera się izolację pianą. W momencie wykonywania elewacji łączy się ten styropian ze styropianem elewacyjnym, dzięki czemu mamy ciągłość izolacji. Można to zobaczyć m.in. na filmach, które publikujemy na naszym profilu pod adresem fb.com/sainbudownictwo

Hubert
Skoro mam jętki 16cm to chyba nie ma opcji położyć tam 20 cm - od góry osb a od dołu płyta GK.. czy zatem te 16 cm nad głowami a potem 10cm na stryszku będzie rozwiązaniem ?

W kwestii stryropianów - moja murłata jest cofnięta względem lica muru o ok 2cm - rozumiem że własnie tam wstawiać styropiany w pionie aż do membrany?

mat3006
29-06-2018, 23:51
Hubert
Skoro mam jętki 16cm to chyba nie ma opcji położyć tam 20 cm - od góry osb a od dołu płyta GK.. czy zatem te 16 cm nad głowami a potem 10cm na stryszku będzie rozwiązaniem ?

W kwestii stryropianów - moja murłata jest cofnięta względem lica muru o ok 2cm - rozumiem że własnie tam wstawiać styropiany w pionie aż do membrany?
Wysokość jętek nie ma nic do rzeczy. Piankę można zrobić i 30cm. Jest w dużym stopniu samonośna i ma dobrą adhezję. Należy wcześniej zamontować ES-y lub wieszaki. Na jętkach absolutnie nie OSB tylko solidne deski 1,5 cala, najlepiej zakonserwowane. Zwrócić dużą uwagę na właściwe ocieplenie trzonów wentylacyjnych i kominów oraz klapy włazu. To co można kupić , z wkładką 3cm styropianu to pomaga jak świni kokarda. Nad włazem zrobić ramę na piankę o grubości min.22cm.
Układ izolacji optymalny w Kolegi przypadku to: skosy: 20-22cm pianki, stropik 22-25, stryszek 15-18. Zależnie od możliwości finansowych ale nie wybierać po tzw. taniości. Taniego mięsa i pies się nie chwyci. To dlaczego ma być inaczej i w tym przypadku. miałem w rękach wiele próbek "majonej" pianki. To zły materiał pod względem izolacyjności, tstabilności wymiarowej a i o trwałość też bym się nie założył.
Należy prowadzić właściwą izolację termiczną jak najbliżej pomieszczeń ogrzewanych. Zostawianie dużych pustek za płytami jest dużym błędem.
Pilnujcie piankarzy i każcie wycinać im próbki z natryśniętej pianki. Nie próbkę którą da z samochodu do ręki tylko 3-5 próbek 20x20x20 wyciętych w różnych miejscach. Żądajcie zważenia i określenia gęstości. NA MIEJSCU roboty. Jest mnóstwo "modyfikatorów" zwłaszcza o zadziwiająco niskich cenach. Ale to przecież Wasze domy. Przypilnujcie!
Na stronach aplikatorów jest mnóstwa niewiedzy, bzdetów z ulotek i bełkotu marketingowego. Niewiele jest stron (jak i firm) rzeczywiście kompetentnych, uczciwych i solidnych.
Wiel z zaleceń z rynku amerykańskiego się nie sprawdza a nawet można je określić jako bzdury. Sprawdźcie kompetencje w zakresie wiedzy (najlepiej opartej na wykształceniu i doświadczeniu).
Pozdrav
SM

mat3006
30-06-2018, 00:03
Hubert
Skoro mam jętki 16cm to chyba nie ma opcji położyć tam 20 cm - od góry osb a od dołu płyta GK.. czy zatem te 16 cm nad głowami a potem 10cm na stryszku będzie rozwiązaniem ?

W kwestii stryropianów - moja murłata jest cofnięta względem lica muru o ok 2cm - rozumiem że własnie tam wstawiać styropiany w pionie aż do membrany?
To rozwiązanie powinno być stosowane w ostateczności. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie, podczas natrysku do wykonanego wcześniej ETICSa. Tylko wtedy macie gwarantowaną szczelność połączenia izolacji. Diabeł tkwi w szczegółach. A dobre wykonanie ETICSa też wymaga nadzoru kompetencyjnego. To co widuję na budowach to jeży resztki włosów.
Pozdrav
SM

Rysiek&Bea
11-07-2018, 16:48
Witam, jestem nowy. Spier......mi ocieplenie poddasza i stropu pianą otwartokomorkowa polychemu. Miał być fachowiec wyszedł poligon doświadczalny, z nieskończoną robotą. Piana nałożona niedokładnie, raz za dużo , w innym miejscu braki, esy i grzybki zarzygane. Co zrobić, przesuwaja mi sie poprzez to inne prace.

Placeks
30-08-2018, 12:46
Mat

Twoje porady mają na prawdę wiele sensu, choć przyznaję że są w opozycji do tego co mówią piankarze, teraz mam nawet piankarza po znajomości i zalecał mi także pianę do kalenicy - nie wiem co z tym robić bo wszyscy "ci na miejscu" zalecają do kalenicy a potem 10cm pomiędzy jętki..

Stoję przed wyborem 2-óch producentów obie od murłaty do kalenicy w tej samej cenie:

1. ICYNENE:
https://cels.pl/ocieplanie-piana/ocieplanie-pianka-dokumentacja/
20cm (bo tyle mają krokwie) + jakas drobna grubośc na krokwiach (1-2cm)


2.
Tecnofoam G2008
https://www.tecnopolgroup.com/ckfinder/userfiles/files/datasheets/EN/TDS_EN_TECNOFOAM_G_2008.pdf
20cm (bo tyle mają krokwie) + 3cm na krokwiach

w obu wypadkach wykonawcy moga wykonac ok 16cm wastwę pomiędzy jetkami w porównywalnej cenie.

Czy w ogóle brac takie rozwiązanie pod uwagę , czy mimo wszystko uprzeć się przy trapezie 20-22cm oraz stryszku ok 16cm ?

Która piana z Waszego punktu widzenia jest warta inwestycji?








Wysokość jętek nie ma nic do rzeczy. Piankę można zrobić i 30cm. Jest w dużym stopniu samonośna i ma dobrą adhezję. Należy wcześniej zamontować ES-y lub wieszaki. Na jętkach absolutnie nie OSB tylko solidne deski 1,5 cala, najlepiej zakonserwowane. Zwrócić dużą uwagę na właściwe ocieplenie trzonów wentylacyjnych i kominów oraz klapy włazu. To co można kupić , z wkładką 3cm styropianu to pomaga jak świni kokarda. Nad włazem zrobić ramę na piankę o grubości min.22cm.
Układ izolacji optymalny w Kolegi przypadku to: skosy: 20-22cm pianki, stropik 22-25, stryszek 15-18. Zależnie od możliwości finansowych ale nie wybierać po tzw. taniości. Taniego mięsa i pies się nie chwyci. To dlaczego ma być inaczej i w tym przypadku. miałem w rękach wiele próbek "majonej" pianki. To zły materiał pod względem izolacyjności, tstabilności wymiarowej a i o trwałość też bym się nie założył.
Należy prowadzić właściwą izolację termiczną jak najbliżej pomieszczeń ogrzewanych. Zostawianie dużych pustek za płytami jest dużym błędem.
Pilnujcie piankarzy i każcie wycinać im próbki z natryśniętej pianki. Nie próbkę którą da z samochodu do ręki tylko 3-5 próbek 20x20x20 wyciętych w różnych miejscach. Żądajcie zważenia i określenia gęstości. NA MIEJSCU roboty. Jest mnóstwo "modyfikatorów" zwłaszcza o zadziwiająco niskich cenach. Ale to przecież Wasze domy. Przypilnujcie!
Na stronach aplikatorów jest mnóstwa niewiedzy, bzdetów z ulotek i bełkotu marketingowego. Niewiele jest stron (jak i firm) rzeczywiście kompetentnych, uczciwych i solidnych.
Wiel z zaleceń z rynku amerykańskiego się nie sprawdza a nawet można je określić jako bzdury. Sprawdźcie kompetencje w zakresie wiedzy (najlepiej opartej na wykształceniu i doświadczeniu).
Pozdrav
SM

Kaizen
30-08-2018, 13:22
Czy w ogóle brac takie rozwiązanie pod uwagę , czy mimo wszystko uprzeć się przy trapezie 20-22cm oraz stryszku ok 16cm ?

