PDA

Zobacz pełną wersję : Podgrzewacz z pompą ciepła do CWU Hewalex



Krzysztof__K
17-10-2010, 11:14
Witam forumowe grono.

Przejdę od razu do rzeczy. Aktualnie jestem na etapie wykonywania instalacji w nowo powstającym domu jednorodzinnym. W chwili obecnej utkwiłem na etapie wyboru sprzętu do ogrzewania CWU. Rodzina 4 osobowa dom ok 250m2. Kotłownie planuję na paliwo stałe (piec retortowy na ekogroszek). Niedawno moją uwagę przykuł podgrzewacz z pompą ciepła Hewalex
http://www.hewalex.pl/pl/oferta?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=152&category_id=29
Pomysł jest taki aby w okresie grzewczym ogrzewać CWU w zbiorniku za pomocą wężownicy z kotła CO a poza sezonem pompą ciepła i ewentualnie dogrzewać zainstalowaną grzałką.
Teraz moje pytanie czy ktoś z forumowiczów użytkuje taki sprzęt i mógłby się na jego temat wypowiedzieć.

Pozdrawiam

Liwko
17-10-2010, 11:50
A może zamiast pieca i tej pompy od razu pompę na CO i CWU? Cenowo wyjdzie podobnie tylko będziesz musiał dopłacić do dolnego źródła.
Zobacz ceny
http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html
http://ppcpompy.eu/page13.php

Krzysztof__K
17-10-2010, 13:58
Robiłem kalkulacje dla pompy na CO i CWU i przy zapotrzebowaniu energetycznym mojego domu jest po prostu nieopłacalne inwestycja. Samo wykonanie wymiennika poziomego lub pionowego kosztowałoby krocie.

Liwko
17-10-2010, 15:06
A jakie masz zapotrzebowanie? Jeżeli bardzo małe to faktycznie się nie opłaca i wielu tutaj na tym forum grzeje prądem i mają naprawdę niskie rachunki ale jeżeli masz powyżej 50w/m2 to pompa ci się zawsze opłaci. Pompą ogrzewa się kościoły, hale i wiele nieocieplonych zabytków.
Napisz coś więcej o swoim domu to podam ci mniej więcej koszt układu z PC.
Dla przykładu moja pompa kosztowała 10tyś.+ kolektor 10 + graty do kotłowni (te same co do twojej więc pominę)

Krzysztof__K
17-10-2010, 16:36
jakie dane potrzebujesz do przybliżonych wyliczeń? jak się zastanawiałem nad sposobem ogrzewania a było to początkiem roku kiedy budynek był jeszcze na projekcie to wyliczenia kosztów mnie odstraszyły. Wyliczenia z początku roku gdzieś się zapodziały

Liwko
17-10-2010, 17:40
Wielkość domu (metry podłogi), jak duża działka, jakie ocieplenie, czy będzie podłogówka (najlepsze rozwiązanie), jak możesz to podaj link do projektu.

Krzysztof__K
17-10-2010, 20:18
projekt wykonany w oparciu o gotowy projekt archonu
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-jezowkach/m42d397a149f88
z tym że wymiary domu zostały zwiększona do 12x15m oraz dodane częściowe podpiwniczenie (2/3 budynku)
podłogówka będzie w pomieszczeniach: parter 1,2,4,5,9,10 oraz poddasze 7
budynek będzie docieplony styropianem min 10cm, strop wełna mineralna 30cm
działka 30x100m

Liwko
17-10-2010, 20:59
Obejrzałem projekt i pierwsza uwaga to kotłownia jest w takim miejscu że latanie z workami grochu to będzie utrapienie.
Ale o pompie.
Dlaczego nie zrobisz podłogówki w całym domu? Jest to świetne rozwiązanie dla każdego źródła ciepła. Dla pompy idealne.
10cm styro to trochę mało. Daj 15 a nawet 20. Zapłacisz więcej tylko za styropian bo robocizna się nie zmieni a te pieniądze szybko ci się zwrócą.
Masz świetną działkę na poziomy kolektor gruntowy a jest to tańsze rozwiązanie niż odwierty.
Kolektor możesz wykonać samemu + koparka i powinieneś bez problemu się zmieścić w granicach 10 000zł. Jest to dość łatwa robota a wiedzę na jej temat chętnie ci tu na forum podamy.
Pompę możesz już mieć za około 15tyś.
Więc kupując pompę wydasz podobne pieniądze co na piec i pompę do CWU. Zapłacisz jedynie więcej za kolektor.
Będziesz miał bezobsługowy system i niskie rachunki.
Szkoda że dopiero teraz o to pytasz bo jeszcze mogłeś zaoszczędzić nie budując komina.
Wiem, wiem że ceny pomp ciepła mogą czasami skutecznie wybić temat z głowy ale wcale nie musi być drogo.
Na forum jest HenoK który ma pompę tej pierwszej firmy co ci podałem. Możesz go zapytać co i jak w temacie. Facet jest łebski (słodzę HenoK:)) i napewno pomoże. Ja mam pompę tej drugiej firmy i po roku nie zamienił bym jej na żaden inny system.
Pzdr

Krzysztof__K
18-10-2010, 07:07
kotłownie mam zlokalizowaną w piwnicy
powiedz mi jak wyglądają koszty eksploatacyjne takiej pompy

Liwko
18-10-2010, 07:26
Na CO dla twojego domu w przybliżeniu będzie to około 2-2,5tyś a na CWU dla 4 osób około 300zł rocznie.
Powiem ci tak. Razem z kolegą równo zaczęliśmy budowę. Namawiałem go na PC ale on się uparł na groch. Kupił drogi piec Klimosza. Teraz gdy do mnie przychodzi to szlag go trafia jak widzi pompę. W dzisiejszych czasach bezobsługowość to podstawa. Po co sobie życie utrudniać skoro można łatwiej?
Mieszkam z pompą dokładnie rok czasu i nigdy zimą nie musiałem dogrzewać nawet przy największych mrozach. Te pompy których linki podałem są polskiej produkcji ale w środku mają podzespoły takie same jak drogie zachodnie więc nie ma sensu przepłacać.
Z jakiego regionu jesteś?

