PDA

Zobacz pełną wersję : legalizacja zew inst wodociagowej -pomocy



dyzio-dyzik
21-10-2010, 20:34
dzień dobry. w pierwotnym projekcie i pozwoleniu na budowę miałem studnie kopana.ale w połowie budowy dostałem nowe warunki od powiatowego urzędu wodnego i sanitarnego. wiec zbudowaliśmy sobie siec i się do niej podłączyłem.
-najpierw projekt przyłącza i zew instalacji wodociągowej. dokumenty zostały uzgodnione w ZUD i wróciły do mnie. po tym podłączyłem sobie wodę. przy odbiorze budynku nadzór zażądał pozwolenia na budowę zew instalacji wodociągowej, ale go nie mam i co teraz
- ile możne trwać i kosztować legalizacja takiej instalacji zewnętrznej ma 5m długości- co mogę zrobić

Zbigniew100
22-10-2010, 06:33
Pod Grunwaldem parę kilometrów rurociągu tak zrobili.:eek:

Trzeba uzyskać pozwolenie. Jestem odkrywczy ?:cool:

Masz uzgodniony projekt to już 80 % całości , teraz złożyć wniosek , iść z czekoladkami i załatwiać.;)

http://www.grupy.otopr.pl/jak-przylaczyc-wode-do-dzialki,usn,8867930.html

aglig
22-10-2010, 07:48
Troche mało informacji. Bo tu de facto nie chodzi o przyłącz tylko o zewnętrzną instalacje wodociągową.
1. Gdzie masz licznik ?
Problemu z przyłączem nie ma bo jest uzgodnione w ZUDP a zgodnie z interpretacją GUNB

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi budowy przyłączy i właściwego stosowania art. 29a ustawy Prawo budowlane, wprowadzonego ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych innych
ustaw (Dz. U. Nr 163, poz. 1364), której przepisy weszły w "ycie z dniem 26 wrzesnia 2005 r.,
przedstawiamy nastepujace stanowisko.
W obecnym stanie prawnym, tj. od dnia 26 wrzesnia 2005 r., w przypadku
budowy przyłaczy, inwestor ma prawo wyboru procedury pozwalajacej na realizacje
inwestycji i mo!e skorzystac z jednej z dwóch mo!liwosci:
1. na podstawie zgłoszenia (art. 30 ust. 1 pkt 1a w zw. z art. 29 ust. 1 pkt 20),
2. bez zgłoszenia (art. 29a).
Ad. 1.
Przepis art. 29 ust. 1 pkt 20 ustawy Prawo budowlane zwalnia z obowiazku uzyskania pozwolenia na budowe wykonanie przyłączy elektroenergetycznych,
wodociagowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych, niezależnieod tego czy sa zwiazane z jakims obiektem budowlanym, czy prowadza do niezabudowanych
działek. Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 1a inwestor mo"e dokonac zgłoszenia budowy
przyłaczy do własciwego miejscowo organu administracji architektoniczno-budowlanej
(starosty). Procedura zgłoszenia nie uległa zmianie w wyniku nowelizacji przepisów ustawy.
I tak w zgłoszeniu nale"y okreslic rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót
budowlanych oraz termin ich rozpoczecia.
Do zgłoszenia nale"y dołaczyc:
 oswiadczenie o prawie do dysponowania nieruchomoscia na cele budowlane,
 w zale"nosci od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a tak"e pozwolenia,
uzgodnienia i opinie wymagane odrebnymi przepisami.
Do zgłoszenia budowy przyłaczy nale"y ponadto dołaczyc projekt zagospodarowania działki
lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadajacego
odpowiednie uprawnienia budowlane.
Zgłoszenia nale"y dokonac przed terminem zamierzonego rozpoczecia robót
budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych mo"na przystapic, je"eli w terminie 30
dni od dnia doreczenia zgłoszenia własciwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu
i nie pózniej ni" po upływie 2 lat od okreslonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczecia.
Nale"y w tym miejscu zauwa"yc, "e uzupełniono równie" art. 57 Prawa budowlanego,
poprzez nało"enie na inwestora obowiazku dołaczenia do zawiadomienia o zakonczeniu
budowy obiektu budowlanego lub wniosku o pozwolenie na u"ytkowanie, potwierdzenia
odbioru wykonanych przyłaczy.
Ad. 2.
Dodany art. 29a ustawy Prawo budowlane daje inwestorowi mo"liwosc realizacji
przyłaczy bez zgłoszenia. Zobowiazuje jednak"e inwestora do wykonania na odpowiedniej
mapie planu sytuacyjnego przyłacza. Do planu tego beda miały zastosowanie odpowiednie
przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego, a do wykonywania przyłaczy – w zale"nosci
od rodzaju przyłacza – Prawa energetycznego badz ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu
w wode i zbiorowym odprowadzaniu scieków.
Inwestor ma prawo wyboru jednej z ww. procedur. Zatem nie mo"e miec
zastosowania do budowy przyłaczy przepis art. 29a, w sytuacji gdy w tym samym czasie
inwestor dokonał zgłoszenia budowy tej samej inwestycji, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1a.
Przedstawione powy"ej dwie mo"liwosci realizacji przyłaczy zostały wprowadzone
do ustawy Prawo budowlane w celu ułatwienia ich budowy, a tak"e poprawy sytuacji
inwestora w relacji z przedsiebiorstwami energetycznymi, gazowniczymi i wodnokanalizacyjnymi.
Nale!y podkreslic, !e wybór wykonania przyłaczy, na podstawie zgłoszenia albo
bez zgłoszenia, jest niezbywalnym prawem inwestora. Nie chce mi się poprawiać tekstu ( błąd przy kopiowaniu) , tekst mozna znaleść na stronie GUNB w zakładce Informacje, Interpretacje prawne GUNB.
Ale zgodnie z tą interpretacją przyłącz jest ok. doczepili sie tylko zewnętrznej instalacji wodociągowej.
Ważne jest ustalenie gdzie jest licznik wody bo tu jest rozgraniczenie.

