PDA

Zobacz pełną wersję : sufit podwieszany - odleg?o?ci profili



Jaro5
03-03-2004, 09:56
Witam
Robię dwupoziomowy sufit w łazience i wyższy poziom ma wymiary 84x215 cm.
Czy mogę powiesić płytę tych rozmiarów jedynie na profilach przyściennych (zamocowanych na całym obwodzie) czy powinieniem zamontować jeszcze jeden profil główny wzdłóż dłóższej ściany?

Pozdrawiam
Jarek

czmirek
03-03-2004, 10:13
nie mozesz odleglosc max. pomiedzy profilami to 60 cm w lazience nalezy zagescic profile (wilgoc) do co 40 cm pomiedzy profilami.

03-03-2004, 10:41
nie mozesz odleglosc max. pomiedzy profilami to 60 cm w lazience nalezy zagescic profile (wilgoc) do co 40 cm pomiedzy profilami.
Dokładnie tak

jaro5
03-03-2004, 12:24
Dzięki za podpowiedzi.
Mam jeszcze jeden problem
Położyłem w kuchni na suficie gładź i przebijają żółte plamy. Znajomy twierdzi, że mieszkanie musiało być zalane (niedawno je kupiłem więc nie wiem) i nie pokryje tych plam bez zbijania tynku z sufitu (a tego nie chcę robić)
Okno sięga do samego sufitu, więc mogę go obniżyć max. 2 cm.
Myślałem o przyklejeniu płyty gipsowej, ale podobno do sufitu się nie klei płyt bo mogą odpaść.
Czy można zrobić jakiś stelaż, który wystawał by z sufitu na 1 cm? albo przakleić płyty i dodatkowo je przykręcić?
Będę wdzięczny za ewentualne inne rozwiązania

Jarek

czmirek
03-03-2004, 15:52
Dzięki za podpowiedzi.
Mam jeszcze jeden problem
Położyłem w kuchni na suficie gładź i przebijają żółte plamy. Znajomy twierdzi, że mieszkanie musiało być zalane (niedawno je kupiłem więc nie wiem) i nie pokryje tych plam bez zbijania tynku z sufitu (a tego nie chcę robić)
Okno sięga do samego sufitu, więc mogę go obniżyć max. 2 cm.
Myślałem o przyklejeniu płyty gipsowej, ale podobno do sufitu się nie klei płyt bo mogą odpaść.
Czy można zrobić jakiś stelaż, który wystawał by z sufitu na 1 cm? albo przakleić płyty i dodatkowo je przykręcić?
Będę wdzięczny za ewentualne inne rozwiązania

Jarek
tylko inne rozwiazanie sufit przed szpachlowaniem nalezalo zagruntowac dobrym gruntrm np. caparola lub uzin nie atlas ( dziadostwo ) dopiero szpachlowac i malowac w tej sytuacji mozesz zagruntowac dwukrotnie caparola i pomalowac raz jeszcze powinno byc dobrze .

krispodkarpacie
04-03-2004, 19:43
A od kiedy na suficie co 60 ??????????????
zawsze 40 w ukladzie gdy plyta idzie poprzecznie i 30 gdy podłuznie
i niesluchajcie bajek o 60 cm bo taki sufit po krotkim okresie czasu wyglada jak jedna duza fala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

05-03-2004, 18:50
tylko inne rozwiazanie sufit przed szpachlowaniem nalezalo zagruntowac dobrym gruntrm np. caparola lub uzin nie atlas ( dziadostwo ) dopiero szpachlowac i malowac w tej sytuacji mozesz zagruntowac dwukrotnie caparola i pomalowac raz jeszcze powinno byc dobrze .

gruntowałem przed szpachlowaniem, ale oczywiście atlasem. Dowiadywałem się dzisiaj o grunty, ale w moim mieście lepszy od atlasu mogę dostac jedynie Ceresit. Czy mogę nim spróbować, czy lepiej wybrać się do jakiegoś hipermarketu po uzin lub caparole?

