PDA

Zobacz pełną wersję : Wydajność solarów



Strony : [1] 2 3 4 5

gucio01
22-09-2010, 13:22
Witam,
Zamontowałem zestaw 2x22 rury z zasobnikiem 300 litrów firmy ACV. Pomijając problemy które zostały rozwiązane do tego czasu (nie posmarowane końcówki w jednym solarze, rozerwane od wewnątrz 7 rurek HEAT-PIPE) nie jestem zadowolony z wydajności tego zestawu.
Proszę o pomoc, czy jest to moje subiektywne odczucie, czy też tak działają solary próżniowe u wszystkich
W lecie w największe upały temperatura w zasobniku dochodziła max do 62 stopni. Po przyjeździe serwisu ACV wymianie rozerwanych rurek oraz nasmarowaniu końcówek kilka ostatnich dni pokazało, że temperatura z zasobniku w dniach 20-21 września podczas dni z bezchmurnym niebem podnosiła się w zasobniku z 50 do 58 stopni,
Moim zdaniem, przy takiej wydajności solary się nie zwrócą w czasie swojej technicznej sprawności.
Uznałem markę ACV za godną zaufania i wyposażyłem całą kotłownię w sprzęt od jednego producenta więc nie ma mowy o komplikacjach ze współpracą urządzeń.
Mogę zamieszczać tabelkę z temperaturami w zasobniku w poszczególnych dniach o ile ktoś przyłączy się do tej zabawy w celu porównania.
Osobiście jestem rozczarowany i nie wiem co jest tego powodem, czy marketing wokół solarów czy jakość ACV
Pozdrawiam

kolektor1
22-09-2010, 20:48
Witam.

Witam,
Zamontowałem zestaw 2x22 rury z zasobnikiem 300 litrów firmy ACV. Pomijając problemy które zostały rozwiązane do tego czasu (nie posmarowane końcówki w jednym solarze, rozerwane od wewnątrz 7 rurek HEAT-PIPE) nie jestem zadowolony z wydajności tego zestawu.


To i tak dobrze, że nie zaproponowano Tobie takiego zestawu składającego się tylko z jednego kolektora. A dla czego się tak dzieje to opisane jest : http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja1

Proszę o pomoc, czy jest to moje subiektywne odczucie, czy też tak działają solary próżniowe u wszystkich

Taką ilością rur powinieneś zagotować te 300 litrów .
pozdrawiam.
Witold

gucio01
29-09-2010, 14:52
Czy jest jakiś forumowicz, który zagotował 300 l solarami rurowymi?
Czytałem, że solary rurowe podgrzewają zasobnik do niższych temperatur niż płaskie. Moje ACV działają chyba jednak poniżej standardów.

er-es
09-10-2010, 15:03
U mnie dzisiaj o godz. 12 w południe było 62 st. C. Temp. powietrza ok. 10 st. C Solary mam dopiero odpalone od 3 dni, więc nie wiem czy to dobry wynik, ale woda leci mocno ciepła.

er-es
10-10-2010, 16:45
Nie znam się na tym za bardzo. Mam jakiś spory cyfrowy wyświetlacz i tam podaje temp. Dziś było 59 st. C. W zasobniku nie mam termometru na razie. Jeszcze montaż nie dokończony. Zasobnik ma 300 L, a rur mam chyba 50.

gucio01
11-10-2010, 13:27
62 stopnie to temperatura CWU na górze zasobnika. Solary jeśli wyłączy się pompę nagrzewają się oczywiście do wyższej temperatury. Te 62 stopnie były przy największych upałach gdy temperatura dachu była podobna. Wczoraj nie włączał się kocioł, solary pokrywały straty na cyrkulacje (nie podniosły temperatury w zasobniku)
Er-es gdzie mierzysz temperaturę? Jakiego producenta masz solary?, Czy 62 stopnie uzyskałeś na samych solarach?

er-es
12-10-2010, 09:43
Słuchaj, na razie mam tylko solary, gazu mi jeszcze nie podłączyli. Zestaw mam Ulricha. Generalnie wszystko w kotłowni mam jednej firmy. Cyrkulacje mam jeszcze nie podłączoną.

RAPczyn
17-10-2010, 08:48
Pisałem już kiedyś iż podanie ilości rur nie jest wyznacznikiem - liczy się powierzchnia czynna kolektora.

Jaki jest ustawiony przepływ ?

gucio01
21-10-2010, 10:46
Wielkość przepływu była zmieniana, najlepsze rezultaty są przy ok 4 l/min. Specjaliści z ACV stwierdzili, że nie zastosowano polecanego przez nich sterownika LAGO.
Po jego zamontowaniu przepływ ustala się sam (pompa działa skokowo, zmieniając przepływ), praktycznie dalej jak działa oscyluje wokół 4 l/min, gdy temp spada przepływ maleje aż do 0.
Pomogło jak umarłemu kadzidło, dalej temperatura zasobnika byłaby wyższa gdybym na dachu postawił pomalowaną na czarno beczkę.
Te solary nie dają temperatury więc czarowanie z regulacją przepływu na nic się nie zdały, przypominam, że zwiększyłem ilość rur w zestawie z 30 na 44 oczekując efektów.
Jak czytam, że komuś zasobnik się nagrzał do 70-80 stopni to już nie wierzę.
Zestaw ACV z 44 rurami kosztował w 2009 roku 3290 eur (bez montażu), doszła jeszcze dopłata za dodatkowe rury. Mam dachówkę Creatona, przejścia solarne kosztowały 4x450 zł.
To była najgorsza finansowa decyzja na budowie.
Wciąż ponawiam pytanie czy solary próżniowe to marketingowe naciąganie klientów, czy te zainstalowane u mnie ACV są albo dalej wadliwe albo w ogóle nie powinni ich nikomu sprzedawać?

gucio01
21-10-2010, 14:19
pokombinuj z przepływami ok 1,8.2.2,2

Próbowałem, to nie pomaga. Temperatura w największe upały po całym dniu zawsze podniosła się z ok 53 do 60 stopni.

RAPczyn
21-10-2010, 15:43
Patrząc na dane tych kolektorów (n0=53,2%, a1=1,289, a2=0,007) źródło: http://www.hedestoker.dk/content/Solvvarme-manualer/Test-en-12-30-r%C3%83%C2%B8r-solfanger.pdf oraz http://www.dincertco.de/logos/011-7s421_r.pdf a także http://www.dincertco.de/logos/011-7S1111%20R.pdf moim zdaniem można się spodziewać iż wszystko jest z tymi kolektorami okey.

Przepływ ustaw na okolice 2,1l/min i dołóż izolację na orurowaniu solar jeśli masz mniej niż 19mm grubości.

gucio01
22-10-2010, 12:59
RAPczyn co znaczy okey? Czego można się spodziewać po upalnym dniu w zasobniku 300 l. Temp rano 50 stopni.

RAPczyn
22-10-2010, 13:42
Na stronie 22 pierwszego dokumentu masz podane moce przy różnych warunkach pogodowych.
W skali roku z powierzchni czynnej 5,28m^2 tych kolektorów będzie do około 2200kWh.

gucio01
22-10-2010, 15:27
RAPczyn masz doświadczenie, przełóż to na wzrosty temperatur w bezchmurne dni. Trudno mi mierzyć moc przez cały rok. To co pokazuje automatyka jest wg ACV obarczone dużym błędem.

RAPczyn
22-10-2010, 16:10
To byłoby "wróżenie z fusów", jest bardzo dużo czynników, które mają wpływ na to jaką temperaturę można uzyskać.

gucio01
25-10-2010, 13:20
To jest woda na młyn sprzedawców. W jaki sposób stwierdzić jednoznacznie, że efekty działania solarów są słabe? Serwis ACV przy pierwszym podejściu przetłoczył czynnik przez instalację w celu ew. odpowietrzenia, powiedzieli teraz będzie OK. Przy kolejnym podejściu nasmarowali końcówki oraz wymienili 7 rozerwanych rurek i miało być OK
Automatyka w pogodny wrześniowy dzień pokazała ok 6kWh, czy to jest OK? W ciągu roku automatyka z pewnością nie pokaże 2200 kWh. Odpowiedź, automatyka pokazuje coś tam ale nie dokładnie.
Moje podejście było następujące, kupuję kompletny zestaw ACV, dla pewności dodaje kilka rur i mam mieć efekty o których czytam w prasie. Miałem nadzieję, że w lecie w słoneczne dni nie będę musiał grzać wodę kotłem, niestety mimo takiej inwestycji efektu nie osiągnąłem.
Wiem jedno, inwestycja w solary ACV w tym wydaniu, nie zwróci się przez 100 lat.

RAPczyn o jakich czynnikach piszesz? Nachylenie dachu ok 44st. Ekspozycja południowa, fragment 1 solara przysłonięty przez daszek do godz ok 9:30.
Zauważyłem, że zmniejszenie przepływu nie przekłada się na wzrost temperatury na kolektorze, chyba o tym myślałeś pisząc o zmniejszeniu przepływu.

amber
27-10-2010, 12:08
Może ja też się podzielę uwagami na temat kolektorów obecnie posiadam zestaw 3 szt. kolektorów Vaillant VTK 550 do tego zasobnik 300 l ,automatyka itd. ustawione są w kierunku płd - zach . a użytkowane od 5 lat . W moim przypadku mogę powiedzieć że średnio kolektory mogą pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę przez 2 miesiące przez pozostałe 10 miesięcy tylko podgrzewają wodę o kilka, kilkanaście stopni w zależności od pogody . Dodatkowo umieszczenie kolektorów na tej połaci dachu skutkuje tym że przez dwa miesiące praktycznie nie działają . Teraz Vaillant wymienia mi kolektory na nowe i sprawdzę jak te będą się sprawować .

redrum
30-10-2010, 18:19
Ja tez się podzielę doświadczeniem(3lata). Zestaw hewalex 2x płaskie zasobnik 300l. Najwyższa temp w zasobniku (tak naprawdę ona się liczy) to ponad 85 stopni - całe 300l .
Obecnie chyba dziś przy dużym poborze w ciągu dnia 54 stopnie. Jeżeli nie ma anomalii pogodowych(tydzień leje) to 06,07,08 100% lub nawet 150% zapotrzebowania. Całkiem nieźle 04,05,09 czy nawet teraz w 10 miesiącu . Zima to raczej skuteczność słaba ale ciekawostka chyba 02.10 był lepszy niż 05.10(lało cały czas).
Pozdrawiam
redrum

gucio01
01-11-2010, 19:41
31.10.2010 po południu CWU 53 stopnie. CWU, podłogówkę oraz centralne przełączyłem na oczekiwanie. Brak poboru wody.
1.11.2010 godz 18 po słonecznym dniu CWU 49 stopni.
Nawet nie starczyło ciepła z solarów na pokrycie strat w zasobniku.

novi61
06-11-2010, 16:51
wydajność po dwóch latach - trzy panele płaskie ( 7m2) i max.sprawność (tzn ocieplenie,dwa zb.buforowe10cm ocieplenia, ustawienia programatora itp.) // nachylenie dachu 35` strona płdn. .
Wydajność ok.2500kWh/rok .. z tego jakieś 70% wykorzystane

zielono
24-11-2010, 23:44
Witam. Pozwólcie, iż ja narobię troszkę zamieszania. Mam w niedalekiej przyszłości zamiar kupić zestaw solarny rurowy.
Czytałem wiele opinii i kontaktowałem się z kilkoma użytkownikami. Problem większości polega na niskiej wydajności okresu październik-marzec.
Wiadomo, iż każdy producent dedykuje do odpowiedniej powierzchni czynnej solarów odpoeidniej pojemności zbiornik/wymiennik. Nie możemy pojemności wymiennika dowolnie zmieniać bo zbyt mały może nie być w stanie w dni słoneczne odebrać ciepła lub zbyt wielki wymiennik spowoduje że solary nie będą w stanie podgrzac wody do rządanejwielkości.
Moje pytanie jest czysto teoretyczne:
Co by się stało gdbyśmy zastosowali w okresie kwiecień-wrzesień zbiornik dedykowany przez producenta np.300 L a w okresie październik - marzec zbiornik np. połowę mniejszy 150L?
Pomińmy przy tym zagadnienia typu: że musi zostać zakupione 2 a nie 1 zbiornik czyli dodatkowy koszt lub że wymiennik 150L będzie zbyt mały jak na .....osobową rodzinę.
Moje pytanie jest typu:
a) czy mniejsze nasłonecznienie powoduje taki spadek wydajności solarów iż nie są one w stanie osiągnąć takiej temperatury która pozwoliła by pogrzać 300L wody do żądanej temp. np. 50stopni
b) czy może 300L wody to zbyt duża ilość aby ją podgrzać do 50 stopni natomiast spokojnie jest to możliwe z objętością 150L?
Proszę o przemyślane wypowiedzi najlepiej poparte obserwacjami użytkowników.
Pozdrawiam.

RAPczyn
26-11-2010, 07:11
zielono może to ->http://paradigma.pl/aqua_systemy.php Ci trochę pomoże.

zielono
26-11-2010, 17:44
Rapczyn. Dzięki o to chodziło. Swoją drogą poradziłem się również użytkownika solarów próżniowych znanej firmy i zdanie miał takie:
Zdało by to egzamin w miesiącach przejściowych natomiast w miesiącach gdzie słońce krótko świeci lub jest cały czas zachmurzone solary nie podgrzeją nawet najmniejszej ilości wody bo same nie osiągają zbyt wysokich temperatur.
Ot i tyle.

zielono
26-11-2010, 18:14
A odnośnie Aquasystemów znów mam wątpliwości bo płynem roboczym jest ...woda. Ułatwia to napewo sprawę wspomagania ogrzewania domu - można system wpiąć bezpośrednio w ogrzewanie. Zbiornik /wymiennik jest mniejszej pojemności ale znów pytanie czy latem nie wyleci to wszystko w kosmos a zimą nie zamarznie - producent zapewnia że nie ale jakoś kiepsko widzę ten system zimą..... -20 mrozu i śnieg, zachmurzenie i co by nie tylko. Latem znów przy wymienniku o połowę mniejszym niż normalnie stosowanym co się stanie z nadmiarem ciepła?

RAPczyn
26-11-2010, 21:07
Od tego są zawory bezpieczeństwa i naczynia wzbiorcze przeponowe by kompensować wzrost objętości płynów - czy to jest płyn niezamarzający czy woda.
Od 2004 roku w Niemczech i 2006 w Polsce działają instalacje w Systemie Aqua i wszystko jest dobrze :)
Latem gdy zbiornik jest naładowany do maksymalnej, dopuszczalnej temperatury kolektor staje w stanie pary i nic się nie dzieje.

DrBUD
07-12-2010, 11:03
Nie ma obawy takie systemy działają na świecie od co najmniej 7 lat i ludzie nie zgłaszają większych problemów. Podobno cały system jest testowany pod temperaturą minus 40, tak by wyłapać ekstremum, więc nawet na zimę nie masz się co martwić

kolektor1
15-12-2010, 19:36
Witam.


Nie ma obawy takie systemy działają na świecie od co najmniej 7 lat i ludzie nie zgłaszają większych problemów. Podobno cały system jest testowany pod temperaturą minus 40, tak by wyłapać ekstremum, więc nawet na zimę nie masz się co martwić

A tak konkretnie, bez podobno?

DrBUD
16-12-2010, 09:40
Niestety "bez podobno" to musisz pytać u konkretnych producentów , bo to on ma dokładną specyfikację sprzętu i odpowiednie certyfikaty ja tylko powtarzam, co mi powiedziano w DUEL'u, a jak wiadomo sprzedawca niekoniecznie mówi prawdę, więc stąd podobno. Tak trochę na chłopski rozum, w Niemczech takie systemy osiągnęły dużą popularność, więc myślę, że nie ma obawy

burundi
02-03-2011, 17:32
Witam
Nie wiem czy w dobrym wątku zagajam:),ale czy ktoś ma kolektory zamontowane na ścianie szczytowej południowej?Jeśli tak, to jak kształtuje się ich wydajność?

RAPczyn
08-03-2011, 16:16
Witam
Nie wiem czy w dobrym wątku zagajam:),ale czy ktoś ma kolektory zamontowane na ścianie szczytowej południowej?Jeśli tak, to jak kształtuje się ich wydajność?

Tak samo jak na dachu skierowanym na południu. Kolektory montuje się przeważnie na "trójkątach" dających kąt np. 30/45/60st.

burundi
20-03-2011, 16:43
Tak samo jak na dachu skierowanym na południu. Kolektory montuje się przeważnie na "trójkątach" dających kąt np. 30/45/60st.

Czyli nie na elewacji, tylko na stelażach? No to wtedy rzeczywiście wydajność jak na dachu.Ma się rozumieć użytkujesz Rapczyn zamontowane w ten sposób kolektory?

RAPczyn
22-03-2011, 11:27
Czyli nie na elewacji, tylko na stelażach? No to wtedy rzeczywiście wydajność jak na dachu.Ma się rozumieć użytkujesz Rapczyn zamontowane w ten sposób kolektory?

Na "trójkątach", na dachu płaskim.

red1980
22-03-2011, 19:04
Liczy się przecież kat nachylenia względem poziomu oraz ukierunkowanie w stosunku stron świata. Czy kolektor jest na dachu, na ścianie szczytowej czy na ziemi - to nie ma większego znaczenia.

RAPczyn
23-03-2011, 15:06
Co do wydajności to np.:
instalacja o powierzchni czynnej 6m^2 w technice Aqua, z odchyleniem od południa na wschód o około 40-43st, nachylenie około 45st, zbiornik o pojemności 316l, wspomaganie ogrzewania.
Uzysk od uruchomienia w piątek 18.03.2011 o 19:00 do 23.03.2011 14:00 wyniósł 51kWh, dziś kolektory do 14:00 naładowały bodaj 17kWh, moc chwilowa ~5,5kW, przepływ ~4l/min.
Temperatura maksymalna kolektora ponad 80stC, na górze zbiornika ~75-78stC, drugi odbiornik ciepła ~45st.

Pozdrawiam.

RAPczyn
06-05-2011, 12:20
Witam serdecznie.

Wczoraj w okolicach godziny 16 uruchomiliśmy instalację w technice AquaSystem, dwa kolektory próżniowo-rurowe CPC o łącznej pow. brutto 5.2m^2 (pow. czynna 4.66m^2) wraz ze zbiornikiem o poj. 410l. Pole kolektorów jest nachylone pod kątem ~45st, azymut ~3st.
W ciągu ~1 godziny temperatura w górnej części zbiornika wzrosła z ~20 do ~28stC i... się rozpadało :-) temperatura na dole zbiornika 17.2stC , temperatura powrotu ~17.3stC.
Maksymalna, zarejestrowana temperatura na kolektorze w czasie pracy to 94.4stC.
Zakres macy z jaką pracowały kolektory 17-6.4kW przy przepływie ~3.3l/min.
Więcej na temat uzysków napiszę w poniedziałek.

Na dachu obok inna firma również instaluje kolektory tyle, że Ulrich 4x SG1800/24 i zbiorniki kombi 500l.

Pozdrawiam serdecznie.

Karas123
15-05-2011, 11:05
Witam, wczoraj był 1 dzień pracy solarnej u mnie. 2 x 20 rur, zbiornik 300l.
Pogoda wczoraj w kratkę z przewagą słońca. Zestaw od temperatury ok 15st podgrzał do 65st na dole zbiornika. OK 13 jak sprawdzałem temperatura na solarach ok 80st, przy pracy pompki. Na wieczór licznik pokazał uzysk 45kWh

ewadora
23-05-2011, 22:24
Witaj Karas - a jakiej firmy masz zestaw?
Ja mam takie same kłopoty i uwagi ( i firmę ACV) jak założyciel wątku.
Zbiornik 400 litrów i 2 solary po 22 rurki. Kupując zestaw w firmie klient jest przekonany ,ze jakaś mądra głowa policzyła składniki zestawu tak , aby do siebie pasowały.Bardzo proszę nie nabijajcie się dodatkowo z i tak nabitych w butelkę.Zdaje się,że zakupiłam solary najdroższe na rynku - a teraz okazuje się,że koopa.Mój zestaw jest od strony południowej, dach ma 36 stopni nachylenia,solary są równolegle do dachu.Gdy mówiłam , hydraulikom przed montażem ,że moim zdaniem powinni je zamontować na 45 stopni to mnie przekonywali,ze te 36 st jest idealnie. Byłam głupia- początek budowy- i dałam się wpuścić w maliny - najpierw mi wcisnęli ten zestaw, potem go zamontowali jak wyżej a teraz mają wszystko w uchu. Z kolei dziś otrzymałam odpowiedz z serwisu ACV -ze owszem przyjadą jak uiszczę opłatę za te przyjemność 2000 zł :O.
Ja ze swoim zestawem bujam się od zeszłego roku i co nieco udało mi się ustalić. Początkowo zestaw osiągał jedynie 40 stopni. przyjechał serwisant podumał pozmieniał ustawienia i okazało się,że zbiornik zaczął osiągać 50 stopni. Potem przyszła jesień i zima. Teraz przy słonecznych dniach zaobserwowałam,ze zbiornik z rana ma ok. 36 stopni, wieczorem ok. 50.Dodam,ze do tej pory nie mieszkamy. Tak więc ogromna ilość ciepła gdzieś ucieka. Zakręciłam cyrkulację i wciągu kilku dni zbiornik po raz pierwszy dogrzał do 70 stopni.Nadal niestety w nocy ciepło ucieka -ok 10 stopni. Nawet wiem gdzie - do niego podmontowane jest chyba z 10 rurek , wszystkie gorące i oczywiście nie zaizolowane w swoim początkowym biegu -od 10 - 15 cm - tam gdzie rurka zakręca - już się hydraulikom nie chciało tego zrobić.Chcę sama to zaizolować.Mam tylko pytanie - czym zaizolować ,aby było jak najlepiej. Fajnie byłoby gdzieś dostać taką gąbke izolacyjna czarną jak ma rurka solarna - ale w kształcie taśmy - aby skutecznie owinąc części rurek z kolankami.Ktoś moze wie gdzie takie cudo kupić?
Gucio - jeśli tu jeszcze zaglądasz napisz jak tam twoje solary działają. Zauważyłam jeszcze jedna rzecz na przepływach ,która mi się nie podoba:
Dotyczy to pompy
na I biegu po zatrzymaniu pokazuje 2,5 l/min a jak działa to wychyla się na jakieś 0,5- 1 l
na II biegu pokazuje 3l/min a działa 1-1,5 l/min
na III biegu pokazuje 4 l/min a działa 2-2,5 l min

czy to jest aby poprawne?.Gucio napisz jak jest u Ciebie bo serwisant na moje pisemne zapytanie w tej sprawie nic nie odpowiedział tylko wysłał swoja propozycje opłaty 2000 zł za przyjazd :evil: .
Już w ubiegłym roku był problem z pompą i wtedy hydraulicy wyciągnęli z płynu pompowego jakieś spore ilości zanieczyszczeń- taki zielony szlam, Ciekawa rzecz-ze podobny szlam zatkał mi obecnie cały płytowy wymiennik ciepła z kotła CO - a tam cyrkulacja była wody a nie płynu solarnego - ktoś zna odpowiedź na taką zagadkę- co może być przyczyną ?
pozdrawiam

red1980
24-05-2011, 10:32
Kąt nachylenia kolektorów względem podłoża to 35-45 stopni. Więc 36' nie powinno stanowić jakiegoś dużego problemu.
Izolację można kupić w całości (otulina), potem ją rozciąć wzdłuż i zawinąć na końcach. Nie widziałem nigdzie takiej grubej izolacji w taśmie ale może gdzieś znajdziesz.
Na pytania techniczne powinien odpowiedzieć obecny chyba na forum specjalista od kolektorów ACV.

ewadora
24-05-2011, 14:19
A można wiedzieć kto jest specjalista ACV na forum?

red1980
24-05-2011, 16:22
A można wiedzieć kto jest specjalista ACV na forum?
Gdzieś mi chyba migął post instalatora nt ACV ale nie pamiętam gdzie.

ewadora
24-05-2011, 20:03
No to pech. Puściły mi dziś rurki solarne i zaczął kapać płyn.Dobrze,ze w miejscu ,które nie jest zabudowane - w kotłowni .Cieknie na złączce.Mam pytanie do instalatorów - jak to jest z tym rurkami miedzianymi- należy je skręcić czy jakoś zlutować? Co powinni teraz zrobić moi hydraulicy- czy tylko złączkę dokręcić , czy to wymienić? czy może właśnie zlutować? Czy na rurkach do solarów robi się próbę ciśnieniową? Instalacja chodzi już ponad rok i nic się nie działo ,aż do dzisiaj.Przypuszczam,ze dlatego ,ze ostatnie kilka dni po raz pierwszy udało mi się osiągnąć na zbiorniku 70 stopni - oczywiście nikt z wody nie korzysta i tylko dlatego taki dobry wynik :(
Teraz mam zgryza, bo jak puści kiedyś na złączce na poddaszu to zanim się zorientuję i znajdę gdzie cieknie to będę miała zdemolowane pół poddasza :(

red1980
25-05-2011, 14:14
To po co w ogóle była zakładana instalacja skoro nikt nie mieszka? Od roku wszystko chodzi a korzyści nie ma. Leci gwarancja i zużywa się płyn solarny.
Jak już jest założona instalacja a nikt nie używa cwu to dobrze jest po prostu przykryć kolektory tak aby się bez sensu nie grzały.
Jeśli rurki miedziane to raczej lutowanie.

RAPczyn
25-05-2011, 15:33
No to pech. Puściły mi dziś rurki solarne i zaczął kapać płyn.Dobrze,ze w miejscu ,które nie jest zabudowane - w kotłowni .Cieknie na złączce.Mam pytanie do instalatorów - jak to jest z tym rurkami miedzianymi- należy je skręcić czy jakoś zlutować? Co powinni teraz zrobić moi hydraulicy- czy tylko złączkę dokręcić , czy to wymienić? czy może właśnie zlutować? Czy na rurkach do solarów robi się próbę ciśnieniową? Instalacja chodzi już ponad rok i nic się nie działo ,aż do dzisiaj.Przypuszczam,ze dlatego ,ze ostatnie kilka dni po raz pierwszy udało mi się osiągnąć na zbiorniku 70 stopni - oczywiście nikt z wody nie korzysta i tylko dlatego taki dobry wynik :(
Teraz mam zgryza, bo jak puści kiedyś na złączce na poddaszu to zanim się zorientuję i znajdę gdzie cieknie to będę miała zdemolowane pół poddasza :(

Jakiej średnicy są rury Cu? Mogą być skręcane (bez o-ringów) lub lutowane na twardo.

ewadora
25-05-2011, 15:57
To po co w ogóle była zakładana instalacja skoro nikt nie mieszka? Od roku wszystko chodzi a korzyści nie ma. Leci gwarancja i zużywa się płyn solarny.
Jak już jest założona instalacja a nikt nie używa cwu to dobrze jest po prostu przykryć kolektory tak aby się bez sensu nie grzały.
Jeśli rurki miedziane to raczej lutowanie.