Która piana z Waszego punktu widzenia jest warta inwestycji?

Żeby spełnić WT2017 potrzebujesz min. 25cm tej piany.

Placeks
30-08-2018, 14:38
Mógł byś bardziej rozwinąć?


Żeby spełnić WT2017 potrzebujesz min. 25cm tej piany.

Kaizen
30-08-2018, 15:05
Mógł byś bardziej rozwinąć?

Załacznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie WT. U dachu min 0,18. Użyj jakiegos kalkulatorka w necie, ile materialu o lambdzie 0,038 trzeba, żeby to spełnić. Pewnie nie uwzgledni krokwi i wyliczy nieco mniej, niż build desk.

Placeks
30-08-2018, 15:24
Rozumiem że ustawa itd.
Mi bardziej chodziło o producenta i filozofię rozkładu.W grubości wejdę w kolejnym kroku.


Załacznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie WT. U dachu min 0,18. Użyj jakiegos kalkulatorka w necie, ile materialu o lambdzie 0,038 trzeba, żeby to spełnić. Pewnie nie uwzgledni krokwi i wyliczy nieco mniej, niż build desk.

Kaizen
30-08-2018, 17:49
Rozumiem że ustawa itd.
Mi bardziej chodziło o producenta i filozofię rozkładu.W grubości wejdę w kolejnym kroku.

Co to jest filozofia rozkładu?

Niektórzy, jak do nich dociera, że muszą wydać ponad 2x wiecej dla tego samego U i jeszcze będzie grubsza warstwa ocieplenia zmieniaja producenta na producenta wełny.

Kemotxb
30-08-2018, 19:49
Warstwa piany PUR większa niż 20 cm staje się nieopłacalna i nic nie zyskujesz. Współczynnik U nie wskoczy tak jak pokaże kalkulator i nie poprawisz tego grubością warstwy, a dopłacisz słono za te 5 cm czy 10 cm więcej. Piankę PUR natryskuje się w dwóch warstwach mniej więcej po połowie czyli po 10 cm i na tym etapie tzn na takiej grubości jest najbardziej stabilna, żeby natrysnąć grubiej trzeba zmienić technikę natrysku i wykonać inne grubości warstwy co jest trudne do wykonania i swoje kosztuje. Tak prawdę mówiąc to ja na tą chwilę olewam te WT2017 czy 2018 to bujda na kółkach. Jak słyszę komentarz kogoś kto patrzy na wykonane ocieplenie pianką że nie spełnia wymogów WT to ręce mi opadają (bez urazy Kaizen) - wg mnie lepiej się nie da ocieplić, metoda natrysku pianki jest najdoskonalszą metodą w budownictwie jednorodzinnym, nikt z nas nie będzie stosował technik NASA w budowie domu żeby spełnić chore wymagania urzędników. To jest dom jednorodzinny a nie prom kosmiczny, energooszczędny na tyle ile jest to rozsądne i na tyle ile trzyma się to ziemi a nie kosmosu. To czy spełnisz WT 2050 to potrzebne Ci to jak zającowi dzwonek. W papier wpisz warstwę 50 cm, papier przyjmie wszystko a co zrobisz w rzeczywistości oceni zdrowy rozsądek.

Placeks
30-08-2018, 20:17
Kemotxb

Z tymi grubościami to wiem , zawsze trzeba nieco rozsądku, praktyki, pogadania.
Ale jak to jest z moimi pytaniami , nie chodziło mi o grubość..

Kemotxb
30-08-2018, 20:19
Jeśli chodzi o producenta to po prostu bierz wyższą półkę i patrz na gwarancję.

Placeks
30-08-2018, 20:25
A półka wyższa to ?
Icynene robi wszystko jedną warstwą, Tecnofoam na 2x bo może łaczyć warstwy.
Sam nie wiem co lepsze.
Nie wiem też jak to kłaść - w jakiej konfiguracji ...

kemot_p
30-08-2018, 21:10
Ja mam oferty na produkty Polychem Systems, Ultrapur, Demilec, Purinova. Możecie się coś o nich wypowiedzieć? Może ktoś ma u siebie?

Kemotxb
30-08-2018, 21:17
Ja mam Ultrapur, ponoć wyższa półka i wykonawca innej nie polecał. 20 lat pisemnej gwarancji wraz z certyfikatem.

kemot_p
30-08-2018, 21:26
To już dwie dobre opinie o Ultrapurze. U mnie cena m2 - 2,5 zł za cm grubości. Całkiem spoko.

karster
31-08-2018, 22:35
I teraz żeby to miało sens to trzeba dać 30cm a to da 75zł/mkw oj nie tania ta izolacja :(

plusfoto
01-09-2018, 07:18
Warstwa piany PUR większa niż 20 cm staje się nieopłacalna i nic nie zyskujesz. Współczynnik U nie wskoczy tak jak pokaże kalkulator i nie poprawisz tego grubością warstwy, a dopłacisz słono za te 5 cm czy 10 cm więcej. Piankę PUR natryskuje się w dwóch warstwach mniej więcej po połowie czyli po 10 cm i na tym etapie tzn na takiej grubości jest najbardziej stabilna, żeby natrysnąć grubiej trzeba zmienić technikę natrysku i wykonać inne grubości warstwy co jest trudne do wykonania i swoje kosztuje. Tak prawdę mówiąc to ja na tą chwilę olewam te WT2017 czy 2018 to bujda na kółkach. Jak słyszę komentarz kogoś kto patrzy na wykonane ocieplenie pianką że nie spełnia wymogów WT to ręce mi opadają (bez urazy Kaizen) - wg mnie lepiej się nie da ocieplić, metoda natrysku pianki jest najdoskonalszą metodą w budownictwie jednorodzinnym, nikt z nas nie będzie stosował technik NASA w budowie domu żeby spełnić chore wymagania urzędników. To jest dom jednorodzinny a nie prom kosmiczny, energooszczędny na tyle ile jest to rozsądne i na tyle ile trzyma się to ziemi a nie kosmosu. To czy spełnisz WT 2050 to potrzebne Ci to jak zającowi dzwonek. W papier wpisz warstwę 50 cm, papier przyjmie wszystko a co zrobisz w rzeczywistości oceni zdrowy rozsądek.
Jak przyjdzie lato i na poddaszu zrobi Ci się 30 albo więcej lub zimą temperatura zacznie się bujać o 2-3 stopnie na dobę to tak gdzieś nie będziesz tego miał. 25 to jest niezbędne minimum a 30 to w sam raz.

Slawko123
01-09-2018, 07:27
A za rok lub dwa bez 50cm nie pogadasz, a jeszcze z 5 lat i okaże się, że przekrój dachu będzie miał ponad 1 metr.
Ja myślę, że już teraz trzeba robić według WT2100 i dawać izolację izolację po 1m lub zacząć budować budynek w budynku i oddzielić je od siebie próżnią aby zmniejszyć grubość ścian.

Kemotxb
01-09-2018, 14:40
Jak przyjdzie lato i na poddaszu zrobi Ci się 30 albo więcej lub zimą temperatura zacznie się bujać o 2-3 stopnie na dobę to tak gdzieś nie będziesz tego miał. 25 to jest niezbędne minimum a 30 to w sam raz.

Można robić i 50 cm w niczym to mi nie przeszkadza ;). Sens jednak widzieć trzeba inaczej 50 cm będzie nam mało.