rwxw
18-10-2010, 12:19
kotłownie mam zlokalizowaną w piwnicy
powiedz mi jak wyglądają koszty eksploatacyjne takiej pompy
Podłączę się do wątku. Klikając w oba 'TU' na mojej stopce znajdziesz w arkuszu zapisy kosztów zużycia energii paru osób z forum w ubiegłym sezonie, oraz w moim wątku opis kosztów i sposobu założenia najprostszego do wykonania kolektora ziemnego - spiralnego. Może się to przydać. Jeśli się zdecydujesz na pc, to koniecznie załóż wszędzie podłogówkę a nie grzejniki. Ja mam oba rozwiązania i podłogówka jest o wiele, wiele lepsza...

Krzysztof__K
18-10-2010, 17:51
jestem z łódzkiego z dokładniej z okolic Radomska, groszek jest po ok 700 - 750zł, może rzeczywiście warto jeszcze raz przemyśleć temat PC, a co do podłogówki to na parterze można właściwie zrobić wszędzie ale jak to się będzie sprawowało na poddaszu w sypialniach?

Liwko
18-10-2010, 18:16
Mam podłogówkę w całym domu, również w sypialniach. Ta temperatura podłogi w rzeczywistości jest ledwo wyczuwalna a w domu jest ciepło. Sprawuje się znakomicie i w dodatku nie trzeba inwestować kolejnych pieniędzy na mieszany system. Szkoda że tak daleko mieszkasz bo bym cię chętnie zaprosił żebyś się na własnej skórze o tym przekonał. Wielu tu na forum ma mieszane systemy i wielu z nich wybrało by dzisiaj właśnie podłogówkę w całym domu.
Z groszkiem jest ten kłopot że często jest różnej jakości. Jest nawet na forum ranking który lepszy.Poszukaj to się przekonasz że wcale nie jest takie piękne jak to opisują. Ogólnie więcej kłopotu niż to wszystko warte. Za niewiele większe pieniądze będziesz mieć system bezobsługowy i niskie rachunki. Ale to twój dom i twój wybór.

Krzysztof__K
18-10-2010, 18:33
Podłączę się do wątku. Klikając w oba 'TU' na mojej stopce znajdziesz w arkuszu zapisy kosztów zużycia energii paru osób z forum w ubiegłym sezonie

analizując koszty zużycia energii z Twojego opracowania dochodzę do wniosku że przy moim domu koszty eksploatacji pc i kotła na ekogroszek będą bardzo zbliżone, ogromny plus pc to oczywiście bezobsługowość ale koszty instalacji tego systemu są niemal dwukrotnie wyższe, muszę to dobrze przemyśleć

rwxw
19-10-2010, 10:45
muszę to dobrze przemyśleć
Przemyśl na spokojnie i rozważ wszystkie za i przeciw, biorąc też pod uwagę uciążliwość, składowanie, obsługę, zuzycie prądu przy węglowcu, problem latem z cwu itd...

Krzysztof__K
19-10-2010, 11:42
Dla tego kociołka musisz zbudować kawałek domu, tak ze 6 m.kw., co Cię wyniesie min. 12.000 zł.
No i co jest droższe ???



dom już stoi w stanie surowym zamkniętym, teraz jestem na etapie instalacji, zdrowo mi zamieszaliście z tą PC :)

Liwko
19-10-2010, 12:07
Nie żebym cię namawiał bo w sumie co to mnie obchodzi czym będziesz grzał ale moja znajoma sprzedaje kotły na eko-groszek i powiedziała mi że przyjacielowi nigdy by go nie poleciła. Sprzedaje bo musi. Jest pracownicą ale widzi ile z nimi jest kłopotu.
Ech ta cholerna bezobsługowość:)

rwxw
19-10-2010, 14:43
Ja bym zapukał do Jasła i spytał o Ziriusa.
A ja bym się zastanowił co mogę zrobić sam i następnie przeprowadził casting z większej ilości ofert. I to bez względu na decyzję węgiel czy pc.

rwxw
19-10-2010, 22:21
Można i "tymi rencoma", ale trza mieć pojęcie i kogoś, kto to pozbiera do kupy i policzy
Nie przesadzajmy, czy ja pisałem, że wszystko trzeba tymi rencoma ? Choć niektóre rzeczy są bardzo proste, ot np. przypilnowanie przez 2-3 dni koparkowca i 2-3 osób do układania rur - nawet rąk nie trzeba brudzić. Jeśli nic w ten sposób się nie uda, to pozostaje casting i stara zasada "ufaj lecz kontroluj", bo w ekipy nie do końca wierzę ;-) Ekipy najlepiej co potrafią, to kroić...

ale trza mieć pojęcie i kogoś, kto to pozbiera do kupy i policzy.
A od czego jest producent ? Oprócz sprzedania może właśnie w tym pomóc.

