PDA

Zobacz pełną wersję : projekt rekuperacji



nodan
04-10-2010, 16:17
mam do was pytanie czy dobrze rozumuje. Ze przy budowie domu w ktorym chce miec rekuperacje osoba uprawniona musi mi zaprojektowac taka instalacje i projektant adaptujacy musie umiescic ja na glownym projekcie.

kangaxx
04-10-2010, 17:38
nie, zmiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną jest zmianą nieistotną i na to nie trzeba mieć żadnych specjalnych papierów, trzeba tylko wiedzieć jak to się robi,
usunięcie z projektu kanałów wentylacji graw. wymaga architekta

nodan
04-10-2010, 18:32
Dziekuje za informacje
pozdrawiam

fuzja
01-12-2010, 13:21
A ja mam jeszcze pyt w tym temacie. Planuję kupić projekt do którego nie można dokupić projektu wentylacji mechanicznej. Skoro mogę sam zaprojektować wentylację, to jednocześnie chcę się pozbyć kominów wentylacyjnych. Czy to można spokojnie załatwić na etapie adaptacji??

kangaxx
01-12-2010, 15:06
do usunięcia kominów z projektu potrzeba już architekta, jak kupujesz to zaznacz że chcesz bez

seaman
04-12-2010, 11:14
do usunięcia kominów z projektu potrzeba już architekta, jak kupujesz to zaznacz że chcesz bez

Mozesz wykorzystac kanaly wentylacyjne do rekuperacji i po sprawie...
Na etepie budowy scian nie przewidywalem rekuperacji, potem zmienilem zdanie...teraz wykorzystalem istniejace kanaly. Niektore zaslepie.
Pozdro

kangaxx
04-12-2010, 11:23
o ile ktoś chce płacić za coś co nie jest potrzebne

seaman
04-12-2010, 14:23
No tak, masz racje. Tyle ze koszt ''6'' lub ''8'' pustakow wentylacyjnych wsadzonych przed zalaniem stropu to nie zaden koszt w porownaniu z kuciem tego stropu.
Lepiej oszczedzic sily niz kuc beton B25
Pozdro

redlum
04-12-2010, 17:23
tego się nie kuje - a wierci dziury - u mnie przyszli i w pół dnia, dwie osoby zrobiły otwory oraz położyli kanały do zalania w posadce

seaman
06-12-2010, 07:01
No oczywiscie...jak przyjda i wywierca!!!...ja rekuperacje - instalacje wykonuje samodzielnie...projekt zlecilem gosciowi od reku.
I tak przekuwalem 2 dodatkowe otwory w stropie i troche sie z tym nameczylem. Wiec w moim przypadku przydaly sie w wiekszosci te pustaki wentylacyjne ktore byly wczesniej zalane w stropie.
pozdro

fuzja
06-12-2010, 13:33
No oczywiscie...jak przyjda i wywierca!!!...ja rekuperacje - instalacje wykonuje samodzielnie...projekt zlecilem gosciowi od reku.
I tak przekuwalem 2 dodatkowe otwory w stropie i troche sie z tym nameczylem. Wiec w moim przypadku przydaly sie w wiekszosci te pustaki wentylacyjne ktore byly wczesniej zalane w stropie.
pozdro

No tak dobry pomysł. Zalać w stropie pustaki wentylacyjne o odpowiedniej średnicy i po sprawie. Czyli teraz muszę znaleźć kogoś kto mi taką wentylację zaprojektuje, wszystko wyliczy i dobierze moc jednostki centralnej. A może robiliście to sami? trudna to zabawa??

seaman
06-12-2010, 13:55
No tak dobry pomysł. Zalać w stropie pustaki wentylacyjne o odpowiedniej średnicy i po sprawie. Czyli teraz muszę znaleźć kogoś kto mi taką wentylację zaprojektuje, wszystko wyliczy i dobierze moc jednostki centralnej. A może robiliście to sami? trudna to zabawa??

Powiem tak, projekt rekuperacji kosztowal mnie 500 zl...nie bolalo az tak bardzo.
Samemu lepiej nie robic projektu, bo niby wydaje sie to proste...ale tak nie jest!
W projekcie masz wyliczone wszystko, rozrysowane, podane szczegoly i wykaz materialow co do sztuki.
W tym przypadku nastepna rzecza jest kupic materialy i poswiecic troche czasu na montaz. Gosc ktory mi robil projekt powiedzial ze sprawdzi po montazu.
pozdro

bajcik
06-12-2010, 13:59
Na początek:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?t=114044
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?75360-Wentylacja-mechaniczna-czy-kto%C5%9B-sam-policzy%C5%82
http://www.pro-vent.pl/wentylacja-domu-projekt,0.html

Ludzie czytają, projektują i robią sami i są zadowoleni. Też mam zamiar tak zrobić.

seaman
06-12-2010, 14:45
No bardzo dobre linki...
Ale ja i tak stawiam na swoim...nie ma ludzi , ktorzy wszystko wiedza i wszystko robia sami...czasem lepiej jest zaplacic za pomoc.

