PDA

Zobacz pełną wersję : Paliwo czyste ekologicznie - interpretacja MPZP



michur
29-09-2010, 21:34
Witam,

Mam taki zapis w planie zagospodarowania przestrzennego mojej gminy (Skawina - link (http://www.mpzp.skawina.net/mpzp/IXN30906.pdf)):

3. Ustala się następujące zasady rozbudowy i budowy systemów ciepłowniczych:
1) Utrzymany zostanie istniejący sposób ogrzewania obiektów i przygotowania ciepłej wody użytkowej z indywidualnych
źródeł ciepła i lokalnych systemów grzewczych, ze stopniową elminacją paliw stałych w obiektach już istniejących.
2) Ze względu na ochronę powietrza atmosferycznego należy w indywidualnych i lokalnych źródłach ciepła wykorzystywać
paliwa czyste ekologicznie.

Jak to rozumieć? Czy taki zapis dyskwalifikuje plany montażu "wszystkożernego" (głównie miał węglowy) pieca w nowobudowanym domu jednorodzinnym? Przerabiał już ktoś podobny problem? Mogą być jakieś uwagi przy odbiorze budynku? Widziałem, że nie tylko gmina Skawina ma taki zapis w MPZP.

Pozdrowienia,
Michał

KrzysztofLis2
29-09-2010, 22:10
Z całą pewnością oznacza to eliminację kotłów na śmieci, czyli między innymi takich, jak opisujesz. Wątpię, czy kocioł na ekogroszek spełniłby ten warunek.

Uwagi to będą już przy pozwoleniu na budowę, po prostu go nie dostaniesz.

michur
30-09-2010, 08:01
Z całą pewnością oznacza to eliminację kotłów na śmieci, czyli między innymi takich, jak opisujesz. Wątpię, czy kocioł na ekogroszek spełniłby ten warunek.

Uwagi to będą już przy pozwoleniu na budowę, po prostu go nie dostaniesz.

Dzięki za odpowiedź.

Z pozwoleniem nie było problemu - dom już nawet stoi - ale fakt, że w załączonym do wniosku projekcie przewidziana była kotłownia gazowa + kominek.
Podczas budowy dodaliśmy sobie do komina jeden przewód dymowy z myślą o ekogroszku/miale - teraz zaczynam się obawiać, że niepotrzebnie. No nic, muszę przede wszystkim zasięgnąć opinii u źródła - w gminie/starostwie.

ps. ekogroszek jest "eko" w związku z ekonomią czy ekologią? :D

sSiwy12
30-09-2010, 08:08
Obawiam się, że wykluczone są kotły na paliwa stałe w obiektach nowych - co sugeruje 3.1.:


...ze stopniową elminacją paliw stałych w obiektach już istniejących

KrzysztofLis2
30-09-2010, 08:24
Ekogroszek jest ponoć "eko" bo ma mniej popiołu i siarki, poza tym nadaje się do spalania w bardziej nowoczesnych kotłach retortowych.