dyzio-dyzik
22-10-2010, 11:57
tak wiem na przyłącza nie trzeba mieć żadnego pozwolenia ani żadnego zgłoszenia tylko na zewnętrzna instalacje wodociągowa.
licznik mam 2 m od granicy działki na działce i od domu jakieś 7m.
pozwolenie miałem na siec wodociągowa ze studnia bo nie miałem warunków. jak tylko dostałem warunki zrobiłem nowy projekt poszło do zudu i budowa. tyle ze w pozwoleniu na budowę znalazłem taki wpis:

- po wybudowaniu sieci: kanalizacji sanitarnej i wodociągowej należy przedstawić do tut. organu do zatwierdzenia projekt zamienny dla instalacji kanalizacji sanitarnej i wodociągowej dla budynku mieszkalnego.

czy w tym przypadku jak wybudowano siec a ja się podłączyłem , zrobiłem projekt, trafił do zudu, - czy potrzebuje nowego pozwolenia na budowe

Zbigniew100
22-10-2010, 12:20
Jeżeli daje się projekt zamienny budowy domu, to należy wstrzymać roboty ,zanieść projekt i czekać na zatwierdzenie.
Można wystąpić o nowe pozwolenie budowy tylko przyłącza.

sSiwy12
22-10-2010, 12:59
Ale tu nie chodzi o przyłącze, bo to mogło być na zgłoszenie, tylko o „wewnętrzną sieć”.

Natomiast ta jest „elementem” projektu budowlanego, a ściślej ujmując, wchodzi w skład „zagospodarowania działki”.
O tym czy jest to zmiana istotna (wymagająca projektu budowlanego zastępczego) zdecydować powinien projektant, a nie urzędnik.
Jeśli projektant uzna, że nie jest to zmiana istotna, wystarczą poprawki („na czerwono”) na projekcie z podpisem i pieczątką projektanta.

Zbigniew100
22-10-2010, 13:27
Ale tu nie chodzi o przyłącze, bo to mogło być na zgłoszenie, tylko o „wewnętrzną sieć”.

Natomiast ta jest „elementem” projektu budowlanego, a ściślej ujmując, wchodzi w skład „zagospodarowania działki”.
O tym czy jest to zmiana istotna (wymagająca projektu budowlanego zastępczego) zdecydować powinien projektant, a nie urzędnik.
Jeśli projektant uzna, że nie jest to zmiana istotna, wystarczą poprawki („na czerwono”) na projekcie z podpisem i pieczątką projektanta.



dzień dobry. w pierwotnym projekcie i pozwoleniu na budowę miałem studnie kopana.ale w połowie budowy dostałem nowe warunki od powiatowego urzędu wodnego i sanitarnego. wiec zbudowaliśmy sobie siec i się do niej podłączyłem.
-najpierw projekt przyłącza i zew instalacji wodociągowej. dokumenty zostały uzgodnione w ZUD i wróciły do mnie. po tym podłączyłem sobie wodę. przy odbiorze budynku nadzór zażądał pozwolenia na budowę zew instalacji wodociągowej, ale go nie mam i co teraz
- ile możne trwać i kosztować legalizacja takiej instalacji zewnętrznej ma 5m długości- co mogę zrobić

Chyba jednak przyłącze ?

sSiwy12
22-10-2010, 14:03
- po wybudowaniu sieci: kanalizacji sanitarnej i wodociągowej należy przedstawić do tut. organu do zatwierdzenia projekt zamienny dla instalacji kanalizacji sanitarnej i wodociągowej dla budynku mieszkalnego.