Instalacja była zakładana wcześniej po to aby ją właśnie sprawdzić jak nikt nie mieszka- i dobrze - bo bez tego nawet nie wiedziałabym ,ze mój układ nie działa dobrze- a tak mogę sobie poregulować i sprawdzać .Rurki puściły wcale nie ze zbyt wysokiej temperatury - na solarze w tym roku nie było więcej niż 90 stopni * w ubiegłym roku zdarzało się i 140 - ale wtedy układ przestawał działać - bo ma zabezpieczenia - i tez nie dlatego ,ze zbiornik był za bardzo wygrzany - w ub roku najwyższa temperatura jaką uzyskałam to było raptem 50 stopni na zbiorniku, a solary sa rurowe i nie przegrzewają się .Pusciłynie rurki solarne tylko miedziane w kotłowni - bo mam fahofcuf hydraulików niestety

lewarek
26-05-2011, 00:26
Ludzie, to tylko solary, to nie energia jądrowa, nie spodziewajcie się ze coś co jest darmowe będzie w zupełności wystarczało, to ze układ podgrzewa wodę w ciągu dnia do 50st to normalka, poza tym powyżej 55st jest nie korzystne dla zbiornika z powodu wytrącania się kamienia kotłowego, powinno się jednak zbiornik przegrzać w celu zabicia bakterii lecz wystarczy to raz na tydzień. Zapraszam na mojego bloga gdzie opisuję moje różne instalacje pozdro!
http://lewarek-energiaodnawialna.blogspot.com/

ewadora
26-05-2011, 11:09
Ludzie, to tylko solary, to nie energia jądrowa, nie spodziewajcie się ze coś co jest darmowe będzie w zupełności wystarczało, to ze układ podgrzewa wodę w ciągu dnia do 50st to normalka,
Bardzo cie proszę nie denerwuj mnie takimi tekstami bo słyszę to już od roku od niekompetentnych hydraulików, instalatorów , , leniwych ludzi z ACV - zgarnąć pieniążki i problem z głowy. Gdybym tego posłuchała to do dzisiaj mój solar dawałby maksymalnie 40 stopni na zbiorniku :( ( obecnie udało mi się dojść do 70 stopni ) . Ja nie mówię,ze byłoby źle gdyby on tak jak teraz grzał w trakcie korzystania ze zbiornika. Sęk w tym ,ze obecnie tam jeszcze nie mieszkamy. Solar w najbardziej słoneczne dni podgrzewa wodę -obecnie o ok 1 5 stopni celsjusza. W nocy ta temperatura spada o te 10-15 stopni - cyrkulacja jest wyłączona. Tak więc pracuje praktycznie tylko na same straty. Jak zaczniemy korzystać z wody to niestety codziennie trzeba będzie dogrzewać- nawet w najbardziej słoneczne dni- a to już wkurza.
Cały czas szukam coby tu jeszcze ulepszyć , wyregulować.

lewarek
26-05-2011, 13:39
No to kochana masz coś faktycznie spieprzone ja mam 30 rur i 300l zbiornik dziennie prysznic biorą wszyscy, na dodatek ciepłą wodę mam podłączoną do zmywarki i pralki i jak na razie mi wystarcza a te 30rur to min na 300l przelicząjac ze 1 daje 100w czyli na 10l wody. a poza tym jeśli masz na gwarancji to jakie 2000zł sobie życzą ci /pseudo fachowcy/?!

Vld
26-05-2011, 13:39
Ludzie, to tylko solary, to nie energia jądrowa, nie spodziewajcie się ze coś co jest darmowe będzie w zupełności wystarczało, to ze układ podgrzewa wodę w ciągu dnia do 50st to normalka, poza tym powyżej 55st jest nie korzystne dla zbiornika z powodu wytrącania się kamienia kotłowego, powinno się jednak zbiornik przegrzać w celu zabicia bakterii lecz wystarczy to raz na tydzień. Zapraszam na mojego bloga gdzie opisuję moje różne instalacje pozdro!
http://lewarek-energiaodnawialna.blogspot.com/

Fajny ty masz ten kominek o sprawności 93%, też bym taki chciał.
Tak jeszcze apropo zapytam, czym i jak ty tę sprawność wyliczyłeś?

lewarek
26-05-2011, 14:31
Bardzo prosto po temp. spalin z 300 do 110, oczywiście w przybliżeniu, nie posiadam żadnych urządzeń specjalistycznych ale efekt przeróbki jest ,testowałem kominek przed i po , czas nagrzania ta samą ilością brykietu jest bez porównania szybszy .

Vld
26-05-2011, 14:49
Bardzo prosto po temp. spalin z 300 do 110, oczywiście w przybliżeniu, nie posiadam żadnych urządzeń specjalistycznych ale efekt przeróbki jest ,testowałem kominek przed i po , czas nagrzania ta samą ilością brykietu jest bez porównania szybszy .

pozbawiłeś mnie kolego złudzeń na fajny kominek :(
Odwiedź tematy o Ogniwo eko i ranking kotłów na ekogroszek, tam dowiesz się trochę tym jak się mierzy sprawność i co to w ogóle jest

ewadora
26-05-2011, 14:49
ja mam 30 rur i 300l zbiornik dziennie prysznic biorą wszyscy, na dodatek ciepłą wodę mam podłączoną do zmywarki i pralki i jak na razie mi wystarcza a te 30rur to min na 300l a można wiedzieć jaki masz zestaw solarny?
a poza tym jeśli masz na gwarancji to jakie 2000zł sobie życzą ci /pseudo fachowcy/?! oni mi napisali,ze mam wpłacić im na konto 2000 zł , jak przyjadą i uznają,ze coś jest z ich winy to mi pieniądze oddadzą - ( ha ha nie widziałam takiego coby sam przyznał,ze to z jego winy - zawsze ktoś inny zawinił albo bliżej niezidentyfikowane przeszkody ,które trudno przewiedzieć). Ostatnio hydraulik jak przyjechał do rozszczelnionej rurki solarnej to tłumaczył się między innymi tym ,że to pewnie budynek osiada i rurki ulegają naprężeniom. Myślałam ,że go opluje ze śmiechu- a był to śmiech przez łzy. Dla mnie takie twierdzenie fachowca nadaje się do sądu - bo jeśli on zakłada ,ze budynek ma wpływ na jego rurki to znaczy ,ze on mi tych rurek od budynku nie zdylatował a to jest błąd w sztuce budowlanej!

kolektor1
26-05-2011, 19:53
Bardzo cie proszę nie denerwuj mnie takimi tekstami bo słyszę to już od roku od niekompetentnych hydraulików, instalatorów , , leniwych ludzi z ACV - zgarnąć pieniążki i problem z głowy. Gdybym tego posłuchała to do dzisiaj mój solar dawałby maksymalnie 40 stopni na zbiorniku :( ( obecnie udało mi się dojść do 70 stopni ) . Ja nie mówię,ze byłoby źle gdyby on tak jak teraz grzał w trakcie korzystania ze zbiornika. Sęk w tym ,ze obecnie tam jeszcze nie mieszkamy. Solar w najbardziej słoneczne dni podgrzewa wodę -obecnie o ok 1 5 stopni celsjusza. W nocy ta temperatura spada o te 10-15 stopni - cyrkulacja jest wyłączona. Tak więc pracuje praktycznie tylko na same straty. Jak zaczniemy korzystać z wody to niestety codziennie trzeba będzie dogrzewać- nawet w najbardziej słoneczne dni- a to już wkurza.
Cały czas szukam coby tu jeszcze ulepszyć , wyregulować.
Witam.
No niestety będę musiał Cię nie co zdenerwować. Ale to ku przestrodze innych. Masz chińskie heat pipe a ich uzysk energetyczny jak się przekonałaś jest do bani. Tu nic nie jesteś w stanie wyregulować, ulepszyć, jedynie wyegzekwować na firmie, która Ci ten bubel wcisnęła poprawność uzysków energetycznych.
Mocno mnie rozbawiła argumentacja instalatora na temat cieknącej złączki, masz pecha.
Dzisiaj każdy fachowiec zakłada kolektory i efekty jak wyżej.
pozdrawiam.
Witold

lewarek
26-05-2011, 20:33
pozbawiłeś mnie kolego złudzeń na fajny kominek :(
Odwiedź tematy o Ogniwo eko i ranking kotłów na ekogroszek, tam dowiesz się trochę tym jak się mierzy sprawność i co to w ogóle jest
Jak ktoś kiedyś tam powiedział /teoria nie zawsze idzie z praktyka/ ja przerabiam i wyciskam coś co jest bezpowrotnie tracone a te ich przeliczenia są o/ kant dupy rozczaś / jeśli nie wierzysz to zapraszam osobiście na testy.pozdro!

Vld
26-05-2011, 21:23
Jak ktoś kiedyś tam powiedział /teoria nie zawsze idzie z praktyka/ ja przerabiam i wyciskam coś co jest bezpowrotnie tracone a te ich przeliczenia są o/ kant dupy rozczaś / jeśli nie wierzysz to zapraszam osobiście na testy.pozdro!

dzieki za zaproszenie, ale ja mam u siebie wszystko niezbędne do testów i wiem jak sprawa się ma ze sprawnością. A 93% to nawet producenci kotłów paletowych boją się deklarować, a co dopiero w kominku.

ewadora
26-05-2011, 21:37
Witam.
No niestety będę musiał Cię nie co zdenerwować. Ale to ku przestrodze innych. Masz chińskie heat pipe a ich uzysk energetyczny jak się przekonałaś jest do bani. Tu nic nie jesteś w stanie wyregulować, ulepszyć, jedynie wyegzekwować na firmie, która Ci ten bubel wcisnęła poprawność uzysków energetycznych.
powiedz jaki masz pomysł , aby wyegzekwować na firmie poprawność uzysków energetycznych? Tak jak pisałam - oni nawet nie chcą przyjechać , aby zobaczyć czy coś nie jest źle zrobione( tak to odbieram ,bo propozycja 2000 zł za przyjazd to dla mnie i myślę ,ze dla większości cena zaporowa).W cenie 1400 zł to ja sobie dokupię 1 płaskiego Hewalexa. Najgorzej ,ze miejsca na dachu już nie ma bo centralnie wiszą te 2 rurowe:(

lewarek
26-05-2011, 22:09
dzieki za zaproszenie, ale ja mam u siebie wszystko niezbędne do testów i wiem jak sprawa się ma ze sprawnością. A 93% to nawet producenci kotłów paletowych boją się deklarować, a co dopiero w kominku.

no właśnie w kominku, wszyscy klepią jedno i to samo żeby tylko sprzedać, a ty człowieku ładuj ile wlezie w opał a co ich to obchodzi ile to żre ,nie tędy droga ja wiem ze nie każdy chce się bawić w przeróbki mi się chce więc przerabiam a ty przyjedz do mnie z tym twoim sprzętem i zobaczymy czy jest 93%.pozdro!

czyngis
27-05-2011, 07:56
Witam,
jestem nowy ale przyłączę się do tematu.
Posiadam solary ACV próżniowe 30 rur oraz zbiornik ACV 300 Multi Energy. Sprzedawca oczywiście zapewniał, że będę miał ciepłą wodę z solarów, będę mógł sobie ogrzewać podłogówkę. Jednak na taką pogodę jak wczoraj solary podgrzały wodę w zbiorniku do 38 stopni C (na solarach widziałem max 55). Rury mam na dachu od południowej strony (słońce na nie pada mniej więcej od 10 do 16 tej). Czy to normalne, że woda ma tak małą temperaturę. Zasygnalizowałem sprzedawcy, że słabo grzeją te solary to stwierdził, że mam bardzo duży zbiornik i powinienem dokupić drugie 30 rur. Pomóżcie, jak to rozwiązać.

ewadora
27-05-2011, 08:47
No to witaj w klubie oszukanych prze ACV?,sprzedawców ACV ?.Ja mam sytuacje analogiczna do twojej . 44 rury i zbiornik 400 litrów.Tez miało być ciepło.Na początku miałam tak jak ty - 40 stopni - przy braku odbioru wody.A jak u Ciebie - ktoś korzysta z wody? To ,ze za mało mamy rurek w stosunku do zbiornika to już wiem. Najgorsze ,że mnie zapewniano,ze to jest zestaw skompletowany przez ACV - faktycznie kupowałam zestaw- i że na pewno jest to dobrze dobrane.DZiś do takiego zbiornika jak mój sprzedają 60 rur. Mnie tez to zapropnowali - tylko ze ja juz w tej chwili na dach niczego dołożyć nie mogę.Gdybym od poczatku miała 2 x30 rur to by się zmieściło,teraz już niczego nie dołożę nie tylko bo brak miejsca na dachu ale takze dlatego ze wiązałoby się to ze znaczna rujnacją wszystkiego co już zbudowałam .Opisz dokładniej swoją instalacje to sobie porównamy i może jakieś wnioski uda się wyciągnąć

czyngis
27-05-2011, 09:07
Mam tak jak u Ciebie, nikt jeszcze nie korzysta (zamierzam się wprowadzić na wakacje - jeszcze malowanie i meble :) ), dlatego po instalacji (chyba w lutym) nie zwracałem uwagi na to jak grzeją. Ale ostatnio zauważyłem 120 stopni na solarach, 20 stopni w zbiorniku i buczącą pompę. Zgłosiłem do sprzedawcy (mają też serwis) - przyjechali, dobili glikolu, odpowietrzyli, jednak po chwili zauważyli że nie ma obiegu, więc wymienili pompę i powiedzieli że powinno być OK. A że kiedyś na pytanie co się stanie jak się glikol zagotuje powiedzieli że traci swoje właściwości grzewcze zacząłem czytać różne fora i trafiłem tutaj. I teraz nie wiem czy to faktycznie wina zagotowania glikolu (chociaż 120 stopni jakie widziałem na sterowniku to oznaczałoby że glikol już się zagotował czy nie) czy może wina źle zamontowanych rurek heat pipe czy może faktycznie za mało rur w stosunku do zbiornika (chociaż są ludzie którym taki zestaw bez problemu nagrzewa wodę do 60 stopni - i to by mnie zadowalało)

lewarek
27-05-2011, 09:37
Mam tak jak u Ciebie, nikt jeszcze nie korzysta (zamierzam się wprowadzić na wakacje - jeszcze malowanie i meble :) ), dlatego po instalacji (chyba w lutym) nie zwracałem uwagi na to jak grzeją. Ale ostatnio zauważyłem 120 stopni na solarach, 20 stopni w zbiorniku i buczącą pompę. Zgłosiłem do sprzedawcy (mają też serwis) - przyjechali, dobili glikolu, odpowietrzyli, jednak po chwili zauważyli że nie ma obiegu, więc wymienili pompę i powiedzieli że powinno być OK. A że kiedyś na pytanie co się stanie jak się glikol zagotuje powiedzieli że traci swoje właściwości grzewcze zacząłem czytać różne fora i trafiłem tutaj. I teraz nie wiem czy to faktycznie wina zagotowania glikolu (chociaż 120 stopni jakie widziałem na sterowniku to oznaczałoby że glikol już się zagotował czy nie) czy może wina źle zamontowanych rurek heat pipe czy może faktycznie za mało rur w stosunku do zbiornika (chociaż są ludzie którym taki zestaw bez problemu nagrzewa wodę do 60 stopni - i to by mnie zadowalało)

120st bez obiegu to i tak jakoś mało powinno dojść do 240 a ten typ tak ma że się nic nie dzieje nawet przy 240 tak ze bez obawy powinno chodzić dobrze a co do glikolu to jakby nawet się zagotował to wcale nie traci właściwości grzewczych w tym solarze mieści się tam może z 0.5l reszta jest w instalacji

czyngis
27-05-2011, 09:52
Więc co jest nie tak z tymi solarami? nie wiadomo komu wierzyć, a następne 3000PLN za same rury nie uśmiecha mi się wydawać.

lewarek
27-05-2011, 10:04
ja mam 30r na 300l mało ale starcza jeśli umiesz ustawić sterownik to ustaw go tak by różnica między kolektorem a zbiornikiem wynosiła 15st a pompka wył. się przy 10st różnicy i potem się odezwij tu http://lewarek-energiaodnawialna.blogspot.com/

czyngis
27-05-2011, 10:56
ok, dzięki za sugestie

AnnaG.
27-05-2011, 11:22
Mam kupony ze zniżkami na pompy ciepła, kolektory słoneczne i przydomowe oczyszczalnie ścieków!

Jeżeli ktoś jest chętny proszę pisać [email protected] :cool:

ewadora
27-05-2011, 12:39
A jaki masz sterownik do tego bo ja mam Lago SD 3 i tam jest sporo parametrów do ustawienia.
Upewnij się,ze nie chodzi ci cyrkulacja - bo ona mnóstwo ciepła zabiera
U mnie w ub roku tez początkowo zbiornik dogrzewał tylko do 40 stopni. Potem przyjechał serwisant miejscowy - obserwował prace przez kilka godzin i pozmieniał ustawienia - zbiornik zaczął podgrzewać do ok 55 stopni.
Upewnij się ,ze instalatorzy rurki podczas montażu smarowali jakąś pastą przewodzącą.
Zresztą przytocze ci odpwoedz bezpośrednio z serwisu ACV :
"z opisu Państwa instalacji wynika, że osiągane temp. w wymienniku SLME są tutaj prawidłowe. Producent nie gwaratuje nigdy konkretnych uzysków ponieważ jest to niemożliwe. Uzysk energii zależy od zbyt wielu czynników: naturalnie pogoda, straty przesyłu, straty postojowe, przepływ glikolu, umieszczenie kolektora itd..... Osiągana temp. rzędu 50-55 stopni jest tutaj moim zdaniem rozsądna. Pakiety są kompletowane tak aby wspomóc podgrzew ciepłej wody, a nie zastąpić tradycyjne źródło ciepła. Powierzchnia czynna wynosi 3,54 m2 i tą wartość należałoby porównać z inną instalacją. Informacja o innym producencie i osiąganych w tej inst. temperaturach żadnej wiedzy sensownej nie wnosi.
Kolektory powinny być połączone w szeregu. ustawione pod kątem ok 45 st. Im mniejszy kąt tym niższa sprawność. Bardzo ważna jest sprawa pomalowania końcówek rurek heat pipe pastą termoprzewodzącą.
Przepływ glikolu powinien wynosić ok. 4-4,5 L/min
Co do ustawień regulatora :
P50 - maksymalna temp. zbiornika ustawiona jest na 60 st., więc nawet jeśli byłoby 10 kolektorów zbiornik i tak nie dogrzeje do wyższej temp. należałoby to zmienić
Fabrycznie regulator Lago SD3 ma ochronę instalacji powyżej temp. 110 st. więc nie moze pracować pompa powyzej tej nastawy."
Jak widać po pierwsze firma miga się od jakiejkolwiek odpowiedzialności - bo tak ma być - spoko. To ,ze zestaw kupiłam jako całość - oferowany przez firmę- to im nie przeszkadza.Twierdzą,ze to jest tylko zestaw do wspomagania ogrzewania ciepłej wody:evil:.Tylko czemu łobuzy od razu tego nie mówili. Ja już teraz nic dołożyć nie mogę - gdyby mi od razu powiedziano ,ze ten zestaw ma za mało rurek to na pewno wzięłabym więcej, gdy montowałam zestaw wtedy jeszcze można było - Czuję się oszukana

lewarek
27-05-2011, 13:32
ewadora jestem twoim fanem fajnie to opisujesz podziwiam Twój zapał w dążeniu do celu a tak w/ nawiasie/ od czego jest mąż?

ewadora
27-05-2011, 13:46
Mąż zarabia pieniądze ,które ja z zapałem wydaję na nasz wspólny dom :)

ewadora
27-05-2011, 14:20
I teraz nie wiem czy to faktycznie wina zagotowania glikolu (chociaż 120 stopni jakie widziałem na sterowniku to oznaczałoby że glikol już się zagotował czy nie)
Akurat tym się nie przejmuj.
W ubiegłym roku miałam kilka razy taki wist - którego do końca tez jeszcze nie rozgryzłam- przychodzę- na zbiorniku ok 50 stopni a na solarze już 140 - i oczywiście pompki nie działają - bo się zabezpieczenia włączyły. Jakoś to nie pogorszyło sprawności moich solarów- (chyba ) :).
Wciskali mi ,ze to na pewno chwilowy brak prądu , brak odbioru ciepła i solar przegrzał się. W to nie wierzę. Akurat blisko mieszkam i żadnych przerw dostawach pradu wtedy nie zaobserwowałam.
Podejrzewam raczej ,że był zbyt wolny?- za szybki? obieg płynu w rurkach i nie nadążały oddać ciepła zabranego słonku. Obiecałam sobie ,ze w tym roku będę to monitorować

kolektor1
28-05-2011, 14:06
No to witaj w klubie oszukanych prze ACV?,sprzedawców ACV.
Witam.
Muszę Was nie co zmartwić. Kolektory ACV mają żenująco niski współczynnik sprawnośći wynoszący 0,53% co oznacza , że realnie taki kolektor 30 rurowy daje moc ok 1400W przy najlepszym nasłonecznieniu. do tego nakładają się straty na przesyle. Wukonując proste wyliczenie to dla 300l i ogrzaniu od 20 do 50 stopni przy mocy 1,4kW potrzeba 7 godzin o ile ta moc dociera do zbiornika.
Na Waszym miejscu zaczął bym studiować Prawo Cywilne oraz dokładnie umowę.
pozdrawiam.
Witold

ewadora
28-05-2011, 15:47
A czy możesz udostępnić źródło swoich danych?

czyngis
28-05-2011, 22:34
Dzisiaj był u mnie wujek, który też ma solary (30 rur) i zbiornik 200l. Mówi mi że ostatnio jak było słońce to temp. wody w zbiorniku miał 60st.
Nie wiem dokładnie jakiej firmy ma te solary, mówił że jakieś niemieckie. Podjadę do niego to dam znać co to za solary, bo z tego co opowiadał to bardzo dobrze mu grzeją, mówił że zimą w słoneczne dni miał wodę 37st.

ewadora
29-05-2011, 12:45
No to sprawdź. Jednak 30 rur na 200 litrów to chyba dość dobrze dobrane. Ja gdybym miała 60 rur na swoje 400 litrów to tez byłoby nieźle- i o to mam żal do firmy ACV - zrobili zestaw ,który jest nieefektywny - a ja już nic nie mogę dołożyć mimo ,ze pieniądze by się znalazły.Nie napisałeś mi jaki masz sterownik do swojego zestawu- bo jak Lago to może porównamy ustawienia.

lewarek
29-05-2011, 15:06
ok, dzięki za sugestie

i jak się sprawują te twoje po ustawieniach?

kolektor1
29-05-2011, 18:55
a ja już nic nie mogę dołożyć mimo ,ze pieniądze by się znalazły..

Witam.
Jeżeli jest jeszcze miejsce na dachu to zawsze można dołożyć, jak nie obok to niżej.
pozdrawiam.
Witold

gb318is
29-05-2011, 20:28
zielono może to ->http://paradigma.pl/aqua_systemy.php Ci trochę pomoże.

Troszke naciągane to porównanie taki obrazkowy marketing:)

ewadora
30-05-2011, 07:25
Witam.
Jeżeli jest jeszcze miejsce na dachu to zawsze można dołożyć, jak nie obok to niżej.
pozdrawiam.
WitoldNo właśnie tłumacze,że nie można.Dach pokryty dachówką, na dachu miejsce jest tylko po bokach - na kilka rurek - z jednej i drugiej strony .Obecnie trzeba by zamontowane już solary przenosić niżej i na bok ,aby zmieścić kolejny panel - a więc kompletna rujnacja tego co już zrobione, - to już nie tylko koszt 1 panela, te wszystkie przeróbki to myślę ,że z 5000 by kosztowały :evil:. Pojedyncza dachówka do przejścia rurki solarnej to kilka stówek- nie pamiętam dokładnie ile - ale dużo.
Pomyśleć,ze gdyby firma postępowała uczciwie to miałabym to wszystko za cenę 1 dodatkowego panela

kolektor1
30-05-2011, 18:56
No właśnie tłumacze,że nie można.Dach pokryty dachówką, na dachu miejsce jest tylko po bokach - na kilka rurek - z jednej i drugiej strony .Obecnie trzeba by zamontowane już solary przenosić niżej i na bok ,aby zmieścić kolejny panel -

Witam.
Co do kosztów to trochę przesadziłaś. Zrób tak: wykonaj zdjęcie i prześlij mi na adres: [email protected] pomyślimy co da się zrobić.
pozdrawiam.
Witold

kolektor1
30-05-2011, 22:51
Pomyśleć,ze gdyby firma postępowała uczciwie to miałabym to wszystko za cenę 1 dodatkowego panela

Witam.
Dzięki za zdjęcie.
Faktycznie mało co się da zrobić i trzeba ratować co się da. Przede wszystkim aby podnieść sprawność trzeba nie co inaczej podłączyć kolektory.
Teraz wszystkie rury masz połączone szeregowo a trzeba oba kolektory połączyć równolegle, więcej na ten temat: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja1 . A to można zrobić nie ruszając kolektorów. Następnie pod rury należy włożyć lustra płaskie lub paraboliczne, to jeszcze dodatkowo podniesie sprawność o jakieś 20-30%, rotametr należy ustawić na jak największy przepływ i doświadczalnie z chodzić niżej do wartości 3-4l/min o ile elektronika nie ma regulacji obrotów pompy.
Ale przed tym zwróć się do federacji konsumentów http://www.federacja-konsumentow.org.pl/ bardzo szybko zabiorą się do roboty i pogonią twoich instalatorów do roboty. Groźba kontroli Inspekcji Handlowej stawia firmy na nogi. Przedstaw siebie jako biedną osobę nabitą w butelkę, co Ci będę tłumaczył wiesz jak to zrobić.
Jak będziesz potrzebowała ekspertyzę to ją napiszę.
pozdrawiam.
Witold

RAPczyn
31-05-2011, 07:15
Witam serdecznie.

Wczoraj w okolicach godziny 16 uruchomiliśmy instalację w technice AquaSystem, dwa kolektory próżniowo-rurowe CPC o łącznej pow. brutto 5.2m^2 (pow. czynna 4.66m^2) wraz ze zbiornikiem o poj. 410l. Pole kolektorów jest nachylone pod kątem ~45st, azymut ~3st.
W ciągu ~1 godziny temperatura w górnej części zbiornika wzrosła z ~20 do ~28stC i... się rozpadało :-) temperatura na dole zbiornika 17.2stC , temperatura powrotu ~17.3stC.
Maksymalna, zarejestrowana temperatura na kolektorze w czasie pracy to 94.4stC.
Zakres macy z jaką pracowały kolektory 17-6.4kW przy przepływie ~3.3l/min....

