PDA

Zobacz pełną wersję : 15 czy 20 cm styropianu?



Strony : [1] 2

nodan
06-10-2010, 23:17
Czy różnica w ociepleniu ściany z betonu komórkowego 24cm styropianem 20cm będzie warta świeczki czy pozostać przy 15cm? Chodzi też o porównanie co do poniesionych kosztów czyli zysku energetycznego

ślimak69
07-10-2010, 10:46
Ja nic nie liczyłem dobierając grubość ocieplenia i zakupiłem 20, jest to najgrubszy styropian jaki da się bezproblemowo zamontować. Powyżej zaczynają się problemy z kotwami ja mam 30 cm (dłuższych nie spotkałem), teoretycznie można kotwę schować w styropian... Nie za bardzo się też da więcej ze względu na systemy klejenia dopuszczają one np bolix max 20cm.
Dla mojej ilości styropianu różnica (15 zamiast 20) wyniosła by ok. 1700 PLN i stanowi ok 12% kosztów materiałów do wykonania ocieplenia. Jeśli jeszcze policzyć robociznę to wychodzi że procentowo niewiele więcej będzie to kosztować.
Trzeba się liczyć z tym, że koszty energii grzewczej będą rosnąć i wyliczenia dzisiaj nijak się będą miały do wyliczeń za 10 lat.

nodan
07-10-2010, 12:10
Za mało danych, by udzielić sensownej odpowiedzi.
Jaki beton komórkowy ? Jaki styropian ? Czym chcesz grzać ?

Generalnie i pomijając bicie piany na temat zwrotu inwestycji: nie ma takiej grubości izolacji cieplnej, które nie warto by było dodać.
Zyski będą zawsze.
Raz większe, raz mniejsze - zależy to od wielu czynników.

Stać Cię (różnica w cenie to tylko te 5 cm., robocizna i pozostałe materiały takie same), daj 20 cm.
Ja osobiście bym się nie zastanawiał i te 5 cm. dołożył, bez względu na wszystko.

pzdr

Dom parterowy 116m2, poddasze nieużytkowe, ogrzewanie gazowe, podłogowe. Hmm no właśnie jakość i producent materiałów też pewnie mają znaczenie- gapa nie pomyślałem. Odzysk ciepła i wymianę ma wspomagać rekuperator.

atika
07-10-2010, 13:41
No jeśli tak, to posłuchaj faceta, który mieszka w domku parterowym.

Na strop wysyp z 0,5 metra (to nie żart) granulatu wełny, zwłaszcza jeśli będzie on wylany. Jak ma być drewniany to ze 30-40 cm.. (ale lepiej wylej ten strop, nie wiem na jakim jesteś etapie). Granulat wełny jest o połowę tańszy niż wełna z rolki uznanych producentów, więc 0,5 m. = 0,25 m. cenowo. Albo kup wełnę Castoramy po 8,93 zł. za 15 cm. i ułóż w 3 warstwach.


Ja tez będę budowała parterówkę.
Dach+strop z wiązarów.
Jeśli wysypię ten granulat to co dalej ?? co na to idzie?? Rozumiem, ze robię wiązary+na to deski lub płyta OSB i na to granulat ??

No i co z rozwiązaniem - 15cm wełny między belki wiązarów - dolny pas od stropu + deski/osb i na to 30cm wełny - mówię tu o Twoim tanim rozwiązaniu Castorama.
No i w tej sytuacji co dalej ?? Jak"zakończyć" podłogę by można po niej było chodzić, wsadzić jakies kartony ??

atika
07-10-2010, 14:23
Skoro ma być drewniany.....
Na pewno nie chcesz lanego ?........

Drewniany.
Ja bym zrobił tak. Dolny pas wiązara tworzący strop nad parterem, jego góra, stanowiłaby punkt 0.
Na nim płyty OSB najlepiej niezbyt szczelnie, można je też nieco podziurawić, aby umożliwić ewentualnej wilgoci ujście.

Tutaj zadałbym sobie pytanie, jak grubej izolacji cieplnej wymagamy, jak chcemy uzyskać wsp. przewodzenia cieplnego tej przegrody ??
Od tego zależy jak - w założonym przykładzie - obniżymy na wieszakach podwieszany sufit z KG ???
Jeśli chcemy wysypać 40 cm. granulatu wełny, od punktu 0 obliczamy 40 cm. i na tej wysokości podwieszamy sufit z KG. Jeśli pomieszczenie robi się za niskie podnosimy ścianę o pustak, tak by nam pasowało. Ja mam 2,7 m.
Na KG wysypujemy granulat aż do punktu 0. UWAGA: ruszt pod KG musi być b. solidny (patrz przypadek Piczmana).
Mamy tanio, ciepło i wygodnie na poddaszu.

pzdr

Dzięki.
Teraz wszystko jasne.
Myślałam wcześniej że wysypywałeś granulat na tym "pkt 0" i nie wyobrażałam sobie jak to zrobić ;)...blondynka...

Choć ja bym jednak nie chciała dodawać pustaków, a opuszczanie sufitu o 30 cm to stanowczo za dużo - może jednak da się ułożyć wełnę na płytach osb lub wysypać ten granulat - jakieś 20 cm i na to dać jeszcze jedną warstwę płyt?? lub deski?? ma to sens ??

A strop drewniany - są wiązary - one dają mi to że w domu nie mam ścian nośnych - lanym stropem nie osiągnę rozpiętości 16m bez nośnych ścian.
2 przy wiązarach zresztą nie ma jak wylać stropu - sama konstrukcja daje nam stropo-dach...

atika
07-10-2010, 21:06
Da się. Pomyśl ile i gdzie chcesz mieć ten składzik na duperele. Na całym poddaszu na punkcie 0 układasz płyty OSB. Powiedzmy, że na 20 m.kw. chcesz mieć składzik. Układasz w tym miejscu, twarde płyty wełny i przykrywasz ponownie OSB. A wokół morze granulatu..............
Grubość płyt i granulatu może, ale nie musi być taka sama.

pzdr

Bardzo dziękuję za radę.

Zrobię najprawdopodobniej tak. Wiązary - od doły na stelażu płyta GK - na nią 15cm między deski normalnej wełny. Na to płyta OSB i na nią jeszcze z 15-20 cm granulatu, a w miejscu "kartonowni" twarde płyty wełny z płytą OSB na wierzchu...

Nodan - sory za prywatę w Twoim wątku ale moze Tobie,lub innym też sie przydadzą te porady ;)

nodan
08-10-2010, 00:45
Nic nie szkodzi :) Przecież oto w idei forum chodzi :). Dużo ciekawych rzeczy , na pewno skorzystam z rad

fenix2
13-10-2010, 17:16
@nodar a w jakiej odległości dom stoi od granicy ? Bo jak równe 4m to może być problem jak zwiększysz o 5cm.

atika
14-10-2010, 09:45
Odradzam.
Tak prosto to nie ma.
Izolatorem jest powietrze SZCZELNIE zamknięte w pewnej strukturze. Tak jest w styropianie, tak jest w wełnie, tak jest w materiałach poryzowanych przeznaczonych do wznoszenie ścian (ceramika, beton komórkowy).
Jak to powietrze nie zostanie szczelnie związane, następuje konwekcja i struga ciepła rusza, do góry. Jak na tej górze napotka kolejną warstwę wełny (u Ciebie tak ma być) zacznie szukasz ujścia po bokach oraz wykorzystując do tego każdą szczelinę. A na wentylowanym poddaszu nie unikniesz nieszczelności i wpuścisz - siłą rzeczy - między jedną, a drugą warstwę wełny powietrze. W zimie bardzo zimne powietrze.
Aby określona przegroda miała odpowiedni opór cieplny najlepiej by była ciągła.

pzdr


Piszę dopiero teraz bo nie wiem dlaczego ale nie miałam powiadomienia a nowym poście....

Rozumiem z tego, że bez sensu jest utykanie wełny między NIDĘ a OSB ?? lepiej całość te 30-40cm ułożyć na strychu na płytach ?? Kurde ten temat jakoś do mnie nie dociera - więc przepraszam, że trzeba mi wykładać jak 4 latkowi w przedszkolu.

pawelpiwowarczyk
14-10-2010, 14:22
Będę miał podobną konstrukcję domu, jak atika - parterówka z wiązarami tworzącymi jednocześnie strop, z tym że poddasze będzie na tyle duże, że chciałbym wykroić w nim dwa ekstra pokoje, małą łazienkę i graciarnię.
Tyle, że w pierwszym etapie na pewno poddasze będzie nieużytkowe.

Ciekawa koncepcja z granulatem.
Rozumiem, że w porównaniu do klasycznej waty w rolce takie rozwiązanie jest tańsze.
A jak z właściwościami wygłuszającymi (przy poddaszu częściowo użytkowym ma to już znaczenie)?

pawelpiwowarczyk
15-10-2010, 09:28
Granulat ma tą zaletę, że dość szczelnie wypełni Ci przestrzeń nie pozostawiając mostków termicznych trudnych do wyeliminowania, gdy wełnę z rolki układa się pomiędzy wiązary.pzdr

Ja dolny pas wiązarów będę miał w postaci kratownicy:
http://i52.tinypic.com/15yc9q8.jpg
W niej będą poprowadzone instalacje (rury WM, kable prądowe, odpowietrzenie kanalizy, pewnie rurki instalacji poddasza), więc będzie tam niezły galimatias.
Pasuje mi zasypanie wszystkiego granulatem.
Zastanawiam się jak szczelnie zamontować folię paroizolacyjną od góry płyt GK tworzących strop.

Na myszy proponuję to:
http://www.hodowlany.pl/i470_Lapka_zywochwytna_na_gryzonie_myszy_i_szczury __klatka_29_cm.html
Od dwóch lat mam coś takiego. Pozwala mi to zachować pozory humanitaryzmu, choć pewnie mysz wypuszczona teraz na pole nie ma wielu szans.

janek17
17-10-2010, 20:36
Witam, jak dajesz izolację to obowiązkowo musisz dać folię,która powstrzyma przenikanie wilgotnego powietrza z niższej kondygnacji. Na folię dajesz izolację. NIE MOŻESZ ZAMYKAĆ OD GÓRY SZCZELNIE IZOLACJI ZIMNE POWIETRZE MUSI SIĘ PORUSZAĆ SWOBODNIE PO WIERZCHNIEJ WARSTWIE IZOLACJI. Zamknięcie szczelnie izolacji powoduje powstawanie punktu rosy. Tworzenie punktu rosy to katastrofa, która ujawni się po latach użytkowania. niektórzy FORUMOWICZE zapomnieli o prawach FIZYKI.

POZDRAWIM

MORHOT
17-10-2010, 21:00
No to 15 czy 20 cm tego styropianu?
Warto? Umie ktoś policzyć oszczędność w ogrzewaniu gazem z rurki dla średniego domu (180m2 z użytkowym poddaszem, ściany z porothermu 25) ?
Bo dodatkowy koszt inwestycji policzyć łatwo...

janek17
17-10-2010, 22:07
Witam , mój poprzedni wpis był do innego forum pomyłkowo wpisałem go tutaj PRZEPRASZAM, jeżeli chodzi o grubość styropianu na ścianę z betonu komórkowego występuje problem. Wrzuciłem Twoje dane tj. grubość ściany i styropian program pokazał mi że wystąpi punkt rosy. Podałem 24cm beton kom. 15 cm styropian dało następujący wynik: wytrąci się woda w ciągu 60 dni zimowych w ilości 30g/m2 , osuszenie ściany w okresie ciepłym tj.powyżej 12st C nastąpi w ciągu 8dni. Punkt rosy wystąpi w styropianie na głębokości licząc od zewnątrz ok 7 cm grubości ok 18cm. Po zwiększeniu grubości styropianu na 20 cm dało następujący wynik: Wytrąci się woda w ciągu 60dni zim. w ilości 10g/m2, na osuszenie ściany potrzeba będzie 6dni. punkt rosy wystąpi w styropianie na głębokości 4 cm i będzie sięgał w głąb 11 cm mierząc od zewnętrznej strony. Myślę że wszystko przemawia za styropianem grubszym, chociaż nie jest to rozwiązanie optymalne.

Pozdrawiam

janek17
18-10-2010, 16:59
Witaj MORHOT, na Twoje pytania nikt nie odpowie nie ma takich szans.Nie podajesz praktycznie nic o budynku np: jakie masz okna, drzwi, strop, dom podpiwniczony ? jakie tynki i ich grubość, głębokość wód gruntowych, w jakiej części polski mieszkasz i jeszcze wiele innych czynników ma wpływ na zużycie energii. Jeżeli wszystkie parametry podasz budynku to i tak nikt Ci nie będzie robił za friko. Te rzeczy wyliczają projektanci jak projektują budynek. Kupując projekt należało spytać czy są wyliczenia strat energii w budynku.
Pozdrawiam

aadamuss24
18-10-2010, 19:43
Dziesięć lat temu ludzie ocieplali 5 cm i dziś żałują, że tylko 5 cm dawali. Daj 20 cm i będziesz miał mniejsze wyrzuty sumienia :) pozdr adam

MORHOT
18-10-2010, 20:15
Dziesięć lat temu ludzie ocieplali 5 cm i dziś żałują, że tylko 5 cm dawali. Daj 20 cm i będziesz miał mniejsze wyrzuty sumienia :) pozdr adam

Tym tokiem myślenia właśnie się kieruję...

fenix2
18-10-2010, 22:20
Dziesięć lat temu ludzie ocieplali 5 cm i dziś żałują, że tylko 5 cm dawali. Daj 20 cm i będziesz miał mniejsze wyrzuty sumienia :) pozdr adam

Pewnie za 10lat będą lepsze materiały i technologie.

rania
19-10-2010, 20:53
Pewnie za 10lat będą lepsze materiały i technologie.

Oczywiscie, ale ten kto buduje teraz juz z nich nie skorzysta. Bo czy bedziesz za 10 lat wymienial tradycyjny styropian na "nowy super produkt"? Chyba, ze czekasz 10 lat na te nowe materialy...

P.S. Ja sie zastanawiam czy 25 cm styropianu czy 30. Hmmm, chyba dam 30.

aadamuss24
19-10-2010, 22:16
Coraz wiecej jest takich co daja 20 do 50 cm i coraz mniej to dziwi. pozdr adam

MORHOT
24-10-2010, 09:58
Takie zgrubne obliczenia... Obliczamy różnicę w stratach ciepła przez ściany zewnątrzne.
Założenia:
Powierzchnia ścian zewnętrznych domu 245m2
Współczynnik przewodzenia ciepła styropianu 0,036 W/mK
Koszt 1 kWh (gaz z rurki) 0,15 zł
Cena 1m3 styropianu 130 zł
Ściana Porotherm 25 na zwykłej zaprawie

Koszt ocieplenia 10 cm styropianu = X, roczny koszt ogrzewania domu = Y
Koszt ocieplenia 15 cm styropianu = X + 1600 zł, roczny koszt ogrzewania domu = Y - 368 zł --> zwrot za 4,3 roku
Koszt ocieplenia 20 cm styropianu = X + 3200 zł, roczny koszt ogrzewania domu = Y - 577 zł --> zwrot za 5,5 roku
Koszt ocieplenia 25 cm styropianu = X + 4800 zł, roczny koszt ogrzewania domu = Y - 683 zł --> zwrot za 7,2 roku
Koszt ocieplenia 30 cm styropianu = X + 6400 zł, roczny koszt ogrzewania domu = Y - 785 zł --> zwrot za 8,1 roku
Koszt ocieplenia 40 cm styropianu = X + 9600 zł, roczny koszt ogrzewania domu = Y - 918 zł --> zwrot za 10,4 roku

Zakładając trwałość elewacji i styropianu 20 lat (a pewnie wytrzyma więcej) to zwiększanie grubości sytropianu OPŁACA SIĘ !

aadamuss24
24-10-2010, 14:37
Biorąc jeszcze pod uwagę okresowy spadek kaloryczności gazu to jeszcze bardziej się opłaca :)

KrzysztofLis2
24-10-2010, 18:22
I zmiany jego cen i inflację. :)

MORHOT
24-10-2010, 18:51
no tak, ale to przesunie wynik jeszcze bardziej w stronę OPŁACA SIĘ :-D

bdan
25-10-2010, 06:47
A kiedy zwrócą się te same grubości szarego styropianu ? Czy warto ponieść ten koszt

bdan
25-10-2010, 08:04
Okna będą montowane niestety z licem muru ( 1 cm poza lico), miejsce by było ale w projekcie mamy 20 cm i tak już raczej pozostanie, bo okna byłyby za bardzo "wsunięte". Teraz tylko dylemat czy iść w wysokie koszty szargo styro. Ogrzewanie gazem.

bdan
25-10-2010, 10:46
Będzie rekuperator; co do styro to mamy jeszcze czas do jesieni przyszłego roku, zobaczymy jak z cenami, może różnica w cenie zmaleje ;)

bdan
25-10-2010, 11:27
Z tym sondowaniem to też nie jest tak prosto, bo z jednej strony myślę, żeby kupić zimą, bo może będą obnizki cen a z drugiej strony może konkurencja w szarych wymusi niższe ceny w terminie późniejszym. Ale jakbyś coś wiedział o promocjach to dawaj znać

kamyk68
25-10-2010, 11:49
Ja ostatnio kupowałem np.Platinium plus z Termoorganiki 20cm z frezowany po 168zł m3

janek17
28-10-2010, 22:27
Witaj MORHOT, widzę że się zmobilizowałeś i policzyłeś straty!!!!!!!!!!!!
W Twoich kalkulacjach ze styropianem nie uwzględniłeś powstawania punktu rosy. Przy położeniu styropianu przy grubości i 40 cm, powstanie punkt rosy o szerokości ok. 15 cm.
Pozdrawiam

bdan
29-10-2010, 06:33
Ja ostatnio kupowałem np.Platinium plus z Termoorganiki 20cm z frezowany po 168zł m3

A gdzie ten styropian w takiej cenie

MORHOT
29-10-2010, 06:37
janek17 - przyznam, że nie zgłębiłem tego zjawiska. Rozumiem, że masz na myśli punkt rosy 15 cm od zewnętrznej powierzchni ściany?
Czyli max. bezpieczna grubość styro wg Ciebie, to 30 cm?

kamyk68
29-10-2010, 09:18
A gdzie ten styropian w takiej cenie


Best -Bud koło Kołbieli woj .mazowieckie

janek17
29-10-2010, 15:57
janek17 - przyznam, że nie zgłębiłem tego zjawiska. Rozumiem, że masz na myśli punkt rosy 15 cm od zewnętrznej powierzchni ściany?
Czyli max. bezpieczna grubość styro wg Ciebie, to 30 cm?

