PDA

Zobacz pełną wersję : Jak to z tym VAtem, netto, itd jest?



spamik
06-10-2010, 08:03
Witam,
Może pytanie serii, że o takie rzeczy się nie pyta, ale w szale budowlanym i skomplikowanych rozliczeniach z budowlańcami już się trochę pogubiłem i proszę o tłumaczenie jak dla przedszkolaka.
Załóżmy, że mamy taka sytuację: chcę kupić towar jako osoba fizyczna, który kosztuje w sklepie X 100zł netto. Płacę więc za niego 122zł (100+22% VAT). A teraz jest firma Y, która ten sam towar w tym samym sklepie kupuje - jaki ona podatek płaci 7 czy 22 %? Czy jeśli odsprzeda mi ten towar to po jakiej cenie może mi go najtaniej odsprzedać (pomijając marże)? Czy jeśli mi ta firma odsprzeda z usługą ten towar (np. montaż), to w jakiej cenie? głównie chodzi mi o dwie kwestie:
- z jakim VATem firma Y kupi towar w sklepie X
- z jakim VATem firma Y mi go odsprzeda/zamontuje (czy VAT nalicza się przy każdej transakcji (czy to jest 100zł + 7% (w sklepie)+7%(do mnie) a może 100zł +22%(w sklepie)+7% (do mnie)

marcellm
06-10-2010, 09:22
Jeśli Firma Y kupi towar w sklepie X to zapłaci stawkę wat 22% Jeśli ten towar sprzeda Tobie wraz z montażem (np: drzwi) to Ty zapłacisz stawkę 7%. A potem taka firma Y dostanie zwrot różnicy WAT z Urzędu Skarbowego

spamik
06-10-2010, 09:43
Dzięki:)
Czyli operując na liczbach firma Y kupi za 122 zł, mi sprzeda za 107zł (plus oczywiście montaż, ale sam materiał za 107), a sama dostanie zwrot 15 zł z US? Czy dotyczy to kazdego materiału budowlanego czy tylko tych które przed 2004 r. miały stawkę VAT 7%?

Trociu
06-10-2010, 20:31
Nic nie ma to wspólnego z materiałami, które przed 2004 miały 7% stawkę. To jest ważne dla Ciebie, jeżeli bierzesz faktury na siebie i chcesz się ubiegać o zwrot tejże różnicy.

Ta różnica u wykonawcy wynika z faktu, iż roboty związane z budownictwem mieszkaniowym są objęte 7% VATem...