PDA

Zobacz pełną wersję : Czym palić by nie robić piekła.



salata123
09-10-2010, 18:47
Właśnie od 3 tygodni ogrzewam 280 m dom kominkiem, dom bardzo ciepły paląc dębiną i grabiną staram się palić non stop ale na zakręconym dopływie powietrza i zamkniętym szybrze, dorzucam co około 12 godzi. I tu moje pytanie gdyż wkład jest tylko 10 kW MCZ kominek w 40 metrowym salonie a w czasie palenia nie da się siedzieć bliżej jak 3 - 4 metry od kominka.. Czym palić aby był ogień a ciepło jak najmniejsze. I ostrzegam innych montyjących mocne wkłady jak wielkie musicie mieć pomieszcenia w których będą wasze kominki. Jeszcze nie mieszkam a temp 19 - 20 stopni w całym domu.

pablitoo
09-10-2010, 19:03
To dorzucaj co 24 godziny ...

bladyy78
10-10-2010, 10:45
Normalnie masz jakiś extra wydajny kominek 10 kW ogrzewa co dom do 19-20*C tylko się cieszyć. Ale przy zamkniętym szybrze i dopływie powietrza to twój wkład osiąga zapewne max 3 kW. Szyba jest zapewne czarna, a komin zasmolony. To co opisujesz jest wręcz nie realne. No chyba ze masz dom pasywny. Ale jeżeli tak jest jak mówisz to radzę Ci zmienić sposób palenia bo w niedługim czasie na kominie wyjdą Ci plamy, a sadza która osadza się w kominie może się zapalić . Kup sobie topolę to drzewo dobrze się pali i jest mało energetyczne wtedy będziesz miał płomienie :).

salata123
10-10-2010, 19:08
Dom ocieplony 20 cm pianki poliuretanowej, podłoga 25 cm czarnego styropianu, skosy 30 cm a sufit 40 cm dobrej wełny, ciepłe okna i drzwi. Plamy na kominie już wyszł i śmierdzą , może wiesz czym w tych miejscach zagruntować ? Czyli jeśli zamieszkam to przestać palić z zamkniętym dopływem powietrza ? Czy też nie przymykać szybra ? teraz tak palę dla wygody ( dokładanie do kominka co 12 godz ) ale jeśli to takie niekorzystne dla komina i wkładu to przestanę. Czarna szyba i cały środek kominka to norma ale po rozkręceniu kominka szybko to znika ( zwłaszcza przy paleniu grabiną ). Dzięki za podpowiedź z topolą.

bladyy78
10-10-2010, 19:13
No to radzę przestać tak palić, bo komin sobie drugi będziesz musiał wymurować, nie przymykaj szybra przy paleniu.

janekbo
13-10-2010, 11:45
Szyber ustawiasz tak aby nie było widocznego przyduszania płomieni i widocznego cofnięcia się czarnych spalin.
Twój kominek trzyma żar przez 12 godzin czy go rozpalasz na nowo? Ile dorzucasz do tego kominka?

janekbo
14-10-2010, 06:34
No i skoro tak niezdrowo kopcisz to zastanów się nad produktami typu Sadpal lub Stopsadz.

salata123
14-10-2010, 23:08
Kominek to MCZ Vivo 700 za dużo do niego nie wejdzie ale ładuję do pełna 5- 6 szczapek, rano jest żar z którego się prosto rozpala ( wieczorem dokładam około 21 rano rozpalam około 8, acha i to na już nieco rozkręconym kominku, wcześniej na przykręconym, czasy były dłuższe. Wcześniej z powodu smrodu zasilikonowałem wyczystkę ! to tylko nasiliło wykwity na kominie, na dole wyczystki było błoto, i wkoło niej rozmięknięty tynk. Teraz po nauce palę już płomieniem a nie kopceniem, tynk z komina skułem, wyczystka jest nieco nieszcelna, ale nic z niej nie czuć, wszystko szybko wyschło. Wkład ma szyber " automatyczny" jest to pręt wkładany w otwór który przy otwieraniu drzwiczek otwiera szyber a przy zamykaniu zamyka, jest on na górnej czołowej powierzcni wkładu pod drzwiczkami, drzwiczki otwiera się jak w piekarniku, jest to dobre gdyż iskry nie wpadają do mieszkania, można ten pręt wyjąć i mieć na stałe otwarty szyber. Ja obecnie palę na zamkniętym szybrze ( włożony pręt w otwór i brak innej jego regulacji ), ale zwiększyłem dopływ powietrza. Producent zaleca palenie z włożonym prętem oraz nie przesadzanie z ciągiem w kominie. Widzę że spala się szybciej ( no trudno ) ale bez pozostałych atrakcji, powoli sprzątam wcześniejsze szkody i powoli dalej uczę się kominka. Myślę że do każdego kominka trzeba podchodzić indywidualnie oraz przez jakiś czas pouczyć się jego zachowań. Pozdrowienia i dzięki za pomoc.

redpradnik
16-10-2010, 09:20
Nie wiem jak wy to robicie ze wsadzicie drzewo o 21 a rano jeszcze jest żar...
U mnie wsadzę 3 klocki duze drzewa o 24 i rano o 7 nie ma już żaru

Powietrze zamknięte w polowie
Szyber zamknięty

janekbo
16-10-2010, 17:24
To wsadź 5-6 ... Spróbowałem i faktycznie przy mocnym stłumieniu znacznie się czas żarzenia przedłuża. Ale mój kominek ma 24kW i jest z PW więc podejrzewam, że nie jestem w stanie go tak przystopować, żeby zdrowo się długo wypalał.

salata123
16-10-2010, 21:07
Takie czasy palenia tylko przy paleniu grabią, nieco gorzej przy paleniu dębiną a przy brzozie myślę że nie wytrzyma 8 - 9 godzin ( nie sprawdzałem ile ) ale po dołożeniu o 21 rano kominek był prawie zimny.

redpradnik
17-10-2010, 12:15
palę bukiem

salata123
17-10-2010, 21:27
U nas ( Podlasie ) buk nie występuje, ale na pewno jedne z lepszych drzew - porównywalne ( może i lepsze ) z grabem. Ale ja właśnie znalazłem rozwiązanie. Dziś napaliłem osiką, piękne długie płomienie, wydaje się że temperatura spalania niższa, ( nie mierzyłem, odczucie subiektywne ) ponoć nie brudzi a wręcz czyści komin, dostępna w rewelacyjnej cenie ( ponoć drzewo do niczego nie nadające się ), powinno zostac królem kominków - jeżeli palimy dla przyjemności a nie ogrzewamy dom. Długości palenia nie oceniałem. Pozdrowienia. Chyba trzeba zacząć wątek. Palący osiką wystąp. ( nawiasem mówiąc chętnie usłyszę opinie palących osiką ). Hej.