PDA

Zobacz pełną wersję : Pozwolenie na wjazd z drogi gminnej w własną działkę - Wniosek - ktoś się spotkał?



piogron
06-10-2010, 15:04
Jestem w trakcie kompletowania dokumentów do PnB. Mój kierownik stwierdził,że muszę złożyć taki wniosek jak w Temacie. Wzdłuż mojej działki biegnie droga gminna, nie ma żadnego rowu żeby budować mostek, po prostu prosty wjazd. Czy ktoś się z czymś takim spotkał? Gdzie mam złożyć ten wniosek?

Castaway
06-10-2010, 16:11
Wniosek składasz w Urzędzie Gminy/Miasta. Tak naprawdę to do PnB potrzebujesz tylko uzgodnienia, że działka ma dostęp do drogi.
Inną sprawą jest wykonanie takiego zjazdu i tu już w zależności od urzędnika i warunków może się okazać, że będziesz musiał zrobić projekt zjazdu lub naniesiesz odręcznie kształt zjazdu wraz z opisem na mapce i wystarczy.

piogron
06-10-2010, 17:29
Na razie droga tak naprawde nie istnieje, jest tylko gruntowa. A z kim mam uzgdonić to? Działka jest w MPZP i tam jest napisane,że działka ma dostęp do drogi gminnej.

hydrogenium
06-10-2010, 18:03
Zgodnie z PB każdy zjazd z drogi publicznej (nie ważne czy utwardzona czy nie i do kogo należny) wymaga pozwolenia na budowę. Jednym z elementów potrzebnych do sporządzenia projektu w/w zjazdu z drogi publicznej(oraz uzyskanie pozwolenia na budowę) jest uzyskanie warunków wykonania zjazdu od zarządcy drogi.

Castaway
06-10-2010, 21:01
Na razie droga tak naprawde nie istnieje, jest tylko gruntowa. A z kim mam uzgdonić to? Działka jest w MPZP i tam jest napisane,że działka ma dostęp do drogi gminnej.
Urząd gminy/miasta jakiś wydział budownictwa.


Zgodnie z PB każdy zjazd z drogi publicznej (nie ważne czy utwardzona czy nie i do kogo należny) wymaga pozwolenia na budowę. Jednym z elementów potrzebnych do sporządzenia projektu w/w zjazdu z drogi publicznej(oraz uzyskanie pozwolenia na budowę) jest uzyskanie warunków wykonania zjazdu od zarządcy drogi.

No masz rację, ale jak ja robiłem zjazd w zeszłym roku to napisałem pismo do Urzędu Gminy i musiałem tylko przygotować odręczny szkic zjazdu. Tak zrobiłem, a urzędnik zatwierdził i mogłem zrobić prowizorkę. Teraz chcę wystąpić do Gminy o utwardzenie kawałka drogi i wykończenie zjazdu bo takie rzeczy są możliwe.

hydrogenium
07-10-2010, 05:56
Czyli zamiast warunków wykonania zatwierdził koncepcję zjazdu . Jednak wykonanie zjazdu bez pozwolenia na budowę to samowolka.
Zgodnie z PB zjazd z drogi publicznej to obiekt budowlany kategorii IV więc opłata legalizacyjna to kwota:
50x5x1x500zł=125 tys złotych.
Powiecie, że to przecież tylko głupi zjazd z drogi gminnej, jednak przepisy nie różnicują czy jest to zjazd z krajówki czy z byle jakiej drogi gminnej.
Znam przypadki gdzie społeczny inspektor nadzoru budowlanego (czyli po mojemu życzliwy sąsiad), doprowadził do konieczności rozebrania takiej samowoli.
Czy w takim przypadku nie lepiej dać zarobić 1000 zł projektantowi i uzyskać pozwolenie na budowę ?

laspalmas
07-10-2010, 07:16
Przepisowo to należałoby wystąpić do urzędu gminy/miasta o wydanie warunków wykonania zjazdu, następnie na podstawie wydanych warunków wykonać projekt i przedłożyc do uzgodnienia, po uzgodnieniu można przedkładać w starostwie razem z projektem domu.
Ale spora część urzędów nie stosuje się do tego (czyli w zasadzie działa niezgodnie z prawem) i różnie to wygląda, a w zasadzie im większa gmina tym bardziej jest to sformalizowane i zgodne z prawem. W sporej części gmin wystarczy przedłożyć wraz z wnioskiem uzgodnienia zjazdu i wydaniem zgody na włączenie nieruchomości do drogi gminnej (napisany w zasadzie bez wzoru samodzielnie) mapkę - plan zagospodarowania terenu, na której właściwy urzędnik przybije pieczątkę i wypisze na mapie warunki lub na osobnym piśmie je napisze, koszty znikome i wszystko załatwia się o wiele szybciej.
Generalnie co kraj to obyczaj i ten obyczaj twój kierbud powinien znać.

