PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana technologi z murowanego na szkielet



Robton
07-10-2010, 08:55
Witam serdecznie,
Mam pytanie do doświadczonych budowniczych konstrukcji szkieletowych.
A mianowicie, interesuje mnie budowa domu w w/w konstrukcji, niestety ze względu na nieciekawe projekty tych domów, chciałbym przerobić projekt domu murowanego na szkieletowy.
I tu pytanie: kto dokonuje takiej zmiany technologi w projekcie ?
Biuro projektowe ?
Ich architekt ?
Mam sam szukać architekta który to zrobi ?
Kierownik budowy ?
Jaki jest koszt takiej zmiany w projekcie?
Bo pewnie trzeba w nim poprzerabiać wszystko zaczynając od fundamentów

Proszę o konkretne odpowiedzi ludzi którzy już coś takiego robili
Z góry dziękuję za pomoc

andstach1
05-02-2011, 14:04
Biuro projektowe z którego jest projekt. Jeżeli podejmie się tego architekt, to przypuszczam, że zmiana będzie bardzo dużo kosztować! Przeważnie firmy posiadają projekty takich samych domów w różnych technologiach, może uda się wymienić projekt za niewielką dopłatą.
pozdrawiam.

zbyszek57
13-02-2011, 20:29
niekoniecznie.....wystarczy ze biuro projektowe wyda zgodę na tzw 10 punktów zmian w projekcie ( tak robi MTM Styl, MG Projekt,Archeton ) w ramach takiej zgody jest zgoda na zmianę rodzaju materiału konstrukcyjnego. Reszty dokonuje kierownik budowy w ramach adaptacji projektu. Sluze pomoca:)

andstach1
15-02-2011, 11:20
niekoniecznie.....wystarczy ze biuro projektowe wyda zgodę na tzw 10 punktów zmian w projekcie ( tak robi MTM Styl, MG Projekt,Archeton ) w ramach takiej zgody jest zgoda na zmianę rodzaju materiału konstrukcyjnego. Reszty dokonuje kierownik budowy w ramach adaptacji projektu. Sluze pomoca:)

Proponuję jednak poczytać więcej na ten temat - kierownik budowy, jeżeli zmiany nie są istotne ..... Kierownik nie ma uprawnień do dokonana obliczeń konstrukcji budynku i wytrzymałości obciążenia ścian , obliczania rozłożenia sił i napięć oraz obliczania belki .... nie ma uprawnień architekta ....

pozdrawiam.

P.S. nie chodzi tu o zmianę cegły na pustaka, tylko na drzewo ....

zbyszek57
15-02-2011, 18:30
proponuje zapoznać sie z warunkami realizacji projektów MTM Styl. i z panem architektem Tomaszem Sobieszukiem. Zrealizowałem juz kilka projektów de nomine murowanych w konstrukcji szkieletu sztywnego, oraz w technologii bala toczonego. Za kazdym razem miałem zgodę architekta na zmianę rodzaju materiału konstrukcyjnego budynku. Mało tego.. w okolicach Pobiedzisk dostałem projekt murowany a klient zyczyl sobie szkieletowca . nikogo w powiecie nie interesowala zmiana materialku konstrukcyjnego..a juz najmniej kierownika budowy.

P.S nie chodzi tu o Pałac kultury:D:D tylko o dom..... srednio wykształcony właściciel firmy budującej w drewnie powinien posiadać takie umiejętności i uprawnienia:):) Jak nie ma.. niech sie doszkoli...albo zmieni profesje:) a btw Statyka nie jest trudna:D:D:D

andstach1
15-02-2011, 19:03
proponuje zapoznać sie z warunkami realizacji projektów MTM Styl. i z panem architektem Tomaszem Sobieszukiem. Zrealizowałem juz kilka projektów de nomine murowanych w konstrukcji szkieletu sztywnego, oraz w technologii bala toczonego. Za kazdym razem miałem zgodę architekta na zmianę rodzaju materiału konstrukcyjnego budynku. Mało tego.. w okolicach Pobiedzisk dostałem projekt murowany a klient zyczyl sobie szkieletowca . nikogo w powiecie nie interesowala zmiana materialku konstrukcyjnego..a juz najmniej kierownika budowy.

P.S nie chodzi tu o Pałac kultury:D:D tylko o dom..... srednio wykształcony właściciel firmy budującej w drewnie powinien posiadać takie umiejętności i uprawnienia:):) Jak nie ma.. niech sie doszkoli...albo zmieni profesje:) a btw Statyka nie jest trudna:D:D:D

Proponuję zapoznać się z przepisami tego kraju ....
oraz tym, co kto może i kiedy ....

pozdrawiam.