Jak bede budowal drugi dom..hahaha...to napewno nie poswiece mu tyle czasu co poswiecilem pierwszemu. Teraz mam wieksze pojecie w wielu przypadkach.
Rekuperacje i projekty pozostawiam panom inzynierom...hehe

kangaxx
06-12-2010, 15:12
z tymi inżynierami to różnie jest,

fuzja
06-12-2010, 15:42
Powiem tak, projekt rekuperacji kosztowal mnie 500 zl...nie bolalo az tak bardzo.
Samemu lepiej nie robic projektu, bo niby wydaje sie to proste...ale tak nie jest!
W projekcie masz wyliczone wszystko, rozrysowane, podane szczegoly i wykaz materialow co do sztuki.
W tym przypadku nastepna rzecza jest kupic materialy i poswiecic troche czasu na montaz. Gosc ktory mi robil projekt powiedzial ze sprawdzi po montazu.
pozdro

Faktycznie 500 zł nie boli. Jeszcze jak znajdę kogoś w tej cenie i jeszcze mi to sprawdzi po robocie to super. Szukał będę - a swoją drogą sam się dokształcę to może nawet te 500 uda się zaoszczędzić :).

kangaxx
06-12-2010, 19:10
jak znajdziesz inżyniera to spytaj go czym się kieruje projektując instalację

fuzja
06-12-2010, 22:54
jak znajdziesz inżyniera to spytaj go czym się kieruje projektując instalację

A jakiej odpowiedzi powinienem oczekiwać ??

seaman
07-12-2010, 03:07
jak znajdziesz inżyniera to spytaj go czym się kieruje projektując instalację

Mysle, ze on kieruje sie wiedza... a ja wygoda, bo jakbym wszystko mial zrobic sam to by mi zycia zabraklo patrzac na to , ze jeszcze musze gdzies pracowac zeby miec z czego wydawac.

pozd

kangaxx
07-12-2010, 08:32
jaki inżynier i jaką wiedzą się kieruje proponując np coś takiego? http://www.pro-vent.pl/mistral-600geoEc,0.html poza tym na jakich studiach uczą że "obudowa z pcv", dlatego piszę by uważać na "inżynierów" i nie będę podpowiadał co ma odpowiedzieć na postawione pytanie, po prostu zadaj mu je, zapytaj dlaczego tak a nie inaczej, niech uzasadni,

rekuperatory.pl też chyba zatrudnia inżyniera do projektowania instalacji ale jakkolwiek w jego inżynierski papier wierzę to we wiedzę absolutnie nie, nie każdy inżynier jest od mechaniki cieczy, sporo z nich jest od projektowania ogródków ale papier robi swoje

kerado28
07-12-2010, 22:19
Faktycznie 500 zł nie boli. Jeszcze jak znajdę kogoś w tej cenie i jeszcze mi to sprawdzi po robocie to super. Szukał będę - a swoją drogą sam się dokształcę to może nawet te 500 uda się zaoszczędzić :).

Jeśli nigdy nie robiłeś wentylacji KONIECZNIE zleć projekt fachowcom.
Musisz jednak pamiętać, że papier "nie przyjmuje skosów"
Jeśli znajdziesz dobrą firmę instalacyjną i podpiszesz z nimi umowę to projekt zrobią ci za free.

seaman
08-12-2010, 06:29
Jeśli nigdy nie robiłeś wentylacji KONIECZNIE zleć projekt fachowcom.
Musisz jednak pamiętać, że papier "nie przyjmuje skosów"
Jeśli znajdziesz dobrą firmę instalacyjną i podpiszesz z nimi umowę to projekt zrobią ci za free.

Cze
Dokladnie mam tak jak napisales...za projekt zaplacilem 500 zl ale jak sie zdecyduje od nich zakupic materialy lub zlecic wykonanie instalacji za projekt mi oddadza.
Tym spodobem mam projekt z zestawieniem materialow i moge spokojnie szukac gdzies taniej. Jesli nic nie znajde kupie od nich. Powiem, ze nie znalazlem i materialy kupuje od nich.
Firma jest ok...projektant bardzo mily i nie probuje nic na sile. Ma do mnie ze 140 km, nie skasowal za przyjazd, byl u mnie 2 razy.

kerado28
08-12-2010, 06:50
A skąd jesteś?
Miły - ok. ale musi być także kompetentny :-)

T i A
12-12-2010, 20:50
Ja za projekt instalacji płaciłem 340zł. Wszystko wypisane,ile czego potrzebuje,średnice rur,itp.Myślę,że było warto.
Jeżeli skorzystam z ich usług cena projektu będzie odliczona.
Firma z Częstochowy polecona mi od innego forumowicza.Ogłasza się na aledrogo.pl

carolinka
20-12-2010, 19:22
Witam,
to i ja się dopytam :)
Jestem na etapie rozmów z architektem w sprawie stworzenia projektu indywidualnego. Zdecydowaliśmy się na wentylację mechaniczną. Gdzieś się doczytałam, że najlepiej zlecić wykonanie projektu went. mech. firmie, która ją potem założy... Tylko co w tym momencie powinno być w projekcie? Architekt ma zrobić wentylację grawitacyjną i potem ją usuwać z projektu czy jak? Nie chciałabym 2 razy zapłacić za projekt tej samej instalacji :)

