PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja odgromowa (piorunochron) w domu z bali...



thnd
27-09-2010, 09:28
Planujemy założyć instalację odgromową na naszym domu z bali. Trzech fachowców wyceniło nam taką instalację na 5-6tyś złotych!!
Trochę mnie to zszokowało, jeszcze czekamy na ofertę cenową-ale nie wyobrażam sobie co takiego jest w tym takie drogie.
Druga rzecz, która mi się w tym wszystkim nie podoba jest to, iż będzie az cztery zwody ze srebnych ocynkowanych drutów wiec nasz brązowy dom drewniany straci troszkę na swojej urodzie. Dlatego pytaliśmy się o inną opcję i tu pojawiły się rozbieżności- jeden Pan zaproponował postawienie 11m słupu z iglicą za 2-3tyś złotych, drugi natomiast wycenił to na 9tyś złotych i ogólnie odrazil gdyz taki słup ściąga na siebie okoliczne pioruny gdyż wysyła jakieś fale (?)
Czy możecie podzielić się swoimi doświadzeniami? Albo może ktos polecić sprawdzoną firmę z okolic Warszawy?

robertsz
28-09-2010, 07:42
Poproś o wycenę przy użyciu materiałów z miedzi.
Ewentualnie rozważ opcję pomalowania drutów na wybrany kolor (farba na ocynk).

Z tą iglicą to trochę przesadził, to dopiero będzie szpecić.
Natomiast ten od fal i ściągania piorunów to jakiś bajkopisarz, usuń go z listy wykonawców.

Cena* się bierze m.in. z tego, że muszą zachować większe odstępy od materiałów łatwopalnych.
Muszą być zastosowane innego typu mocowania.

Co do wykonawców, przejedź po okolicy i rzuć okiem na instalacje odgromowe.
Podejdź do właścicieli i spytaj o namiary na fachowców.
W ten sposób będziesz mieć realną listę praktyków, a nie teoretyków.

*Warszawa => cena ;)

thnd
28-09-2010, 10:45
Jestem w szoku bo firma która budowała nam nasz drewniany dom ODRADZA zakładania instalacji odgromowej... Na moja prostą logikę wydawało mi się zawsze że straty przy uderzeniu piorunem są dużo większe niż założenie takiej instalacji. Szczególnie dom drewniany-spłonie pewnie szybciej niz ja z łóżka się wygramole.Zresztą jak tu spać podczas burzy bez strachu że chałupa mi się spali?
Oto ich uzasadnienie: "Konieczność zakładania lub nie omawianej instalacji nie ma związku z typem
domu, ale jego usytuowaniem względem budynków sąsiednich , ewentualnie
drzew, masztów etc. O konieczności i sposobie instalowania instalacji
odgromowej powinien zadecydować instalator elektryk na podstawie wizji
lokalnej. Proszę pamiętać, że taka instalacja zabezpiecza przed skutkami
uderzenia pioruna, ale również przyciąga wyładowania.Więc jeśli nie zachodzi
taka konieczność lepiej nie kusić losu."

robertsz
28-09-2010, 17:22
1) Nie przyciąga, gdyby tak było to nikt by nie zakładał i wszyscy żyliby długo i szczęśliwie.
2) Zabezpiecza w 99,9999999% przed skutkami wyładowań atmosferycznych.
3) Na wizję lokalną zaproś, ale elektryka z uprawnieniami do projektowania (koszt projektu 1-2 tys.zł).
4) A wykonawstwo zleć ekipie, która umie czytać projekt i podpisze się pod tym co zrobiła (metryka, pomiary).