Witaj MORHOT,
opieram się na programie, który wylicza straty ciepła poprzez ściany z uwzględnieniem powstawania punktu rosy. Można użyć innych materiałów poza zwykłym styropianie. Jest to program z niemieckiego instytutu i mam nadzieję że nie wprowadza w błąd. Próbowałem dać izolację od wewnątrz nie przyjmuje takiego rozwiązania. Uważam że jest to dobry program i można się na nim wzorować. W/g mnie optymalna grubość to jest 30 cm.
Pozdrawiam

MORHOT
29-10-2010, 16:06
Ja pytam tylko hipotetycznie - więcej niż 30 i tak nie dam, a może się skończy na 20... mniej na pewno nie.

janek17
29-10-2010, 18:48
Ja pytam tylko hipotetycznie - więcej niż 30 i tak nie dam, a może się skończy na 20... mniej na pewno nie.

Halo MORHOT,
nie wiem jaką masz cegłę, ale ja zrobiłem taką symulację:

1. tynk wapienno-gipsowy grubość 1 cm
2. poroton T7 produkowany od 2008 grub. 24cm
3. wełna kamienna grub. 20 cm
4. przerwa z ruchomym powietrzem 3 cm
5. płyta OSB 2 cm
6. tynk twardy 1 cm
i to daje mi wartość U=0,11W/mqK.
Przy tej opcji nie powstaje punkt rosy. W punkcie 4 jest przerwa należy na dole ściany w przerwie zainstalować nawiewniki, a w górnej części wywiewniki co zabezpieczy ścianę przed wilgocią. Tak ja bym zrobił w swoim budynku. Musisz sam poszukać opcji, która dla Ciebie będzie optymalna pod względem finansowym i wartościami U.
Pozdrawiam

_FIX_
30-10-2010, 10:27
Ja pytam tylko hipotetycznie - więcej niż 30 i tak nie dam, a może się skończy na 20... mniej na pewno nie.

Jak chcesz dawać 20 cm do zainwestuj w grafitowy/szary np o współczynniku deklarowanym 0,031

MORHOT
30-10-2010, 14:54
Tia, a kalkulatora to ja nie mam?
20 cm zwykłego styropianu = ok 6000 zł
20 cm megacudownego, szarografitowego w kropkociapki i co tam jeszcze = 9500, co odpowiada 24 cm zwykłego...
Za 24 cm zwykłego zapłacę poniżej 7500, a te 4 cm mniej na grubości ściny różnicy mi nie zrobi.

Wniosek styropian "ciepły" jest nieproporcjonalnie droższy w stosunku do tego o ile jest lepszy...

janek17
30-10-2010, 21:52
bardzo optymistyczny wynik ci wyszedł, ta wełna to z lambda 0,03 ??

Witaj mpoplaw,
nie wełna ma lambdę 0,04, ale jest poroton T07 gdzie lambda jest 0,07. Dlatego wyszedł tak dobry wynik.

Pozdrawiam

Katarzyna S
31-10-2010, 22:04
Czy różnica w ociepleniu ściany z betonu komórkowego 24cm styropianem 20cm będzie warta świeczki czy pozostać przy 15cm? Chodzi też o porównanie co do poniesionych kosztów czyli zysku energetycznego

Są metody określania optymalnej ekonomicznie grubości izolacji – statyczna SPBT i dynamiczna NPV. Jeżeli chcesz uwzględniać aktualne ceny energii to użyj metody statycznej – grubości docieplenia będą mniejsze, a jeżeli chcesz uwzględnić wzrost cen energii to wybierz metodę dynamiczną – grubość izolacji będzie większa. Generalnie takie wyliczenia robią audytorzy energetyczni.

JurekM
01-11-2010, 11:46
Witajcie!
Też miałem taki myśli ale w rezultacie zdecydowałem się na 16 cm szarego o lambda 0,3 zamiast 20 cm zwykłego.
"Troszkę" drożej, ale lepiej wygląda grubość za oknem jak ma się okna zlicowane ze ścianą.
pozdrawiam

rafal190
01-11-2010, 17:21
nie wełna ma lambdę 0,04, ale jest poroton T07 gdzie lambda jest 0,07. Dlatego wyszedł tak dobry wynik.

Chyba coś Ci się pomieszało... skoro ten T07 ma lambde 0,07 to znaczy, że jest gorszy od wełny.. wełna ma opór cieplny przy grubości założonych 24 cm R=6 co daje współczynnik przenikania na poziomie U=0,16; dla T07 gr 24 opór wynosi zaledwie 3,42 a to daje U=0,29.

janek17
01-11-2010, 19:18
Chyba coś Ci się pomieszało... skoro ten T07 ma lambde 0,07 to znaczy, że jest gorszy od wełny.. wełna ma opór cieplny przy grubości założonych 24 cm R=6 co daje współczynnik przenikania na poziomie U=0,16; dla T07 gr 24 opór wynosi zaledwie 3,42 a to daje U=0,29.

Chyba nie,

wełna ma R=6, mqK/W lambda dla wełny jest 0,04 (W/mK) U= 0,16 W/mqK
proton T7 produkowany od 2008r R=3,429 mqK/W, lambda 0,07 (W/mK) U= 0,27 W/mqK
Dane zaczerpnięte z niemieckich źródeł myślę że są wiarygodne. Jak widzisz nasze dane prawie się pokrywają. poroton jest napewno gorszy od wełny. Nie wiem skąd wziąłeś wartość U=0,29 W/mqK ? u mnie wyszło jak wyżej podałem.

pozdrawiam

rafal190
01-11-2010, 21:04
Chyba nie,

poroton jest napewno gorszy od wełny

Ależ ja właśnie to napisałem, że T07 jest gorszy.

R (opór)= d/lambda ... =0,24/0,07 = 3,4285 == 3,43 ... U(współczynnik przenikania) = 1/R = 0,29 [W/(m2K). A teraz sam policz sobie dla wełny.. d - to grubość materału w metrach. I tak dla Twojej informacji... im mniejsza lambda tym lepiej...

_FIX_
02-11-2010, 09:59
Tia, a kalkulatora to ja nie mam?
20 cm zwykłego styropianu = ok 6000 zł
20 cm megacudownego, szarografitowego w kropkociapki i co tam jeszcze = 9500, co odpowiada 24 cm zwykłego...
Za 24 cm zwykłego zapłacę poniżej 7500, a te 4 cm mniej na grubości ściny różnicy mi nie zrobi.

Wniosek styropian "ciepły" jest nieproporcjonalnie droższy w stosunku do tego o ile jest lepszy...
Zapomniałem dodać, że zamiast 20cm - 0,036 możesz dać 16cm - 0,031. Jak sam napisałeś: Wniosek styropian "ciepły" jest nieproporcjonalnie droższy w stosunku do tego o ile jest lepszy.. No niby tak, ale ściana jest cieńsza, ładniej wygląda. Rozumiem, że raczej zależy Ci na kasie niż wyglądzie. W sumie to i tak chcesz kupić dosyć dobry styro (0.036 ) , bo większość ludzi kupuje 0.042 (który w ogóle nie powinien być stosowany na elewacje) i myślą, że jak dadzą 20 cm to będzie super ciepło. heh Nie wszyscy umieją liczyć i zapominają, że styropian kupuje się na m3.

MORHOT
02-11-2010, 12:26
BTW - chyba dośc trudno dostać długie kołki do styro powyżej 20 cm, a jak juz są, to są dużo droższe.
Mam rację?

_FIX_
02-11-2010, 13:12
Można bezproblemowo kupić w dobrych hurtowniach z materiałami do elewacji. Występują o średnicy 10mm i rzadko spotykane 12 mm (mniej się gną i łamią podczas wbijania, ale są sporo droższe w porównaniu do 10mm).

tank102
02-11-2010, 19:47
Tylko Termoorganika i styropian Patinum - ja dałem 20 cm , dla siebie nie ma co oszczędząć
System STO docieplenia

byggmol
02-11-2010, 21:51
Witam wszystkich,

Za rok zaczynam budowe i chce przemyleć wszystko wcześniej. Powiedzcie mi, czy będzie trudno zejsc do domu 4,5 litrowego zakładająć że;
1.Projekt Mateusz z archipelagu, 175m2, parter z poddaszem użytkowym, http://www.archipelag.pl/projekty-domow/mateusz/?Kind=1&Name=mateusz&ProjectMirror=1&SearchForm=1

2.Usytuowanie domu dobre tzn. salon i większość pokoji od płd. zach.,a kuchnia, wejscie, garaż, pralnia(w projekcie pokój obok garażu, garaż wsune 1m w głąd bo dzialka wąska i tam bedzie pralnia), od płn. zach.,
3. Będzie reku na 100, dwa kominki wentyl. out, kominek w salonie zostaje,
4.Na dachu dwa połaciowe, od zach, od południa, duże przeszklenia zostaną, okna założe trzy szybowe z roletami zewnętrznymi,
5. Fundamenty czy płyta fundam.?Tu mam ból głowy, nie wiem co wybrać , dla domu 4 litrowego, lepiej płyte czy nie koniecznie jezeli koszt bedzie dużo wiekszy
6.Ściany hmm nie problem moge wydać 2 lub 3000 tys wiecej na styropian,
np. 25 cm i pustak ceramiczny, czy beton komórkowy i wełna, i czy pod dach wystarczy 30cm?
7. Dom nie podpiwniczony, badania deolog. jeszcze przedemną ale możliwy wysoki poziom wód gruntowych, blisko rzeki
8. Ogrzewanie planuje gazem.

To mój pierwszy taki post więc prosze o wyrozumialość, tematy o płycie fund., ociepleniu śledze pilnie, ale mam kompletny mętlik na razie więc jestem z wami:yes::sleep: ,

pozdrawiam Bart

MORHOT
03-11-2010, 09:05
Widzisz, nie wiedziałem...
Do tej pory WSZYSTKIE elewacje w BSO widziałem kołkowane.
Zresztą będę spał spokojniej jak troche tych kołków będzie... Skoro wszyscy dają....
Poza tym wiesz, że z wykonawcą (bo sam przeca sobie tego nie położę, mimo że wiele planuję zrobić sam) i z jego solidnością może byc różnie...

aadamuss24
03-11-2010, 14:51
U siebie planowałem nie kołkować, ale jak zobaczyłem, że co któryś tam styro się odkleja to kołkowałem na zakrętach :) pozdr adam

rafal190
03-11-2010, 18:12
Z ciekawostek to mogę podpowiedzieć, że obecnie już są kleje które mają aprobaty na mocowanie izolacji bodaj, że do 25 m bez kołkowania. Przy czym są oczywiście znacznie droższe.

tfor
04-11-2010, 05:38
.........................................metodzie klejenia tylko na placki kleju...................................

widziałem ostatnio, jak facet kładł klej na styropian nie plackami tylko na cała płaszczyznę dużymi zębami wyrównując. Tłumaczył się, że plackami można połozyć nierówno styro a na zęby zawsze będzie równo. Co Wy o ty sądzicie?

MORHOT
04-11-2010, 06:45
mpoplaw wrzuć prosze jakiś schemacik, w których miejscach powinien być położony klej na płytę w systemie "na wianki"

aadamuss24
04-11-2010, 07:24
po obwodzie na całości płyty i placki na środku :)

tfor
04-11-2010, 07:48
na wianki też wyjdzie równo bez klawiszowania, i kleju mniej pójdzie a będzie wystarczająco mocno, choć powiedzmy sobie szczerze kto bogatemu zabroni

wianki i placki musza być grubiej niż położenie na cąłości, wiec nie wiem skad masz wiedze, że wiecej kleju wejdzie i bogaty tylko może.
http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,878/Itemid,38/

aadamuss24
04-11-2010, 13:01
Tylko, że po całości to ściana musi być idealnie równa, chyba, że szlifowanie całego styropianu. pozdr adam

kurt76
04-11-2010, 13:48
ja ocieplalem bez kolkowania, styro 25 cm, klej ceresit ZU

krzysztof czajka
04-11-2010, 18:53
panowie a jaka grubość styropianu jeżeli chciałbym dom ogrzewać kominkowo?

fenix2
04-11-2010, 19:01
20-30cm
strop 50cm

byggmol
04-11-2010, 19:02
Ponawiam post

Witam wszystkich,

Za rok zaczynam budowe i chce przemyleć wszystko wcześniej. Powiedzcie mi, czy będzie trudno zejsc do domu 4,5 litrowego zakładająć że;
1.Projekt Mateusz z archipelagu, 175m2, parter z poddaszem użytkowym, http://www.archipelag.pl/projekty-do...1&SearchForm=1

2.Usytuowanie domu dobre tzn. salon i większość pokoji od płd. zach.,a kuchnia, wejscie, garaż, pralnia(w projekcie pokój obok garażu, garaż wsune 1m w głąd bo dzialka wąska i tam bedzie pralnia), od płn. zach.,
3. Będzie reku na 100, dwa kominki wentyl. out, kominek w salonie zostaje,
4.Na dachu dwa połaciowe, od zach, od południa, duże przeszklenia zostaną, okna założe trzy szybowe z roletami zewnętrznymi,
5. Fundamenty czy płyta fundam.?Tu mam ból głowy, nie wiem co wybrać , dla domu 4 litrowego, lepiej płyte czy nie koniecznie jezeli koszt bedzie dużo wiekszy
6.Ściany hmm nie problem moge wydać 2 lub 3000 tys wiecej na styropian,
np. 25 cm i pustak ceramiczny, czy beton komórkowy i wełna, i czy pod dach wystarczy 30cm?
7. Dom nie podpiwniczony, badania deolog. jeszcze przedemną ale możliwy wysoki poziom wód gruntowych, blisko rzeki
8. Ogrzewanie planuje gazem.

To mój pierwszy taki post więc prosze o wyrozumialość, tematy o płycie fund., ociepleniu śledze pilnie, ale mam kompletny mętlik na razie więc jestem z wami ,

pozdrawiam Bart

aadamuss24
05-11-2010, 00:29
Hej. Południowy zachód to ładne widoki i ciepło latem. Zimą słońce już tam nie dochodzi. Okna połaciowe trudne do ocieplenia. Płyta będzie droga. pozdr adam

jarett
07-11-2010, 10:08
Takie zgrubne obliczenia... Obliczamy różnicę w stratach ciepła przez ściany zewnątrzne.
Koszt ocieplenia 10 cm styropianu = X, roczny koszt ogrzewania domu = Y
Koszt ocieplenia 15 cm styropianu = X + 1600 zł, roczny koszt ogrzewania domu = Y - 368 zł --> zwrot za 4,3 roku
.....


Zdradź no humaniście jakim to wzorem/kalkulatorem/sposobem policzyłeś? Bo chciałbym to zrobić dla swojego przypadku. Stoję przed podobnym dylematem. W projekcie mam 12cm, chcę dać 15 cm, ale właściwie bardziej interesuje mnie manipulacją lambdą bo już nie chce iść w 20 cm (estetyka). Pogrubianie styropianu to być może opłacalny interes, ale czy zamiana 15cm 042 na 15cm 031 nadal wygląda tak kolorowo?

Generalnie potrzebuje sposobu na policzenie oszczędności przy zmianie U ściany. A nawet nie ściany a przegrody (jak policzyć U dla podłogi na gruncie?).

byggmol
07-11-2010, 11:48
http://www.styropiany.pl/index.cgi?oper=1&kod=kalkulator

kalkulator, możesz obliczyc U sciany,

pozdrawiam

jarett
07-11-2010, 12:11
U ściany to ja daję radę policzyć. Interesuje mnie jak policzyć ile energii oszczędzę (ile mniej gazu spalę) jeśli moja ściana będzie miała U=0.17 zamiast 0,21.

byggmol
07-11-2010, 12:44
Aha no ieszcze masz to: http://www.styropiany.pl/poradnik/ABC_izolacji_ze_styropianu.pdf, bardzo fajne info i wzory , plus opis jak mozna zrobic , to powinien byc niezbednik dla tych co chca tu pytać, wcześniej trzeba tam zajrzeć, kolega wyżej wrzucił zresztą link jak widze

jarett
07-11-2010, 12:46
Audytor - chodzi oczywiście o ten program komputerowy?

OK, dzięki chłopaki - zawalcze z tym i zobaczę co mi wyjdzie.

