PDA

Zobacz pełną wersję : Czy wylewka na poddaszu jest potrzebna



FREDY
02-03-2004, 22:30
Czy na poddaszu konieczna jest tzw. podłoga pływająca. Gdyby udało się zmieścić rury CO w ścianach kolankowych to można by ją pominąć.
Byłyby wtedy wyższe pomieszczenia na piętrze, mniej schodów, mniej obciążony strop no i taniej niewątpliwie. Może trochę ucierpi akustyka stropu, ale czy w budynku jednorodzinnym to byłby aż taki problem.
A zatem czy warto?

modulor
02-03-2004, 22:42
Czy na poddaszu konieczna jest tzw. podłoga pływająca. Gdyby udało się zmieścić rury CO w ścianach kolankowych to można by ją pominąć.
Byłyby wtedy wyższe pomieszczenia na piętrze, mniej schodów, mniej obciążony strop no i taniej niewątpliwie. Może trochę ucierpi akustyka stropu, ale czy w budynku jednorodzinnym to byłby aż taki problem.
A zatem czy warto?

dziwne pytanie ..

thalex
02-03-2004, 22:42
Też byłbym ciekawy ale moim zdaniem jeżeli nie będzie izalacji np. styropianu i wylewki to wszystko będzie z góry słychać.
Ja akurat mam tylko strop żelbet. 12 cm. grubości.
Jak myślą Ci którzy już mieszkają???

Arek99
03-03-2004, 06:00
do Fredy:
też się nad tym zastanawiam, bo nie chcę dodatkowo obciążać stropu wylewką. Ja myślałem nie o poprowadzeniu rur w ściankach kolankowych, ale o zastosowaniu np. podkładu z podwójnych płyt pilśniowych takich jak pod panele i zmieszczeniu w nich rurek.

Moritz
03-03-2004, 06:30
do Fredy:
też się nad tym zastanawiam, bo nie chcę dodatkowo obciążać stropu wylewką.

A co, płacisz mu opłatę za użtkowanie w zależności od obciążenia? :lol:

Czarek C.
03-03-2004, 07:38
Chyba to pytanie nie było zadane poważnie?
Trochę ucierpiałaby akustyka!. Uważasz że można się trochę spóźnić na pociąg?

PADI
03-03-2004, 08:50
Zalezy co lubisz i czy masz kasieje.

Wychowalem sie w domu bez izolacji stropu.
Na stropie po prostu byla polozona wykladzina dywanowa. Strop zelbetowy 15 cm. Z tym wyciszeniem to chyba jakies legendy ( bo jakiego halasu mozesz narobic chodzac w obuwiu miekkim po zelbecie)
A na np. glosna muzyke dziecka i tak nie masz szans , chocbys wyciszaj welna o gr. 50 cm :wink:
U mnie poddasze bedzie wylozone wykladzinami wiec na pewno bedzie bez wyciszenia.
POZDR>

Arek99
03-03-2004, 10:31
no właśnie - nie przesadzajcie z tą akustyką! U mnie, a myślę, że również i u wielu z was, na poddaszu są sypialnie, czyli miejsca gdzie idzie się spać a nie hałasować (chociaż... ;-)) Wyjątkiem są dzieci, ale to już inna bajka

slagor
03-03-2004, 11:16
Ciekawe pytanie, jakie macie propozycje przy stropie Teriva. Stoję przed dylematem lać wylewkę czy nie. Proszę o kilka rad

Tomasz M.
03-03-2004, 11:58
Chyba zależy co chcesz dać na podłogę na poddaszu. Ani strop żelbetowy ani terriva nie jest specjalnie gładki (przynajmniej u mnie nie jest) - chyba tylko podłoga na legarach dałaby się położyć bez jakieś warstwy wyrównującej, albo panele na grubszą piankę. Może od biedy dałoby się wytrzymać z grubą wykładziną dywanową bezpośrednio na beton, ale raczej będzie czuć nierówności. Wylewka samopoziomująca jest droga, a zwykła nie może być za cienka bo popęka (ale się zrymowało! :lol: ). Możesz też pomyśleć o płytach OSB.

