PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie ściany 3 warstwowej



laspalmas
19-10-2010, 07:36
Zastanawiam się nad ociepleniem ściany 3 warstwowej przy okazji robienia elewacji (siporex 24 cm+styropian 10 cm+cegła pełna 12 cm) warstwą ocieplenia styropianem, a ostatnio zamiast styropianu wełną. Spotkałem się z ociepleniem takiej ściany 5 cm styropianu. Spotkałem na forum podobne tematy ale jakoś bez większego odzewu. Czy ktoś z was ma w tym temacie jakieś doświadczenia własne? Kilka osób odradzało ze względu na skraplanie się wody w punkcie rosy, ale to wynikało z teoretycznych rozważań.

Wojtek_796
19-10-2010, 08:26
Witam!

Mam pewne praktyczne doświadczenie - mieszkam w tak zbudowanym domu.
U mnie jest suporeks 24cm, wełna 8 cm, szczelina powietrzna 2cm i elewacja z cegły 12cm. Dom jest ciepły.
Jest niestety jeden dość poważny problem - niska wilgotność. Raczej wszystko wskazuje na winę tego typu przegród - wyeliminowałem przewentylowanie, nieszczelności itp.
Dziś rano patrzyłem na higrometr - 20%. W zimie jest w ogóle poza zakresem (<20%). Po prostu tragedia. Trzeba intensywnie nawilżać sypialnie.

Pozdrawiam

annecy
19-10-2010, 09:30
Witam!

Mam pewne praktyczne doświadczenie - mieszkam w tak zbudowanym domu.
U mnie jest suporeks 24cm, wełna 8 cm, szczelina powietrzna 2cm i elewacja z cegły 12cm. Dom jest ciepły.
Jest niestety jeden dość poważny problem - niska wilgotność. Raczej wszystko wskazuje na winę tego typu przegród - wyeliminowałem przewentylowanie, nieszczelności itp.
Dziś rano patrzyłem na higrometr - 20%. W zimie jest w ogóle poza zakresem (<20%). Po prostu tragedia. Trzeba intensywnie nawilżać sypialnie.

Pozdrawiam

ja też mam ściane 3W i 10cm wełny i jakoś nie zwróciłem uwagi na wilgotność w pomieszczeniach...
czy ty nie masz komfortu oddychania ? czy coś?
może to wina nie wiem , np. sposobu ogrzewania np. podłogowe? albo się zasugerowałeś wskazaniami urządzenia ? i się gorzej poczułeś?
jak to jest ? napisz coś więcej...

pozdr

Wojtek_796
19-10-2010, 10:06
Ja nie krytykuję właściwie tego typu ścian - zdecydowałem się na takie rozwiązanie zupełnie świadomie. U mnie występuje jeszcze kilka czynników, które sytuację jeszcze pogarszają. Połowa parteru ogrzewana podłogówką (nie wiem czy to akurat ma wpływ), mam dużo gipsu i drewna.
Niska wilgotność jest zupełnie realna - ja akurat zbyt mocno tego nie odczuwam, niestety dzieci tak. Kilkakrotne nocne wstawanie by nawilżyć nosy i te sprawy.
Pranie schnie w oczach.
Mam po prostu wrażenie, że ściany chłoną wilgoć i jest ona transportowana na zewnątrz. Jeżeli mam rację to zagruntowanie wszystkich ścian powinno pomóc - tak mam zamiar zrobić.
Co ciekawe tak niska wilgotność utrzymuje się też w lecie. Rekord w tym roku to 45%.
Emisja wilgoci w domu jest w moim przypadku akurat wyjątkowo duża, więc nie jest to przyczyna. Wskazania mojego przyrządu też były "konfrontowane" z innymi higrometrami.

