PDA

Zobacz pełną wersję : Widział ktoś GENIUSA 500 ?



ProStaś
19-10-2010, 14:03
?

kangaxx
20-10-2010, 08:02
staś, przecież teoretyczne temperatury uzyskane z gwc i wm się nie sumują, tak fajnie to nie ma, im lepiej działa gwc tym gorzej centrala nigdy nie uzyskasz na nawiewie do domu temp wyższej niż panująca w pomieszczeniach, takiej samej też nie, potrzeba aktywnego źródła ciepła do tego, pasywne typu wm i gwc niestety nie wystarczą, nawet gdybyś z gwc uzyskał np 15 stopni a w domu masz np 20 to centrala nawet najlepsza nie podniesie ci temp powyżej cirka 19 stopni bo jej sprawność spadnie, dlatego do dobrych centrali (nie zamarzających z racji budowy a nie systemów zabezpieczających) gwc nie jest jakoś specjalnie potrzebny

pc z tego linku obniża temp powietrza uzyskaną z gwc podnosząc tym samym sprawność centrali czyli całego układu, innymi słowy jest to normalna pc z dolnym żródłem gruntowym tyle że nie ma swojego a korzysta z gwc, jest to jednak maleńka pc bo ilości ciepła z takiego dz są maleńkie, sprężarka od lodówki by wystarczyła, ciekawe ile oni za to sobie liczą

chyba że nie zrozumiałem twojego postu

kangaxx
20-10-2010, 17:01
no tak, zdaje mi się też właśnie że koszty uzyskania tak małej ilości ciepła są zbyt wysokie, poza tym jego ilość nie wystarczyłaby nawet do podgrzania 50 litrów wody do temperatury użytkowej w ciągu doby, aby podnieść cop musiałbyś zwiększać wymianę powietrza a więc tym samym wychładzać dom by ciepło z niego wsadzić w cw albo zbyt małą strugę nadganiać prądem do silniejszej pc co chyba całkiem traci sens

eRaf
14-02-2011, 23:01
Na podobnej zasadzie działa chyba LWZ 303
http://www.fachowyinstalator.pl/index.php/produkty/340-centrala-grzewczo-wentylacyjna-z-rekuperacja-i-pompa-ciepla-lwz-303-403-sol.html
"Zużyte powietrze, zanim zostanie odprowadzone na zewnątrz, miesza się z powietrzem zewnętrznym zasysanym przez oddzielny (trzeci) wentylator pompy ciepła" (1000m3/h)
http://www.antares.rzeszow.pl/pl/docs/Wentylacjazodzyskiemciepla%5B17.05%5D.pdf
http://www.sparkinstalacje.pl/sch/al4d-d.jpg
http://www.stiebel-eltron.de/ste_shared/pdf/data/E_6012_0_de_English.pdf
cena 9680euro (maj 2010) - masakra

Yarecky
17-02-2011, 16:13
ok14 000zł netto centrala o wydatku 400m3/h

eRaf
17-02-2011, 18:40
Yarecky
cena reku+pompa ???

reraham
22-02-2011, 15:07
ProStaś, zaprosiles mnie na ten watek ;) i co bys chcial wiecej uslyszec ode mnie na temat sprzetu ProVentu?

Jani_63
22-02-2011, 16:06
Mam pewną koncepcję na razie palcem na wodzie pisaną na rozwiązanie niedoboru energii niesionej przez powietrze wywiewane dla potrzeb PCi tylko dla CWU przede wszystkim w okresie zimowym
Wiąże się to z "drobnymi" przeróbkami samej PCi i pewnym doinwestowaniem, ale strumień powietrza wywiewanego o objętości 100-130m3/h, a więc standardowy w tym okresie powinien wystarczyć na potrzeby PCi o mocy 3-4kW i podgrzania o 15K (z 35oC do 50oC) 200-400l wody nawet z uwzględnieniem 10% strat.
Warunek, GWC lub brak rekuperacji.
Szacowany COP >3 przy B(-2)-0W50
Jak kto obeznany w temacie powinien się domyśleć co kombinuję :)

kangaxx
22-02-2011, 16:07
nie wiem jak staś ale ja chętnie się czegoś dowiem bo mam dosyć niskie mniemanie o tej firmie i ich myśli technicznej

reraham
22-02-2011, 20:35
nie wiem jak staś ale ja chętnie się czegoś dowiem bo mam dosyć niskie mniemanie o tej firmie i ich myśli technicznej

o jakiej firmie mowisz?

