PDA

Zobacz pełną wersję : Przewiewanie wełny - wieje przy kolankowej na wysokości murłaty



jz
21-10-2010, 12:17
Mieszkam już rok w moim nowym domu. Na dachu membrana bez deskowania. Ocieplałem sam, więc się starałem. Poddasze jest na razie nie wykończone, wykończona jest tylko sypialnia nad garażem. Jest ocieplone wełną Toprock 25cm (15+10). Na skosach na stelarzach aluminiowych przykręcone są płyty g-k, a na kolankowej przyklejone do ścianki płyty g-k. Pod płytami jest folia żółta z zakładem ok 10cm na kolankową.

Dziś wieje raczej mocniej niż zwykle i jakoś zdziwił mnie fakt, że grzejnik w małej garderobie bez okien nonstop grzeje... Pomyślałem - coś musi to pomieszczenie mocno chłodzić. Szklanka z wodą w dłoń, nawilżam palce i sprawdzam łączenia płyt na kolankowej oraz w złączeniu płyt skos - kolankowa i okazuje się, że ze szczelin wieje... Ok 10cm od góry na kolankowej, czyli zaraz w miejscu gdzie kończy się folia. Jedną szczeliną wieje nawet mocno. Podejrzewam, że powietrze dostaje się w okolicach murłaty, a raczej nad nią. Od zewnątrz w przypadku deskowania dachu z reguły można wykleić klejem przy ocieplaniu do samych desek i wtedy wiatr nie będzie pchał tam powietrza. W przypadku membrany tak się nie da, bo membrana jest luźną membraną... Leży na kończącym się steropianie z ocieplenia ścian, a wiatr może ją podnieść i wiać bezpośrednio w wełnę.

W przyszłym tygodniu robię podbitkę poziomą, więc wiatr już tak łatwo się tam nie dostanie. Tak czy inaczej wydaje mi się, że powietrze nie powinno sobie tam tak wlatywać. Podejrzewam, że 90% domów ma taki problem, ale mieszkańcy o tym nie wiedzą, bo albo wykończą poddasze od razu i nie zauważą albo po prostu nie zauważą...

W poprzednim sezonie spaliłem 3,2t ekogroszku paląc od 15 grudnia do 20 kwietnia, więc spalanie chyba w normie...

Jakiś pomysł co z tym zrobić? Czy może założyć podpitkę i uznać, że ten typ tak ma (membrana i wełna) i przewiewać i tak będzie? Czy jest sens rozbierać płyty g-k tym bardziej, że tak jak pisałem wcześniej - starałem się dokładnie ocieplać?

Teraz już wiem dlaczego w sypialni wiało mi z puszki umieszczonej na dole kolankowej... Puszka widocznie była umieszczona na styku płyt i szczeliną powietrze dostawało się w dół... :(

EZS
21-10-2010, 13:35
a murłata od góry przykryta wełną a z zewnątrz styropianem?

U mnie dopóki podbitki nie było, to folia trzepotała przy otwarciu drzwi na dole. Po zrobieniu podbitki nic nie wieje i jest OK.

jz
21-10-2010, 14:48
Tak, murłata jest przykryta i to porządnie, wełna dociśnięta do styropianu na ścianie.
Oprócz podbitki może spróbuję z zewnątrz pianką niskoprężną połączyć górę styropianu z membraną, żeby zamknąć jakoś tę szczelinę... Innego pomysłu na razie nie mam.

Wiem, że podbitka może załatwić problem, ale póki jej nie ma dla pewności chyba tę szczelinę pokryję pianką...

rpilski
21-10-2010, 18:41
...Od zewnątrz w przypadku deskowania dachu z reguły można wykleić klejem przy ocieplaniu do samych desek i wtedy wiatr nie będzie pchał tam powietrza. ...

Jeśli na deskach jest papa, to nie można tak zrobić jak piszesz powyżej.

Masz przewiewy, bo paroizolacja (żółta folia), która u Ciebie jest jednocześnie wiatroizolacją nie jest szczelnie połączona (zakłady nie dają gwarancji szczelności).

jz
21-10-2010, 22:19
Jeśli na deskach jest papa, to nie można tak zrobić jak piszesz powyżej.

Być może nie można, ale sąsiad ma właśnie papę na płytach OSB i narzeka, że ma pełno wody w szczelinie między deską, a wełną... Chciał porobić otwory od zewnątrz w tych miejscach, żeby tej wody się pozbyć - wumusić ruch powietrza od dołu do kalenicy, ale będzie znów narażony na przewiewanie wełny...


Masz przewiewy, bo paroizolacja (żółta folia), która u Ciebie jest jednocześnie wiatroizolacją nie jest szczelnie połączona (zakłady nie dają gwarancji szczelności).

Tak, to jest przyczyną przewiewów bezpośrednich do pomieszczenia, ale przewiana wełna traci swoje właściwości izolacyjne, więc moim zdaniem paroizolacja NIE POWINNA BYĆ jednocześnie wiatroizolacją. Ochrona od wiatru powinna znajdować się za wełną, na zewnątrz. W przypadku deskowania i papy jest nią deska i papa, a w przypadku braku deskowania - membrana. Przynajmniej po części.

Ja mam membranę więc uszczelnię szczeliny między ścianą a membraną (zrobie takie połączenie) używając niskoprężnej pianki poliuretanowej. Lepszego pomysłu nie mam.

