PDA

Zobacz pełną wersję : Dach garażu i pełne deskowanie



marcellus
27-09-2010, 16:37
Witam
Jak w temacie, chce wykonać z kolegą dach garażu bo na tym etapie tylko tego brakuje. Jest już pełne nowe deskowanie . Obecnie chroni je tymczasowo zwykła folia budowlana. Pokryciem docelowym będzie już zakupiona blacha trapezowa . Czytam różne tematy, ale im więcej czytam tym ciemniej:)
Każdy ma inne zdanie .
Co mamy dać na to deskowanie .?
1. Papę bezpośrednio na dechy na to kontrłaty i łaty a na to dachówka? (jeśli papę to najlepiej jaką )
2. Czy bezpośrednio na dechy folię paroizolacyjną , na to kontrłaty łaty i dachówka. ( jeśli folie to najlepiej jaką )
Martwię się się że przy opcji papa deskowanie będzie wilgotne na styku decha -papa.

Dodatkowe informacje:

Garaż będzie oczywiście wentylowany (nieszczelności pod bramą), pod sufitem który będzie zarazem bezpośrednio deskowaniem dachu jest kratka wentylacyjna na zewnątrz ( otwór w ścianie) . To jest jedyna droga wentylacji wnętrza garażu. Deskowanie przy suficie dachu będze uszczelnione przy murach. Garaż nie będzie ogrzewany.

Pomóżcie w wyborze,bardzo Was proszę !

Andrzej Wilhelmi
28-09-2010, 00:17
Zdecydowanie pierwsze rozwiązanie. Wilgoci pomiędzy deskami a papą będzie bo niby skąd? Najlepiej zastosować papę podkładową termozgrzewalną. Pozdrawiam.

tlalken
01-10-2010, 20:55
Wg mnie 1, tylko gdybyś zapragnąl w przyszłości ocieplić dach wełną minerlana to pamietaj o wentylacji i wolnej przestrzeni pod deskowaniem oraz właściwemu obiegowi powietrza, bo inaczej moze byc nieciekawie

marcellus
10-10-2010, 20:10
Witam
Dzięki za odpowiedz! A co zastosować pod kontrłaty by w miejscach wbicia gwoździ do krokwi nie ciekły skropliny spod blachy ? Może być izolbet K jeśli zastosuje np pape Hydrobitox V60S30?
Pozdrawiam!

tlalken
10-10-2010, 20:20
Nie przesadzaj z tymi skroplinami bedzie papa wierzchniego krycia na pelnym deskowaniu bedzie blacha, tylko nie zapomnij o wlasciwej wentylacji wentylacji
Papa wystarczy zdecydowanie wierzchniego krycia W400 Icopala lub inna W400

marcellus
10-10-2010, 20:37
Witam
Może i przesadzam ale wole dmuchać na zimne, spadek dachu wynosi 20 cm na 4 metry, czy na pewno blacha od spodu nie będzie "pocić sie " na tyle że woda może podciekać pod kontrłaty ciec dziurami od gwoździ kotwiczącymi łatę do krokwi? A papę chcę podkładową bo jest tańsza ..
pozdrawiam

tlalken
11-10-2010, 07:18
A ile masz m2 tego dachu, żeby załować jakieś 65 zl na 15 m2 papy wierzchniego krycia?

marcellus
11-10-2010, 19:14
Witam
A mam kolo 16 metrów, to nie chodzi w sumie o kasę , przy tego typu powierzchni -jasna sprawa! Myślałem ze wystarczy podkładowa , jeśli mam dać wierzchniego, by było lepiej to nie bedę się nawet sekundy zastanawiał . Tylko powiedzcie dawać coś pod te łaty jakiś lepik ,czy coś czy nie? Nie chcę żeby coś ciekło spod kontrłat.
Pomocy :)
Pozdrawiam !

tlalken
11-10-2010, 19:32
Pamiętaj że bedziesz miał blache na dachu i jeśli dobrze wykonasz zakłady, to nie ma opcji, aby woda sie tam dostała.. Deski slużą jako rusztowanie pod pape, cos co ma je podtrzymywac. Należy tylko odpowiednio wykonać zakończenie dachu przy rynnie, jedno okucie powinno odprowadzac wode z blachy a drugie z papy na wszelki wypadek

Andrzej Wilhelmi
12-10-2010, 20:41
Papa wierzchniego krycia ma posypkę gruboziarnistą. Ta posypka nie pozwala całą powierzchnią dolegać kontrłatom do papy a to może powodować kapilarne podciąganie wody. Ta posypka utrudnia spływanie wody i zatrzymuje jej część w nierównościach. Papa podkładowa takich wad nie ma więc lepiej się nadaje na krycie wstępne. Pozdrawiam.

marcellus
14-10-2010, 21:01
witam
Właśnie o to mi chodzi! Co napisał Pan Andrzej. Zapytam wiec jeszcze raz, czy smaruje się kontrłaty jeszcze dodatkowo czymś od spodu (lepik) by woda pod nie nie podciekała i nie ciekła w miejscu przebicia papy gwożdziami?
Dzięki za odpowiedzi!

Andrzej Wilhelmi
14-10-2010, 21:46
Lepik na zimno zwany uszczelniaczem bitumicznym stosowany do podlepiana gontów bitumicznych. Pozdrawiam.

marcellus
15-10-2010, 17:08
Witam
No i wszystko jasne ! Dziękuje wszystkim za odpowiedzi :)

Jan P.
15-10-2010, 19:17
Przy tym spadku to połóż termo z SBS-em i spokój. Jan.

photos
17-10-2010, 18:40
Witam
Może i przesadzam ale wole dmuchać na zimne, spadek dachu wynosi 20 cm na 4 metry, czy na pewno blacha od spodu nie będzie "pocić sie " na tyle że woda może podciekać pod kontrłaty ciec dziurami od gwoździ kotwiczącymi łatę do krokwi? A papę chcę podkładową bo jest tańsza ..
pozdrawiam

Posłuchaj dachy pod sama papą mocowaną na papiaki stoja czasem nawet ponad 10 lat i nic się nie dzieje. Ty oczywiście przedziurawisz papę ale zakryjesz to od razu kontrłata, to po pierwsze, a po drugie kładziesz za chwilę na to blachę ni ma mozliwości aby to przeciekało uwierz mi. Odnośnie tego pocenia się ...niby co ma się tam pocic przewidujesz ze bedziesz miałdziurawa blachę?? bo od spodu woda przez papę nie podejdzie

Andrzej Wilhelmi
19-10-2010, 02:00
Zjawisko tzw. "pocenia się blachy" polega na wykraplaniu się kondensatu z powietrza, które znajduje pod blachą. Na wypłaszczonym dachu przeciek przez połączenia blachy możliwy i przez źle dokręcone farmery też. Pozdrawiam.