P.S. Robi Pan ludziom z mózgu wodę ... chce Pan powiedzieć, że posiadając projekt na dom murowany postawił Pan kanadyjczyka?

zbyszek57
15-02-2011, 21:53
nie kanadyjczyka..tylko dom w konstrukcji szkieletu .a to roznica. Przepisy znam. I wiem, co kto i kiedy moze:) jesli umie:) jesli nie... zostaje co innego:P

Greenbau
16-02-2011, 09:15
Przepraszam ale prawo budowlane wyraznie opisuje ten problem:)pozdrawiam

zbyszek57
16-02-2011, 13:59
Greenbau...dokładnie tak. Masz rację. Prawo budowlane wraz z poprawkami w art 35 a wyraźnie mówi o istotnych warunkach , jakie WYMAGAJĄ uzyskania ponownego lub zmienionego pozwolenia na budowę . W komentarzu do tego przepisu jest wyraźnie wskazane ze " zmiana technologii wykonywania obiektów nie wymaga zmiany w pozwoleniu na budowę ", zatem- nie wymaga ponownego starania sie o pozwolenie na budowę.
Reasumując.- inwestor kupując projekt budowlany NIE MUSI kupować projektu dedykowanego dla konkretnego rodzaju technologii. Zmiana została wprowadzona 27 marca 2003 poprzez uchylenie art 35 a Prawa budowlanego , który to artykuł obligował urzad do badania rozwiązań konstrukcyjnych przed wydaniem pozwolenia na budowę.

Andstach.. dokształć sie chłopie a nie bredzisz

ponizej mas zlinki do prawa budowlanego:P poczytaj i przeproś za głupotę
http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2006,nr,156,poz,1118,ujednolicony,ustawa-prawo-budowlane.html

a tu masz komentarz , wyjaśniający co wolno a co nie..:P:P
http://www.inzynierbudownictwa.pl/drukuj,4218

no i nie wstydź sie zapytać na drugi raz

zbyszek57
16-02-2011, 14:03
Proponuję zapoznać się z przepisami tego kraju ....
oraz tym, co kto może i kiedy ....

pozdrawiam.

P.S. Robi Pan ludziom z mózgu wodę ... chce Pan powiedzieć, że posiadając projekt na dom murowany postawił Pan kanadyjczyka?

proponuje byc mniej aroganckim a więcej czytać:P:P

i nie postawiłem kanadyjczyka tylko dom w konstrukcji szkieletu sztywnego:):p

andstach1
16-02-2011, 20:10
proponuje byc mniej aroganckim a więcej czytać:P:P

i nie postawiłem kanadyjczyka tylko dom w konstrukcji szkieletu sztywnego:):p

Czy ja napisałem słowo o nowym pozwoleniu na budowę? - gdzie?
Masz projekt murowany - adaptujesz go - możesz budować - jak chcesz zmienić KONSTRUKCJĘ BUDYNKU - z betonu na drzewo - ADAPTUJESZ OD NOWA - zmiana dotyczy elementów konstrukcyjnych i dla tego ustawodawca zabrał te uprawnienia osobom niekompetentnym, a nadał kompetentnym - studia - praktyka - staż - uprawnienia !!!! - wpisanie do izby - Kto projektuje ODPOWIADA !!!

Widzę samych fachowców ....

cyt:."4. Czy można zaadaptować projekt w technologii tradycyjnej - murowanej na projekt w technologii drewnianej - szkieletowej?
Tak. W tym celu przesyłamy do Państwa bezpłatnie przekroje ścian i stropów, które architekt prowadzący Państwa budowę, adaptuje do wybranego projektu i tak zmieniony składa wraz z wnioskiem do odpowiedniego urzędu...."
z .... http://www.firmakubus.pl/faq.htm
Czy trzeba w ogóle coś zmieniać? Jeśli chodzi o sam wygląd, funkcjonalność, technologie budowy, to projekty domów to tak wielka baza, że naprawdę można znaleźć idealny projekt domu, dokładnie taki, o jakim marzyliśmy. Ale istnieją zmiany, których wykonanie nakazuje prawo. Powiemy sobie o obowiązkowej adaptacji projektów.

