PDA

Zobacz pełną wersję : Kupno działki budowlanej kilka pytań



aquariuss
02-10-2010, 17:09
Witam Serdecznie,

planuje zakup działki budowlanej. Mam w zawiazku z tym kilka pytań

1 - jakie są kosztu dodatkowe związane z zakupem działki? Ile trzeba jeszcze doliczyć?
2 - ile wynosi obecnie podatek od gruntu ? np jak w ogłoszeniu jest napisane
Podana cena jest ceną szacunkową netto ( brak aktualnego operatu) .
3 - Co oznacza "Działka leży w strefie OW obserwacji archeologicznej", czy mogę mieć przez to kłopoty?
4 - ile wynoszą na obecna chwilę opłaty związane z działką, podatek roczny ile i czy coś jeszcze?
5 - jak kupię działkę za gotówkę, to będę użytkownikiem wieczystym czy miał ją na własność... jaka to jest różnica i czy w ogóle występuje?

pjr
22-10-2010, 18:08
Witam Serdecznie,

planuje zakup działki budowlanej. Mam w zawiazku z tym kilka pytań

1 - jakie są kosztu dodatkowe związane z zakupem działki? Ile trzeba jeszcze doliczyć?
2 - ile wynosi obecnie podatek od gruntu ? np jak w ogłoszeniu jest napisane
Podana cena jest ceną szacunkową netto ( brak aktualnego operatu) .
3 - Co oznacza "Działka leży w strefie OW obserwacji archeologicznej", czy mogę mieć przez to kłopoty?
4 - ile wynoszą na obecna chwilę opłaty związane z działką, podatek roczny ile i czy coś jeszcze?
5 - jak kupię działkę za gotówkę, to będę użytkownikiem wieczystym czy miał ją na własność... jaka to jest różnica i czy w ogóle występuje?
Z informacji zawartych w twoim poście wnoszę, że kupujesz działkę od gminy (skarbu państwa?) więc:
ad1. taksa notarialna ok. 1,2% od ceny; 22% podatku VAT od ceny; 260 zl opłat sądowych od tranzakcji.
ad2. przy niezabudowanej działce podatek od gruntu jest minimalny, a dowiesz się o tym w urzędzie gmniny. Cena szacunkowa chyba zamieni się w rzeczywistą po przetargu.
ad3. możesz mieć kłopoty bo jak tam coś znajdzie sie pod ziemią to obciążą Cię koszty "wykopków" archeologicznych. No i to może zatrzymać budowę.
ad4. podatki i wewentualne koszty odśmiecania gruntu (o ile ktoś wywiezie na twoją działkę śmieci)
ad5. w ogłoszeniu o sprzedaży gminy (starostwa) piszą czy sprzedają prawo własności czy też prawo użytkowania wieczystego. I gotówka, przelew, kredyt nic nie zmienia. Kupujesz albo prawo własności albo prawo użytkowania wieczystego. A różnica między nimi sprowadza się do dodatkowej opłaty za użytkowanie wieczyste w wysokości (przy mieszkaniówce) 1% licząc od wartości gruntu rocznie. Jeżeli kupujesz od osoby fizycznej opłaty są inne.