kangaxx
23-02-2011, 06:09
jani ależ ty kombinujesz, ale jeśli już to kombinuj z gwc

HenoK
23-02-2011, 06:44
Wiąże się to z "drobnymi" przeróbkami samej PCi i pewnym doinwestowaniem, ale strumień powietrza wywiewanego o objętości 100-130m3/h, a więc standardowy w tym okresie powinien wystarczyć na potrzeby PCi o mocy 3-4kW i podgrzania o 15K (z 35oC do 50oC) 200-400l wody nawet z uwzględnieniem 10% strat.
Warunek, GWC lub brak rekuperacji.
Szacowany COP >3 przy B(-2)-0W50

Aby ze strumienia powietrza 130m3/h "wycisnąć 3kW mocy z COP=3,0 musiałbyś to powietrze schłodzić o ~45K. Jeżeli to powietrze będzie pochodziło z domu, to po drodze musisz pokonać problemy związane ze szronieniem. Przy tak dużym schłodzeniu uzyskanie COP=3,0 jest raczej nierealne :(.
A co to ma wspólnego z tematem tego wątku ?

Jani_63
23-02-2011, 11:26
HenoK, we wszystkim masz rację, ale słowo klucz do konstrukcji w/g mojej koncepcji to
"drobne" przeróbki. ;)
Ochłodzenie powietrza o 45K daje około 2,0kW a to powinno wystarczyć dla pokrycia mocy chłodniczej 3kW PCi
Tu potrzeba "wydoić" ~3,5kWh energii żeby podgrzać 300l zasobnik CWU o 15K przy COP 3
3kW PCi będzie na tą czynność potrzebowała około 1h 45min więc potrzebujemy DZ o takiej właśnie mocy ~2kW
A co do tematu, to niestety nie widziałem Geniusa 500, a mój pomysł może jedynie spełniać ewentualnie podobne zadanie.
Ale skoro to OT, to już milknę

Pozdrawiam

reraham
23-02-2011, 11:51
No jesteś jedyną osobą, która - jak zrozumiałem - widziała to cacuszko.


Czesc wszystkim.

napisalem o tym na watku dotyczacym pomp ciepla, bo w tym "cacuszku" jest zainstalowana pompa ciepla ;) nie wiedzialem o istnieniu tego watka, ani tez o nazwie dla centrali domowego uzytku ;) wiedzialem tylko, ze takowa ma byc wprowadzona w tym roku wiosna.

natomiast wracajac do tej duzej, przemyslowej. Owszem, widzialem taka centrale w siedzibie ProVentu. Tak na marginesie, to wlasciciel tej firmy, to bardzo lebski gosc i chyba jedna z nielicznych osob w tym kraju, ktora zajmuje sie wentylacja zawodowo i jest swiadoma tego, co i dlaczego robi. Siedziba ProVentu jest wlasnie zasilana w cieplo przez taka wlasnie przemyslowa centrale i musze przyznac, ze mikroklimat panujacy w budynku jest fantastyczny. Poziom dwutlenku wegla jest praktycznie taki, jak na zewnatrz budynku. Stala temperatura, przyjemny mikrolkilat, a sama centrala to kawal "grzmota" ;) ale to jest centrala o wydajnosci 3000m3/h. Obecnie tez mam nadzor nad budowa obiektu, ktory bedzie ogrzewany/wentylowany taka wlasnie centrala. Zakopalismy juz GWC plytowe, teraz jestesmy na etapie zalania plyty i czekamy na wiosne, zeby isc do gory ;) Mamy nadzieje w tym roku uruchomic juz swoja wlasna.