HenoK
07-11-2010, 13:14
audytor OZC potrafi to w biegu przeliczać i jest w dodatku tak mądry że robi to z indywidualnym podejściem dla każdego domku z osobna

co do styropianów to można je porównywać zwyczajnie z proporcji procentowej, czyli jeśli jakiś styropian ma o 10% lepszą lambdę to automatem nie morze być droższy o więcej niż 10%
Można i bez Audytora OZC. Trzeba tylko znać średnią temperaturę zewnętrzną w sezonie grzewczym i średnią temperaturę w pomieszczeniach.
Tę pierwszą można odczytać dla Wrocławia np. stąd : http://polish.wunderground.com/NORMS/DisplayIntlNORMS.asp?CityCode=12424&Units=metric
Z tych danych dla poszczególnych miesięcy możesz policzyć straty ciepła, a stąd już blisko do kosztów.

jarett
07-11-2010, 15:38
Można i bez Audytora OZC. Trzeba tylko znać średnią temperaturę zewnętrzną w sezonie grzewczym i średnią temperaturę w pomieszczeniach.

i co z nimi zrobić.
Pobawiłem się Audytorem ale to zdecydowanie przekracza moją cierpliwość, umiejętności i potrzeby.
Potrzebuję tylko prostej informacji - przez metr ściany ocieplonej styro 042 ucieka mi X ciepła i odpowiada to ilości gazu równej Y.
i to samo dla ściany ocieplonej innym styropianem.

HenoK
07-11-2010, 16:31
i co z nimi zrobić.
- średnia temperatura zewnętrzna dla Wrocławia w sezonie grzewczym to +2-3st. C.
- temperatura wewnętrzna +21st. C,
- długości sezonu grzewczego ~200dni,
- U=0,17W/(m2K), straty w sezonie grzewczym ~15kWh/m2 przez sezon grzewczy, czyli ~1,6m3 gazu
- U=0,21W/(m2K), straty w sezonie grzewczym ~18,6kWh/m2 przez sezon grzewczy, czyli ~2,0m3 gazu.
Przeliczenie z kWh na m3 gazu zależy od sprawności instalacji grzewczej.

rafal190
07-11-2010, 16:34
Bilans energetyczny jest robiony dla pełnego roku a nie dla 1 m2 i ilości gazu (zależnej również od sprawności instalacji grzewczej, rokładu pomieszczeń i wielu innych czynników). Uwzględnia przy tym zarówno zyski jak i straty a gdyby określenie ile zarobie na tym, że dopłace X złotych do izolacji było takie proste to ludzie nie musieli by się uczyć tego przez kilka lat i nie brali by za to pieniędzy tylko każdy sam by sobie brał kalkulator w domu i robił proste równanie. Jeżeli ktoś mówi, że zrobienie takiego bilansu (w pełni poprawnego) jest proste to albo jest już inżynierem i robi to od jakiegoś czasu albo nie ma o tym kompletnie pojęcia. Niestety z doświadczenia częściej występuje drugi przypadek.

jarett
07-11-2010, 16:37
Hmm w tekście do którego link wkleił byggmol znalazłem takie stwierdzenie:

W uproszczeniu można przyjąć następującą zasadę obliczania zapotrzebowania na energię współczynnik U x 10 = ilość m3 gazu lub litrów oleju opałowego na każdy m2 ściany zewnętrznej w całym sezonie grzewczym.

hmm.. jeśli tak liczyć... dla samych ścian - wiem, że to brutalne uproszczenie to...
mam 200 m2 ścian do obłożenia stryo.
15 cm 042 daje mi U - 0,21
15 cm 033 daje mi U - 0,17
Przyjmijmy, że m3 gazu kosztuje 1,7 zł.

dla 042: 0,21x10x200x1,7zł = 714 zł
dla 033: 0,17x10x200x1,7zł = 578 zł

Różnica w cenie styro = 2000 zł
Czy zwracać się będzie przez 14 lat przy obecnej cenie gazu.
A wg prognoz ta cena ma się podwoić do 2018 roku...

jarett
07-11-2010, 16:41
- U=0,17W/(m2K), straty w sezonie grzewczym ~15kWh/m2 przez sezon grzewczy, czyli ~1,6m3 gazu
- U=0,21W/(m2K), straty w sezonie grzewczym ~18,6kWh/m2 przez sezon grzewczy, czyli ~2,0m3 gazu.


0,4x200m2x1,7zł = 136 zł oszczędności w sezonie.
Dokładnie tyle samo ile mi wyszło z powyższych obliczeń... :)

a i jeszcze szybkie obliczenia w excelu:
Jeśli przyjąć, że gaz drożeje 10% rocznie to rzeczywiście w okolicach 2018 jego cena może się podwoić w stosunku do dnia dzisiejszego i wtedy ten styro zwraca się po 8-9 latach a nie po 14.

HenoK
07-11-2010, 17:44
Dokładnie tyle samo ile mi wyszło z powyższych obliczeń... :)
To oczywiście przypadek. Dla innej strefy klimatycznej wyszedłby z pewnością inny wynik.

jarett
07-11-2010, 17:53
Zapewne przypadek. To nie może być tak łatwe.
Ale tak czy siak pokazuje to pewnie chociaż rząd wielkości w jakich należy liczyć ewentualne oszczędności.

janek17
07-11-2010, 18:15
- średnia temperatura zewnętrzna dla Wrocławia w sezonie grzewczym to +2-3st. C.
- temperatura wewnętrzna +21st. C,
- długości sezonu grzewczego ~200dni,
- U=0,17W/(m2K), straty w sezonie grzewczym ~15kWh/m2 przez sezon grzewczy, czyli ~1,6m3 gazu
- U=0,21W/(m2K), straty w sezonie grzewczym ~18,6kWh/m2 przez sezon grzewczy, czyli ~2,0m3 gazu.
Przeliczenie z kWh na m3 gazu zależy od sprawności instalacji grzewczej.
halo,
jak chcecie się pobawić w obliczenia strat ciepła w budynku jest b. fajny program z uczelni niemieckiej w jęz. niemieckim i angielskim
http://nesa1.uni-siegen.de/index.htm?/softlab/casanova_e.htm
życzę dużo zabawy

janek

jarett
07-11-2010, 19:20
Rzeczywiście bardzo sympatyczna a przede wszystkim prosta rzecz. I nawet na pierwszy rzut oka daje dość sensowne wyniki.

janek17
07-11-2010, 20:51
Halo Jarett,
byłem na twoim blogu i wrzuciłem twoją ścianę nośną do programu , który pokazuje punkt rosy. U ciebie wystąpi punkt rosy na odcinku 10 cm w styropianie licząc od ściany na zewnątrz. Powinieneś zmienić rodzaj ocieplenia, ale to zadanie dla architekta. Domek jest ładny, technologia budowy z lat 70-tych. Dołączam wynik testu. Niestety jest w j. niemieckim mam nadzieje że dasz sobie radę.Feuchteschutz

Während der winterlichen Tauperiode von 60 Tagen fallen in diesem Bauteil insgesamt 0.105 kg Tauwasser pro Quadratmeter an. Diese Menge würde im Sommer innerhalb von 18 Tagen verdunsten (bei 12°C und einer relativen Luftfeuchtigkeit von 70% - innen wie außen), allerdings werden einzelne Schichten stark durchfeuchtet.
# Material sd-Wert Tauwasser Trocknungsdauer Gewicht
m kg/m2 % Tage kg/m2
1 1 cm Kalkgipsputz 0.10 - 0.0 14.0
2 24 cm Poroton T8, ab 2006 1.20 0.080 0.1 144.0
... auf Außenseite 0.080
3 15 cm Styropor 15.00 0.10 3.5 (!) 3.0
... auf Innenseite 0.080 16
... innerhalb 0.024 18
4 1 cm Wärmedämmputz (Perlite, 013) 0.08 - 0.0 4.0
41 cm Gesamtes Bauteil 16.38 0.105 18 165.0

Es bildet sich Tauwasser

jarett
07-11-2010, 21:38
Powinieneś zmienić rodzaj ocieplenia, ale to zadanie dla architekta. Domek jest ładny, technologia budowy z lat 70-tych.

Możesz rozwinąć temat? o co chodzi z technologią i rodzajem ocieplenia?

janek17
07-11-2010, 22:08
Możesz rozwinąć temat? o co chodzi z technologią i rodzajem ocieplenia?

TO JEST ZA DUŻO PISANIA,
1 nie dałeś drenaży wokół fundamentów, nie bednarki wpuszczonej do ławy fundamentowej, za słaba insolacja cieplna w podłodze U=0,28 W/mkw*K!!!!!!!!!!!!
Musisz popatrzeć na niemieckich stronach tam zobaczysz jak odstajemy od europy. Powiedz ile cię kosztowalo wyprowadzenie do stanu zerowego tj do płyty podłogowej. Dlaczego nie zastosowałeś płyty fundamentowej lepiej izoluje od ziemi, nie ma problemów z wodami gruntowymi. U ciebie styropian jak widzisz nie zdaje egzaminu, spróbuj wełnę kamienną, ale nie zapomnij dać przewiew od zewnątrz, bo inaczej wystąpi punkt rosy jak przy styropianie.

jarett
07-11-2010, 22:18
E, nie lubię takich podsumowań z serii - wszzystko źle, sprawdź u niemców. Dom jest budowany technologią tradycyjną - tak jak 90% domów w Polsce. Sąd wiesz jakie będzie U podłogi jak jestem dopiero na etapie stanu surowego? Jaki styropian nie zdaje egzaminu ? - tam jest dopiero styropian w fundamencie i jak na razie trudno cokolwiek powiedzieć o jego egzaminach.

janek17
07-11-2010, 22:35
E, nie lubię takich podsumowań z serii - wszzystko źle, sprawdź u niemców. Dom jest budowany technologią tradycyjną - tak jak 90% domów w Polsce. Sąd wiesz jakie będzie U podłogi jak jestem dopiero na etapie stanu surowego? Jaki styropian nie zdaje egzaminu ? - tam jest dopiero styropian w fundamencie i jak na razie trudno cokolwiek powiedzieć o jego egzaminach.

Przepraszam nie wiedziałem że to cię tak zaboli, w blogu podałeś jaką grubość zamierzasz położyć , i to wrzuciłem du programu i wyrzuciło mi jakie jest U.
Nie mówię że jest źle, ale próbuję ci pomóc nim popełnisz jakiś błąd, którego po zakończeniu budowy będzie ciężko usunąć. Są specjalne programy, które pokazują punkt rosy , Ja cię nie krytykuję tyko pokazałem że przy zastosowaniu tych materiałów wystąpi punkt rosy. to wszystko.

janek17
08-11-2010, 07:59
A co się stanie jak punkt rosy wystąpi na styku z cegłą ?

jarett
08-11-2010, 09:47
A co się stanie jak punkt rosy wystąpi na styku z cegłą ?

Piszesz, że wg programu wystąpi 10 cm od zewnętrznej krawędzi ściany. Jeśli styropianu będę miał 15 cm, to wystąpi W styropianie.
Ciekawa dyskusja o punkcie rosy też tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?104397-punkt-rosy-w-%C5%9Bcianie - połowy z tego nie rozumiem, ale wywnioskowałem chociaż tyle, że rzeczywiście punkt rosy w styropianie nie występuje.

PS. Myślę, że pora zakończyć tę dyskusję o rosie i drenażu a wrócić do opłacalności inwestycji w styropian - schodzimy jakby z tematu...

Gustaw Fijak
08-11-2010, 10:00
wiec na czym stanęło z gruboscia bo chetnie uslysze dobitne podsumowanie :)

jarett
08-11-2010, 10:14
właśnie nie wiem :)
Wcześniej ktoś liczył, że zmiana grubości z tą samą lambdą potrafi zwrócić się nawet po 4 latach
Mi (chyba) wyszło, że zmiana lambdy przy tej samej grubości zwraca się poniżej 10 lat przy założeniu 10% podwyżki cen gazu co roku.
Tak czy siak inwestycja jest stosunkowo skromna dla niewielkiego domu - u mnie 2000 zł, a potrafi przynieść oszczędności i okres zwrotu porównywalny do instalacji solarów. Więc chyba nieźle... ale oczywiście wszystko jest zależne od konstrukcji ściany, rodzaju ogrzewania. Wszystko jednak wskazuje na to, że nie są to pieniądze wyrzucone w błoto szczególnie wobec wręcz pewnego wzrostu cen energii :)

Gustaw Fijak
10-11-2010, 09:33
czyli trzeba sie mocno wyedukowac pod tym katem bo widze ilu ludzi tyle opinii :)

redlum
10-11-2010, 15:39
właśnie nie wiem :)
Wcześniej ktoś liczył, że zmiana grubości z tą samą lambdą potrafi zwrócić się nawet po 4 latach
Mi (chyba) wyszło, że zmiana lambdy przy tej samej grubości zwraca się poniżej 10 lat przy założeniu 10% podwyżki cen gazu co roku.
Tak czy siak inwestycja jest stosunkowo skromna dla niewielkiego domu - u mnie 2000 zł, a potrafi przynieść oszczędności i okres zwrotu porównywalny do instalacji solarów. Więc chyba nieźle... ale oczywiście wszystko jest zależne od konstrukcji ściany, rodzaju ogrzewania. Wszystko jednak wskazuje na to, że nie są to pieniądze wyrzucone w błoto szczególnie wobec wręcz pewnego wzrostu cen energii :)

bo ty zakładasz gaz z gazowni - czyli jeden z tańszych nośników energii - jak ktoś ma gaz z butli - albo olej opałowy - to mu się szybciej zwróci. Zaś jak będzie opalał drewnem z własnego lasu - to raczej mu się ta inwestycja nie zwróci.

Gustaw Fijak
10-11-2010, 15:49
generalnie jest jeden myk:
takie wyliczenia są bardzo trudne i trudno to oszacować.
Ponieważ nie mówimy nic o oknach, dachu, posadzce, systemie wentylacyjnym, które też biorą udział w stratach.

aadamuss24
10-11-2010, 18:09
To nie jest żaden myk :) straty masz wszędzie, pozostaje kwestia jak duże. Nikt nie zakłada podwójnych okien bo to wyszłoby za drogo, ale zwiększenie grubości ocieplenia przynosi korzyści przy niewielkich nakładach. Zależy jeszcze czy komuś zależy na tych marnych kilku stówkach rocznie :)) pozdr adam

Gustaw Fijak
13-11-2010, 18:24
moze i tak choc, nie wszystko da sie przewidziec

byggmol
14-11-2010, 11:47
http://nesa1.uni-siegen.de/

gdzies to chyba bylo na forum, program o wdziecznej nazwie CASAnova, zakładka products, dla takich jak ja, czyli Audytor w dużum uproszczeniu, program bardzo intuicyjny, może nie tak akkuratjak audytor, ale lepszy rydz niz nic. Dla poczotkujących polecam zabawe na stronach z różnistymi kalkulatorami budowlanymi, chyba każdy producent ma coś takiego, dzięki temu dostaniemy jakieś wyobrażenie z czym to się je, :stirthepot:

Gustaw Fijak
15-11-2010, 21:23
czyli generalnie uwazacie ze roznica w cenie miedzy 15 a 20 jets znaczac i lepiej ja przeznaczyc na cos innego?

jarett
15-11-2010, 21:40
Ja tak nie uważam. Zamierzam jeszcze dokładniej to policzyć, ale wydaje mi się, że to jest jeden z najtańszych sposobów na realne oszczędności. A na pewno najłatwiejszy.

Wirecki
16-11-2010, 11:02
Może nie na temat, ale....
http://wyborcza.biz/finanse/1,108340,8567066,Polski_rynek_materialow_budowlany ch_zalewaja_buble.html

PiotrTok
16-11-2010, 19:22
Może nie na temat, ale....
http://wyborcza.biz/finanse/1,108340,8567066,Polski_rynek_materialow_budowlany ch_zalewaja_buble.html

Jak czytam takie artykuły to zawsze się zastanawiam która firma go sponsorowała oczywiście nie oficjalnie tzn. za czyje pieniądze wyjechał redaktor w podróż życia

fenix2
17-11-2010, 09:23
Wracając do tematu :

STYROPIAN SWISSPOR EPS 31 - LAMBDA - 169zł/m3

STYROPIAN SWISSPOR EPS 70 lambda 40 - fasada - 119zł/m3

gujas
17-11-2010, 11:25
apropos lambdy swisspora, czy trzeba go szlifować przed nałożeniem kleju ? ktoś tak robił ?

la***is
17-11-2010, 14:08
[QUOTE]No jeśli tak, to posłuchaj faceta, który mieszka w domku parterowym.

Na strop wysyp z 0,5 metra (to nie żart) granulatu wełny, zwłaszcza jeśli będzie on wylany. Jak ma być drewniany to ze 30-40 cm.. (ale lepiej wylej ten strop, nie wiem na jakim jesteś etapie). Granulat wełny jest o połowę tańszy niż wełna z rolki uznanych producentów, więc 0,5 m. = 0,25 m. cenowo.




A może tak, EKOFIBER ?? Lepsze parametry izolacyjne, niższa waga, nie wymaga stosowania paroizolacji.

pozdrawiam

fenix2
17-11-2010, 14:12
Ten wyciąg z Allegro to w jakim sensie jest powrotem do dyskusji ?

Takim że rozmawialiśmy czy zastosować 20 zwykłego czy 15 z lepszym współczynnikiem i czy to się opłaca.

