PDA

Zobacz pełną wersję : Dublowanie systemów wentylacji - po co ??



Szafranek
16-10-2010, 15:53
Witam, mam wątpliwości co do konieczności budowy kominów wentylacji grawitacyjnej w moim domu. Cały dom będzie objęty systemem wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Ogrzewanie - piec gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. W salonie kominek z doprowadzonym powietrzem z zewnątrz, czyli żadne z tych urządzeń NIE POBIERA powietrza z pomieszczeń, z obu wychodzi poprzez dedykowane kominy na zewnątrz. W warunkach technicznych jest wyraźnie napisane, że w pomieszczeniach, w których funkcjonuje wentylacja nawiewno-wywiewna, NIE WOLNO stosować wentylacji grawitacyjnej. W innym paragrafie jest napisane, że w przypadku stosowania pieców ( kominków )na paliwo stałe/gazowe, które pobierają powietrze Z POMIESZCZENIA, wentylacja grawitacyjna jest obowiązkowa. Czyli - jeżeli dobrze rozumuję - w moim przypadku NIE POTRZEBUJĘ wentylacji grawitacyjnej i nie muszę budować zbędnych i kosztownych kominów ??
W moim projekcie są te kominy, ale na chłopski rozum - PO CO ?? Nie chce mi się wydawać pieniędzy i dublować wentylację, to bez sensu.

Łukasz80
16-10-2010, 17:00
dobre spostrzeżenie,
również mam dokładnie taką opcję jak Ty, i zrobiłem dla pewności wentylację grawitacyjną w salonie, tam gdzie będzie kominek. Myślę, że tu chodzi o przypadek awarii wentylacji mechanicznej, wyczytałem gdzieś, że na kratce wentylacyjnej montuje się żaluzję, która zamyka lub otwiera kanał w trakcie palenia w kominku. Tak czy siak, jeden przepis wyklucza drugi. Wg mnie najlepiej odwiedzić, kominiarza... :)

KrzysztofLis2
16-10-2010, 18:57
No dobrze, ale po co grawitacyjna na wypadek awarii wentylacji mechanicznej? Jaka będzie z niej korzyść dla pracy kominka w razie awarii mechanicznej?

MORHOT
16-10-2010, 19:19
Przy termosowym domu - ŻADNA i NIGDY.
Przeca i tak nie zadziała :-D

Szafranek
16-10-2010, 22:51
Cóż, prawie cały dzień spędziłem dzisiaj w sieci w poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie... wygląda na to, że nie potrzebuję w ogóle wentylacji grawitacyjnej - i na mój rozum faktycznie nie ma to sensu, jak buduje się dom - puszkę, a wszelkie urządzenia pobierają powietrze z zewnątrz. Jednak moja dedukcja sobie, a interpretacja przepisów sobie. Po kilku miesiącach walki z urzędami wiem, że nie ma czegoś takiego jak jedno, obowiązujące prawo dla wszystkich. Logika sobie, urzędnicze widzimisię sobie.... Na forach opinie niestety różne, jedni na TAK, inni na NIE .....

Artis0
17-10-2010, 01:04
jesli masz nawiewno-wywiewna to nie potrzebujesz grawitacji do kominka. Warto jedna ustawic lekkie nadcinienie w domu..

kangaxx
17-10-2010, 06:37
bez zensu te kominy, zrób porządnie wm a kominiarz sie nie doczepi,

a jak sie doczepi bo oni jak jeden koniecznie chcą te dziury w ścianach to trzeba pismo pisać z prośbą o uzasadnienie jaki przepis nakazuje robienie dziur tam gdzie pracuje wm, oczywiście tylko zamkniete komory spalania, w tym wypadku sprawa jest dość jasna, jaja mogą pojawić się w kuchni gdzie stoi kuchenka gazowa

Szafranek
17-10-2010, 18:28
A tak w ogóle, to czy dalej obowiazuje odbiór instalacji wentylacyjnej przez kominiarza ? Bo gdzies słyszałem, że audyt energetyczny jednocześnie potwierdza wentylację.

kangaxx
18-10-2010, 05:32
gazownia chce do zrobienia prztłącza

KrzysztofLis2
18-10-2010, 08:15
A tak w ogóle, to czy dalej obowiazuje odbiór instalacji wentylacyjnej przez kominiarza ? Bo gdzies słyszałem, że audyt energetyczny jednocześnie potwierdza wentylację.
Audyt energetyczny, czy świadectwo charakterystyki energetycznej?

Mytka
25-11-2010, 22:30
..ja robiłem u siebie wentylację mechaniczną.
Problem rozwiązałem tak:
nie stawiałem wszystkich ciągów wentylacyjnych przewidzianych w projekcie. Jedynie stawiając komin dla pieca gazowego z gotowych pustaków, wybrałem te które mają ciąg kominowy i dwa grawitacyjne. Jeden z nich z przeznaczeniem jako kanał techniczny dla okablowania które musiałem wyrzucić na dach jak np kable antenowe czy rurki kolektorów słonecznych , a drugi to ciąg grawitacyjny tylko dla kotłowni. odpadł mi więc spory koszt.
Kominek zaś mamy z zamkniętą komorą spalania, czyli powietrze podchodzi pod podłogą rurą z zewnątrz bezpośrednio pod palenisko.
Tylko taki kominek możesz zastosować jesli myślisz o wentylacji mechanicznej..

kurt76
01-12-2010, 13:46
u mnie brak jakichkolwiek kominow spalinowych/wentylacyjnych. tylko czerpnia i wyrzutnia. nie ma czego sie obawiac.