Castaway
07-10-2010, 08:14
Macie racje obaj. Być może w moim przypadku poszło gładko, dlatego że zjazd robiłem nie bezpośrednio z posesji na drogę gminną, a z drogi gminnej gruntowej i nieutwardzonej na drogę gminną utwardzoną. Po prostu musiałem zrobić dojazd do mojej działki. Na to urząd gminy zezwolił. Z formalnego pkt. widzenia to gmina jako właściciel powinna wykonać projekt i wystąpić o PnB, dlatego chcę wystąpić do nich z wnioskiem o wykonanie kawałka drogi i tego zjazdu.
W sytuacji gdy działka leży bezpośrednio przy drodze gminnej i istnieje konieczność budowy zjazdu to naturalnie PnB jest konieczne.

laspalmas
07-10-2010, 10:24
Macie racje obaj. Być może w moim przypadku poszło gładko, dlatego że zjazd robiłem nie bezpośrednio z posesji na drogę gminną, a z drogi gminnej gruntowej i nieutwardzonej na drogę gminną utwardzoną. Po prostu musiałem zrobić dojazd do mojej działki. Na to urząd gminy zezwolił. Z formalnego pkt. widzenia to gmina jako właściciel powinna wykonać projekt i wystąpić o PnB, dlatego chcę wystąpić do nich z wnioskiem o wykonanie kawałka drogi i tego zjazdu.
W sytuacji gdy działka leży bezpośrednio przy drodze gminnej i istnieje konieczność budowy zjazdu to naturalnie PnB jest konieczne.
Ja się włanczałem w rogę gruntową więc też nikt nie dziwaczył.

Tak coś mi świta że w ustawie o drogach jest zapis że Zarządca drogi ma obowiązek wykonania zjazdu w chwili budowy drogi (więc jeśli kładli by kostkę lub asfalt to mają obowiązek wykonać również zjazdy) w pozostałych przypadkach obowiązek wykonania zjazdu czyli wraz z dokumentacją leży po stronie osoby właściciela działki który chce się przyłączyć do drogi.

laspalmas
07-10-2010, 10:30
Macie racje obaj. Być może w moim przypadku poszło gładko, dlatego że zjazd robiłem nie bezpośrednio z posesji na drogę gminną, a z drogi gminnej gruntowej i nieutwardzonej na drogę gminną utwardzoną. Po prostu musiałem zrobić dojazd do mojej działki. Na to urząd gminy zezwolił. Z formalnego pkt. widzenia to gmina jako właściciel powinna wykonać projekt i wystąpić o PnB, dlatego chcę wystąpić do nich z wnioskiem o wykonanie kawałka drogi i tego zjazdu.
W sytuacji gdy działka leży bezpośrednio przy drodze gminnej i istnieje konieczność budowy zjazdu to naturalnie PnB jest konieczne.

Tak musiałem sobie przeczytać jeszcze parę razy ... ze zrozumieniem. Ty po prostu chcesz żeby gmina wybudowała Ci drogę? Bo jeśli w ich pasie drogowym mają utwardzić część nieutwardzoną wraz z wykonaniem zjazdu to jest nic innego jak budowa drogi (mało istotne jakiej długości odcinek ma być zrobiony).

mikolayi
07-10-2010, 11:52
gmina wykona zjazd w granicach pasa drogowego. Za resztę zjazdu/dojazdu będzie odpowiadać właściciel nieruchomosci do któej zjazd prowadzi

Castaway
07-10-2010, 12:01
Tak musiałem sobie przeczytać jeszcze parę razy ... ze zrozumieniem. Ty po prostu chcesz żeby gmina wybudowała Ci drogę? Bo jeśli w ich pasie drogowym mają utwardzić część nieutwardzoną wraz z wykonaniem zjazdu to jest nic innego jak budowa drogi (mało istotne jakiej długości odcinek ma być zrobiony).