W piątek rano (26.V) uzysk energii wynosił 335kWh a pompa pracowała 55h.

RAPczyn
31-05-2011, 19:36
Hmmmm w piątek (dla przypomnienia doba trwa 24h ;) ) pompa pracowała ci 55h????? :D

Cytowałem swój post z 6.V.2011r.

Pompa średnio pracował 2,89h/24h, a średni uzysk to 17,63kWh/24h.

czyngis
07-06-2011, 10:40
i jak się sprawują te twoje po ustawieniach?

przy ostrym słońcu jakie ostatnio bywało woda CWU nagrzała mi się do 48st. C,
jest lepiej jednak nadal nie jest to rewelacja

ewadora
07-06-2011, 21:16
Witam.
Faktycznie mało co się da zrobić i trzeba ratować co się da. Przede wszystkim aby podnieść sprawność trzeba nie co inaczej podłączyć kolektory.
Teraz wszystkie rury masz połączone szeregowo a trzeba oba kolektory połączyć równolegle,
Dzięki za odpowiedź.Ciekawe wszystko co piszesz :). Szczególnie te lustra. jest to rozsądne rozwiązanie chociaż nigdy o tym nie słyszałam . Co do równoległego połączenia - może to i racja - kiedyś trzeba będzie spróbować.Na razie mam na głowie przeprowadzkę, chore dzieci i zwykła pracę , więc teraz rzadko tu mogę zajrzeć i coś skrobnąć.Bardzo dziękuję za chęć pomocy.
pozdrawiam

f.5
10-06-2011, 21:55
Witam.
Wczoraj instalator opuscił u mnie plac boju kolektory odpalone!!!

Mam małe pytanie moze ktos jest w temacie.
Dotychczas na kotle kondensacyjnym czujnik od temperatury wody nie był wpięty w bufor i pokazywał dziwaczne wskazania.
Innymi słowy kolektora nie było a na wyswietlaczu miałem wskazania jak by był, czyli licznik zliczał energię solarną.

na wyswietlaczu wygląda to tak:
http://images47.fotosik.pl/919/60925d6f64a03ed9med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Teraz pytanie czy ktos z Was jest w stanie wskazac mi jak mam tą wartosc wykasowac
aby moc zacząc liczyc opłacalonosci tej inwestycji jesli takowa wogole będzie :)

Pytanie nr 2: Dom jest jeszcze niezamieszkany czy ograniczenie temperatury na kotle do minimalnej 10 st.C spowoduje ze palnik w ogóle się nie załączy i w buforze teoretycznie bedzie to co nagrzeje kolektor ???

Dzis przy umiarkowanej pogodzie (niebo zachmurzone) temperatura na buforze była około 40 st.C.
Czy wartość tą dał kolektor czy kolektor i dogrzał piec ???

Dziękuję za ewentualną pomoc pozdrawiam radek

kolektor1
11-06-2011, 09:16
Witam.
Wczoraj instalator opuscił u mnie plac boju kolektory odpalone!!!


Witam.
Instukca obsługi pewnie opisuje przypadek wykasowania i wyzerowania danych. A swoją drogą to ciekawe jak licznik mógł zliczyć ilość energii jak nie było kolektorów


Czy wartość tą dał kolektor czy kolektor i dogrzał piec ???
Można powiedzieć, że to jest dobre pytanie przy instalacjach z dużym buforem gdzie zakłada się, że nadwyżki (z 2, 3 kolektorów) pójdą w dogrzewanie. Najczęściej buor dogrzewany jest przez piec a ile ciepła będzie z kolektorów to jest tajemnica Poliszynela i instalatora, który taki system zamontował.
pozdrawiam.
Witold

f.5
11-06-2011, 12:15
Witam.
Instukca obsługi pewnie opisuje przypadek wykasowania i wyzerowania danych. A swoją drogą to ciekawe jak licznik mógł zliczyć ilość energii jak nie było kolektorów


Piec w pozniejszym czasie czyli teraz kolektorki były kupowane w salonie firmowym viessmanna i powiem szczerze ze dostałem instrukcję wydrukowaną na normalnym papierze i to jak by instalatorską a nie uzytkownika.

Tak bynajmniej mi sie wydaje - ze zawarte w niej schematy podłączeń elektrycznych i hydraulicznych bardziej ciekawią instalatora a nie uzytkownika :)
sądze ze instrukcja ta jest dostępna na www.viessmanna ale ogolnej prostej instrukcji uzytkownika nie mam :(.
Zauwazyłem w menu jest opcja resetu tylko nie wiem czy ten reset to całosciowe kasowanie danych czy tylko kasowanie pewnych funkcji.
w klubie uzytkownikow kotłów viessmanna nikt mi jeszcze nie odpisał na zadane pytanie no coz czekam i dzieki.

ps.
piec viessmanna 343F jest przystosowany do wipęcia kolektora i ma pompę solarną w standardzie.
Instalator uruchamiając piec stwierdził ze wpina wszystkie czujniki aby nic sie nie pogubiło i dlatego chyba te wskazania - ale oczywiscie głowy za to nie dam sobie uciąc.
raz jeszcze pozdrawiam i zyczę słonecznych dni
u mnie dzis temp kolektora ocsyluje w granosach 50 st.C ciepła woda w buforze 220 L 44 st.C

lucypokoje
13-06-2011, 22:55
Witam
mam 36 rurek 300l zasobnik kolektory od kwietnia i kłopoty od samego początku moim zmartwieniem do tej pory było zapalić w piecu około 18 ej. i wszystko, teraz po zainstalowaniu kolektorów nie dość że muszę się dochodzić z instalatorem to jeszcze nie jestem zadowolona a i o kolektory się martwię. Zaraz po zainstalowaniu zauważyłam wyciek płynu przy podłączeniu z zasobnikiem zgłosiłam, przyjechali, naprawili no i zaczęło się już wieczorem miałam ciśnienie 0 bar rano ciśnienie ok.3 bar. Zadzwoniłam zgłosiłam powiedzieli że to ok że tak może być ale na forum doczytałam, że to nie jest normalne zadzwoniłam ponownie i nalegałam na przyjazd , przyjechali odpowietrzyli po 2 dniach to samo ale tym razem ciśnienie już nie wracało do normy tj 3 bar ale każdego dnia było coraz mniejsze po około 9 dniach wszystko stanęło temp na kolektorze 140 C a wody 11 C zadzwoniłam dowiedziałam się że oni mają 2 tygodnie na usunięcie usterki i jak będą w okolicy to podjadą pytam co z instalacją czy ją diabli nie wezmą odpowiedzieli że nic się nie stanie. Przyjechali odpowietrzyli ale stwierdzili że to jest długa instalacja około 15 m no i nie da się tak do końca odpowietrzyć, bo już przy nich było słychać przelewanie i bulgotanie w instalacji.Po 8 dniach nadal słychać przelewanie ciśnienie w nocy spada do 2 bar i tylko patrzeć jak to wszystko znów stanie.Mam dosyć gdybym wiedziała, że tak będzie to bym została przy paleniu w piecu i miała bym ciepłą wodę i była bym szczęśliwsza. Jestem rozżalona jak prezentowali produkt to wydawało się że lepiej już trafić nie mogłam po zapłaceniu mają mnie w d....Pozdrawiam lucy :bash:

ewadora
14-06-2011, 08:52
Witaj w klubie :(. U mnie znowu puściła ta sama złączka i płyn wycieka - poprzednio tylko przyjechali i dokręcili . Zgłosiliśmy w piątek i dowiedzieliśmy się,ze na stanie w sklepie nie maja takich złączek :0 i trzeba czekać kilka dni. Mają być w środę. Tymczasem słoneczko znowu prazy a płyn w solarach przegrzewa się :(

kolektor1
14-06-2011, 16:36
Witam
mam 36 rurek 300l zasobnik kolektory od kwietnia i kłopoty od samego początku moim zmartwieniem do tej pory było zapalić w piecu około 18 ej. i wszystko, teraz po zainstalowaniu kolektorów nie dość że muszę się dochodzić z instalatorem to jeszcze nie jestem zadowolona a i o kolektory się martwię.

Witam.
Włos się jeży jak czytam o tych instalatorach. Nie mają zielonego pojęcia o instalacjach solarnych.
Tak duży wzrost ciśnienia może być spowodowany zbyt małym naczyniem wzbiorczym (przeponowym).
Lucy jak przyjadą zrób im test: w jaki sposób dobrali naczynie przeponowe do instalacji. Nie wdając się w szczegółowe obliczenia jeżeli cała instalacja ma pojemność 20l to naczynie powinno mieć pojemność 20-10%=18l. Jest jeszcze jeden szczegół o którym instalatorzy nie mają pojęcia. W naczyniu jest taki wentylek samochodowy do regulacji ciśnienia. Jeżeli glikol wpompowany w instalacje ma ciśnienie 2 atmosfery to również naczynie nad membraną powinno też mieć 2 atmosfery, po to jest ten zaworek. Naczynia są sprzedawane z wstępnie nabitym ciśnieniem 6 atmosfer, dla tego po zalaniu instalacji trzeba wypuścić nie co gazu z tego naczynia. Jeżeli jest tak duże ciśnienie to nie następuje jego kompensacja, stąd tak duże wahania ciśnienia.
No i podobne jak u Ewadory zbyt mała ilość rur w stosunku do pojemności zbiornika. Trzeba dołożyć jeszcze jeden kolektor.
Jeżeli instalatorzy mają problem z odpowietrzeniem to niech sobie kupią stację do napełniania, to nie będą mieli problemów.
Przede wszystkim zażądaj protokółu odebrania instalacji, gdzie wpiszesz to chlupotanie. Mając taki dokument możesz ich ścigać w nieskończoność. Zażądaj na piśmie w jaki sposób została dobrana ilość rur do pojemności zbiornika, w sprawach spornych będzie to dokument na podstawie którego będziesz mogła domagać się zdemontowania instalacji i zwrotu kosztów.
pozdrawiam.
Witold

lucypokoje
14-06-2011, 21:23
Witam
dzięki za odpowiedz na forum
co do odbioru to juz dawno podpisałam bo było potrzebne do banku (dofinansowanie) i dlatego mają mnie gdzieś ciśnienie było ok do momentu usuwania usterki wycieku płynu a co do stacji do napełniania to właśnie takową się posługiwali na dzień dzisiejszy otwarli zawór odpowietrzający na dachu i powiedzieli że może sie samo odpowietrzy (chlupie dalej) ja sama zmniejszyłam dzisiaj przepływ na pompie na II stopień z III stopnia i zdaje się że mam trochę cieplejszą wodę ale dopiero to sprawdzę postanowiłam nie dzwonić do pana instalatora bo przy ostatniej rozmowie odłożył słuchawkę buc (przepraszam) jeden tylko będę go nękać pismami a jak się naprawdę zdenerwuję to zadzwonię do producentów kolektorów Ravisson, już tam dzwoniłam i obiecali że zajmą się tym jak się nie dogadam z nimi.Może to moja wina nie mam doświadczenia z fachowcami przez ostanie 30 lat wszystko robił mój mąż noga fachowca nawet nie stanęła w moim domu niestety na kolektorach się nie zna, pozdrawiam lucy

kolektor1
15-06-2011, 13:36
Witam
dzięki za odpowiedz na forum
co do odbioru to juz dawno podpisałam bo było potrzebne do banku (dofinansowanie) i dlatego mają mnie gdzieś ciśnienie było ok do momentu usuwania usterki wycieku płynu a co do stacji do napełniania to właśnie takową się posługiwali na dzień dzisiejszy otwarli zawór odpowietrzający na dachu i powiedzieli że może sie samo odpowietrzy (chlupie dalej) ja sama zmniejszyłam dzisiaj przepływ na pompie na II stopień z III stopnia i zdaje się że mam trochę cieplejszą wodę ale dopiero to sprawdzę postanowiłam nie dzwonić do pana instalatora bo przy ostatniej rozmowie odłożył słuchawkę buc
Oczywiście ta znakomita firma Ravisson żadnych danych technicznych nie chce prezentować natomiast słów pochwały pod nie biosy o najlepszych kolektorach i również instalatorach nie szczędzi.
Natomiast bardzo ciekawą rzecz publikują: a mianowicie, że jeden kolektor 18 rurowy zagrzeje nam 150 litrów wody o deltę 60 stopni.
Sprowadza się to do tego, że mając dwa takie kolektory możemy zagrzać zbiornik 300l od temp. 20 stopni do 80 stopni. Właśnie rozmawiałem z tą firmą i zapewniali mnie, że nie mają takich problemów jak niedogrzany zbiornik a raczej problemy z przegrzewaniem. Również zapewniali mnie, że przy takim zestawie jak u ciebie 60 stopni w zbiorniku powinnaś mieć na bank ujmując straty na przesyle. Jest to podstawa do ścigania ich aby zapewnili takie warunki, które deklarują.
pozdrawiam.
Witold

ewadora
15-06-2011, 16:34
Witam.
Dziś byli hydraulicy - wstawili 2 nowe złączki - ma być dobrze. Trzeba było na nowo uzupełniać instalacje płynem i odpowietrzać. Obecnie wszystko niby chodzi ,ale zastanawia mnie jedno. Wcześniej jak pracował solar to na grupie pompowej tłok sobie "skakał" natomiast ciśnieniomierz nas naczyniu wyrównawczym stał murem na 2 barach. Obecnie wskaźnik tego ciśnieniomierza drga w tak tego jak drga tłok w pompie- czy tak powinno być? Czy nie świadczy to o jakiejś złej pracy? O zapowietrzeniu?

kolektor1
15-06-2011, 20:33
Witam.
Dziś byli hydraulicy - wstawili 2 nowe złączki - ma być dobrze. Trzeba było na nowo uzupełniać instalacje płynem i odpowietrzać. Obecnie wszystko niby chodzi ,ale zastanawia mnie jedno. Wcześniej jak pracował solar to na grupie pompowej tłok sobie "skakał" natomiast ciśnieniomierz nas naczyniu wyrównawczym stał murem na 2 barach. Obecnie wskaźnik tego ciśnieniomierza drga w tak tego jak drga tłok w pompie- czy tak powinno być? Czy nie świadczy to o jakiejś złej pracy? O zapowietrzeniu?

Witam.
Tak to jest normalny objaw ponieważ przed pompą jest inne ciśnienie i za pompą jest też inne a pompa chodzi skokowo.
Obserwuj tylko jak szybko nagrzewa się zbiornik. Temperatura w kolektorze powinna być o jakieś 15-18 stopni większa niż w zbiorniku, to znaczy jeżeli w zbiorniku jest 20 stopni to w kolektorze powinno być jakieś 38 stopni i jeżeli w zbiorniku jest 50 stopni to w kolektorze powinno być ok. 68 stopni. Wzrost temperatury w zbiorniku powinien być podobny jak w kolektorze o tą różnicę, która powinna być stała.
pozdrawiam.
Witold

lucypokoje
15-06-2011, 21:01
Witam
jeszcze nie widziałam takiej temperatury w zbiorniku 58 max może to wina bardzo stromego dachu( podhale) no i solary są na 2 połaciach jeden 18 rur na wschodnim drugi 18 rur na południowym. Po prostu dołożę na wiosnę 12 rur na południowy. A co do ustawień Pompa zaczyna pracę przy 15 C różnicy, wyłącza się przy 6 C różnicy, nie rozumiem o czym piszesz Witold bo jak słońce świeci ostro i pompa pracuje cały czas to różnica wynosi 8-10 C. Pozdrawiam lucy

f.5
15-06-2011, 22:07
Witam.
Obserwuj tylko jak szybko nagrzewa się zbiornik. Temperatura w kolektorze powinna być o jakieś 15-18 stopni większa niż w zbiorniku, to znaczy jeżeli w zbiorniku jest 20 stopni to w kolektorze powinno być jakieś 38 stopni i jeżeli w zbiorniku jest 50 stopni to w kolektorze powinno być ok. 68 stopni. Wzrost temperatury w zbiorniku powinien być podobny jak w kolektorze o tą różnicę, która powinna być stała.
pozdrawiam.
Witold

Co w wyniku jesli mialem 2 dni temu na kolektorze 140 stopni a w zasobniku 220 litrowym 55 stopni ???
kolektor rurowy vitosol 200T 2 sztuki.

ewadora
15-06-2011, 22:21
Moim zdaniem to znaczy ,ze w pewnym momencie twój układ za wolno odbierał ciepło z solara , rurki na dachu przegrzały się powyżej pewnej temperatury zadanej przez producenta i pompa samoczynnie wyłączyła się. A co było przyczyna - to musisz zrobić śledztwo.MOże był za wolny przepływ w stosunku do nagrzewania się w danym momencie solara ?
Tak sobie gdybam - bo miałam w ub. roku kilka razy ten sam problem i do dziś nie wiem co było przyczyną - a moim hydraulicy wmawiali mi ,ze na pewno były przerwy w dostawie prądu:evil:

f.5
15-06-2011, 22:46
Wydaje mi sie........ a posiadam solary dopiero od tygodnia wiec marny ze mnie znawca ze moj zasobnik 220 litrowy jest za mały na 2 sztuki solarów.
mam 2 zasobnik 400 litrow ale jeszcze pompa nie jest podłączona i narazie glikol leci do tego pierwszego zasobnika.
Instalatorzy z viessmanna mają problem ze sterowaniem i nie wiedzą jak zrobic aby po zapełnieniu pierwszego zasobnika zintegrowanego z piecem nadmiar przeładował sie na drugi zasobnik.
Na tą chwilę puszczam cyrkulację aby ochłodzic bufor 220 litrowy.
Dom w trakcie budowy.
pozdrawiam radek
http://images45.fotosik.pl/932/bf6fface5e936d36med.jpg (http://www.fotosik.pl)

ps. układ dobrze odbiera ciepło pompa działa 10% ile to jest obrotów nie wiem bo piec tym steruje.

tu pompa pracuje
http://images38.fotosik.pl/910/c347d675cb33c4femed.jpg (http://www.fotosik.pl)

ewadora
15-06-2011, 23:35
Jak dla mnie to układ źle odbiera ciepło. Jeśli na zasobniku masz tylko 55 stopni to nie możesz powiedzieć ,że się przegrzał . Jakbyś miał z 80 stopni to co innego.Chyba,ze masz na sterowniku ustawione,ze zbiornik może się podgrzać maksymalnie do 55 stopni. Tak np. jest ustawione w ACV - nagrzewanie zbiornika do 60 stopni i trzeba to przestawić jak się chce więcej ciepła nazbierać :) - oczywiście jest tu większa możliwość odkładania się kamienia w zbiorniku.
A co do podgrzania drugiego zbiornika- wystarczy puścić wodę w kranie a samoczynnie ten drugi zbiornik zacznie się podgrzewać- o ile masz je podłączone szeregowo -( nie wiem czy można zbiorniki łączyć równolegle :?)

f.5
16-06-2011, 16:28
Jak dla mnie to układ źle odbiera ciepło. Jeśli na zasobniku masz tylko 55 stopni to nie możesz powiedzieć ,że się przegrzał . Jakbyś miał z 80 stopni to co innego.Chyba,ze masz na sterowniku ustawione,ze zbiornik może się podgrzać maksymalnie do 55 stopni. Tak np. jest ustawione w ACV - nagrzewanie zbiornika do 60 stopni i trzeba to przestawić jak się chce więcej ciepła nazbierać :) - oczywiście jest tu większa możliwość odkładania się kamienia w zbiorniku.
A co do podgrzania drugiego zbiornika- wystarczy puścić wodę w kranie a samoczynnie ten drugi zbiornik zacznie się podgrzewać- o ile masz je podłączone szeregowo -( nie wiem czy można zbiorniki łączyć równolegle :?)
Tak jak pisałem kolektory mam od tygodnia więc i doswiadczenie zadne.
Ale zaobserwowałem ze max temp. jaką udało mi sie uzyskac to 60 st.C przy całym dniu operowania słonca.
Co do sterowania maksymalną temperaturą zasobnika to w podstawowych funkcjach tego nie widzę.

Ewadoro - a proszę powiedz mi na przykład ile dzis miałas na zasobniku bo w/g mnie przy srednim nasłonecznieniu mam 45 stopni a przy mocnym 55-60 stopni czyli jak by mała roznica między temperaturami.

ogolnie wiadomo ze prozniowe kolektory słabiej grzeją i z tym się liczę ale mają dawac przy gorszym nasłonecznieniu wyższą temperaturę i dla mnie to był szok jak parę dni temu gdy prawie wogole nie było słonca miałem 45 stopni na buforze.

lucypokoje
16-06-2011, 18:34
witam
ja dzisiaj przy marnym raczej słoneczku bo i deszcz przeleciał i chmury dosyć gęste miałam 43 stopnie 300l zasobnik, kolektory 36 rur rozgrzały się do 58 stopni mam wątpliwości co do odgłosu przelewania w instalacji ale na razie dam sobie spokój z instalatorami jak wszystko stanie to ich zawezwę bo prawdę mówiąc mam ich dosyć. Mam zapytanie jak macie ustawiony start i zatrzymanie pompy tz. przy jakiej różnicy się włącza a przy jakiej wyłącza ja mam 15stopni start 6 stopni zatrzymanie ale nie wiem czy to dobrze proszę o poradę lucy.

lucypokoje
16-06-2011, 19:09
Witam.
Instukca obsługi pewnie opisuje przypadek wykasowania i wyzerowania danych. A swoją drogą to ciekawe jak licznik mógł zliczyć ilość energii jak nie było kolektorów


Można powiedzieć, że to jest dobre pytanie przy instalacjach z dużym buforem gdzie zakłada się, że nadwyżki (z 2, 3 kolektorów) pójdą w dogrzewanie. Najczęściej buor dogrzewany jest przez piec a ile ciepła będzie z kolektorów to jest tajemnica Poliszynela i instalatora, który taki system zamontował.
pozdrawiam.
Witold

Witam
mam pytanie czy sposób montażu naczynia wzbiorczego ma jakieś znaczenie ? u mnie zainstalowano rurka od dołu a u mojej cioci( ta sama firma ) rurka od góry

kolektor1
16-06-2011, 22:44
Witam.

Jak dla mnie to układ źle odbiera ciepło. Jeśli na zasobniku masz tylko 55 stopni to nie możesz powiedzieć ,że się przegrzał . Jakbyś miał z 80 stopni to co innego.
Ewadora jestem pod wrażeniem, jeszcze trochę a będziesz nie złym fachowcem.
Tak zgadza się w większości elektronik do obsługi kolektorów są dodatkowe funkcje do ograniczania temperatur. W kolektorze czasami ustawia się górną temp. pracy, jak i w zasobniku. Ja uważam, że ktoś kto to wymyślił nie miał zielonego pojęcia jak działa instalacja solarna. Jaki ma sens ustawienie górnego pułapu temperatury pracy kolektora gdzie w następstwie tego będzie i tak unieruchomienie pompy. To samo się tyczy zasobnika. Jeżeli ustawimy górną granicę nagrzewania zasobnika to po przekroczeniu tego nastawu też zostanie unieruchomiona pompa. Te dwa swobodnie ustawiane parametry są jak najbardziej zbędne a nawet szkodliwe dla bezpieczeństwa pracy instalacji solarnej.
Oczywiście pewne zabezpieczenie musi być dla bezpieczeństwa pracy układu. Ale to powinno być ustawione w programie procesora na sztywno bez możliwości swobodnej interpretacji. Otóż górna granica nagrzewania zbiornika powinna wynosić 85 lub 90 stopni a dopiero po przekroczeniu której pompa zostaje unieruchomiona z jednoczesnym powiadomieniem alarmem dźwiękowym.


A co do podgrzania drugiego zbiornika- wystarczy puścić wodę w kranie a samoczynnie ten drugi zbiornik zacznie się podgrzewać- o ile masz je podłączone szeregowo -( nie wiem czy można zbiorniki łączyć równolegle :?).
Można to zrobić bardziej automatycznie, na wyjściu ciepłej wody na krany i prysznice wystarczy założyć mały elektrozaworek, który podłączony do alarmu upuści nie co gorącej wody do kanalizacji gdzie na jej miejsce napłynie zimna studząc dolną część zbiornika i układ znów zacznie pracować. Można też inaczej, przy dwóch zbiornikach .można je połączyć z sobą pompą cyrkulacyjną też połączoną do alarmu gdzie po nagrzaniu pompa cyrkulacyjna wymiesza i uśredni temp. w obydwu zbiornikach. Można by tu jeszcze podać parę przykładów ale to już zależy od indywidualnych rozwiązań i możliwości elektroniki.

Co w wyniku jesli mialem 2 dni temu na kolektorze 140 stopni a w zasobniku 220 litrowym 55 stopni ???
kolektor rurowy vitosol 200T 2 sztuki.

Przede wszystkim wydaje mi się, że ustawienia elektroniki są nie właściwe. To co prezentujesz na drugim zdjęciu jest chore. Jak może pompa chodzić z 10% wydajnością przy tak dużej różnicy temperatur, powinna chodzić na maxa. Na kolektorze ustaw ile fabryka dała na zbiorniku ustaw na 90 stopni. Histerezę ustaw na 6 stopni załączenie i 4 stopnie na wyłączenie. O ile ta elektronika przewiduje, że można jeszcze podłączyć jedną pompę gdzie która będzie sterowana temperaturą zasobnika to ustaw na 60 stopni a instalatorom każ połączyć tak jak pisałem wyżej.
Ja uważam, że te wszystkie elektroniki które chodzą z płynną zmianą obrotów są do bani i stosowanie ich powinno być zabronione. A to dla tego, że realizowane jest to poprzez wycinanie sinusoidy. Natomiast wszystkie silniki pracujące w pompach są silnikami indukcyjnymi i zmianę obrotów można zapewnić tylko po przez zmianę częstotliwości. A falownik, który to robi jest drogi i dlatego stosuje się półśrodek przez obcięcie sinusoidy. Ponieważ nie wiadomo jaki jest moment przy pracy 10% może być tak, że pompa ze względu na opory stoi. Najbezpieczniej jeżeli to możliwe ogranicz obroty minimalne pompy do 40%. Żadna z tego typu elektronik nie wprowadza poprawek uwzględniających opory przepływu co również skutkuje błędnymi odczytami dostarczonej ilości energii.
Ja stosuję elektroniki, które przepływ w instalacji regulują w całkiem inny sposób, impulsowo a histerezy mam dwie: jedna uruchamia system solarny a druga odpowiada za częstotliwość pracy pompy. obydwie są regulowane w zależności od długości instalacji, reszta parametrów ustawiona na sztywno bez możliwości regulacji, jest prosta i niezawodna.

