PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie stropu drewnianego, poddasze nieużytkowe.



Dareckyy
11-10-2010, 12:24
Witam,

w projekcie parterowego domu mam strop drewniany, w standardzie ocieplony wełną szklaną o grubości 20 cm, poprosiłem o dołożenie jeszcze 10 cm wełny szklanej.
Pod następującym linkiem znajduje się przekrój budynku https://docs.google.com/fileview?id=0BwxmC3kCoN0CMjc2OGEwZWEtYTJkZS00NzE4L WI1NDAtODM3ZTYyNTYwYmUx&hl=pl&authkey=CNvOtZgD

Strop składa się z następujących elementów (od góry):
1) 2 x 1,20 cm płyta OSB - razem 2,40 cm,
2) belki stropowe o grubości 20 cm,
3) wełna szklana o grubości 20 cm (umieszczona chyba pomiędzy belkami),
4) wełna szklana 10 cm i ruszt wsporczy dla płyt GK systemu RIGIPS,
5) paroizolacja,
6) płyty GK Rigips 1,25 cm.

Mam następujące pytania:
1) czy te 30 cm wełny szklanej wystarczy, czy dołożyć jeszcze z 5-10 cm? Jaki współczynnik przenikania ciepła U będzie miał taki strop?
2) czy zostawić płyty OSB, czy lepiej zastosować deski, ale niezbyt szczelnie poukładane jako podłoga na stryszku nieużytkowym, ale wykorzystywanym jako składzik, aby nie dochodziło do zawilgocenia izolacji stropu?
3) myślałem też o dociepleniu połaci dachowej warstwą 15 cm wełny szklanej i od spodu folią paroizolacyjną, ale wyczytałem na forum, że w przypadku nieogrzewanego i nieużytkowego poddasza nie powinno się tego robić, zrezygnować z tego pomysłu?

Zależy mi na dobrym dociepleniu "góry" domu. Przewiduję zastosowanie również wentylacji mechanicznej z reku, centrala i przewody poprowadzone byłyby na stryszku, tak samo instalacja DGP z kominka.

Z góry dzięki za sugestie dotyczące ocieplenia stropu, docieplenia połaci dachowej i podłogi na stryszku.

Dareckyy
18-04-2011, 07:41
Jestem w trakcie ocieplania mojego stropu. Strop drewniany, powyżej poddasze nieogrzewane, przeznaczone jako miejsce do przechowywania "gratów".

Strop składa się z następujących elementów (od góry):
1) 2 x 1,20 cm płyta OSB - razem 2,40 cm,
2) belki stropowe o grubości 20 cm,
3) pomiędzy belkami wełna mineralna URSA Gold 0,035 o grubości 20 cm,
4) pod belkami wełna mineralna jw o grubości 15 cm i ruszt wsporczy dla płyt GK systemu RIGIPS,
5) paroizolacja,
6) płyty GK Rigips 1,25 cm.

Tutaj parę fotek z tego etapu https://picasaweb.google.com/darek.cwik/OcieplenieStropu?authkey=Gv1sRgCJHf16H8yvPKdw#slid eshow/5596793627069185650

Czy macie jakieś uwagi do takiego wykonania ocieplenia?

Zbigniew100
18-04-2011, 07:57
Jak dla mnie wygląda to dobrze.
Należy pamiętać o pozostawieniu otworów wentylacyjnych od góry w tych płytach OSB.

Dareckyy
18-04-2011, 10:08
Czy te otwory mogę po prostu ponawiercać od góry np. fi 20 mm w rozstawie co ok. 60 cm w obu kierunkach?

Zbigniew100
18-04-2011, 10:23
Z tego co widzę to pod płytami nie będzie szczeliny.
Może nadbić na jętki np. kontrłaty tak aby powstała szczelina między wełną i płytą, i zrobić szczeliny po bokach, przy skosach
Jeżeli otwory to raczej fi 50

Dareckyy
18-04-2011, 21:15
FlashBack,

a co z rusztem jest nie tak?

Zbigniew100
19-04-2011, 06:44
dla 150mm odsadzenia rusztu od konstrukcji belek powinienes wybrac stelaz okladzinowy (jak na poddaszu do krokwi) nie podwieszany. druga rzecz to, stelaz krzyzowy jest forma plywajaca i brak jest u ciebie krancowych profili sufitowych. zly rozstaw profili glownych.
krzyz jest sztywny a strop elastyczny :/
czyli pierwszy i ostatni profi nosny cd60 jest za daleko od obwodowego uszczelniacza ud27/30. wiec nie jest to forma zabezpieczenia p.poz dla stropu drewnianego.

dlaczego robisz paroizolacje folia budowlana przeciez ursa ma dobra paroizolacje dla swoich filcow.
te przewody el. "przechodzace" przez ud wystraszyly mnie ale widze, ze go naciales noo moze ujdzie.
jak juz to, warstwa izolacji pomiedzy stropem a stelazem powinna miec szwy nie pod belkami a pod warstwa izolacji pomiedzy belkami.
polaczyles elewacje z izolacja strpu. opaska nad murlata?

Co specjalista to specjalista.
http://www.emotka.pl/emotikony/emocje/85.gif

Dareckyy
20-04-2011, 10:49
Flashback,

co do rodzaju rusztu oraz zastosowanej folii to rozwiązanie technologicznej jest firmy Abakon, która kompleksowo buduje mi dom. Ja się na tym nie znam. Na tyle na ile potrafiłem i miałem czas dowiadywałem się o np. izolacje płyty, ścian, stropu, okna, drzwi, WM, reku i jakieś tam zmiany dokonywałem, aby polepszyć parametry domu. Nie mogę znać się na wszystkim i muszę polegać na "fachowcach".

Ze strychu będziemy korzystać sporadycznie, postaramy się na nim nie skakać, więc może nie będzie problemu z jego uginaniem się?

Izolacja elewacji, styropian, był położony do samej membrany, czyli powyżej murłaty (widać go było na poddaszu zdjęcie (https://picasaweb.google.com/darek.cwik/OcieplenieScianElewacja#slideshow/5593091397813257762)). Wełna miała być położona na murłacie i dochodzić do styropianu. Jeszcze to sprawdzę, jak to wykonano.

Dzięki za uspokojenie co do prawidłowego wykonania izolacji stropu (poza folią oczywiście ;)