Jesli chodzi o specyfikacje - mam takowa, ale nie wiem, czy wolno mi ja udostepniac. Wiec jak tylko dostane info z ProVentu, ze moge tutaj to wrzuciuc, zaraz to zrobie.

reraham
23-02-2011, 20:41
No to napisze jeszcze pare slow, bo widze, ze temat sprzetu o ktorym mowa, nie jest do konca zrozumialy :)

Wlasciciel ProVentu, to czlowiek mocno zakrecony na punkcie wentylacji - oczywiscie w pozytywnym tego slowa znaczeniu. Piszesz tutaj, ze do kubatury 500m3, chcialbys wymieniac sobie 150m3 i do tego potrzebna by Ci byla taka centrala. Otoz, wg zalozen ProVentu, zeby system dzialal poprawnie, ilosc wymian w budynku musi byc przewymiarowana, np do 0.8 wymiany, lub wiecej. Tak wiec, dla takiego domku, przydalaby sie centrala 600m3/h, lub wiecej i do tego KONIECZNIE, takie samo GWC. Taka centrala z pompa ciepla koniecznie MUSI byc wpieta w system z GWC, bo inaczej system nie bedzie dzialal. To troche tak, jak gruntowa pompa ciepla bez dolnego zrodla zakopanego pod ziemia.

schematy dostepne na stronie ProVentu dosc dobrze pokazuja zasade dzialania tego wszystkiego:

http://www.pro-vent.pl/gwc-pompa-ciepla,0.html

i idea tego calego interesu jest tak, ze jesli potrzebujesz wiecej ciepla, to bardziej wentylujesz :) w tym wypadku wietrzac, nie tracisz, ale zyskujesz cieplo. Ot, paradoks. Jesli masz zamiar wentylowac na poziomie 0.2-0.25wymiany, to sobie daruj takie rozwiazanie.

natomiast piszesz, ze powietrze po przejsciu przez GWC jest nieprzyjemnie suche...
Otoz, powiem Ci, ze po przejsciu przez zwirowy, plytowy GWC, wcale nie jest suche. Wrecz odwrotnie. Jest przyjemnie "swieze". Nie potrafie tego opisac, ale mikroklimat jest naprawde przyjemny.

i na koniec zapytam jeszcze: jaka cena jest dla Ciebie akceptowalna? bo piszesz, ze 5-6k wiecej... ale wiecej od jakiej ceny wyjsciowej?

a co do specyfikacji GeoVent 3000, to jak tylko dostane pozwolenie, wrzuce specyfikacje. Czekam na maila.

Jani_63
23-02-2011, 22:23
Pozwolę się nie ze wszystkim zgodzić.
Powietrze po stronie nawiewnej po przejściu przez GWC bez przeponowe niesie w sobie tyle wilgoci, ile jest wstanie "udźwignąć"
Temperatura podnosząc się w GWC pozwala na podniesienie wilgotności bezwzględnej.
Nie jest więc na tyle suche jak powietrze zewnętrzne.
To powietrze po przepuszczeniu przez rekuperator i dostaniu się do wnętrz w kategoriach wilgotności względnej jest na tyle nienasycone że bez problemu wchłania wilgoć bytową.
Teraz strona wywiewna.
Przechodząc prze rekuperator ochładza się, następuje wkroplenie nadmiaru wilgoci jaką powietrze jest wstanie unieść w danej temperaturze.
Czyli po stronie wywiewnej za rekuperatorem nasycenie powietrza wilgocią osiągnęła wartość 100% dla temperatury w jakiej się go pozbywamy.