Czarek C.
03-03-2004, 12:12
Przyciśniety do muru uściślę i rozszerzę swoją wypowiedź.
Co do akustyki to zarówno stropy jak i ściany z różnych materiałów mają różną charakterystykę pod tym względem, a zasadą jest że im cięższe i sztywniejsze tym lepiej wygłuszają dżwięki. Stropy prefabrkowane mogą być lżejsze i cięższe , także lane na budowie tzw sztywne płyty mogą miec różne grubosci, tym samym różną akustykę -14cm żelbet to nie to samo co 10 cm płyta, ta druga jest akustyczna , jeśli jeszcze ściany domu są z lekkiego porotermu lub gazobetonu to akustyka ma pierwszorzędne znaczenie i nie lekceważyłbym tego problemu.
Innym problemem jest wykończenie powierznchi stropowej, wątpię by nadawała się bez żadnych zabiegów do ułożenia podłogi , chyba że byłyby to płytki terakotowe (ale w takim przypadku też zastosowałbym zaprawę elastyczną)
Jeszcze innym jest przenoszenie drgań i naprężeń (stąd uwaga powyżej) strop "pracuje"jak cała konstrukcja budynku. Dlatego zalecanew są niezwiązane z warstwą konstrukcyjną warstwy podłogowe - tzw jastrych pływający.
Ucieczka ciepła przez strop ma drugorzede znacenie biorąc pod uwagę sterowanie ogrzewaniem na grzejnikach .
Znaczenie może mieć rozkład obciążeń. Większe obciażenie w jednym punkcie na stropie np duże akwarium lub piecyk żeliwny . Jastrych pływający powoduje rozkład obciażen bardziej równowmierny rozkładając nacisk na średni do ok. 200kg/m2.
Obecnie istnieje wiele rozwiązań "suchych" na zrobienie jastrychu pływającego. Nie musi to być wylewka betonowa.
Tyle pokrótce tylko zarysowując temat.

03-03-2004, 13:42
A może zachęcę do dalszych podpowiedzi na temat obciążeń stropu - mam okazję kupić dom ze stropem żelbetowym (zbrojenie fi 12 w kratkę co 10 cm) jest wyjątkowo cienki - i zachodzi obawa ze w dyżym pokoju - 40 m kw.- może sie ugiąć (zwłaszcza po zadaptowaniu poddasza) Czy zatem jest szansa jeszcze z tym coś zrobić?.

Przekorek
03-03-2004, 14:43
Wylewka na styropianie, oprocz izolacji termicznej u mnie po prostu musiala być, bo strop "rodzimy" byl po prostu tak nierówny, że ani paneli, ani parkietu by się tam nie dalo położyć. W wielu wypadkach tak właśnie bywa i po to ludziska robią wylewke - styropian nie tłumi dzwięków, wiec "tylko" izoluje termicznie. Ale jak płyta podlogi równiutka, to nie trzeba.
Do gościa powyżej - z tą powierzchnią 40 mkw to rzeczywiście od strony samopoczucia problem. Jeżeli to zgodne z projektem, to bym olał. Jeżeli samodzielna twórczość, to uratować to może dodanie belek pod spodem, ale robota jest koszmarna (wybić dziury w ścianach, osadzić belki, o, Jezu...) i trzeba to ukryć pod sufitem podwieszanym. Alternatywa: sprzedać?

Mjablo
03-03-2004, 19:07
Mniej wiecej jest tak.
Dzwieki powietrzne: glos, muzyka itp. i najlepiej izoluja od nich materialy ciezkie (duza gestosc objetosciowa) beton, cegła pełna.
Dzwieki uderzeniowe: podczas chodzenia po stropie itp. przenoszone przez materiał i nalepiej izoluja od nich materialy typu welna, tlumiac je.
Dlatego najkorzystniejsze jest polaczenie materialu tlumiacego dzwieki i ciezkiego - podłoga pływajaca na stropie żelbetowym itp.

Ciekaw jestem czy ktos zglebi temat, jakis fachura w tej dziedzinie waznej a pomijanej w praktyce.

FREDY
03-03-2004, 19:15
Zadam pytanie trochę inaczej: czy jeśli nie zależy mi na lepszej izolacyjności akustycznej stropu oraz wszystkie rurki mogę położyć w ścianie to czy musze tą wylewkę robić.

Iras
03-03-2004, 19:50
Podpowiedzcie proszę co zrobić z moim problemem.
Otóż na poddaszu bedzie łazienka z podłogówką, a zatem liczę : do grubości stropu dochodzi 7cm. Schody mam zaszolowane "z głową", tak, że ostatni schodek jest niższy od pozostałych o ok. 7cm.
A teraz mój problem: chcę mieć na opisywanym poddaszu deski np sosnowe gr 28 lub 32mm. Jak mam wykonać podłogę z tymi deskami, żeby było dobrze akustycznie, izolacyjnie i żeby miała grubość ok. 7cm - jak łazienka i ostatni stopień.
Z góry dzięki.

modulor
03-03-2004, 19:53
Zadam pytanie trochę inaczej: czy jeśli nie zależy mi na lepszej izolacyjności akustycznej stropu oraz wszystkie rurki mogę położyć w ścianie to czy musze tą wylewkę robić.


w takim wypadku ważne jest równość podłoża
jeżeli równość podłoża pozwala na położenie posadzki takiej jaką przewidujesz (płytki, panele, wykł.) to czemu nie ...

03-03-2004, 20:05
Proszę wytłumaczyć dokładnie co to jest jastrych ,jak się go wtkonuje i czy jest tańszy od wylewki samopoziomującej. Słyszeliśmy też o podkładzie wyrównującym - co to jest .Proszę o odpowiedzi wynikające z doświadczenia- też nie chc e obniżać wysokości na poddaszu i chcę zmniejszyć koszty.Mam strop FILIGRAN