T i A
20-12-2010, 21:15
Witam,
to i ja się dopytam :)
Jestem na etapie rozmów z architektem w sprawie stworzenia projektu indywidualnego. Zdecydowaliśmy się na wentylację mechaniczną. Gdzieś się doczytałam, że najlepiej zlecić wykonanie projektu went. mech. firmie, która ją potem założy... Tylko co w tym momencie powinno być w projekcie? Architekt ma zrobić wentylację grawitacyjną i potem ją usuwać z projektu czy jak? Nie chciałabym 2 razy zapłacić za projekt tej samej instalacji :)

Co do projektu indywidualnego to architekt musi być naprawdę dobry.Po prostu poinformuj go tym,że chcesz went.mech. i projekt będzie robiła specjalizująca się w tego typu usługach.Wtedy architekt pominie kominy wentylacyjne.
Jak projekt będzie już gotowy to Ty sama go prześlesz firmie która będzie projektować went.mech. i później ją dołączysz do projektu,który przejmie konstruktor.
Tak po krótce.
Rada jak architekt nie będzie dobry to będziesz żałowała indywidualnego projektu.
Podejmij wstępną współprace z nim i jak coś nie będzie Ci się podobało to zrezygnuj.

fuzja
03-01-2011, 20:37
Ja za projekt instalacji płaciłem 340zł. Wszystko wypisane,ile czego potrzebuje,średnice rur,itp.Myślę,że było warto.
Jeżeli skorzystam z ich usług cena projektu będzie odliczona.
Firma z Częstochowy polecona mi od innego forumowicza.Ogłasza się na aledrogo.pl

znalazłem i chyba też się zdecyduję. Przeczytałem sporo wątków ale jakoś nie jestem pewny swojej wiedzy. Słaby byłem w szkole z fizy i z matmy a tam obliczeń od groma. 340 jakoś przełknę a zrobię już sam bo po technikum jestem pracę obroniłem na 6 więc raczej dam radę. Poza tym zdjęć dużo a i zawsze można Adama z forum podpytać. Masz w tym projekcie również dobrany reku. podane modele do wyboru czy tylko wydatki centrali??

Tylko jak ich zapytać czym się kierują projektując wentylacje ;p

kangaxx
03-01-2011, 21:15
dokładnie tak jak to ująłeś :)

kerado28
04-01-2011, 20:37
Kierują się prawami fizyki :-)
A tak poważnie, każdy rekuperator ma swoje parametry pracy i instalacja musi być tak dobrana i policzona, aby odpowiadała właśnie tym parametrom.
Reasumując: muszą tak wykonać instalacje (w twoim przypadku projekt), aby dobrze wiało, dobrze wyciągało i było ciche.
A jaki masz projekt domu?

henry22
04-01-2011, 22:49
Co do projektu indywidualnego to architekt musi być naprawdę dobry.Po prostu poinformuj go tym,że chcesz went.mech. i projekt będzie robiła specjalizująca się w tego typu usługach.Wtedy architekt pominie kominy wentylacyjne.
Jak projekt będzie już gotowy to Ty sama go prześlesz firmie która będzie projektować went.mech. i później ją dołączysz do projektu,który przejmie konstruktor.
Tak po krótce.
Rada jak architekt nie będzie dobry to będziesz żałowała indywidualnego projektu.
Podejmij wstępną współprace z nim i jak coś nie będzie Ci się podobało to zrezygnuj.

Witam.

Z tego co wiem w takim przypadku dla nowoprojektowanego budynku potrzebny jest projekt z "pieczątką". Sam jestem w podobnej sytuacji i pewna firma oferująca projekty wentylacji mechanicznej na allegro wyraziła chęć wykonania go za 1200PLN. Normalnie usługa kosztuje 340, czyli pieczątka w tym wypadku to 860 PLN. Pieczątka to odpowiedzialność - czyżby jej brak oznaczał projekt wykonany w niechlujny sposób?

pozdro

henry

T i A
04-01-2011, 23:33
Witam.

Z tego co wiem w takim przypadku dla nowoprojektowanego budynku potrzebny jest projekt z "pieczątką". Sam jestem w podobnej sytuacji i pewna firma oferująca projekty wentylacji mechanicznej na allegro wyraziła chęć wykonania go za 1200PLN. Normalnie usługa kosztuje 340, czyli pieczątka w tym wypadku to 860 PLN. Pieczątka to odpowiedzialność - czyżby jej brak oznaczał projekt wykonany w niechlujny sposób?

pozdro

henry

Henry ja też mam nowoprojektowany dom.Projektant zrobił went. grawitacyjną i taką dołaczył do projektu domu.Dostajesz pozwolenie na budowe i budujesz domek z went.mechaniczną a o grawitacyjnej zapominasz.Nie potrzeba projektu z żadnymi pieczątkami do domku.
Firmę wybrałem z polecenia.Sam też nie mogę złego słowa powiedzieć na razie na nią,ale nie miałem czasu się projektowi przyjrzeć.

fuzja
05-01-2011, 06:49
A jaki masz projekt domu?