No....ale w związku z tym, że nie było szans na to w tym roku(budżet gminy), a musiałem działać to gmina pozwoliła mi zrobić prowizorkę bazując na mapce ze szkicem. Ot co.

laspalmas
07-10-2010, 12:25
gmina wykona zjazd w granicach pasa drogowego. Za resztę zjazdu/dojazdu będzie odpowiadać właściciel nieruchomosci do któej zjazd prowadzi

Zgadzam się z Tobą, jest tak jak piszesz.

ekmir
20-05-2011, 20:59
A jeśli zjazd z drogi do posesji prowadzi przez działkę (pas zieleni) będacej własnością Gminy - to kto ma inwestować w taki obiekt budowlany jakim jest zjazd?

gkeb
20-05-2011, 21:31
Widzę trochę odkopany temat który mi akurat również pasuje, więc si e przyłączam z pytaniem.
Moja działka jest jedną z wielu wydzielonych z pola. Dojazd do działki jest właśnie przez wydzieloną działkę o charakterze drogi przebiegającej w poprzek pola. Czy ja też muszę występować o pozwolenie na zjazd? Tak naprawdę to będę zjazd miał na drogę prywatną a z niej dopiero na gminną.

ekmir
23-05-2011, 21:44
Kto powinien wykonać zjazd?

Amelia 2
24-05-2011, 10:28
Mnie nie kazali robić żadnego projektu zjazdu, w gminie dali pisemko zatytułowane "zezwolenie na zjazd z drogi gminnej" w którym jest szczegółowo opisane z czego ( przepusty położone na wylanej ławie betonowej), na jakiej głębokości, jakiej szerokości, jaki kąt nachylenia.... zezwolenie ważne 2 lata, opłata 10zł. 2 lata minęły, dom odebrany, porządnego zjazdu brak;) na razie leży rura przepływowa przysypana gruzem i piachem....

Amelia 2
24-05-2011, 10:32
Kto powinien wykonać zjazd?

każdy sam sobie;) chyba że jest to droga robiona na euro 2012 to zrobią aż do bramy;)

mikolayi
24-05-2011, 14:56
kwestie związane ze zjazdami reguluje ustawa o drogach publicznych. Polecam lekturę wątku w moim podpisie

ekmir
03-06-2011, 20:12
każdy sam sobie;) chyba że jest to droga robiona na euro 2012 to zrobią aż do bramy;)

Nie jest to droga na EURO, chociaż dojeżdza się nią do stadionu :)
Art. 29. Wykonanie lub przebudowa zjazdu z drogi do pól uprawnych i zabudowań należy:
1) w wypadku budowy lub modernizacji drogi - do zarządu drogi,
2) w pozostałych wypadkach - do właściciela lub użytkownika gruntów przyległych do drogi, po uzyskaniu zgody zarządu drogi.
Pomiędzy moją posesją, a budowaną/modernizowaną drogą jest działka gminna - więc nie muszę sobie tego zjazdu wykonywać sam :)

justkaaa
09-10-2012, 22:06
Podpowiedzcie mi co w takiej sytuacji. nasz dom jest bezpośrednio przy drodze powiatowej. mamy uzgodnienie wjazdu (które i tak się juz przedawniło) ale nie mamy PnB tegoz wjazdu. Zlozylismy dokumenty o zakończenie budowy i w PINBie nas oświecili, że powinnismy mieć PnB wjazdu. Pan cos napomknął, że można to jakos załatwić, ale nie wiem jak. W czwartek będziemy tam iśc na spotkanie. Doradźcie jak sie tłumaczyc i jakich argumentów używać, żeby przymkneli na to oko, bo może jest taka mozliwość.

promyczek1
23-08-2014, 17:29
Witam, jakie i dla kogo są konsekwencje, w przypadku, urząd nie wyda decyzji na budowę zjazdu z drogi publicznej na posesję w wymaganym 30dniowym terminie.?

Elfir
23-08-2014, 18:12
możesz się poskarzyć do urzędu nadzorującego