Witam
A co do ustawień Pompa zaczyna pracę przy 15 C różnicy, wyłącza się przy 6 C różnicy, nie rozumiem o czym piszesz Witold bo jak słońce świeci ostro i pompa pracuje cały czas to różnica wynosi 8-10 C. Pozdrawiam lucy
To o czym pisałem na temat ustawień temperatury to tylko przykład i to dla długiej instalacji. W Twoim przypadku ustaw różnicę załączania pompy na 8 stopni i wyłączania na 4 stopnie, Różnica 8-10 stopni między kolektorami a zasobnikiem jest troszeczkę za mała, powinna wynosić 14-18 stopni ale to elektronika powinna automatycznie zapewnić.

Witam
mam pytanie czy sposób montażu naczynia wzbiorczego ma jakieś znaczenie ? u mnie zainstalowano rurka od dołu a u mojej cioci( ta sama firma ) rurka od góry

Naczynia wyrównawcze montuje się przede wszystkim przed pompą podejściem od dołu, czyli u Ciebie dobrze, natomiast można połączyć podejściem u góry i nawet za pompą ale między instalacją a naczyniem musi być zainstalowane naczynie pośrednie, czyli jeżeli tego naczynia pośredniego niema to u cioci jest źle.
pozdrawiam.
Witold

f.5
17-06-2011, 16:53
Witam.
Ciekawy zachowania elektroniki w słoneczny dzien podjechałem na budowę i zrobiłem małą fotorelację z zachowania kolektorów.
Na poczatku było tak :
temp kolektora 130 stopni temp w zasobniku 58 stopni w dodatku pompa nie działa 0%, rurki gorąca jak cholera nic się nie dzieje.

http://images45.fotosik.pl/932/bf6fface5e936d36med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Co zrobiłem
Uruchomiłem pompę ktora prowadzi glikol do 2 bufora 400 litrowego

http://images47.fotosik.pl/934/03965498cd0aec18med.jpg (http://www.fotosik.pl)

zrobiłem to trochę nie profesjonalnie bo tak to wyglądało - 2 bufor jeszcze nie jest podłączony elektronicznie do pieca i 1 bufora.

http://images43.fotosik.pl/934/72830a177c0dca4amed.jpg (http://www.fotosik.pl)

i efekt miałem mniej wiecej taki

http://images50.fotosik.pl/933/f39ad0fe7b94a7bbmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

spadła temp na solarze bo woda trafiła do zimnego bufora.
na 42 stopnie

http://images39.fotosik.pl/906/7fbda271a9450c61med.jpg (http://www.fotosik.pl)

potem na 38 i włączyła sie pompa dlaczego nie wiem 100%

http://images39.fotosik.pl/906/282427c6c2ae5984med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Za chwilę obroty pompy spadły na standardowe 10 %

http://images43.fotosik.pl/934/c8ddeaee7b6d2df9med.jpg (http://www.fotosik.pl)

czyli rozumiem ze w tej chwili miałem uruchomione 2 pompy z pieca do zasobnika 220 litrow plus wymuszoną jak by ręczna do 400 litrów???????

tak sie temp. ustabilizowała

http://images40.fotosik.pl/915/89f7e7941662774bmed.jpg (http://www.fotosik.pl)


http://images40.fotosik.pl/915/2cbf5abe60f6f15cmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Przepływ na 1 biegu mam tak ustawiony 2,5 do 4 litrow na minutę.

Czyli jaki z tego wniosek bo staram się w tym połapac !?!?

Przy wyzszej temperaturze kolektora w tym przypadki 113 stopni następuje jakies odcięcie kolektora i mimo temp 55 stopni nie ładuje dalej bufora 220 litrowego
Czyli to co mowił Pan Witold się sprawdza !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Na razie czekam na fachurę z viessmanna niech podłączy drugi bufor i wowczas bedę dalej obserwował jak sie będzie rozkładac przyrost temperatury na dwa bufory czyli 620 litrów.

Acha dodam ze w tym 2 buforze 400 litrowym nie mam czujnika temperatury ,
Panie Witoldzie czy są jakies elekroniczne czujniki ktore mozna wpiąc w ten bufor abym mogł kontrolowac temp na 1 jak i na 2 buforze ?

pozdrawiam radek

kolektor1
17-06-2011, 20:00
Witam.
f.5 napisał:

Panie Witoldzie czy są jakies elekroniczne czujniki ktore mozna wpiąc w ten bufor abym mogł kontrolowac temp na 1 jak i na 2 buforze ?

Czy to ma być elektronika tylko do odczytu (kontroli), czy na podstawie odczytu temperatur z tych zbiorników ma czymś sterować (pompą, elektrozaworem).
pozdrawiam.
Witold

lucypokoje
17-06-2011, 21:13
Witam.

Ewadora jestem pod wrażeniem, jeszcze trochę a będziesz nie złym fachowcem.
Tak zgadza się w większości elektronik do obsługi kolektorów są dodatkowe funkcje do ograniczania temperatur. W kolektorze czasami ustawia się górną temp. pracy, jak i w zasobniku. Ja uważam, że ktoś kto to wymyślił nie miał zielonego pojęcia jak działa instalacja solarna. Jaki ma sens ustawienie górnego pułapu temperatury pracy kolektora gdzie w następstwie tego będzie i tak unieruchomienie pompy. To samo się tyczy zasobnika. Jeżeli ustawimy górną granicę nagrzewania zasobnika to po przekroczeniu tego nastawu też zostanie unieruchomiona pompa. Te dwa swobodnie ustawiane parametry są jak najbardziej zbędne a nawet szkodliwe dla bezpieczeństwa pracy instalacji solarnej.
Oczywiście pewne zabezpieczenie musi być dla bezpieczeństwa pracy układu. Ale to powinno być ustawione w programie procesora na sztywno bez możliwości swobodnej interpretacji. Otóż górna granica nagrzewania zbiornika powinna wynosić 85 lub 90 stopni a dopiero po przekroczeniu której pompa zostaje unieruchomiona z jednoczesnym powiadomieniem alarmem dźwiękowym.


Można to zrobić bardziej automatycznie, na wyjściu ciepłej wody na krany i prysznice wystarczy założyć mały elektrozaworek, który podłączony do alarmu upuści nie co gorącej wody do kanalizacji gdzie na jej miejsce napłynie zimna studząc dolną część zbiornika i układ znów zacznie pracować. Można też inaczej, przy dwóch zbiornikach .można je połączyć z sobą pompą cyrkulacyjną też połączoną do alarmu gdzie po nagrzaniu pompa cyrkulacyjna wymiesza i uśredni temp. w obydwu zbiornikach. Można by tu jeszcze podać parę przykładów ale to już zależy od indywidualnych rozwiązań i możliwości elektroniki.


Przede wszystkim wydaje mi się, że ustawienia elektroniki są nie właściwe. To co prezentujesz na drugim zdjęciu jest chore. Jak może pompa chodzić z 10% wydajnością przy tak dużej różnicy temperatur, powinna chodzić na maxa. Na kolektorze ustaw ile fabryka dała na zbiorniku ustaw na 90 stopni. Histerezę ustaw na 6 stopni załączenie i 4 stopnie na wyłączenie. O ile ta elektronika przewiduje, że można jeszcze podłączyć jedną pompę gdzie która będzie sterowana temperaturą zasobnika to ustaw na 60 stopni a instalatorom każ połączyć tak jak pisałem wyżej.
Ja uważam, że te wszystkie elektroniki które chodzą z płynną zmianą obrotów są do bani i stosowanie ich powinno być zabronione. A to dla tego, że realizowane jest to poprzez wycinanie sinusoidy. Natomiast wszystkie silniki pracujące w pompach są silnikami indukcyjnymi i zmianę obrotów można zapewnić tylko po przez zmianę częstotliwości. A falownik, który to robi jest drogi i dlatego stosuje się półśrodek przez obcięcie sinusoidy. Ponieważ nie wiadomo jaki jest moment przy pracy 10% może być tak, że pompa ze względu na opory stoi. Najbezpieczniej jeżeli to możliwe ogranicz obroty minimalne pompy do 40%. Żadna z tego typu elektronik nie wprowadza poprawek uwzględniających opory przepływu co również skutkuje błędnymi odczytami dostarczonej ilości energii.
Ja stosuję elektroniki, które przepływ w instalacji regulują w całkiem inny sposób, impulsowo a histerezy mam dwie: jedna uruchamia system solarny a druga odpowiada za częstotliwość pracy pompy. obydwie są regulowane w zależności od długości instalacji, reszta parametrów ustawiona na sztywno bez możliwości regulacji, jest prosta i niezawodna.

To o czym pisałem na temat ustawień temperatury to tylko przykład i to dla długiej instalacji. W Twoim przypadku ustaw różnicę załączania pompy na 8 stopni i wyłączania na 4 stopnie, Różnica 8-10 stopni między kolektorami a zasobnikiem jest troszeczkę za mała, powinna wynosić 14-18 stopni ale to elektronika powinna automatycznie zapewnić.


Naczynia wyrównawcze montuje się przede wszystkim przed pompą podejściem od dołu, czyli u Ciebie dobrze, natomiast można połączyć podejściem u góry i nawet za pompą ale między instalacją a naczyniem musi być zainstalowane naczynie pośrednie, czyli jeżeli tego naczynia pośredniego niema to u cioci jest źle.
pozdrawiam.
Witold

Witam
jeśli pompa się załączy przy 8 C a wyłączy przy 4 C to to ciepło nawet nie dojdzie do zasobnika 3 kondygnacje + piwnica !!!!

ewadora
17-06-2011, 21:51
Ewadoro - a proszę powiedz mi na przykład ile dzis miałas na zasobniku bo w/g mnie przy srednim nasłonecznieniu mam 45 stopni a przy mocnym 55-60 stopni czyli jak by mała roznica między temperaturami..
u mnie na razie ciężko powiedzieć jak temperatura , bo dopiero co Panowie hydraulicy zatamowali przeciek.Przy tym bufor 400 litrowy wyziębił się do 20 stopni, w ciągu chyba 2 dni była temperatura 50 stopni. Dziś z kolei nalałam dzieciom wody do basenu to i zbiornik tez wychłodziłam. U Ciebie jest inaczej - bo masz solary podpięte pod 200 litrów a dopiero z tego wychodzi zbiornik 400 litrów.U mnie niestety jest odwrotnie - solary ładują 400 litrów a dalej jest jeszcze 200 litrów z tym,że na razie ten zbiornik jest odcięty , bo i tak nie ma czym ładować :(.
Po twoich dzisiejszych eksperymentach wyraźnie widać,ze masz ustawione jakieś ograniczenie temperatury na zbiorniku - tylko musisz swoich fachurów zapytać jak to zmienić.Zaciekawiło mnie jednak to ,ze pomimo 114 stopni na solarze jak podłączyłeś 400 litrowy zbiornik to one zaczęły podawać ciepło na zbiornik.U mnie są zabezpieczenia tak zrobione,ze jak temp. na solarze przekroczy 100 stopni to choćbym stanęła na głowie i zaklaskała uszami to one nie ruszą. I nie wiem czy to dobrze. Jaka jest bezpieczna temperatura na solarze ,ze można ją podać na zbiornik? Może Pan Witold się wypowie?

lucypokoje
17-06-2011, 21:58
u mnie na razie ciężko powiedzieć jak temperatura , bo dopiero co Panowie hydraulicy zatamowali przeciek.Przy tym bufor 400 litrowy wyziębił się do 20 stopni, w ciągu chyba 2 dni była temperatura 50 stopni. Dziś z kolei nalałam dzieciom wody do basenu to i zbiornik tez wychłodziłam. U Ciebie jest inaczej - bo masz solary podpięte pod 200 litrów a dopiero z tego wychodzi zbiornik 400 litrów.U mnie niestety jest odwrotnie - solary ładują 400 litrów a dalej jest jeszcze 200 litrów z tym,że na razie ten zbiornik jest odcięty , bo i tak nie ma czym ładować :(.
Po twoich dzisiejszych eksperymentach wyraźnie widać,ze masz ustawione jakieś ograniczenie temperatury na zbiorniku - tylko musisz swoich fachurów zapytać jak to zmienić.Zaciekawiło mnie jednak to ,ze pomimo 114 stopni na solarze jak podłączyłeś 400 litrowy zbiornik to one zaczęły podawać ciepło na zbiornik.U mnie są zabezpieczenia tak zrobione,ze jak temp. na solarze przekroczy 100 stopni to choćbym stanęła na głowie i zaklaskała uszami to one nie ruszą. I nie wiem czy to dobrze. Jaka jest bezpieczna temperatura na solarze ,ze można ją podać na zbiornik? Może Pan Witold się wypowie?

Witam ponownie
u mnie jest całkiem inaczej jak np. jest brak prądu i solary nagrzeją się do 110 C pompa się włącza a całkowite zatrzymanie całego układu następuje przy 170 C a i wtedy mogę włączyć ręcznie pompę. lucy

lucypokoje
17-06-2011, 22:02
chyba pora na założenie klubu zdolnych kobitek :)

lucypokoje
17-06-2011, 22:13
Witam.

Ewadora jestem pod wrażeniem, jeszcze trochę a będziesz nie złym fachowcem.
Tak zgadza się w większości elektronik do obsługi kolektorów są dodatkowe funkcje do ograniczania temperatur. W kolektorze czasami ustawia się górną temp. pracy, jak i w zasobniku. Ja uważam, że ktoś kto to wymyślił nie miał zielonego pojęcia jak działa instalacja solarna. Jaki ma sens ustawienie górnego pułapu temperatury pracy kolektora gdzie w następstwie tego będzie i tak unieruchomienie pompy. To samo się tyczy zasobnika. Jeżeli ustawimy górną granicę nagrzewania zasobnika to po przekroczeniu tego nastawu też zostanie unieruchomiona pompa. Te dwa swobodnie ustawiane parametry są jak najbardziej zbędne a nawet szkodliwe dla bezpieczeństwa pracy instalacji solarnej.
Oczywiście pewne zabezpieczenie musi być dla bezpieczeństwa pracy układu. Ale to powinno być ustawione w programie procesora na sztywno bez możliwości swobodnej interpretacji. Otóż górna granica nagrzewania zbiornika powinna wynosić 85 lub 90 stopni a dopiero po przekroczeniu której pompa zostaje unieruchomiona z jednoczesnym powiadomieniem alarmem dźwiękowym.


Można to zrobić bardziej automatycznie, na wyjściu ciepłej wody na krany i prysznice wystarczy założyć mały elektrozaworek, który podłączony do alarmu upuści nie co gorącej wody do kanalizacji gdzie na jej miejsce napłynie zimna studząc dolną część zbiornika i układ znów zacznie pracować. Można też inaczej, przy dwóch zbiornikach .można je połączyć z sobą pompą cyrkulacyjną też połączoną do alarmu gdzie po nagrzaniu pompa cyrkulacyjna wymiesza i uśredni temp. w obydwu zbiornikach. Można by tu jeszcze podać parę przykładów ale to już zależy od indywidualnych rozwiązań i możliwości elektroniki.


Przede wszystkim wydaje mi się, że ustawienia elektroniki są nie właściwe. To co prezentujesz na drugim zdjęciu jest chore. Jak może pompa chodzić z 10% wydajnością przy tak dużej różnicy temperatur, powinna chodzić na maxa. Na kolektorze ustaw ile fabryka dała na zbiorniku ustaw na 90 stopni. Histerezę ustaw na 6 stopni załączenie i 4 stopnie na wyłączenie. O ile ta elektronika przewiduje, że można jeszcze podłączyć jedną pompę gdzie która będzie sterowana temperaturą zasobnika to ustaw na 60 stopni a instalatorom każ połączyć tak jak pisałem wyżej.
Ja uważam, że te wszystkie elektroniki które chodzą z płynną zmianą obrotów są do bani i stosowanie ich powinno być zabronione. A to dla tego, że realizowane jest to poprzez wycinanie sinusoidy. Natomiast wszystkie silniki pracujące w pompach są silnikami indukcyjnymi i zmianę obrotów można zapewnić tylko po przez zmianę częstotliwości. A falownik, który to robi jest drogi i dlatego stosuje się półśrodek przez obcięcie sinusoidy. Ponieważ nie wiadomo jaki jest moment przy pracy 10% może być tak, że pompa ze względu na opory stoi. Najbezpieczniej jeżeli to możliwe ogranicz obroty minimalne pompy do 40%. Żadna z tego typu elektronik nie wprowadza poprawek uwzględniających opory przepływu co również skutkuje błędnymi odczytami dostarczonej ilości energii.
Ja stosuję elektroniki, które przepływ w instalacji regulują w całkiem inny sposób, impulsowo a histerezy mam dwie: jedna uruchamia system solarny a druga odpowiada za częstotliwość pracy pompy. obydwie są regulowane w zależności od długości instalacji, reszta parametrów ustawiona na sztywno bez możliwości regulacji, jest prosta i niezawodna.

To o czym pisałem na temat ustawień temperatury to tylko przykład i to dla długiej instalacji. W Twoim przypadku ustaw różnicę załączania pompy na 8 stopni i wyłączania na 4 stopnie, Różnica 8-10 stopni między kolektorami a zasobnikiem jest troszeczkę za mała, powinna wynosić 14-18 stopni ale to elektronika powinna automatycznie zapewnić.


Naczynia wyrównawcze montuje się przede wszystkim przed pompą podejściem od dołu, czyli u Ciebie dobrze, natomiast można połączyć podejściem u góry i nawet za pompą ale między instalacją a naczyniem musi być zainstalowane naczynie pośrednie, czyli jeżeli tego naczynia pośredniego niema to u cioci jest źle.
pozdrawiam.
Witold

Zapomniałam napisać że mój zasobnik ma 2 wężownice i kolektor jest podpięty do obydwu .

f.5
17-06-2011, 22:14
u mnie na razie ciężko powiedzieć jak temperatura , bo dopiero co Panowie hydraulicy zatamowali przeciek.Przy tym bufor 400 litrowy wyziębił się do 20 stopni, w ciągu chyba 2 dni była temperatura 50 stopni. Dziś z kolei nalałam dzieciom wody do basenu to i zbiornik tez wychłodziłam. U Ciebie jest inaczej - bo masz solary podpięte pod 200 litrów a dopiero z tego wychodzi zbiornik 400 litrów.U mnie niestety jest odwrotnie - solary ładują 400 litrów a dalej jest jeszcze 200 litrów z tym,że na razie ten zbiornik jest odcięty , bo i tak nie ma czym ładować :(.
Po twoich dzisiejszych eksperymentach wyraźnie widać,ze masz ustawione jakieś ograniczenie temperatury na zbiorniku - tylko musisz swoich fachurów zapytać jak to zmienić.Zaciekawiło mnie jednak to ,ze pomimo 114 stopni na solarze jak podłączyłeś 400 litrowy zbiornik to one zaczęły podawać ciepło na zbiornik.U mnie są zabezpieczenia tak zrobione,ze jak temp. na solarze przekroczy 100 stopni to choćbym stanęła na głowie i zaklaskała uszami to one nie ruszą. I nie wiem czy to dobrze. Jaka jest bezpieczna temperatura na solarze ,ze można ją podać na zbiornik? Może Pan Witold się wypowie?

Ewadoro sęk w tym ze pod moje 40 rur
http://images38.fotosik.pl/913/40c5ba78c9d40205med.jpg (http://www.fotosik.pl)
jest narazie tylko podpięty 220 litrowy zbiornik to znaczy elektronika widzi tylko te 220 litrow.
isnatalacja jest wykonana tylko fachowcy nie wiedzą jak wpiąc w sterownik viessmanna dodatkową grupę pompową bo juz skonczyły im sie wolne miejsca w sterowniku (ja to tak zrozumiałem przynajmniej)

Jestem ciekaw czy nie zepsuje instalacji bo widzę ze przyrost temp. mam dosc duzy i szybki.
Cyrkulacja chodzi u mnie 24 godziny celem ochłodzenia zasobnika bo dom niezamieszkany.
Konczę 1 łazienkę to moze zrobię rodzinną kąpiel celem wychłodzenia zbiornika bo basenu nie mam :(

Panie Witoldzie chodzi o elektronikę czyli termometr tylko do odczytu i kontroli temp na zasobniku 400 L.
tym zasobniku
http://images47.fotosik.pl/928/3b2ba6d04fcc93b0med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Dlaczego chcę miec kontrolę nad tym - mam pod ten zasobnik wpiętą nasadę z kominka wodnego i kolektory i załozenie jest takie ze zimą mam dogrzewac mieszkanie czyli ten zasobnik jest podłączony do podłogówki

czy 40 rur vitodensa 200 T da radę wspomóc ogrzewanie zimą - jesnienią ???
acha i gdzie mozna wpiąc ów termometr

RAPczyn
08-07-2011, 20:37
Odnośnie wydajności:
łączny uzysk: 2080kWh/350dni
uzysk z m^2: 594,28kWh
czas pracy pompy: 244h
Przekroczenie temp. max. kolektora: 78h
odchylenie od południa na wschód: ~30-35st

Praca instalacji od 22.07.2010 do 07.07.2011. Instalacja w technologii AquaSystem z wykorzystaniem kolektora próżniowo rurowego CPC o powierzchni czynnej 3,5m^2 (powstanie instalacji w bodaj 2008 roku, praca na potrzeby ciepłej wody użytkowej oraz wspomaganie centralnego ogrzewania - I etap). Kolektor tymczasowo podłączony był do zbiornika o pojemności ~120l.
Dziś (II etap) podłączony został drugi kolektor o powierzchni czynnej 3,5m^2 oraz wymieniony zbiornik na model Aqua 290 o pojemności 316l.
Dom o powierzchni ~150m^2, zamieszkały przez 3 osoby.

Pozdrawiam.

kolektor1
09-07-2011, 18:25
Witam.

Odnośnie wydajności:
łączny uzysk: 2080kWh/350dni
uzysk z m^2: 594,28kWh
czas pracy pompy: 244h
Przekroczenie temp. max. kolektora: 78h
odchylenie od południa na wschód: ~30-35st
Pozdrawiam.
Coś z tymi danymi pokręciło się Tobie, przeczytaj jeszcze raz co napisałeś.
Jeżeli w ciągu roku pompa pracowała przez 244 godzin to w przeciągu godziny instalacja dała moc 8,52kW, ten zbiornik 120l już dawno powinien odfrunąć.
A więc jak jest to możliwe, że z jednego kolektora, który daje nam średnio 2kW przy promieniowaniu 800W/m2 wyszło 8,5kW?
Dołożenie jeszcze jednego kolektora jak piszesz i połączenie instalacji do dogrzewania to chyba jakiś żart, chyba, że dogrzewamy latem.
pozdrawiam.
Witold

RAPczyn
10-07-2011, 14:08
Pamiętaj, że pompa w AquaSystemie pracuje w specyficzny sposób, dzięki temu na godzinę pracy pompy przypadać może około 9kWh energii cieplnej. Dla porównania w systemach glikolowych przy automatyce z regulacją obrotów pompy jest to około 3kWh.

Dla porównania instalacja glikolowa:
łączny uzysk: 2524kWh/331dni (2009/2010)
uzysk z m^2: 560,88kWh
czas pracy pompy: 1396h
Przekroczenie temp. max. kolektora: 3h
odchylenie od południa: ~0st

Powierzchnia czynna 4,5m^2, zbiornik SUN 400, tylko ciepła woda użytkowa dla 3-4osób.
Instalacja zbudowana w bodaj 2003 roku, niebyło jeszcze potrzeby wymiany płynu Tyfocor LS.

Pozdrawiam.

kolektor1
17-07-2011, 12:10
Pamiętaj, że pompa w AquaSystemie pracuje w specyficzny sposób, dzięki temu na godzinę pracy pompy przypadać może około 9kWh energii cieplnej. Dla porównania w systemach glikolowych przy automatyce z regulacją obrotów pompy jest to około 3kWh.

Dla porównania instalacja glikolowa:
łączny uzysk: 2524kWh/331dni (2009/2010)
uzysk z m^2: 560,88kWh
czas pracy pompy: 1396h
Przekroczenie temp. max. kolektora: 3h
odchylenie od południa: ~0st

Powierzchnia czynna 4,5m^2, zbiornik SUN 400, tylko ciepła woda użytkowa dla 3-4osób.
Instalacja zbudowana w bodaj 2003 roku, niebyło jeszcze potrzeby wymiany płynu Tyfocor LS.

Pozdrawiam.
No to proszę wyjaśnij na czym ten fenomen tak krótkiej pracy pompy polega. Czy to nie przypadkiem kreatywne dane na potrzeby reklamy. A najlepiej napisz jak to zostalo obliczone.
Czy przy porównaniu dwóch instalacji liczy się ile energii one dostarczą do zbiornika pozdrawiam.
Witold

RAPczyn
20-07-2011, 08:05
Niewykluczone, że tu znajdziesz odpowiedź.
http://www.ritter-xl-solar.com/uploads/media/Kollektorvergleiche-Heizungsjournal_02.pdf

HenoK
20-07-2011, 09:23
No to proszę wyjaśnij na czym ten fenomen tak krótkiej pracy pompy polega. Czy to nie przypadkiem kreatywne dane na potrzeby reklamy.
Z artykułu niewiele zrozumiałem, ale zasada jest prosta.

