PDA

Zobacz pełną wersję : Wieje z otworów wentylacyjnych



luk453
07-10-2010, 11:55
Witam,

Mam problemy z otworami wentylacyjnymi w mieszkaniu.
Sa dwa otwory. W lazience oraz kuchni.
W związku z tym ze ostatnio zrobiło się zimno trzeba zamykać okna.
I zaczął się problem ze powietrze z otworów wentylacyjnych wpada do mieszkania nawet przy otwartych otworach wentylacyjnych w oknach.
W takiej sytuacji ogrzewanie mieszkania grzejnikiem nie ma sensu ponieważ zimne powietrze wpada w takich ilościach. Pozostaje otworzyć okna żeby otwory wentylacyjne prawidłowo działały, ale wtedy będzie zimno.

Co może być nie tak z tą instalacja?
Co mogę zrobić w takim wypadku?
Czy jest jakiś specjalista który przyszedłby,
zbadał sprawę i jeśli coś jest źle zrobione to wypisałby jakiś papierek dzięki któremu miałbym dowód na zareklamowanie tego?

Konto usunięte_12*
07-10-2010, 18:56
Zbyt mało informacji, aby można było coś doradzić (jak wysokie są te kominy wentylacyjne, czym są zakończone na dachu. Kiedy wieje z tych kratek? czy zawsze?, itd. itp.)

Pozdrawiam

Sławek...
07-10-2010, 20:38
... a co chcesz reklamować? wentylację grawitacyjną? ;)
oczywiście kolega słusznie zauważył, że mogą zdarzyć się błędy przy budowaniu komina, które spowodują nawiewanie powietrza do komina, ale w większości przypadków wentylacja grawitacyjna właśnie tak działa i wielkiego wpływu na to nie mamy....
... szczelny dom, coraz zimniej na zewnątrz i krótki kanał wentylacyjny to potencjalne źródła nawiewania powietrza do wnętrza domu.....

KrzysztofLis2
08-10-2010, 06:50
Skoro powietrze do domu którędyś wlata, to i którędyś musi wylatać. Inaczej dom by się nadął jak balon i pękł.

Kanałami wentylacyjnymi w kuchni i łazience zasadniczo powinno wylatywać, ale są czynniki, które tę cyrkulację powietrza zaburzają. Najpoważniejszym jest jakaś zewnętrzna siła, która wymusza ucieczkę powietrza inną drogą.

Przykładowo, zdarza się, że w szczelnym mieszkaniu czy domu uruchomienie okapu kuchennego zaciąga zimne powietrze przez kratkę wentylacyjną w łazience.

Nie macie w mieszkaniu przypadkiem kominka? Bez obrzędu gromnicznego i ustalenia, którędy powietrze ucieka z domu, nic nie będziemy w stanie pomóc... Rozwiązaniem uniwersalnym jest oczywiście kratka zwrotna do łazienki i kuchni, ale i tak bez ustalenia przyczyny bym jej nie montował...

luk453
08-10-2010, 07:59
Postaram się dać więcej info, ale podkreślam że nie znam się na tym.
Budynek ma 4 pietra na niskim parterze. Otwory wentylacyjne są jakby w pionie czyli wspólne dla wszystkich mieszkańców.
Na razie brak drzwi do łazienki i kuchni. W łazience kotara.
Piecyk dwu funkcyjny z zamknięta komorą spalania.

Więcej info nie jestem w stanie podać. Musiałby to chyba sprawdzić jakiś specjalista od tych rzeczy.

M K
08-10-2010, 08:47
Czy jest jakiś specjalista który przyszedłby, zbadał sprawę i jeśli coś jest źle zrobione to wypisałby jakiś papierek dzięki któremu miałbym dowód na zareklamowanie tego?

Takim specjalistą jest kominiarz.

luk453
08-10-2010, 08:54
A skąd ten piecyk czerpie powietrze do spalania ?

Z zewnatrz bo jest z zamkniętą komorą

M K
08-10-2010, 09:12
Szczelny dom, brak nawiewników, za niskie kominy. To są główne przyczyny nawiewania z wentylacji grawitacyjnej.

KrzysztofLis2
08-10-2010, 10:36
No ale którędy z tego mieszkania to powietrze jest wywiewane, bo tego jeszcze nie ustaliliśmy? Jeśli wieje jednym kanałem wentylacji grawitacyjnej a drugim ucieka, to mamy jak najbardziej sprawną instalację, wymagającą tylko rozszczelniania okien / nawiewników. :)

redlum
08-10-2010, 11:37
o tym samym pomyślałem (ale nie jestem specjalistą więc wolałem nie zabierać głosu) - jeśli wieje z kanałów - to musi być gdzieś jeszcze miejsce - gdzie te powietrze będzie uciekać

KrzysztofLis2
08-10-2010, 18:00
A więc wątkotwórco, zrób obrzęd gromniczny i wróć. :) I napisz którędy Ci powietrze wywiewa z mieszkania.

aglig
08-10-2010, 18:20
Jak wykonać obrzęd gromniczy opisane jest tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126535-Obrzęd-gromniczny-quot-tymi-ręcami-quot-wykonany...
Przeczytać zastosować i opisać rezultaty

luk453
14-10-2010, 08:29
Okazało się ze powietrze wlatuje przez otwór w kuchni a wylatuje przez otwór w łazience.
Nie wiem czy to dużo zmienia. Ale w łazience na razie nie ma drzwi, jest tylko zasłona. Jeśli będą drzwi i będą one miały otwory wentylacyjne to sytuacja chyba będzie podobna. A może się myle.

luk453
14-10-2010, 11:59
Właśnie o to chodzi że rozszczelnienie nic nie daje. Aby nie lecialo jedynie moge uchylić okno co mija sie z celem.
Okna są rozszczelnione maksymalnie wszedzie gdzie tylko mogę.