Jaskółka II z pracowni dom na 5tkę.

tymczasem poczekam na odwierty i muszę podąć decyzję o GWC czy wodny1 czy ceramika. Wtedy pomyślę czy reku w pom.gospod czy na stryszku i zlecę projekt i sam jestem ciekawy jak to wyjdzie. Poczytałem sporo tylko te prędkości, obliczenia i fizyka bleee.

kerado28
05-01-2011, 08:40
Hmmm, rozumiem, że odwierty do pompy ciepła?
Aby dobrze dobrać PC należy znać zapotrzebowanie na ciepło i kilka innych szczegółów.
W przypadku GWC analogia jest identyczna - nie każdy GWC jest dedykowany do każdego rodzaju gruntu.
Z instalacją troszkę się pomęczysz, widziałem łatwiejsze :-)

henry22
05-01-2011, 10:16
Henry ja też mam nowoprojektowany dom.Projektant zrobił went. grawitacyjną i taką dołaczył do projektu domu.Dostajesz pozwolenie na budowe i budujesz domek z went.mechaniczną a o grawitacyjnej zapominasz.Nie potrzeba projektu z żadnymi pieczątkami do domku.
Firmę wybrałem z polecenia.Sam też nie mogę złego słowa powiedzieć na razie na nią,ale nie miałem czasu się projektowi przyjrzeć.

Witam ponownie.
Rozmawiałem z projektantem z ww. firmy. Rzeczywiście masz rację, okazuje się, że 95% klientów decyduje się na takie rozwiązanie. Tanie rozwiązanie:yes:. Do tych 95% w najbliższym czasie zaliczał się będę i ja.
Jaką firmę wybrałeś?

pozdro

henry

panfotograf
05-01-2011, 10:30
U mnie wentylacja mechaniczna była zaprojektowana od razu (w projekcie). Przerabianie kanałów wentylacji grawitacyjnej na kanały went mech. jest kosztowne i bez sensu.
Uważam że trzeba to przemyśleć i zaprojektować od razu.

henry22
05-01-2011, 11:54
U mnie wentylacja mechaniczna była zaprojektowana od razu (w projekcie). Przerabianie kanałów wentylacji grawitacyjnej na kanały went mech. jest kosztowne i bez sensu.
Uważam że trzeba to przemyśleć i zaprojektować od razu.

Nie zrozumieliśmy się. W moim przypadku:
1. Wykonywany jest projekt budynku z wentylacją grawitacyjną.
2. Otrzymuję pozwolenie na budowę.
3. Kupuję projekt wentylacji mechanicznej (taniej, bo bez pieczątki).
4. Zaczynam budować dom.

Jak widać nie ma tu mowy o żadnych przeróbkach. Jeśli w moim myśleniu jest coś nie tak proszę o zwrócenie uwagi.

pozdro

henry

panfotograf
05-01-2011, 12:09
Do wentylacji grawitacyjnej potrzebne są kominy (których budowa jest kosztowna). Kanały wentylacji grawitacyjnej nie wystarczą (a czasami w ogóle się nie przydają) przy wentylacj mech. (u mnie większość kanałów idzie w poddaszu i stropach - w końcowej wylewce - żaden kanał nie wystaje ze ściany)
Jeśli przed rozpoczęciem budowy zrobisz zmiany w projekcie (usuniesz zbędne kominy/kanały) i kierownik budowy wyrazi na to zgodę to O.K.

fuzja
05-01-2011, 12:23
Tak tylko że. W moim przypadku do projektu domu nie można było dokupić projektu wentylacji mechanicznej, biuro projektowe nie ma tego w ofercie. Dlatego do pozwolenia na budowę idzie projekt z wentylacją grawit a kominów po prostu nie budujemy. Powinno załatwić sprawę. Mój projekt jest właśnie w adaptacji, nie wiem jak gość sobie z tym poradzi bo mu mówiłem że komina ma nie być - powiedział że da się zrobić.

fuzja
05-01-2011, 12:28
Hmmm, rozumiem, że odwierty do pompy ciepła?
Aby dobrze dobrać PC należy znać zapotrzebowanie na ciepło i kilka innych szczegółów.
W przypadku GWC analogia jest identyczna - nie każdy GWC jest dedykowany do każdego rodzaju gruntu.


Odwierty do GWC. Mam na działce glinę. ale chcę wiedzieć gdzie są wody gruntowe. Jeśli głęboko i nie podchodzą będzie GWC ceramiczny. Jesli płytko będzie GWC wodny bo to dla niego idealne środowisko (mokra glina która jeszcze jest zalewana przez wody gruntowe).


