PDA

Zobacz pełną wersję : DACH POKRYTY ETERNITEM



20-05-2002, 08:34
Dom rodziców stoi od 20 lat i jest pokryty eternitem.Właśnie się ożeniłem i chciałbym zmienić poszycie dachu na dachówkę i urządzić sobie na poddaszu pokoik , kuchnię i łazienkę.Chciałbym też umieścić w dachu jaskółkę z balkonem i dwa okna dachowe.
Mam kilka pytań:-co zrobić z eternitem?;-czy mogę w jakiś sposób uniknąć załatwiania pozwoleń i plątania się po Gminie?;-czy koniecznie potrzebny będzie rysunek projektu?;-co może mnie czekać gdy po prostu zrobie z tym dachem i nikomu tego nie zgłosze?

tom soyer
20-05-2002, 14:22
TO W ŚWIETLE PRZEPISÓW SAMOWOLA BUDOWLANA

RAN
21-05-2002, 06:43
Warto czytać wcześniejsze wypowiedzi, Poszukajcie wątku "eternit". Są tam między innymi wypowiedzi REDAKCJI i SALONU MURATORA. Podane są tam firmy zajmujące sie utylizacją. Jest ich coraz więcej. Można też liczyć na drobną pomoc z funduszu ochrony srodowiska. I tu Alanta ma rację (chodzi o wypowiedź w wątku "eternit"), nie trzeba robić paniki. Oczywiście azbestocement jest szkodliwy, ale nie zawsze. Jezeli jest zabezpieczony, na przykład przez malowanie, to nie ma emisji. Oczywiście, że trzeba się kiedyś pozbyć azbestocementu, ale nie należy tu robić sztucznego problemu. Warto natomiast pomyśleć co zrobić aby obecnie nie było emisji azbestu do środowiska.

sanipro
21-05-2002, 07:33
Gdyby wszyscy na raz chcieli pozbyć się wyrobów z azbestu, mógłby być problem. Na terenie Polski znajduje się około 15000 tys. ton wyrobów zawierających azbest, w tym 14000 tys. ton płyt azbestowo-cementowych, 600 tys. ton rur i innych wyrobów azbestowo-cementowych. Wartości te mówią nam o wielkości problemu. Ostatni powstał i został zatwierdzony przez Rząd "Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski". Program ten powstał w wyniku:
a. przyjęcia przez Sejm rezolucji z 19 czerwca 1997 roku w sprawie programu wycofywania azbestu z gospodarki, w której Radę Ministrów zobowiązano do opracowania stosownego dokumentu;
b. realizacji ustawy z 19 czerwca 1997 roku o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest oraz odpowiednich aktów wykonawczych do niej;
c. potrzeby oczyszczenia kraju z azbestu oraz wyrobów zawierających ten surowiec.
Regulacje prawne dotyczące usuwania wyrobów zawierających azbest z obiektów budowlanych zamieszczono w 20 aktach prawnych: 7 ustawach i 13 rozporządzeniach.
W ciągu dwóch najbliższych lat polskie przepisy dotyczące azbestu będą nowelizowane zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej.
Przewiduje się powołanie Ośrodka Referencyjnego do spraw zdrowotnych w zakresie azbestu i przeprowadzania odpowiednich badań specjalistycznych.
Program zakłada, że usuwanie wyrobów z azbestu realizowane będzie w ciągu 30 lat.

21-05-2002, 07:35
Będe utwardzał teren pod wjazd - czy można skruszyć eternit pod kostkę brukową bez szkody dla środowiska ?

21-05-2002, 07:48
Odnośnie "samowoli budowlanej" doradź proszę jak i czy można zminimalizować załatwianie spraw formalno-prawnych?
Szczrze mówiąc nie mam zbyt wiele kasy i chciałbym oszczędzić przynajmniej w tej kwestji - bo czytając od niedawna MURATORA i WASZE FORUM dowiedziałem się że na materiałach budowlanych nie warto za bardzo oszczędzać.

tom soyer
21-05-2002, 07:48
wiem ja się w Polsce "utylizuje" eternit - po prostu się składuje niemalże jak rudę uranową.

jak uważacie - czy można liczyć na pomoc "państwa" w perspektywie 2/3 lat?

21-05-2002, 08:11
RAN - wiesz to na pewno że można dostać pare groszy z funduszu ochrony środowiska?

RAN
21-05-2002, 10:28
To zależy od wojewódzkich władz funduszu. Wnoski składa się przed przyjęciem planu na przyszły rok. Jeżeli dadzą prywatnemu inwestorowi, to może tylko dotyczyć utylizacji.

21-05-2002, 11:57
Co myślicie o skruszeniu go pod droge?

fux
21-05-2002, 12:58
Przejrzyj najpierw przepisy, jakie za to stosuje się kary. Czy stać cię na taka drogę.

27-05-2002, 13:51
jedno wielkie ble ble ten program i te niby pieniądze na likwidację pokryćia eternitem. Nie ma na to pieniędzy w funduszach , a jeśli by się znalazły to formalności każdemu się odechce . a utylizacja jest alternatywą w kosztach do nowego pokrycia. Czyli idea fix - róbta co chceta wedle ile macie mamony. Horror na razie nie uświadomiony jak z opakowaniami plastikowymi. Ustawy o odpadach są chore i nie proekologiczne- więc jakie lobby za nimi stoi? Co przekażemy potomności?

tom soyer
28-05-2002, 07:54
no właśnie - może się weźniemy w kupe?!

03-06-2002, 14:44
No ale dalej nie wiemy co z nim zrobić ??????!
Złożyć pod płotem i "niech se leży" ?

tom soyer
05-06-2002, 12:45
może podręczyć kilku urzędasów - to przecież bomba z opóxnionym zaapłonem. mam nadzieję że przepisy unijne coś zmienią w tym zakresie

Wowka
05-06-2002, 13:36
Kolego Anonimowy
Azbest jest "niebezpieczny" podczas obróbki czyli cięcia, łamania czy też kruszenia. Dopóki jest w "caliźnie" to pół biedy, utlenianie chociaż występuje jest jednak niewielkie. Co prawda chcesz ten pokruszony azbest ułożyć „na wieczność” pod drogą, jednak kruszyć musiałbyś na wolnym powietrzu.
Ale co tam my Polacy Azbestu się nie boimy. W świecie słyniemy jako fachowcy od likwidacji azbestu. Nie przypadkiem firmą zajmującą się utylizacją azbestu z ruin WTC w Nowym Jorku jest firma kierowana przez Polaka i zatrudniająca naszych rodaków.