HenoK
24-02-2011, 05:27
Powietrze po stronie nawiewnej po przejściu przez GWC bez przeponowe niesie w sobie tyle wilgoci, ile jest wstanie "udźwignąć"
Temperatura podnosząc się w GWC pozwala na podniesienie wilgotności bezwzględnej.
Nie jest więc na tyle suche jak powietrze zewnętrzne.
Wszystko to prawda, pod warunkiem, że w GWC jest jeszcze wystarczająca ilość wilgoci. Na początku nie będzie z tym problemu, ale przy długotrwałym używaniu GWC, np. w czasie takich mrozów jak mamy w tym tygodniu GWC wyschnie "na wiór" i na nawilżanie w takich warunkach trudno będzie liczyć.

k62
24-02-2011, 07:36
Post z dn. 1-03-2010 http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposobów-zmieszczenia-jamnika-pod-szafą&p=3971932&viewfull=1#post3971932


Ja wcześniej dopytywałem się o wilgotność powietrza po przejściu przez GWC, ale nikt nie odpowiadał.

Spróbowałem sam to sprawdzić teoretycznie dla następujących warunków:
Na zewnątrz -15*C, wilgotność wzlędna - 100%, ciśnienie 1000 hPa,
czyli zawartość wilgoci ok 1g/1kg powietrza.

1. GWC żwirowy
Po przejśćiu przez GWC
temp powietrza ok +6*C, wilgotność 60%, wilgoci 3,5g/1kg pow
Po przejściu przez rekuperator
temp powietrza ok +18*C, wilgotność 27%, wilgoci 3,5g/1kg pow
W pomieszczeniu podgrzewa się do 21*C i mamy wilgotność wzgl 22,5%.

2. GWC glikolowy
Po przejśćiu przez GWC i rekuperator
temp powietrza ok +18*C, wilgotność 8%, wilgoci 1g/1kg pow
W pomieszczeniu podgrzewa się do 21*C i mamy wilgotność wzgl 6,5%.

Czy w żwirowcu powietrze nasyci się do 60%? Tego nie wiem, może do 90?
Tylko Ci co już mają GWC mogą to sprawdzić :)

Lookita (GWC płytowy) pisał, że gdy wilgotność spadnie poniżej 40%
załącza nawilżanie GWC i w domu szybko robi się 50 - 60%.
Wynika z tego, że powietrze porywa cząsteczki wody, bo nie jest w stanie jej dużo "wchłonąć".

reraham
24-02-2011, 10:01
Niestety nie mam GWC. Cóż nie można mieć wszystkiego.



Caly bajer systemu ProVentu polega wlasnie na wykorzystaniu GWC do takich central, o jakich zaczales pisac. Niestety, bez tego to nie zadziala.
Dostalem dzis ciekawego maila od wlascicia tej firmy i pozwole go sobie zacytowac:

Temperatura nawiewu prawie wcale nie zależy od warunków zewnętrznych. Taki jest przecież sens układu.Zależy tylko od ustawionej krzywej grzania dla konkretnego obiektu przy założeniu określonego przeplywu. Dla naszego biurowca (szumne okeślenie) przy wymianie około 1,0, dla dziś rano (minus 11 st. C) temperatura nawiewu wynosi +46 st. C. Pracuje tylko pompa ciepła, nagrzewnica wtórna jest jeszcze wyłączona. Ale dla hali produkcyjnej gdzie wymiana jest około 0,8 (w nocy obniżenie na 4 godziny do 0,6) temperatura nawiewu w chwili obecnej to +39 st. C. Pompy dogrzewają do temp. około +35 st., reszta nagrzewnice elektryczne. Centrala na biurowiec jest trochę przewymiarowana, natomiast na hali pracują z większym obiążeniem, stąd te nagrewnice elektryczne. Zresztą wszystko zostalo tak zqaprojektowane.

pozniej napisze jeszcze pare slow od siebie.

reraham
24-02-2011, 21:17
Ale wiesz, zeby to dzialalo, musza zaistniec dwa warunki:

1. musisz miec GWC :) oraz centrale w pompa ciepla
2. musisz miec przewymiarowana pod wzgledem ilosci wymian, wentylacje w domu - a tego nie chcesz.

inaczej ta cala zabawa nie ma sensu.