Z instalacją troszkę się pomęczysz, widziałem łatwiejsze :-)
mówisz o instalacji do reku??

kangaxx
05-01-2011, 13:16
nie trzeba żadnych pieczątek do projektu tylko kogoś z głową na karku, nawet inżynier budownictwa czy architekt nie ma stosownej pieczątki, nawet jeśli któryś z nich ma na dokładkę UPRAWNIENIA BUDOWLANE :), taka pieczątka nie istnieje, jedynie kominiarz posiada pieczątkę do odbioru takowej instalacji ale nie do projektowania :),
dajesz projekt architektowi a ten a w projekcie domu wrzuca adnotację że będzie went. mech. i to pokazujesz by uzyskać pozwolenie

kerado28
05-01-2011, 13:51
dajesz projekt architektowi a ten a w projekcie domu wrzuca adnotację że będzie went. mech. i to pokazujesz by uzyskać pozwolenie
Większość urzędów będzie wymagała projektu wentylacji mechanicznej wraz z pieczęciami
Należy zrobić jak Henry22 pisał w poście wyżej


1. Wykonywany jest projekt budynku z wentylacją grawitacyjną.
2. Otrzymuję pozwolenie na budowę.
3. Kupuję projekt wentylacji mechanicznej (taniej, bo bez pieczątki).
4. Zaczynam budować dom.

Kierownik budowy wpisuje w dziennik budowy zmianę wentylacji grawitacyjne na mechaniczną jest to zmiana mało istotną w rozumieniu prawa budowlanego.

mówisz o instalacji do reku??

Tak

T i A
05-01-2011, 14:24
Nie zrozumieliśmy się. W moim przypadku:
1. Wykonywany jest projekt budynku z wentylacją grawitacyjną.
2. Otrzymuję pozwolenie na budowę.
3. Kupuję projekt wentylacji mechanicznej (taniej, bo bez pieczątki).
4. Zaczynam budować dom.

Jak widać nie ma tu mowy o żadnych przeróbkach. Jeśli w moim myśleniu jest coś nie tak proszę o zwrócenie uwagi.

pozdro

henry

Dołączasz go do projektu i informujesz budowlańców,aby pomineli fundamenty pod kominy wentylacyjne i tyle.
Musisz nie zapomnieć o jednym szybie wentylacyjnym dla kotłowni czy garażu(nie jestem pewien).

T i A
05-01-2011, 14:31
T Mój projekt jest właśnie w adaptacji, nie wiem jak gość sobie z tym poradzi bo mu mówiłem że komina ma nie być - powiedział że da się zrobić.

Pewnie poradzi sobie z tym tak:

1. Klik-zaznacz
2.Klik-usuń

I po kominach.Chyba,że mu się myszka popsuje podczas klikania,albo bateria padnie.

henry22
05-01-2011, 22:42
Tak tylko że. W moim przypadku do projektu domu nie można było dokupić projektu wentylacji mechanicznej, biuro projektowe nie ma tego w ofercie. Dlatego do pozwolenia na budowę idzie projekt z wentylacją grawit a kominów po prostu nie budujemy. Powinno załatwić sprawę. Mój projekt jest właśnie w adaptacji, nie wiem jak gość sobie z tym poradzi bo mu mówiłem że komina ma nie być - powiedział że da się zrobić.

jak jest w adaptacji to niech kominy zostawi, później je usuniesz

pozdro

henry

fuzja
06-01-2011, 14:05
jak jest w adaptacji to niech kominy zostawi, później je usuniesz

pozdro

henry

Właśnie dzisiaj przy okazji rozmawialiśmy i poruszyłem temat kominów went. Moje obawy "gdy usuniemy kominy went.grawitacyjnej potrzebuję projekt went.mechanicznej z czerwoną pieczątką a to koszt podobno pod 2tyś zł." gość powiedział, że kominy już usunął i to nie pierwszy taki raz i nigdy problemów nie miał. Po prostu w opisie technicznym projektu robi się adnotację, że będzie wentylacja mechaniczna i wszystko przechodzi. Później tylko przy odbiorze kominiarz musi potwierdzić skuteczność tej wentylacji. Jeśli mieści się w normach problemu niet. Polak potrafi bo każdy wie jak jest z naszymi przepisami, każdy interpretuje je na swój sposób, ważne żeby inwestor nie płacił za nic ekstra.

A i jeszcze jedno. Nie wiem czy można (ale pewnie tak), od tak sobie usunąć kominy w czasie budowy. W końcu to ma wpływ na wygląd zewnętrzny budynku. A skoro solary, okna dachowe i wszystkie przeróbki tym podobne trzeba zgłaszać przy adaptacji to dziwne że komina można sobie od tak nie robić

kangaxx
06-01-2011, 16:54
pisałem że do usunięcia kominów z projektu potrzebny jest architekt, majster na budowie nie ma nic do gadania w tym temacie, taki projekt zanosi się do pozwolenia a na nim adnotacja że będzie went mech i wszystko gra

p.s. o jaką czerwoną pieczątkę za 2 tysiące chodzi, co ma być na niej napisane?