Kemotxb
01-09-2018, 14:57
I teraz żeby to miało sens to trzeba dać 30cm a to da 75zł/mkw oj nie tania ta izolacja :(

No i sam widzisz że im grubiej tym drożej a zyski nikłe. Dla stropu 120 mkw (czyli nie za duży strop) dla warstwy 20 cm zapłacisz ok 9 000 zł (70 zł/mkw) to już jest dużo jak za samo ocieplenie, bo styropianem grafitowym obleciałbyś to za połowę kasy i U dla przegrody wyszłoby Ci lepiej. Dla pianki w warstwie 30 cm dla 120 mkw zapłacisz lekko ponad 14 000 zł czyli 5 tys zł drożej. Współczynnik U jaki osiągniesz przy 20 cm na stropie betonowym to 0,19 przy warstwie 30 cm osiągniesz U = 0,13. Po ilu latach odzyskasz te 5 tys zł biorąc pod uwagę zysk na cieple ?

plusfoto
01-09-2018, 21:08
Można robić i 50 cm w niczym to mi nie przeszkadza ;). Sens jednak widzieć trzeba inaczej 50 cm będzie nam mało.
Każdy zrobi jak chce piszę co wychodzi z doświadczenia, gdybym robił drugi raz upierał bym się przy 30. Mam 25.

Kemotxb
01-09-2018, 22:24
Każdy zrobi jak chce piszę co wychodzi z doświadczenia, gdybym robił drugi raz upierał bym się przy 30. Mam 25.

No ok, jeśli następnym razem zrobiłbyś 30 cm to powiedz czemu ? Czy jest coś co przekona czytających żeby wypłacić kilka tys PLN więcej ;)

krzysiek87
03-09-2018, 12:39
Cześć.

Czy ma ktoś może 30cm piany na poddaszu nieużytkowym, na skosach?
Planuję 20cm między krokwie i 10 nakrokwiowo.

Czy trzeba to jakoś osłonić? Np. folią paroprzepuszczalną, czy zostawić tak jak jest?
Czy taka gruba warstwa piany nie odczepi się z czasem od drewna?

Kamil_
03-09-2018, 13:34
krzysiek87 a dach masz deskowany czy tylko membrana/folia?
Jaki producent?

Sam nie wiem jak robić :(

krzysiek87
03-09-2018, 13:41
Na dachu jest tylko membrana.

Piana Purios FR.

mat3006
03-09-2018, 21:43
Cześć.

Czy ma ktoś może 30cm piany na poddaszu nieużytkowym, na skosach?
Planuję 20cm między krokwie i 10 nakrokwiowo.

Czy trzeba to jakoś osłonić? Np. folią paroprzepuszczalną, czy zostawić tak jak jest?
Czy taka gruba warstwa piany nie odczepi się z czasem od drewna?

Jeżeli poddasze nieużytkowe to tylko niekorzystny wpływ UV ze świetlika należy brać pod uwagę. Wystarczy zasłonić skutecznie od penetracji promieni słonecznych i będzie służyć do końca życia budynku.
Nie zachłystujcie się gwarancjami. Najczęściej są to zabiegi marketingowe a prawda jest taka, że najistotniejsze jest czy, po prostu, nie zostaliście "orżnięci". Wybieracie wykonawców po cenie przez telefon a na koniec nawet nie wiecie jak sprawdzić i odebrać robotę. Korzystają z tego papruchy które już dawno powinny zniknąć z rynku ale mają się dobrze a nawet lepiej od uczciwie pracujących firm.
Każdy z piankowców szuka własnego wyróżnika rynkowego. Powtarzam: wiedza w zakresie budowania zrównoważonej izolacji (mostki same nie znikną tylko dlatego że tak napisano na stronie), uczciwy, niemajony surowiec, dobrej klasy sprzęt (wodotryski zbędne wystarczą stabilne parametry przetwarzania i precyzyjne dozowanie składników) i solidni, rzetelni aplikatorzy.
Co do parametrów to uważnie czytajcie DWU bo reszta to, w większości, cylinder magika. A Ultrapur to żadna "wyższa półka". Sami tak o sobie opowiadają. Najwyraźniej kolejny chłyt marłketingowy. Znam kilku aplikatorów którzy próbowali i podziękowali (w sensie, że nie).
Pozdrav
SM

Placeks
05-09-2018, 10:55
Kilka pytań:

- Ci co mają użytkowe poddasza - co dawaliście na jętki (pomiędzy pietro a stryszek) - pianę czy wełnę?
- Jeżeli piana poszła pomiędzy jętki to czy natrysk szedł bezpośrednio na płyty OSB?
- na stryszku dawaliście coś poza pianą (folie itp) - pytam bo tam bedzie tylko magazynek na pudła
-

mat3006
05-09-2018, 12:37
Kilka pytań:

- Ci co mają użytkowe poddasza - co dawaliście na jętki (pomiędzy pietro a stryszek) - pianę czy wełnę?
- Jeżeli piana poszła pomiędzy jętki to czy natrysk szedł bezpośrednio na płyty OSB?
- na stryszku dawaliście coś poza pianą (folie itp) - pytam bo tam bedzie tylko magazynek na pudła
-

Po pierwsze to, pomimo tego, że lubię OSB jako uniwersalną płytę budowlaną to na podłogę stryszku radzę dać deski. Znacznie mniejszy opór dyfuzyjny dla pary wodnej. No chyba że jest WM to problem maleje. Ale i tak polecam deski.
Na stropik lepszym rozwiązaniem dla izolacji przegrody wewnętrznej w układzie dół-góra jest pianka która już przy grubości 3,5 cala jest barierą powietrzną (nie parową!). Jeżeli stryszek "zimny" i izolacja jest zewnętrzną to, IMO, izolacja stropika grubsza o min.10% od skosów.
Pozdrav,
SM

kemot_p
05-09-2018, 12:42
A Ultrapur to żadna "wyższa półka". Sami tak o sobie opowiadają. Najwyraźniej kolejny chłyt marłketingowy. Znam kilku aplikatorów którzy próbowali i podziękowali (w sensie, że nie).
Pozdrav
SM

To jaką pianę polacesz w takim razie?

krzysiek87
05-09-2018, 12:55
Ja jednak zmieniam pianę na Polychem Purex NG-0808NF-B2, dostałem znacznie lepszą ofertę, a parametry w stosunku do Puriosa FR wyglądają na bardzo zbliżone. Skąd jest aż taka różnica w cenie (30%)?

Ciężko jest nawet nasiąkliwość wody porównać, bo stosowane są różne techniki badań, a jak nawet ta sama technika, to metoda inna. Można zgłupieć.

Tomaszs131
05-09-2018, 13:06
Czyżby firma natryskująca pianę dopiero co weszła na rynek? Prawdopodobnie stąd ta promocyjna cena?
Może przed podjęciem ostatecznej decyzji lepiej się dowiedzieć jak długo firma operuje na rynku. Doświadczenie specjalistów w tej dziedzinie jest niezmiernie ważna.

krzysiek87
05-09-2018, 13:19
Chwalą się, że są od 20 lat na rynku, wcześniej natryskiwali w Niemczech.

Dostałem też ofertę na pianę Crossin Attic Soft, tylko trochę wyższa cena, ale nie o 30%.

Ta firma od Pureksa urzekła mnie tym, że powiedzieli, że przyjeżdzają z kamerą termowizyjną w celu sprawdzenia, czy nie ma mostków po pianowaniu.
Też jako jedna z niewielu firm, nie mówi do mnie, że 18cm piany to 35 cm wełny, bo takiego czegoś to już słuchać nie mogę.

Wydaje mi się, że ten Purex ma o wiele wiekszą nasiąkliwość wody, ale nie bardzo mam na tyle wiedzy żeby to jakoś porównać, bo są różne metody badań.

mat3006
05-09-2018, 13:32
To jaką pianę polacesz w takim razie?

