PDA

Zobacz pełną wersję : woda w kominku



paj^
04-10-2010, 09:52
spotkał się ktoś już z takim problemem? Właśnie wdarła się korozja i woda zaczęła się mi wlewać do paleniska. Użytkuję go 5-6 lat. Turbo kominek formy Makroterm, czekam na przyjazd fachowców, twierdzą oni, że to pierwszy taki przypadek. Chciałem zapytać czy ktoś z Was miał taką historię. Średnio mi się chce wymieniać kominek co kilka lat za 8-9 tys. PLN i rozbierać całą obudowę..

bohusz
04-10-2010, 11:03
To jest wkład z płaszczem wodnym z paleniskiem szamotowym?

Jeżeli tak to czy jest zainstalowany tzw. krótki obieg?

paj^
04-10-2010, 11:20
Nie wiem czy ma krótki obieg, spuściłem wodę z kominka, zakręciłem zawory i "jadę" na olejaku, natomiast interesuje mnie czy po tak krótkim czasie mogą wystąpić w/w problemy z kominkiem z płaszczem wodnym. Jeżeli tak, to jest to bezsensowne i drogie rozwiązanie.
Czekam na fachowców z Makrotermu co powiedzą, gwarancja już dawno minęła .....
Ciekawy jestem czy u innych producentów kominków też występują takie zjawiska jak korazja w palenisku?

Mój kominek nie ma szamotki

Forest-Natura
04-10-2010, 12:54
Witam.
No to zaczęło się.
To znaczy po tych właśnie kilku latach kominkowego szału na "płaszcze wodne", zaczęły się jak widać (nie jesteś pierwszym wypadkiem jaki poznałem) reklamacje wynikające z niewiedzy samych producentów tych urządzeń jak i instalatorów bezmyślnie je montujących. A także niewłaściwego ich użytkowania przez właścicieli.
Brak zaworu mieszającego na powrocie, brak wyłożeń paleniska podnoszących temperaturę spalania, wymienniki w środku paleniska ("bardzo mądry" pomysł m.in. rzeczonej firmy), palenie niedosuszonym drewnem (nie zakładam Paj, że akurat takim paliłeś, ale podaję to jako przykład) i ... po tych kilku latach blacha grubości 5-6 mm zostaje zjedzona przez "Rudego".
Paj - niechcący stałeś się w pewnym sensie ofiarą swego rodzaju rynkowego trendu do produkowania i sprzedaży w gruncie rzeczy nieprzemyślanej konstrukcji wkładów z płaszczem wodnym. Byle więcej zarobić bo jest "ssanie" ... tak bym określił podejście wielu polskich firm produkujących "pudełka oblane wodą".
Teraz abstrahując od tego co powiedzą ci marketingowcy - jeżeli nie chcesz żeby się to powtórzyło (bo może wcale nie jest za późno), postaraj się o wyłożenia szamotowe lub wermikulitowe paleniska, o zamontowanie zaworu mieszającego na powrocie do paleniska, tak aby temperatura wody nie spadała w nim podczas użytkowania poniżej 50-ciu stopni i pal suchym drewnem (2-3 letnim).
Dbając o powyższe można spokojnie każdy kocioł stalowy (bo takie coś posiadasz de facto) użytkować spokojnie ze 20 lat. Albo i dłużej ...
Pozdrawiam.

bohusz
04-10-2010, 15:32
Podstawą jest właściwa, z reguły jak najmniej udziwniona konstrukcja. Właściwa blacha. Okładzina paleniska podnosząca temperature spalania, czyli zapobiegająca nadmiernemu odbieraniu ciepła z paleniska. Właściwe zabezpieczenie ścianek metalowych między tym właśnie wyłożeniem.
Absolutnie żadne ruszta wodne...
Zasadą numer jeden instalacji jest krótki obieg, który nie dopuści do zbyt zimnego powrotu i wykluczy zjawisko "rosy". Rozwiązań tego jest sporo.

Optymalna temperatura wody w płaszczu to 70 - 80 stopni. Dlatego zalecany bufor.
Nie przewymiarowywanie wkładu sprawa istotna i niezwykle ważna. Wkład ma chulać, a nie kisić ogień.

tita_judziki
21-07-2011, 10:01
Mam kominek bez płaszcza wodnego. Dzisiaj, po nocnej ulewie, w palenisku była woda, sączy się też dołem przez szpary w obudowie. Nie wiem do kogo zgłosić problem, do tego co budował dom, do tego co instalował wkład, czy do tego co instalował obudowę? W zeszłym roku też mi się to zdarzyło, ale jakoś rozeszło się po kościach, teraz chyba muszę coś z tym zrobić. Kominek ma 3 lata.

M***ki
21-07-2011, 10:16
Nnajwiecej wody w kominki bez płaszcza wodnego można zaobserwować w przypadku montażu "po kominem" .. Jak już wielokrotnie pisałem taki sposób montażu jest najgorszy z możliwych , szczególnie jak w kominie jest rura stalowa ale i przy systemowych budowanych od stropu..

Forest-Natura
21-07-2011, 11:35
Witam.
Do tego co robił komin ...
Pozdrawiam.

Wojtek R
21-07-2011, 13:10
do tita_judziki

napisz może jaki masz komin , generalnie w każdym kominie powinienna być wyczystka oraz coś do opływu kondensatu

zobacz sobie tutaj na schemat poglądowo ( nie napisałeś chyba jaki masz komin , ułatwiło by to diagnozę i jaki jest tam dostęp do wyczystki o ile wiesz , że takie coś istnieje )

http://www.schiedel.pl/produkty/schiedel-rondo-plus/schemat/

reasumując twój brak wiedzy w tym zakresie i przy dużym pechu zapewne i ten co stawiał komin i ten co robił obudowę zlali temat a Tobie przy deszczach wypływa woda gdzieś tam gdzie powinien odchodzić kondensat z komina a w samym kominie zapewne masz gnojówkę , jeśli masz jakiś dostęp do komina i jest podobnie wykonany jak na schemacie to możesz wyciąć otwór pod dodatkową kratkę i to coś podstawić pod skraplacz i co jakiś czas po opadach wylewać ...ale nikt wróżką nie jest i nie wie co tam masz :)

Wojtek R
21-07-2011, 13:13
pozostaje jeszcze kwestia samego wejścia rury dymowej do trójnika ale batalia o trójnik 45 i 90 stopni w innym wątku :)