Odnośnie wydajności:
łączny uzysk: 2080kWh/350dni
uzysk z m^2: 594,28kWh
czas pracy pompy: 244h
Oznacza ty tylko tyle, że przepompowanie ciepła z kolektora do zasobnika trwało 244h, czyli z mocą ok. 2,5kW.
Aby taką moc osiągnąć przy różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem np. 5K potrzebny jest przepływ ok. 0,4m3/h, czyli 0,12l/s.
Uzyskanie takiego przepływu nie stanowi problemu.
Problemem jest w systemach glikolowych wydajność przekazywania ciepła w wężownicy lub w wymienniku płytowym.
Przy małej powierzchni wymiany przy tak dużym przepływie w wymienniku zostanie przekazana tylko część energii, co oznacza powrót cieplejszego glikolu do kolektorów, a tym samym wydłuży się czas pracy pompy obiegowej. W skrajnym wypadku pompa obiegowa będzie pracowała (poza okresem rozruchu kolektora) w sposób ciągły.
W AquaSystemie problem mocy wymiennika odpada, więc takie dane są jak najbardziej realne.

kolektor1
20-07-2011, 21:04
W AquaSystemie problem mocy wymiennika odpada, więc takie dane są jak najbardziej realne.
Witam.
Twierdzę nadal, że jest to kreatywne przedstawianie problemu.
Można też i tak: skoro regulator jest z regulacją obrotów to jeżeli pompa pracuje z 20% obrotami to jeżeli chodzi przez pięć godzin to elektronika zliczy jakby chodziła przez jedną godzinę z pełną mocą. Po zsumowaniu rocznym może faktycznie będzie te 244h. Przeciętny Kowalski zaraz wyliczy, że zużycie prądu przez rok do napędu instalacji pompa zużyje 24.4 kW zakładając, że pompa 100W. I tu nic błędnego. Te elektroniki do zmiany obrotów stosują wycinanie sinusoidy a ponieważ są to silniki indukcyjne to aby zmienić jej obroty trzeba zastosować falownik ale falownik (zmiana częstotliwości) jest drogi i nie stosuje się go. Wycięcie sinusoidy wcale nie jest jednoznaczne ze zmniejszeniem zapotrzebowania na prąd do jej pracy. W wyniku tego zmniejszenie obrotów nie spowoduje dla silników indukcyjnych mniejszego zapotrzebowania na energię.
Można też inaczej. System AQUA o ile dobrze wiem pracuje na wysokich parametrach a więc pompa włącz się dopiero kiedy w kolektorze jest 95 stopni. pompa włącza się i całą energię pompuje do zbiornika . Następnie temp. w kolektorze spada i kolektory stoją martwe póki znów nie osiągną 95 stopni, wtedy faktycznie jest taka sytuacja, że różnica temp. na zasilaniu i powrocie jest duża to nawet przy niewielkim przepływie można wyciągnąć te 9kW chwilowo. Procesor zliczy te chwilówki i faktycznie tak wyjdzie.
Ale na Boga RAPczyn czy to my musimy dorabiać te teorie do tego co Ty napisałeś. Jeżeli piszesz o specyficznej pracy to bąź łaskaw to bardziej to rozwinąć. To Ty stosujesz te układy i jak mam nadzieję masz je w małym palcu. Chyba, że się mylę.


pozdrawiam.
Witold

HenoK
21-07-2011, 06:11
Można też i tak: skoro regulator jest z regulacją obrotów to jeżeli pompa pracuje z 20% obrotami to jeżeli chodzi przez pięć godzin to elektronika zliczy jakby chodziła przez jedną godzinę z pełną mocą. Po zsumowaniu rocznym może faktycznie będzie te 244h. Przeciętny Kowalski zaraz wyliczy, że zużycie prądu przez rok do napędu instalacji pompa zużyje 24.4 kW zakładając, że pompa 100W. I tu nic błędnego. Te elektroniki do zmiany obrotów stosują wycinanie sinusoidy a ponieważ są to silniki indukcyjne to aby zmienić jej obroty trzeba zastosować falownik ale falownik (zmiana częstotliwości) jest drogi i nie stosuje się go. Wycięcie sinusoidy wcale nie jest jednoznaczne ze zmniejszeniem zapotrzebowania na prąd do jej pracy. W wyniku tego zmniejszenie obrotów nie spowoduje dla silników indukcyjnych mniejszego zapotrzebowania na energię.
Można też inaczej. System AQUA o ile dobrze wiem pracuje na wysokich parametrach a więc pompa włącz się dopiero kiedy w kolektorze jest 95 stopni. pompa włącza się i całą energię pompuje do zbiornika . Następnie temp. w kolektorze spada i kolektory stoją martwe póki znów nie osiągną 95 stopni, wtedy faktycznie jest taka sytuacja, że różnica temp. na zasilaniu i powrocie jest duża to nawet przy niewielkim przepływie można wyciągnąć te 9kW chwilowo. Procesor zliczy te chwilówki i faktycznie tak wyjdzie.
Bardzo dobrze to zinterpretowałeś :).
Celowo w cytacie nie umieściłem Twoich, IMHO złośliwych uwag.
Dodam do tego tylko tyle, że z punktu widzenia sprawności kolektora słonecznego (czyli ilorazu ilości otrzymanej energii cieplnej do ilość energii promieniowania słonecznego) taki sposób działania nie jest zbyt korzystny. Im wyższa temperatura absorbera, tym wyższe straty cieplne kolektora.
Jednak ponieważ jest to energia "darmowa" łatwiej pogodzić się z jej stratą niż ze zwiększonym zużyciem drogiej energii elektrycznej.
Skrajnym przykładem oszczędności pod tym względem jest układ grawitacyjny (termosyfonowy).
Jego wadą jest konieczność umieszczenia zasobnika ciepłej wody powyżej kolektorów słonecznych.

Natrafiłem jednak na opis układu termosyfonu odwrotnego. Opisałem to tutaj : http://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=16060&view=findpost&p=223735 .
http://wnt.uwm.edu.pl/luz_wnt/pl/termosyfon_odwrotny/termosyfon_odwrotny.gif
Ciekawe, czy któryś z producentów systemów solarnych pokusi się na zastosowanie podobnego rozwiązania :).

RAPczyn
21-07-2011, 14:20
Ciesze się, że sami doszliście do tego jak to pracuje.
Faktycznie kolektory pracują na zasadzie wiadra - zbierają energię i zrzucają do zbiornika czy gdzie jest akurat potrzebna.
W Aquasystemach pompa pracuje ze stałą prędkością, a dzięki bardzo dobrej izolacji, praca z wysokimi temperaturami nie jest im straszna.


... To Ty stosujesz te układy i jak mam nadzieję masz je w małym palcu...

O nie, bardzo mi daleko do tego by wiedzieć wszystko na temat Aquasystemów ;)
Biorę wiedzę od osób które są mądrzejsze ode mnie.

Z ciekawostek i nowości. Wchodzi właśnie nowa stacja solar ze zintegrowaną automatyką STAqua II.
Troszkę więcej na jej temat TU (http://www.soltec-schroeder.de/aqua2.htm) a TU (http://www.soltec-schroeder.de/swf.htm) film.
Będę ją miał pod koniec miesiąca, jako pierwszy w Polsce.

Pozdrawia serdecznie.

PS. Co to za nowy kolektor BBS12 i czym się różni od KSP-12 OPC?

kolektor1
21-07-2011, 23:39
Ciesze się, że sami doszliście do tego jak to pracuje.
Faktycznie kolektory pracują na zasadzie wiadra - zbierają energię i zrzucają do zbiornika czy gdzie jest akurat potrzebna.
W Aquasystemach pompa pracuje ze stałą prędkością, a dzięki bardzo dobrej izolacji, praca z wysokimi temperaturami nie jest im straszna.


Witam.
Tak tylko cały czas nie rozumiem dla czego promujesz ten system. Dzięki izolacji można zapanować nad stratami i to nie problem. Problemem jest niska sprawność takiej instalacji bo skoro dobrze oizolujemy rury to pozostaje sam kolektor czego pewnie nie wziąłeś pod uwagę. Badane na uzysk energetyczny podawane wyniki są przy różnicy 0 stopni (wewnątrz, na zewnątrz kolektora) jako maksymalne. A w realu to na ogół średnio 70 stopni gdzie uzysk spada.
O dogrzewaniu zimą takiej instalacji już pisałem wcześniej, nawet jak wiesz sam chciałem się przekonać ile energii muszę dostarczyć aby ją ochronić przed zamarznięciem Niestety skończyło się to fiaskiem i lód rozwalił mi instalację więc nie polecam takich zbaw innym.

Z ciekawostek i nowości. Wchodzi właśnie nowa stacja solar ze zintegrowaną automatyką STAqua II.
Troszkę więcej na jej temat TU a TU film.
Będę ją miał pod koniec miesiąca, jako pierwszy w Polsce.

Coś takiego ja już stosowałem ok. 10 lat temu. Jest jednak pewna wada takiego rozwiązania, którą uzmysłowił mi wiele lat temu Pan Paszek właściciel WATTA. Otóż wepchnięcie elektroniki w środek układu hydrauliki może (nie musi) za skutkować jej zalaniem z wiadomym skutkiem, różnie to bywa. Czy miał rację? Uważam, że tak bo czasami jednak dochodzi do pewnych nieszczelności, różni instalatorzy różnie podłączają czasami mniej czy bardziej niedbale. To tylko moja opinia. Jeżeli chodzi o BBS 12 to nie bierz go wcale pod uwagę i potraktuj go jakby go nie było, jest bo jest ale go nie ma.

HenioK napisał:

Ciekawe, czy któryś z producentów systemów solarnych pokusi się na zastosowanie podobnego rozwiązania
Ja jako producent nigdy prawdopodobnie nie zastosuję takiego rozwiązania, Kolektory mają zbyt cienkie rurki przez co opory przepływu są zbyt duże. Stopień skomplikowania też jest zbyt duży w stosunku do efektów.

Jego wadą jest konieczność umieszczenia zasobnika ciepłej wody powyżej kolektorów słonecznych.
To jest chyba najlepszą odpowiedzią.
pozdrawiam.
Witold

HenoK
22-07-2011, 07:15
Ja jako producent nigdy prawdopodobnie nie zastosuję takiego rozwiązania, Kolektory mają zbyt cienkie rurki przez co opory przepływu są zbyt duże. Stopień skomplikowania też jest zbyt duży w stosunku do efektów.

Jego wadą jest konieczność umieszczenia zasobnika ciepłej wody powyżej kolektorów słonecznych.
To jest chyba najlepszą odpowiedzią.
Chyba nie do końca zrozumiałeś ideę termosyfonu odwrotnego.
Ta wada, o której pioszesz, dotyczy "zwykłego" termosyfonu. Odwrotny termosyfon ją skutecznie eliminuje.
Pozwala na przetransportowanie ciepła również w dół.
Na stronie : http://wnt.uwm.edu.pl/luz_wnt/pl/index.php?k=prace_naukowe&dzial=termosyfon_odwrotny
Jest przedstawiona prezentacja : http://wnt.uwm.edu.pl/luz_wnt/pl/termosyfon_odwrotny/Dzien_Nauki1.pps
Pokazany jest tam przykład takiego termosyfonu odwrotnego we współpracy z kolektorem słonecznym.
Zaletą takiego układu jest to, że nie wymaga dodatkowej energii do działania.

RAPczyn
22-07-2011, 09:29
Witam.
Tak tylko cały czas nie rozumiem dla czego promujesz ten system...

Moim zdaniem (zresztą nie tylko moim) jest on po prostu lepszy od instalacji glikolowych.

Instalacje handlowe z Aquasystemem, nie testowe, pracują od 2004 roku więc już 7 lat (5 lat w Polsce) i wszystko jest dobrze. Producent bierze na siebie odpowiedzialność za działanie.
Od brania pod uwagę kolektora są inżynierowie i programiści ;) - dzięki ekstremalnie niskim stratom energii kolektora można pędzić go na wodzie.

Co do nowości to miałem raczej na myśli automatykę, jej logikę i możliwości niż to gdzie jest zainstalowana. Nowa automatyka zwiększyła niezawodność systemu do 99,8% (poprzednio 99,4%) - nie pytaj mnie kto to liczył, bo nie mam pojęcia ;)

W pełni się z Tobą zgadzam, że montaż na odpowiednim poziomie jest bardzo ważny.

f.5
22-07-2011, 10:23
Chłopaki ..... tak czy siak moj kolektor od 2 dni spoczywa sobie nic nie generując.
Jak to mówią ma po prostu wolne.

kolektor1
22-07-2011, 15:14
Moim zdaniem (zresztą nie tylko moim) jest on po prostu lepszy od instalacji glikolowych.
Ale jeszcze lepszy jest Auro Sep bo tam wszystkie zabezpieczenia odpadają, jest to wręcz samograj, nie ma tam problemów ze: stagnacją, zanikiem napięcia, uszkodzeniem czegokolwiek i co najważniejsze dogrzewanie instalacji zimą - nic.

Instalacje handlowe z Aquasystemem, nie testowe, pracują od 2004 roku więc już 7 lat (5 lat w Polsce) i wszystko jest dobrze. Producent bierze na siebie odpowiedzialność za działanie.
A jak będzie mróż -20 stopni i zanik prądu i rozwali rury taż weźmie?

Co do nowości to miałem raczej na myśli automatykę, jej logikę i możliwości niż to gdzie jest zainstalowana. Nowa automatyka zwiększyła niezawodność systemu do 99,8% (poprzednio 99,4%) - nie pytaj mnie kto to liczył, bo nie mam pojęcia.
Co do automatyki to może ja mam bardzo specyficzne podejście ale wydaje mi się, że jedynie słuszne. Otóż automatyka powinna być tak skonstruowana żeby kient nie był w stanie nic w niej ustawić lub zmienić. Jak instalator montuje instalacje to on wie jaka ilość rur, otulin jakie parametry ma ustawić biorąc powyższe. Automatyka steruje pracą instalacji i nie ma dowolności ustawiania. W mojej jedyny przycisk do ustawiania funkcji jest schowany i wiem z doświadczenia, że jeżeli coś użytkownik poprzestawia to potem jest wiszenie na telefonie aby to wszystko odkręcić. A więc tylko ja i instalator wiemy jak to ustawić bo dajemy gwarancję na poprawne działanie. Użytkownik może sobie co najwyżej popatrzeć na temperatury i cieszyć zię jak rosną.
Skoro nie chcesz abym pytał jak te cyferki zostały obliczone to chociaż powiedz co to znaczy niezawodność systemu, wszak system to nie tylko automatyka.
A jak nawali pompa to w jakim przedziale to się mieści? w 99,8% czy tym 0,2% to samo tyczy naczynia lub innej pierdoły systemu.
HenioK napisał:

Zaletą takiego układu jest to, że nie wymaga dodatkowej energii do działania.
Tak z grubsza to zrozumiałem, ale zastanów się dla czego popularnie się tego nie stosuje?
Raczej jednak takie rzeczy się upraszcza a nie komplikuje bo te urządzenia na obrazkach do prostych (nie w działaniu a w wykonaniu ) nie należą.
Argument o o wymogu dodatkowej energii nie przemawia do mnie bo można zastosować bateryjkę słoneczną i pompkę12V, argument o braku części mechanicznych też jest trochę naciągany bo dobre pompki tak się nie psują.
Nowinki są dobre do zastosowania jeżeli poprawiają niezawodność (co może w tym przypadku jest spełnione ) ale również powiiny być tanie w zastosowaniu ( eliminacja poszczególnych elementów instalacji ). Za to widzę przyszłość w systemie Auro Step, spełnia on podane wyżej założenia.
pozdrawiam.
Witold

Ekoo
22-07-2011, 21:22
A gdzie według Was najlepiej zamontować kolektor słoneczny? Na dachu płaskim/pochyłym, na ścianie, czy na ziemi po prostu? Każde ustawienie wydaje się mieć swoje zalety... : http://viessmann-solar.pl/montaz-kolektorow-slonecznych/

andriuss
25-07-2011, 16:34
A gdzie według Was najlepiej zamontować kolektor słoneczny? Na dachu płaskim/pochyłym, na ścianie, czy na ziemi po prostu? Każde ustawienie wydaje się mieć swoje zalety... : http://viessmann-solar.pl/montaz-kolektorow-slonecznych/

Zależy co chcesz osiągnąć, w czerwcu słońce pada pod kątem 62 st., w zimie 16 st. Jeśli chcesz mieć maksymalny uzysk zimą i najbardziej zrównoważony całorocznie - pod kątem 75 st. do poziomu, jeśli olewasz zimę i liczysz tylko na lato - trochę powyżej 30. W dalszej kolejności: czy chcesz odśnieżać bez trudu, czy masz dużą działkę, czy masz dzieci, które mogą wpaść na pomysł wspinania się po kolektorach umieszczonych na ziemii, itd., itp.

yaiba83
26-07-2011, 11:40
Trochę mnie zaczyna ciekawić ten AquaSystem ale nie potrafię znaleźć odpowiedzi - co dzieje się z nim zimą przy ujemnych temperaturach jak nie ma słońca. Woda jest spuszczana z instalacji, zamarza tam, czy może pompka się załącza i instalacja ogrzewa wodą z podgrzewacza a może jeszcze inaczej?
Bardzo bym prosił kolegę Rapczyna o informacje :)

RAPczyn
26-07-2011, 19:12
...A jak będzie mróż -20 stopni i zanik prądu i rozwali rury taż weźmie?

Jeśli wszystko będzie zainstalowane zgodnie z wytycznym i procedurami to tak.


Co do automatyki to może ja mam bardzo specyficzne podejście ale wydaje mi się, że jedynie słuszne...

:D to mi się bardzo podoba


Trochę mnie zaczyna ciekawić ten AquaSystem ale nie potrafię znaleźć odpowiedzi - co dzieje się z nim zimą przy ujemnych temperaturach jak nie ma słońca.

Kiedyś dałem link do pdf`a gdzie było wszystko ładnie, graficznie wyjaśnione. Automatyka dba o to by kolektor nie zamarzł, dostarczając tylko tyle energii ile trzeba. Ilość tej energii kolektor może oddać w ciągu jednego dnia latem.
Często jest tak iż kolektor "sam siebie ochroni" przez noc dzięki bardzo nie wielkiej ilości energii słonecznej jako do niego dociera w ciągu dnia "bez słońca". Jest to możliwe dzięki bardzo niskim stratom energii kolektora.

Pozdrawiam serdecznie.

kolektor1
27-07-2011, 19:16
Trochę mnie zaczyna ciekawić ten AquaSystem ale nie potrafię znaleźć odpowiedzi - co dzieje się z nim zimą przy ujemnych temperaturach jak nie ma słońca. Woda jest spuszczana z instalacji, zamarza tam, czy może pompka się załącza i instalacja ogrzewa wodą z podgrzewacza a może jeszcze inaczej?
Bardzo bym prosił kolegę Rapczyna o informacje :)
Witam.
Nie wiem Rapczyn czy pamiętasz nasze rozważania co do wyższości (niższości) tego systemu w ubiegłym roku, przypomnij sobie. Postanowiłem sprawdzić na swojej instalacji ile energii będę musiał wpompować w nią zimą. A ponieważ miałem wodę to nie zmieniałem na glikol. Ponieważ Ty nie byłeś w stanie podać żadnych wartości, wyliczeń lub konkretnych przykładów postanowiłem sprawdzić to sam. Niestety na początku ubiegłej zimy nie dopilnowałem i rurki doprowadzające do kolektorów zamarzły. Zamarzły same rurki a nie kolektor gdzie w następstwie rozsadziło kolana na instalacji. Z wymianą poradziłem sobie dość szybko ale niestety gdzieś w instalacji pozostały korki lodowe. Po czym przyszła piękna słoneczna pogoda, ciśnienie w samych kolektorach tak wzrosło, że u rurki nie wytrzymały i szlak je trafił. W zimie to faktycznie w samych kolektorach (bo tam mam umieszczone czujniki temp.) temp rzadko jest ujemna (ale dla kolektorów dobrze zrobionych). A więc cała ta zabawa może ograniczyć się do zabezpieczenia rur doprowadzających, bo na ich ogrzranie pójdzie najwięcej energii. Ile?, to zależy od grubości otulin i długości instalacji. Aby to oszacować, to zamiast eksperymentować można pokusić się o wyliczenia. Aby to obliczyć trzeba coś założyć. A więc zakładamy: Trzy kolektory próżniowe, długość instalacji na dachu np. 6m, rury miedziane 18mm, grubość otuliny kauczukowej 20mm, temp na zewnątrz -8 stopni zakładając, że pod dachem będzie zawsze dodatnio. Ty jako gorący propagator tego systemu powinieneś obliczyć to szybciej niż my.
Do dzieła!
pozdrawiam.
Witold

RAPczyn
28-07-2011, 12:28
Przy trzech kolektorach o łącznej powierzchni czynnej 13,5m^2 możemy użyć rury o średnicy 15mm, izolacja grub. ~15mm.
Korzystając z dostępnych wzorów (http://pl.wikipedia.org/wiki/Przewody_grzejne) oraz OO Calc wychodzi iż przy -8stC i 2stC medium potrzeba 2,2865209373 W/m (bez uwzględnienia współczynnika bezpieczeństwa).
Przy zwiększonej grubości izolacji do 20mm wychodzi 1,9333740461 W/m
Rura Cu 18 będzie miała odpowiednio 2,5610981649 W/m (izol=15mm) oraz 2,1468778028 W/m (izol=20mm).

Od takich rzeczy mam ludzi w Niemczech i oni biorą odpowiedzialność za to by wszystko było jak należy.

Pamiętam naszą dyskusję... i jeśli dobrze pamiętam to nie zdążyłeś zaizolować rur i dlatego zamarzły.

Ps. Uzysk z kolejnej instalacji (glikolowej), z okolic Zgierza gdzie użytkują ją dwie, młode Panie:
Kolektor o powierzchni czynnej 4,0m^2
Zbiornik pojemności 318l
Od 8.04.2010 do 16.07.2011 (471dni) kolektor dostarczył 2980kWh
Pompa pracowała przez 1557h
Przez 262h kolektor miał ponad 130stC (prawdopodobnie w czasie urlopu).

Pozdrawiam serdecznie.

jasiek71
06-08-2011, 21:43
mam pytanko:D
ile energii pobiera układ solarny na pompkę, sterowanie itp., w trakcie pracy (średnio )

RAPczyn
08-08-2011, 07:10
mam pytanko:D
ile energii pobiera układ solarny na pompkę, sterowanie itp., w trakcie pracy (średnio )

W zależności od producenta, pompa do 80W automatyka od około 2,5VA

HenoK
08-08-2011, 07:58
W zależności od producenta, pompa do 80W automatyka od około 2,5VA
Podałeś moc, a nie energię ;).

RAPczyn
08-08-2011, 08:36
Tak, wydawało mi się iż będzie to lepsze rozwiązanie.
Z tego każdy sobie policzyć ile energii zużyje w danym czasie.
;)

kinei
07-10-2011, 21:21
Witam!
Proszę o pomoc w sprawie zestawu solarnego ULRICH Solarset Dual SD + zasobnik 300l dwa panele 24 rury (w sumie 48 rur), zamontowane jeden pod drugim temperatura w zasobniku w bardzo duże upały 50 stopni w normalne dni tzn ok 25 stopni góra 40 C w inne 25-35. Umieszczenie paneli południowy wschód kąt dachu 40-45 stopni instalacja ok.40 m w sumie. Czy to jest normalna temperatura? rurki miedziane 1.5 Przez noc temperatura w zasobniku spada ok 10 stopni. Zamontowana jest pompka do mieszania wody ale po odłączeniu za dużo nie pomaga. Sterownik digisol maxi ustawiony jak w instrukcji. Pompa pracuje na 1 biegu 3 bary glikolu odpowietrzane pompą automatyczną. Jedynie to jeszcze może przepływu glikolu poprawić. W instrukcji podają 1.4 nie wiem czy to dobrze na 2,5- 3 było gorzej. W razie potrzeby wspomgane piecem na eko - groszek z zaworem do odcięcia grzania wody w piecu przez solary.
Coś takiego - tylko rurek więcej:
http://allegro.pl/zestaw-solarny-ulrich-solarset-dual-sd-300-30-i1849087038.html

I czy coś da się więcej zrobić? oprócz dołożenia co byłoby już chyba dziwne? ?

Dziękuję za pomoc

niktspecjalny
08-10-2011, 06:01
Zastanawia mnie dlaczego nie pytasz najpierw w ULRICHU .Jak dla mnie wymieniłeś chyba wszystkie możliwości do których można by się czepić.Mam mniej rur.miałem więcej ale to inna historia.Na początku (serwis) wyłączyli cyrkulację wody w ZCWU.Następnie zmniejszyli na rotametrze wew. przepływ z 7 na 3,5.Pompka hula na 1 biegu.Odpowietrzyli instalację pompą wirową.Wydolność polepszyła się.Zadam ci pytanie które zadał sobie serwisant i z tym walczy.
Czy w momencie gdy słonko operuje normalnie pompka w zestawie pracuje non-stop czy ma przerwy?

kolektor1
08-10-2011, 08:58
Zastanawia mnie dlaczego nie pytasz najpierw w ULRICHU

Myślę, że najpierw trzeba zadać sobie pytanie czy ta chińszczyzna jest w stanie w ogóle osiągnąć lepsze parametry. To, że przy prezentacji klient poparzył się o skraplacz ciepłej rurki to wcale nie znaczy, że to pracuje z zakładaną wydajnością.
Jak była by zapowietrzona instalacja to na kolektorach temperatura była by bardzo wysoka. To czy pompka chodzi pulsacyjnie czy na stałe to na tym etapie rozważań nie ma sensu. Taki stosunek ilości rur do pojemności zbiornika przy średniej klasy kolektorach próżniowych to nawet trochę za dużo.
Miałem podobny przypadek, gdzie rozwiązanie było tylko jedno: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja7
I faktycznie tych fachowców co Tobie obiecywali złote góry z takiej instalacji powineneś wziąć ostro do galopu.
pozdrawiam.
Witold

niktspecjalny
08-10-2011, 11:13
Myślę, że najpierw trzeba zadać sobie pytanie czy ta chińszczyzna jest w stanie w ogóle osiągnąć lepsze parametry. To, że przy prezentacji klient poparzył się o skraplacz ciepłej rurki to wcale nie znaczy, że to pracuje z zakładaną wydajnością.
Jak była by zapowietrzona instalacja to na kolektorach temperatura była by bardzo wysoka. To czy pompka chodzi pulsacyjnie czy na stałe to na tym etapie rozważań nie ma sensu. Taki stosunek ilości rur do pojemności zbiornika przy średniej klasy kolektorach próżniowych to nawet trochę za dużo.
Miałem podobny przypadek, gdzie rozwiązanie było tylko jedno: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja7
I faktycznie tych fachowców co Tobie obiecywali złote góry z takiej instalacji powineneś wziąć ostro do galopu.
pozdrawiam.
Witold

Dzięki za wykładek :D;););).......ale czy on coś z tego wyłapie:):)

red1980
08-10-2011, 14:12
Witam!
Proszę o pomoc w sprawie zestawu solarnego ULRICH Solarset Dual SD + zasobnik 300l dwa panele 24 rury (w sumie 48 rur), zamontowane jeden pod drugim temperatura w zasobniku w bardzo duże upały 50 stopni w normalne dni tzn ok 25 stopni góra 40 C w inne 25-35. Umieszczenie paneli południowy wschód kąt dachu 40-45 stopni instalacja ok.40 m w sumie. Czy to jest normalna temperatura? rurki miedziane 1.5 Przez noc temperatura w zasobniku spada ok 10 stopni. Zamontowana jest pompka do mieszania wody ale po odłączeniu za dużo nie pomaga. Sterownik digisol maxi ustawiony jak w instrukcji. Pompa pracuje na 1 biegu 3 bary glikolu odpowietrzane pompą automatyczną. Jedynie to jeszcze może przepływu glikolu poprawić. W instrukcji podają 1.4 nie wiem czy to dobrze na 2,5- 3 było gorzej. W razie potrzeby wspomgane piecem na eko - groszek z zaworem do odcięcia grzania wody w piecu przez solary.
Coś takiego - tylko rurek więcej:
http://allegro.pl/zestaw-solarny-ulrich-solarset-dual-sd-300-30-i1849087038.html

I czy coś da się więcej zrobić? oprócz dołożenia co byłoby już chyba dziwne? ?