Zasady forum nie pozwalają mi na to aleczytajcie uważnie DWU (Deklaracja Właściwości Użytkowych) gdzie oprócz, mniej więcej jednakowej dla pianek OK, lambdy) są inne istotne właściwości jak parametr sorbcji (z grubsza:skłonność do wchłaniania wody), klasa ogniowa... Po drugie system musi mieć Świadectwo PZH do stosowania w obiektach o trwałym przebywaniu ludzi. Gwaracje, zwłaszcza typu "dożywotnia" to klasyka zagrywki marketingowej bo jest obudowana tyloma warunkami, że cięzko to wygrać. Sama DWU jest formą zobowizania, że lambda w okresie 25 lat nie pogorszy się w stosunku do deklarowanej.
Nie mniej a może bardziej istotne jest czy pianka którą otrzymacie będzia taka jak zalecił i deklarował producent systemu. Rozpowszechnia się w zastraszającym tempie praktyka fałszowania piany. To dla papruchów czysty zysk ale dla inwestroa produkt o znacznie gorszych parametrach, nie trzymający kontraktowanej grubości a i otrawałość bym się nie założył. Żądajcie wycinania próbek z wykonanej izolacji i określania na miejscu gęstości. Miałem w ręce próbki pianki którą ciemnawy przedstawiciel zostawił a była "na rękę" dwukrotnie lżejsza od mojej. Osobną sprawą jest wielki rozrzut jakości sprzętu używanego przez aplikatorów. Obok dobrych, markowych reaktorów są również dziadownie z demobilu które nie trzymają parametrów ani proporcji. Efekt? Śmierdząca, czasem niezdrowo, pianka. Takie problemy jak niechlujstwo czy niedokładność to również zmora. Zdarza się i dobrym aplikatorom tzw. niedolewka, to w końcu rękodzieło ale czasem cały dach jest niedolewką :)
Nie mniej ważne jest uczciwe i oparte na wiedzy doradztwo. Bardzo rzadko można spotkać inwestora który jest świadomy wymagań dobrej, zrównoważonej i skutecznej izolacji.Pianka, będąc bardzo skuteczną izolacją nakłada obowiązek podejścia całościowego do izolacji współpracujacej z innymi rozwiązaniami. sama z siebie nie likwiduje mostków tylko daje dobrą technologię do tego aby je zredukowac lub wyeliminować.
Pzdr
SM

mat3006
05-09-2018, 13:40
Wydaje mi się, że ten Purex ma o wiele wiekszą nasiąkliwość wody, ale nie bardzo mam na tyle wiedzy żeby to jakoś porównać, bo są różne metody badań.
Są dwie metody badań albo raczej wyliczania wyniku.To prawda że Purex ma stosunkowo wysoką sorbcję choć i tak się poprawili w stosunku do wcześniejszych wyników.
Co do kamery to kluczowa jest tzw. interpretacja zdjęć czyli w pewnym stopniu: nie ważne jak głosują ale kto liczy głosy :)
Pozdrav
SM


Ja jednak zmieniam pianę na Polychem Purex NG-0808NF-B2, dostałem znacznie lepszą ofertę, a parametry w stosunku do Puriosa FR wyglądają na bardzo zbliżone. Skąd jest aż taka różnica w cenie (30%)?

Ciężko jest nawet nasiąkliwość wody porównać, bo stosowane są różne techniki badań, a jak nawet ta sama technika, to metoda inna. Można zgłupieć.

Przy takich różnicach zdecydowanie zalecam wycięcie kilku próbek i określenie gęstości.

krzysiek87
05-09-2018, 14:08
Jasna sprawa z tym sprawdzeniem, trzeba będzie tak zrobić.

Tutaj jakaś losowa pierwsza-lepsza firma i ich ceny: http://purizol.pl/piany-otwarto.html - różnica jest dokładnie taka, jak u mnie - czyli ~30%.
Wychodziłoby na to, że firma z Bydgoszczy, ma zwyczajnie w świecie droższy produkt.

mat3006
05-09-2018, 14:12
Jasna sprawa z tym sprawdzeniem, trzeba będzie tak zrobić.

Tutaj jakaś losowa pierwsza-lepsza firma i ich ceny: http://purizol.pl/piany-otwarto.html - różnica jest dokładnie taka, jak u mnie - czyli ~30%.
Wychodziłoby na to, że firma z Bydgoszczy, ma zwyczajnie w świecie droższy produkt.

To nie jest oczywiste. Przy tak znacznej różnicy trzeba wzmóc czujność. Można sprawdzić również wpraszając się przed decyzją, na jakąś wcześniejszą realizację kandydata i tam zażądać wycięcia próbki bez uprzedzania.
Poza tym trochę się chłopakom (z linkowanej strony) pomieszały parametry i są w sprzeczności z DWU. Lud to kupi :)

plusfoto
05-09-2018, 14:53
Co niby tą kamerą będą teraz sprawdzać? Aby to miało jakiś sens to różnica temperatur powinna wynosić co najmniej 30 stopni. Dla mnie to zwykły chwyt marketingowy .

krzysiek87
05-09-2018, 14:57
Co niby tą kamerą będą teraz sprawdzać? Aby to miało jakiś sens to różnica temperatur powinna wynosić co najmniej 30 stopni. Dla mnie to zwykły chwyt marketingowy .

Być może da się sprawdzić, czy piana wszędzie dotarła, albo zbadać, czy grugość materiału jest odpowiednia.
Dam znać, co chcą z tą kamerą robić, jak się dowiem i ich w ogóle wybiorę.

mat3006
05-09-2018, 18:41
Ta firma od Pureksa urzekła mnie tym, że powiedzieli, że przyjeżdzają z kamerą termowizyjną w celu sprawdzenia, czy nie ma mostków po pianowaniu.

To kiedy przyjeżdżają? Jedyny sensowny pomiar termowizyjny wymaga ustabilizowanego ostrego mrozu przez kilka dni, bezwietrznej pogody oraz eksploatacji (grzania) wewnątrz. Jak to niby mają zrobić o tej porze roku? Będzie Kolega czekał z zabudową do takich warunków?
A świstak zawija w te sreberka...

mat3006
05-09-2018, 18:54
Być może da się sprawdzić, czy piana wszędzie dotarła, albo zbadać, czy grugość materiału jest odpowiednia.
Dam znać, co chcą z tą kamerą robić, jak się dowiem i ich w ogóle wybiorę.

Robi się coraz ciekawiej... Grubości nie sprawdzą kamerą tylko cieniutką sondą, Nic teraz kamerą nie sprawdzą. Jedyny test który w jakimś sensie pokaże czy izolacja jest szczelna to próba szczelności tzw. blower door test ale nie sądzę żeby to było w ofercie inclusive.
A świstak...

mat3006
05-09-2018, 18:59
Dam znać, co chcą z tą kamerą robić, jak się dowiem i ich w ogóle wybiorę.
To co mieli robić to już zrobili :) Odróżnili się od zwykłej, nie robiącej w lecie pomiarów termowizyjnych konkurencji. Zostali SPECJALISTAMI :)
Pozdav
SM

miloszenko
05-09-2018, 20:12
Jakie są teraz ceny na pianę OK?

Kraków i okolice, mogę dać kilka zleceń w ciągu pół roku.

krzysiek87
05-09-2018, 21:12
A świstak zawija w te sreberka...

Te przytyki to są do mnie, czy masz po prostu taką manię, wtrącania alegorii?


Jak to niby mają zrobić o tej porze roku?

Nie wiem w ogóle, co oni chcą zrobić, już to napisałem wyżej, jak się dowiem, to dam znać.


Odróżnili się od zwykłej, nie robiącej w lecie pomiarów termowizyjnych konkurencji.

No i super, jeśli to marketing, to całkiem niezły, zawsze warto sprawdzić, co jest pod nim, o ile coś jest.


Zostali SPECJALISTAMI

Wkładasz mi słowa w usta, czy to znowu jakaś przypowieść?



Jakie są teraz ceny na pianę OK?

Kraków i okolice, mogę dać kilka zleceń w ciągu pół roku.

Dostaję wyceny między 70 - 110 zł brutto za m2, przy grubości 30cm. Kraków i okolice.

mat3006
06-09-2018, 01:03
Tak, mam taką manię. Leczę się ale na efekty trzeba będzie poczekać :) Już pisałem żeby nie brać personalnie, do siebie, niektórych zwrotów. Mam wrażenie, że Kolega jest nadmiernie wyczulony... Muszę zacząć się przyzwyczajać, że niektore powiedzonka powszechne kilkanaście lat temu mogą być teraz nierozpoznawalne.
O SPECJALISTACH to mój osobisty wniosek nt. wielkiej armii dwumiesięcznych mega-fachowców od piany. Jak wcześniej papier tak teraz internet jest cierpliwy i przyjmie wszystko.
Co do cen za 30cm to 110 trochę kosmos. Z kolei 70 mocno pachnie wodzianką. W okolicach 80-85 można znaleźć uczciwą piankę.(SPRAWDZAĆ!)
Pozdrav
SM

krzysiek87
07-09-2018, 16:14
Kolejna ciekawostka, wykonawca pewnej piany, powiedział do mnie, że dawanie więcej jak 20cm piany, nie ma żadnego sensu i nic kompletnie nie daje.
Dostałem nawet taki wykres, na dowód tego.