T i A
14-01-2011, 12:53
Widzę,że lubicie sami sobie problemy robić.

Wasza sprawa.

kangaxx
14-01-2011, 13:15
jak ktoś chce pieczątki to niech sobie załatwia, za 2 tysiące to na takiej może być napisany dowolny tekst i w dowolnym kolorze

Większość urzędów będzie wymagała projektu wentylacji mechanicznej wraz z pieczęciami
bo większość urzędów wymaga tego bo tak każe jakiś przepis a mniejszości tenże przepis nie dotyczy.,kto ma postawić taką pieczątkę może wyższy urząd górniczy?

T i A
14-01-2011, 14:07
Właśnie o tym pisze.
Brat szwagra mówił.........to chyba trzeba i już.

fuzja
17-01-2011, 17:14
kto ma postawić taką pieczątkę może wyższy urząd górniczy?

Może wyższy a może niższy. Nie trzeba od razu szydzić, wystarczy odpowiedzieć. Ludzie pytają bo nie wiedzą. A pieczątkę może postawić uprawniony projektant od wentylacji, tak jak podczas adaptacji projektant od adaptacji. Ale skoro można bez z odpowiednią adnotacją w opisie technicznym to problem sam znika i został wyjaśniony.

kangaxx
17-01-2011, 18:29
nie ma czegoś takiego jak uprawniony projektant do wentylacji, są projektanci, są tacy co nimi być próbują i tacy ci udają ze nimi są :),
każdy z nich może posiadać jakąś pieczątkę, nawet z literkami inż. przed nazwiskiem, żaden jednak nie bedzie posiadał uprawnień z tej prostej przyczyny iż nie ustnieje urząd wspomniane uprawnienia nadający, jedynie kominiarze mają uprawnienia do odbioru a to nie to samo

Balbina200
17-01-2011, 23:55
Halo! Potrzebuję pilnej pomocy!!!
Dzisiaj zaskoczyła mnie ekipa, która niespodziewanie pojawiła się na budowie i zaczęła kończyć, przerwane z powodu mrozu, prace.
Mieli się zjawić dopiero na wiosnę (ale "zapotrzebowali" kasy i chcą ukończyć etap piwnic). Ustaliłam z Kierownikiem, że ok, niech robią jeśli pogoda się utrzyma.
Ale pozmieniało mi to plan działań:-(
Miałam mieć czas do wiosny na wybór firmy od rekuperacji i na projekt, a tu się okazuje że w czwartek chcą wylewać strop żelbetonowy!
Ups... do tego czasu muszę wiedzieć jak przewidzieć wentylację!
Z projektem się nie wyrobię. Potrzebuję porady.
Czy można zrobić profilaktycznie więcej otworów na wentylację (a może nie trzeba), żeby się później nie okazało, że zabraknie i spokojnie przygotowywać projekt, a potem w te otwory wprowadzić odpowiednie rury? Mówimy o 1 stropie - między piwnicą (w której jest kotłownia i dwa pomieszczenia do ewentualnego zamieszkania) a parterem.
A może wystarczy jeden otwór?
Gdzie i jak go przeprowadzić?
Cholercik! Nie chcę tego schrzanić...
Musi być reku - bo mamy silkę.
Proszę o POMOC.

PS informowałam ekipę, że chcę mieć wen-mech i żeby to uwzględnili podczas wylewania, ale jak widać nie można się na nich całkowicie zdać:-(

T i A
18-01-2011, 09:49
Zadzwoń to firmy "TORA" oni Ci pomogą .
W razie potrzeby projekt będziesz miała w espresowym tempie.
Dostałem kontakt z polecenia i sam też mogę polecić innym tą firmę.

T i A
18-01-2011, 09:49
Aż nie do wiary,że to firma z polski (obsługa klienta wzorowa).

T i A
18-01-2011, 09:51
Napewno potrzebne będą dwa przejścia (wywiew i nawiew) min to fi 200.

Balbina200
18-01-2011, 10:39
Napewno potrzebne będą dwa przejścia (wywiew i nawiew) min to fi 200.

Dzięki bardzo!!!
Zaraz zadzwonię.
Brałeś od nich reku?

T i A
18-01-2011, 13:55
Zrobiłem tylko u nich projekt,jestem na etapie stanu surowego.
Osoba,która poleciła mi ich miała od materiał i wykonawce z którego była zadowolona.
Były małe tylko kosmetyczne (wizualne)poprawki.Nie warte wspominania,które poprawili.
Wykonanie było poprawne,a te poprawki to widzi mi się inwestora.

