PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ocieplać dom przed zimą?



waldi86
11-10-2010, 17:30
Witam,

chciałbym prosić o jakąś poradę, ponieważ nie jestem pewny kiedy powinienem wykonać ocieplenie murów. Sprawa wygląda tak, że mury zostały zakończone jakieś dwa tygodnie temu (ściana z Ytong'a 24 cm), chłopaki z ekipy budowlanej mówią, że lepiej byłoby wykonać ocieplenie na zimę, gdyż 24cm, to jest dość cienka ściana, i bez ocieplenia, jeśli będę kładł w listopadzie tynki, to mogą one nie schnąć tak szybko. Ja pierwotnie chciałem zakończyć stan surowy zamknięty bez ocieplenia, i przez najbliższe miesiące skupić się na wykańczaniu wnętrz (instalacje, tynki itd.), natomiast ocieplenia zostawić na sam koniec (lato przyszłego roku). Wg. mojej ekipy lepiej było by najpierw (równolegle z wykonywaniem instalacji) ocieplić budynek od zewnątrz (styropian i siatka, na razie bez struktury), ale wstrzymać się trochę z tynkami, i ogrzewać dom przez całą zimę. Pytanie czy jest to dobry tok rozumowania, ew. kiedy można by było wejść z tynkami w takim przypadku? Bo z tego co zawsze słyszałem, budynek powinno się ocieplać jak najpóźniej. Czy ktoś z was ocieplał budynek tak szybko po postawieniu? Jakie mogą być skutki uboczne?
Pozdrawiam

marcin_cinas
11-10-2010, 18:26
Jak dla mnie to zanim zrobisz docieplenie budynku to on powinien troche sie odstac np. do wiosny. Docieplenie w tej chwili moze pociagnac za soba kilka rzeczy a mianowicie popekac na skutek pracy budynku. Kolejna sprawa to styropian jaki bys dawal na 100% nie bedzie sezonowany tylko swiezy a takiego tez nie nalezy klasc. Co do tynków wewnetrznych to prawda jest ze nie powinno sie ich robic na zime jesli nie chcesz grzac. A jak chcesz grzac to wypadalo by ocieplic budynek i tu sie wszystko zapetla. Jak otynkujesz tak swiezo postawiony budynek to sciany beda mialy mase wilgoci a przy zrobieniu docieplenia to juz wogole kicha. Najlepiej jak ci sie nie spieszy zabardzo to wstrzymaj sie ze stanem surowym zamknietym do wiosny i wtedy jedziesz jak leci wszystko. Jesli sie spieszysz to rob instalacje i tynki wewnetrzne i grzej przez zime ale nie ocieplaj z zewnatrz.

waldi86
11-10-2010, 18:33
No właśnie niestety się śpieszę, i chciałbym jak najszybciej wykańczać wnętrze, a z zewnątrz nie ruszać nic praktycznie do lata. Po prostu mówiono mi, że jak będę w listopadzie kładł tynki, to nawet jak będę grzał, to nie będą one dobrze schły, z powodu zimnych murów.
Dziękuję za odpowiedź :)