PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana kołta ps na solary i gaz:)



izabelam78
20-09-2010, 14:03
Witajcie,
Napiszę od razu o co mi chodzi:)
Otóż posiadam parterowy dom (bez użytkowego poddasza), ogrzewany obecnie kotłem na ekogroszek. Gazu do domu nie doprowadzaliśmy (przechodzi na przeciw naszej działki). W momencie budowy ekogroszek był o prawię połowę tańszy teraz większość z Was wie jak to wygląda, dlatego z mężem postanowiliśmy żeby zmienić piec na gazowy oraz zamontować solary. I teraz moje pytanie jak to wyglądać może od strony finansowej no i oczywiście od strony technicznej. Całość inwestycji planujemy w przyszłym roku, więc jeszcze trochę czasu na zastanowienie się i zaplanowanie. Liczę na Wasze zdanie i opinie w tym temacie:)
Dziękuję i pozdrawiam

Liwko
04-10-2010, 15:46
Jeśli gaz to tylko gaz bez solarów. Roczne oszczędności na solarze przy gazie to około 300zł przy 3-4 osobowej rodzinie. A przesyłowe tak czy siak trzeba zapłacić. Najlepiej załóż gaz i policz ile go idzie latem np. w lipcu. Pomnóż tę kwotę bez przesyłowego razy 7miesięcy (taką około sprawność roczną mają solary) i odejmij 35zł (tyle mniej więcej zużyje pompka do solara. Wyjdzie ci dokładnie ile możesz zaoszczędzić. Wedle mnie nie ma kompletnie sensu.

in*s*7
26-09-2011, 14:22
Wszystko zależy od tego ile wydajesz na podgrzewanie ciepłej wody. Jeśli jest to 150 zł/miesiąc to zakładając oszczędnośc po założeniu solarów na 70% oraz koszt zestawu wraz z montażem brutto 13 tys zł wychodzi: 150złx12= 1800 zł rocznie x70%= 1260 zł oszczędności/rok.
13000/1260= 10,31 lat.
Przy założeniu że ceny podgrzewania ciepłej wody nie wzrosna oraz uwzględniając dotację 45% (30% realnie)= 9100/1260= 7,22 lat
Dodając koszty eksploatacji systemu (energia, elektryczna i wymiana glikolu) w wysokości 120 zł rok wychodzi okraas zwrotu 7,8 lat.

Liwko
26-09-2011, 14:43
150zł miesięcznie na CWU? Ja płacę 20, a z tego co wiem ci co grzeją prądem w II taryfie płacą 60-70.

No, jak się pali kopciuchem to nie ma mocnych, kąpiel co kilka godzin:D
Ile rocznie zużywasz wody?

Problem w tym, że tyle energii nie jest nikomu potrzebne. Mi na cały rok potrzeba około 800-900kWh. To tak jakby używać autobusu do podwiezienia żony do kosmetyczki:D

yaiba83
27-09-2011, 08:26
U mnie przy rodzinie 4+1 to jest 10m3 ciepłej na miesiąc plus cyrkulacja, bo w moim domu bez tego to porażka.
Dużo pożera wanna ponieważ musi być z takich a nie innych powodów. W prysznicu ciepłej idzie zdecydowanie mniej.
Nie można generalizować wszystkiego do upodobań jednego człowieka, bo każdy tak naprawdę ma inne potrzeby.

Ja uwielbiam się wygrzewać w gorącej wodzie, żona już nie...itd