PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa Ciepla Powietrze-Powietrze i Powietrze-Woda



Limagraf
02-10-2010, 16:10
Witam,
Poruszalem juz te kwestie na glownym watku o PCi, ale nie uzyskalem zbyt duzo info. Buduje obiekt mieszkalno-uslugowy nad morzem i zastanawiam sie wlasnie nad pompa ciepla Powitrze-Powietrze i Powietrze-Woda. Bede wdzieczny za wszelkie info zarowno od posiadaczy takowych instalacji jak i panow instalatorow.
Pompa do jakies sie przymierzam to pompa firmy Mitsubishi Electric City Multi.
Pozdr i z gory dzieki

KrzysztofLis2
03-10-2010, 12:03
"Wszelkie info" to za mało konkretne sformułowanie, żeby komuś się chciało pisać...
Co Ci konkretnie potrzeba?

Limagraf
03-10-2010, 14:07
A wiec tak:
W okresie letnim obiekt bedzie funkcjonwal 24/7 natomiast w okresie jesienno/zimowo/wiosennym glownie weekendy. Rozwazam rowniez instalacje zwyklej PCi z wymiennikiem gruntowym z tym ze wowczas moga byc problemy ze sterowaniem i nagrzaniem pomieszczen w krotkim czasie. Wydaje mi sie ze PCi powietrze/powietrze bedzie lepszym wyjsciem gdy zajdzie potrzeba nagrzania tylko czesci pomieszczen w krotkim czasie???? Gdy obiekt jest pusty odstawiam wsio i nie ponosze kosztow zwiazanych z utrzymaniem dodatniej temp.

clarnet
03-10-2010, 19:12
Ogólnie nowoczesne i dobre rozwiązanie; masz zapewnioną latem klimatyzację ale....
Musisz uwzględnić specyfikę pracy takiego układu, a ona nie pasuje do twoich potrzeb. City Multi to system typu VRV/VRF. Nie jestem pewien jak jest w Mitsubishi Electric, ale w innych systemach (fizyka jest ta sama) musisz utrzymać w pomieszczeniach temperaturę dyżurną. System ma problem ze startem jeśli w pomieszczeniach (nawet w jednym) temperatura spadnie poniżej 12-15 stopni. Jest po prostu za niskie ciśnienie i system wariuje. Jeśli planujesz jednostki kanałowe to można to jeszcze obejść. Przy innych jest kłopot. Nie wiem jak duży planujesz system pod względem ilości jednostek, ale nie pójdzie to tak, że grzejesz jeden czy kilka pokoi, a w pozostałych nie. Skonsultuj to z jakimś inżynierem z Mitsubishi, ale nie zrobisz taka jak piszesz, że odstawiasz wsio i nie martwisz się z utrzymaniem dodatniej temp. Nie dość że dodatnia to jeszcze grubo ponad 10 stopni.
W weekend przyjadą goście, a zanim opanujesz system to będzie niedziela wieczór.
Układ wodny pod względem hydraulicznym jest o wiele bardziej elastyczny.
Oczywiście zimny start i w jednym i drugim wypadku jest problemem, ale w układzie wodnym masz grzałkę, która zapewni podniesienie powrotu potrzebne dla stabilnego startu i dalszej pracy pompy, a w vrv...
Nie wiem czemu zakładasz przy PC woda/woda czy powietrze/woda problemy ze sterowaniem i szybkim nagrzaniem pomieszczeń. Zależy od tego jak dobierzesz instalację.
Raczej przeciwnie. Nie ma problemu by grzać jedno pomieszczenie.
Chłodzenie też uzyskasz. Najpierw pasywne, a jak wygrzejesz DZ to dalej aktywne. O ile planujesz klimatyzację, są to duże oszczędności eksploatacyjne (lato 24/7)
Oczywiście nie możesz zimą zamrozić instalacji. Ale nawet pomijając zamarznięcie c.o. i tak trzeba utrzymywać dodatnie temperatury w takim obiekcie.

redlum
03-10-2010, 19:51
można tez pomyśleć o jakimś sterowniku z GSM - w zimie - przed wyjazdem - wysyłasz SMS - ustawiając temperaturę na 23C - przyjeżdżasz na miejsce i jest cieplutko.

Limagraf
09-10-2010, 15:58
No to jestem zaskoczony tym, ze musze utrzymywac temp dodatnia i to powyzej 10stopniC. Myslalem ze wystarczy temp w granicach 5stopni.