Pozdrawiam

farmi
19-10-2010, 11:45
może mogę zaproponować ocieplenie pianką PUR na gołą ścianę konstrukcyjna i obudowanie jej cegłą
Piana jest otwartokomórkowa - więc przepuszcza ew wilgoć.
Ja akurat mam średnio 13cm izolacji , 2cm szczeliny powietrznej i potem ściana z cegły

redlum
19-10-2010, 12:47
Wojtek_796 jaki rodzaj wentylacji masz?

Wojtek_796
19-10-2010, 14:03
W tej chwili grawitacyjną.
Było to przygotowywane pod rekuperację - wszystkie kanały wyprowadzone na strych, nie spięte jeszcze kolektorami.
Po tych przygodach z wilgotnością zarzuciłem jednak koncepcję wentylacji mechanicznej.

Pozdrawiam

annecy
20-10-2010, 08:27
hm, ja jestem imprezowy gość i raczej sporo znajomych się przez mój dom przewija, łącznie z nocowaniem....
sporo osób ma wiedzę budowlaną i nikt sie do tej pory tj, 2 lata nie uskarżał na suchość w powietrzu... a wręcz klimat był chwalony , a tez mam podłogówkę i wentylację grawitacyjną.... także mi nawet testy z higrometrem do głowy nie przyszły ale chyba spróbuje z ciekawości...


pozdr

Wojtek_796
20-10-2010, 12:26
Annecy, z jakiego materiału masz ścianę nośną?
Masz też szczelinę wentylowaną pomiędzy wełną a elewacją?
No i jak masz wykończone ściany wewnątrz?

Może to sprawa materiałów i szczegółów konstrukcji i wykończenia.

U mnie nie trzeba higrometru, żeby stwierdzić, że coś jest nie tak - drewno się bardzo rozsycha w zimie.

Oprócz problemu związanego z podatnością na choroby "katarowe" jest jeszcze sprawa dyskomfortu cieplnego. W suchym powietrzu trzeba utrzymywać temperaturę wyższą niż w wilgotnym. Wyższa temperatura powoduje dalszy spadek wilgotności i kółko się zamyka.

Pozdrawiam

fenix2
20-10-2010, 14:27
... a wręcz klimat był chwalony , a tez mam podłogówkę i grawitację mechaniczną....

pozdr

Z ciekawości zapytam co to ?

fenix2
20-10-2010, 14:29
może mogę zaproponować ocieplenie pianką PUR na gołą ścianę konstrukcyjna i obudowanie jej cegłą
Piana jest otwartokomórkowa - więc przepuszcza ew wilgoć.
Ja akurat mam średnio 13cm izolacji , 2cm szczeliny powietrznej i potem ściana z cegły

Wątek jest chyba temat izolacji już wykonanej ściany 3W

annecy
20-10-2010, 14:35
mam maxa 24cm , 10cm wełny 2cm powietrza i 10cm klinkieru... razem 47cm.

tynki gipsowe , maszynowo, grunt atlas i dulux czy cos takiego.
żadna rewelacja...

kurcze kupie higrometr i pobawie sie nieco....
pozdr

annecy
20-10-2010, 14:46
Z ciekawości zapytam co to ?

buehehehe tak to jest jak sie w pracy na forum po cichu udziela....
oczywiście chodziło mi o wentylacje grawitacyjną.
a jednak ktoś czyta te wypociny z uwagą , brawo!

pozdr

laspalmas
21-10-2010, 06:38
wątek trochę zboczył z tematu, ale dzięki za zainteresowanie.
Chodziło mi o ocieplenie już istniejącej ściany 3 warstwowej, czyli przyklejenie warstwy ocieplenia do cegły, jakby ktoś miał doświadczenia będę wdzięczny.

fenix2
21-10-2010, 13:11
Musisz dać więcej niż 5cm bo punkt rosy wypadnie w ścianie.

laspalmas
25-10-2010, 06:37
Myślałem właśnie o 5 cm.
Gdybym dał 10 lub 12 cm to punkt rosy wyjdzie poza ścianą, ale do jakiej temperatury?

fenix2
25-10-2010, 12:00
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?104397-punkt-rosy-w-%C5%9Bcianie