EZS
22-10-2010, 10:14
Acha, a jak się już całkowicie pozbędziesz wentylacji tego stryszku, to daj znać, kiedy i co zacznie ci przemakać i grzybieć. Taki test zrobimy...

freetask
22-10-2010, 10:18
a z wentylacją wszystko OK? bo zatkasz tu to zacznie wiać tam... czy Ci tam wdmuchuje zimno wiatr? Czy może zaciąga tam, bo Ci się podciśnienie w domu robi...

jz
22-10-2010, 14:40
Acha, a jak się już całkowicie pozbędziesz wentylacji tego stryszku, to daj znać, kiedy i co zacznie ci przemakać i grzybieć. Taki test zrobimy...

Chyba membrana jest po to, żeby ew. wilgoć wyprowadzić pod dachówkę, więc nie trzeba mieć tam specjalnej wentylacji...

Druga sprawa.
Skoro przy membranie bez deskowania nie trzeba stosować szczeliny między membraną a wełną (wełna dolega do membrany - choć u mnie akurat mam szczelinę 2cm) to co mi da otwarta szczelina na styku muru z membraną oprócz MIKROwentylacji wełny przy murze?

Co do wentylacji w domu, to raczej wszystko ok. Nie zauważyłem problemów.

A czy wdmuchuje zimno wiatr czy się robi podciśnienie to nie wiem. Jak mocniej zawieje, to czuć, że przez szczelinę zaciąga mocniej, ale nie jakoś przesadnie, po prostu lekko mocniej. Płyta gk jest w tej okolicy trochę zimniejsza niż np w połowie ścianki kolankowej.

player_pl
22-10-2010, 17:03
To można czymś (np pianką) przykleić membranę wysokoparoprzepuszczlną do izolacji zewnętrznej ściany kolankowej (u mnie do styropianu) czy też jest to zły pomysł? Ma ktoś doświadczenie w tym temacie? U mnie ewidentnie wieje mimo, że styropian dość dokładnie przylega do membrany. Membrana jest jednak nieco rozciągliwa i mocniejsze powiewy zajdują drogę do środka...

rpilski
22-10-2010, 17:04
.. do pomieszczenia, ale przewiana wełna traci swoje właściwości izolacyjne, więc moim zdaniem paroizolacja NIE POWINNA BYĆ jednocześnie wiatroizolacją. ......
Jest takie czasopismo "IZOLACJE". W numerze 9/2010 mgr inż. Krzysztof Patoka opublikował artykuł "Jak ograniczać przewiewy w dachach"

http://www.izolacje.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3669:jak-ogranicza-przewiewy-w-dachach&catid=47&Itemid=61

Cytat z tego artykułu "W przypadku wełen skalnych lub szklanych problem szczelności powietrznej (przewiewów) najłatwiej jest rozwiązać za pomocą szczelnie ułożonej paroizolacji." Myślę że artykuł jest ciekawy i może warto zakupić czasopismo lub chociażby wykupić dostęp do artykułu w formie elektronicznej.

jz
22-10-2010, 23:03
Znalazłem coś więcej na ten temat: http://www.e-dach.pl/izolacje,Dlaczego_wentylujemy_dachy,6581.html.

Najważniejsze cytuję:

"Drugą funkcją jest zapobieganie ucieczce ciepła przez przewiewanie. Nawet bardzo małą szparą w dachu może uciec bardzo dużo ciepła, ponieważ różnica temperatur w sezonie grzewczym powoduje duże różnice ciśnień i powstawanie gwałtownych przepływów powietrza. Ułożenie termoizolacji między krokwiami w sposób całkowicie szczelny jest niemożliwe i dlatego zawsze gdzieś w dachu może powstać przewiew. Oczywiście przewiew jest najgroźniejszy na dachu wentylowanym za pomocą dwóch szczelin, gdzie dolna szczelina wentylacyjna stwarza możliwość przepływu powietrza bezpośrednio nad termoizolacją. W dachu z ciepłą (wysokoparoprzepuszczalną) FWK brak tej szczeliny utrudnia lub uniemożliwia powstawanie przewiewów. Szczelność paroizolacji jest bardzo ważnym warunkiem jej prawidłowego działania ze względu na duże zdolności penetracyjne pary wodnej."

Wychodzi na to, że przy braku deskowania można szczelinę pomiędzy membraną a ociepleniem ściany zamknąć (np. używając pianki) co zmniejszy lub całkowicie zlikwiduje przewiewy. Dodatkowo jak sugerował rpliski powinno się mieć poprawnie, szczelnie wykonaną paroizolację.
Podejrzewam, że podbitka też utrudni powstawanie przewiewów.

suj
23-10-2010, 18:27
Witam

A może zamiast kombinować z pianką przykleić z jednej strony do membrany dachowej a z drugiej do styropianu pasek membrany wiatroizolacyjnej (np. Tyvek Housewrap)? Ja u siebie mam połączoną membranę wysokoparoprzepuszczalną dachu z wiatroizolacją izolacji termicznej ściany za pomocą taśmy dwustronnej. Tyle że u mnie z projektu wynikało zastosowanie na ścianie membrany wiatroizolacyjnej ze względu na ocieplenie ścian wełną i wykończenie górnej części ściany deskami elewacyjnymi. Wprawdzie jeszcze nie mam ocieplonego dachu ale szczeliną ponad murłatą już nie wieje. Wiatr zatrzymuje, dyfuzję pary zapewnia. Technologia taśm pozwala na dzisiaj kleić prawie do wszystkich materiałów budowlanych.

michal2280
14-12-2010, 21:13
No to jak do problemu przewiewanie wełny ma sie schemat zamieszczony na stronie Rockwoola:
http://przewodnik.rockwool.pl/media/47972/12.1.7.1.pdf
Druga rzecz: od dziś walcze z ociepleniem poddasza - jak wysunąć wełnę na murłatą by nie wypchnąć membrany (wysokoparoprzepuszczalnej) i nie zawęzić szczeliny wentylacyjnej - podcinać ? - próbowałem ale wełna się rozwarstwia.