PDA

Zobacz pełną wersję : pseudo "GWC" idące tym samym szachtem co wyprowadzenie spalin z pieca



homer76
10-10-2010, 16:38
Witam serdecznie,
Planuje instalacje reku na nieużytkowym strych nad piętrem i zastanawiam się nad takim rozwiązaniem aby oprócz czerpni w podbitce dachu dać jeszcze rozgałęzienie z fi 200 z klapą i doprowadzić do tego miejsca GWC. Krótkie w ziemi około 5-10m i dalej szachtem kominowym zaraz przy odprowadzeniu spalin z pieca kondensacyjnego.

Teoretyczny plus:
+ możliwość ogrzania powietrza w rurze fi200 zanim dotrze do reku o kilka stopni od przewodu ze spalinami z pieca kondensacyjnego (tam jest stosunkowo niska temperatura około 45 stopni więc na odcinku 7 m powinno to mi dać około 4-5 stopni.
+ GWC poza budynkiem nie musi być długi, nawet nie wiem czy nie wystarczy czerpnia około 1m nad ziemią z syfonem na skroploną wodę

Minusy, wątpliwości
- jak zaizolować szacht z fi200 na całej długości do reku aby jednocześnie rura odbierała ciepło od spalin z kondensata ale nie wychładzała mi ściany
- jest to rozwiązanie proste dlaczego nikt o tym nie pisze i tego nie wykonuje

Z fizyki miałem 3 ;)

Proszę o uwagi do propozycji, a może ktoś już ma tak układ i może podzielić się opiniami.

Pozdrawiam
homer76

Kondensat i tak wypompowuje spaliny przez komin za pomocą wentylatora więc obniżenie temp spalin o kilka stopni nie spowoduje większych problemów dla pieca.

kangaxx
10-10-2010, 19:45
jeśli masz na tyle miejsca to odpowiedniej wielkości rura w rurze załatwi sprawę razem z zagadnieniem dotyczącym izolacji, czysto teoretyzowanie z tym że grzanie spalinami wcale nie jest taką nietypową sytuacją, tyle że piec nie działa non stop, gwc zawsze

homer76
10-10-2010, 21:05
Fakt, po napisaniu tego posta nawet wpadłem na ten sam pomysł aby wpakować rurę z kondensata w większą rurę PCV (są 400, 500 i 600). Poszukałem w instrukcji od pieca i znalazłem, że spaliny i zasilanie kondensata są realizowane za pomocą systemu rury w rurze (spaliny wylatują wewnętrzną, a powietrze wpada w przestrzeni między wew. a zewnętrzna.

I tu już widzę pierwszy problem gdyż wpadające powietrze systemu kominowego pieca będzie miało na wejściu w czasie gdy chciałem się na ten pseudo GWC przełączyć (czyli spore mrozy) pewnie z -20C i raczej przestrzeń między kominem od pieca a rurą PCV nie uzyska zbyt dodatnich temperatur i powietrze dotrze do reku w takiej samej temperaturze jak i bez tego systemu. Masz racje, że GWC działa cały czas, ale ponieważ chcę kupić reku z obrotowym wymiennikiem (REGO 400) lub Bartosza to nie grozi mu zamrożenie do -15C bez GWC i tylko poniżej tej temp. system miał się przełączać na wymyślone pseudo GWC.

Mam jeszcze 2 tygodnie więc popytam ludzi od pieca czy można np. dać komin na zasadzie oddzielna rura na wlot powietrza i oddzielna na wylot spalin, bo może tak musi być aby powietrze dotarło do pieca lekko ogrzane.

Dziękuje Ci Kangaxx za cenne uwagi i pozdrawiam
homer76

kangaxx
11-10-2010, 09:35
a po co ci lekko dogrzane powietrze do pieca ??

do spalanie nie jest potrzebne, chyba nie rozumiem twojego pomysłu :(

jeśli masz wybierać pomiędzy tymi reku to zdecydowanie polecałbym bartosza

homer76
11-10-2010, 12:13
O tym, że do pieca może być dostarczone powietrze bezpośrednio z dworu już teraz wiem ;). Bartosz też jest moim faworytem gdyby nie ta droga elektronika , wentylatory na prąd zmienny i filtry w cenie 70 zł sztuka i montaż w cenie około 1000 zł

Poczekam na targi w ten weekend - może będzie jakaś promocja na targach ;)
Pozdrawiam
homer

kangaxx
11-10-2010, 17:41
jakich targach?

homer76
11-10-2010, 19:56
http://www.eurobudowa.pl/targi/475 - dzwoniłem i mają swoje stanowiska obok siebie i Bartosz i Nikol.

Jak zaoferują sterowanie gratis to biorę Bartosza ;))

rwxw
16-10-2010, 21:33
Minusy, wątpliwości
Jeśli dobrze rozumiem, to chcesz ogrzewać spalinami dopływające z zewnątrz do domu powietrze. Ja bym nie mieszał rury ze spalinami z dopływem świeżego powietrza. Wszystko będzie fajnie, gdy będzie fajnie, ale gdy się jakoś rura spalinowa rozszczelni (o ile jest w 100% szczelna), sparcieją uszczelki czy stanie się cokolwiek innego, to może być problem. Nawet minimalne ilości CO nie będą pozytywnie wpływały na Twoje zdrowie.

kangaxx
17-10-2010, 07:38
też racja