PDA

Zobacz pełną wersję : działka + pozwolenie na budowę---sprzedaż



konders1979
30-09-2010, 17:57
Witam,
jakieś 3 lata temu kupiłem działkę budowlaną, nastepnie projekt, uzyskałem pozwolenie na budowę,... od tego czasu zmieniła się moja sytuacja i już nie jestem zainteresowany budową domu, mam pytanie:

1. jak długo ważne jest pozwolenie na budowę?
2. czy w razie sprzedaży działki i akceptacji przez kupującego projektu może on skorzystać z tego pozwolenia na budowę. czy musi się ubiegać o nowe?



Dziękuje za odpowiedz

Trociu
30-09-2010, 21:09
1. jak długo ważne jest pozwolenie na budowę?
Samo pozwolenie chyba jest bezterminowe, ale tego nie jestem pewien.
Ważne też, czy masz jakieś wpisy w dzienniku budowy. Przerwa w budowie z tego co pamiętam nie może być dłuższa aniżeli 2 lata.


2. czy w razie sprzedaży działki i akceptacji przez kupującego projektu może on skorzystać z tego pozwolenia na budowę. czy musi się ubiegać o nowe?Tak - wystarczy przepisanie pozwolenia na nabywcę. Ale ważne, aby właśnie sprawdzić info z pkt.1

rpilski
01-10-2010, 09:06
1. jak długo ważne jest pozwolenie na budowę?



"Pozwolenie na budowę - teraz ważne 3 lata

O wydłużeniu do 3 lat ważności pozwolenia na budowę zadecydował 26 czerwca 2008 roku Sejm. Za nowelizacją Prawa budowlanego, wprowadzającą tę zmianę, głosowało 397 posłów. Senat przyjął ją bez poprawek, a Prezydent podpisał 31 lipca 2008 roku.

Do tej pory Prawo budowlane przewidywało, że decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 2 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. Nowelizacja wydłuża termin obowiązywania pozwolenia na budowę do 3 lat. "

http://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/pozwolenie-na-budowe-teraz-wazne-3-lata_63077.html



2. czy w razie sprzedaży działki i akceptacji przez kupującego projektu może on skorzystać z tego pozwolenia na budowę. czy musi się ubiegać o nowe?


Jeśli pozwolenie nie wygasło - można je przenieść na nowego właściciela (za zgodą obu stron)

http://www.rp.pl/artykul/56669,429705_Kiedy_kupuje_sie_niedokonczona_budowe __trzeba_przeniesc_pozwolenie.html

Jeśli nowemu właścicielowi nie odpowiada projekt, to może później zmienić pozwolenie na budowę (ja tak miałem). Może to być o tyle korzystne, że istniejące pozwolenie na budowę może być wydane przy innych warunkach zagospodarowania niż te obowiązujące w momencie sprzedaży działki a zmieniając pozwolenie na budowę możemy wciąż budować w ramach tych wcześniejszych warunków.