Poza tym, musze sie dokladnie dopytac jak to dziala, ale jestem pewien na 100%, ze nie ma tutaj zadnego nawilzania w plytowym GWC ProVentu. Wiec nie bardzo wiem, co Wy wszyscy tak sie upieracie przy tym nawilzaniu. Ziemia sama z siebie jest wilgotna :) Nie wiem, czy ktos z Was widzial, jak wyglada takie GWC w przekroju, albo jak sie je robi... tam zawsze bedzie jakas wilgoc. Ziemi na glebokosci ok 08.-1m nie da sie tak latwo wysuszyc...

Jest jeszcze kwestia specyfikacji.
Niestety, nie mam pozwolenia na umieszczenie karty katalogowej GeoVent 3000 na forum, ale moge zamiescic kilka podstawowych parametrow. I zrobie to jutro. Tlumaczenie Proventu jest takie (poniekad bardzo rozsadne), ze oficjalnie nie maja tego sprzetu w ofercie katalogowe - co nie oznacza, ze wcale go nie maja. Po prostu, jesli ktos jest tym zainteresowany, zglasza sie bezposrednio do nich i oni pilotuja projekt od projektu, po wykonanie. Lacznie z samym odpaleniem centrali i nadzorem przy wykonaniu GWC. Kazdy projekt jest analizowany przez provent i dostaje od nich blogoslawienstwo ;) oraz wytyczne co do jakosci postawienia budynku, termoizolacji i szczelnosci n50<1.

jeszcze do tematu wroce ;) bo cos nie moge sie obrobic ;)

reraham
25-02-2011, 09:52
czesc,

zgodnie z obietnica, specyfikacja techniczna centrali Geo-Vent 3000:

http://karolina.reczek.eu/murator/2011.02.25/geo-vent3000.JPG

tylko to sa dane dla centrali PRZEMYSLOWEJ, o duzej wydajnosci. Do domkow raczej sie nie nadaje. Cena tez jest dosc spora. Przy czym, to nie sa dane sztywne. ProVent caly czas pracuje nad ulepszeniem i jak widzialem specyfikacje ciut starsza, to byla ona sporo slabsza. My bedziemy miec w naszym obiekcie dokladnie to cudo i bede mogl sie wypowiedziec, jak to dziala. Ale dopiero jesienia.

reraham
25-02-2011, 20:33
Tylko nie bardzo wiem co to jest SPF ? Liczą po swojemu COP w ten sposób ?



“Seasonal Performance Factor” (SPF) :) czyli to samo, co COP, tylko liczone dla okreslonego okresu w czasie. Albo sezonu grzewczego, jak dla instalacji grzewczych, albo dla calego roku, tak jak w tym przypadku, bo mamy instalacje grzewczo chlodzaca.




Ciekaw dlaczego nie ma tego w ofercie ? Braki badawcze ?



nie sadze. Ale jak powiedzialem, to, ze nie maja tego na stronie, nie swiadczy o tym, ze nie mozna tego kupic. ProVent daje dane projektantom, mozna to bez problemu kupic. Natomiast, jak powiedzialem wyzej, kazda taka instalacja jest pilotowana przez ProVent, od poczatku do konca. Poniekad, to bardzo dobrze swiadczy o firmie. Natomiast, jak sytuacja bedzie wygladala z centralami dla budownictwa jednorodzinnego, tego Ci nie potrafie powiedziec, bo po prostu nie wiem. Ale dowiemy sie juz niedlugo.