Wiadomo, że aby uzyskać pozwolenie na budowę potrzebujemy profesjonalnego projektu architektoniczno-budowlanego, który będzie stanowił załącznik do wniosku o zgodę. To, że kupimy projekty domów w obowiązkowej liczbie 4 egzemplarzy, nie oznacza, że mamy już wymaganą prawem dokumentację. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury nakłada bowiem obowiązek przystosowania tzw. gotowych projektów do warunków zabudowy istniejących na danej działce.

Z wykonaną przez geodetę mapą do celów projektowych, z decyzją o warunkach zabudowy i warunkami technicznymi przyłączy należy się więc udać do architekta, który przystosuje projekt domu do pozyskanych uwarunkowań. Nie możemy zlecić tej pracy nikomu innemu, architekt musi mieć uprawnienia do wykonywania prac projektowych, należeć do Izby Architektów. Najlepiej jeśli również ma duże doświadczenie i zna tereny, gdzie leży nasza działka budowlana.

Obowiązkowa adaptacja projektu to:

* dostosowanie projektu do warunków zabudowy i zagospodarowania terenu (oczywiście, jeżeli nasza działka była objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – to adaptacja powinna dotyczyć przystosowania projektu do planu)

* dostosowanie projektu do stref obciążeń konstrukcyjnych, czyli modyfikacja fundamentów, jakie zostały zaprojektowane

* sporządzenie projektu zagospodarowania terenu z naniesieniem budynku na mapę geodezyjną

To, że architekt adaptujący musi zmienić fundamenty domu i ich izolację, nie oznacza, że były źle wykonane przez autora. Architekt, który tworzy plany domu od podstaw, przyjmuje standardowe warunki gruntowe oraz położenie działki w raczej korzystnych warunkach klimatycznych. To, jakie warunki warunki panują na naszej, konkretnej działce, determinuje rodzaj zastosowanych fundamentów i izolacji.

Co jeszcze można zmienić?

Warunki zabudowy określają czasem maksymalną wysokość budynku, maksymalny czy minimalny kąt nachylenia dachu lub odległość budynku od granicy działki sąsiedniej. O tyle, o ile znalezienie projektu o odpowiedniej powierzchni nie powinno być trudne, o tyle kąt nachylenia dachu można zmodyfikować podczas adaptacji. Ale uwaga, autorzy gotowych projektów domów określają, iż bez ich zgody można zmienić np. dach tylko o 5 stopni, większa modyfikacja wymaga pozyskania pisemnej zgody.

Odległość od granicy działki sąsiedniej zgodna z prawem wynosi 4 m jeżeli ściana budynku ma okno lub drzwi oraz 3 m, jeżeli ściana nie ma otworów. Usytuowanie domu na wąskiej działce jest trudne, więc architekt może zlikwidować jedno okno, albo zamiast niego wstawić luksfery, które nie są już uznawane za otwór okienny itd.

zmiany w projekcie Co można zmienić w projekcie?

Co można zmienić w projekcie?

Projekty domów jednorodzinnych można również dostosować do potrzeb indywidualnych inwestora, zmieniając na przykład funkcje niektórym pomieszczeniom, zmieniając rozmieszczenie ścianek działowych, choć to często wymaga również przeprojektowania stropu.

Wszystkie zmiany są płatne, więc starajmy się znaleźć taki dom projekt którego będzie nam najbardziej odpowiadał. Za podstawową obowiązkową adaptację zapłacimy około 1200-1500 zł, wartość kolejnych zmian decyduje od poziomu ich trudności. Wiadomo, że inną kwotę zapłacimy za przeniesienie okna o parę centymetrów, a inną za zmianę technologii murowanej na szkielet drewniany.

Panowie... apeluję o rozwagę i przynajmniej wykonanie jednego telefonu - do osoby, która ma pojęcie!
pozdrawiam

P.S. Pisząc posty mam zamiar pomóc komuś, kto tej pomocy potrzebuje, nie obrażanie a tym bardziej arogancja. Konsekwencją Waszych wypowiedzi mogą być nie tylko straty materialne.... tych, którzy Was czytają....

andstach1
16-02-2011, 20:11
nie kanadyjczyka..tylko dom w konstrukcji szkieletu .a to roznica. Przepisy znam. I wiem, co kto i kiedy moze:) jesli umie:) jesli nie... zostaje co innego:P

Niech Pan napisze gdzie i kiedy Pan to zrobił a jutro nadzór budowlany wyda decyzję o rozbiórce .... :)
pozdrawiam ....

zbyszek57
16-02-2011, 21:15
Niech Pan napisze gdzie i kiedy Pan to zrobił a jutro nadzór budowlany wyda decyzję o rozbiórce .... :)
pozdrawiam ....

przestań bredzić,człowieku..
nie ma obowiązku według polskiego prawa zawiadamiać urzędu wydającego pozwolenie na budowę o zmianie technologii i to jest w tym temacie istotne..i o to tu chodziło..a Ty niepotrzebnie mieszasz ludziom w głowach..
Obliczenia statyczne wykona profesjonalny wykonawca i koniec na tym. Bo on ponosi za to odpowiedzialność.

zbyszek57
16-02-2011, 21:16
Niech Pan napisze gdzie i kiedy Pan to zrobił a jutro nadzór budowlany wyda decyzję o rozbiórce .... :)
pozdrawiam ....