Dziękuję za pomoc

Nie wymieniaj od razu solarów bo zaraz to ci co niektórzy doradzą. Z takiej instalacji bez problemu uzyskasz ciepłą wodę. Widziałem instalacje na Ulrichu z 30 rur + 300 litrów i grzało aż miło. Najlepiej skontaktuj się z serwisem Ulricha - podeślą kumatego serwisanta i zobaczy co jest nie tak. Pytanie czy na solarach jest temperatura w ciągu słonecznego dnia. A strata temp. przez noc to może być otwarta górna wężownica na piec.

niktspecjalny
08-10-2011, 15:27
............ A strata temp. przez noc to może być otwarta górna wężownica na piec.

Rzeczowo i mądrze.Przecież zawsze możemy otwierać i zamykać wężownice na piec.:D;)

red1980
08-10-2011, 16:09
Rzeczowo i mądrze.Przecież zawsze możemy otwierać i zamykać wężownice na piec.:D;)

Taka sam może być powód niskiej temp. na zbiorniku w ciągu dnia. Ciepło zamiast grzać CWU idzie przez górną wężownicę na piec. Kinei - sprawdź sobie czy górna wężownica nie jest otwarta zanim wymienisz wszystkie rurki...

niktspecjalny
08-10-2011, 16:45
Taka sam może być powód niskiej temp. na zbiorniku w ciągu dnia. Ciepło zamiast grzać CWU idzie przez górną wężownicę na piec. Kinei - sprawdź sobie czy górna wężownica nie jest otwarta zanim wymienisz wszystkie rurki...

Tak tak i nie zapomnij zobaczyć czy masz zawory zwrotne i zawory kulowe by kiedy chcesz możesz zamykać wejście i wyjście z wężownicy.;) :(:(

kinei
08-10-2011, 18:18
pompka ma przerwy nie pracuje cały czas - instalacja też była odpowietrzana pompą wirową - zamykanie do pieca jest przez zawór kulowy dzisiaj temperatura na kolektorze - cały dzień prawie pochmurno z deszczem 26 stopni na kolektorze a w baniaku 22.
Czemu nie w ulrichu? - też tam pytałem i powiedziano, że to nie możliwe. Montaż zrobiła mi firma miejscowa - akurat firma serwisowa z biavaru. Bo najbliższy serwisant Urlicha koło mnie to odległość 60 km. Instalacja wykonana w kwietniu - moim zdaniem wszystko jest zrobione prawidłowo. Ale zaciekawił mnie Pan Witold ze swoimi artykułami - ponieważ jakby na kolektorach była większa temperatura to i w baniaku woda by była gorąca a tak jak na solarze jest 40 - 50 stopni to co ma grzać wodę:( Mój instalator twierdzi, że te rurki są do bani i nie ma to jak płaski ale teraz to trochę za późno i chcę ratować to co jest. Najpierw miałem 24 rury wodę ogrzewało w upały góra do 30-40 stopni, po kontakcie z jednym z instalatorów urlicha stwierdzono, że jak dołożę drugie 24 rury to będzie git. I jest git 40-50 bo w lecie z kilka dni była ciepła woda:( a tak to o pupcię rozbić te rurki. Teraz szukam pomocy u kogoś kto ma większe doświadczenie z tymi kolektorami i jest w stanie pomoc. Według mnie to tylko zmiana na 3 lub 4 porządne płaskie i po sprawie albo wymiana sterownika jak jest uszkodzony już nawet myślałem z tego wszystkiego o takim: http://insbud.org/pl IB-Tron-4000SOL-BL---Wielosystemowy-sterownik-solarny-z-podswietleniem,-dwa-pola-kolektorow,-dwa-zbiorniki.html
rurki są w porządku tzn nie pęknięte - uszkodzone a to sreberko:) w środku po tym artykule sprawdzę w tym tygodniu jak coś to może reklamacja u sprzedawcy?
Pompę cyrkulacyjną nastawiłem dzisiaj na wyłączniku czasowym rano i wieczorem na 2 godziny
Pytanie czy coś to pomoże a zawsze to taniej jak wymiana paneli:(

kolektor1
08-10-2011, 20:32
Pytanie czy coś to pomoże a zawsze to taniej jak wymiana paneli
Właściwie koledzy poprzednio zwrócili uwagę na ucieczkę ciepła gdzieś po instalacji i to też może być też przyczyną. Ale, żeby przekonać się gdzie jest przyczyna czy po stronie rur czy po stronie instalacji proponuję doświadczenie.
Jak będzie ładne słońce i ruszy instalacja zapisz temp. na kolektorze i zatrzymaj pracę pompy solarnej ( zamknij na zaworze a jak go nie ma to wyjmij wtyczkę sieciową od elektroniki). Odczekaj 10 mim sprawdź i zapisz temp., po następnych 10 min to samo i tak aż dojdziesz do 90 stopni. Potem już puść instalację.
Zobaczymy jak szybko (wolno) osiągniesz te 90 stopni. Porównamy to z moją instalacją.

40m instalacji to trochę dużo, ciekawe jaka jest grubość otulin cieplnych


Zwróć uwagę, że dołożenie 28 rur do istniejących 48 przy 300l zbiorniku to jest chore i zaprzecza idei i filozofii kolektorów próżniowych.
Próżniówki mają "chodzić" nie tylko latem ale i zimą.

:Najpierw miałem 24 rury wodę ogrzewało w upały góra do 30-40 stopni, po kontakcie z jednym z instalatorów urlicha stwierdzono, że jak dołożę drugie 24 rury to będzie git.
To typowa polityka nie tylko tej firmy, założymy tani i kiepski zestaw następnie będziemy dokładać kolektorów bo i tak już klient jest w naszej kieszeni.
A i zwróćcie uwagę, że kolektory mają Solar Keymark a ma się to jak pięść do nosa.


pozdrawiam.
Witold

kinei
08-10-2011, 22:33
dz za pomoc to jest jakiś pomysł - to kiedy się umawiamy na próbę, żeby było w miarę rzetelnie - poniedziałek, wtorek ? Otulina na rurkach gruba czarna- standard - miałem dodatkowo docieplić zwykłą otuliną ale czy to coś da?.

red1980
08-10-2011, 22:38
Dziwna jest tak wysoka strata temp. przez noc na zbiorniku. Ale rzeczywiście sprawdź jak napisano powyżej - wyłącz pompe lub cały sterownik na jakiś czas w słoneczny dzień i sprawdź czy nagrzewają się dobrze solary.

kinei
09-10-2011, 09:39
78576ta strata pewnie związana jest z rzutem wody - żona kąpie maluchy to i wody ubywa:) Jak kiedyś zablokowałem przepływ glikolu na pompie solarnej to temperatura była ponad 100 stopni, z 2 -3 dni temu a na zewnątrz cudów nie było tylko czasu nie mierzyłem. Z godzinę może było (a czas jest ważny). A jaki przepływ glikolu przy takiej instalacji. Nawet jeśli tak jest to czemu na solarze jest ponad 100 stopni a woda w zbiorniku ma 30-40 stopni? i po odblokowaniu pompy spadła temperatura znowu do 40 stopni. Może to jest pompka od cyrkulacji? - po częściowym jej zablokowaniu zobaczę co się będzie działo prze kilka dni - tylko nie ma słońca. Jeszcze zrobię próbę, o której pisał Pan Witold i sprawdzę rurki wtedy będzie bliżej niż dalej do rozwiązania tej zagadki. Przemierzyłem jeszcze tą instalację i w jedną stronę jest ok 9m w górę i po poddaszu z 9 m całość 18 w jedną stronę to w 2 jakieś 36 m.
Dam kilka fotek to będzie lepiej wszystko widać?

niktspecjalny
09-10-2011, 10:55
Straszne jest to twoje "fi" rurek:( . Nadal będę się czepiał zaworów zwrotnych i pracy "przerywanej "pompy.

red1980
09-10-2011, 11:10
To jak ty sprawdzasz tą utratę ciepła przez noc? Nic dziwnego że zbiornik stracił 10 stopni skoro porównywałeś stan temp. przed kąpielą całej rodziny ze stanem rano. Porównaj temp. po kąpielach i rano i wtedy mów o utracie temp. przez zbiornik. Jak spuścisz ze zbiornika 300-litrowego 200 litrów ciepłej wody to trudno żeby się nie wychłodził.
Jak pisałem wyżej - zadzwoń do Ulricha i sprowadź serwisanta.

kolektor1
09-10-2011, 12:45
Jak pisałem wyżej - zadzwoń do Ulricha i sprowadź serwisanta.

Red nie zapominaj, że kinej nie jest żadnym partnerem do rozmów z serwisantem. Ten go owinie wokół palca i stwierdzi, że jest dobrze. Z Tobą lub z niktem ten numer by nie przeszedł. Każdy z was takiego serwisanta schowa do pudełka po butach, natomiast kinej ma za mało wiedzy i doświadczenia.
Kinej! przy tej zabawie z temperaturami można zrobić bardziej profesjonalnie. Tam gdzieś na instalacji masz takie urządzenie z przeźroczystą szybką - to rotametr. Ustaw przepływ na dokładnie 4 litry na minutę i zmierz temperatury na zasilaniu kolektorów i powrocie. Niech instalacja w pełnym słońcu pochodzi tak przez 30 min i odczytaj wyniki.
pozdrawiam.
Witold

kinei
09-10-2011, 15:05
co to znaczy? straszne fi? za cienkie czy za grube lub? Gość z Urlicha = nie chcę mieć już nic z nimi do czynienia:(

niktspecjalny
09-10-2011, 20:18
co to znaczy? straszne fi? za cienkie czy za grube lub? Gość z Urlicha = nie chcę mieć już nic z nimi do czynienia:(

:D:D rozbawiłeś mnie.Miałem na myśli oczywiście przekrój rur w zestawie w kotłowni.Jakieś takie grubaśne i PCV.Ja mam w miedzi "fi"3/4 cala

RAPczyn
09-10-2011, 20:35
Proponuję zasyfonować przyłącza zbiornika. Wysokość syfonu minimum 30cm. Ograniczy to znacznie straty na mikrocyrkulacji w rurach.

niktspecjalny
10-10-2011, 07:05
Proponuję zasyfonować przyłącza zbiornika. Wysokość syfonu minimum 30cm. Ograniczy to znacznie straty na mikrocyrkulacji w rurach.

witam
O oknach zapewniających prawidłową mikro-cyrkulacją powietrza w mieszkaniach to jakoś kumam ale nijak nie mogę mikro-cyrkulacji dopasować do swoich solarów.Jeszcze te kompensatory.Jakieś wytłumaczenie RAPczyn?:(

kinei
10-10-2011, 15:00
o tacy szpenie właśnie pracują w urlichu - pozdr

RAPczyn
10-10-2011, 16:13
witam
O oknach zapewniających prawidłową mikro-cyrkulacją powietrza w mieszkaniach to jakoś kumam ale nijak nie mogę mikro-cyrkulacji dopasować do swoich solarów.Jeszcze te kompensatory.Jakieś wytłumaczenie RAPczyn?:(

"Jeśli przyłącza zbiornika są poziome to cieplejsza woda będzie krążyła w górnej części rury i schłodzona wracać będzie dolną częścią rury ( mikrocyrkulacja) zasyfonowanie przyłącza zbiornika pozwala ograniczyć znacznie straty energii."

http://www.duel.com.pl/rapczyn/zasyfonowanie.jpg

kinei
10-10-2011, 17:34
podejrzewam, że sam w domu nie masz tak zrobione albo byś i tak, tak nie robił - pozdr

red1980
10-10-2011, 18:35
podejrzewam, że sam w domu nie masz tak zrobione albo byś i tak, tak nie robił - pozdr

Kinei - nie chcę być złośliwy, ale zacznij wyrażać się w sposób zrozumiały. Co ma oznaczać ww wypowiedź?

Jeśli na wyjściu z górnej wężownicy jest zawór to ten syfon chyba jest zbędny. Wystarczy zamknąć zawór i tyle.

niktspecjalny
10-10-2011, 20:03
"Jeśli przyłącza zbiornika są poziome to cieplejsza woda będzie krążyła w górnej części rury i schłodzona wracać będzie dolną częścią rury ( mikrocyrkulacja) zasyfonowanie przyłącza zbiornika pozwala ograniczyć znacznie straty energii."

http://www.duel.com.pl/rapczyn/zasyfonowanie.jpg

Nie do końca się z tobą zgadzam........ale ty tu rozdajesz karty.;););)

kinei
10-10-2011, 20:25
wydaje mi się, że wypowiedź była zrozumiała kto tak robi i gdzie - ja przynajmniej żadnych syfonów nie widziałem w przyłączach do zbiornika. A skoro RAPczyn tak montuje to ciekaw byłem czy tak samo zrobił u siebie w domu?

niktspecjalny
10-10-2011, 20:33
wydaje mi się, że wypowiedź była zrozumiała kto tak robi i gdzie - ja przynajmniej żadnych syfonów nie widziałem w przyłączach do zbiornika. A skoro RAPczyn tak montuje to ciekaw byłem czy tak samo zrobił u siebie w domu?

U siebie tak robi :D .Zrobił...Zadałem mu pytanie to mi wkleił monstera;D:D:D

kolektor1
11-10-2011, 16:26
U siebie tak robi :D .Zrobił...Zadałem mu pytanie to mi wkleił monstera;D:D:D

Witam.
Nie czepiajcie, się RAPczyn ma rację powinno się tak zasyfonować instalację, unika się przez to wielu kłopotów.
pozdrawiam.
Witold

niktspecjalny
12-10-2011, 08:44
Witam.
Nie czepiajcie, się RAPczyn ma rację powinno się tak zasyfonować instalację, unika się przez to wielu kłopotów.
pozdrawiam.
Witold

Możesz się rozwinąć.:D :)

kinei
13-10-2011, 18:08
Witam!
Dzisiaj - pogoda w kratkę z przewagą deszczu i chmur temperatura na solarze 30-35 stopni w zbiorniku koło 30 a u Was?

f.5
13-10-2011, 19:33
Na solarze to mało mnie obchodzi ale na zasobniku 220 l 52 stopnie.
temperatura ustawiona na kotle 10 stopni bo dom niezamieszkały , cyrkulacja uruchamia się na godzinę co godzinę.
52 stopnie --- kolektory prozniowe 4 metry 2
pozdrawiam

niktspecjalny
13-10-2011, 20:45
Na solarze to mało mnie obchodzi .....


To po co tu w topiku Wydajność solarów robisz totalną olewkę :(:(

kinei
13-10-2011, 21:07
A mnie mało obchodzi z piecem bo w takim wypadku byłoby u mnie na baniaku 300 l z 80 stopni. kolektor próżniowy 4,6 m2 netto. Dom zamieszkany woda używana na bieżąco cyrkulacja też. Wyłącz piec na 2-3 dni i wtedy się pochwal, chyba, że boisz się, że Ci glikol zamarznie:)

niktspecjalny
13-10-2011, 21:27
A mnie mało obchodzi z piecem bo w takim wypadku byłoby u mnie na baniaku 300 l z 80 stopni. kolektor próżniowy 4,6 m2 netto. Dom zamieszkany woda używana na bieżąco cyrkulacja też. Wyłącz piec na 2-3 dni i wtedy się pochwal, chyba, że boisz się, że Ci glikol zamarznie:)

O kuźwa ale mocny jezdeś w technice :D Jestem zatopiony tymi opisami.Wybacz zacytowałem to co namazałeś.:D ;)

f.5
13-10-2011, 23:02
Napisałem ze mało mnie to obchodzi dlatego ze od kiedy mam 2 zasobniki to nie mam problemu z przegrzewaniem solara.
Na początku dochodziło do sytuacji ze na kolektorze miałem 170 stopni a pompa się wyłączała.
Po wpięciu drugiego bufora o dziwnych temperaturach kolektora zapomniałem dlatego tak napisałem :(

Zatem wykres z dzisiejszego dnia zapodaję bo własnie wrociłem z budowy.
http://images50.fotosik.pl/1161/fd98b9437c6b3e56med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images40.fotosik.pl/1142/36e9b8031ce8eb4bmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images49.fotosik.pl/1124/ece45b99fd0ddc64med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Reasumując i dążąc do sedna cos tam dzisiaj zagrzało mimo takiej sobie pogody.

niktspecjalny
14-10-2011, 07:48
Masz drugi bufor,nie zamieszkujesz na razie a jeśli to nie tajemnica ile osób będzie korzystało w przyszłości z ciepłej wody.Jak rozwiązałeś np. Solar plus podgrzewanie -dogrzewanie CO???

f.5
14-10-2011, 09:01
Instalacja ta tworzyła się nie z chęci uzyskania maksymalnej oszczędności lecz z proby odzyskania jakiejść ilości ciepła co to oznacza w tym wypadku.
Kupujac piec viessmanna 343 z zasobnikiem 220 litrow i zestawem pompowym wiedzialem ze prędzej czy pozniej beda solary.
Wybraliśmy prozniowe viessmanny 4 m2 czyli 2 sztuki aby troszkę przewymiarowac instalację.
Dodam ze bufor 220 litrow okazał sie za mały i miałem to co mialem czyli instalacja sie wyłączała.
Zamawiając kominek chciałem niski ale maksymalnie szeroki kominek i padło na varię Bh spartherma a jak kominek bez płaszcza to zasobnik.
Instalacja była juz przygotowana więc na varię przyszedł kontrowersyjny aqabox 4 kw (mało mocy a drogi jak sk...syn)

stanął zasobnik 400 L viessmanna z 2 wężownicami
- dolna solar
- gorna kominek

bufor 220 litrow słuzy tylko do ciepłej wody na razie tylko 2 osoby w przyszłości zobaczymy
bufor 400 litrowy jest wpięty pod powrot CO

ale jak to działa to nie mam żadnego pojęcia bo jeszcze ta częśc instalacji czeka na mojego instalatora ktory ma mie totalnie w dupie mimo ze koszt tych zabawek nie był mały.

dodam ze wszyscy na forum kominkowym twierdza za aqabox sie nie sprawdzi a on twierdzi ze powinien zagrzac 20 m2 podłogowki czyli mniej wiecej tyle ile mam na gorze i o to chodzi bo na dole jest metr szyby i całe dolne pomieszczenie powinno sie dogrzac ciepłem z kominka.

O ekonomię tej inwestycji nie pytaj , ekonomię straciłem na początku wraz z dziennikiem budowy (dziennik stracila osoba ktora prowadzila budowe)

jak to bedzie działało czas pokaże tak czy siak juz widzę ze solary sprawdzają sie pozytywnie - to znaczy tak twierdzą wykonawcy ktorzy maja ciepła wodę.

niktspecjalny
14-10-2011, 09:22
Zestaw pompowy jest w każdym zestawie solarnym.
Zestaw pompowy jest w każdym zestawie PG
Zestaw podłogówki będzie trudno w naszym klimacie uzbroić.

kinei
14-10-2011, 10:48
Witaj!
Pytam dlatego, że jak miałem solary z piecem włączone to też grzały mi fajnie. Teraz odłączyłem piec i co się okazało, że same nie są wstanie ogrzać wody w zbiorniku na tyle, żeby można było się wykąpać tzn powyżej 40 stopni. Dzisiaj - piątek godzina 11. 40 na moim solarze jest temperatura 13 stopni a wody w zbiorniku 17 stopni. Cały czas pada deszcz, pochmurno bez słońca, temperatura na zewnątrz 3 stopnie. Chciałbym mieć taką wodę jak u Ciebie bez włączonego pieca - ale pewnie to u mnie nie możliwe?:) Pozdr

kinei
14-10-2011, 13:10
godz 14 solar 24 stopnie woda w zasobniku na dolnej wężownicy 19 stopni. Zrobiłem próbę o której mówił Pan Witold tzn - wyłączyłem solar na 10 minut przy takiej temperaturze i po 10 minutach uzyskałem na solarze 69.2 stopni po drugich 10 minutach uzyskałem podobną temperaturę 69.6. Dalej nie próbowałem bo pewnie przy temp 4 stopnie na zewnątrz i przy bardzo dużym zachmurzeniu z opadem deszczu nic by to nie dało. Więc ciekaw jestem czy to jest normalnie?

niktspecjalny
14-10-2011, 13:10
Pytam dlatego, że jak miałem solary z piecem włączone to też grzały mi fajnie.

Jak rozumiem to teraz piec wyłączyłeś a nie odłączyłeś i w słoneczne dni solary dają ciepełko przez wężownicę do bufora 220l.Tak???Drugi ten większy 400l podłączony do co na powrocie ma grzać podłogówkę.Tak?Jak w takim razie oba bufory masz ze sobą połączone .??Kumulowanie temp z solara w dwóch ZCWU jak dla mnie jest po to by nadmiar(ten 400l bufor) grzał właśnie podłogówkę.Tak?

kinei
14-10-2011, 13:38
Jak rozumiem to teraz piec wyłączyłeś a nie odłączyłeś


Pomieszałeś 2 różne wątki

kolektor1
15-10-2011, 13:58
godz 14 solar 24 stopnie woda w zasobniku na dolnej wężownicy 19 stopni. Zrobiłem próbę o której mówił Pan Witold tzn - wyłączyłem solar na 10 minut przy takiej temperaturze i po 10 minutach uzyskałem na solarze 69.2 stopni po drugich 10 minutach uzyskałem podobną temperaturę 69.6. Dalej nie próbowałem bo pewnie przy temp 4 stopnie na zewnątrz i przy bardzo dużym zachmurzeniu z opadem deszczu nic by to nie dało. Więc ciekaw jestem czy to jest normalnie?
Witam.
Jaka była pogoda?
Witold

kinei
15-10-2011, 16:41
Duże zachmurzenie z opadem deszczu - temperatura na zewnątrz 4 stopnie, wietrznie

niktspecjalny
16-10-2011, 08:00
Jak rozumiem to teraz piec wyłączyłeś a nie odłączyłeś


Pomieszałeś 2 różne wątki

Bardzo możliwe więc proszę o wytłumaczenie.;););)

f.5
16-10-2011, 12:23
godz 14 solar 24 stopnie woda w zasobniku na dolnej wężownicy 19 stopni. Zrobiłem próbę o której mówił Pan Witold tzn - wyłączyłem solar na 10 minut przy takiej temperaturze i po 10 minutach uzyskałem na solarze 69.2 stopni po drugich 10 minutach uzyskałem podobną temperaturę 69.6. Dalej nie próbowałem bo pewnie przy temp 4 stopnie na zewnątrz i przy bardzo dużym zachmurzeniu z opadem deszczu nic by to nie dało. Więc ciekaw jestem czy to jest normalnie?

W piątek miałem taką sytuację
solar
http://images46.fotosik.pl/1112/d45242988c2d6d68med.jpg (http://www.fotosik.pl)

zasobnik
http://images41.fotosik.pl/1122/905f8bd35e13f271med.jpg (http://www.fotosik.pl)
pozdrawiam radek

f.5
16-10-2011, 12:37
Jak rozumiem to teraz piec wyłączyłeś a nie odłączyłeś i w słoneczne dni solary dają ciepełko przez wężownicę do bufora 220l.Tak???Drugi ten większy 400l podłączony do co na powrocie ma grzać podłogówkę.Tak?Jak w takim razie oba bufory masz ze sobą połączone .??Kumulowanie temp z solara w dwóch ZCWU jak dla mnie jest po to by nadmiar(ten 400l bufor) grzał właśnie podłogówkę.Tak?
- piec (ciepła woda) mam ustawiony na minimalną temperaturę 10 stopni niżej sie nie da.
- w słoneczne dni solary dają ciepło do bufora 220 L jest to zintegrowany zasobnik z piecem
- ten 2 zbiornik 400L ma grzac podłogówkę podłączony jest do powrotu z CO
- oba bufory mam podłączone z solarem trójnikiem
http://images46.fotosik.pl/1112/3fbbf3d1d6606f30med.jpg (http://www.fotosik.pl)
- 2 bufor ten 400 L ma głownie służyc jako odbiornik ciepłej wody od kominka (nasady) jednak podłączyliśmy go też do solara aby odbierac naddatek ciepła z solara.

kinei
16-10-2011, 17:44
no i bardzo ładnie - ja bym jeszcze na Twoim miejscu dał otulinę na wszystkie rurki z ciepłą wodą- zawsze to będzie lepiej!

kinei
16-10-2011, 17:53
Sobota godz. 14.30 - temperatura kolektora 45 stopni, temperatura wody w zbiorniku 40 stopni na dolnej wężownicy. Na zewnątrz piękna słoneczna pogoda 8 stopni ciepła. Ciekaw jestem czy to dobrze czy źle?. 48 rurek 300 litrów, południowy zachód.

Pozdr.

f.5
16-10-2011, 18:12
Godzina 15:20 :)
dzis wszędzie chyba ładnie było.
Oto rezultat
http://images47.fotosik.pl/1155/b1241931f164020fmed.jpg (http://www.fotosik.pl)
kolektor
http://images40.fotosik.pl/1147/72fc7489e723f2e9med.jpg (http://www.fotosik.pl)
zasobnik 220L
http://images40.fotosik.pl/1147/b4350eb82340bf22med.jpg (http://www.fotosik.pl)

pozdrawiam radek

Wydaje mi się , ze przy włączonej cyrkulacji to co mam na dachu wytworzy maksymalnie temp około 60 -65 stopni przy zasobniku 200 litrowym.

To oczywiście efekt położenie rurek z wodą bezpośrednio na chudziaku ale to wina instalatorów i moje niedopatrzenie :(

kinei
17-10-2011, 16:21
Poniedziałek godz. 15.30 - temperatura kolektora 54 stopni, temperatura wody w zbiorniku 50 stopni na dolnej wężownicy. Na zewnątrz piękna słoneczna pogoda 10 stopni ciepła. Ciekaw jestem czy to dobrze czy źle?. 48 rurek 300 litrów, południowy zachód.

Pozdr.

kinei
17-10-2011, 18:27
Witam!
Panie Witoldzie dzisiaj ustawiłem pompę na 1 biegu i przepływ glikolu na 5. Temperatura na zbiorniku poprawiła się znacznie - ok. 10 stopni na + Czy to mogło mieć tak duży wpływ?

kinei
19-10-2011, 18:28
Teraz w tym okresie (październik - słoneczny dzień, może nawet nie być cały) mam temperaturę kolektorów powyżej 55 stopni i wody w zbiorniku ok 50 stopni. Najważniejsze to odpowiednio ustawić taki zestaw - co nie było łatwe. Można powiedzieć, że tak ma być:) 48 rur to jest minimum na 300 litrów tej firmy. Wcześniej z ciekawości zadzwoniłem sobie do Paradigma zapytać w jakiej cenie mają kolektory próżniowe i co? 20 rur długie na 160 cm ponad 2 tyś euro netto za panel to moim zdaniem dużo za dużo. Ale jak kogoś stać to czemu nie. Zmieniam zdanie co do Ulricha: jak będą 2 panele po 30 rur na zbiornik 300 litrów to będzie perfekt a nawet w lecie lekka nadwyżka - teraz bym tak u siebie zrobił. Cena takiego całego zestawu około ceny jednego panela Paradigmy - a gdzie reszta? Wybór należy do Was. Jedyny minus to, że będziemy musieli znaleźć tyle miejsca na dachu. Jeśli go nie mamy na dachu i nie chcemy, żeby stał na ziemi to Paradigma wskazana. W każdym razie przy dużym zachmurzeniu lub opadach deszczu jedne i drugie nie nagrzeją wody, w której będziemy mogli się kąpać - nawet jak cały dach będziemy mieli w panelach.