Krzysztof__K
21-10-2010, 11:45
rozesłałem kilka zapytań ofertowych i zobaczymy jak się kształtują koszty założenia pc w moim domu

Liwko
21-10-2010, 12:12
zdrowo mi zamieszaliście z tą PC

Jeśli się na nią zdecydujesz to kiedyś nam jeszcze podziękujesz.
Nawet się rymło:)

pokles
16-02-2011, 09:14
Kupilem pompe Hewalexu do CWU ale tą bez zasobnika. Ma ta sama moc.
Moze kogos natchne tym jak sam sobie zorganizowalem grzanie:

W domu mam piwnice i strych, pompa stoi w piwnicy pobiera powietrze z piwnicy a wyrzuca na zewnatrz domu.
Procz pompy mam w domu jeszcze inne urzadzenia grzwcze czyli: piec kondensacyjny gazowy i kominek z plaszczem wodnym.
Mam zbiornik na wode CWU z 2 wezownicami 300l oraz dokupielm bufor do CO o poj 1000l.
Powierzchnia calego domu wlacznie z piwnica to 300m2. Strychu nie licze jest nieużytkowy.
W piwnicy zrobilem dziure do kanalu wentylacyjnego stykajacego sie scianka z kanalem do odprowadzania dymu z kominka (ktory mam na parterze w salonie), nastepnie wybilem kolejna dziure w tym kanale went. tym razem na strychu zamykajac jednoczesnie prawie szczelnie doplyw powietrza z powyzej,
Dzieki temu pompa ssie mi powietrze ze strychu, mimo iz miedzy strychem a poddaszem mam 35 cm welny mineralnej zawsze cos tam z tego ciepla ucieknie, nastepnie to powietrze ogrzewa sie po drodze dzieki kominkowi. Jak juz wspomnialem kanal wentylacyjny styka sie scianka(nagrzaną) z kanalem do odprowadzania spalin z kominka.
Efekt jest taki ze w nieogrzewanej piwnicy (przy temp wiadomo jakie mamy na zewnatrz) mam ciagle plus 13(grudzien - luty) - plus 18 stopni(listopad), a pompa dziala i ssie powietrze u mnie od 21 do 6 rano. W tych godzinach mam tanszy prad - 20 i pare groszy za kWh.
Pompe i kominek podpialem razem(kazde z nich ma swoja pompa) by ogrzewaly mi baniak na wode CWU 300l plus bufor do CO 1000l. Piec kondensacyjny bierze wlasnie te juz nagrzana wode z bufora i ewentualnie ja dogrzewa.

Zuzycie gazu spadlo mi z :
7-10m dziennie (w listopadzie) do 2m dziennie,
ok 12m (grudzien) do 2,7m dziennie
ok 16m dziennie (w styczniu i lutym) do ok 5,5m dziennie ,

Porównuje tu zużycia jakie mialem w analogicznych 4 poprzednich okresach grzewczych do obecnego po zakupie PC.
Zreszta jesli ktos nie wierzy moge w pdfie wrzucic tu moje rachunki za gaz poprzednie i obecne.

Miedzy zbiornikami mam reczny zawor dzieki temu latem PC bedzie mi grzala tylko 300l CWU.
Jestem bardzo zadowolony.

A teraz ciekawostka dla zainteresowanych zakupem:
Co byscie powiedzieli na to iz znalazlem w Chinach fabryke, ktora produkuje wlasnie takie pompy z zasobnikiem 150-300l w zaleznosci od konfiguracji. Identyczny wyglad, bez znaku marki oczywiscie, ta sama sprezarka Panasonica, dodatkowa wezownica, grzalka, te same parametry, nawet ich instrukcja ma w wiekszosci te same obrazki co instrukcja Hewalexu.
Cena ok 4000 zl brutto juz ze sciagnieciem i clem.
Jednak 2 minusy:
- minimalne zamowienie 41 sztuk - kontener,
- po zlozeniu zamowienia trzeba poczekac ok 30 dni na zaladunek (produkcje) plus statek z Chin plynie 2 miesiace!! strasznie dlugo chyba przez tych piratow somalijskich, wiem bo sciagam z Chin elektrownie wiatrowe....

Nawiazalem tez kontakt z inna chinska fabryka, ktora ma łudzaco podobne pompy ciepla do pomp z zasobnikiem CWU Viessmanowych o mocach grzewczych i 2,6kW i mocniejsze 4,2kW. Minimalne zamowienie kontener - 24 sztuki :) acha - no i nie kosztuje 12 tys!!! tylko kolo 5 ;)

Nie od dzis wiadomo iz lusterko do samochodu produkowane w Chinskiej fabryce z nadrukowanym znakiem niemieckiej marki samochodowej kosztuje 2 razy wiecej niz takie samo lusterko z tej samej fabryki ale bez znaczkow

kbab
16-02-2011, 09:38
witam, czy ta pc jest mocy 3,8 kW, oraz ile prądu zużyła w tym czasie w stosunku do oszczędności na gazie? Pytam ponieważ zastanawiam się nad wpięciem takiej pc do mojego układu grzewczego.

pokles
16-02-2011, 10:04
Zuzywa cos kolo 900-1200W. PC wysoka sprawnosc ma gdy dostaje powietrze o temp ok 20 stopni i grzeje zimna wode od ok 10-15 stopni do tych 50...
z doswiadczenia wiem iz jesli pompa dostaje powietrze ok 13 stopni i grzeje wode od 30 do 50 to nie ma tak wysokiego COP. Moze wyedy ma gdzies COP na poziomie 2 moze 2,5. Ale to jest i tak okolo dwa razy taniej od pradu czy gazu. Jednak 3,8 kW czy 2,5 kW(zima) to zamalo do grzania domu te moce sa do CWU - ja swoja wmontowalem w CWU i CO ale gdyby nie kominek za gaz placilbym ciagle duzo. Kolejna rzecz taka pompa potrzebuje 500-700m3 powietrza na godzine.Trzeba pomyslec skad to powietrze brac.

kbab
16-02-2011, 10:38
900-1200W niewiele mówi, najważniejsze jest zużycie prądu w tym czasie co podawałeś oszczędności w gazie, inaczej nie policzysz czy się opłaca. Również niewiele piszesz o zużyciu drewna, może oszczędności w gazie masz głównie z palenia w kominku a pc pracuje niewiele.