Natomiast podana tutaj sprawnosc jest liczona dla calego ukladu, w ktorego sklad wchodzi rowniez GWC. jest ono niezbedne, zeby to wszystko dzialalo. Bo to "cieplo" skads trzeba wziasc. Jesli myslisz o czyms takim i nie masz GWC, to raczej sobie daruj, bo jak to mowia: "z pustego i Salomon nie naleje!" :) jak nie bedziesz mial ciepla o nizszym paramatrze, to nawet pompa ciepla nic tu nie pomoze :)

mam nadzieje, ze troche naswietlilem Ci ten temat. Ale z tego co widze, to raczej jest bardzo znikome zainteresowanie tematem... A szkoda, bo ja uwazam, ze to rewelacyjne rozwiazanie. taka centralka 600tka moc grzewcza ok. 3kW. Dla domu niskoenergetyczneg to jakies 60% zapotrzebowania. Do tego dochadza zyski bytowe (4 osoby to nawet 1.5-2kW) i te brakujace cos tam mozna zaspokajac nawet elektrycznie. A jak ktos chce wydac wiecej, to instaluje sobie mala pompke ciepla - taka 5kW i ma zaspokojone zapotrzebowanie na CO i dogrzewanie w skrajne mrozy. A to wszystko polaczone z rewelacyjna wentylacja.

reraham
26-02-2011, 19:09
w ofercie na pewno bedzie i to dosc szybko :)

mi tez sie podoba ta idea i dlatego bedziemy to instalowac w firmie, ktora obecnie stawiamy :)

pozdrawiam.

kangaxx
26-02-2011, 20:08
więc jeśli dobrze rozumiem to idea polega na tym by wykorzystać ciepło wytwarzane przez gwc a które wywalamy na zewnątrz rekuperatorem?

Jani_63
26-02-2011, 20:42
I tak i nie :)
Dzięki GWC temperatura powietrza trafiającego po stronie nawiewnej do rekuperatora jest dodatnia. Im bardziej sprawne GWC tym ta temperatura bliższa jest temperaturze stałej gruntu.
Automatycznie podnosi się potencjał temperaturowy powietrza usuwanego po przejściu przez rekuperator.
Ideą tego systemu jest wyssanie resztek ciepła z tego powietrza usuwanego które stanowi DZ dla pompy ciepłą.
GZ jest w tym przypadku jest nagrzewnica (skraplacz) po stronie nawiewnej za rekuperatorem, dogrzewająca powietrze nawiewane.
Przy przepływach jakie oferują instalacje przemysłowe (3000-3500m3) takie DZ jest wystarczające.
Problemem może być skorzystanie ze strumienia o objętości 150m3 (500-600W mocy ciągłej), ale jak pisze reraham wkrótce zobaczymy taką konstrukcję.

reraham
26-02-2011, 22:13
Dzieki Jani_63, ze wyjasniles to za mnie :) ciesze sie rowniez, ze temat interesuje wieksze grono, niz tylko samego ProStaś ;)

jesli chodzi o centralke dla domkow jednorodzinnych, to tak jak pisalem. bedzie ona troszke przewymiarowana w porownaniu do zwyklych central wentylacyjnych. NIe potrafie tez powiedziec, czy taka centrala da 500-600W przy 150m3. Wiem, ze docelowo ma dac ok. 3kW przy 500-600m3. Ale nie wiem, czy zaleznosc moc vs. przeplyw powietrza bedzie dla niej liniowy.

niemniej, mysle, ze w przypadku centrali dla domkow, ProVent bedzie sie bardziej reklamowal.

Jani_63
26-02-2011, 22:44
To można łatwo policzyć.
Ale, ale. Gonienie po chałupie 500-600m3 suchego powietrza zimowego może z domowników zrobić za życia żywe mumie jeśli nie będzie zastosowane dodatkowe nawilżanie nawiewu.
Widziałbym tu zastosowanie PPC inwertorowej, której sprężarka przy tej mocy znamionowej może pracować z mocą 0,25-1,2kW.
Ale tym niech się martwi ProVent. To ma być ich wyrób :D

HenoK
27-02-2011, 10:59
Widziałbym tu zastosowanie PPC inwertorowej, której sprężarka przy tej mocy znamionowej może pracować z mocą 0,25-1,2kW.
Inverter jest tu jak najbardziej wskazany, chociażby dlatego, że ilość możliwej do odzyskania energii będzie zmienna w czasie i zależna od intensywności wentylacji.
W tym artykule : http://www.domypasywne.net.pl/wentylacja.php jest ten temat omówiony.
Prawdą jest to stwierdzenie :