418402

Kaizen
07-09-2018, 16:55
Dostałem nawet taki wykres, na dowód tego.

418402

Pobawiłem się build deskiem. Jak zmieniłem izolację na 5cm EPS od gruntu, 5cm EPS na ściany i 5cm wełny na stropie, to wyszło mi:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=418403

Wg tego wykresu już zredukowało mi straty o 89%, czyli bez izolacji byłoby 841kWh/m2/r.
Dając po 20cm na ściany, strop i podłogę powinno wyjść 0,03*841kWh/m2/r=25,23kWh/m2/r

Build Desk twierdzi, że wtedy wyjdzie:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=418405

A dołóżmy jeszcze 20cm wełny na strop (ściany i podłoga po 20cm EPS, strop 40cm wełny)

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=418406

Czyli mamy 2% strat. Czyli z grubsza wykres prawdziwy. Manipulacją jest natomiast podawanie go od zera.

Przeliczmy to na złotówki - dla przykładu 40gr/kWh. Każdy może sobie przeliczyć wg własnej stawki.
Nieocieplony - 841kWh/m2/r*0,4zł/kWh=336,4zł/m2 Kto to bierze pod uwagę, że za każdy m2 domu może zapłacić 336,4zł rocznie?
5cm 92,51*0,4=37zł/m2/r
20cm 24,36*0,4=9,74zł/m2/r
20cm i 40cm na stropie 17,16*0,4=6,86zł/m2/r

Czyli zmieniając grubość izolacji na stropie z 20 na 40cm zyskujemy 2,88zł/m3/r co przy domu 150m2 daje 432zł oszczędności rocznie.
I mniejsze nagrzewanie/niższe koszty klimy latem.

kemot_p
07-09-2018, 17:32
Czyli zmieniając grubość izolacji na stropie z 20 na 40cm zyskujemy 2,88zł/m3/r co przy domu 150m2 daje 432zł oszczędności rocznie.
I mniejsze nagrzewanie/niższe koszty klimy latem.

Zakładając strop 100 mkw i cenę za piankę 2,75 zł za warstwę
1 cm na metrze kwadratowym (średnia cena z pięciu ofert jakie dostałem) wychodzi dodatkowo 5500 zł - zwrot po 13 latach zakładając stałą cenę mediów. Dom buduje się na kilka dekad, więc warto zwiększyć warstwę natrysku ponad to co proponują piankarze.

krzysiek87
07-09-2018, 20:58
Ale to nie wszystko, nie przekleję całego maila, bo to jednak prywatna korespondencja wykonawcy do mnie, ale sparafrazuję kilka zdań.

1. Lambda to laboratoryjny wynik, nie mający żadnego znaczenia.
2. 10cm piany wystarczy, bo jest szczelna i to jest najważniejsze, ale proponują 20cm, bo prawo budowlane tyle wymaga.
3. Jak jest 10cm, czy 15cm piany, to w domach też jest ciepło.
4. Przez piankę OK nie przemieszcza się powietrze, dlatego nie występuje zjawisko konwekcji.
5. Na Alasce stosuje się 15cm pianki na poddaszu, USA śmieje się z nas, że tak grubo dajemy.

To wszystko w jednej wiadomości.

Wrzucę jeszcze tylko, jako ciekawostkę, jakie są zalecenia ociepleniowe w USA, z podziałem na strefy: https://www.greatdayimprovements.com/insulation-r-value-chart.aspx , co ciekawe, w rejonie Alaski prawo wymaga na poddaszu ~37cm pianki* (przy ogrzewaniu gazem), ale na ściany zewnętrzne już tylko ~10cm. Ktoś może wie, skąd te 10cm ocieplenia w ścianach? Niezależnie od strefy, dają tyle samo.

* lub innej grubości materiał spełniający zadane wymagania

@Kaizen - dzięki za wyliczenia!

michcio0711
08-09-2018, 13:47
Ktoś może wie, skąd te 10cm ocieplenia w ścianach? Niezależnie od strefy, dają tyle samo.

Kwestia głębokości pustki w ścianach szkieletowych, które robione są ze słupków 2x4" a ich faktyczny wymiar to 1,5x3,5" i te 3,5" izolacji to dla większości materiałów izolacyjnych właśnie w okolicach R-13 w imperialnych jednostkach. Z takich słupków jeszcze stosunkowo niedawno budowało się wszędzie bez względu na strefę klimatyczną - na "tubajforze" stoi cała Ameryka.
Aczkolwiek podane przez Ciebie dane są już prawdopodobnie nieaktualne bądź są federalnym minimum i poszczególne stany mają ostrzejsze wymogi. Np. w Illinois na obszarze objętym 5 strefą wymaga się dla ścian R-19 (stąd też od dawna stosuje się już na ściany zewnętrzne słupki 2x6" bądź też technikę R-13+5 czyli 13 między słupkami oraz dodatkowo poszycie izolacyjne R-5).
Przestrzegam natomiast przed sugerowaniem się tymi wartościami jeśli chodzi o kwestie opłacalności - usługi budowlane są tam dużo droższe a za gaz ziemny płaci się 10-15 gr/kWh.
Z ciekawostek to nieciekawe są też wymagania szczelności budynku - obecnie wystarczy, że przez nieszczelności konstrukcji nastąpi <3 wymian/godzinę, jeszcze kilka lat temu było to <7. Cóż...

mat3006
08-09-2018, 17:09
Konkretne informacje. Thx. Oprócz podanych rozbieżności w przekazie jest też całkowite poróżnienie w zakresie zalecanych i obowiązujących rozwiązań systemu budowania oraz praktyk architektonicznych. Nie jest, bo nie może być wytyczną doświadczenie przywiezione z US.

mat3006
08-09-2018, 17:40
Konkretne informacje. Thx. Oprócz podanych rozbieżności w przekazie jest też całkowite poróżnienie w zakresie zalecanych i obowiązujących rozwiązań systemu budowania oraz praktyk architektonicznych. Nie jest, bo nie może być wytyczną doświadczenie przywiezione z US.

krzysiek87
08-09-2018, 20:04
Kwestia głębokości pustki w ścianach szkieletowych (...)

Konkret, dzięki!

Placeks
28-10-2018, 15:43
Panowie
Znajomy pracujący w branzy dachowej zasugerował mi zastosowanie zamiast piany płytę PIR - 5 cm pomiędzy krokwie.
Na pewno 5cm to mało (obecnie mam dachowka-łaty-papa-deski-dylatacja-folia-krokwie20cm).

Nie mniej zainteresował mnie tym materiałem.
Czy ktoś z Was stosował płyty PIR ale od środka, podobno są tez płyty GK z warstwą PIR
Zastanawiam się nad szczelnym i ciepłym zaizolowaniem całości.

Opcja 1
Piana Icyene 20cm (+1cm na krokwi od środka)

Opcja 2
Piana Icyene 23cm po cąłości (daje to 3cm na krokwi)

Opcja 3 (troche moja kombinacja)
Piana 20cm (bez okrywania krokwi) i na to montowana do krokwi płyta PIR z GK (całośc ok 5cm)
-odpada potrzeba montowania folii (jest już w płycie)
-odpada potrzeba montowania haków

Jakie są Wasze spostrzeżenia ?

guf
29-10-2018, 19:40
witam,
tez kiedys zainteresowalem sie plytami pir i myslalem nawet zeby dac takie 12 centymetrowe miedzy moje 17 cm krokwie(5 cm dylatacji) i na to jeszcze jedna warstwa 10 cm pod krokwie. W mojej budowlanej ignorancji wymyslilem sobie nawet ze na to wrzuce siatke i klej i obede sie bez hakow. nie wiem czy to by dzialalo, moze sie kiedys przekonam. Schemat dachu mam taki sa, jak ty.
Pozniej, czytajac gdzies chyba wpisy kolegi mat, spodobala mi sie opcja tzw. hybrydy, czyli wlasnie pianka OT miedzy krokwie z zachowaniem szczeliny dylatacyjnej(czy nie??), a pod krokwie jeszcze z 10 cm plyty pir, idealnie juz z GK ale to moga byc juz mocne koszta. Ciesze sie ze ktos inny ma podobny pomysl, choc jak wspomnialem, czasami moje plany maja sie nijak do budowlanej rzeczywistosci. Podlacze sie wiec do tematu z zapytaniem czy to ma sens??

guf
29-10-2018, 20:18
a moze jeszcze inna hybryda??
miedzy krokwie welna a na to pod krokwie plyty pir??