Kolombek
20-01-2011, 22:17
Pany skołowaliście mnie maksymalnie. Wątek czytałem od początku do końca z 5 (słownie: pięć) razy i nadal nie wiem jak to zrobić. Chodzi o to jak najtaniej i zgodnie z prawem dostać pozwolenie na budowę. Projekt seryjny jest w adaptacji. Oczywiście wcześniej była wentylacja grawitacyjna a mi się zachciało mechanicznej z rekuperatorem. Chciałbym zrezygnować z maksymalnej ilości kominów wentylacyjnych. Wydaje mi się, że można skreślić je wszystkie. Pytanie kiedy to zgłosić? Podczas adaptacji czy już po otrzymaniu pozwolenia na budowę?

T i A
20-01-2011, 22:43
Pany skołowaliście mnie maksymalnie. Wątek czytałem od początku do końca z 5 (słownie: pięć) razy i nadal nie wiem jak to zrobić. Chodzi o to jak najtaniej i zgodnie z prawem dostać pozwolenie na budowę. Projekt seryjny jest w adaptacji. Oczywiście wcześniej była wentylacja grawitacyjna a mi się zachciało mechanicznej z rekuperatorem. Chciałbym zrezygnować z maksymalnej ilości kominów wentylacyjnych. Wydaje mi się, że można skreślić je wszystkie. Pytanie kiedy to zgłosić? Podczas adaptacji czy już po otrzymaniu pozwolenia na budowę?

Co chesz zgłaszać?
Po uzyskaniu PNB poprostu pomiń budowe kominów i poinformuj o tym KB i wykonawce.Do projektu budynku dołacz projekt went.mech.Możesz ewentualnie poinformować projektanta przy adaptacji o twoich zamiarach to wszystko.
Z tego co pamiętam to musisz zostawić komin wentylacyjny dla kotłowni w zależności od sposobu ogrzewania domu.

Kolombek
21-01-2011, 11:31
Przepraszam za niewiedzę ale jak mogę to się dopytam.KB to jest Kierownik Budowy? "Do projektu budynku dołacz projekt went.mech." Tego nie rozumiem, czy chodzi o dziennik budowy? Ogrzewać będę kotłem gazowym z zamknietą komorą gazową + kominek (z dystrybucja cieplego powietrza prawdopodobnie).

T i A
21-01-2011, 12:40
KB - skrót kierownik budowy
Po uzyskaniu PNB dostaniesz swoj projekt budowlany z pieczątkami urzędu.
Po uzyskaniu PNB-(pozwolenia na budowe) do projektu domu tego z went.graw. dołącz kopie projektu went.mech. tak dla wykonawców i KB.
Ktoś kto będzie Ci robił projekt went.mech. powie Ci ile kominów wentylacyjnych potrzebujesz(do czego i ile nakazuje prawo).
Póżniej tylko informujesz wykonawców o zmianach w ilości kominów ustalonych z projektantem went.mech.
To wszystko co musisz zrobić.
Przepraszać nie musisz,po to jest forum aby pytać.
Nikt nie "Alfą i Omegą" w każdej dziedzinie.

grzeniu666
21-01-2011, 13:21
...
Po uzyskaniu PNB-(pozwolenia na budowe) do projektu domu tego z went.graw. dołącz kopie projektu went.mech. tak dla wykonawców i KB.
Ktoś kto będzie Ci robił projekt went.mech. powie Ci ile kominów wentylacyjnych potrzebujesz(do czego i ile nakazuje prawo).
Póżniej tylko informujesz wykonawców o zmianach w ilości kominów ustalonych z projektantem went.mech.


Dla formalności - jeśli sam projektuję WM i sam ją wykonuję powinienem (muszę?) dołączyć projekt/rysunek do wpisu w dzienniku?
PS. Czy podobnie powinienem postąpić chcąc wyprowadzić konim kotła (do 21 kW) poziomo przez ścianę zew. zamiast przez dach...?

T i A
21-01-2011, 14:21
Dla formalności - jeśli sam projektuję WM i sam ją wykonuję powinienem (muszę?) dołączyć projekt/rysunek do wpisu w dzienniku?

Najlepiej zapytaj KB bo to on robi wpisy do dziennika budowy.Mnie się wydaje,że nie musisz.


PS. Czy podobnie powinienem postąpić chcąc wyprowadzić konim kotła (do 21 kW) poziomo przez ścianę zew. zamiast przez dach...?

Porozmawiaj z KB na ten temat,czy w Twoim przypadku to rozwiązanie będzie działać i czy będzie zgodne z prawem i wymogami producenta pieca.

Ursynek
08-06-2015, 12:44
Najlepiej jest zgłosić się do architekta z taką sprawą. Ja aż takich problemów nie miałem, ale też zastanawiałem się jak to wygląda od strony technicznej. Z tym, że ja miałem osobno dwa zabiegi wykonane; sam kupiłem od Alnor'u rekuperator, natomiast montaż wykonywała firma instalacyjna niepowiązana zupełnie z producentem sprzętu. Sam niestety bym się tego nie podjął. Wiem też, że można to wziąć w pakiecie - sprzęt od razu z instalacją od jednej osoby.

bartek1916
14-06-2015, 09:30
Witam, a co sadzicie o produkcie Alnor HRU-MinistAir-W-450? Do tej pory zrobilem research i maja jeden z tanszych i sporo dobrych opinii w internecie. Mam dom wielkosci 240 m, wokol mnostwo zieleni, cala rodzina alergiczna i potrzebuje skutecznego rekuperatora do filtrowania pylkow i kurzu. Czy taki Minist zda egzamin?