HenoK
17-02-2011, 07:06
900-1200W niewiele mówi, najważniejsze jest zużycie prądu w tym czasie co podawałeś oszczędności w gazie, inaczej nie policzysz czy się opłaca. Również niewiele piszesz o zużyciu drewna, może oszczędności w gazie masz głównie z palenia w kominku a pc pracuje niewiele.
Koszt wyprodukowania 1kWh energii przez tą PCi przy założeniu COP 2,0-2,5 i cenie energii elektrycznej w 2 taryfie 25gr/kWh wyniesie 10-12,5gr/kWh. Ile to wychodzi przy gazie ? Z uwzględnieniem sprawności kotła zapewne ok. 2 krotnie więcej.
W tym układzie jest pewne ryzyko. Część ciepła wykorzystywanego przez PCi pochodzi z kanału wentylacyjnego biegnącego przy kominie. Spowoduje to oczywiście wychłodzenie samego komina. To z kolei może spowodować gorszy ciąg w kominie, a w skrajnych przypadkach także zawilgocenie komina. Warto więc zadbać o szczegóły przy tym rozwiązaniu.

kbab
18-02-2011, 08:04
jak ktoś uważa, że za prąd płaci 25gr/kWh - jego sprawa i pieniądze, ale z całym szacunkiem wprowadza innych w błąd i zamiast kosztu, powinien podawać zużycie w kWh - mam dość tłumaczenia ile prąd kosztuje (ile każdy za niego płaci). Dostawcy energii ustalili taką taryfę (G12), że jeśli ktoś zużywa ponad 60% w droższej, to taniej płaciłby za prąd w taryfie całodobowej (G11). Sami się do tego przyznają w kalkulatorze
http://www.eprad.pl/01,04/policz
jak na suwaku ustawi się zużycie dziennej ponad 60% - pojawia się na czerwono komunikat
Sukcesem jest jeśli ktoś przy G12 zapłaci za każdą kWh poniżej 40gr - jak to policzyć pisałem wielokrotnie.

HenoK
18-02-2011, 09:00
jak ktoś uważa, że za prąd płaci 25gr/kWh - jego sprawa i pieniądze, ale z całym szacunkiem wprowadza innych w błąd i zamiast kosztu, powinien podawać zużycie w kWh - mam dość tłumaczenia ile prąd kosztuje (ile każdy za niego płaci). Dostawcy energii ustalili taką taryfę (G12), że jeśli ktoś zużywa ponad 60% w droższej, to taniej płaciłby za prąd w taryfie całodobowej (G11). Sami się do tego przyznają w kalkulatorze
http://www.eprad.pl/01,04/policz
jak na suwaku ustawi się zużycie dziennej ponad 60% - pojawia się na czerwono komunikat
Sukcesem jest jeśli ktoś przy G12 zapłaci za każdą kWh poniżej 40gr - jak to policzyć pisałem wielokrotnie.
Jeżeli chcesz w ten sposób przeliczać, to Twoja sprawa.
Jednak ja, podobnie jak inny mają prawo mieć na ten temat inne zdanie.
Na cele inne niż ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody zużywam min. 60% energii w 2 taryfie. Wiąże się to z pewnym reżimem, np. pralka i zmywarka pracują głównie w 2 taryfie, ale nie jest aż tak uciążliwe. Dzięki temu korzystając z taryfy G12 mam energię do tych celów tańszą niż miałbym przy taryfie G11.
Na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w min. 80% korzystam z 2 taryfy (te 20%, to praktycznie w najchłodniejszych miesiącach roku).
Mam osobny podlicznik dla pompy ciepła. Dlaczego mam więc ogrzewanie wrzucać do "wspólnego worka"?
Czy gdybym zastąpił PCi kotłem na paliwo stałe, to płaciłbym mniej za energię na cele inne niż ogrzewanie i ciepłą wodę?

Jeżeli chcesz liczyć Twoim sposobem, to odejmij z kosztów jakie generuje np. PCi kwotę, o którą niższe będą rachunki za pozostałą energię elektryczną (np. przy taryfie G11 płaciłbyś za tę energię 220zł/miesiąc (przyjąłem 55gr/kWh), a przy G12 z pompą ciepła zapłacisz 160zł/miesiąc (przy cenie średniej energii 0,40zł/kWh).

Liwko
18-02-2011, 09:03
A ja ci kbab kiedyś napisałem że jeżeli chcemy liczyć koszt energii zużytej przez PC to musimy mieć podlicznik i wyliczyć tylko z jego wskazań, bo żebyś nie pisał już więcej można mieć w domu dwa liczniki. Jeden dwutaryfowy i podpinamy do niego tylko PC i drugi G11 na pozostałą część. Ale w większości przypadków ta druga taryfa dla pozostałej części domu i tak się opłaca więc mając PC i G12 czy G12W płacimy mniej za pozostałą część prądu niż w przypadku G11.

kbab
18-02-2011, 09:48
przy zużyciu ponad 70% w taniej taryfie dopiero wychodzi ok 40gr/kWh, jeśli ktoś na rachunku ma mniej to płaci ponad 40gr, z ost faktury wg G-11 płaciłem 0,5523zł/kWh, rozliczam też mieszkanie wg G-12, tam zapłaciłem 0,3562zł/kWh, ale przy NT/Wt ) 0,774/0,226 (raczej wśród posiadaczy pc nieosiągalne)
re Liwko podlicznik dobra rzecz, ale wg niego dostawca nie wystawia faktur - jest tylko dla wiedzy posiadacza, który za prąd płaci jedną średnią cenę - i daje sobie głowę uciąć, że nie jest to 25gr/kWh (nie dotyczy pracowników energetyki), tylko nie dawaj znowu przykładów o kilkudziesięciu tv, lodówkach, mikrowelach i komputerach, bo ceny prądu na fakturze nie oszukasz,

Liwko
18-02-2011, 10:00
25gr to jest cena drugiej taryfy!!! Teraz to już właściwie 27. Tak jak napisał HenoK PC pracuje około 80% w taniej i 20% w drogiej więc średnia wychodzi poniżej 40gr!