_FIX_
17-11-2010, 15:20
Podałeś tylko ceny, nawiązując do tematu napisz co Ty o tym sądzisz

MORHOT
17-11-2010, 21:59
Panowie, jakby nie liczyć zawsze wyjdzie, że aby uzyskać założone U ściany ekonomicznie bardziej się opłaca położyć grubiej tańszego styropianu, niż cieniej droższego, o lepszej lambdzie. Przy większych grubościach dochodzi jedynie kwestia nadmiernedo pogrubienia ściany. I tu się można zastanawiać, ale IMO powyżej 20 cm ocieplenia ma to sens...

[Edit] ma sens się zastanowić :-D

sentralix
18-11-2010, 11:47
Ja ociepliłem 20 cm styro Termoorganiki gold (w kropki) na zakładkę. Przyklejony na klej piankowy, bez kołków. Uważam, że różnica w ogólnych kosztach jest tak niewielka, że warto.

fenix2
18-11-2010, 11:57
Jak policzyłem to około 1500zł drożej wyjdzie 20cm styro.

owp
20-11-2010, 14:31
Podaje link do arkusza excella, gdzie można sobie policzyć o ile wzrośnie cena.
Podane lambdy i ceny styropianu można zmienić (są z allegro). Inne - m2 ścian, grubość albo oczekiwane u też można zmieniać.
Jeśli gdzieś jest błąd - proszę o korektę :)
http://www.speedyshare.com/files/25285882/obliczenie.xls

olgusieniunieczka
22-11-2010, 14:58
Zaraz sobie skorzystam z arkusika. Miałam właśnie zadać pytanie w stylu "co z tym fantem zrobic?" W projekcie mamy 20cm styro i tak miało być, tyle, że panowie dekarze wypuścili nam dach na 23 cm, ściana zew jest dość nierówna, tak, że zmieści się 18cm. Miałam pytać właśnie czy jest sens walczyć o te 2cm i położyć np szary styro 18cm lambda 0,031 czy jakoś tak.
Ale biorąc pod uwagę zysk energetyczny i ekonomikę- chyba sobie daruję.

*milek*
22-11-2010, 17:47
O, widzę Olguś że masz podobne dylematy co ja...
A ścian jeszcze nie ma, więc nie wiadomo jak mocno się jeszcze te moje dylematy pogłębią :rolleyes:

olgusieniunieczka
22-11-2010, 20:42
O, widzę Olguś że masz podobne dylematy co ja...
A ścian jeszcze nie ma, więc nie wiadomo jak mocno się jeszcze te moje dylematy pogłębią :rolleyes:
no nie no, you can run but you can't hide :D ;)
ano, ano, liczymy, przeliczamy i kasę i współczynniki i wszystkie za i przeciw

*milek*
22-11-2010, 21:36
no nie no, you can run but you can't hide :D ;)


Taa, ja też się cieszę, że Cię widzę :P

tomclav
22-11-2010, 23:34
cena ekofiber mędzy 150-250 zl za m3 z plikacja w sciany poprzez wdmuchniecie.zapraszam do mnie w sobote- beda dmuchac 90m3;)

rzufik1
26-11-2010, 16:00
ja dalem 15 cm. tylko teraz mam pytanie.... czy znajde gdzies rysunek jak powinno wyglądac obrobienie okien styropianem ... i parapetów.Mam wrażenie ze mi wieje koło okna.. a widze ze styropian jest dolepiony do okna... nie zachodzi mi nic na element zewnętrzny..

fenix2
26-11-2010, 20:37
Styropian powinien wchodzić około 4cm na ościeżnicę okna.

MORHOT
30-11-2010, 12:00
hihi, my to jesteśmy jacyś dziwni :D
Pojechałem dzis kontrolnie do dużego i szanującego się składu z farbami, tynkami i styropianami w mojej mieścinie.
Na pytanie o styropian grubości 25 cm, facet popatrzył na mnie jak na niegroźnego świra...
W kwestii 20 cm - "zamawialiśmy taki jednemu klientowi w zeszłym rozku, więc zamówić pewnie się da"
Na pytanie o lepszą lambde usłyszałem "jest taki 036, ale to jest na podłogi tylko".
Więc poczułem się jakoś dziwnie... ech... chyba zamówię przez internet - przynajmniej nie będę musiał się sprzedawcy tłumaczyć po co mi to...

marcin_cinas
30-11-2010, 15:09
Hehe Morhot święte słowa, spora część z forumowiczów jest po prostu inna niż reszta. Ja spotkałem się z podobnymi odpowiedziami a chciałem tylko 15 cm tylko o lepszej lambdzie, to się za głowę łapali po co 10 cm wystarczy itp. Również proponowali mi podłogowy 0,36 skończyło się na PLATINUM PLUS fasada. To świadczy tylko o tym że mało kto w ogóle zdaje sobie sprawę z tego czym buduje. Co do 25 cm to bym u siebie tyle nie dał no chyba ze miałbym okna inaczej montowane ale nad 20 myślałem.

grzeniu666
30-11-2010, 17:37
Liczyłem z grubsza dla siebie (dla ścian z silikatów), porównywałem Silver i Platinum. Wyszło mi że np. zamieniając 20cm Silvera na 15cm Platinum dopłacam 10% ceny i poświęcam 10% U (okolice 0,2) ale zyskuję ścianę 5cm węższą, i chyba się na to zdecyduję. Ewentualna dopłata do Platinum 20cm powinna wrócić w rachunkach za grzanie gazem przez około 15 lat.

MORHOT
30-11-2010, 18:56
Ja chyba postawię na Swisspora, i to komplet do domu, czyli:
48m3 Swisspor Lambda 031 gr 20 cm po 169zł
20m3 Swisspor podłoga 038 gr 10 cm po 135zł (dwie warstwy)
5m3 Swisspor T (akustyczny) gr 5 cm po 115zł (na poddasze)

W takich ilościach kazdy mi to gratis przywiezie z pocałowaniem ręki :-)

babcuk
30-11-2010, 20:16
a jaka cena tej ORGANIKA PLATINUM PLUS fasada
bo ja znalazłem za 190zł m.sześ
nie jest to duża różnica między Swisspor Lambda 031 a parametry ma lepsze ORGANIKA

rudzik2005
30-11-2010, 21:25
Na pytanie o lepszą lambde usłyszałem "jest taki 036, ale to jest na podłogi tylko".
Więc poczułem się jakoś dziwnie... ech... chyba zamówię przez internet - przynajmniej nie będę musiał się sprzedawcy tłumaczyć po co mi to...[/QUOTE]

Jakbym widział i słyszał swoje rozmowy w składach bud. Tam wszyscy mi mówią, że 12 cm styro na ścianę wystarczy no jak się pan upiera to 15 cm to już max. Jak mówię że chcę dać 18-20 cm i to tego z lambdą 0,31 to się jakoś dziwnie patrzą. Tylko, że to nie oni będą mieszkać i płacić rachunki za ogrzewanie. U siebie (parterówka, 24 bk na P+W) zamierzam dac min 18 cm styro o lepszej lambdzie. Zastanawiam się nad Swisspor lambda i organika platinium. Możecie podrzucić swoje spostrzeżenia co do tych dwóch styropianów. Dzięki.

bladyy78
01-12-2010, 07:45
A wiecie że gorzej kładzie się styropian o grubości 20cm niż 10. Jak ja bym był firmą to za grubszy styropian pewnie brał bym dopłatę.

olgusieniunieczka
01-12-2010, 09:39
Ja najbardziej nie lubię ekip, które próbują uszczęśliwić inwestora na siłę... Jak mówimy, że chcemy 20 cm styro, zaraz patrzą na nas, co najmniej, jak byśmy byli zielonymi ludkami z innej planety. I zaczyna się wykład, że max to 15, ludzie zazwyczaj 10-12 cm dają, itp, itd. To co ja mam dalej z taką ekipą gadać o mostkach, żeby mi styro na ościeżnice okien wjechali, żeby mi attykę dookoła ocieplili- wtedy to na mnie psychiatrę na bank naślą... A buduję niby w wielkim mieście.
Najgorsze są argumenty, bo rozumiem, poruszane ztresztą i w tym wątku dywagacje na temat opłacalności i rachunku ekonomicznego zastosowania np. 18 cm lambda 031, a zwykłego styro gr 20cm- to ma sens. Ale jak się do tego ma argument, bo ludzie dają 10cm ?!
Fakt, że jestem "babą" dodaje tylko pikanetrii w moich rozmowach z fachoffcami...:D

owp
02-12-2010, 06:02
48m3 Swisspor Lambda 031 gr 20 cm po 196zł

Liczyłeś, czy Ci się to kiedykolwiek zwróci ? Bo zapłacisz jakieś 4 tys więcej za sam styropian.
Ja podchodzę do energooszczędności tak - tam gdzie dodatkowa inwestycja da także większy komfort (np. WM, albo nawet 15cm dobrego styro, a 20 słabego), może mi się nie zwrócić, ale w przypadku styropianu to jedyne kryterium. Tym bardziej, że na dom biorę kredyt, więc każdy tysiąc powiększam o odsetki na 30 lat :)
Jak popadam w hurraoptymizm, co tu jeszcze można fajnego zastosować, czasem nachodzi mnie refleksja - 'no tak, ale to 5 (czy tam ile) miesięcy spłacania kredytu' :-)
Dlatego też nie zakładam solarów i pompy ciepła, choć idea jest super

kurt76
02-12-2010, 11:25
ja bralem 038 po 97 zl/m3 (grubosc 25 cm)
ale to bylo 02.2010 cykliczny dolek cenowy.

i teraz moja opinia nt ocieplenia: lepiej kupic grubszy tanszy + okna w warstwie ocieplenia, niz cienszy drozszy a okna normalnie.

*milek*
02-12-2010, 14:12
Można sobie pomóc w procesie decyzyjnym o zastosowaniu rozwiązań energooszczędnych (np. pogrubienie styro), wybierając jako źródła ciepła najdroższy nośnik energii, czyli prąd.
Ja tak mam.
I nie miałem kłopotów przy wyborach, zdecydowana większość rozwiązań mi się opłacała. Przynajmniej mentalnie.

pzdr

Hm... to ja sobie nie pomogę - ma być kominek z płaszczem a w dalszych planach do tego pompa ciepła...
Się zobaczy...


Ja najbardziej nie lubię ekip, które próbują uszczęśliwić inwestora na siłę... Jak mówimy, że chcemy 20 cm styro, zaraz patrzą na nas, co najmniej, jak byśmy byli zielonymi ludkami z innej planety. I zaczyna się wykład, że max to 15, ludzie zazwyczaj 10-12 cm dają, itp, itd. To co ja mam dalej z taką ekipą gadać o mostkach, żeby mi styro na ościeżnice okien wjechali, żeby mi attykę dookoła ocieplili- wtedy to na mnie psychiatrę na bank naślą... A buduję niby w wielkim mieście.
Najgorsze są argumenty, bo rozumiem, poruszane ztresztą i w tym wątku dywagacje na temat opłacalności i rachunku ekonomicznego zastosowania np. 18 cm lambda 031, a zwykłego styro gr 20cm- to ma sens. Ale jak się do tego ma argument, bo ludzie dają 10cm ?!
Fakt, że jestem "babą" dodaje tylko pikanetrii w moich rozmowach z fachoffcami...:D

Trzeba powiedzieć, że tak być musi, bo to dom energooszczędny - gorzej, że mogą nie znać tego pojęcia... :roll:


ja bralem 038 po 97 zl/m3 (grubosc 25 cm)
ale to bylo 02.2010 cykliczny dolek cenowy.

i teraz moja opinia nt ocieplenia: lepiej kupic grubszy tanszy + okna w warstwie ocieplenia, niz cienszy drozszy a okna normalnie.

Właśnie się zastanawiam nad tym cyklicznym dołkiem, czy w związku z podwyżką vatu wystąpi...

A co do okien - na pewno lepiej w warstwie ocieplenia, tylko kto zagwarantuje, że będzie to wykonane tak jak powinno?
Ja się boję, że mi mogą to spierniczyć...

Barthelemy
02-12-2010, 16:20
U mnie, po mimo ogolnego zadziwienia, poszlo 18cm styropianu, a sciany mam trzywarstwowe z czerwonej palonej cegly okolo 45cm, wiec w tej chwili mur ma az 60cm. Niestety rowniez sporo sie nasluchalem (na co? po co? a inni to...?), ale postawilem na swoim i jest jestem bardzo zadowolony. Estetyka domu nie stracila na uroku, a wrecz przeciwnie. Na dodatek, wiekszosc, ktora starala sie mi doradzac, teraz przychodzi do mnie po porady, albo wysyla innych.

MORHOT
02-12-2010, 18:31
Liczyłeś, czy Ci się to kiedykolwiek zwróci ? Bo zapłacisz jakieś 4 tys więcej za sam styropian.
Ja podchodzę do energooszczędności tak - tam gdzie dodatkowa inwestycja da także większy komfort (np. WM, albo nawet 15cm dobrego styro, a 20 słabego), może mi się nie zwrócić, ale w przypadku styropianu to jederium. Tym bardziej, że na dom biorę kredyt, więc każdy tyyne krytsiąc powiększam o odsetki na 30 lat :)
Jak popadam w hurraoptymizm, co tu jeszcze można fajnego zastosować, czasem nachodzi mnie refleksja - 'no tak, ale to 5 (czy tam ile) miesięcy spłacania kredytu' :-)


Przepraszam, oczywiście popełniłem czeski bląd w cenie styropianu Swisspor! Faktycznie kosztuje on 169 zł/m3, co oznacza, że zapłacę tylko 2300 zł wiecej za styropian. TAK, TO SIĘ ZWRÓCI I TO SZYBCIEJ NIŻ SIE WYDAJE!! Liczyłem to w tym wątku!
Poza tym jak pisałem wcześniej w tym wątku, w gre wchodzi jedynie 25 cm "zwykłego" lun 20 cm "ciepłego" styro. Ponieważ 25 będzie gorzej wyglądac i sa problemy z dostaniem kołków, to zadecydowałem, że będzie 20 ciepłego.
Co do daleszej części Twojej wypowiedzi - mam dokładnie tak samo, i dlatego coraz częściej zastanawiam się po cholerę mi ten kominek, który w sumie wyjdzie minimum 15000 (komin+wkład+obudowa).

fenix2
02-12-2010, 18:55
Barthelemy (http://forum.muratordom.pl/member.php?63983-Barthelemy) i jak koszty ogrzewania ??

Barthelemy
02-12-2010, 19:39
To 1szy sezon, wiec jeszcze duzo wilgoci, dlatego spalanie w okolicach 6m3/doba do ataku zimy , a teraz nawet 16m3/ doba przy -20°C. Dom okolo 170m2/ 380m3 na razie stoi pusty, bo trwaja prace wykonczeniowe.Ogrzewanie: piec kondensacyjny jedno funkcyjny o mocy 14Kw / obieg - same grzejniki. aktualnie max temp zasilania to 55°C. temp. grzania w ciagu dnia 19°C noc 17°C.

grzeniu666
02-12-2010, 21:50
MORHOT: wyniki Twoich wyliczeń są wyraźnie inne od moich i chyba innych które znalazłem tu na forum, prawie dwukrotnie bardziej optymistyczne ;) Jak to obliczałeś?

MORHOT
03-12-2010, 19:56
Założenia:
Grzanie gazem z rurki + piec kondensacyjny.
Wzrost ceny gazu: 10% rocznie
Powierzchnia ścian zewnętrznych: 245 m2
Konstrukcja ścian: porotherm + 10, 15, 20, 25, 30 cm

Powierzchnia ściany x Uściany x różnica temp. wewnętrznej i średniomiesięcznej temperatury zewnętrznej w sezonie grzewczym x ilość dni w poszczególnych miesiącach x 24h x koszt 1 kWh

Tamte obliczenia pokazują, że warto ocieplać grubiej.

grzeniu666
03-12-2010, 22:25
Aaa, zważywszy na uwzględnienie wzrostu ceny gazy (choć dobrze uwzględniać też koszt kredytu lub zysk z zainwestowania pieniędzy przy niedocieplaniu), faktycznie wychodzi chyba blisko (ja stosuję akurat uproszczoną regułę U*10*pow[m]=m3 gazu, ale rozumiem Twój wzór się do tego z grubsza sprowadza). BTW, coś mi wczoraj chyba liczenie nie szło ;) Pozdrawiam

Pawel78
04-12-2010, 14:49
Grubsza ilość izolacji ścian wcale nie musi wiązać się z oszczędnościami w eksploatacji. Lepiej zainwestować w rozwiązania kratek wywiewnych. To przez wentylację ucieka najwięcej ciepła.