Tomasz Brzęczkowski
15-06-2015, 05:52
Dlaczego ma nie zdać egzaminu? Zbędna jest nagrzewnica i to nie produkt Alnora.

Jarszcz
15-06-2015, 10:53
Mam dom wielkosci 240 m, wokol mnostwo zieleni, cala rodzina alergiczna i potrzebuje skutecznego rekuperatora do filtrowania pylkow i kurzu. Czy taki Minist zda egzamin?
Zamontuj sobie skrzynkę filtrową przed centralą, a na czas pylenia/występowania alergenów w centrali wkładaj filtry F7.

piolaz
16-06-2015, 16:37
Trochę nie na temat - ale nie chcę zakładać nowego wątku.

Prawdopodobnie do końca lipca będę miał stan surwy otwarty - do końca roku prawdopodobnie zostanie zamknięty (okna/drzwi/wiata garażowa).
Instalacje + wykończenie planuje na przyszły rok.

Czy można wykonać instalację wentylacji mechanicznej (bez samego rekuperatora) i zostawić to w neiogrzewanym SSO/SSZ na zimę, a dopiero w następnym roku zamontować samą centralę? Są jakieś przeciwskazania?

Tomasz Brzęczkowski
17-06-2015, 06:35
Trochę nie na temat - ale nie chcę zakładać nowego wątku.

Prawdopodobnie do końca lipca będę miał stan surwy otwarty - do końca roku prawdopodobnie zostanie zamknięty (okna/drzwi/wiata garażowa).
Instalacje + wykończenie planuje na przyszły rok.

Czy można wykonać instalację wentylacji mechanicznej (bez samego rekuperatora) i zostawić to w neiogrzewanym SSO/SSZ na zimę, a dopiero w następnym roku zamontować samą centralę? Są jakieś przeciwskazania?

Wykonać można, tylko po co? Wentylacja ma suszyć, kanały nawiewne mają być czyste. Montaż samych kanałów nie zapewni suszenia i w kanałach coś się może zalęgnąć.

Jarszcz
17-06-2015, 12:35
Prawdopodobnie do końca lipca będę miał stan surwy otwarty - do końca roku prawdopodobnie zostanie zamknięty (okna/drzwi/wiata garażowa).
Instalacje + wykończenie planuje na przyszły rok.

Czy można wykonać instalację wentylacji mechanicznej (bez samego rekuperatora) i zostawić to w neiogrzewanym SSO/SSZ na zimę, a dopiero w następnym roku zamontować samą centralę? Są jakieś przeciwskazania?

Skoro wykończeniówka dopiero po zimie to można, jak najbardziej w SSZ. Tylko instalacje trzeba odpowiednio zabezpieczyć, zakorkować wszystkie otwory.

bartek1916
06-07-2015, 19:21
A wg Was to ile powinna wyniesc ostateczna cena rekuperatora wraz z montazem dla domu 240 m. Przegladam i ceny sa rozne. Na razie usuwam z listy domowe firmy bo jakos mam ograniczone zaufanie do nich

_John
07-07-2015, 07:21
A wg Was to ile powinna wyniesc ostateczna cena rekuperatora wraz z montazem dla domu 240 m. Przegladam i ceny sa rozne. Na razie usuwam z listy domowe firmy bo jakos mam ograniczone zaufanie do nich
Dam ci taki przykład.
Była sobie kiedyś firma Klima-Pol
Potężna, mnóstwo ludzi
Wykonywali duże inwestycje biurowe, edukacyjne i hotelowe
W przeciągu jednego tygodnia dosłownie zniknęła z powierzchni ziemi
Komornik, nawet nie miał czego zająć by spłacić wierzycieli

Praca przy wentylacji to tak prosta robota, że 99% wykonują je "domowe" firmy i 1 os. działalności.
Nawet jeśli znajdziesz dużą firmę, to trzeba będzie zapłacić znacznie więcej.

Jarszcz
07-07-2015, 07:59
Na razie usuwam z listy domowe firmy bo jakos mam ograniczone zaufanie do nich
Jakość instalacji zalezy od wykonania i komponentów. Ze względu na to, że robocizna jest prosta, to cięzko spartolić montaż.
Natomiast jeśli obawiasz się problemów z centralą, za nią odpowiada producent.
Tak więc czy zamontuje Ci ją "fachowiec" z wielkiej firmy, czy instalator z małej nie ma większego znaczenia, byleby było wg. zaleceń montażu producenta i podpisany papier rozruchowy.