W Pobiedziskach,,w kwietniu zeszłego roku....

andstach1
16-02-2011, 21:53
przestań bredzić,człowieku..
nie ma obowiązku według polskiego prawa zawiadamiać urzędu wydającego pozwolenie na budowę o zmianie technologii i to jest w tym temacie istotne..i o to tu chodziło..a Ty niepotrzebnie mieszasz ludziom w głowach..
Obliczenia statyczne wykona profesjonalny wykonawca i koniec na tym. Bo on ponosi za to odpowiedzialność.

Jeżeli ja bredzę, dlaczego wszyscy uważają inaczej!!!!
A na co urząd dał Panu prawo .... !!!
Jeżeli był przedstawiony projekt na dom murowany ... to dali Panu na drewniany???
Ja mieszam ludziom w głowach? Czytał Pan post powyżej?
Kto ma uprawnienia budowlane i jaki jest warunek żeby je posiadać?
Uważa Pan, że ma rację?
argument - podstawa prawna ...
Czytający ten wątek ocenią sami, kto tu bredzi ...
:) od kiedy wykonawca - dokonuje obliczeń :):):) - no chyba, że posiada uprawnienia do projektowania .... tylko w takim przypadku po co się brudzi .... :)

zbyszek57
16-02-2011, 21:59
Jeżeli ja bredzę, dlaczego wszyscy uważają inaczej!!!!
A na co urząd dał Panu prawo .... !!!
Jeżeli był przedstawiony projekt na dom murowany ... to dali Panu na drewniany???
Ja mieszam ludziom w głowach? Czytał Pan post powyżej?
Kto ma uprawnienia budowlane i jaki jest warunek żeby je posiadać?
Uważa Pan, że ma rację?
argument - podstawa prawna ...
Czytający ten wątek ocenią sami, kto tu bredzi ...
:) od kiedy wykonawca - dokonuje obliczeń :):):) - no chyba, że posiada uprawnienia do projektowania .... tylko w takim przypadku po co się brudzi .... :)

szkoda mi czasu na zbędne dyskusje. Proponuje kontakt z projektantem z MTM Styl. oraz wizytę w nadzorze budowlanym. tam sie przekonasz..co wolno a czego nie.
Ponieważ zmiana technologii wykonywania domu jest nieistotna, calosc spraw zalatwia kierownik budowy a wykonawca- szanujący sie wykonawca- potrafi obliczyć obciążenie statyczne. Jak nie potrafi....łopata i do piachu:)..murowance stawiac:P

andstach1
16-02-2011, 22:08
Greenbau...dokładnie tak. Masz rację. Prawo budowlane wraz z poprawkami w art 35 a wyraźnie mówi o istotnych warunkach , jakie WYMAGAJĄ uzyskania ponownego lub zmienionego pozwolenia na budowę . W komentarzu do tego przepisu jest wyraźnie wskazane ze " zmiana technologii wykonywania obiektów nie wymaga zmiany w pozwoleniu na budowę ", zatem- nie wymaga ponownego starania sie o pozwolenie na budowę.
Reasumując.- inwestor kupując projekt budowlany NIE MUSI kupować projektu dedykowanego dla konkretnego rodzaju technologii. Zmiana została wprowadzona 27 marca 2003 poprzez uchylenie art 35 a Prawa budowlanego , który to artykuł obligował urzad do badania rozwiązań konstrukcyjnych przed wydaniem pozwolenia na budowę.