Liwko
18-02-2011, 10:08
Jeżeli chcesz liczyć Twoim sposobem, to odejmij z kosztów jakie generuje np. PCi kwotę, o którą niższe będą rachunki za pozostałą energię elektryczną (np. przy taryfie G11 płaciłbyś za tę energię 220zł/miesiąc (przyjąłem 55gr/kWh), a przy G12 z pompą ciepła zapłacisz 160zł/miesiąc (przy cenie średniej energii 0,40zł/kWh).

I to jest w tym wszystkim najpiękniejsze;)

wit74
18-02-2011, 10:41
kbab

Nie wiem dlaczego tak uparcie wrzucasz faktyczne godz.pracy PCi po konkretnych stawkach taryfowych do jednego wora z resztą żarówek w domu....choć można i tak przeliczać jak ty - nie oznacza,że tak trzeba.Nie trzeba bo jest inaczej.Moja PCi pracuje 80/20 w taryfach II/I daje to średnia dla niej 0,3434 PLN.Cały dom Z PCi ma zużycie średnioroczne 62/38 u mnie wychodzi to 0,4080 PLN. Gdybym zupełnie wykluczył PCi to i tak przestrzegając godz taryfowych połowa idzie w II taryfie.Czyli za resztę w domu dzięki G12 płaciłbym 0,4455 PLN.Bez PCi chyba bym nie zmieniał G11 i płaciłbym 0,56 PLN !!!

kbab
18-02-2011, 11:04
co 6 miesięcy otrzymuję fakturę, wg której za zużytą energię dostawcy płacę wyliczoną kwotę, tylko te dane potwierdzają koszt 1kWh. Dostawca sobie nalicza różne składowe, oraz zmusza odbiorców w taryfie G-12 do zwiększana zużycia prądu w ustalonym czasie - to zapłacą mniej. Rozliczanie zużycie energii tylko wg wybranej składowej faktury wprowadza w błąd, dlatego przy koszcie powinno się podać ilość zużytych kWh.

wit74
18-02-2011, 11:49
co 6 miesięcy otrzymuję fakturę, wg której za zużytą energię dostawcy płacę wyliczoną kwotę, tylko te dane potwierdzają koszt 1kWh. Dostawca sobie nalicza różne składowe, oraz zmusza odbiorców w taryfie G-12 do zwiększana zużycia prądu w ustalonym czasie - to zapłacą mniej. Rozliczanie zużycie energii tylko wg wybranej składowej faktury wprowadza w błąd, dlatego przy koszcie powinno się podać ilość zużytych kWh.

Gdybyś pytał ile płacicie za energie w domu ogólnie, to dokładnie liczyłbym jak ty. Ale jeżeli wiem,ze poza PCi pracują inne urządzenia niezbędne do życia w rożnych godzinach nie mając związku z ogrzewaniem to po ch....re mam to mieszać??? Tego nie rozumiem. Oświetlenia działa w I i w II taryfie , Tv, komputer także bo tak wynika z trybu życia i tak należy to przeliczać. Te inne zużycia i tak wychodzą mnie w G12 taniej niż G11.Jeszcze raz podkreślę, bez PCi nie analizowałbym aż tak prądu w domu i pewnie miałbym G11....
Zresztą szczerze, to mnie już nie interesuje aż tak bardzo ile płacę za samo PCi. Spoglądam tylko na faktury zbiorcze i płacę.Czy będę liczył jak Ty czy jak ja, rocznie wychodzi tyle samo. Wybrałem PCi i G12 i to dzięki temu płace tyle. Przykład: co i CWU wg mojego liczenia 1200 PLN i dobre drugie tyle na resztę - tak wychodzi faktycznie. Twoje liczenie u mnie to 13,6% wiecej za co i CWU czyli 1360 PLN, a reszta 1040 PLN......tylko,że to średnia za kWh za wszystko......proszę bardzo licz jak chcesz.

Liwko
18-02-2011, 11:52
Jakiej wybranej? To że mamy podliczniki i z ich wyliczeń podajemy kwoty do zapłaty ci nie pasuje? To jak to mamy zrobić?
Już ci kiedyś napisałem ale co tam, napiszę jeszcze raz.
Mamy dwa identyczne domy z identyczną instalacją PC i identycznym zapotrzebowaniu na ciepło. Domy klony.
W jednym jest jeden telewizor, pralka, lodówka, kuchenka na prąd i kilka żarówek. W drugim 7 60" telewizorów, 10 pralek, 14 lodówek i 17 kuchenek. Do tego cały dom jest oświetlony zwykłymi 100W żarówkami jak choinka na święta. Pomijając zyski cieplne z tych odbiorników twierdzisz że ogrzewanie tych domów będzie inaczej kosztować?

niedowiarek
18-02-2011, 11:57
Ja też otrzymuję faktury co 6 m-cy. I to podwójnie. Raz z budowy, i drugi raz tam gdzie zamieszkuję. U szwagra jest G11, u teściowej, gdzie mieszkam G12 bo się ostał z czasów jak "chodził" parnik codziennie. Bez nikakich zabiegów porównanie kosztów kWh wychodzi na plus dla G12 (podobna ilość osób, więcej poboru w droższej strefie, a mimo to taniej niż G11). Polecam. Na budowie też już zmieniłem na G12. A już pisałem, że dydoli odstawić scenkę w biurze obsługi i załatwić sobie rozdzielenie instalacji: dla siebie G12 na PC i dla żony G11 na resztę pożeraczy prądków coby uciąć dywagacje ile kosztuje ogrzewanie. Jest to wykonalne!!! Tylko po co jak i tak mam taniej na jednym liczniku???:p

