PDA

Zobacz pełną wersję : łączenie kabli elektrycznych?



cyb
22-10-2010, 11:40
Muszę połączyć kable elektryczne w ścianie w miejscu, gdzie później nie będzie już dostępu.

Mam do wyboru:
1. poskręcać i zaizolować
2. użyć kostki tyle że tak da się tylko 2 kable połączyć, 3 już nie bardzo
3. użyć szybkozłączek.

Które z nich jest najtrwalsze?

W sumie najwygodniej i najszybciej to używać szybkozłączek, tyle że spotykam się z opiniami, że to może być nietrwałe.
Gdyby to chodziło tylko o puszki w ogólnodostępnym miejscu, to nie ma sprawy, ale muszę porobić w miejscu które później będzie zabudowane i w razie awarii w puszce nie będzie dostępny (bez zniszczenia okolicy).

kamykkamyk2
22-10-2010, 11:47
Jeżeli tych kabli jest więcej, to ja bym wybrał skręcenie ich ze sobą. U siebie w całym domu mam tak porobione, a puszki są zatynowane i jest ok.

G.N.
22-10-2010, 12:40
A polutować i zaizolować nie możesz? Miałbyś pewność że się na styku nie utlenią, nie zaczną iskrzyć.

free_shop
22-10-2010, 15:41
Tak jak napisał G.N.: skręcić, zlutować i zaizolować (np. koszulką termokurczliwą). Mam tak połączone kable od kilkunastu lat i nic się nie dzieje.
Chociaż jestem w lepszej sutuacji, bo mam dostęp do połączenia:)

Tedii
22-10-2010, 22:59
Skręcenie i lutowanie tak.
Ale można też za pomocą kostek, ale nie łączyć typowo,lecz na przelot.
To znaczy kable przechodzą przez całą kostkę i są skręcone dwoma śrubkami a nie po jednej.

Pawlom
28-10-2010, 09:22
Jak to będzie niedostępne miejsce to tylko lutowanie i na to izolacja.

cyb
28-10-2010, 10:59
Ponieważ trwałość miała zasadnicze znaczenie, więc kable zostały skręcone, miejsce skręcenia pokryte lutem a całość zaizolowana :)
I mam nadzieje ze przez 20 lat nikt nie będzie musiał tego dotykać :)