PDA

Zobacz pełną wersję : remont domu z cegly, jakie ocieplenie?



remont
14-10-2010, 11:22
Czy ktoś może mi poradzić w jaki sposób ocieplić stary dom z cegły od zewnątrz.
W środku chce polozyć tynki gliniane, ale co dać na zewnątrz?.
Jestem przeciwna styropianowi. Do zimy musze jakos dom zabezpieczyć przed deszczem i mrozem i nie wiem co zrobić.
Okien niestety nie wstawię, tylko zabezpieczę deskami, ale czy ten styropian jest konieczny na cegłę, czy nie będzie przez to wilgoci?

Katarzyna S
21-10-2010, 20:31
Proszę poczytać o systemie BSO (Bezspoinowy System Ocieplania). Wydaje się najbardziej odpowiedni dla starych ścian. Zamiast styropianu lepsza będzie wełna kamienna. Dość zrozumiale o tym systemie przeczytasz na stronach Knauf Insulation w zakładce budowa i remont. Sugeruję również najpierw wstawić okna, a dopiero później wszystko ocieplać kompleksowo. W trakcie izolacji ścian zewnętrznych zaizolujesz ościeże i przez to wyeliminują się mostki cieplne.

fubek84
23-11-2010, 19:17
A w czym wełna jest lepsza od styropianu? Poza tym że jest o wiele droższa? Styropian wydaje się najlepszym i najekonomiczniejszym wyjściem z sytuacji. Aczkolwiek to indywidualna sprawa choć szczerze jeśli remontuje pani dom i chce go ocieplać oraz wymieniać okna koniecznie proszę pomyśleć o skutecznej wentylacji budynku osobiście polecam rekuperator. Pozdrawiam

DonGemolo
24-11-2010, 19:40
Witaj.
Ja jestem właśnie w trakcie termomodernizacji domu poniemieckiego.80m2 dół, 50m użytkowe poddasze zaadoptowane ze strychu.Domu pasywnego ze starej budy może nie zrobię,ale kazda poprawka termo wprowadzona daje efekt korzystny dla ciepłoty mojego domku.
Ściany ocieplałem 3 lata temu styro 12cm, w dach wpakowałem wełnę między krokwie 20cm (za mało).Ściany wschodnia i północna zostają docieplone 10cm styro.(będzie 22cm grubości izolacji)) Mury mam z cegły dwuwarstwowej o grubośći 40cm.Dom jest ciepły, ale chcę jeszcze cieplejszy.Poddasze mam otwarte, kaloryfery na górze wyłączone do temp 0C na zewnątrz.Ogrzewanie, kominek grawitacja oraz piec miałowo- węglowy, który przy pełnym zasypie wytrzymuje 48h.Nie bój się styropianu, jest tańszy i całkiem fajnie izoluje.Na wiosnę modernizacja i docieplenie podłóg.Ogrzewania za 2009-10r wyniosło mnie ok 2000zł z ciepłą wodą.Myślę, że wynik nie jest zły, jak na tak starą budę.

remont
10-03-2011, 10:24
Witam ponownie w nowym sezonie budowniczym,
Chce wszem i wobec oswiadczyc, ze moj stulatek zyje i ma sie dobrze. W ubieglam roku zrobilam dach i izolacje. Izolacja tylko pionowa i drenaz, bo dom na kamieniach.
Nie ocieplilam, okna zabilam jedynie na zime deskami. I teraz zamierzam dalej dzialac. Najpierw wstawic okna, potem ogrzewanie. Nie bardzo wiem jakie, myslalam o tzw. kozie, kuchni weglowej, o centralnym. Moze ktos poradzi, podpowie?

Orlando
10-03-2011, 21:42
W pierwszym poście miałaś obawy co do styropianu.
Wilgoć w domu jest usuwana za pomocą wentylacji.
Przez ściany przenika około tylko około 1%, max. 3%.
Styropian więc w niczym nie przeszkadza.

Jakie ogrzewanie?
To zależy czego oczekujesz.
Przy kozie, kuchni węglowej będzie taniej (drewno czy węgiel), ale dochodzi systematyczna "praca" w kwestii dorzucania i rąbania, noszenia.
Przy centralnym jest wyższa cena ale i wygoda. Drożej przy nieocieplonym domu.
Możesz połączyć jedno i drugie.

W starych domach mury są grube, ale to tylko złudzenie.
Uogólniając- taki mur z cegły (powiedzmy 46cm) odpowiada 2cm styropianu.
Taki stary mur ma powiedzmy wsp. U= 2,5 a wymogi dla nowego to U=0,3.

Ja bym zaczął od ocieplenia, połączonego z wymianą okien.