Kompaktowa centrala grzewcza ma na celu zapewnienie maksymalnej wydajności, a przy tym oszczędności miejsca. Jest ona prosta i stosunkowo tania w produkcji. Tylko czemu nie przekłada się to na niską cenę produktu końcowego ?
Drugi artykuł można znaleźć tutaj : http://muratordom.pl/eko-murator/ekorozwiazania-dla-domu/dom-pasywny-15-najwazniejszych-pytan,117_5199.html
Tu też zaproponowano odzysk z wentylacji przez pompę ciepła :
http://muratordom.pl/s/photos/thumbnails/19/6f/47/196f475fde898145_620x0_romiar-niestandardowy.jpg
Jednak pośrednikiem pomiędzy nawiewem i wywiewem jest zasobnik ciepłej wody użytkowej.
Rozwiązanie to lepiej odzyskuje energię z wentylacji (nie zawsze potrzeba dogrzewać, czy chłodzić, powietrze nawiewane, wtedy można to ciepło zużyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

kangaxx
27-02-2011, 11:02
pomysł jest dobry jeśli chodzi o zagospodarowanie ciepła wytwarzanego przez gwc pompą ciepła, ale już przekazywanie tego ciepła do strugi nawiewanej do domu to dla mnie niewypał, bo zużyć je do cwu albo jakiejś podłogówki to czaję

mam u siebie centralkę 500 ale przewalanie 500m3 na godzinę przez dom budzi moje przerażenie, a może lekkie skomplikowanie układu byłoby lepsze a mianowicie robimy gwc jak należy przewymiarowany by wyciągnąć z niego właściwą ilość ciepła i odpowiedniej przepustowości, napędzamy go osobnym wentylem zamontowanym zaraz przez dz pompy, który kieruje strugę na pompę, z tej strugi dopiero jako "odczep" wm pobiera sobie odpowiednią ilość powietrza a wdmuchuje zużyte przed tym wentylatorem,(taka pętla sprzęgająca) centralce będzie łatwo pobrać ze strefy nadciśnienia i oddać do strefy podciśnienia, wada to mieszanie się powietrza zużytego ze świeżym, tą wadę można zlikwidować montując nieco mocniejsze wentyle w centralce i zamienić pobór z wyrzutem, anemometrem można łatwo dobrać te wentyle doświadczalnie, to tylko taki mój pomysł

Jani_63
27-02-2011, 11:38
(...)
Tu też zaproponowano odzysk z wentylacji przez pompę ciepła :

Jednak pośrednikiem pomiędzy nawiewem i wywiewem jest zasobnik ciepłej wody użytkowej.

Takie rozwiązanie, choć nie do końca, z wykorzystaniem pośredniego zasobnika energii mniej więcej miałem na myśli pisząc wcześniej o "drobnych" przeróbkach układu PCi - zasobnik CWU.
Ale brałem pod uwagę prostszą PCi bez inwertera, a do kompletu w układzie brakuje jeszcze kilku klocków :)

HenoK
27-02-2011, 19:18
Takie rozwiązanie, choć nie do końca, z wykorzystaniem pośredniego zasobnika energii mniej więcej miałem na myśli pisząc wcześniej o "drobnych" przeróbkach układu PCi - zasobnik CWU.
Tu masz przykład rozwiązania komercyjnego : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=2320351&viewfull=1#post2320351
http://www.sparkinstalacje.pl/sch/al4d-d.jpg
Obrazek pochodzi ze strony http://www.sparkinstalacje.pl/al4.html :).

Yarecky
01-12-2011, 11:22
Też jestem ciekaw opinii produktu tej firmy, ale mnie interesuje rekuperator bez pompy ciepła.
http://www.neogeotherm.pl/reku/reku_nasze.html