M K
14-10-2010, 13:11
Jak nie pomaga nawet otwarcie okna to problem jest w kominie.
Powodów może być kilka:
-niedrożny kanał wentylacyjny
-do jednego kanału podłączono więcej niż jedno pomieszczenie
- za krótki komin
-źle wykonane zakończenie komina,....
Przy prawidłowo wykonanym kominie ciąg powinien powstać po rozszczelnieniu okna.

M K
14-10-2010, 19:32
napisał luk453
I zaczął się problem ze powietrze z otworów wentylacyjnych wpada do mieszkania nawet przy otwartych otworach wentylacyjnych w oknach.
napisał luk453
Właśnie o to chodzi że rozszczelnienie nic nie daje. Aby nie lecialo jedynie moge uchylić okno co mija sie z celem.
Okna są rozszczelnione maksymalnie wszedzie gdzie tylko mogę

Ja tak to zrozumiałem, jak powyżej.

KrzysztofLis2
14-10-2010, 20:05
Jeśli ktoś nie chce rozszczelniać okien albo ich uchylać, to posiadanie wentylacji grawitacyjnej jako takiej mija się z celem.

Zamontuj sobie kratkę zwrotną, nie będzie Ci wiało do kuchni zimnym powietrzem z komina.

M K
15-10-2010, 09:44
MK
Jak to rozumiesz ?? Jak są otwarte okna to otwory wentylacyjne działają prawidłowo ??

Tego zdania nie zauważyłem. Wygląda na to, że luk453 sam sobie zaprzecza.

lolek30
15-10-2010, 10:04
Nie wiem czy to dużo zmienia. Ale w łazience na razie nie ma drzwi, jest tylko zasłona.

Moim zdaniem to jest podstawowa przyczyna , nawet jeśli drzwi bedą miały otwory wentylacyjne to i tak będą stanowiły już spory opór dla powietrza. Można zrobić otwory o powierzchni mniejszej niż powierzchnia kratki w kuchni i wtedy wiadomo że powietrze będzie lecieć do kratki a nie odwrotnie. Oczywiście pod warunkiem że okno będzie rozszczelnione/uchylone. Czasem rozszczelnienie okna jest niewystarczające , 1-2mm to czaem za mało. Więc albo nawiewnik zamontować albo uchylac okno.

Piczman
15-10-2010, 14:16
A czy wszystkie 4 kondygnacje są ogrzewane ?
I gdzie wieje, na samym dole ?

luk453
26-10-2010, 13:28
W takim razie sprobuje poczekać na drzwi, może cos to zmieni.
Przy okazji dodam jeszcze ze teraz zrobiolo sie odwrotnie. Powietrze wlatuje w lazience, a wylatuje w kuchni. Nie wiem czy to cos zmienia

Piczman
26-10-2010, 13:31
"Budynek ma 4 pietra na niskim parterze"

Rozwiń to !!!

luk453
26-10-2010, 14:28
Budynek zaczyna sie od niskiego parteru. Ma 4 pietra.
Ja mieszkam na 3 pietrze. Sadze ze wszystkie kondygnacje sa ogrzewana bo ktos tam mieszka.
Mamy wspolne kanaly wentylacyjne.

Konto usunięte_12*
26-10-2010, 17:20
Mamy wspolne kanaly wentylacyjne.

No, to "jesteśmy w domu";) Możliwe, że któryś z sąsiadów ma wentylatorek podłączony do kanału wentylacyjnego. W nowych domach (wspólne kanały wentylacyjne!) taka sytuacja jest niedopuszczalna.

luk453
27-10-2010, 08:05
Żałuje ze nie zapytalem kominiarza czy napewno mamy wspolny kanal:) Ale skoro czasem jakies zapachy jedznia czuje to pewnie tak jest.
Pytanie jest tylko. Czy wspolna wentylacja to blad w sztuce ktory mozna reklamowac bo np. jest niedopuszczalny.

Konto usunięte_12*
27-10-2010, 19:59
Żałuje ze nie zapytalem kominiarza czy napewno mamy wspolny kanal:) Ale skoro czasem jakies zapachy jedznia czuje to pewnie tak jest.
Pytanie jest tylko. Czy wspolna wentylacja to blad w sztuce ktory mozna reklamowac bo np. jest niedopuszczalny.

Wspólna wentylacja, to podstawowy "grzech" dawnych budowniczych np. bloków z płyty. Było to fałszywie pojętą "oszczędnością" (mniej kominów wentylacyjnych). We współczesnym budynku 4-piętrowym może to być podobna "oszczędność" dewelopera (o ile to prawda;)).

konstanti
21-03-2016, 19:16
Witam
Jaka powinna być minimalna wysokość komina wentylacyjnego?