PDA

Zobacz pełną wersję : Eko groszek Bobrek, jak Wam się spala ?



qwazar
24-10-2010, 19:58
Witam.

Z powodu braku eko groszku z Chwałowic zmuszony byłem zakupić węgiel z kopalni Bobrek.
Kiedy paliłem węglem z Chwałowic nie miałem większych problemów, jednak Bobrek doprowadza mnie do szału.
Najgorsze to to, że bardzo szybko gaśnie i czas przedmuchu pieca w celu utrzymania żaru musiałem zmniejszyć z 30 do 15minut !
Mam też problem z ustaleniem prawidłowych czasów pracy pieca.
Na Chwałowickim miałem 8s podawania, 30s przerwy i wspomniany przedmuch na 30min plus przesłona dmuchawy otwarta na jakieś 2-3cm.
Teraz to już sam nie wiem jak go ustawić ?
Węgiel spada z retorty niedopalony.
Jeśli ktoś ma jakieś pomysł będę wdzięczny.
Pozdrawiam.

karoka65
24-10-2010, 20:24
A skąd ty chłopie wytrzasnąłeś ekogroszek z bobrka skoro nie ma go już w sprzedaży od wiosny ? Kopalnia wstrzymała sprzedaż eko ze względu na dużą spiekalność. Jeśli kupiłeś go dawno tzn. wtedy jak zaczął się psuć to mogę ci powiedzieć że żeby go spalić to zmniejsz znacząco nadmuch, tak jak do czeskiego eko. Zacznie ci się palić i przy tym spiekać a sadzy będzie co nie miara. Ewentualnie możesz go mieszać z jakimś innym groszkiem tylko nie sypać po worku na przemian. Jakaś wanna i przemieszać łopatą że mieszanina była jednorodna ( dobrze przemieszana). Nic innego nie przychodzi mi do głowy chyba że wcisnęli ci jakieś g...o pod szyldem eko z bobrka.

karoka65
24-10-2010, 20:27
Aha i nie wierzcie tym którzy chcą wam zaoferować ekogroszek Chwałowicki bo podobnie jak z Bobrka nie ma go w sprzedaży już też od wiosny. Typowa granulacja groszku to od 8 do 31,5 mm. Obecnie kopalnia Chwałowice produkuje groszek w granulacji 5-25 mm ale nie ma on parametrów ekogroszku. Niektóre składy kupują ten groszek i wciskają klientom jako ekogroszek.

qwazar
24-10-2010, 20:43
Kupiłem go dwa tygodnie temu.
Może nie jest eko tego nie wiem ale granulacja do wytrzymania.
Czyli piszesz żeby zmniejszyć nadmuch ?
Spróbuję.
A innych nastaw nie zmieniać ?

Dzięki za pomoc.

karoka65
24-10-2010, 20:48
karoka65 własnie do tego utworzyłem wątek :PP

Byłem tam i widziałem ale jak chłopisko pisze to mu odpowiem.

karoka65
24-10-2010, 20:52
Zobacz co się będzie działo po zmniejszeniu nadmuchu ale jak przesypuje nie dopalony groszek to ujął bym z 1s na podawaniu albo zwiększył czas między podawaniem z 5 sekund.

qwazar
24-10-2010, 21:21
Nie chcę za dużo namieszać w ustawieniach więc zrobiłem tak:
- zmniejszyłem nadmuch powietrza
- podniosłem czas przedmuchu na 25min plus jednocześnie w ustawieniach serwisowych czas pracy nadmuchu na 15s
- zwiększyłem przerwę w podawaniu o 3s.

Zobaczymy jutro co w trawie piszczy.