jaro5
05-03-2004, 19:12
zawsze 40 w ukladzie gdy plyta idzie poprzecznie i 30 gdy podłuznie
i niesluchajcie bajek o 60 cm bo taki sufit po krotkim okresie czasu wyglada jak jedna duza fala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Chciałbym, żeby sufit utrzymał się przez dłuższy czas, więc jestem skłonny zrobić mocniejszy stelaż, dlatego mam parę dodatkowych pytań:
1. Jak lepiej układać profile główne: poprzecznie, czy podłużnie do płyty, bo przy profilu przyściennym na całym obwodzie jest dowolna możliwość.
2. co ile cm powinno się przykręcać profil przyścienny do ściany (w sklepie powiedziano mi, że co 50 cm - moim zdaniem trochę duże te odstępy)
3. co ile powinno się podwieszać profil główny (też powiedzieli mi że co 50 cm) i czy odległość pierwszego wieszaka od ściany powinna być mniejsza niż odległości między kolejnymi wieszakami?

Jarek

Vafel
15-02-2010, 16:09
Odkopię trochę temat, bo mam pytanie związane z sufitem podwieszanym. Chcę zrobić taki pod stropem drewnianym. Problem polega na tym, że belki stropowe mam w odstępach co około 110 cm, a zależałoby mi na tym, żeby sufit był podwieszony tylko do belek stropowych.
Planowałem zrobić konstrukcję krzyżową dwupoziomową i o ile wiem ten odstęp 110 cm to trochę dużo (Rigips podaje max. odległość wieszaków - 90cm, max rozstaw profili głównych - 100 cm). Czy można by tak zrobić, że profile główne dałbym prostopadle do belek, zaczepiając je tylko do belek (czyli co 110 cm zamiast 90 cm), ale za to znacznie gęściej niż standardowo (czyli np. co 70-80 cm zamiast co 100 cm)? Czy coś takiego byłoby OK? Jeżeli nie, to jak się do tego zabrać, żeby można było podczepić sufit tylko do tych belek?

W przykładowym pomieszczeniu wygląda to np. tak:

http://img100.imageshack.us/img100/5535/sufit.jpg (http://img100.imageshack.us/i/sufit.jpg/)

Z góry dzięki za jakieś podpowiedzi :-)

adi_
15-02-2010, 21:20
tylko na belkach co 110 sie nieda
no oki da sie ale nie bedzie sie trzymac ruszt kzyzowy jak napisano wyzej albo pokombinuj z widocznymi belkami i zrob cos miedzy nimi jakis ruszt

william.bonawentura
15-02-2010, 21:40
Do belek przymocuj zawiesia typu "U" długimi wkrętami (tak żeby dociągały deski). W połowie odległości pomiędzy belkami przymocuj zawiesia do desek wzmacniając je od góry kantówką. Sprawdzone i przetestowane.

Vafel
15-02-2010, 21:47
tylko na belkach co 110 sie nieda
no oki da sie ale nie bedzie sie trzymac ruszt kzyzowy jak napisano wyzej albo pokombinuj z widocznymi belkami i zrob cos miedzy nimi jakis ruszt

Hmm... ale jaki ruszt?

Przybicie łat pod spodem tych belek prostopadle do nich byłoby dobrym rozwiązaniem? Można taki sufit powiesić na łatach? Będzie się to trzymać?

Edit: williamie.bonawentura - czy możesz trochę jaśniej, bo nie jestem pewien czy rozumiem (a w zasadzie jestem pewien, że nie rozumiem :oops: ). Będę wdzięczny...

adi_
16-02-2010, 18:22
jesli chcesz zrobic belki widoczne i pozwala ci na to grobosc ocieplenia to kazdy roztaw miedzy belkami traktuj jak maly sufit czyli 110 szerokosc i dlugosci nie wiem ile masz rbisz po bokach ud miedzy nie profile czy jak to sie nazywa i trzeba by to jeszcze przymocowac do niby sufitu pokaz zdjecia

dwo
16-02-2010, 19:58
Witaj.Mozna jak najbardziej podwiesic sufit na latach drewnianych przykreconych do belek stropowych,laty o wymiarach 50x30mm prostopadle do belek na wkrety roztaw co 400mm.

Vafel
16-02-2010, 21:21
Widocznych belek nie będę robił, bo są za wysoko. Poza tym są brzydkie :-/

Pokombinuję albo z tymi łatami (tylko na samych łatach to nie, bo będzie pękać - musiałbym zrobić łaty i do nich podwiesić konstrukcję stalową) albo po prostu zrobię ten ruszt jednopoziomowy...