Stafik73
30-10-2018, 07:57
Witam. Na dniach rozpoczynam montaż sufitu z płyt gipsowo-kartonowych. Później od góry będę chciał ocieplić go pianą natryskową 20-22cm. Poddasze będzie nieużytkowe, dach nie będzie ocieplany. Zastanawiam się czy te 20-22 cm będzie wystarczające. Jaką folię zastosować na regipsy? zwykłą żółtą czy może jakąś aluminiową.

Tomaszs131
30-10-2018, 08:42
Według mnie taka grubość przegrody jest niewystarczająca. Jeśli chodzi o folię to pod izolację stosuje się folię paroszczelną.

Stafik73
30-10-2018, 12:45
Czy w takim razie zwiększyć grubość pianki do 25 cm czy może dołożyć wełny np. z 10 cm. Jeżeli dokładać wełnę to lepiej pod czy na pianę.

Tomaszs131
30-10-2018, 13:15
Najlepiej jak izolacja stropu jest jednorodna. Wtedy zapewniona zostanie jednolity opur dyfuzyjny. Co do wyboru materiału izolacyjnego to musisz sam podjąć decyzję.

Placeks
30-10-2018, 20:24
Najlepiej jak izolacja stropu jest jednorodna. Wtedy zapewniona zostanie jednolity opur dyfuzyjny. Co do wyboru materiału izolacyjnego to musisz sam podjąć decyzję.

Czyli sugerujesz żeby hybrydy sobie odpuścić i lecieć tym samym po całości ?

Tomaszs131
31-10-2018, 05:05
Dokładnie.

Fat_Fabio
31-10-2018, 08:08
Witam,

Wg. projektu, poddasze użytkowe ocieplone mam wełną na skosach do poziomu jętek, a następnie dalej pomiędzy i na jętkach. Część nieużytkowa jest nieocieplona, za wyjątkiem ścian szczytowych docieplonych od wewnątrz styropianem - załączam poniżej wycinek z projektu.

Chciałbym zmienić wełnę na pianę PUR. Dodatkowo, na jętkach od góry zostanie położona płyta OSB, dzięki czemu powstanie stryszek-graciarnia, do przechowywania pudeł, kartonów itp. Czy w takiej sytuacji również należy docieplić od wewnątrz szczyty styro w części nieogrzewanej?
421057421059

Favor
31-10-2018, 19:34
Jeśli stryszek będzie bez ocieplenia na połaci to aby wyeliminować możliwość powstania mostka termicznego na ścianach szczytowych napewno powinieneś wykonać ich izolację. W przypadku gazobetonu nie będzie to raczej znaczący mostek, lecz aby mieć spokojną głowę to 10 cm styro załatwi temat.

mat3006
04-11-2018, 18:28
Witam,

Wg. projektu, poddasze użytkowe ocieplone mam wełną na skosach do poziomu jętek, a następnie dalej pomiędzy i na jętkach. Część nieużytkowa jest nieocieplona, za wyjątkiem ścian szczytowych docieplonych od wewnątrz styropianem - załączam poniżej wycinek z projektu.

Chciałbym zmienić wełnę na pianę PUR. Dodatkowo, na jętkach od góry zostanie położona płyta OSB, dzięki czemu powstanie stryszek-graciarnia, do przechowywania pudeł, kartonów itp. Czy w takiej sytuacji również należy docieplić od wewnątrz szczyty styro w części nieogrzewanej?
421057421059

Przy obecnych cenach UCZCIWEJ pianki optymalny jest układ: skosy-22cm, stropik-25cm. Różnie ceny są kalkulowane UCZCIWEJ pianki ale można trafić na wykonawców którzy zwiększenia grubości kalkulują z małą progresją wynikającą głównie z kosztów systemu.
Odradzam w takim układzie stosowanie płyt OSB na podłogę stropika. Znacznie lepsze pod względem dyfuzyjnym będą zaimpregnowane deski np. 1,5". Zadbać o dobre termicznie rozwiązanie klapy dodatkowej nad składaną drabinką. Jest jeszcze wiele szczegółów ale to powiniem wiedzieć wykonawca, o ile nie jest papruchem.
Pozdrav
SM

Placeks
05-11-2018, 19:02
Odradzam w takim układzie stosowanie płyt OSB na podłogę stropika. Znacznie lepsze pod względem dyfuzyjnym będą zaimpregnowane deski np. 1,5".
SM

Pytam z czystej ciekawości bo też czeka mnie ten krok
Wszyscy wykonawcy mówili mi że OSB jest ok , (zaznaczam że planuję pianę o bardzo małej absorpcji wody (ICY).

mat3006
06-11-2018, 22:37
Pytam z czystej ciekawości bo też czeka mnie ten krok
Wszyscy wykonawcy mówili mi że OSB jest ok , (zaznaczam że planuję pianę o bardzo małej absorpcji wody (ICY).

Różnica w dyfuzji między deskami, z natury rozszczelnionymi szczelinami a płytą OSB jest co najmniej pięciokrotna. Po prawdzie to będąc w zgodzie z właściwościami materiału należałoby zrobić pod OSB szczelinę a w OSB nawiercić otwory fi 30 w siatce co 20-25 cm. Chyba, że przewidziana jest WM z R. To znacząco zmienia sytuację.
A co do sorbcji wody to dobre podejście do tematu ale nie tylko ICY ma takie parametry. Również PCC.
Pozdrav
SM

Maćq
28-12-2018, 07:29
Witam, to mój pierwszy post na tym forum i mam pytanie. Przeprowadzam właśnie remont swojego domu i będę wykonywał izolację dachu pianką , a konkretnie Sealguard 500 o grubości 20 cm. Izolacja będzie wykonana od murłaty do szczytu dachu, tak jak zaznaczyłem to zielonym kolorem na załączonym obrazku.
I teraz pytanie:czy izolować jeszcze strop pomiędzy piętrem, a niezagospodarowanym (nieogrzewanym) poddaszem - zaznaczone na czerwono.

Wykonawca twierdzi, że nie trzeba, ale wydaje mi się że jednak trzeba, ponieważ w zimie piętro będzie ogrzewane, a poddasze już nie i ciepło będzie "uciekać" do góry.

plusfoto
28-12-2018, 08:10
Prze de wszystkim ten strop, a jeśli już coś opuścić to skosy nad nim.

Maćq
28-12-2018, 09:34
W takim razie na ten strop to chyba dam wełnę, bo mogę mieć za śmieszne pieniądze na prawie cały. Myślę, że wtedy powinno być dobrze.

Tomaszs131
28-12-2018, 10:14
Od czterech lat taki właśnie układ się u mnie sprawdza. Nie zapomnij tylko o paroizolacji.

WMaciek
13-03-2019, 22:47
Poddasze użytkowe, dach dwuspadowy, z membraną i dachówką cementową 115m2.
Planowana była wełna (0,036) 18cm między krokwie i 15cm pod nimi
Jeśli zamieniać na pianę to ile jej powinienem dać aby wyszło na to samo? OZC dobrane przez Asolta, pompa ciepła kupiona więc nie może być zimniej niż wg. obliczeń bo pompa nie da rady ;)

stratus84
14-03-2019, 05:57
Musisz dać tyle samo piany o porównywalnym współczynniku np. 0,037. Porównując wełnę i pianę o takim samym współczynniku lambda przenikanie ciepła będzie takie samo. Różnica przejawia się w innych aspektach np: producenci gwarantują, że z wiekiem nie zmienia swoich właściwości izolacyjnych (lambda starzeniowa) , brak mostków termicznych, nie obciąża dachu, bezpieczna dla alergików.