Ps. Bobek dobrze że założyłeś nowy temat, tylko jest jedno "ale" mało w nim wiadomości i odpowiedzi na to co mnie nurtuje.

karoka65
24-10-2010, 21:35
Temat dzisiaj założony na pewno się rozwinie. Możesz zajrzeć do działu ogrzewanie. temat Ranking paliwa typu ekogroszek założony przez suspensera.

karoka65
25-10-2010, 19:04
Jak kociołek przetrwał do rana ?

qwazar
25-10-2010, 20:14
Odpukać podtrzymanie działa bez zarzutu jednak z popielniku dalej nie dopalony piec.

karoka65
25-10-2010, 20:30
Wydłuż jeszcze trochę czas między podawaniem, myślę że jeszcze z 5 sekund. Jeśli by kopczyk za bardzo zmalał to trochę zmniejsz.

grzesko
26-10-2010, 09:33
witam wszystkich


dzwoniłem dziś do kopalni Chwałowice i Bobrek w sprawie ekogroszku

Chwałowice NIE produkują ekogroszku tylko groszek o granulacji 8-25, nie spełnia norm, za bardzo się spieka - taką uzyskałem odpowiedz

Bobrek - ponownie produkuje ekogroszek (przynajmniej tak mówią)


ktoś to może potwierdzić
i ewentualnie gdzie można kupić dobry ekogroszek w okolicach Pszczyny, ktoś ma sprawdzonego dostawcę, skład

co myślicie o ekogroszku z Kazimierz Juliusz
czy gdzieś w okolicy Pszczyny można go kupić

qwazar
26-10-2010, 18:37
Strasznie żałuję, że nie poczekałem tygodnia na groszek z Chwałowic czy Juliana.
Z g... nie da się palić, niby tańszy o 50zł na tonie, ale drugi raz bym go nie kupił.
Zmniejszenie nadmuchu nic nie dało jeszcze więcej nie spalonego węgla.
Teraz zrobiłem odwrotnie i dałem 50% nawiewu ale nie ruszam na razie ustawień.
Zobaczymy co będzie za parę godzin w popielniku.

karoka65
26-10-2010, 20:06
Chwałowickiego groszku nie masz co żałować bo jak pisałem to nie eko tylko groszek w granulacji eko. Kuzyn kupił 2 tony w pobliskim składzie i męczy się tak jak ty. A próbowałeś wydłużać ten czas między podawaniem ?

karoka65
26-10-2010, 20:15
witam wszystkich


dzwoniłem dziś do kopalni Chwałowice i Bobrek w sprawie ekogroszku

Chwałowice NIE produkują ekogroszku tylko groszek o granulacji 8-25, nie spełnia norm, za bardzo się spieka - taką uzyskałem odpowiedz

Bobrek - ponownie produkuje ekogroszek (przynajmniej tak mówią)


ktoś to może potwierdzić
i ewentualnie gdzie można kupić dobry ekogroszek w okolicach Pszczyny, ktoś ma sprawdzonego dostawcę, skład

co myślicie o ekogroszku z Kazimierz Juliusz
czy gdzieś w okolicy Pszczyny można go kupić

Ostatnio jak rozmawiałem z szefem mówił że mają uruchamiać nową ścianę na bobrku ale czy eko z tej kopalni już jest w sprzedaży nie mogę jeszcze potwierdzić. Jutro dowiem się co i jak i czy trzyma parametry jak jest. Co do eko z K. Juliusza to powiem że dobry eko, średniej kaloryczności (23 MJ/kg) ale za to ładny popiół. Zapytaj suspensera brał ode mnie kilka worków na próbę, wiem że pisał o słabym trzymaniu żaru przy ogrzewaniu CWU latem.

karoka65
26-10-2010, 20:40
qwazar walnij WSZYSTKIE ustawienia kotła na forum... co parę głów to nie jedna..

Święta prawda kolego.

qwazar
26-10-2010, 21:04
No więc sprawa ma się tak.

Na piecu znowu alarm 01, bo niby brak paliwa choć retorta pełna żaru :evil:
Okazało się, że to ja dałem ciała, bo ustawiłem zawór czwór drożny na pełne otwarcie, ruszyły obie pompy na CO i CWU, spadła temperatura, a piec uznał że nie ma żaru i zrobił stop. :)
Jak pisałem wcześniej z retory leciał nie dopalony węgiel, ale teraz zwiększyłem ilość nadmuchu do ok 40-50% i po dwóch godzinach spada prawie popiół :grin:
Trochę za nisko pali się w retorcie, więc zmniejszyłem czas postoju podajnika o 3s.