MORHOT
04-12-2010, 17:57
Wiesz, w domu nisokenergetycznym z góry zakładam wentylację mechaniczną z rekuperatorem, okna Uw=0,8-0,9, 20 cm styro w podłodze i 35 cm wełny w skosach.
I przy tych założeniach rozważamy pogrubienie styropianu lub zastosowanie cieplejszego.

owp
04-12-2010, 19:13
Grzeniu/Morhot - jak ja pod Wasze wzory podstawiam swoje liczby, wychodzą mi jakieś niestworzone historie :-)
Może podacie w liczbach co wychodzi ?

grzeniu666
04-12-2010, 20:08
owp: ja jak liczyłem różne warianty dla siebie w arkuszu kalkulacyjnym stosowałem bardziej rozbudowany wzór, ale potem znalazłem ten prosty który sprowadzał się do tego samego, więc już tylko ten pamiętam ;) Np. rozważasz tak: zwiększenie ocieplenia z 10cm do 20cm styro zmniejsza U o 0,13 (z 0,30 do 0,17, dokładne dane czytasz choćby z takiego kalkulatora (http://www.styropiany.pl/index.cgi?oper=1&kod=kalkulator)). Przyjmując powierzchnie ocieplanych ścian np. 200 m2 masz 0,13*10*200=240 m3 gazu oszczędzonych rocznie, licząc po cenie 1,7zł/m3 daje to 408 zł oszczędności rocznej. Chyba ;)

owp
05-12-2010, 19:07
grzeniu666 - dzięki, teraz zajarzyłem, że chodzi o wyliczenie oszczędności między różnymi przegrodami, dzięki :-)

PS wg tego wzoru wyszło mi, ze zastosowanie lepszego styropianu (u=0,037) zamiast najtańszego (u=0,04) zwracało by mi się 28 lat...

pawelpiwowarczyk
08-12-2010, 07:39
Co do daleszej części Twojej wypowiedzi - mam dokładnie tak samo, i dlatego coraz częściej zastanawiam się po cholerę mi ten kominek, który w sumie wyjdzie minimum 15000 (komin+wkład+obudowa).
Ja już "na dzień dobry" wyrzuciłem kominek.
Zaryzykuję odważną tezę: albo chata energooszczędna, albo z kominkiem.
Jak już zastanawiamy się nad czasem zwrotu inwestycji - zamiast stawiać kominek za 15 tysięcy (szacunki zgodne z moimi) lepiej wpakować tą kasę w "pasywne" (niewymagające energii) formy oszczędzania (czyli styropian, okna w ociepleniu, pakiety trójwarstwowe). Znacznie sensowniej.
Palę teraz w piecu węglowym i nikt nie przekona mnie, że piec na (jakiekolwiek) paliwo stałe jest cool.


Poza tym jak pisałem wcześniej w tym wątku, w gre wchodzi jedynie 25 cm "zwykłego" lun 20 cm "ciepłego" styro. Ponieważ 25 będzie gorzej wyglądac i sa problemy z dostaniem kołków, to zadecydowałem, że będzie 20 ciepłego.
Pamiętaj, że człowiek ma tendencję do udowadniania samemu sobie, że jego wybór jest słuszny. Lepiej to przemyśl nie kierując się emocjami. Gorszy wygląd i problemy z kołkami to raczej problematyczne argumenty.
Jak będziesz mocował styropian do ściany? Ja planuję zastosować sposób, jaki podpatrzyłem tu na forum - zagłębić mocowanie w styropian i zakołkować je styropianem. Wówczas przy styropianie 25cm i zagłębieniu 10cm stosujesz kołki do styropianu 15cm (tak na mój rozum, ale ja (jeszcze) teoretyk jestem).
Tyle że ja planuję tylko 20cm zwykłego.

pawelpiwowarczyk
08-12-2010, 10:31
ProStaś, jak kasy starczy, będzie pewnie 25cm. Na razie, ze względu na wielką niewiadomą co do kasy, zakładam że będzie 20cm.
Kołki chcę zagłębić ze względu na ewentualne powstawanie punktu rosy w ścianie (choć przyznam, że jeszcze tego specjalnie nie przemyślałem).
Jeśli mam poświęcić jeden dzień (dwa, tydzień) na budowie a być zadowolonym z poprawnego rozwiązania (przynajmniej poprawnego w moim mniemaniu), to tak uczynię.

Na boku:
ProStaś, namawiasz do stropu betonowego. Pewnie z doświadczenia, bo sam masz drewniany. U mnie będzie strop drewniany. I to rozłożysty, o rozpiętości 10m. Przy użytkowym poddaszu.
Czy mógłbyś wysłać mi na PW uwagi na temat problemów ze stropem drewnianym i przemyślenia z tym związane?

*milek*
08-12-2010, 12:40
coraz częściej zastanawiam się po cholerę mi ten kominek, który w sumie wyjdzie minimum 15000 (komin+wkład+obudowa).


Ja już "na dzień dobry" wyrzuciłem kominek.
Zaryzykuję odważną tezę: albo chata energooszczędna, albo z kominkiem.


A ja nie wyobrażam sobie domu bez kominka. Będę dążyć do jak największej energooszczędności przy zastosowanych rozwiązaniach (np chcę go dobrze ocieplić), ale nie mam bzika na tym punkcie. Chcę mieć w domu rzeczy i rozwiązania które lubię (jak kominek), nie chcę takich których nie lubię lub nie akceptuję (jak wentylacja mechaniczna). I pewnie nie będzie to dom energooszczędny w myśl przyjętych wymogów, ale może zbliżony - i to mi wystarczy ;)

an-bud
08-12-2010, 12:48
Co Wy z tymi kołkami.

Dobre do poprawienia humoru ... tylko. Domek jednorodzinny bym robił bez kołków.

an-bud
08-12-2010, 12:52
A ja nie wyobrażam sobie domu bez kominka. Będę dążyć do jak największej energooszczędności przy zastosowanych rozwiązaniach (np chcę go dobrze ocieplić), ale nie mam bzika na tym punkcie. Chcę mieć w domu rzeczy i rozwiązania które lubię (jak kominek), nie chcę takich których nie lubię lub nie akceptuję (jak wentylacja mechaniczna). I pewnie nie będzie to dom energooszczędny w myśl przyjętych wymogów, ale może zbliżony - i to mi wystarczy ;)

A co gryzie??? Bez tego ciężko jest załapać się na energooszczędny.

*milek*
08-12-2010, 13:25
Wiem, że jesteśmy niepopularni (my - bo sama domu nie stawiam), ale faktycznie nas jakby trochę gryzie :P
Nie będę się rozwodzić, bo ani to wątek, ani nie ma potrzeby.
A że się na energooszczędny nie załapię - chyba nie jest to moim celem. Niech ma jak najlepsze parametry, z uwzględnieniem naszych potrzeb :)

pawelpiwowarczyk
08-12-2010, 14:11
A że się na energooszczędny nie załapię - chyba nie jest to moim celem. Niech ma jak najlepsze parametry, z uwzględnieniem naszych potrzeb :)
Tylko pamiętaj, że wówczas: ocieplasz dom, stosujesz ciepłe okna, drzwi - odgradzasz się od zimna jak tylko można, a następnie zapraszasz zimne powietrze do domu, by przewentylowało powietrze (i przy okazji wywiało część nagromadzonego ciepła).
Wentylacja naturalna była "dobra" w erze nieszczelnych okien, tanich nośników energii i prymitywnej techniki wentylacyjnej.
Mnie każde rozszczelnienie okna, w zimie, w nowym domu, bolało by okrutnie.

an-bud
08-12-2010, 15:11
Oj kominek to fajna rzecz.
Ja uwielbiam palić


Kominek jest do d.... spalam całe 4mp dooobrego drewna / cały sezon grzewczy (jedyne ogrzewanie) i to w takiej se ruince :cool:
muszę go przerobić aby chociaż 30% zmniejszyc tą "kosmiczną" ilość drewna

byggmol
08-12-2010, 16:07
To 1szy sezon, wiec jeszcze duzo wilgoci, dlatego spalanie w okolicach 6m3/doba do ataku zimy , a teraz nawet 16m3/ doba przy -20°C. Dom okolo 170m2/ 380m3 na razie stoi pusty, bo trwaja prace wykonczeniowe.Ogrzewanie: piec kondensacyjny jedno funkcyjny o mocy 14Kw / obieg - same grzejniki. aktualnie max temp zasilania to 55°C. temp. grzania w ciagu dnia 19°C noc 17°C.

Witaj, ja będe miał podobną powierzchnie, ok 170 m2, bedę miał reku i Energooszczędne okna, taki sam piec , projekt mateusz z archipelagu z dorbnymi zmianami, możesz powiedzieć czy masz reku i napisz prosze jaki projekt, chciałbym porównać, u mnie w projekcje zużycie gazu ocenili na 4850m3:eek:, a u ciebie jak to wyglądało? takie zużcie jest dla mnie nie do przyjęcia

*milek*
08-12-2010, 17:04
Tylko pamiętaj, że wówczas: ocieplasz dom, stosujesz ciepłe okna, drzwi - odgradzasz się od zimna jak tylko można, a następnie zapraszasz zimne powietrze do domu, by przewentylowało powietrze (i przy okazji wywiało część nagromadzonego ciepła).
Wentylacja naturalna była "dobra" w erze nieszczelnych okien, tanich nośników energii i prymitywnej techniki wentylacyjnej.
Mnie każde rozszczelnienie okna, w zimie, w nowym domu, bolało by okrutnie.

Wierzcie mi, czytam o wentylacji od kilku lat.
Zebrane informacje i wyciągnięte z nich wnioski mówią, że jeśli wentylacja mechaniczna ma mieć wpływ na energooszczędność, to musi mieć odzysk ciepła, czyli reku - bez tego może lepiej działa od naturalnej, ale tak samo jak ona nawiewa zimne powietrze.
Nakłady w instalację reku z kolei są mało opłacalne, jeśli w grę wchodzi zastosowanie tanich źródeł ciepła.
Jak pc, czy kominek. Ja będę mieć sporo własnego drewna, więc takie rozwiązanie mi się opłaca. Przyszłościowo planuję też pc.

Ocieplić sciany i tak muszę, a różnica w cenie za lepsze ocieplenie mnie osobiście nie skłania do głębszych analiz nad sensownością tegoż ;) Okna będą jakieś dobre, ale bez przesady - wszystko zależy od ceny - jeśli cena będzie zbliżona, lub będzie promocja na cieplejsze - to nie będę się wzbraniać :lol: - ale tak jak wspominałam - podchodzę do zagadnienia energooszczędności i wszystkich stosowanych z tego tytułu "ulepszeń" z dużym dystansem.
U nas jeszcze dochodzi kwestia niechęci do uzależnienia wentylacji od prądu i ewentualnego braku ciszy... - i tu się raczej nic nie zmieni. Takie mamy podejście do tematu - nie neguję zasadności stosowania wm, ale wszystko zależy od danych warunków, zastosowanych rozwiązań i upodobań.

*milek*
08-12-2010, 17:54
Oj kominek to fajna rzecz.
Ja uwielbiam palić.

milek
Abstrahując od ewentualnego splotu sprzyjających okoliczności (zgromadziłaś lub masz rodzinę, która Ci zgromadziła suche drewno do kominka) w tym kominku przyzwoicie napalisz za 2 lata od budowy. Jak policzysz koszt drewna (znowu abstrahując od tego, czy nie masz go za darmo lub za pół darmo), to wyjdzie Ci, że to droga zabawa.

Ja palę brykietem i dopalam resztki po budowie (siajs, ale przynajmniej w miarę suchy bo ma ponad 2,5 roku). Kupiłem brzozę, bardzo ładnie syczy w kominku, palić się nie chce.Będzie w sam raz za rok.

pzdr
Przecież drewno to najtańsze paliwo. Mało wygodne, ale jednak najtańsze. A może się mylę? Może tańszy jest prąd? Albo pellety? Gazu nie mam, pc planuję.
Już pominę tu fakt, że mam własne - jest już ścięte. Nie gromadziłam ;) - po prostu część zalesionej działki wycięliśmy pod dom - na trochę starczy.

Kominek jest do d.... spalam całe 4mp dooobrego drewna / cały sezon grzewczy (jedyne ogrzewanie) i to w takiej se ruince :cool:
muszę go przerobić aby chociaż 30% zmniejszyc tą "kosmiczną" ilość drewna

No, faktycznie koszmarne osiągi ;)

owp
08-12-2010, 21:02
Oj, sam się zacząłem zastanawiać nad kominkiem. Jeśli faktycznie tyle kosztuje, to może też zrezygnuję. Na wakacje wyjeżdżamy do domku z kominkiem (otwartym) - owszem jest przyjemnie, ale trochę roboty z tym jest i po tygodniu używamy sporadycznie.Choć z drugiej strony zawsze to też jakieś ogrzewanie awaryjne, w razie problemów z gazem. Zwiększenie ocieplenia z 20 na 25 cm zwracało by mi się 16 lat, uwzględniając tylko cenę styropianu, więc raczej na 20 się zatrzymam... Tym bardziej jeśli zbuduję z silki 24cm.

*milek*
09-12-2010, 13:43
Trochę nie w temacie, ale trudno.

Nie masz miejsca do składowania (mała działka, brak kasy na drewutnie, cokolwiek innego) kupujesz ad hoc 1 lub 2 m.3. Kupujesz mokre !!! Z kim bym nie rozmawiał, od montażystów kominków po ludzi pracujących kiedyś na składach drewna, wszyscy twierdzą, że naszej okolicy nie ma. Luksusem jest kupno jesienią lub zimą drzewa ściętego tego samego roku wiosną..... Dla dębu, buka czy graba to zdecydowanie za mało. Dla brzozy też.
Masz byle co za kosmiczną cenę.
Więc drogo.

Ale można kupić za 400 zł. cały samochód (tak myślę ok. 5-6 m.3 świeżego drewna pociętego, ale nie połupanego). Samemu lub za jakąś odpłatą zamawiasz połupanie, powiedzmy kolejne 400 zł.
Odkładasz (jak masz miejsce) i za 3 lata masz super drewno w cenie wynoszącej 50% ceny drewna.
Niestety musisz tak robić przez 3 lata, by zachować ciągłość dostaw.
Po 3 latach jesteś zadowolona.
Masz tanie - 100, 120 zł. m.3 - drewno super wysuszone. Spalasz z 5 m. za 500-600 zł. i resztę zapotrzebowania na ciepło domu pokrywasz innym źródłem.

Wtedy jest tanio.

pzdr

No, troszkę offtopujemy ;)

Jasne, że będzie się kombinować, żeby było tanio :) Łupać sami raczej będziemy, łuparka w naszym przypadku to konieczność. Działka spora, zapasy się zmieszczą, nawet duże, drewutnię też się jakąś skleci. Swoją mam brzozę głównie i trochę innych liściastych - będzie suchutkie jak już nastanie czas palenia - błyskawicznej budowy nie przewiduję ;) - wtedy też można będzie poczynić jakieś zakupy na kolejne lata.

Kominki tanie nie są - ale tak na prawdę tanie są tylko piece na prąd i wspomniane wolno stojące piece na drewno. Zamiast takiego pieca wolę kominek, bo i tak by był - to jeden z niezbędników naszego domu. A że kosztuje? Kotły na pellety, czy ekogroszek też kosztują. Niedogodności też rzecz jasna są i jestem ich świadoma.
I zamykam temat, bo w końcu o styro miało być, a nie o sensowności instalacji kominkowej :P

an-bud
09-12-2010, 13:59
Jak ktoś chce zawsze znajdzie sposób, ;) jak nie :no: zawsze znajdzie powód.;)

an-bud
09-12-2010, 14:13
No, faktycznie koszmarne osiągi ;)

Do tego te g... działa bez prądu ;) a tak w razie awari by było fajnie zimno :p

adi1964
26-01-2011, 11:42
Ja chyba postawię na Swisspora, i to komplet do domu, czyli:
48m3 Swisspor Lambda 031 gr 20 cm po 169zł
20m3 Swisspor podłoga 038 gr 10 cm po 135zł (dwie warstwy)
5m3 Swisspor T (akustyczny) gr 5 cm po 115zł (na poddasze)

W takich ilościach kazdy mi to gratis przywiezie z pocałowaniem ręki :-)

Podbijam wątek. Czy ktoś robił analizę jak na dzień dzisiejszy kształtuja sie ceny styropanu. Cos mi się wydaje, że w porównaniu z listopadem, kierdy podawaliście ceny to teraz sa sporo wyższe

Albo ja słabo szukam

fenix2
26-01-2011, 13:31
Chyba nie ma specjalnie różnicy w cenie.

olgusieniunieczka
26-01-2011, 18:31
A ja tak w temacie/nie w temacie. Dylematu 15 czy 20 nie było- będzie 20cm :D Dylemat inny, bardziej szekspirowski ;) "kołkować czy nie kołkować?"

compi
26-01-2011, 19:07
Jeśli to Twój domek w avatarze to ta ściana szczytowa raczej się o to prosi. Ja w parterówce zakołkuję tylko naroża.

Sławek...
26-01-2011, 19:47
"kołkować czy nie kołkować?"