Robaczywy
14-03-2019, 08:07
Ja postanowiłem, że tego stropu nie ocieplam, przynajmniej póki co i zobaczę jak będzie. w razie potrzeby zawsze można to zrobić później, jeżeli okaże się to potrzebne. Ocieplanie tylko stropu ma też swoje wady. Schody strychowe zwykle sa slabo ocieplone jelsi w ogóle i mamy mostek termiczny, trzeba ocieplac ścianę szczytową od wewnątrz, no i na strych wchodzi mróz, co dla możliwości przechowywania tego i owego może mieć znaczenie.

Co do grubości piany otwartokomórkowej to, tak jak już było powiedziane uczciwy przelicznik to 1:1 i masz pewność że będzie niegorzej, a pewnie lepiej, bo jest ciągłość izolacji. Natomiast opowieści typu 20cm piany zastąpi 30cm wełny to ściema.

stratus84
14-03-2019, 08:18
Co do przelicznika wełna-piana 1:1 zgodzę się z przedmówcą. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety, wiadomo.

mat3006
15-03-2019, 14:27
Co do przelicznika wełna-piana 1:1 zgodzę się z przedmówcą. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety, wiadomo.

Lambda deklarowana mocno się różni od rzeczywistości. Dotyczy to wybitnie waty.

Kaizen
15-03-2019, 15:30
Lambda deklarowana mocno się różni od rzeczywistości. Dotyczy to wybitnie waty.

Dlatego do liczenia używa się obliczeniowej lambdy.

systimax
25-08-2020, 13:01
Witam,
Odświeżam trochę wątek,może jeszcze ktoś tu zagląda.
Potrzebuję weryfikacji planu związanego z adaptacją i ociepleniem poddasza. Dach czterospadowy/koperta około 150 m2 na wierzchu ocynk z lat'70 co jakiś czas odnawiana (malowania+wymiana gwoździ na farmery) blacha układana "na rąbek". Cały dach odeskowany. Dach szczelny nie cieknie od 40 lat. Na deski chcę dać 20cm piany.

Czy można dać piankę bezpośrednio na deski nad którymi jest tylko blacha?

Z tego co znalazłem w tym wątku, takie rozwiązanie nie jest dobre. Czy zastosowanie wiatroizolacji w odległosci 3-4cm od deskowania załatwi sprawę? Co lepiej zastosować folię niskoparoprzepuszczalną czy wysokoparoprzepuszczalna? Czy folię kłaść między krokwiami, czy objąć też krokwie.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów robił/zrobił coś takiego i jaki jest tego efekt na dzis?

Tomaszs131
25-08-2020, 17:09
Zastosowałbym folię wysokoparoprzepuszczalną z 5 cm szczeliną wentylacyjną.
Folię rozciągnołbym na całej połaci dachu łącznie z krokwiami.

systimax
27-08-2020, 11:33
Dzięki za odpowiedź. Mam wątpliwości co do owinięcia razem z krokwiami, jeśli by doszło do poważniejszego przecieku na krokwi to woda spłynęłaby jak rynienką na murłatę i na ścinę kolankową. Jak wiadomo nie ma możliwości objęcia folią na styku murłata-krokwia. Oczywiście jest to skrajne założenie , ale biorę je pod uwagę. Oczywiście byłoby też mniej pracy z układaniem na całej połaci, niż tylko pomiędzy krokwiami.

Rozmawiałem też z wykonawcą , który zaproponował alternatywne -droższe rozwiązanie, piankę zamkniętokomórkową.

Kaizen
27-08-2020, 11:50
Rozmawiałem też z wykonawcą , który zaproponował alternatywne -droższe rozwiązanie, piankę zamkniętokomórkową.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?196079-Pop%C4%99kana-piana-PUR-zamkni%C4%99to-kom%C3%B3rkowa-BASF

Tomaszs131
27-08-2020, 12:13
Z pianą zamkniętokomórkową daj sobie spokój.

systimax
27-08-2020, 13:32
ZK raczej odpada ze względu na cenę, zostaję przy OK. Pozostaje rozciągać membranę zszywacz, listwy itd.

Czy zagląda tu jeszcze ktoś, kto zrobił takie ocieplenie na dachu w technologii lat 50-90 ?

Kaizen
27-08-2020, 18:08
ZK raczej odpada ze względu na cenę, zostaję przy OK. Pozostaje rozciągać membranę zszywacz, listwy itd.


Wydasz ze 2x więcej niż przy wełnie z rolki uzyskując to samo U (jak sam położysz wełnę to ze 3x taniej wyjdzie).
Czemu tak zafiksowałeś się na pianę? Nie bez powodu jest rozwiązaniem tak mało popularnym.

systimax
27-08-2020, 18:25
Jeśli na ochotnika wniesiesz te 250 paczek wełny na drugie piętro i przy okazji nie zaśmiecisz i nie uszkodzisz drewnianych schodów to zapraszam. I to jeszcze trafisz na taką pogodę, że nie zaleje Ciebie i wełny przy noszeniu- wyobrażasz sobie syf na parkiecie. Wynosiłem, nie sam 80 arkuszy OSB i wiem co to znaczy. I raczej 3x taniej nie wyjdzie, może ok 2 tys. Jeśli znasz technologię wykonania tamtych lat, to nie masz krokwi co 50 cm, tylko 68,88,78 itd

Tomaszs131
27-08-2020, 18:54
Panowie nie odbiegajmy od tematu wątku.

mat3006
29-08-2020, 00:27
Dzięki za odpowiedź. Mam wątpliwości co do owinięcia razem z krokwiami, jeśli by doszło do poważniejszego przecieku na krokwi to woda spłynęłaby jak rynienką na murłatę i na ścinę kolankową. Jak wiadomo nie ma możliwości objęcia folią na styku murłata-krokwia. Oczywiście jest to skrajne założenie , ale biorę je pod uwagę. Oczywiście byłoby też mniej pracy z układaniem na całej połaci, niż tylko pomiędzy krokwiami.

Rozmawiałem też z wykonawcą , który zaproponował alternatywne -droższe rozwiązanie, piankę zamkniętokomórkową.

Nie wolno! montować membrany "na leniucha" czyli owijając krokwie od dołu. To jeden z gorszych pomysłów. Tylko montaż zszywkami nierdzewne do listewek montowanych do krokwi. Membrana omijająca krokiew od dołu to mnóstwo nieszczelności przy krokwiach oraz korytka magazynujące wodę pod krokwiami przy murłacie.
SM

systimax
02-09-2020, 07:44
Dzięki za potwierdzenie moich podejrzeń.
Jeszcze takie pytanie, czy listwy przybić do krokwi i do listew membranę, czy krokwia+membrana+listwa. I czy to ma jakieś znaczenie.