Obecne ustawienia to:
- podawanie 8s
- przestój 30s
- przedmuch co 25min + w serwisuwce podniosłem czas nadmuchu do 15s
- podniosłem w ustawieniach serwisowych czas reakcji pieca na "brak wzrostu temperatury" do 45s

Powiem tyle, dobrze że dorwałem ustawienia serwisowe bo jest tam mnóstwo opcji które mogą pomóc w bardziej ekonomicznym spalaniu groszku, oczywiście nie można przesadzać i trzeba ostrożnie wachlować parametrami, ale nie zmieniam wszystkich na raz bo się pogubię ustawieniach.

Pozdrawiam i dziękuję za Waszą pomoc, jest nie oceniona.
Walczę dalej.

Ps. Co do Chwałowic, to może nie ma parametrów EKO, ale ja nie miałem żadnych z nim problemów.
Bobrek na 3tony groszku dał mi w prezencie ok. 20 kawałków wielkości normalnego węgla.
Gdybym je przeoczył ..... ślimak leci w kosmos.

karoka65
26-10-2010, 21:16
Chwałowickim paliłem zeszłej zimy, kupiłem 3 tony luzem i jakby nie ta zadyma przy nasypywaniu to powiem że chyba najlepszy eko jakim paliłem. Niestety od wiosny kicha.

qwazar
26-10-2010, 21:35
Chwałowice i Juliusz palą się prawie idealnie.
Wystarczy pokombinować parę sekund w jedną czy druga stronę i z retorty spada sam popiół.
Tym z Bobrka też dam sobie rady.
Strat większych nie ma, bo nie spalony węgiel ponownie ląduje z składzie opału. :)

qwazar
27-10-2010, 09:03
Radość nie trwała długo, rano piec wygaszony i z alarmem 01.

qwazar
27-10-2010, 19:45
Tanio sprzedam 3 tony groszku z kopalni Bobrek.
Odbiór i załadunek po stronie kupującego. :)

A tak na poważnie to zapytam jakiego groszku używacie i jakie macie ustawienia ?

qwazar
28-10-2010, 20:29
Bobrek : Qwazar 0:1 :)

Sprawa ma się tek:
Piec gasł, ponieważ długi czas postoju pieca w fazie podtrzymania skutkował wypalaniem węgla w retorcie, a co za tym idzie po przejściu w stan pracy żaru, ani węgla już tam nie było.
Żeby piec mógł podtrzymać żar wydłużyłem w ustawieniach serwisowych czas podawania groszku do 12s.
Co do spalania groszku typu Bobrek karoka65 ma 100% racji !!
W przypadku spiekania groszku należy obniżyć, a nie podwyższać ilość dostarczanego powietrza.
Wydłużyłem czas podawania węgla w fazie pracy kotła i zszedłem z nadmuchem do 10-15% możliwości dmuchawy.
Trochę mało piec pracuję w tych ustawieniach, ale z retorty spada prawie dopalony groszek.
Poczekam dwa trzy dni i dam znać jak wygląda spalanie.

Pozdrawiam Qwazar.

karoka65
28-10-2010, 20:47
Napisz proszę jeszcze jak z sadzą ? Czy jest tak jak pisałem ?

qwazar
28-10-2010, 20:55
Prawdę powiedziawszy nie widzę większej różnicy w ilości sadzy przy Bobrku.
Może jak popalę w tych ustawieniach 3-4 dni pokaże się różnica.

karoka65
28-10-2010, 21:06
Prawdę powiedziawszy nie widzę większej różnicy w ilości sadzy przy Bobrku.
Może jak popalę w tych ustawieniach 3-4 dni pokaże się różnica.

Masz rację trzeba trochę czasu. Kiedy kupiłeś ten eko ?

qwazar
29-10-2010, 18:02
Kupiłem jakiś miesiąc temu.