Pozdr. i dziękuję za wsparcie techniczne - zamykam wątek ze swojej strony:)

RAPczyn
19-10-2011, 19:43
To ja jeszcze wrzucę swoje 3 grosze.
Dane:
SG1800/30 - 4000PLN, moc przy 70K 836W
CPC 21 Star azzurro - 2016€, moc przy 70K 1968W

Aby uzyskać podobną moc potrzeba SG1800/30+20+20 co kosztowo wyjdzie około 9333.33PLN
2016*4,4485=8968,18PLN

Moim zdaniem dobrą metodą porównania jest uzysk energii a nie moc.

Pozdrawiam serdecznie.

kinei
19-10-2011, 21:21
Nie wszystko do końca tak jest!
Po pierwsze - 2016€ to jest cena netto a nie brutto a po drugie to cena panela SG1800/30 brutto 2.999 zł
Więc cena całego zestawu Ulricha 2 x SG1800/30 + zbiornk 300-400 l w granicach 10 tyś złotych z 23 % Vat.
Paradigma jeden panel CPC 21 Star azzurro - 2016€ netto 2016*4,4485=8968,18PLN + 23 % Vat = 8968,18 + 2062 = ok. 11 tyś
A gdzie reszta. Ciekaw jestem ile kosztuje reszta? lub 8% Vat z montażem to cena całego zestawu Urlicha.

A jak z tą mocą? - może i tak jak piszesz? Ale po co kosmiczna moc za kosmiczną cenę skoro zestaw 2 x 30 rur ze zbiornikiem 300 - 400 l w cenie ok 10 tyś będzie w zupełnośći wystarczający!

To Nic innego nie potrzebujemy!

ja jeszcze wrzucę swoje 3 grosze.
Dane:
SG1800/30 - 4000PLN, moc przy 70K 836W
CPC 21 Star azzurro - 2016€, moc przy 70K 1968

Aby uzyskać podobną moc potrzeba SG1800/30+20+20 co kosztowo wyjdzie około 9333.33PLN
2016*4,4485=8968,18PLN

Moim zdaniem dobrą metodą porównania jest uzysk energii a nie moc.

Pozdrawiam serdecznie.

RAPczyn
20-10-2011, 07:08
Cennik Ulrich (http://ulrich.com.pl//uploads/cennik_ulrich_ver_2011-10-03.pdf).pdf Str.7, pozycja 5. SG1800/30 cena 4000PLN netto.

kinei
20-10-2011, 07:43
.
http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fulrich.com.pl%2F%2 Fuploads%2Fcennik_ulrich_ver_2011-10-03.pdfm
Cennik Ulrich (http://ulrich.com.pl//uploads/cennik_ulrich_ver_2011-10-03.pdf).pdf Str.7, pozycja 5. SG1800/30 cena 4000PLN netto.
Znalazłem na (allegro) 24 rury Ulricha w cenie 1999 zł a 30 rur za 2999 zł (ceny brutto) i jeszcze coś można było utargować skoro wysyłkę robili w cenie. Zakup był w marcu tego roku. Pozdr

RAPczyn
08-02-2012, 18:15
Odnośnie wydajności kolektorów słonecznych:
Zerowanie licznika uzysków kolektora dnia 12.07.2011
Do dnia 12.09.2011 uzysk łączny wynosił 588kWh przy 120h pracy pompy.
Do dnia 31.01.2012 uzysk łączny wynosił 1044kWh przy 181h pracy pompy.
Do dnia 02.02.2012 uzysk łączny wynosił 1058kWh przy 182h pracy pompy.
Do dnia 08.02.2012 uzysk łączny wynosił 1088kWh przy 184h pracy pompy.

Instalacja solar z wykorzystaniem kolektora próżniowo rurowego CPC o powierzchni czynnej 3,5m^2 (3,91m^2 brutto) oraz zbiornika ciepłej wody użytkowej o pojemności 300l.

Pozdrawiam serdecznie i życzę słonecznych dni :)

aiz
08-02-2012, 22:58
Tak spytam o moje przy okazji - napiszcie proszę czy to dobry wynik??
mój zestaw (LUX dla 6-7 osób z firmy solar-tech) nagrzał nam 300 l zbiornik od temp 9 stopni do temperatury 45 stopni - koniec stycznia przy temperaturze powietrza w południe -15 C
to dobrze??

solwis
09-02-2012, 13:34
Tak spytam o moje przy okazji - napiszcie proszę czy to dobry wynik??
mój zestaw (LUX dla 6-7 osób z firmy solar-tech) nagrzał nam 300 l zbiornik od temp 9 stopni do temperatury 45 stopni - koniec stycznia przy temperaturze powietrza w południe -15 C
to dobrze??
Pozwoli szanowna "Pani" że posłużę się paroma liczbami. Aby ogrzać zbiornik 300l od temperatury 9 stopni do 45 stopni to wzrost jej jest o 31 stopni. Praktyczne pomiary mówią nam, że aby ogrzać tą ilość wody instalacja solarna musi dostarczyć nam 12,3kWh. Instalacja szanownej "Pani" przy 40 rurach heat pipe i prostopadłym promieniowaniu 1000W/m2 i różnicy temperatur 70 stopni da nam 1,7kW. A więc przy tym prostopadłym promieniowaniu kolektory muszą grzać zbiornik przez ponad 7 godzin. A na chwilę obecną dzień ma 9,5 godziny. Ponieważ słońce przez te 9,5 godziny, nawet te 7 godzin nie wisi prostopadle nad kolektorami a wędruje po nieboskłonie to efektywnie dla lutego słońce nad kolektorami operuje ok 6,5 godziny. Dodając różne straty na przesyle i sytuację gdzie do ok. godz 12 na rurach utrzymuje się szadź efektywny czas operacji skraca się jeszcze bardziej. W tym miejscu skończę a mógłbym dalej.
A więc coś się szanownej "Pani" pomyliło w podawaniu nie prawdziwych danych liczbowych.
Ale myślę, że najlepiej wyprostuje to co napisałem i znajdzie kupę błędów w moim rozumowaniu szanowny Pan in*s*7.

jassi
09-02-2012, 23:38
MOŻE I JA SIĘ WYPWIEM

W 2011 kupiłem taki zestaw

Kolektor próżniowy 40 rur
Zbiornik 300L 2w XXXXXXXXXXXXposiadałem zbiornik 300l 1w
Sterownik solarny
Pompę dwudrożną
Naczynie przeponowe 18l
Płyn 20l
Odpowietrznik i złączki
Cena 6000

Dodatkowo dokupiłem
Rury miedziane
Izolację
Zawory i złączki inne drobiazgi
Cena w przybliżeniu 1000

Kolektor zamontowałem samodzielnie i bez tzw. „śmiesznej” dotacji 45%

Moja instalacja jest nieco bardziej skomplikowana gdyż może być dodatkowo z cyrkulowana z drugim zbiornikiem 300 l 1w
razem 600L

Kolektor pracował od maja-listopada 2011
Poza wyjątkami poniżej zaspokajało to moje potrzeby na cwu temp. 60-80 *C.Bywało nawet po 75*C w obu

-w sumie tylko 5 dni dodatkowego podgrzewałem cwu zbiornik 300l 35*C- do 50*C tak, aby był komfort

Kolektor słoneczny z 40 rurami powinien mieć zbiornik 500-600 l koniczność
Inaczej temperatura może przekroczyć 85*C

Posiadam zabezpieczenie na wypadek zaniku zasiania UPS 120 Ah TU należy się Podziękowanie koledze Tomaszowi & :D #61514;

Pusy
to się opłaca i jestem zadowolony
wady
zepsuł się sterownik na szczęście w Listopadzie

2012
Ostatni tydzień styczna
Choć mróz w dzień po -15*C to słońce grzeje instalacja działa i podgrzewa mi cwu w zbiornik do 51*C
moc średnio 9-12kWh dni słoneczne 96 kWh m-c styczeń 2012 małopolska

in*s*7
13-02-2012, 20:18
Pozwoli szanowna "Pani" że posłużę się paroma liczbami. Aby ogrzać zbiornik 300l od temperatury 9 stopni do 45 stopni to wzrost jej jest o 31 stopni. Praktyczne pomiary mówią nam, że aby ogrzać tą ilość wody instalacja solarna musi dostarczyć nam 12,3kWh. Instalacja szanownej "Pani" przy 40 rurach heat pipe i prostopadłym promieniowaniu 1000W/m2 i różnicy temperatur 70 stopni da nam 1,7kW. A więc przy tym prostopadłym promieniowaniu kolektory muszą grzać zbiornik przez ponad 7 godzin. A na chwilę obecną dzień ma 9,5 godziny. Ponieważ słońce przez te 9,5 godziny, nawet te 7 godzin nie wisi prostopadle nad kolektorami a wędruje po nieboskłonie to efektywnie dla lutego słońce nad kolektorami operuje ok 6,5 godziny. Dodając różne straty na przesyle i sytuację gdzie do ok. godz 12 na rurach utrzymuje się szadź efektywny czas operacji skraca się jeszcze bardziej. W tym miejscu skończę a mógłbym dalej.
A więc coś się szanownej "Pani" pomyliło w podawaniu nie prawdziwych danych liczbowych.
Ale myślę, że najlepiej wyprostuje to co napisałem i znajdzie kupę błędów w moim rozumowaniu szanowny Pan in*s*7.
Mój komentarz może być tylko jeden. Wszędzie widzi Pan podstęp. Nie może Pan uwierzyć w dane rzeczywiste przedstawiane przez klienta Solar-Tech. Pana metodyka jest błędna od samego początku, Pan tylko nie jest tego świadomy. Proszę konfrontować wyniki rzeczywiste z tym co jest napisane w Pana tabelkach a nie odwrotnie (niedoskonałość normy).
I jeszcze jedna kwestia; ponawiam prośbę o przesłanie jednego kolektora płaskiego, o którym Pan tak wiele pisał do testów.

solwis
13-02-2012, 20:42
Mój komentarz może być tylko jeden. Wszędzie widzi Pan podstęp. Nie może Pan uwierzyć w dane rzeczywiste przedstawiane przez klienta Solar-Tech. Pana metodyka jest błędna od samego początku, Pan tylko nie jest tego świadomy. Proszę konfrontować wyniki rzeczywiste z tym co jest napisane w Pana tabelkach a nie odwrotnie (niedoskonałość normy).
I jeszcze jedna kwestia; ponawiam prośbę o przesłanie jednego kolektora płaskiego, o którym Pan tak wiele pisał do testów.
No to skoro ja nie jestem świadomy to proszę mnie oświecić, będę dozgonnie wdzięczny. Jak dobrze rozumiem, to prezentowane wyniki przez SPF są dużo zaniżone i dane rzeczywiste o są wiele lepsze ( niedoskonałość normy).
Jak dobrze poczytać to na temat doskonałości normy ktoś tu pisał w linku: www.słoneczny.com.pl ale na temat badań cieplnych nie ma tam słowa krytyki, może szanowny Pan zechce napisać parę słów krytyki chętnie ją poznamy.
No ale może szanowny Pan nie pisać ogólników ale odnieść się do cyfr, bo one świadczą o sile argumentów.
A jak to się ma do:

Może ja coś dodam od siebie, instalacja Solar-tech, 2 kolektory prosto na południe, 40 rur, zbiornik 300l w pomieszczeniu z temperaturą 10stopni. Cyrkulacja 15min co 1h. Woda użytkowana normalnie przez 2 osoby. Wczoraj na koniec dnia było ok 40stopni, w chwili obecnej jest 31stopni. Te rurki prawie nie grzeją w zimę, wodę trzeba dogrzewać kotłem, nawet w takie słoneczne dni jak ostatnio.
To może jest też mój podstęp!

kolektor1
13-02-2012, 21:23
Jak dobrze poczytać to na temat doskonałości normy ktoś tu pisał w linku: www.słoneczny.com.pl ale na temat badań cieplnych nie ma tam słowa krytyki, może szanowny Pan zechce napisać parę słów krytyki chętnie ją poznamy.
!
Witam.
Faktycznie na stronie: www.słoneczny.com.pl dość ostro odniosłem się do badań kolektorów próżniowych. Ale trzeba wyraźnie to podzielić na badania cieplne ( sprawnościowe ) oraz mechaniczne. O ile badania mechaniczne budzą moje obawy to faktycznie badania cieplne nie. Trudno jest tu cokolwiek zarzucić tym badaniom. Są wykonywane zgodnie ze sztuką, nawet nie śmiałbym z nimi polemizować.
pozdrawiam.
Witold

aiz
13-02-2012, 23:05
Pozwoli szanowna "Pani" że posłużę się paroma liczbami. Aby ogrzać zbiornik 300l od temperatury 9 stopni do 45 stopni to wzrost jej jest o 31 stopni. Praktyczne pomiary mówią nam, że aby ogrzać tą ilość wody instalacja solarna musi dostarczyć nam 12,3kWh. Instalacja szanownej "Pani" przy 40 rurach heat pipe i prostopadłym promieniowaniu 1000W/m2 i różnicy temperatur 70 stopni da nam 1,7kW. A więc przy tym prostopadłym promieniowaniu kolektory muszą grzać zbiornik przez ponad 7 godzin. A na chwilę obecną dzień ma 9,5 godziny. Ponieważ słońce przez te 9,5 godziny, nawet te 7 godzin nie wisi prostopadle nad kolektorami a wędruje po nieboskłonie to efektywnie dla lutego słońce nad kolektorami operuje ok 6,5 godziny. Dodając różne straty na przesyle i sytuację gdzie do ok. godz 12 na rurach utrzymuje się szadź efektywny czas operacji skraca się jeszcze bardziej. W tym miejscu skończę a mógłbym dalej.
A więc coś się szanownej "Pani" pomyliło w podawaniu nie prawdziwych danych liczbowych.
Ale myślę, że najlepiej wyprostuje to co napisałem i znajdzie kupę błędów w moim rozumowaniu szanowny Pan in*s*7.

Nie, mnie "szanowny' Panie się nic nie pomyliło
podałam stan dokładnie jak było , dodam jeszcze, że w dniu kiedy sprawdzałam kolektory szadzi nie było
Nie rozumiem Pana uszczypliwości... chore to jakieś....

solwis
14-02-2012, 00:42
Nie, mnie "szanowny' Panie się nic nie pomyliło
podałam stan dokładnie jak było , dodam jeszcze, że w dniu kiedy sprawdzałam kolektory szadzi nie było
Nie rozumiem Pana uszczypliwości... chore to jakieś....
A to ciekawe: u wszystkich była szadź a u "szanownej" Pani nie! Przy -15 szadź zawsze będzie na szkle, taka to natura.

RAPczyn
14-02-2012, 07:19
Wracając do tematu wydajności.
Kolektor próżniowo-rurowy CPC 40 Allstar o powierzchni czynnej 4m^2, zbiornik SUN 300, instalacja napełniona płynem Tyfocor LS.
Od 01.02.2012 do 10.02.2012 uzysk wyniósł 67kWh przy 51h pracy pompy.

Miłego dnia.

mishka2
23-05-2012, 12:43
4 kolektory płaskie o łącznej powierzchni absorpcji 9,36 m2.
Wczoraj, po długim, słonecznym dniu, temperatura wody w zasobniku 400l wynosiła 89 stopni C. Nadwyżka ciepła idzie u mnie w grzejnik łazienkowy (symulator basenu), zamontowany w nieogrzewanej piwnicy. To pierwsze lato z kolektorami, więc się dopiero okaże, czy ten grzejnik nie jest zbyt mały. Wczoraj grzał dość mocno późnym popołudniem.
Krótko mówiąc, jestem zadowolony z wydajności moich solarów. Raczej martwię się o zagospodarowanie letnich nadwyżek, żeby nie było stagnacji i przegrzewania układu.

f.5
23-05-2012, 12:59
Witam.
No wiec jak notuje takie cos w te upalne dni.
zauważyłem ze moje 4 m2 kolektora prozniowego ładuje bufor 220 l tylko do 60 stopni
mam 2 bufory 220 l i 400l i jak mialem ustawione ze na pierwszy szła max temp 50
to po przekroczeniu nadwyzka szła mi na 2 bufor
po podwyzszeniu do 60 stopni ładuje 1 do 60 ale to max i na 2 nie nie przechodzi.

czy jest taka opcja ze prozniówki uzyskuja tylko maksymalna temperature 60 stopni moze mam jakąs blokadę ?

kolektor1
23-05-2012, 20:23
czy jest taka opcja ze prozniówki uzyskuja tylko maksymalna temperature 60 stopni moze mam jakąs blokadę ?
Witam.
Nie, takich cudów jeszcze nie ma. Ale pochwal się co to za kolektory posiadasz.
pozdrawiam.
Witold

f.5
23-05-2012, 21:38
Witam
wiec mam 2 sztuki Vitosol 200-T od viessmanna.
zorientowane są na południe.
sterowaniem zajmuje sie vitosolic na ktorym mialem ustawione max temp dla zbiornika 220l - 50 stopni

po przekroczeniu tej wartosci sterownik daje impuls i naddatek idzie na 400 l bufor na dolną węzownicę
gorna kominek wodny.
zauwazyłem ze jak na 1 zbiorniku ustawiłem 50 stopni to w taki dzien jak dzis mialem
na 1 buforze 50 stopni na 2 tez 50 wiec ok

jednak jak ustawiłem 60 stopni to cały dzien jest zaslinay telko ten 200 litrowy tak jak by solar nie dawał rady zagrzac do 60 stopni 220 litrowego zbiornika.
dlatego moje pytanie jaką najwiekszą temp mozna uzyskac na kolektorach prozniowych w zbiorniku na przyklad 200 litrow.
dzieki za odpowiedz radek

ewadora
24-05-2012, 12:29
Szczerze powiem ja mam identyczną prawie sytuacje a firma inna (ACV).
2 kolektory próżniowe, zbiornik 400 i 200 litrów. Do 50 stopni grzeje jak złoto a potem już jest problem.Na przykład do 50 stopni nagrzeje do godziny 12-tej , a potem to już się męczy i dużo więcej nie nagrzeje - w ubiegłym roku były naprawdę wysokie temperatury i jeszcze nie mieszkaliśmy wiec zużycia nie było . Pytałam kiedyś o to w firmie produkującej i nikt nie umiał mi tego wyjaśnić
Najwyżej co uzyskałam w zeszłym roku to było chyba 55 stopni na dużym zbiorniku zasilanym przez solary ( mały jest zasilany dopiero przez duży)
pozdrawiam

lucypokoje
24-05-2012, 21:44
czy jest taka opcja ze prozniówki uzyskuja tylko maksymalna temperature 60 stopni moze mam jakąs blokadę ?[/QUOTE]

Witam
mój max na prozniówce 36 rury 59 st. nawet jak się w ciągu dnia mało używa wody zauważyłam ze zużycie nie ma większego znaczenia 50-55 to średnia w upalne dni. Pozdrawiam lucyna

f.5
25-05-2012, 01:30
Dzis wieczorkiem
http://images39.fotosik.pl/1541/d85e0254f4ede0a7med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Panie Witoldzie

mishka2
25-05-2012, 08:29
Jeśli wczoraj było u Ciebie na kolektorach max 69 stopni C, to raczej normalne, że woda w zasobniku nie przekroczy 60 stopni C.

U mnie max na kolektorach z ostatnich 24h to 105 stopni C i woda w zasobniku nagrzana do 90 stopni C. Wybrałem kolektory płaskie, meandrowe i mam wrażenie, że dobrze zrobiłem.

f.5
25-05-2012, 08:35
jesli u mnie na kolektorze max temp była by 105 stopni to woda w zasobniku musiała by miec 105 - 8 stopni = 97 stopni
nie musze mowic co by w takiej sytuacji się działo.
Układ jest tak skonfigurowany ze pompa włącza sie gdy roznica pomiedzy wodą w zbiorniku a kolektorem jest 8 stopni
wyłącza sie gdy roznica jest 4 stopnie.
na kolektorze miewałem i po 170 stopni ale jak nie było chwilowo prądu.

mishka2
25-05-2012, 09:15
Nie - to nie tak. Wyjaśniam:
U mnie zasobnik 400l może się podgrzać do max 90 stopni C. Po osiągnięciu tej temperatury automatyka przełącza się na grzanie "basenu", który u mnie jest zastąpiony grzejnikiem łazienkowym wiszącym w zimnej i ciemnej piwnicy. Z kolei grzejnik ma ustawioną max temperaturę na 70 stopni C. Gdy ją osiągnie, to pompa solarna przestaje pracować i następuje t.zw. stagnacja (ten efekt daje również wspomniany przez Ciebie brak prądu). Podczas stagnacji nie ma odbioru ciepła z kolektorów i mogą się wtedy bardzo mocno nagrzać. U mnie na szczęście temperatura grzejnika łazienkowego szybko spada i pompa włącza się ponownie, aby go dogrzać. Co ciekawe, temperatura w piwnicy wcale tak bardzo nie urosła - ciągle jest tam 17-18 stopni. Zobaczę co będzie jesienią.

f.5
25-05-2012, 10:12
Nie - to nie tak. Wyjaśniam:
U mnie zasobnik 400l może się podgrzać do max 90 stopni C.
moze podgrzac się czy się podgrzewa ?
jesli sie podgrzewa to pokaż to udowodnij ten fakt.
moj zasobnik tez sie moze podgrzać do max 90 stopni tylko problem w tym ze solary nie dają rady tego zrobić.

mam instalacje wykonaną przes salon viessmanna - ale nie ze jestem dociekliwy i lubie wiedziec co mam w domu to sprawdzam dlaczego tak a nie inaczej.
a moze zle to wykonali ?

zauważ ze masz 4 panele na dachu ja 2 o połowe mniej
zauwaz ze masz panele płaskie u mnie sa porozniowe

2 istotne roznice ??? widzisz je ???
problem moj polega na tym ze jak narazie podgrzałem wodę TYLKO do 60 stopni
czyli podgrzałem 2 panelami 5m2 wody 620 litrow przez dzien do tej temperatury i dociekam dlaczego tylko do 60 stopni a nie do 70 lub 80 lub .........

:) jarzysz ??

to ze masz grzejnik imitujacy basen fajnie u mnie wieczorem temperaturę sciaga grzejnik w garazu i tez mam tam 17 stopni.
czyli mozna powiedziec ze tez cos imituję bo na basen mnie nie stac jak narazie. :)

dodam ze Ty zdecydowałes sie na kolektory płaskie ok doskonale
ja zdecydowałem sie na prozniowe dlaczego ?
ano dlatego ze prozniowe maja byc bardziej efektywne w normalne dni czyli niby zachmurzone.

jesli masz ochotę chetnie porownam temperatury w takie włanie dni bo jak widzimy w super słoneczne to prozniowe nie mają zadnych szans :) nawet nie pierdną ze tak to określę. Tylko ze Ty masz 4 sztuki wiec wynik też nie bedzie adekwatny.

mishka2
25-05-2012, 11:35
Się podgrzewa.
Wykonali dobrze, tylko chyba za mała powierzchnia absorpcji, żeby uzyskać te 90 stopni C w zasobnikach w Twojej konfiguracji. Tu niech się kolektor1 wypowie.
Tak, widzę.
Jarzę.

U mnie jest więcej kolektorów, bo instalacja liczona na 7 osób. A zasobnik mam 400l z prozaicznego powodu: bo projektowany 500l nie przeszedł przez drzwi. Stąd zapewne u mnie może nagrzać do 90 stopni, a u Ciebie z około 2 razy mniejszej powierzchni czynnej kolektorów dogrzewa do 60 stopni.
Nie bez znaczenia jest rodzaj kolektorów: płaskie vs. próżniowe. U mnie, jak słońca brak, to po prostu nie ma grzania. Ale jak jest chociaż przez 2 godziny łącznie w ciągu dnia (maj - wrzesień), to mam te 45-50 stopni w zasobniku na wieczorne kąpiele.
Też mnie ciekawi ile potrafią dać Twoje próżniówki w pochmurny dzień. Fajnie by było zobaczyć rzeczywiste odczyty z Twojej instalacji z takiego dnia. U mnie w takie dni temperatura kolektorów jest mniej więcej równa temperaturze powietrza wokół.

f.5
25-05-2012, 11:47
Pan Witold niebawem wpadnie i cos powie na temat sam jestem bardzo ciekaw opinii.
zatem zagladaj niekiedy to porownamy odczyty jak to sie ma w inne dni.
acha jak robie radzisz z tak wysoka temp. masz termostaty na bateriach ?

z racji ceny zrezygnowałem z bateri termostatycznych i w tej chwili nawet na te 60 stopni musze uważac :) a co dopiero 90

czerwona dupa w wannie murowana.
pozdro

hanko
25-05-2012, 12:19
Witam
wiec mam 2 sztuki Vitosol 200-T od viessmanna.
zorientowane są na południe.
sterowaniem zajmuje sie vitosolic na ktorym mialem ustawione max temp dla zbiornika 220l - 50 stopni

po przekroczeniu tej wartosci sterownik daje impuls i naddatek idzie na 400 l bufor na dolną węzownicę
gorna kominek wodny.
zauwazyłem ze jak na 1 zbiorniku ustawiłem 50 stopni to w taki dzien jak dzis mialem
na 1 buforze 50 stopni na 2 tez 50 wiec ok

jednak jak ustawiłem 60 stopni to cały dzien jest zaslinay telko ten 200 litrowy tak jak by solar nie dawał rady zagrzac do 60 stopni 220 litrowego zbiornika.
dlatego moje pytanie jaką najwiekszą temp mozna uzyskac na kolektorach prozniowych w zbiorniku na przyklad 200 litrow.
dzieki za odpowiedz radek

Obawiam się, że graniczna temperatura, do której możesz podgrzać wodę w swoich zasobnikach znajduję się miedzy 50 i 60 st. C.
Jeżeli ustawisz na sterowniku 50 st. C, to zagrzejesz znacznie więcej wody niż przy ustawieniu temperatury na 60 st. C, o czym się zresztą przekonałeś.