...jeżeli nie chcesz porobić sobie mostków to zawsze możesz zakołkować "w ciepły " sposób...
da się i tak ;)

leniin
26-01-2011, 22:44
Myślełem dac 18 cm zwykłego styropianu po 130zł - 19 100,00 zł
ale bedzie prawdopodobnie platinum plus 15cm po 210 zł - 23 500,00zł

Sławek...
27-01-2011, 00:43
Myślełem dac 18 cm zwykłego styropianu po 130zł - 19 100,00 zł
ale bedzie prawdopodobnie platinum plus 15cm po 210 zł - 23 500,00zł

...gratulacje... właśnie postanowiłeś zapłacić za to samo (pod względem termicznym) 4500 drożej...
(jak masz za dużo kasy to daj te 4500 Owsiakowi i klej 18 cm zwykłego) ;)

Spirea
27-01-2011, 01:46
...gratulacje... właśnie postanowiłeś zapłacić za to samo (pod względem termicznym) 4500 drożej...
(jak masz za dużo kasy to daj te 4500 Owsiakowi i klej 18 cm zwykłego) ;)

W tym wypadku to brać szary bez sensu. Ale my dajemy 20 cm. Czy warto nam wziąć szary czy zostać przy zwykłym?

tfor
27-01-2011, 06:39
Myślełem dac 18 cm zwykłego styropianu po 130zł - 19 100,00 zł
ale bedzie prawdopodobnie platinum plus 15cm po 210 zł - 23 500,00zł

nie pomliłeś się czasem w liczeniu? 130 zł. to za m3 czyli wynika, ze masz 146 m3 czyli ok. 486 mkw do obłożenia?
Wydaje mi się, że masz ok. 146 m2 do obłożenia, czyli wycgodzi ok. 29m3 czyli ni mniej ni więcej tylko ok. 3800 za styro.

adi1964
27-01-2011, 07:04
A ja nam jeszcze takie dylematy:

1. zamierzam ocieplić dom 20 cm styro w układzie :
a)część mieszkalna domu - styropian grafitowy
b) nieogrzewany garaż, który jest częścią ściany bocznej i wysunięty przed dom - styropian zwykły
c) część pod podbitka, podasze nieuzytkowe- styropian zwykły

2. pytania:
a) na czym kleić (na czym Wy kleiliście )
b)jaki klej do "zaciągnięcia siatką"
c) czy jest obawa, że na łączeniu styropianów (sciana boczna) bedzie jakaś róznica na tynku
d) czy są jakies przeciwskazania żeby grubości tych styro były równe, tj 3 m grafitowego 20 cm a powyżej niego 0,5 m zwykłego na wysokości części poddasza nieuzytkowego tez 20 cm (czyli cieplnie - gorzej)

tfor
27-01-2011, 07:05
...jeżeli nie chcesz porobić sobie mostków to zawsze możesz zakołkować "w ciepły " sposób...
da się i tak ;)

w jaki sposób? wtrzykiwać piankę w otwór przed wsadzeniem kołka?

Sławek...
27-01-2011, 09:02
...jak okleisz styro to możesz w miejscu kołków wyciąć otwornicą otwory na kilka cm wgłąb, potem kołkujesz (kołek jest w warstwie docieplenia) a na końcu zatykasz otwory krążkami wyciętymi ze styro ( też za pomocą otwornicy) ...
u kogoś e dzienniku były nawet zdjęcia, ale niestety nie pamiętam u kogo...

olgusieniunieczka
28-01-2011, 08:50
No tak, a co z opiniami, że miejsca kołkowania to mostki termiczne? Nie po to człowiek daje 20 cm styro... rozumiem, że metoda pokazana w dzienniku J-J'a rozwiązuje ten problem?

Sławek...
28-01-2011, 19:34
...dokładnie, kołki przy domkach jednorodzinnych powinny być zakazane ;)
niestety nadal obowiązuje przekonanie u inwestorów, że "skoro u mojego sąsiada kołkowali to i ja zakołkuję bo niby czemu on ma mieć lepiej zrobione niż ja..." hehe

Dareckyy
26-02-2011, 01:08
Ja najpierw zdecydowałem się na zwiększenie grubości z 15 do 20 cm zwykłego styro lambda 0,040, a po przeczytaniu wielu wątków na FM zdecydowałem się jeszcze na dopłatę do szarego styropianu z lambdą 0,032 Genderka Fasada Extra - jest ok. 20% tańszy od Organiki Platinium, a różnica w lambdzie tylko 0,01.

s9 pat
27-02-2011, 12:54
o ile papier papierem a w sezonie jakosc jakoscia:) Na pewno za gruba izolacja niezaszkodzi, byle nie przesadzic i nie miec parapetów na 40 cm:) robiac dobrym systemem, domków bym nie kołkował. Choc do tej pory kazałem, w tym roku dość rozsądniej będziemy do tego podchodzić, zrwacając bardzo dużą uwagę na czyszczenie karcherami i gruntowanie. Czasowo wyjdzie podobnie, ale skoro do 12 metrów np. Greinplast od dawna nie nakazuje kołkować to trzeba iść po rozum do głowy

fenix2
27-02-2011, 13:09
o ile papier papierem a w sezonie jakosc jakoscia:) Na pewno za gruba izolacja niezaszkodzi, byle nie przesadzic i nie miec parapetów na 40 cm:) robiac dobrym systemem, domków bym nie kołkował.
Który to dobry system ?
Jaki papier ? Papier wszystko przyjmie ? ;)

s9 pat
27-02-2011, 14:26
Chodzi mi o to,że w sezonie gdy ida setki tysięcy m2 styropianu, deklarowane wartosci mogą sporo odbiegać od katalogowych.

Dobry system to np. Greinplast jak i Dryvit. Co prawda jestem generalnym wykonawcą na swoim terenie tych systemów, ale oba wybrałem z racji jakości materiałów i dobrej współpracy z technologami. W marcu wchodzimy w Ceresit z racji wygranego przetargu na tym systemie i będziemy szkoleni w zakresie wykonastwa i też będę atakować pytaniami czysto technicznymi, jak np. kołkowanie.

zbiq
11-03-2011, 20:16
Witam, a co myślisz o zasypaniu silki-SILIKAT N24e- granulatem + do tego 25-30 cm "ciepłego" styropianu lub wełny ?
Gra warta świeczki? Czy przesadziłem ?

z góry dzięki za odp.

zbiq
11-03-2011, 20:22
nie ma co się kłócić o tego protona, bo jest on tak drogi że w praktyce nikt z niego nie skorzysta, taniej szybciej mocniej jest użyć najzwyklejszej cegły + 30cm styropianu i też można się cieszyć U=0,11

albo można sobie samemu na budowie tanim kosztem zrobić coś podobnego, trzeba tylko kupić jakiś pustak z dużymi dziurami i samodzielnie zasypać go perlitem czy innym granulatem styropianu wełny pianki itp

Witam, a co myślisz o zasypaniu silki-SILIKAT N24e- granulatem + do tego 25-30 cm "ciepłego" styropianu lub wełny ?
Gra warta świeczki? Czy przesadziłem ?

z góry dzięki za odp.

s9 pat
12-03-2011, 05:43
kapsle sa tak tanie ze nie wiem czy warto si ebawic w wycinkę. Frezik w Koelnerze to ksozt 40stu zotych netto

http://img16.imageshack.us/img16/6550/1111ek.jpg

zbiq
12-03-2011, 07:19
pobawić w zasypywanie się możesz, ale na za wiele nie licz bo silikaty są dość masywne i całkiem dobrze przewodzą ciepło

zasypywać z pożytkiem to można keramzyt, bo po pierwsze ciężar czyli przewodzenie ciepła mniejsze a po drugie szczeliny w pustaku alfa znacznie większe i łatwiej trafić, tyle że przy ścianie 2W z izolacją 25-30 cm ciepłego styropianu lambda 0,032 to i tak nic już nie ma znaczenia, nawet pianka pur lambda 0,022 nic konkretnego nie wniesie

Mpoplaw a w twojej opinii warto iść w stronę wełny czy tak jak opisałem 25-30 cm ciepłego styro?

zbiq
12-03-2011, 10:25
na ścianach to lepszy styropian bo całkowicie wodoodporny i tańszy od wełny, a jeśli lubisz wełnę to trzeba pomyśleć o jakimś trwałym zabezpieczeniu od czynników atmosferycznych, np: droga ściana 3W

W ścianę 3W nie będę wchodził.
Najprawdopodobniej będzie silikat + 25 -30 cm styro np. taki Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM U=0.031 W/mK
Dom z poddaszem użytkowym, w dachu chyba piana w stropie nie wiem właśnie, może jakaś podpowiedź ?
Dom będzie dość duży więc chcę go dobrze zaizolować.

PZDR

grzeniu666
12-03-2011, 11:59
zbiq, uważam zasypywanie silikatów za praktycznie bezcelowe - udział pustych przestrzeni jest w tej cegle chyba mały, sama cegła b.słabo izoluje, no i drążenia ma w większości od spodu (nie na wylot). Natomiast raczej (jeśli możesz) stawiał bym mur 18cm i 20-25 styro (cegła 24 i ocieplenie 30 brzmi średnio ekscytująco).

Jeszcze jedna uwaga - to że dom będzie duży to nie oznacza że należy go jakoś szczególnie bardziej izolować - koszt izolacji rośnie raczej liniowo z pow. użytkową (policz sobie czy to się ma szanse kiedykolwiek zwrócić, na forum było wiele dyskusji). Raczej szedł bym np. w wydajną wentylację (reku, gwc) czy inne instalacyjne wynalazki (które konkretnie nie chcę wyrokować, ale myślę że tu im większy dom tym zwrot z inwestycji bardziej zachęcający).

Polecam od deski do deski wątek dom ciepły, pasywny albo 3 lub 5 litrowy (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy)

Pozdrawiam,
Grzesiek

zbiq
12-03-2011, 18:21
zbiq, uważam zasypywanie silikatów za praktycznie bezcelowe - udział pustych przestrzeni jest w tej cegle chyba mały, sama cegła b.słabo izoluje, no i drążenia ma w większości od spodu (nie na wylot). Natomiast raczej (jeśli możesz) stawiał bym mur 18cm i 20-25 styro (cegła 24 i ocieplenie 30 brzmi średnio ekscytująco).

Jeszcze jedna uwaga - to że dom będzie duży to nie oznacza że należy go jakoś szczególnie bardziej izolować - koszt izolacji rośnie raczej liniowo z pow. użytkową (policz sobie czy to się ma szanse kiedykolwiek zwrócić, na forum było wiele dyskusji). Raczej szedł bym np. w wydajną wentylację (reku, gwc) czy inne instalacyjne wynalazki (które konkretnie nie chcę wyrokować, ale myślę że tu im większy dom tym zwrot z inwestycji bardziej zachęcający).

Polecam od deski do deski wątek dom ciepły, pasywny albo 3 lub 5 litrowy (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy)

Pozdrawiam,
Grzesiek

Co masz na myśli: "średnio ekscytująco" ?
I jak najbardziej biorę pod uwagę reku z GWC

PZDR

grzeniu666
12-03-2011, 19:41
Co masz na myśli: "średnio ekscytująco" ?
I jak najbardziej biorę pod uwagę reku z GWC


Z tynkami prawie 60cm, jak w bunkrze ;)

zbiq
14-03-2011, 17:16
piany są horrendalnie drogie oraz łatwopalne, ich sens stosowania tylko dla pasjonatów

ale skoro tobie zależy na drogim ociepleniu to możesz sobie ułożyć aerożel, jest droższy nawet od drogiej piany

mnie też tak mówili, tyle że po wstawieniu okien i otynkowaniu to ja muszę palcem pokazywać gdzie ten gruby styropian na ścianach bo w praktyce nikt nie zauważa

W takim razie zostaje wełna........
Pianę brałem pod uwagę ze względu na to, że dojdzie w każdy zakamarek.
ile w związku z tym proponujesz wełny, jaką grubość?

Kathi
17-03-2011, 11:30
Podepnę się pod temat, chociaż ja mam inny dylemat, z tych też styropianowych. I czytałam inne tematy dotyczące styropianu, ale zapytam was, może uda mi sie uzyskac jakąs odpowiedz. Kupuje teraz styropian na dom, z poddaszem, murowany max 29cm, chcemy dac 15cm styropianu. I zastanawiam się czy "inwestować" w Organikę Silber czy w Platinum. Róznica wyjdzie mnie w cenie jakieś 1800zł. Warto? Silber ma 0,040 a Platinum 0,032.
W domu będzie WM, wszędzie podłogówka, kominek z PW , piec gazowy. Co sądzicie?

rafalmix
17-03-2011, 12:17
Policz ile chcesz wydać na ocieplenie i do tego dostosujesz grubość i jakość styropianu.

Kathi
18-03-2011, 13:00
Ja mogę dołzozyc te 1800zł, tylko zastanawiam się czy warto? pisaliście, że organika przereklamowana. Facet mówi, że za fajna kase sprzeda nam grafitowy Pol-styr. Nie wiem czy w ogóle w ten grafitowy inwestować...

olgusieniunieczka
18-03-2011, 13:12
Podepnę się pod temat, chociaż ja mam inny dylemat, z tych też styropianowych. I czytałam inne tematy dotyczące styropianu, ale zapytam was, może uda mi sie uzyskac jakąs odpowiedz. Kupuje teraz styropian na dom, z poddaszem, murowany max 29cm, chcemy dac 15cm styropianu. I zastanawiam się czy "inwestować" w Organikę Silber czy w Platinum. Róznica wyjdzie mnie w cenie jakieś 1800zł. Warto? Silber ma 0,040 a Platinum 0,032.
W domu będzie WM, wszędzie podłogówka, kominek z PW , piec gazowy. Co sądzicie?

Osobiście wolałabym dac zwykły 20, ale wtedy wyjdzie ci już dość gruba ściana. A ile wełny planujesz na poddasze? Bo jak 20 cm, to daruj sobie cieplejszy styro, daj więcej wełny na poddaszu.

kurt76
19-03-2011, 08:06
na gruby styropian rada jest montaz okien w warstwie ocieplenia.
taka mala dygresja...

Kathi
23-03-2011, 08:54
Poddasze juz skończone, mamy strych ocieplony i przy dachu jest wełny mineralnej 20cm, podłoga strychu ocieplona jest 30cm wełny Ursy białej.
Na podłodze mam 20cm styropianu. 20cm na ściane nie wchodzi w rozmowę, z powodu montazu okien :( Tu niestety się nie sprawdziłam :(
Tu jest mała miescina, gdzie każdy za głowe się łapie słysząc ile daję wełny, styropianu, itd. Dla nich to smieszne wydawac pieniądze, no, ale ich sprawa...
Smieją się ze mnie teraz, że chce przepłacac i dac szary styropian. Tu mi każdy mówi, że to strata kasy, wywalone w błoto pieniądz, że to pic na wode...itd.
A ja sama nie wiem....

olgusieniunieczka
23-03-2011, 09:40
To nie problem wielkości miasta, tylko ludzi. Ja mieszkam w wielkim mieście i co z tego? Styro 20cm lub szry w większości składów na zamówienie. A jak pytam to i tak patrzą na mnie jakby baba coś pomyliła...
Na forum gdzieś jest wyliczenie kosztów szarego styro w porównaniu do zwykłego i zyski cieplne z tym związane. A czym będziecie grzali? Teoretycznie im droższy opał tym bardziej opłaca się ocieplać.
Jak dla mnie to nawet paląc eko groszkiem się opłaca- chyba nic nie drożeje w takim tempie... I znając życie każdy opał będzie drożał.

Czasami trzeba niestety dopłacić. U nas na jednej ścianie nie zmieści się 20cm styro ze względu na spieprzoną obróbkę blacharską- musimy chyba dać 18 szarego, no bo co gubić 3 cm grubości na wysokości 9m- chyba będzie widać?

Kathi
23-03-2011, 11:30
Nie wiem gdzie są te wyliczenia, poszukam jeszcze, chociaż szukałam zanim napisałam ten post z zapytaniem do was.
Mi koszt wyszedł około 1800-2000 więcej na całości, więc jak dla mnie do przełknięcia (gorzej z mężem-on z tych co uważają, że bez sensu się w koszty pchać).
Mamy kominek z płaszczem wodnym plus piec gazowy kondensacyjny, w całym domu podłogówka.

bdan
23-03-2011, 13:06
kathi - a jaki budujesz dom; bo ja buduję parterowy i myślę na wysokośc 3 m dać szary a reszta, tj. ściany niegrzewanego garazu , kolankowa mojego strychu nieużytkowego - 20 cm zwykłego - i wtedy ta różnica u mnie jest dużo mniejsza, niz całość szarym

fenix2
23-03-2011, 13:43
Może ktoś ma jakieś doświadczenia/przemyślenia na temat:
W końcu jak jest z tym styropianem. Czy pakować się w XPS styrodur czy dawać hydro ???

HenoK
23-03-2011, 13:54
Może ktoś ma jakieś doświadczenia/przemyślenia na temat:
W końcu jak jest z tym styropianem. Czy pakować się w XPS styrodur czy dawać hydro ???
To zależy od miejsca, w którym chcesz tą izolację termiczną wbudować.

salik
23-03-2011, 14:19
Może ktoś ma jakieś doświadczenia/przemyślenia na temat:
W końcu jak jest z tym styropianem. Czy pakować się w XPS styrodur czy dawać hydro ???
Ja dawałem XPS na fundamenty i będę też dawał XPS na podłogę.
Ale my mamy bardzo wysoki stan wód gruntowych i ogólnie takie sobie warunki gruntowe na działce.

fenix2
23-03-2011, 14:31
To zależy od miejsca, w którym chcesz tą izolację termiczną wbudować.

Na izolację ścian fundamentowych piwnicy. Poziom wód gruntowych poniżej ław.

Hydro jest 2x droższy od zwykłego, XPS 3x droższy.

*milek*
23-03-2011, 22:06
Ja dawałam hydro na fundament, ale u mnie wody nie ma i piach.
Na podłogę na pewno xpsa nie będę dawać, bo bym z torbami poszła, ale w przypadku tarasu nad garażem już się zastanawiam (dach odwrócony).