kbab
18-02-2011, 12:24
kbab - tłumaczyłem ci już, że nie jest dzisiaj problemem dostawać fakturę co 1miesiąc lub co 2 miesiące i płacić wg wskazań licznika...a ty dalej swoje

tu nie chodzi o to kiedy otrzymujesz fakturę, ale o cenę energii jaką każdy płaci wg rachunku, a ta jest tylko jedna tj
kwota podzielona przez ilość (NT+WT) kWh.
re wit74, nadal podajesz kwoty, procenty, ale ilość kWh zachowujesz w tajemnicy
re Liwko, na poprzedniej stronie prosiłem abyś nie podawał ile czego w domu używasz, naprawdę wystarczy tylko ilość kWh - mniej pisania, ale bardziej zrozumiałe

kbab
18-02-2011, 12:37
do mojego licznika zagląda 2 razy w roku inkasent (za to bierze pieniądze), mnie interesują tylko te dwie dane z faktury. Mój bilans energetyczny jest prosty i zrozumiały, do kilku lat rocznie zużywam 21000 kWh w różnych nośnikach energii tj dębina, gaz, prąd. Netto po odliczeniu sprawności kominka z pw (0,7), oraz pieca gazowego (0,93) wychodzi ok 16750 - tyle musiałbym dostarczyć energii elektrycznej licząc sprawność 100% zachowując obecny komfort, wtedy myślałbym o pc i skorzystaniu z dobrodziejstwa COP. W rozliczeniach nie dodaję energii z solarów - na to nie otrzymuję rachunków.

wit74
18-02-2011, 12:46
kbab
Zaśmiecamy ten wątek.Ostatni mój wpis nie na temat ( sorki )
Czy sugerujesz,że wiesz lepiej ile zużywam i ile płacę?Chesz mnie Ty rozliczyć swoim sposobem?
Ja rozumiem,ze chcesz rachunek za prąd za cały rok i ilość kWh za rok.Podzielisz to sobie i wyjdzie ci koszt 1kWh , to chcesz przyłożyć to kWh zjedzonych przez PCi i tak wyliczyć. I to ma być faktyczny koszt ogrzewania??? Oświetlenie chaty wkoło, napędy do bram, hydrofor do podlewania ogródka (sporego) latem, sprzęt grający po 2h/dobe z końcówkami mocy po 500W,różne rzeczy ludzie mają - niby duperele, ale jednak maja wpływ na koszty ogrzewania :) Wymiękam

Liwko
18-02-2011, 12:52
na poprzedniej stronie prosiłem abyś nie podawał ile czego w domu używasz, naprawdę wystarczy tylko ilość kWh - mniej pisania, ale bardziej zrozumiałe

No to napiszę tak.
Jeden z tych domów zużywa 10000kWh, drugi 20000kWh. Ile kosztuje ogrzewanie w jednym i drugim skoro wiadomo że obie PC zużyły tyle samo energii procentowo w I i II taryfie?

HenoK
18-02-2011, 13:06
do mojego licznika zagląda 2 razy w roku inkasent (za to bierze pieniądze), mnie interesują tylko te dwie dane z faktury
Mnie interesuje trochę więcej danych z tej faktury. Chociażby dlatego, żeby wiedzieć, czy warto pozostać w aktualnej taryfie, czy może kalkuluje się ja zmienić na inną bardziej korzystną, czy też w jaki sposób korzystać z energii, aby bez pogorszenia komfortu zapłacić mniej.
Energia elektryczna jest u mnie podstawowym nośnikiem energii (oprócz tego używam jeszcze gazu z butli do kuchenki).
W zamian za to nie muszę analizować cen gazu, drewna, węgla. Nie muszę opału magazynować, suszyć. Nie muszę dokładać do kotła, czy kominka i dbać o czystość przewodów kominowych.
Roczny koszt ogrzewania i przygotowania ciepłej wody, w zależności od sposobu liczenia, wynosi u mnie 1200-1400 zł.
Całkowity roczny rachunek za energię elektryczną zamyka się u mnie w kwocie 3320zł. Dotyczy on zużycia 7500kWh energii elektrycznej.

kbab
18-02-2011, 13:29
re wit74, oczywiście, że mają mały wpływ na zużycie energii przez pc, ale za to mają spory wpływ na jej cenę.
re adiqq, przy średnim cop=3 dostarczyłeś 2700x3=8100kWh ciepła - dużo czy mało, nie wiem, ale zapewnia odpowiedni komfort, ja swoje roczne podałem wyżej
re Liwko, bez zapłaconych kwot nie da się wyliczyć kosztu ogrzewania - na pewno będą mocno się różnniły w tych 2 przypadkach.
re HenoK, ja w 2010r zapłaciłem 3474 zł za prąd, gaz i drewno, w sumie zużyłem 21000 kWh (netto po skorygowaniu o sprawność16750) - tyle kosztował mnie komfort w ubiegłym roku, rachunki oczywiście prowadzę rzetelnie, mam taryfę G-11, za to zmniejszyłem w przeciągu 5 lat zużycie prądu. Tak dla ciekawości to z moich rachunków z prąd (1kWh) od 2006r płaciłem ostatnio o 44,69% więcej (średnia z fakt z IX 2006 to 0,3817, z IX 2010 to 0,5523), pozostaje nadzieja że w takim tempie cena energii nie będzie nadal rosła.