Wojtek1995
03-09-2020, 10:59
Również planuje ocieplić poddasze pianą OK, grubość 15-20cm. Firma wyliczyła koszt około 2tys zł, pow. dachu to około35m2.
Dach mam na wiązarach, pełne deskowanie, membrana i blacha na rąbek. Czy jeśli konstrukcja dokładnie przeschnie do maja i piana będzie położona bezpośrednio na odeskowanie powinny być z nią jakieś problemy ? Uważam to za lepsze rozwiązanie niż wełna ponieważ liczy sie dla mnie każdy centymetr poddasza a dodatkowo czas wykonania.
Jakieś porady ?
Pozdrawiam

Tomek W
14-09-2020, 10:19
Również planuje ocieplić poddasze pianą OK, grubość 15-20cm. Firma wyliczyła koszt około 2tys zł, pow. dachu to około35m2.
Dach mam na wiązarach, pełne deskowanie, membrana i blacha na rąbek. Czy jeśli konstrukcja dokładnie przeschnie do maja i piana będzie położona bezpośrednio na odeskowanie powinny być z nią jakieś problemy ? Uważam to za lepsze rozwiązanie niż wełna ponieważ liczy sie dla mnie każdy centymetr poddasza a dodatkowo czas wykonania.
Jakieś porady ?
Pozdrawiam

Piana otwartokomórkowa przepusci parę wodną która zimą docierając do deskowania się wykropli. w konsekwencji deski z czasem ulegną zagrzybieniu które może przenieść się na krokwie. Dlatego tez zawsze w przypadku pełnego deskowania zalecane jest stosowanie szczelin

GrzegorzAdamski
22-02-2021, 22:08
Witam
Jako że jest to mój pierwszy post przepraszam za błędy i mało fachowe słownictwo. Mój problem pytanie wygląda następująco: mam dach kopertowy pokryty blachodachówka plus papa i płyty OSB. Chciałem ocieplić to piana :spam:. Mam pytanie czy muszę robić szczelinę wentylacyjna ?czy polacze je OSB i piana pur się nie wpłynie na kondycję więźby?Czy może lepiej zrobić ocieplenie wełna? Z góry dzięki za odpowiedź

plusfoto
23-02-2021, 08:56
Witam
Jako że jest to mój pierwszy post przepraszam za błędy i mało fachowe słownictwo. Mój problem pytanie wygląda następująco: mam dach kopertowy pokryty blachodachówka plus papa i płyty OSB. Chciałem ocieplić to piana :spam:. Mam pytanie czy muszę robić szczelinę wentylacyjna ?czy polacze je OSB i piana pur się nie wpłynie na kondycję więźby?Czy może lepiej zrobić ocieplenie wełna? Z góry dzięki za odpowiedź


Co byś nie robił i jak to i tak szczelina w tym układzie jest potrzebna.Czyli patrząc od spodu płyta KG, folia paroizolacyjna, ocieplenie, folia paro przepuszczalna, szczelina, OSB, papa i co tam chcesz na wierzchu.

Kaizen
23-02-2021, 09:39
Co byś nie robił i jak to i tak szczelina w tym układzie jest potrzebna.Czyli patrząc od spodu płyta KG, folia paroizolacyjna, ocieplenie, folia paro przepuszczalna, szczelina, OSB, papa i co tam chcesz na wierzchu.

Problem jest taki, że idealnie szczelna paroizolacja istnieje, ale w promach kosmicznych.
Więc para wodna dostanie się do piany OK czy wełny. Teoretycznie powinna ino śmignąć przez membranę - i tak się dzieje, gdy membrana nie osiąga punktu rosy. Ale często osiąga i woda skrapla się na membranie. I mamy zawilgoconą termoizolację pomiędzy dwoma foliami nie przepuszczającymi wody w stanie ciekłym.

Przy pianie nie ma ratunku. Nad wełną można zrobić szczelinę chroniącą przed zetknięciem i nasiąknięciem kroplami wiszącymi na membranie i pozwalającą na odprowadzenie tej wilgoci.


http://fachowydekarz.pl/kondensacja-pary-wodnej-na-membranie-zjawisko-naturalne-lecz-niezrozumiale/

Slawko123
23-02-2021, 09:52
Ale tej pary wodnej to jest tyle, ze ho ho ho ho, zwłaszcza w zimie przy sprawnej wentylacji.
No chyba, że ktoś ustawił gar 50l i cały czas wodę gotuje a wentylacje szczelnie pozatykał.

czasami jak człowiek czyta te niektóre farmazony, to ..... az pisac wiecej nie chce.

plusfoto
23-02-2021, 09:52
To wyglada na to że mam lepiej jak w NASA bo po 5 latach wszystko suche jak pieprz.:)

Tomaszs131
23-02-2021, 10:04
U mnie również sucho.

Slawko123
23-02-2021, 10:08
Panowie, to niemożliwe, popatrzcie dokładniej, tam na 1000% LEJE SIĘ Wam woda!!!
Nie macie prawa tam miec sucho! Najlepsi na tym forum Wam tak mówią i fachowydekarz. Oni sie nie mylą.

Kaizen
23-02-2021, 13:53
To wyglada na to że mam lepiej jak w NASA bo po 5 latach wszystko suche jak pieprz.:)

A konkretnie to jaką wilgotność ma piana w okolicach membrany? Czy przekonanie wynika z braku wyraźnych zacieków na ścianach?

Wełna - ale dzięki temu można zajrzeć. Mechanizm ten sam.



jak to wygladalo u mnie:
http://i.imgur.com/o5avVw4.jpg

welna jest tylko miedzy krokwiami, brak izolacji jej od wilgoci, wiec to akurat bylo do przewidzenia. teraz wszystko sie stopilo i odparowalo, welna sucha.
Szron byl tylko w gornej czesci, tak do 0,5-1m od kalenicy, prawd. pomoglo tez moje (za geste) ocieplenie miejsca pod kalenica, co utrudnilo wentylacje pary przez szczyt...


A tu już piana:


Witam, potrzebuję porady jakiegoś specjalisty od dachów. Mam dom jak na zdjęciu.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=450992

Przekrój dachu: dachówka ceramiczna, łaty/kontrłaty, membrana dachowa, pianka pur. W zaznaczonym na zdjęciu miejscu, dziś zauważyłem, że z podbitki kapie i spływa mi po ścianie zewnętrznej. To jest poza obrysem właściwym domu. Po odkręceniu podbitki (wykonanej z blachy perforowanej) widać, że membrana jest mocno skroplona od spodu.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=450993

I druga jaskółka (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?368414-Zacieki-na-elewacji-prosz%C4%99-o-porad%C4%99)

Pewnie, że im lepiej wykonana paroizolacja, tym większe szanse, że to, co przez zimę się skropli i zepsuje lambdę termoizolacji latem odparuje i w całości wydostanie się przez membranę. Ale każde niedociągnjęcie zwiększa ryzyko kumulacji z roku na rok. A wykonawcy średnio się przykładają, delikatnie mówiąc.

GrzegorzAdamski
23-02-2021, 15:24
Co byś nie robił i jak to i tak szczelina w tym układzie jest potrzebna.Czyli patrząc od spodu płyta KG, folia paroizolacyjna, ocieplenie, folia paro przepuszczalna, szczelina, OSB, papa i co tam chcesz na wierzchu.

Czyli piana raczej odpada bo ona będzie ściśle dolegać do płyty OSB. A przy wełnie zawsze jest możliwość luzu. I jak rozwiązać sprawę murłaty , chodzi mi tu o to czy upychać tam wełnę czy też zostawić mama szczelinę ? Dzieki za odpowiedź

plusfoto
23-02-2021, 18:18
GrzegorzAdamski - Przy pianie też da się to zrobić. Kazein - zaręczam Ci że szczelina w moim domu spełnia swoje zadanie w 100%. Ale zarówno folię paroszczelną jak paroprzepuszczalną kładłem sam.

Kaizen
23-02-2021, 18:27
GrzegorzAdamski - Przy pianie też da się to zrobić. Kazein - zaręczam Ci że szczelina w moim domu spełnia swoje zadanie w 100%. Ale zarówno folię paroszczelną jak paroprzepuszczalną kładłem sam.

A pomiary wilgotności piany wrzucisz? Czy to tylko deklaracja wiary w siebie?

plusfoto
23-02-2021, 18:40
Chcesz zrobić to bierz sprzęt przyjeżdżaj i mierz. Mi wystarczy że po przyłożeniu ręki między deskowanie a folię che ją "urwać"

Kaizen
23-02-2021, 18:54
Mi wystarczy że po przyłożeniu ręki między deskowanie a folię che ją "urwać"

I to ma dowodzić, że pod folią sucho?

Swoje tezy popieram dowodami. Od innych oczekuję tego samego.

swierol
23-02-2021, 20:25
Piana otwartokomórkowa przepusci parę wodną która zimą docierając do deskowania się wykropli. w konsekwencji deski z czasem ulegną zagrzybieniu które może przenieść się na krokwie. Dlatego tez zawsze w przypadku pełnego deskowania zalecane jest stosowanie szczelin

Szukano Pana w tym wątku.
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?369555-Rockwool-przewiewanie-we%C5%82ny-prosze-o-pomoc