PDA

Zobacz pełną wersję : Jak kupowa? drzewa i krzewy ozdobne



Pinus
03-03-2004, 15:44
Witam,

Wszyscy wiedzą jak kupować - to świetnie :D .

Oczywiście każdy wie, iż nie należy kupować roślin chorych, przesuszonych, przemarzniętych, że rośliny powinny być czyste odmianowo itd.
Tylko może nie każdy potrafi to rozpoznać podczas kupna :( .

Proponuję to wszystko przedyskutować.
Ja pozwoliłem sobie rzucić tezy do tej dyskusji.
Zobowiązuję się uczestniczyć w dyskusji, gdyż wydaje mi się, że wiem jak kupować oraz jak sprzedawć drzewa i krzewy.

Wiele wątpliwości, które podnosicie Państwo na tym FORUM moim zdaniem powinno być wyjaśnione w trakcie kupowania roślin.

Sadzenie drzew i krzewów w ogrodzie jest inwestycją na kilka lub kilkanaście lat. Od jakości posadzonych roślin zwykle zależy nasz sukces a często i związane z tym nakłady finansowe, pracy oraz nasze nadzieje na piękny ogród.

Kupione sadzonki drzew lub krzewów ozdobnych muszą być dobrej jakości a więc:
- zdrowe (wolne od chorób i szkodników),
- nie przesuszone (często przy zakupach na targowiskach),
- nie przemarznięte (zwłaszcza korzenie, przy wiosennym zakupie),

Sadzonki radzę kupować:

1. W profesjonalnych punktach sprzedaży, gdzie rośliny są należycie pielęgnowane (podlewane, nawożone, i zabezpieczane na zimę) i własciwie oznakowane a personel wykazuje pełną znajomość sprzedawanych roślin (wie co sprzedaje), żeby po miesiącach lub latach nie okazało się, że kupiliśmy nie to co chcieliśmy. Należy żądać pełnej informacji o roślinach.

2. Produkowane i sprzedawane w pojemnikach (doniczkach), dotyczy to obowiązkowo iglaków. Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy wykopują z gruntu i sadzą rośliny do doniczek tuż przed sprzedażą.

3. Najlepiej polskiej produkcji, gdyż te są najlepiej przystosowane do naszych warunków klimatycznych. Rozmaite "wynalazki" (często reklamowane) z reguły nie sprawdzają się. Unikać kupna w punktach sprzedaży wysyłkowej, u przygodnych handlarzy i w innych niepewnych miejscach, nawet za niższą cenę.

4. Kupujmy to co chcemy ale pamiętajmy, że sadzenie wybranych roślin tylko dlatego, że nam się podobają może być zawodne, jeżeli nie znajdą one odpowiednich warunków w naszym ogrodzie.

Pinus

weyn.rob
03-03-2004, 15:57
Wszystko sie zgadza ale takich szkółek jak Twoja jest bardzo mało na rynku.Większość to czysta amatorszczyzna-a ja lubie profesjonalne podejście do sprawy.

Pinus
03-03-2004, 16:30
weyn.rob


Wszystko sie zgadza ale takich szkółek jak Twoja jest bardzo mało na rynku.Większość to czysta amatorszczyzna-a ja lubie profesjonalne podejście do sprawy

Niezupełnie się z Tobą zgadzam.
Jest już sporo dobrych szkółek (osobiście znam w kraju kilkadziesiąt).
Trzeba tylko umieć je szukać i znaleźć.
Są też niezłe punkty sprzedaży materiału szkółkarskiego.

Dla informacji;
Ja nie posiadam szkółki tylko punkt sprzedaży detalicznej drzew i krzewów ozdobnych.
W szkółce odbywa się produkcja materiału szkółkarskiego a ja nie produkuję tylko kupuję w szkółkach a następnie sprzedaję.

Przepraszam za to wyjaśnienie ale często ludzie mylą.

Pozdrawiam
Pinus

weyn.rob
03-03-2004, 16:38
OK ja też znam te profesjonalne,ale i tak jest ich mniej niż tych amatorskich-gdzie nikt nic nie wie-co często mnie irytuje-że sprzedaję sie a nie wie się co.
Pozdrawiam serdecznie

KasiaF
04-03-2004, 08:46
Witam,

....W profesjonalnych punktach sprzedaży, ....
..... Unikać kupna w punktach sprzedaży wysyłkowej, u przygodnych handlarzy i w innych niepewnych miejscach, nawet za niższą cenę...
Pinus

Generalnie zapewne masz rację. Jednak moja przyjaciółka co roku kupuje sadzonki kwiatów na miejscowym bazarze i rosną jej super. Dużo lepiej niż moje kupowane w "profesjonalnych punktach sprzedaży" mimo iż dokładam wszelkich staran do pielęgnacji.
To samo z punktami sprzedaży wysyłkowej. Kupiłam kiedyś kilka sadzonek (trochę róż, iglaków i jakieś krzewy) w sprzedaży wysyłkowej. Niestety nie pamiętam nazwy firmy. I były to chyba najlepsze sadzonki jakie kiedykolwiek kupiłam. Dostarczono mi je w bardzo dobrym stanie, świetnie zabezpieczone. Szczególnie miło wspominam jedną z róż, pięknie poprowadzoną w formie drzewka. Niestety mnie nie udało się utrzymać dalej tej ciekawej formy.

Pinus
04-03-2004, 12:07
KasiaF,



...moja przyjaciółka co roku kupuje sadzonki kwiatów na miejscowym bazarze i rosną jej super. Dużo lepiej niż moje kupowane w "profesjonalnych punktach sprzedaży" mimo iż dokładam wszelkich staran do pielęgnacji.

Nie twierdzę, że na bazarze nie można kupić dobrej rozsady kwiatów i wielu innych rzeczy.
Nie wiem co dla Ciebie oznacza profesjonalny punkt sprzedaży (ujełaś to w cudzysłowie).
Jeżeli sprzdają rośliny złej jakości to dla mnie nie jest to żaden profesjonalizm.
O profesjonalizmie nie świadczy jeszcze ilość i wielkość tablic reklamowych ani wielkość firmy.

Pozdrawiam
Pinus

KasiaF
04-03-2004, 12:22
KasiaF,

Nie twierdzę, że na bazarze nie można kupić dobrej rozsady kwiatów i wielu innych rzeczy.
Nie wiem co dla Ciebie oznacza profesjonalny punkt sprzedaży (ujełaś to w cudzysłowie).
Jeżeli sprzdają rośliny złej jakości to dla mnie nie jest to żaden profesjonalizm.
O profesjonalizmie nie świadczy jeszcze ilość i wielkość tablic reklamowych ani wielkość firmy.

Pozdrawiam
Pinus

Trudno zaprzeczyć słuszności tego co napisałeś. Chodziło mi tylko o fakt, że by zbytnio nie generalizować i nie skreślać bazarów itp. Pewnie ryzyko nieuadanego zkupu jest tu większe. Ale to nie znaczy, że nie można tu kupić dobrego materiału. Ja sama raczej trzymam się "profesjonalnych punktów sprzedaży". A w cudzysłowiu, bo czy one są profesjonalne okazuje się zwykle dopiero po fakcie. Mam taki jeden ulubiony w Krakowie i czasem jestem zadowolona z obsługi i zakupu, a czasem nie. Jednak zawsze tam wracam. :P