Potwierdzają to także te posty:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?166997-Wydajno%C5%9B%C4%87-solar%C3%B3w&p=5388806&viewfull=1#post5388806 i http://forum.muratordom.pl/showthread.php?166997-Wydajno%C5%9B%C4%87-solar%C3%B3w&p=5389694&viewfull=1#post5389694

Z czego to wynika? Prawdopodobnie z fizyki.
Czy dało się Wam kiedyś przypalić potrawę gotowaną na parze?

mishka2
25-05-2012, 12:21
Mam zawór termostatyczny mieszający na wyjściu z zasobnika. Jest ustawiony na 48 stopni C i tyle mam max w kranach. Czyli de facto 400 l wody o temperaturze 90 stopni daje w praktyce 1,5 do 2 razy więcej ciepłej wody do kąpieli. Zawór kosztował około 250 zł.

hanko
25-05-2012, 12:24
Czyli de facto 400 l wody o temperaturze 90 stopni daje w praktyce 1,5 do 2 razy więcej ciepłej wody do kąpieli.
Na tym właśnie polega przewaga kolektorów z bezpośrednim przekazywaniem ciepła (niekoniecznie płaskich) :).

f.5
25-05-2012, 13:56
Obawiam się, że graniczna temperatura, do której możesz podgrzać wodę w swoich zasobnikach znajduję się miedzy 50 i 60 st. C.
Jeżeli ustawisz na sterowniku 50 st. C, to zagrzejesz znacznie więcej wody niż przy ustawieniu temperatury na 60 st. C, o czym się zresztą przekonałeś.


dokładnie tak jest - jak ustawię 50 stopni to 1 bufor mam do 12 nagrzany
kolejne parę godzin i 400 litrowy mam do 50 stopni załadowany

jesli zadałem 60 stopni to owszem załaduje w taki dzien jak dzis ale trwa to cały dzien.

zatem mozna stwierdzic ze 2 kolektory prozniowe czyli 5m2 są w stanie naładowac bufor 200 litrowy do max. 50 -60 stopni C !!!!!!!

tego w ulotce nie przeczytałem
dodam ze 220 litow uzywac bedę do mycia cwu
natomiast 400 litrow to bufor z dwoma wezownicami ktorym daj Boże bede magazynował wodę z kominka - ale o wspomaganiu CO z 2 paneli nie ma mowy
co najwyzej podsuszę reczniki w taka pogosę jak dzis i jak kolega ogrzeje troszkę garaz bo mimo wszystko potwornie mam w nim zimno.

ewadora
25-05-2012, 14:00
Tak jak pisałam wcześniej u mnie podobnie jak u f5. To ,że za mała powierzchnia kolektorów stosunku do objętości zbiorników to się zgodzę. Niestety trudno wytłumaczyć tym fakt ,ze tak jak pisałam w słoneczne od rana dni- na zbiorniku juz o godzinie 12-13 tej mam 50 stopni a potem przecież jest jeszcze przynajmniej tyle samo godzin słońce ( kolektory na południe) i niestety z trudnością zbiornik dogrzeje do 55 stopni.
A propos poparzenia się - u mnie za zbiornikiem jest zamontowany podmieszacz zimnej wody - ustawiane toto ręcznie ale jak na razie jest ok

nydar
25-05-2012, 17:57
Przyczyną takiego stanu może być zbyt słaba izolacja zasobnika i instalacji.To co mogło by być gromadzone w zasobniku ucieka przez ścianki instalacji i zbiornika jak również kolektora.

ewadora
25-05-2012, 18:24
Też się nad tym zastanawiałam. Na pewno może to być jedna z przyczyn.Większość wejść i wyjść zaizolowałam ( moim hydraulikom to nawet do głowy nie przyszło :mad: ) ,ale nie jest to zbyt dokładne. Na pewno powoduje to szybsze wychładzanie zbiornika. Nie tłumaczy jednak dlaczego do 50 stopni nagrzewa się jak złoto a potem prawie nic .

hanko
25-05-2012, 18:49
Przyczyną takiego stanu może być zbyt słaba izolacja zasobnika i instalacji.To co mogło by być gromadzone w zasobniku ucieka przez ścianki instalacji i zbiornika jak również kolektora.Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy jest to główna przyczyna jest podanie przykładów instalacji z kolektorami typu heat-pipe osiągającymi temperatury znacznie wyższe niż heat-pipe. Najlepiej w pełni opomiarowane (z rejestracja temperatury w podgrzewaczu ciepłej wody).

nydar
25-05-2012, 19:07
Czym wyższa temp. na zasilaniu kolektora,tym mniejsza sprawność. Jeżeli po 13-tej dociera 900w/m2 do kolektora,nie oznacza,że kolektor tą energię odbiera.Odbiera minimalną ilość odpowiadającą stratom ciepła w całym układzie.

hanko
25-05-2012, 19:39
Czym wyższa temp. na zasilaniu kolektora,tym mniejsza sprawność. Jeżeli po 13-tej dociera 900w/m2 do kolektora,nie oznacza,że kolektor tą energię odbiera.Odbiera minimalną ilość odpowiadającą stratom ciepła w całym układzie.Oczywiście, że to jest jedna z przyczyn.
Jednak podstawową przyczyną jest zasada działania kolektorów z rurką ciepła. Więcej na ten temat znajdziesz w tym wątku : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159532-Pomocy-czy-kolektory-pr%C3%B3%C5%BCniowe-s%C4%85-gorsze

nydar
25-05-2012, 20:04
Energia skumulowana=energia dostarczona-straty.Inaczej se neda.

hanko
25-05-2012, 20:16
Energia skumulowana=energia dostarczona-straty.Inaczej se neda.
To tylko jeden z elementów. Aby następował przepływ energii musi być jeszcze jej nośnik. W przypadku rurek ciepła jest nim parująca w absorberze ciecz, która ciepło oddaje przez skroplenie.
Jeżeli nie występuje to zjawisko przemiany fazowej, to wymiana ciepła pomiędzy absorberem i zasobnikiem ciepłej wody ulega znacznemu ograniczeniu.
Stąd możesz takim kolektorem podgrzać dużo wody do temperatury np. 50 st. C, ale nie jesteś w stanie podgrzać nawet niewielkiej ilości wody do temperatury np. 70 st. C.
Oczywiście, rzadko który sprzedawca kolektorów tego typu o tej ich właściwości wspomina. Celowo piszę o właściwości, a nie o wadzie, gdyż brak przegrzewania glikolu można uznać równie dobrze za zaletę.
Jeżeli komuś zależy na podgrzewaniu ciepłej wody do wyższych temperatur musi po prostu wybrać inny rodzaj kolektorów.

nydar
25-05-2012, 20:34
Piszesz o rzeczach oczywistych.Przepływ energii-nośnik.Przepływ energii z uwzględnieniem nośnika,to jednak energia dostarczona-straty=energia skumulowana.Bez względu na to ,czy to zła izolacja systemu,czy brak próżni w rurkach ciepła,czy w końcu nie taka jak deklarowana emisyjność w kolektorach płaskich.W każdym systemie energetycznym bilans musi wyjść na zero.Inaczej se neda.Chyba,że podważysz prawa fizyki i będziesz w stanie to udowodnić.

f.5
25-05-2012, 21:51
zadam pytanie
czy jest mechaniczna opcja połączenia kolektora prozniowego i płaskiego?
czym to moze skutkować i czy moze zadziałać ?

kolektor1
26-05-2012, 10:22
zadam pytanie
czy jest mechaniczna opcja połączenia kolektora prozniowego i płaskiego?
czym to moze skutkować i czy moze zadziałać ?
Witam.
Nazbierało się trochę.
Zacznę od problemu f.5.
Twoje 2 kolektory to max w szczycie 3kW razem. I nie dziwi mnie dla czego obecnie w zbiorniku 220l temp. osiągasz tylko do 60 stopni.
Aby nagrzać zbiornik 220l od temp. 20 stopni do temp. 60 stopni trzeba dostarczyć 36 kW ciepła. Aby to osiągnąć tymi kolektorami trzeba grzać go przez 12 godzin bez strat gdzie promieniowanie pada prostopadle. To jest sytuacja, która raczej się nie zdarzy. Ale na podstawie tych danych tak to wychodzi.
I raczej nie liczyłbym na więcej. Dobór jest jak najbardziej prawidłowy. Trudno tu operować (przy kolektorach próżniowych) ich ilością raczej trzeba brać pod uwagę sumę ilości rur. Tak, że w Twoim przypadku f.5 nie wyciągniesz nic więcej. Można troszkę poprawić łącząc kolektory równolegle, a nie szeregowo.
Dołożenie do tego zestawu kolektora płaskiego to trochę karkołomne zadanie. Bo o ile w lecie będzie o.k. to sytuacja skomplikuje się w zimie. Płaski będzie podgrzewany przez próżniówkę. Natomiast fakt, że to viessmannay to nic, po za katalogiem nie wyciągniemynic więcej.
W sytuacji ewadory to co godzinę przy pełnym słońcu spisywałbym temp. wody w zasobniku. Zakładam, że na kolektory po 12 nie pada jakiś cień komina lub drzewa. Wystarczy przez jeden dzień. Przedstaw wyniki coś poradzimy.
Lucypokoje jakiej wielkości jest zbiornik?
nydar naposał:

Czym wyższa temp. na zasilaniu kolektora,tym mniejsza sprawność. Jeżeli po 13-tej dociera 900w/m2 do kolektora,nie oznacza,że kolektor tą energię odbiera.Odbiera minimalną ilość odpowiadającą stratom ciepła w całym układzie.
To prawda, ale nie co inaczej to wygląda przy płaskich i próżniowych bo inna jest temp. stagnacji w płaskich i próżniowych.
hanko napisał:

Jeżeli komuś zależy na podgrzewaniu ciepłej wody do wyższych temperatur musi po prostu wybrać inny rodzaj kolektorów.
Przemiana jest tylko "pośrednikiem" transportu ciepła. Jeżeli parownik ogrzejesz do 100 stopni to i na skraplaczu też tą temp. otrzymasz. Jeżeli parownik ogrzejesz do 200 t i na skraplaczu otrzymasz też 200. I tak to działa w heat pipe. Natomiast aby tak było to do parownika (cienka długa rurka wewnątrz rury próżniowej) trzeba dostarczyć to ciepło a za to odpowiada blacha (jej grubość oraz stopień przylegania), którą to ciepło jest "zbierane" z rury szklanej. Ponieważ skraplacz (wygląda to jak nabój ) jest umieszczany w magistrali to problemem jest jego powierzchnia oddawania ciepła. Nie bez znaczenia jest sama rura próżniowa. A jest ich parę rodzajów i różnią się one osiągami . Więcej na temat rur: http://www.słoneczny.com.pl/porownanie.php
A więc aby było bardziej precyzyjnie to trzeba dodać jeden kolektor więcej.
Między f.5 i mishka2 powstała polemika porównująca obie ich instalacje. Panowie, tak nie można porównywać. Każda z nich jest inna i inaczej pracuje. To, że został zastosowany meander to nie ma większego znaczenia. Jeżeli te meandry zostały połączone szeregowo to może dochodzić częściej do stagnacji.
pozdrawiam.
Witold

hanko
26-05-2012, 22:02
Aby nagrzać zbiornik 220l od temp. 20 stopni do temp. 60 stopni trzeba dostarczyć 36 kW ciepła.
Jaką sprawność instalacji założyłeś? Przy sprawności 100% potrzeba do tego tylko 10,2kWh (kWh, a nie kW).
Czyli po 4-5h grzania powinien tę temperaturę osiągnąć.
Zresztą doświadczenie z nagrzewaniem większej ilości wody do 50 st. C to potwierdza. W słoneczny dzień można liczyć nawet na 8h grzania ze średnią mocą 2kW, czyli od temperatury 20 st. do 50 st. można zagrzać ok. 450 litrów ciepłej wody.

hanko napisał:
Przemiana jest tylko "pośrednikiem" transportu ciepła. Jeżeli parownik ogrzejesz do 100 stopni to i na skraplaczu też tą temp. otrzymasz. Jeżeli parownik ogrzejesz do 200 t i na skraplaczu otrzymasz też 200. I tak to działa w heat pipe. Natomiast aby tak było to do parownika (cienka długa rurka wewnątrz rury próżniowej) trzeba dostarczyć to ciepło a za to odpowiada blacha (jej grubość oraz stopień przylegania), którą to ciepło jest "zbierane" z rury szklanej. Ponieważ skraplacz (wygląda to jak nabój ) jest umieszczany w magistrali to problemem jest jego powierzchnia oddawania ciepła. Nie bez znaczenia jest sama rura próżniowa. A jest ich parę rodzajów i różnią się one osiągami . Więcej na temat rur: http://www.słoneczny.com.pl/porownanie.php
Pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą. Rurka ciepła działa jednak trochę inaczej. Potrafi ona przetransportować duże ilości ciepła, ale w określonych zakresach temperatur. Rurki ciepła w kolektorach słonecznych mają pracować od temperatury ok. 25 st. C, więc wątpię, aby były w stanie przekazywać ciepło z taką samą wydajnością również przy temperaturze 100 st. C, o 200 st. C już nie wspomnę. W tak wysokich temperaturach w rurce nie ma już warunków do skraplania, więc przewodzi ona ciepło tak jak zwykła rurka miedziana o dosyć małej średnicy.
Nie znalazłem konkretnych danych, ale jak wcześniej pisałem podejrzewam, że górna granica przy której zachodzi jeszcze skraplanie w rurce ciepła jest poniżej 60 st. C.

hanko
26-05-2012, 22:24
Piszesz o rzeczach oczywistych.Przepływ energii-nośnik.Przepływ energii z uwzględnieniem nośnika,to jednak energia dostarczona-straty=energia skumulowana.Bez względu na to ,czy to zła izolacja systemu,czy brak próżni w rurkach ciepła,czy w końcu nie taka jak deklarowana emisyjność w kolektorach płaskich.W każdym systemie energetycznym bilans musi wyjść na zero.Inaczej se neda.Chyba,że podważysz prawa fizyki i będziesz w stanie to udowodnić.
Oczywiście masz rację. Jednak w warunkach "normalnej" pracy rurki ciepła wykazuje ona mały opór cieplny. W niektórych publikacjach jest to nawet nazywane "nadprzewodzeniem ciepła". Po przekroczeniu temperatury krytycznej cała ciecz w rurce ciepła zamienia się w parę (gaz), ponieważ nie ma warunków do skraplania. W tym momencie przewodność cieplna rurki ciepła radykalnie spada. Pomimo tego, że absorber może mieć np. 200 st. C, nie jest w stanie nagrzać nawet niewielkiej ilości glikolu do temperatury powyżej temperatury skraplania czynnika roboczego w rurce ciepła.
Oczywiście w takich warunkach także dojdzie do równowagi energetycznej :).

kolektor1
26-05-2012, 22:31
Jaką sprawność instalacji założyłeś? Przy sprawności 100% potrzeba do tego tylko 10,2kWh (kWh, a nie kW).
Czyli po 4-5h grzania powinien tę temperaturę osiągnąć.
.
Tak zgadza się mój błąd!

Zresztą doświadczenie z nagrzewaniem większej ilości wody do 50 st. C to potwierdza. W słoneczny dzień można liczyć nawet na 8h grzania ze średnią mocą 2kW, czyli od temperatury 20 st. do 50 st. można zagrzać ok. 450 litrów ciepłej wody..
Z takiego zestawu nie wyciągniesz 2kW średnio dla 8 godzin.


Nie znalazłem konkretnych danych, ale jak wcześniej pisałem podejrzewam, że górna granica przy której zachodzi jeszcze skraplanie w rurce ciepła jest poniżej 60 st. C.
Przy kiepskim heat pipe najwięcej wyciągnąłem 147 stopni na skraplaczu i to sprawdziłem osobiście. Jak pogoda pozwoli jutro to sprawdzę na czymś lepszym
pozdrawiam
Witold

hanko
26-05-2012, 23:45
Przy kiepskim heat pipe najwięcej wyciągnąłem 147 stopni na skraplaczu i to sprawdziłem osobiście. Jak pogoda pozwoli jutro to sprawdzę na czymś lepszymTu nie chodzi tylko o temperaturę, bo podejrzewam, że podobną byś osiągnął, gdybyś opróżnił rurkę ciepła z czynnika roboczego, ale o ilość przewodzonego ciepła.
W artykule : http://ir.ptir.org/artykuly/pl/107/IR%28107%29_2314_pl.pdf stwierdzono :

Spadek sprawności pracy kolektora próżniowego wynika najprawdopodobniej
z faktu, że wydajność przemiany fazowej w „gorącej rurce” obniża się
wraz ze wzrostem temperatury glikolu odbierającego ciepło.

f.5
27-05-2012, 00:28
Dzieki za odpowiedz Panowie muszę to jeszcze raz przeczytać jutro na spokojnie.

kolektor1
27-05-2012, 12:04
Tu nie chodzi tylko o temperaturę, bo podejrzewam, że podobną byś osiągnął, gdybyś opróżnił rurkę ciepła z czynnika roboczego, ale o ilość przewodzonego ciepła.
W artykule : http://ir.ptir.org/artykuly/pl/107/IR%28107%29_2314_pl.pdf stwierdzono :
Zwróć uwagę, że w tym stwierdzeniu użyto słowa "prawdopodobnie" czyli może tak być ale nie koniecznie. Mnie natomiast jako praktykowi wydaje się, że na coraz to mniejszy uzysk ma wpływ powierzchnia skraplacza co pewnie i tak łączy się z ilością przewodzonego ciepła ale właśnie na etapie skraplacza. Ilość przewodzonego ciepła na etapie parownika pewnie zależy od czynnika i temp. jego wrzenia. Pewnie tak jest ale do tej pory prócz cytowanego przez Ciebie opracowania nic nie znalazłem.
pozdrawiam.
Witold

wojtekszw
28-05-2012, 06:54
Witam
wiec mam 2 sztuki Vitosol 200-T od viessmanna.
zorientowane są na południe.
sterowaniem zajmuje sie vitosolic na ktorym mialem ustawione max temp dla zbiornika 220l - 50 stopni

po przekroczeniu tej wartosci sterownik daje impuls i naddatek idzie na 400 l bufor na dolną węzownicę
gorna kominek wodny.
zauwazyłem ze jak na 1 zbiorniku ustawiłem 50 stopni to w taki dzien jak dzis mialem
na 1 buforze 50 stopni na 2 tez 50 wiec ok

jednak jak ustawiłem 60 stopni to cały dzien jest zaslinay telko ten 200 litrowy tak jak by solar nie dawał rady zagrzac do 60 stopni 220 litrowego zbiornika.
dlatego moje pytanie jaką najwiekszą temp mozna uzyskac na kolektorach prozniowych w zbiorniku na przyklad 200 litrow.
dzieki za odpowiedz radek

Witam,
może problemem jest ustawienie w sterowniku.
Moje 3 Vitosole 200 spokojnie zagrzewają 750litrowy zbiornik powyżej 80 stopni. U mnie w kotle Vitodens 200V było fabryczne ustawienie Grupa Solar 08:60(Pompa obiegu solarnego zostaje wyłączona, gdy rzeczywista temperatura wody w podgrzewaczu osiągnie 60℃ (temperatura maks. wody w podgrzewaczu), zmieniłem na 90 (wartość maksymalna) i jest OK.

f.5
28-05-2012, 09:16
Witam,
może problemem jest ustawienie w sterowniku.
Moje 3 Vitosole 200 spokojnie zagrzewają 750litrowy zbiornik powyżej 80 stopni. U mnie w kotle Vitodens 200V było fabryczne ustawienie Grupa Solar 08:60(Pompa obiegu solarnego zostaje wyłączona, gdy rzeczywista temperatura wody w podgrzewaczu osiągnie 60℃ (temperatura maks. wody w podgrzewaczu), zmieniłem na 90 (wartość maksymalna) i jest OK.

z kodowania jestem noga ale wyszperałem instrukcje kodowania w necie i tylko zmieniłem cyrkulacje na bardziej wydajną.
to ustawienie 08:60 to jest w kodowaniu 1 czy 2 ?
poczytam poczytam dzieki za radę wojtku

kolektor1
28-05-2012, 09:32
Witam,
Moje 3 Vitosole 200 spokojnie zagrzewają 750litrowy zbiornik powyżej 80 stopni. .
No tak tylko czy nagrzewają od temp. 20 stopni do 80 stopni te 750l wody codziennie? Czy od 60 do 80 stopni codziennie.
pozdrawiam.
Witold

wojtekszw
28-05-2012, 12:45
z kodowania jestem noga ale wyszperałem instrukcje kodowania w necie i tylko zmieniłem cyrkulacje na bardziej wydajną.
to ustawienie 08:60 to jest w kodowaniu 1 czy 2 ?
poczytam poczytam dzieki za radę wojtku

Kodowanie 2
Grupa Solar

wojtekszw
28-05-2012, 12:54
No tak tylko czy nagrzewają od temp. 20 stopni do 80 stopni te 750l wody codziennie? Czy od 60 do 80 stopni codziennie.
pozdrawiam.
Witold

Tylko dogrzewam, ile musiałbym zużywać tej wody żeby spadła do 20 :) Potem, powyżej 80 w zbiorniku, włącza mi się zabezpieczenie i zaczynaja grzać grzejniki (łazienki i garaż) aż temp zbiornika spadnie do 80.

Zbiornik w zbiorniku 550+200CWU. Słońcem grzeję zawsze cały zbiornik. Ciepła woda do mycia, prania i zmywania.

f.5
29-05-2012, 20:44
Kodowanie 2
Grupa Solar
Wojtku
W kodowaniu 2 nie mam opcji solara :)
mam tak
-ogolne
-kocioł
-ciepła woda
-kaloryfery
-podłogowka
-ustawienie podst.

brak grupa solar
czy moze to byc spowodowane posiadaniem takiego urządzenia ktore steruje solarem
http://images41.fotosik.pl/1550/35b6f649c9190b14med.jpg (http://www.fotosik.pl)

na tym urządzneiu mogę zadawac od jakiej temp zasilac ma mi 1 lub 2 zbiornik.
jednak nie widzę tam cytuję

(temperatura maks. wody w podgrzewaczu)

walus70
29-05-2012, 20:46
3

lucypokoje
29-05-2012, 22:36
Witam
300 l
pozdrawiam lucy

wojtekszw
30-05-2012, 06:10
Wojtku
W kodowaniu 2 nie mam opcji solara :)
mam tak
-ogolne
-kocioł
-ciepła woda
-kaloryfery
-podłogowka
-ustawienie podst.

brak grupa solar
czy moze to byc spowodowane posiadaniem takiego urządzenia ktore steruje solarem
http://images41.fotosik.pl/1550/35b6f649c9190b14med.jpg (http://www.fotosik.pl)

na tym urządzneiu mogę zadawac od jakiej temp zasilac ma mi 1 lub 2 zbiornik.
jednak nie widzę tam cytuję


Niestety nie pomogę. Ja mam sterowanie w piecu (Vitodens 200-W)

szczukot
11-06-2012, 07:27
Czy ktos wie, jak prawidlowo/ekonomicznie ustawic sterownik do solarow ?
No bo tak : mam "dwa biegi" : pompa moze pracowac na 100 % lub 50 % obrotow, w zaleznosci od delty temperatur na kolektorze i w zbiorniku. Powiedzmym, ze olewam juz te 50% i bede ustawial tylko na 100%. No i teraz jaka delte wybrac ? Kiedy jest sens, aby pompa pracowala ? Temperatura mierzona jest na kolektorze, i na dole zbiornika. Ale
1) na kolektorze, zawsze temp jest wieksza niz na wlocie do wezownicy. Bo glikol calej energii nie zbierze, a do tego na rurach po drodze sa straty. Zauwazylem, ze moze sie to bujac w granicach 2-4 stopnie.
2) a na dole zbiornika jest zawsze nizsza niz w "srodku" wezownicy. Bo wezownica leci przez pol wysokosci zbiornika, a pomiar jest na dolenym jej wlocie. Tu nie wiem jaka moze byc roznica, ale z 2 stopnie jak nic - gdy nie zuzywamy wody. Jak wode mocno pobieramy, roznica sie sporo zwiekszy.
Ten sezon mialem ustawione dt = 3stopnie. Ale to chyba bez sensu. Stawiam, ze pompa pracowala z 30 % czasu nic nie grzejac, a tylko zuzywajac prad. Teraz ustawilem 5 stopni, ale i tak mysle, ze to za malo. Moze sie okazac, ze z 1 stopien bede mial roznicy miedzy wezownica a zbiornikiem, i wiecej pradu pompa sciagnie niz sie podgrzeje w baniaku.
Przeplyw ustawiony mam na 2 l/min.
Jak to macie ustawione aby to mialo sens ? z 6-7 stopni ?

Fantom

red1980
11-06-2012, 08:40
Sterowniki w Hewalexie maja fabrycznie bodajże 8 stopni różnicy. Ustaw sobie coś koło tego i obserwuj co się będzie działo.
Rzeczywiście 3 czy 4 stopnie to bez sensu.

szczukot
11-06-2012, 08:49
Mialem dokladnie tak, ze od 3 stopni pracowalo na 50 % a od 5 stopni na 100 %. Ale te na 50% to jakas lipa - sterownik chyba do bani ma regulacje obrotow (t-sol z makrotermu) , bo pompa buczy. Wiec te 50% wogole pomine, i ustawie wstepnie na 7 stopni na 100% od razu.

Fantom

f.5
11-06-2012, 09:24
u mnie jest jak roznica jest 8 stopni wyłącza sie jak 2.

szczukot
11-06-2012, 09:37
Czyli jak juz jest wlaczona, i dt = 3 stopni to nadal dziala ?
No wydaje mi sie, ze to lipa wlasnie - powinno byc wiecej.

Fantom

f.5
11-06-2012, 09:52
Jesli roznica pomiedzy kolektorem a dołem zbiornika jest 8 stopni pompka jest uruchamiana
przy roznicy 2 stopni sterownik wyłącza pompke.

tak mam ustawione fabrycznie w viessmannie

szczukot
11-06-2012, 10:09
Sprawdzales "recznie" jaka faktycznie jest temp dolatujaca do wezownicy, jak jest roznica 2 stopnie miedzy dolem zbiornika a kolektorem ? Bo mi sie wydaje, ze glikol juz ma taka sama temp jak na dole zbiornika, a lekko wyzej w zbiorniku, gdzie jest cieplej, to ten glikol juz nie grzeje tylko wychladza zbiornik. Mi sie wydaje, ze te 8 stopni jest ok, ale zamaist tych 2 stopni, powinno byc z 5.

Fantom
ps. Ja to zaobserwowalem patrzac na wskazania temperatury dolatujacej do zbiornika. Ale ta nigdzie nie jest uzywana w procesie sterowania :( Musze poszukac lepszego sterownika chyba.