PDA

Zobacz pełną wersję : postawienie wiaty przydomowej..



leften
20-09-2010, 00:48
Witajcie,
(bo w końcu to mój pierwszy post na tym forum).

Chciałem postawić sobie wiatę przydomową....
Mniej więcej taką:
http://img101.imageshack.us/img101/8201/schematwiaty.jpg (http://img101.imageshack.us/my.php?image=schematwiaty.jpg)

Jest tylko kilka ale:
a. Ma ona mieć 3,5 szerokości, 9 m długości, (31,5 m2).
b. Ma stać około 1.5 m od siatki sąsiada (zaznaczone niebieskim rządkiem pali.. oczywiście planowane są odpływy z rynny do moich kanałów itp)
c. zakładam (i wstępnie otrzymałem odpowiedź), że sąsiad zgodzi się na zbliżenie się do siatki na taką odległość budowlą tego typu.
d. w sumie planuję, żeby to coś było wolnostojące na 10 drewnianych słupach wsparte, ale odsunięte na 1 cm od domu, ale możliwe, że za pomocą jakichś mocniejszych wkrętów przymocowane do terivy z której są stropy (żeby ew. mocniejszy wiatr czy takie tam nie wyciągał lub wpychał mi pustaków z/do domu)
e. Teren pozamiejski, ale nie jest to typowy "rodzinny ogród działkowy" (bo tam mieszkam).
f. nie jest to zastosowanie "wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa"

No i moje pytanie - czy takie coś da się postawić bez pełnego pozwolenia a jedynie w oparciu o zgłoszenie?

Jakiśtam niby projekt (ale nie w znaczeniu prawa budowlanego - może raczej zwymiarowany szkic) zrobiłem, stawiać to by stawiała osoba, która zęby zjadła na budowie dachów... Wizja zatrudnienia kierownika budowy, projektanta i geodety normalnie mnie rozwala.

Mile widziane ewentualne kruczki, interpretacje, jakieś konkretne sytuacje (np. poparte uzasadnieniem prawno-budowlanym) itp.

Te 25m2 jest jakąś wartością zupełnie od czapy i czy nie ma sposobu wnioskowania, żeby to powiększyć?

Czy dałoby się zastosować "miejsc postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie" (w sumie to jest główne budowane dla 1 czasem dla 2 samochodów...)?

W starostwie twierdzą, że coś takiego to się nie da postawić... (nawet jakby się sąsiad zgodził to przepisy przeciwpożarowe nie dadzą postawić..). Albo źle Panią w Starostwie zrozumiałem, albo zostałem spławiony..
Generalnie zastanawiam się jak to załatwić...
Pomożecie?
--
M

aglig
20-09-2010, 09:49
Dura lex, sed lex

Zgodnie z prawem budowlanym


Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
2)wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

oraz

Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3:
1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3, 5-19 i 20a-21;

Pozwolenie na budowę konieczne.
Co do odległości od granicy, tutaj można z Panią ze starostwa polemizować.

Wyrok

z dnia 23 października 2008 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku

II SA/Bk 243/08

Do usytuowania wiaty nie znajdują zastosowania odległości sytuowania budynków na działce budowlanej od granicy z sąsiednią działką budowlaną, określone w § 12 czy też § 19 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm.). Okoliczność usytuowania wiaty w odległości 1,95 m od ogrodzenia działki sąsiedniej nie może zatem stanowić podstawy do interwencji organu nadzoru budowlanego w trybie postępowania administracyjnego. Organ nadzoru jako organ administracji publicznej może ingerować w kwestie usytuowania obiektów budowlanych, jedynie w sytuacji naruszenia przepisów prawa publicznego.


W miejsca postojowe dla samochodów się niepchaj bo wpadniesz z deszczu pod rynnę.

2. Odległość wydzielonych miejsc postojowych lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż:
1) 3 m - w przypadku do 4 stanowisk włącznie,
2) 6 m - w przypadku 5-60 stanowisk włącznie,
3) 16 m - w przypadku większej liczby stanowisk


Jeszcze jedno absolutnie nie określaj tego jako wiaty garażowej, bo będzie to traktowane jako garaż otwarty i wtedy przepisy ppoż mogą ci mocno dać we znaki.

sSiwy12
20-09-2010, 11:43
1. Jeśli ma to być tak duża wiata, to niestety pozwolenie na budowę – ale
2. W takim przypadku najlepiej wystąpić o zezwolenie na budowę zadaszonego tarasu – bo
3. Zgodnie z Rozporządzeniem WT (§ 12.5.1.) może on być usytuowany 1,5m od granicy i nie powoduje to objęcia sąsiedniej działki obszarem oddziaływania .

leften
21-09-2010, 08:27
Bóg zapłać za interpretację, chociaż szkoda, że nie znalazło się coś na obniżenie kosztów...

Czy zatem nie potrzebuję zgody sąsiada?
Na rysunku nie zaznaczyłem, ale krawędź dachu wiaty jest na wysokości rzędu tuj, zatem o zasłanianiu czegokolwiek - nie może być mowy (nie wiem czy to ma znaczenie - ale nic sąsiadowi nie zasłaniam, zresztą - jak pisałem - słownie nie miał żadnego ale..).

Zatem szukam powoli wykonawcę projektu, nie wiem.., pewnie geodetę i kierownika budowy (pewnie kryterium to cena) - w tym roku to już budowy nie zacznę, ale przed wiosennymi burzami to dobrze, żeby już to stało...
Może ktoś wie jakie stawki obowiązują za tego typu budowlę?
dzięki
pozdrawiam
--
M