PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja w łazience (skrapla się woda)



goabroad
05-10-2010, 19:55
Witam,

Posiadam w domu 1-1,5m kanał o średnicy 100 mm wystający ponad dach. Jest to pionowa rura umieszczona w łazience. Przy remoncie łazienki polecono mi wykorzystanie jej w celu wentylacji, jednakże ponieważ jest ona pionowa (nieocieplona) i wychodzi ponad płaski dach to skrapla się w niej woda.
W łazience był zamontowany wentylator z czujnikiem wilgoci. Po pewnym czasie na suficie (płyta gipsowa) wokół wentylatora pojawiła się plama i z czasem sam wentylator uległ uszkodzeniu. Zauważyłem że w tej pionwej rurze skrapla mi się woda która jest przyczyną plamy i uszkodzenia wentylatora.

Uszczelniłem pianką przestrzeń między ujściem tej rury a płytą gipsową i skroplona woda nie powinna tworzyć plam, jednakże zlewa teraz się i kapie do łazienki. Jeżeli zamontuję wentylator to prawdopodobnie znowu ulegnie on uszkodzeniu....

Myślałem o zatkaniu rury i w zamian przebicia ściany i wentylacji przez ścianę. NA forum jednak nie polecają takiego rozwiązania.
Czy jest jakiś 'syfon' na takie skropliny o srednicy fi 100 który mógłbym wykorzystać? w sklepach budowlanych znalazłem jedynie trójnik.

Dodam, że koniecznie musi być wentylator bo w okresie zimowym na piętrze pojawia mi się teraz na szybach skroplona woda.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

KrzysztofLis2
05-10-2010, 20:02
Czy ocieplenie tej rury z zewnątrz jest możliwe? Jeśli tak, ścianki nie powinny się wychładzać i problemu ze skraplaniem w ogóle nie będzie.

Syfon Ci sprawy nie rozwiąże, bo załatwi tylko odpływ skroplin, ale zimą będziesz mieć tam nie skropliny tylko lód.

Zbigniew100
05-10-2010, 20:04
Ocieplić rurę.
Zapewnić dopływ powietrza.

Konto usunięte_12*
05-10-2010, 21:09
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Trzeba sobie wykonać taki "syfon" z tego trójnika . Producenci niestety takich jeszcze nie oferują. Trzeba więc wykazać nieco zdolności w majsterkowaniu.
W poziomej odnodze trójnika trzeba zainstalować wentylator, natomiast w części dolnej szczelne "denko" z wężykiem do najbliższej kanalizy (najlepiej ukryć pod tynkiem). Jeśli łazienka zimą będzie ogrzewana, to nie będzie obawy o zamarzanie tych skroplin.
Pozdrawiam

M K
05-10-2010, 21:22
Jak wentylacja działa prawidłowo, to wentylatorki nie są potrzebne. Ponadto taki wentylatorek fi 100 zakładany zamiast kratki, tak naprawdę jest tylko zabawką która co najwyżej może usunąć smrodek z WC. Wentylacji to nam takie ustrojstwo nie poprawi.

kangaxx
06-10-2010, 04:33
Jak wentylacja działa prawidłowo, to wentylatorki nie są potrzebne. Ponadto taki wentylatorek fi 100 zakładany zamiast kratki, tak naprawdę jest tylko zabawką która co najwyżej może usunąć smrodek z WC. Wentylacji to nam takie ustrojstwo nie poprawi.

bo ja wiem... mógłbym się sprzeczać,

jeśli wymuszona wentylacja nie działa lepiej od grawitacyjnej to chyba wszyscy kłamią bo chcą sprzedać biednemu klientowi kit

goabroad
06-10-2010, 07:08
Trzeba sobie wykonać taki "syfon" z tego trójnika . Producenci niestety takich jeszcze nie oferują. Trzeba więc wykazać nieco zdolności w majsterkowaniu.
W poziomej odnodze trójnika trzeba zainstalować wentylator, natomiast w części dolnej szczelne "denko" z wężykiem do najbliższej kanalizy (najlepiej ukryć pod tynkiem). Jeśli łazienka zimą będzie ogrzewana, to nie będzie obawy o zamarzanie tych skroplin.
Pozdrawiam

Witajcie,

Dzięki za odpowiedzi.
Tak własnie myślałem, oglądałem taki trójnik w Leroy Merlin...
Problem będę miał z tym wężykiem... Łazienka już od dłuższego czasu prosperuje, czyli jest cała wypłytkowana a ta wentylacja znajduje się nad blatem z umywalką.
O ociepleniu rury też będę musiał pomyśleć...
Co do dopływu powietrza, to mam rozszczelnione okna plastikowe ale widocznie to może być za mało. Na parterze gdzie nie mam takich problemów wentylacja z łazienki idzie do komina.