Liwko
18-02-2011, 13:50
bez zapłaconych kwot nie da się wyliczyć kosztu ogrzewania - na pewno będą mocno się różnniły w tych 2 przypadkach.
Ja doskonale sobie zdaje sprawę z tego że to ma wpływ na ogólny rachunek za prąd ale nie można liczyć całkowitej ceny rachunku jeśli chcemy liczyć tylko ogrzewanie. Do tego służy podlicznik! Owszem, w tych dwóch przypadkach wyjdzie inna średnia za kWh ale wpływ na nią będzie miała pozostała część urządzeń a nie PC! Rozumiesz teraz?

pokles
23-02-2011, 11:16
Koszt wyprodukowania 1kWh energii przez tą PCi przy założeniu COP 2,0-2,5 i cenie energii elektrycznej w 2 taryfie 25gr/kWh wyniesie 10-12,5gr/kWh. Ile to wychodzi przy gazie ? Z uwzględnieniem sprawności kotła zapewne ok. 2 krotnie więcej.
W tym układzie jest pewne ryzyko. Część ciepła wykorzystywanego przez PCi pochodzi z kanału wentylacyjnego biegnącego przy kominie. Spowoduje to oczywiście wychłodzenie samego komina. To z kolei może spowodować gorszy ciąg w kominie, a w skrajnych przypadkach także zawilgocenie komina. Warto więc zadbać o szczegóły przy tym rozwiązaniu.

pompa napewno wychladza mi komin ale pracuje tylko od 21 do 6 (wylacza sie wczesniej gdy zbiorniki sa juz nagrzane przez reszte godzin na dobe komin mysle ze jest osuszany), w tym samym czasie codziennie pracuje kominek ogrzewajac komin, robi to dosc sprawnie, caly czas chodzi mi po glowie jak to cieplo lepiej wykorzystac.... niestety komin na 2 kondygnacjach mam oblozony plyta karton-gips,
ja mam taryfe G12W czyli tanszy prad od 21 do 6 plus cale weekendy i swieta, moja aktywnosc elektryczno-konsumpcyjna w drozszej taryfie to cos kolo 10%, da sie tak jesli wszyscy w domu pracuja i nie choruja,

miloszenko
29-11-2011, 20:47
Witam, napisze tutaj bo odpowiedni ludzie ten watek nawiedzili :)

Zastanawiam sie nad zaprzegnieciem do wspolpracy: GWC glikolowe + reku + CWU Hewalex. Dom ok. 75 metrow. Dla tych urzadzen preferowana wodna podlogowka. Widze w tym ukladzie 1 glowny problem: zapewnienie ciaglego zrodla powietrza o temp znacznie poprawiajacej COP tej pompy. Mam poki co 2 pomysly: polowe powietrza pobrac zaraz za GWC, druga polowe z wyrzucanego powietrza przez reku. Nie znam sie na tyle zeby stwierdzic, czy nawiew mozna jaaks skrzynka podzielic na "pol". Mozna jeszcze wziasc pod uwage czerpanie powietrze spod polaci dachu, bo bedzie blacha na rabek, ok. 30 m2 dachu na poludnie (chyba Jasiek tak robi), ale to tylko wchodza w gre dni chodz troche sloneczne.

Czekam na konstruktywna krytyke :) Przy takim ukladzie (jesli jest w ogole do zlozenia) nie musialbym miec kabli grzejnych, mialbym wodna podlogowke no i nizsze koszty jak przy grzaniu kablami przez COP (zakladam, ze wodna podlogowka wyjdzie nie drozej niz kable ze sterowaniem).

Pozdrawiam

jasiek71
30-11-2011, 18:21
Witam, napisze tutaj bo odpowiedni ludzie ten watek nawiedzili :)

Zastanawiam sie nad zaprzegnieciem do wspolpracy: GWC glikolowe + reku + CWU Hewalex. Dom ok. 75 metrow. Dla tych urzadzen preferowana wodna podlogowka. Widze w tym ukladzie 1 glowny problem: zapewnienie ciaglego zrodla powietrza o temp znacznie poprawiajacej COP tej pompy. Mam poki co 2 pomysly: polowe powietrza pobrac zaraz za GWC, druga polowe z wyrzucanego powietrza przez reku. Nie znam sie na tyle zeby stwierdzic, czy nawiew mozna jaaks skrzynka podzielic na "pol". Mozna jeszcze wziasc pod uwage czerpanie powietrze spod polaci dachu, bo bedzie blacha na rabek, ok. 30 m2 dachu na poludnie (chyba Jasiek tak robi), ale to tylko wchodza w gre dni chodz troche sloneczne.

Czekam na konstruktywna krytyke :) Przy takim ukladzie (jesli jest w ogole do zlozenia) nie musialbym miec kabli grzejnych, mialbym wodna podlogowke no i nizsze koszty jak przy grzaniu kablami przez COP (zakladam, ze wodna podlogowka wyjdzie nie drozej niz kable ze sterowaniem).

Pozdrawiam

WM zostaw w spokoju nie ta wydajność, zrób tylko czerpnię pod południową połacią dachu na okres zimowy (tam jest zawsze cieplej niż na zewnątrz, a jak masz by-pas to też trochę podgrzejesz chałupę w dni słoneczne )
do tej pompy wykorzystaj GGWC w obiegu zamkniętym tj. pompa zasysa z wymiennika i do niego wdmuchuje zimne...

miloszenko
01-12-2011, 08:46
WM zostaw w spokoju nie ta wydajność, zrób tylko czerpnię pod południową połacią dachu na okres zimowy (tam jest zawsze cieplej niż na zewnątrz, a jak masz by-pas to też trochę podgrzejesz chałupę w dni słoneczne )
do tej pompy wykorzystaj GGWC w obiegu zamkniętym tj. pompa zasysa z wymiennika i do niego wdmuchuje zimne...

Wrzucam wstepne OZC.

Pozdrawiam

asolt
01-12-2011, 12:49
Wrzucam wstepne OZC.

Pozdrawiam

Mała uwaga do obliczeń w OZC. Zapotrzebowanie na ciepło obliczamy wg normy 13790 która to norma jest nowsza i dokładniejsza. Uzywanie poprzedniej normy B-02025 jest mniej dokładna.

m3j
01-12-2011, 23:06
Witaj,
w budynku będzie większa infiltracja niż zakładasz (chyba że domek jednokondygnacyjny) dodatkowo trzeba uwzględniać mostki termiczne a i tak moc będzie zaniżona:) - bardzo pracochłonne jest wymodelowanie rzeczywistego obiektu w OZC (obecnie korzystam z instalsoft'u który jest o niebo lepszy a i tak...)