Kathi
24-03-2011, 07:48
kathi - a jaki budujesz dom; bo ja buduję parterowy i myślę na wysokośc 3 m dać szary a reszta, tj. ściany niegrzewanego garazu , kolankowa mojego strychu nieużytkowego - 20 cm zwykłego - i wtedy ta różnica u mnie jest dużo mniejsza, niz całość szarym

parterowy z użytkowym poddaszem (plus strych, gdzie rekuperator jest)

Dareckyy
26-03-2011, 22:15
Zacząłem ocieplać ściany - 20 cm styropianu Genderka Fasada Extra https://picasaweb.google.com/darek.cwik/OcieplenieScianElewacja#slideshow/5588510519747552578

fenix2
27-03-2011, 15:00
Ja dawałam hydro na fundament, ale u mnie wody nie ma i piach.
Na podłogę na pewno xpsa nie będę dawać, bo bym z torbami poszła, ale w przypadku tarasu nad garażem już się zastanawiam (dach odwrócony).


Jakiej firmy dawałaś ten hydro i czy polecasz ją?
Spotkałem się gdzieś na forum z opinią że po przecięciu pyta styropianu hydro traci swoje własności ktoś to może potwierdzić ?


Zacząłem ocieplać ściany - 20 cm styropianu Genderka Fasada Extra https://picasaweb.google.com/darek.cwik/OcieplenieScianElewacja#slideshow/5588510519747552578
Nie chciałeś frezowanego ?

face
28-03-2011, 18:50
w budynku nie podpiwniczonym nie ma sensu dawac xpsa pod wylewki, nie zaleznie od stanu wod gruntowych

co innego na sciany fundamentowe wg mnie tylko xps ale nie mam doswiadczenia z hydro, proponuje zaczac od porownania charakterystyki materialowej, glownie nasiakliwosci i odpornosci na odksztalcenia mechaniczne

fenix2
28-03-2011, 18:56
Dla hydro:

λ – współczynnik przewodzenia ciepła w temp. 10oC [W/mK] ≤ 0,035
Naprężenia ściskające przy 10% odkształceniu względnym [kPa] ≥150
Wytrzymałość na zginanie [kPa] ≥250
Klasa reakcji na ogień E
Nasiąkliwość wodą przy długotrwałym zanurzeniu [%] ≤3


Styrodur:

Współczynnik przewodzenia ciepła: 0,033- 0,035 W/mK
Odporność na zgniatanie: ≥ 300 kPa
Nasiąkliwość wodą przy długotrwałym zanurzeniu: ≤ 0,5 %

_Trynity_
19-04-2011, 09:50
to i ja się podepnę pod temat. uwagi i ulepszenia mile widziane. domek w planie 88,4 troszke więcej wyszło. bloczki fundamentowe ocieplone xps-em na zakładkę (chyba 10cm) z jednej i zwykłym 5 od środka. ściana porotherm 30 w planie styropian 12 ale po przeczytaniu wątku szykuję się do boju o 15. strop podwieszany 20 cm waty lambda 0,039 i pod blachę 15+5 cm wata lambda 0,04 + folia. taki był plan i miało być już bardzo ciepło, ale widzę, że to wszystko nic. podłoga 3x5 cm w tym jedna 5 planowany xps. ogrzewanie jeszcze nie wiem ale chyba propan lub olej, więc zależy mi aby nie było dużych strat. okna schuco si82 3 szyby.rekuperator

edit: a może sypnąc jakąś warstwę granulatu i na to wełnę 15?

byggmol
19-04-2011, 19:18
Witaj,
Spędziłem na tym forum juz setki godzin, czytam na tez na innych stronach i powiem ci tak:

1.Wielu sądzi że lepiej dać na fundament z zewnątrz 15 niż 10 a od środka 5, daj może 12 na zewnatrz a od środka 3cm od razu jako dylatacje wlewek bedzie

2.Porotherm 30 plus 15 styro, hm weż co innego na ściane zamiast porotherma, chocby maxa, najlepiej b eton komrkowy 24 cm 600, U dla porothplus 15 cm styro= 0.176 [W/m2K] , max 19 plus 20 cm U = 0.165 [W/m2K] , http://www.styropiany.pl/index.cgi?oper=1&kod=kalkulator posprawdzaj tu, U ściany przy takim ogrzewaniu jakie planujesz powinno być poniżej 0,15 na strop wysyp ten granulat z 20 centów i 15 waty , pod podłoge daj minimum 15 cm styro. Ja robie z Betonu komórkowego 24 plus 20 cm styro lambda 0,033, sufit 30 welny podloga tez 20. Jak chcesz tanio grzac to obowiązuje zasada ocieplenia; 20+20+30 podłoga/ ściany /dach.

3.Reku robisz,
okna trzyszybowe ,

bedzie wtedy nie więcej jak 5 litrów oleju na m2 na rok czyli domek energooszczędny, spalisz max 500 litrow na rok.

Pamiętaj! nie daj się tzw znawcom wrobic w to że 20 cm styro nie ma sensu, ma zwlaszcza z reku, 3 szyb. oknami i tak drogim ogrzewaniem jak planujesz, każdy ci to powie na tym forum.

pozdrawiam

_Trynity_
20-04-2011, 07:09
mój dom już stoi więc zmiana materiałów odpada :) jestem na etapie ocieplania. już wczoraj przeforsowałam docieplenie poddasza grubszą warstwą wełny.
ze styropianem ciężko mi idzie, bo zmienia to generalnie wiele w wyglądzie budynku. Myślę więc o lepszej lambdzie w 12 styropianie - tylko czy to coś da?
tzn. lepiej gorsza 15 niż lepsza 12?

byggmol
20-04-2011, 08:29
Jeżeli tak to powalcz o styro 15 z lamda co najmniej 0,036 żaden 0,04 nie daj sobie wcisnąć, to ty tam będziesz mieszkać i płacić za ogrzeanie przez najblizsze kilkadziesiat lat. Jak zrobisz juz lelwacje to nie dołożysz tam nic przez najblizsze 20 lat bo remont elewacji to jednak kupa kasy, nie prawdaż? Chcesz żalować za 5 lat ? Ropa drożeje i bedzie tylko drożeć, dlatego dobry styro 15 cm szybko ci sie zwróci. Popatrz na innych na tym forum którzy mają ciepłe domy, jakie rachunki niskie płacą ! polecam zajrzyj do dzienników budowy osob które się tu udzielają najbardziej, płacą po 1,5/2 tyś zł na cały sezon grzania domy zwykle >100 m2. Warto? Warto?

Walcz to twój dom !!

Dareckyy
20-04-2011, 11:13
mój dom już stoi więc zmiana materiałów odpada :) jestem na etapie ocieplania. już wczoraj przeforsowałam docieplenie poddasza grubszą warstwą wełny.
ze styropianem ciężko mi idzie, bo zmienia to generalnie wiele w wyglądzie budynku. Myślę więc o lepszej lambdzie w 12 styropianie - tylko czy to coś da?
tzn. lepiej gorsza 15 niż lepsza 12?

Trynity,

lepsza grubsza izolacja a gorszym współczynniku (będzie tańsza, a współczynnik całej warstwy będzie i tak wyższy). Ale w Twoim przypadku dałbym 15 cm o jak najlepszym współczynniku. Ja u siebie dałem 20 cm styropianu o współczynniku 0,032. Zastanawiałem się nawet nad 25 cm, ale wtedy musiałbym już montować okna w warstwie ocieplenia, a dla mnie to już za duże koszty były.

Sabina i Grzegorz
07-05-2011, 13:11
Jest dom z basenem w stanie surowym o powierzchni 530m2 stan surowy .
Sciany z itonga 44cm są ! zastanawiam się dać 15 cm +15cm grafitowego styro w przekładkowym sytemie żeby ukatrupic wszelakie
mostki a , w dach skosy pianę PUR po 28 cm ,okna 3szybowe montowane w styro i reku z gwc ,w podłogi 15cm PUR ( WIEEM ZE PIANA PUR MA NAJLEPSZY WSPOLCZYNIK choc nie jest tania ale z racji dachu i basenu bedzie najlepsza bo nie bierze wilgoci i trudno spaprac taka robote )
Ogrzewanie na PC 12 lub 14 kw w tym 4 łazienki bez ogrzewania basenu tzn.wody w nim i kominek do palenia okazjonalnego dom z dużymi oknami od poludnia .
Myślę ze to wystarczy aby było ok. czyli pasywnie ??

antech
07-05-2011, 13:32
Gratuluje domu. Daj go do certyfikacji zobaczysz co wyjdzie. trochę zapewne tracisz na oknach tych duzych, niektózy montują przy takich oknach nawiew ciepłego powietrza z podłogi w postaci kratki na całej długosci okna, czy działa niewiem bo niemieszkam tam...w podłogi jesli chcesz na czymkolwiek oszczedzać :), możesz dać poprostu najcieplejszy, na posadzkach bedziesz miał wszedzie izolacje więc nawet gram wody nieprzejdzie w posadzki, Ściany musiałbym policzyc z tymi oknami aby wiedziec co ci wyszło. pewno jak zbilansujesz koszty budowy i przyszłego utrzymania domu to wyjdzie że sporo przepłacasz ale komfort nieporównywalny.

grzeniu666
07-05-2011, 13:35
Sciany z itonga 44cm są ! zastanawiam się dać 15 cm +15cm grafitowego styro...
Myślę ze to wystarczy aby było ok. czyli pasywnie ??

Łał, ściana 74cm!? Idziesz na rekord? ;D Jak tyle siana pakujesz to może policz to dokładnie, albo wynajmij speca do tego zadania (na FM pewnie znajdziesz takich) za promil kosztu ocieplenia.

M***ki
07-05-2011, 13:58
Gdzie jest granica sensownego ocieplania ? Jaki współczynnik będzie maiła ściana 15+15 a do tego 44cm ściany ? Jak rozumiem podane w stopce 7,3 kw z PC to po dociepleniu będzie zbyt dużo .

antech
07-05-2011, 14:11
taki budynek z basenem czy inna dużą przestrzenią wentylowaną oraz oknami musi byc ciepły, Nalezy zrobić certyfikat energetyczny..np przezemnie :)..bo na opłacalnosc składa sie wiele czynników i niezawsze grubośc 15+15 oznacza tosamo, w zwartym budyngu jest to zaduzo w innym moze i dobra..niewiem bo trzeba to policzyc. Takie obiekty sa "wredne" bo wystarczy jeda rzecz zrobić inaczej niz pozostałe ze wzgledów energetycznych i całośc idzie w łeb, bo byćmoze że przy takich oknach na całej scianie i wentylacji ponad normatywnej z wymuszonym obiegiem inwestowanie w sciane poprostu niewiele da bo straty bedą przez pozostałe elementy budowli...okna 3 szybowe ..plus, mocowanie w styropianie..kolejny plus..musiałbym ..czy ktokolwiek inny widzieć całośc i wtedy mozna coś wnioskowac.
To tak jakbyś miał parasol z 20 cm styropianu..bedzie ci cieplej?..watpie, na całośc budowli składają się wszystkie elementy.

grzeniu666
07-05-2011, 14:19
Grubość styro vs prawo

Słuchajcie, a mieli byście opory aby dodać 4cm (ewentualnie 2cm) do ocieplenia jakie jest w projekcie? Dość by mi to pasowało, ale wiadomo - te pare cm z zew. się dom powiększy...

Sabina i Grzegorz
09-05-2011, 06:13
Łał, ściana 74cm!? Idziesz na rekord? ;D Jak tyle siana pakujesz to może policz to dokładnie, albo wynajmij speca do tego zadania (na FM pewnie znajdziesz takich) za promil kosztu ocieplenia.
grzeniu666
Nie idę na rekord tylko w sensowne docieplenie dużego budynku o nieregularnych liniach zabudowy.
Oczywiscie zrobie audyt aby nie przesadzic z niczym ale utrzymac wszystko w cenie malego domu taki jest zamysl...

Gdzie jest granica sensownego ocieplania ? Jaki współczynnik będzie maiła ściana 15+15 a do tego 44cm ściany ? Jak rozumiem podane w stopce 7,3 kw z PC to po dociepleniu będzie zbyt dużo .
Mistrz Zdunski
To jest Pc w moim teraz wybudowanym domu.
Niewiem jeszcze trzeba policzyc jaka bede tam potrzebował aby dogrzac budynek oraz niecke basenowa o pow.70m2 głebokosci 190cm + pomieszczenie basenowe 70m2
o wysokosci 6,5m . PC musi byc do ogrzania tego woda 22c pomieszczenie 24c na dom 21-22c dodam iz pomieszczenie ma 9 duzych okien tarasowych
o wym 2 X 2,6m a reszta domu tez ma duze okna .

loki31
11-05-2011, 12:04
Witam. Mam taki dylemat.
Dom mam zamiar ocieplić 20cm warstwą styropianu o lambda 0,035. A co do reszty to mam pytania następujące.

1.Na dach mam zamiar dać 30cm wełny. A ile styropianu mam dać na strop pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym?
2. Ile styropianu dać pomiędzy nieogrzewanym garażem a domem?
3. Czy może jest sens wstawić do garażu jeden kaloryfer aby trochę podnosił temperaturę? Czy to ma sens?

Dziękuje za odpowiedzi.

Matilde1
11-05-2011, 12:33
W moim przypadku dopłata do lepszej lambdy dla 15-tki wyniosłaby 2800 zł, dopłata do "zwykłej" 20-tki wyniosłaby 2900 (materiał+robocina, bo niestety wykonawcy życzyli sobie więcej za przyklejenie 20-tki). Po wyliczeniach ile możemy zaoszczędzić stanęło na zwykłej 15-tce. Ciepła i tak mi więcej przez okna ucieknie i kominy.

Matilde1
11-05-2011, 12:35
Grubość styro vs prawo

Słuchajcie, a mieli byście opory aby dodać 4cm (ewentualnie 2cm) do ocieplenia jakie jest w projekcie? Dość by mi to pasowało, ale wiadomo - te pare cm z zew. się dom powiększy...

Większość się nie przejmuje i kładzie grubszy, ja też chciałam. Chyba że masz budynek blisko granicy to trzeba uważać co by nie przekroczyć minimalnej odległości.

Wirecki
11-05-2011, 22:47
74cm - i tak jest w projekcie? Co za fachura to wymyśliła.... choć jak na działce 7ha to dlaczego nie ;)

grzeniu666
12-05-2011, 00:23
Większość się nie przejmuje i kładzie grubszy, ja też chciałam. Chyba że masz budynek blisko granicy to trzeba uważać co by nie przekroczyć minimalnej odległości.

Z granicą nie ma problemu.

W porównaniu do zwykłego styro, ekwiwalent grafitowego jest droższy o 10-15%, za to dostajemy węższą ścianę (zyski od słońca - pewnie nawet policzalne!) prostsze (mniej lub bardziej) klejenie, szpan na wiosce ;)

Matilde1
12-05-2011, 08:08
Z granicą nie ma problemu.

W porównaniu do zwykłego styro, ekwiwalent grafitowego jest droższy o 10-15%, za to dostajemy węższą ścianę (zyski od słońca - pewnie nawet policzalne!) prostsze (mniej lub bardziej) klejenie, szpan na wiosce ;)

O jakim konkretnie ekwiwalencie mówisz? Nie znalazłam styropianu "ciepłego" taniej niż 190 zł za m3, czyli mi to by dało dopłatę 60%.

grzeniu666
12-05-2011, 09:26
O jakim konkretnie ekwiwalencie mówisz? Nie znalazłam styropianu "ciepłego" taniej niż 190 zł za m3, czyli mi to by dało dopłatę 60%.

Jeśli założymy ścianę o stałym U, uzyskamy to z większej grubości np. Silvera 040 lub mniejszej Platinuma 032. Np. 20cm Golda kosztujące dajmy na to 10000zł na domek, odpowiada 16cm Platinuma kosztującego ca. 11500zł. Moim zdaniem różnica znośna, to poprawia samopoczucie przy zakupie "grafitu" ;)

Matilde1
12-05-2011, 09:29
Jeśli założymy ścianę o stałym U, uzyskamy to z większej grubości np. Silvera 040 lub mniejszej Platinuma 032. Np. 20cm Golda kosztujące dajmy na to 10000zł na domek, odpowiada 16cm Platinuma kosztującego ca. 11500zł.

No to jest oczywiste, ale jak pisałam wcześniej - do grubszej warstwy też dopłata wychodziła rzędu 60%, bo moi wykonawcy zażyczyli sobie więcej za robociznę :-(

grzeniu666
12-05-2011, 09:33
No to jest oczywiste, ale jak pisałam wcześniej - do grubszej warstwy też dopłata wychodziła rzędu 60%, bo moi wykonawcy zażyczyli sobie więcej za robociznę :-(

O tym pisałem - łatwiej (i taniej kleić). To w sumie robota+styro może dać tę samą cenę za ocieplenie grafitem...

Sabina i Grzegorz
13-05-2011, 05:58
a moi nie żądali żadnych dopłat, bo jak można mówić o większej robociźnie ?? czy oni przypadkiem nie szukają robią z igły widły ?? co za różnica przykleić na ścianę płytę grubą na 15cm a płytę grubą na 20cm ??