Raczej sieć nie jest przyłączem.
Ale zwracam uwagę na kuriozalny zapis:
„ po wybudowaniu sieci…. projekt zamienny …….. do zatwierdzenia.” ??????????????????????????????
A jeśli nie zatwierdzą po wybudowaniu? Rozbierać? Poprawiać?
I co ma urząd do wewnętrznej sieci – w zakresie zatwierdzania?

Pomijając to wszystko, to w takiej sytuacji autor zapytania powinien wykonać ten projekt (zatwierdzony przez projektanta) i dostarczyć tym orłom.

sSiwy12
22-10-2010, 14:11
Ale istnieje prawdopodobieństwo, że dotyczy to sieci zewnętrznej (poza działką), czyli mamy do czynienia z możliwymi zagadnieniami:
- projekt tej sieci zewnętrznej i postępowanie zgodnie z wymaganiami urzędu co do przebiegu zatwierdzenia projektu budowy tej sieci zewnętrznej (po wybudowaniu),
- sprawa przyłączy do tej sieci,
- sprawa sieci wewnętrznej na działce (plan zagospodarowania działki).

Ps. Podejrzewam, że ta sieć była budowana na zasadzie odrębnego pozwolenia na budowę – bo tylko wtedy to jakoś się broni.

Alkman
22-10-2010, 19:45
Myślę, że chodzi o przyłącze, a dokładnie projekt zamienny.
Ja zanosiłam projekt zamienny instalacji gazowej, ponieważ kuchenkę podłączaliśmy nie rurą w domu jak to było w pierwotnym projekcie, ale rurę pociągnęliśmy na zewnątrz naokoło domu. Oddawałam wraz z innymi dokumentami przygotowanymi do odbioru. Projekt zamienny (3 egzemplarze) przygotowała pani, która robiła mi wcześniej adaptację wraz z dokumentacją i pieczątkami i pisała oświadczenie (nie pamietam jakiej treści , ale chodziło o to, że nie jest to istotna zmiana w rozumieniu przepisów itd.) .

dyzio-dyzik
23-10-2010, 06:11
chodzi mi o zewnętrzna siec wodociągowa. kiedy nazywało to się przyłączem a dwa lata temu podzielili to na dwa i mamy przyłącze i zewnętrzna siec wodociągowa - czyli od studzienki w której znajduje sie licznik do domu około 10m rury. projekt zastępczy mam zrobiony i uzgodniony. problem w tym ze ten projekt był zrobiony rok temu i tą sieć tez sobie zrobiłem ale wówczas nie zaniosłem do starostwa właśnie tego projektu zamiennego. ale czy muszę mieć na to nowe pozwolenie na budowę.
otóż zbieram papiery na odbiór.
bylem u jednej urzędniczki i kazała zrobić aneks do pozwolenia na budowę, następna powiedziała ze pozwolenie mam tylko wpisać ma kierownik budowy w dziennik i tak teraz zrobiliśmy. teraz pytają się mnie dlaczego tam jest taki wpis skoro pozwolenia nie mam, ze to samowola. i co teraz powiedzieć ze wpis kazała mi zrobić jej koleżanka za ściany i tak pewnie się nie przyzna

sSiwy12
23-10-2010, 09:08
Całe to zamieszanie pochodzi zapewne, od różnego zrozumienia podstawowych i obowiązujących definicji.
Dla uporządkowania - zgodnie z art. 2 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków:


• przyłączem wodociągowym jest odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym.

Oraz z dalszych:



Siecią wodociągową lub kanalizacyjną są przewody wodociągowe lub kanalizacyjne wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi dostarczana jest woda lub którymi odprowadzane są ścieki, będące w posiadaniu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.


Czyli najprościej mówiąc:
1. Od sieci wodociągowej do zaworu za wodomierzem głównym jest to przyłącze – może być wykonane na zgłoszenie lub pozwolenie na budowę.
2. Od zaworu do kranu w łazience jest to wewnętrzna instalacja wodociągowa, którą możemy podzielić na:
a) – „sieć wewnętrzną”, od zaworu do budynku, która jest „elementem” zagospodarowania terenu (działki) i jej zmiany podlegają ocenie projektanta i jego kwalifikacji w zakresie, czy zmiana istotna czy nie,
b) - instalacje wewnątrz budynku.


Biorąc pod uwagę w/w, oraz to co pisałeś wcześniej, prawdopodobnie chodzi o pkt.2 a, czyli od zaworu głównego do budynku, czyli projektant, jego decyzja i w zależności od niej pozostałe działania – też opisane wyżej.

aglig
23-10-2010, 09:30
Czyli najprościej mówiąc:
1. Od sieci wodociągowej do zaworu za wodomierzem głównym jest to przyłącze – może być wykonane na zgłoszenie lub pozwolenie na budowę.
.

Pozwole sobie dodać lub też poprzez li tylko uzgodnienie w ZuDPie ( patrz wyżej interpretacja prawa budowlanego przez GUNB)