Wykorzystanie ciepła z WM według mnie świetny pomysł. Sprzęganie tych dwóch układów jest niedopuszczalne (wentylatory będą sumować wydatki i zmienią parametry pracy zarówno PC jak i WM) natomiast gdyby wywiew WM realizowany był na poddasze skąd powietrze dostawać się będzie również przez kratkę w ścianie szczytowej wtedy PC zasysa powietrze z poddasza z "rozcienczonym powietrzem z WM. Pytanie tylko co z tym powietrzem gdy nie chodzi PC?

Wyrzut z PC na zewnątrz. Powietrze po przejściu przez PC jest zimne i nie ma co z niego już ciągnąć ciepła.

Zasysanie powietrza z GWC wymagało by dodatkowego wentylatora, dodatkowo GWC musiał by być zaprojektowany na większą ilość powietrza niż do WM.

Zwróć uwagę na długość kanałów montażowych PC! Dodatkowo jeżeli chodzi o PC Hewalex (monoblok bez zasobnika) to wydatek minimalny wynosi min. 500m3/h a i tak wg mnie trzeba nawet liczyć koło 1000m3/h (jak nie więcej). Poza tym ta pompa jest dedykowana jako uzupełnienie ogrzewanie CWU w okresie letnim/wiosennym - może nie wydalać przy -10oC

P.S.
sam się zastanawiam na tą PC ale to dopiero z rok - na etapie instalacji- jako ogrzewanie tylko CWU za cenę 3300zł myślę że warto. (Ogrzewanie ekogroszek, wen grawitacyjna:)
pozdrawiam i życze powodzenia

jasiek71
01-12-2011, 23:27
wykorzystanie ciepła z WM według mnie świetny pomysł. Sprzęganie tych dwóch układów jest niedopuszczalne (wentylatory będą sumować wydatki i zmienią parametry pracy zarówno PC jak i WM) natomiast gdyby wywiew WM realizowany był na poddasze skąd powietrze dostawać się będzie również przez kratkę w ścianie szczytowej wtedy PC zasysa powietrze z poddasza z "rozcienczonym powietrzem z WM. Pytanie tylko co z tym powietrzem gdy nie chodzi PC?

Wyrzut z PC na zewnątrz. Powietrze po przejściu przez PC jest zimne i nie ma co z niego już ciągnąć ciepła.

Zasysanie powietrza z GWC wymagało by dodatkowego wentylatora, dodatkowo GWC musiał by być zaprojektowany na większą ilość powietrza niż do WM.

Zwróć uwagę na długość kanałów montażowych PC! Dodatkowo jeżeli chodzi o PC Hewalex (monoblok bez zasobnika) to wydatek minimalny wynosi min. 500m3/h a i tak wg mnie trzeba nawet liczyć koło 1000m3/h (jak nie więcej). Poza tym ta pompa jest dedykowana jako uzupełnienie ogrzewanie CWU w okresie letnim/wiosennym - może nie wydalać przy -10oC

P.S.
sam się zastanawiam na tą PC ale to dopiero z rok - na etapie instalacji- jako ogrzewanie tylko CWU za cenę 3300zł myślę że warto. (Ogrzewanie ekogroszek, wen grawitacyjna:)
pozdrawiam i życze powodzenia

wyrzutnia WM na poddasze jest bez sensu, dość szybko będzie tam taka wilgoć że ciurkiem będzie leciało...
przy sprawnym wymienniku w rekuperatorze na wylocie będzie bardzo niska temperatura, na poddaszu też jest zimno
montując trochę przewymiarowany glikolowy gruntowy wymiennik ciepła (GGWC ) w układzie zamkniętym gdzie ten Hewalex zasysa powietrze z wymiennika i do niego wdmuchuje zimne jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednią ilość energii
można wykorzystać południową część dachu jako kolektor powietrzny...

rudy_36
02-12-2011, 18:18
Opisywałem to już wielokrotnie. Mam Hewalexa zainstalowanego w piwnicy, który wymusza mi wentylacje mechaniczną w domu, ciągnie powietrze z pod dachu i zewnątrz. Hewalex wydmuchuje powietrze przez zawór zwrotny (aby np mroźne powietrze nie cofało się do piwnicy). Ma zinstalowany filtr. Przypuszczam że ma dość mocno stłumiony przepływ powietrza być może mniej niż 500 m3/h. Mnie faktycznie interesuje aby temperatura parownika nie była zbyt niska (nie przekroczyła jeszcze -1 C - czyli mimo stłumienia energia cieplna dostarczana w temperaturze (obecnie 14 - 15 C) jest wystarczająca. Dodam jeszcze że powietrze domowe ma dużo więcej wilgoci przez to energia jego jest wyższa. Obserwuję jeszcze temperaturę powietrza wylotowego - gdy różni się więcej niz o 1 C od temperatury parownika to czyszczę filtr. Dzięki temu, że używam Hewalexa do CO i CWU zyskałem tyle że rano do tej pory nie musiałem jeszcze palić w tradycyjnym piecu. Puszczam Hewalexa na chwilę obecną maksymalnie 8 godzin dziennie w godzinach potencjalnie słonecznych. Przy cenie za 1 kWh = 0,67 PLN to wychodzi to tak sobie - rachunki za miesiąc skoczyły mi o jakieś 130 PLN - nie jest to jakaś porażająca kwota. Do tej pory w piecu palę drewnem wynikającym z pielęgnacji ogródka - darmowym, więc sam koszt użykowania PC jest po stronie strat.
Pozdr