Dziękuję i pozdrawiam.

KrzysztofLis2
06-10-2010, 11:05
Z tą kuchenką gazową to się chyba zagalopowałeś. Inaczej nie byłoby możliwości montowania okapów kuchennych w kuchniach z kuchenkami gazowymi. One z definicji odprowadzają spaliny do domu przecież...

Nota bene wspomniałeś o bardzo popularnej przyczynie powstawania ciągu wstecznego, czyli nawiewu zimnego powietrza z kratki w łazience. Dzieje się tak często w przypadku, gdy w przewodzie kuchennym przepływ wymusimy okapem, a potem już działa on sam, bo komin się nagrzewa i powietrze z niego ucieka samoczynnie. Komin wentylacyjny w łazience się od ciągu wstecznego ochładza i dopóki się tego "ręcznie" nie zatrzyma, będzie wciąż nawiewał zimne powietrze...

M K
06-10-2010, 13:30
Fakt to nie dotyczy kuchenki, mój błąd.
Post poprawiłem.
Dziekuje za uwagę.

carringtontomas
29-02-2012, 07:02
Witajcie,

Dzięki za odpowiedzi.
Tak własnie myślałem, oglądałem taki trójnik w Leroy Merlin...


Czy ktoś mógłby wrzucić zdjęcie takiego trójnika skoro już funkcjonuje w sprzedaży?
Niestety problem skraplającej się i spływającej wody do wentylatora zaczął mnie dotyczyć w tym roku....

Rozumiem, że oprócz zamontowania trójnika zastosowac ocieplenie rury...

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Konto usunięte_12*
29-02-2012, 09:09
Niestety problem skraplającej się i spływającej wody do wentylatora zaczął mnie dotyczyć w tym roku....
Rozumiem, że oprócz zamontowania trójnika zastosowac ocieplenie rury...
Trzeba tylko pamiętać o tym, aby wejście skroplin do kanalizacji było umiejscowione w taki sposób, aby (nawet tą cienką rurką) nie "zaciągało" odoru :sick: - czyli najlepiej przed "korkiem" wodnym w najbliższym syfonie.

carringtontomas
29-02-2012, 10:11
Tutaj nie ma problemu - mam osobny kanał wentylacyjny dla usunięcia ewentualnego odoru z POŚ.

Konto usunięte_12*
29-02-2012, 11:11
Tutaj nie ma problemu - mam osobny kanał wentylacyjny dla usunięcia ewentualnego odoru z POŚ.
Tutaj chodzi o uniknięcie połączenia na trasie: "kanalizacja - rurka skroplin - łazienka" a nie z kanałem wentylacyjnym :D
Pomógłby dodatkowy syfon dla skroplin, ale gdy będzie ich zbyt mało, to będą się "kisić" :sick:

carringtontomas
01-03-2012, 09:39
OK - dzięki.
Jak już będe miał ten trójnik, to wtedy zastanowię się jak go podłączyć by było dobrze :)

manieksurf
25-11-2021, 10:12
Witam.
W łazience mam wentylator 100mm. Od niego rura 100mm o długości ok. 140cm przechodząca przez nieocieplone poddasze do dachówki z "grzybkiem" wentylacyjnym.
Rura jest ocieplona - wełna mineralna, potem ocieplana rura spiro i na to kolejna warstwa wełny. Sufit z regipsu na którym jest 30cm wełny.
Wlot jest tuż obok kabiny prysznicowej i podczas kąpania na obudowie przy suficie skrapla się woda - część skapuje na podłogę a część zostaje na obudowie i powoduje plamy na regipsie. Sprawdzałem - woda nie skrapla się w rurze.
Wentylator jest za blisko kabiny - za duża wilgotność i trzeba go przestawić? Czy jest jakieś inne wyjście?
Dziękuję za porady.