PDA

Zobacz pełną wersję : wymiar wiaty do 25m2



leften
25-09-2010, 10:41
Z racji tego, że ten temat wiata w granicy (czy jakoś tak) trochę stał się nieczytelny, chcę postawić właściwie jedno pytanie.

Zakładając, że chcę postawić wiatę do 25m2, to owe 25 m2 tyczy się rzutu dachu na powierzchnię ziemi, czy rzutu słupów na których posadowiony jest dach?

W tym drugim przypadku rzut to właściwie wymiary prostokąta, który by je opasał...

Mój przypadek jest taki chcę postawić wiatę 3,5x7 ( odległości słupów narożnych) ale zastanawiam się, czy nie mogę przedłużyć sobie dachu o 50 cm (może 100) z każdej strony z długości (czyli rzut dachu miały wymiary albo 3,5x8 albo 3,5x9).

Dzięki
--
M

aglig
27-09-2010, 09:23
Aby odpowiedzieć na to pytanie wystarczy dokładnie przeczytać zapis prawa budowlanego

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
2)wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
po czy wpisujemy do google hasło "powierzchnia zabudowy definicja" I oto zgodnie z polską normą wyskakuje nam takie coś.

Powierzchnia zabudowy budynku to powierzchnia terenu zajęta przez budynek w stanie wykończonym. Powierzchnia zabudowy jest wyznaczona przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się:
•powierzchni obiektów budowlanych ani ich części nie wystających ponad powierzchnię terenu;
•powierzchni elementów drugorzędnych, np. schodów zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, oświetlenia zewnętrznego;
•powierzchni zajmowanej przez wydzielone obiekty pomocnicze (np. szklarnie, altany).
Obrazowo mówiąc – powierzchnia zabudowy: definicja oznacza, że jest to powierzchnia jaką zajmuje budynek na działce.

Oczywiście zaraz pojawią się głosy że wiata nie wypełnia definicji budynku a więc nie możemy na podstawie powyżej definicji określać powierzchni zabudowy wiaty
dlatego warto zacytować jeszcze jedną definicję z ustawy o ewidencji budynków i gruntów

" pow. zabudowy - numeryczny opis konturu wyznaczonego przez prostokątny rzut na płaszczyznę poziomą zewnętrznych płaszczyzn ścian zewnętrznych kondygnacji przyziemnej budynku, a w budynkach posadowionych na filarach, kondygnacji opartej na tych filarach - zwanego dalej konturem budynku"

leften
27-09-2010, 22:14
Szanowny Aglig!
Zatem odczytuję z Twego Postu, że _są_ szanse powodzenia walki o powierzchnię dachu wiaty większą niż 25m2 zachowując powierzchnię wiaty wytyczoną słupami mniej niż 25m2.
Przynajmniej powalczę.
Dzięki Ci Dobry Króliku za dobre rady..
--
M