Dokładnie jacyś naciągacze niema znaczenia czy 15 czy 20 robota ta sama !! Co innego kłaść podwójnie na zakładke !

bronia
31-07-2011, 22:30
zblizony temat ściany zewnętrzne zamierzam ocieplić 20 cm 0,32, strop nad poddaszem jest lany tutaj problem bo strrop nie jest lany po skosie jedynie idzie po lekkim łuku przy dolnym wieńcu w zwiazku z tym pytanie , jak na to kłasc styropian czy tak jak leci, czyli w miejscu łuku powstanie dość szeroka szpara powietrza, bowiem w tym miejscu styropian nie będzie dolegał do skosu, czy też w miejscu łuku po prostu ciąc styropian tak aby pzrylegal dobrze?jeszcze jedno pytanie jaki dawac stryro na takie skosy lanę? 15 cm wystarczy, jesli tak jak mówiłem na sciane zewnętrzna planuję 20 cm

surgi22
03-08-2011, 23:32
A nie możesz tej szczeliny wypełnić pianką poliuretanową ?

bronia
04-08-2011, 00:01
dobry pomysł a juz myslałem że trzeba ciąć styropian i się bawić, dzięki powiedzcie, czy U 0.18 wystarczy mysle o styrze 15cm dla maxa 29, a jaka jest lambda dla żelbetu 8 cm, nie moge tego znaleść

bronia
04-08-2011, 00:26
a i jeszcze jedno pytaanie, czy na skosach pod syropian kłaść folię?

bronia
04-08-2011, 23:28
na tych kalkulatorach na stronie producenta i na stronie styropianów wychodza inne wyniki, komu wierzyć?

Sabina i Grzegorz
25-09-2011, 19:38
No i stalo sie montujemy w fundamenty 25 cm styro a w sciany tez 25 grafitowego i okna w cieplym montazu najlepsze jakie sa teraz na rynku (podwojne szyby itd) +reku z gwc + kominek do palenia na okazje
Na ponad 400m2 bedzie PC ok . 4-6 kw mocy . Natomiast basen ma 130m2 z tego niecka ponad 60m2 i tam sa problemy specjalne opuszczane sufity ,reku z centrala + osuszaczem + osobna pc do grzania wody , systemy filtrujace ... ale to inna bajka

compi
26-09-2011, 05:50
Jeśli masz planowaną piwnicę to zrozumiem te 25cm na fundamenty. Jeśli nie, to moim zdaniem kasa nieulokowana tam gdzie należy.

Sabina i Grzegorz
26-09-2011, 06:51
To ma byc pasywny dom.

*milek*
26-09-2011, 12:47
Jakiej firmy dawałaś ten hydro i czy polecasz ją?
Spotkałem się gdzieś na forum z opinią że po przecięciu pyta styropianu hydro traci swoje własności ktoś to może potwierdzić ?



Trochę z poślizgiem ta moja odpowiedź :oops:, ale lepiej późno niż wcale...

Dawałam Swisspora i trochę styroduru, bo zabrakło. U mnie sucho, więc specjalnie nie mam uwag - jedynie chyba trochę się bardziej zwichrował hydro podczas prac budowlanych tam gdzie był odsłonięty, niż styrodur - ale dla mnie to kwestia pomijalna.

O tym docinaniu słyszałam - jeśli chodzi o ścianę fundamentową to specjalnie mnie to nie martwi, bo w wodzie stać nie będzie, ale zastanawiam się nad izolacją tarasu nad garażem (odwrócony z attykami) - tu bym dała bez docinania na środek hydro, a boki, gdzie trzeba dociąć - z XPS-a.

mp_krk
28-09-2011, 14:38
Jak oceniacie styropian Izoterm z Kępna? Mam na niego obecnie dobrą cenę ale trudno o opinie w necie...

S.H.O.W.
07-10-2011, 20:27
Troszkę mi głupio wyskaiwać tu ze swoimi 30 cm H+H kl.500 + 15 cm styropianu, ale każdy orze jak mu materiału staje... czy coś taiego :-)
Mam jednak pytanie - dylemat, czy którą stroną przykleja się styropian pióro - wpust tzn. czy przy ścianie ma być połączenie P+W czy od "zewnątrz"?
(styropian Austrotherm pióro i wpust, nie jest frezowany symetrycznie, a ok 2 cm z jednej strony)

rutino78
02-05-2012, 10:10
czyli warto dać 20cm zamiast 15?
dom parterowy z nieużytkowym poddaszem. fundament ma 10cm styroduru, podłoga na gruncie 10cm styro EPS100, na żelbetowym stropie chcę położyć 30cm wełny. Jest reku i piec węglowy z podajnikiem. Okna raczej zwykłe, z oknoplastu.
Ale ja o ścianach. Ściany z drążonej silikatu 24cm
W projekcie było 15cm styropianu, kazałem zmienić na 20cm i tyle w projekcie jest.
Podczas budowy budowlaniec przekonywał, że 15cm to praktycznie tyle co 20. Ja to łyknąłem i do tematu nie wracałem aż do wczoraj. Dziś mam podpisanie umowy z ociepleniowcem. Z cen styropiany w internecie wynika, że grubszy domek to jakieś 1300zł.
kalkulator mówi, że U = 0.1817 [W/m2K] przy styro 20cm i U = 0.2352 [W/m2K] przy 15cm.
Oba wyniki zakładają ścianę centymetr grubszą niż moja, ale to chyba nie ma dużego znaczenia.
Pytanie jest krótkie, warto?
pozdrawiam

asolt
02-05-2012, 12:06
Tylko dokładne obliczenia ozc pozwolą nam obliczyć oszczędności wynikające ze zwiększenia grubosci styropianu jak i z innych inwestycji termoizolacyjnych.
Obliczenia opłacalności wykonane na podstawie tylko zgrubnych szacunków nie powinny być podstawą do podejmowania takich decyzji.

surgi22
06-05-2012, 11:13
czyli warto dać 20cm zamiast 15?
dom parterowy z nieużytkowym poddaszem. fundament ma 10cm styroduru, podłoga na gruncie 10cm styro EPS100, na żelbetowym stropie chcę położyć 30cm wełny. Jest reku i piec węglowy z podajnikiem. Okna raczej zwykłe, z oknoplastu.
Ale ja o ścianach. Ściany z drążonej silikatu 24cm
W projekcie było 15cm styropianu, kazałem zmienić na 20cm i tyle w projekcie jest.
Podczas budowy budowlaniec przekonywał, że 15cm to praktycznie tyle co 20. Ja to łyknąłem i do tematu nie wracałem aż do wczoraj. Dziś mam podpisanie umowy z ociepleniowcem. Z cen styropiany w internecie wynika, że grubszy domek to jakieś 1300zł.
kalkulator mówi, że U = 0.1817 [W/m2K] przy styro 20cm i U = 0.2352 [W/m2K] przy 15cm.
Oba wyniki zakładają ścianę centymetr grubszą niż moja, ale to chyba nie ma dużego znaczenia.
Pytanie jest krótkie, warto?
pozdrawiam
Zdecydowanie warto różnica wspłczycnnika U ściany pomiędzy 0,2352 a 0,1817 wynosi 0,0535 a pamiętaj że to tylko teorai, praktyka uczy że nawet jeżeli dopilnujesz prawidłowego montażu ocieplenia to bardzo trudno to będzie osiągnąć. Ceny nośników energii będą rosły i te 1300 PLN to dobrze zainwestowne pieniądze - wydasz teraz , zwracać będzie ci się latami ale tym szybciej im szybszy będzie wzrost energii. PS znając powięchnię ścian , koszt wyprodukowania u ciebie 1 KW energii cieplnej możesz policzyć czas zwrotu inwestycji.

Tysonq
06-05-2012, 13:39
u mnie na dniach skończyli ocieplenie. Też rozmyślałem czy 15 czy 20 i padło na 20cm. Rożnica w cenie styropianu wyniosła mnie ok. 1500zł. Dla jednych to może i dużo, ale biorąc pod uwagę cała inwestycję ocieplenia to wyjdzie poniżej 10%.
U mnie ścian było 300m (z oknami), styropianu poszło 49,5m3.
Jedyny minus 20-stki to pakowanie odpadów w worki, moment i worek pełny ;)

wibart
06-05-2012, 18:14
Ja dam 20 cm.
Mam jednak garaż połączony z domem plus szczyty - strych, który nie bedzie ogrzewany. Zastanawiam się czy moge dac na garażu (który bedzie ogrzewany termostatem tylko do ok plus 3-5 st.) i na szczytach na górze zwykły 0,42 lub 0,40 a tylko na czesci mieszkalnej dać 0,36 lub 0,32. Czy połączenie dwóch styropinów nie bedzie jakos inaczej pracować? chyba nie. Czy ktos tak praktykował?
Mam ytong 24 600 - wiec chyba kołki 26 cm - wystarcza. Czy moge kołkować tylko naroża i górne warstwy np. powyżej 4 m?

wibart

fenix2
06-05-2012, 19:09
Ja dam 20 cm.
Mam jednak garaż połączony z domem plus szczyty - strych, który nie bedzie ogrzewany. Zastanawiam się czy moge dac na garażu (który bedzie ogrzewany termostatem tylko do ok plus 3-5 st.) i na szczytach na górze zwykły 0,42 lub 0,40 a tylko na czesci mieszkalnej dać 0,36 lub 0,32. Czy połączenie dwóch styropinów nie bedzie jakos inaczej pracować? chyba nie. Czy ktos tak praktykował?
Mam ytong 24 600 - wiec chyba kołki 26 cm - wystarcza. Czy moge kołkować tylko naroża i górne warstwy np. powyżej 4 m?

wibart
Możesz łączyć nic się nie stanie.

Tysonq
06-05-2012, 21:23
Czy moge kołkować tylko naroża i górne warstwy np. powyżej 4 m?
Ja w ogóle nie kołkowałem.
Moim zdaniem strata pieniędzy i za dużo ciepła przechodzi kołkami.
Kładziesz 20cm i chcesz go podziurawić?
Twój cyrk, Twoje małpy :)

mar1982kaz
07-05-2012, 20:13
Ja w ogóle nie kołkowałem.
Moim zdaniem strata pieniędzy i za dużo ciepła przechodzi kołkami.
Kładziesz 20cm i chcesz go podziurawić?
Twój cyrk, Twoje małpy :)

ja też nie kolkowałem i już ponad rok wszystko jest ok, nawet pod balkonami wszystko trzyma. Po co kolkować skoro nawet producenci niektórych klei podają że nie trzeba to nawet do 12m wysokości ściany

prokopowicz
08-05-2012, 11:30
Ja dałem 15 cm Golda Termo Organiki, czy lepiej byłoby dać więcej, pewnie tak, im grubsza izolacja tym lepiej chroni, ale i tak wziąłem z najlepszym współczynnikiem lambda jaki mają w ofercie, no poza srebrnoszarym, ale i tak jestem zadowolony,

compi
08-05-2012, 16:41
W innym poście piszesz, że dopiero zimą okaże się czy będziesz zadowolony. Dwa posty w dwóch różnych wątkach o tym samym. Albo jest to marketing szeptany z nowym produktem, albo nie jesteś pewny swojego wyboru.

prokopowicz
11-05-2012, 10:20
jestem zadowolony bo mam dobrze ocieplony dom, nie mam jak dobrze zauważasz wyników ww ocieplenia, zima przede mną, dałem gold, ale jednak lepszą lambde ma srebrnoszary, czy nie jestem pewny wyboru, zawsze mam z tym mały problem, być może lepiej było wziąć srebnoszary lub i dać chociaż Golda grubszego o 5 cm

mariwa
13-05-2012, 09:39
15cm czy 20cm, a ja kupiłem 18cm AUSTROTHERM, tak sobie wypośrodkowałem, a też miałem w projekcie 15cm

TOMAS 73
03-06-2012, 12:35
W większosci postow piszecie za ile sie zwroci ten dodatkowo dodane 5cm (styrek 20cm)w porownaniu z 15cm,powiem szczerze ze mnie to nie interesuje kiedy mi sie zwroci tylko chodzi mi glownie o rachunki roczne ,ile pi razy oko moge placic mniej rocznie za gaz ? domek 150m2 piecyk kondensat ,podlogowka 80m2 ,podloga 15cm styrek, dach 30cm welna i zastanawiam sie czy 15cm sciany czy 20cm ,czy jest ktos w stanie okreslic ile to moze byc rocznie przy standartowym styro 100-200zl??? mniej rocznie za gaz przy +5cm styrka

Tysonq
03-06-2012, 15:06
wydaje mi się, że nikt dokładnie Ci nie odpowie na te pytanie. Każdy dom jest inny, każda zima jest inna. Izolacja to nie wszystko. Możesz dać i 50cm styro, a okna będziesz miał badziew.

asolt
03-06-2012, 15:32
wydaje mi się, że nikt dokładnie Ci nie odpowie na te pytanie. Każdy dom jest inny, każda zima jest inna. Izolacja to nie wszystko. Możesz dać i 50cm styro, a okna będziesz miał badziew.

Wykonując dokładne obliczenia ozc mozna sie dowiedziec jaka jest róznica w zapotrzebowaniu na ciepło przy róznych grubościach izolacji. Ale jak kolega Tysong słusznie zauwazył izolacja to nie wszystko, wazne są okna, wentylacja, ocieplenie podłogi i stropu, usytuowanie budynku itd.

MaciekMaj
03-06-2012, 16:20
Zdecydowanie warto różnica wspłczycnnika U ściany pomiędzy 0,2352 a 0,1817 wynosi 0,0535 a pamiętaj że to tylko teorai, praktyka uczy że nawet jeżeli dopilnujesz prawidłowego montażu ocieplenia to bardzo trudno to będzie osiągnąć. Ceny nośników energii będą rosły i te 1300 PLN to dobrze zainwestowne pieniądze - wydasz teraz , zwracać będzie ci się latami ale tym szybciej im szybszy będzie wzrost energii. PS znając powięchnię ścian , koszt wyprodukowania u ciebie 1 KW energii cieplnej możesz policzyć czas zwrotu inwestycji.

Ściany to tylko jeden z elementów. A jakie masz okna, drzwi? Jak ocieplony strop (dach), podłoga. Jaka wentylacja? Itd.

TOMAS 73
03-06-2012, 16:22
ale jakis schemat powinien istniec , przypuscmy ze okna tez z gornej polki,wentylacja i ocieplenie dla domu energooszczędnego i jak sie ma te 5cm więcej styro na scianie zewnętrznej,cały problem sprowadza sie do jednego czy warto dac te 5 cm wiecej kosztem wyglądu ,wiadomo lepszy wspolczynnik teoretycznie powinno byc cieplej ale jak to sie przeklada na nasze oszczednosci $$$ w colorocznym rozliczeniu nikt nie wie a szkoda-moze nie warto??? moze to tylko lans przed sąsiadem 20cm ,mnie satysfakconuje oszczędnosc rzędu 200zl rocznie na tych 5 cm ale w praktyce hmmmm...... roznie moze to wyglądac

grzeniu666
03-06-2012, 16:49
ale jakis schemat powinien istniec (...) mnie satysfakconuje oszczędnosc rzędu 200zl rocznie na tych 5 cm ale w praktyce hmmmm...... roznie moze to wyglądac

Wg mnie najpewniej oszczędzisz tyle. Jak chcesz pewniej to zleć obliczenia (jak pisalil koledzy wyżej), bo każda chatka inna.

pado
03-06-2012, 19:45
W projekcie miałem 12 cm , planuję 15 cm . Dom z BK -24 cm . Od strony północnej myślałem o 18 cm . Planuję Termorganikę Platinium lub Gold. , a może polecacie styro o lepszym współczynniku cena /parametry ?
Dach : 30 cm wełny - mój kolega zamiast wełny zastosował wełnę 15 cm + styropian 10 cm - co sądzicie o takim pomyśle ?

bitter
03-06-2012, 19:51
ale jakis schemat powinien istniec , przypuscmy ze okna tez z gornej polki,wentylacja i ocieplenie dla domu energooszczędnego i jak sie ma te 5cm więcej styro na scianie zewnętrznej,cały problem sprowadza sie do jednego czy warto dac te 5 cm wiecej kosztem wyglądu ,wiadomo lepszy wspolczynnik teoretycznie powinno byc cieplej ale jak to sie przeklada na nasze oszczednosci $$$ w colorocznym rozliczeniu nikt nie wie a szkoda-moze nie warto??? moze to tylko lans przed sąsiadem 20cm ,mnie satysfakconuje oszczędnosc rzędu 200zl rocznie na tych 5 cm ale w praktyce hmmmm...... roznie moze to wyglądac

Może rozświetli Ci sprawę przykład mojego domu. 100 m2, strop wełna 40cm, podłoga 20cm styropian, okna trzyszybowe o łącznej powierzchni 22m2, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperator), budynek parterowy. Koszt ogrzewania czystym prądem w II taryfie. Wykres pokazuje zależność kosztów ogrzewania od grubości styropianu grafitowego.

0cm - 43 400 kWh - koszt II taryfa 14 320 zł
5cm - 10 580 kWh - koszt II taryfa 3 490 zł
10cm - 7 570 kWh - koszt II taryfa 2 500 zł
15cm - 6 100 kWh - koszt II taryfa 2 013 zł
20cm - 5 560 kWh - koszt II taryfa 1 834 zł
25cm - 5 230 kWh - koszt II taryfa 1 726 zł

http://img256.imageshack.us/img256/6404/e03670625af24962bde88eb.png

i bardziej szczegółowy wykres:

http://img827.imageshack.us/img827/7356/faf74e3bed8540118fc03dc.png

TOMAS 73
03-06-2012, 20:35
dzięki bitter czyli przeskok z 15cm na 20cm szalu nie ma i tak samo z 20 cm na 25cm ,bardzo pomocne schematy duzo pokazują obiektywnie patrząc 15cm jest optymalne o 20cm mozna sie pokusic ale 25cm juz praktycznie nic nie oszczędzamy (odnosnik do 20cm)