Andstach.. dokształć sie chłopie a nie bredzisz

ponizej mas zlinki do prawa budowlanego:P poczytaj i przeproś za głupotę
http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2006,nr,156,poz,1118,ujednolicony,ustawa-prawo-budowlane.html

a tu masz komentarz , wyjaśniający co wolno a co nie..:P:P
http://www.inzynierbudownictwa.pl/drukuj,4218

no i nie wstydź sie zapytać na drugi raz

Ja mam się dokształcać ..? Jestem już wykształcony ...
Cytowany przez Pana artykuł:
Odnosząc się natomiast do zagadnienia zmiany technologii realizacji budynku, należy wskazać, że zdefiniowane w art. 36a ust. 5 istotne odstąpienia nie obejmują zmiany technologii realizacji czy też materiałów konstrukcyjnych.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej, zatwierdzając projekt budowlany, nie ocenia jego rozwiązań konstrukcyjnych, a art. 35 ust. 2 ustawy, który dopuszczał taką możliwość, został uchylony z mocy ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 80, poz. 718 z późn. zm.). Za konstrukcję budynku odpowiada projektant i sprawdzający. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia, jest również zobowiązany umieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunki i opisy) dotyczące odstąpienia (art. 36a ust. 6 ustawy – Prawo budowlane).

W konsekwencji w przypadku dokonania zmian nieodstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę, dokonanych podczas wykonywania robót, do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie należy dołączyć kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego, z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby także uzupełniający opis. W takim przypadku oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami powinno być potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego, jeżeli został ustanowiony (art. 57 ust. 2 ustawy – Prawo budowlane).

Dodatkowo należy zaznaczyć, że jakkolwiek kwalifikacji charakteru odstępstw dokonuje projektant, to ostateczna ocena w tym zakresie zawsze należy do organu administracji architektoniczno-budowlanej jako organu właściwego do zmiany pozwolenia na budowę bądź organu nadzoru budowlanego uprawnionego do kontroli zgodności z prawem dokonanych odstępstw. Inwestor może również wystąpić do właściwego miejscowo organu nadzoru budowlanego o wydanie zaświadczenia w trybie przepisów k.p.a. co do charakteru odstępstwa.
Odpowiedź na pytanie nie stanowi oficjalnej wykładni prawa i nie jest wiążąca dla organów administracji orzekających w sprawach indywidualnych.

Pan czyta o czym pisze ?? :)
pozdrawiam ...

andstach1
16-02-2011, 22:13
Szanowny "zbyszek57" napisał:

"...ponizej mas zlinki do prawa budowlanego poczytaj i przeproś za głupotę
http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,r...budowlane.html ..."

... szkoda, że nieaktualny .....

Dla zainteresowanych ... aktualny do pobrania tutaj:
http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20102431623&type=2

pozdrawiam ...

andstach1
16-02-2011, 22:25
szkoda mi czasu na zbędne dyskusje. Proponuje kontakt z projektantem z MTM Styl. oraz wizytę w nadzorze budowlanym. tam sie przekonasz..co wolno a czego nie.
Ponieważ zmiana technologii wykonywania domu jest nieistotna, calosc spraw zalatwia kierownik budowy a wykonawca- szanujący sie wykonawca- potrafi obliczyć obciążenie statyczne. Jak nie potrafi....łopata i do piachu:)..murowance stawiac:P

argument - podstawa prawna ...

Teraz szkoda Panu dyskusji ? a do tej pory, nie było szkoda? Pan mnie gdzieś wysyła? sam się Pan przejdzie to się Pan dowie ....
Zmiana technologi nie jest istotna - ale trzeba na nią mieć projekt !!! a nie zgodę kierownika budowy ... a po zakończeniu budowy ... proszę doczytać w cytowanym przez Pana linku do artykułu ....
pozdrawiam.
P.S. Wykonawca i kierownik budowy mogą być i po studiach - jak nie mają uprawnień ... mogą swoje obliczenia ... wsadzić sobie w buty .... będą wyżsi ... :)

zbyszek57
16-02-2011, 22:31
Szanowny "zbyszek57" napisał:

"...ponizej mas zlinki do prawa budowlanego poczytaj i przeproś za głupotę
http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,r...budowlane.html ..."

... szkoda, że nieaktualny .....

Dla zainteresowanych ... aktualny do pobrania tutaj:
http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20102431623&type=2

pozdrawiam ...

poczytaj uważnie oba teksty.. dobranoc

andstach1
16-02-2011, 22:36
poczytaj uważnie oba teksty.. dobranoc

Przeczytałem oba ... ale najwyraźniej Pan nie!
Piszą wyraźnie to co ja, a Pan twierdzi że jest inaczej .....

pozdrawiam

art_composites
02-03-2018, 06:27
To w końcu jak to jest ?
Czy mając pozwolenie na budynek w tradycyjnej konstrukcji czyli murowany , mogę postawić szkieletowy drewniany o tych samych wymiarach ?
W moim przypadku garaż 18x7.