PDA

Zobacz pełną wersję : Gdzie ucieka ciepło z domu??? Nie można nagrzać!!!



PliP
24-10-2010, 23:22
Dzisiaj spotkałem się z dziwną sytuacją. Początek podobny, a nawet taki sam jak w moim przypadku. Efekt końcowy natomiast zaskakująco inny.
Znajomy jest zaskoczony, a nawet załamany tym, że ma zimno w domu. Ściana to oryginalny Wieneberger 44 cm (ja mam EDER). Okna 2 szybowe (ja mam 3 szyby) Strop teriwa i ocieplone poddasze. Ja mam strop lany i na to 15 cm styropianu.
Znajomy ni diabła nie może napalić w domu. Pali w swoim piecu 20kW węglem kamiennym. Temp na kotle około 80*C a w domu - stan deweloperski raptem 19-20*C. Co dziwne jak tylko skończy grzać to temp w domu automatycznie spada i ma zimno.
Jaka jest przyczyna strat ciepła?? Czy może najpierw muszą wygrzać się ściany jego domu??
Bezsensem byłoby dawać styropian na ściany!!!
Inny znajomy ma dom z ceramiki 36,5 cm i po termowizji wyszło mu, że ocieplenie mu się nie zwróci w stosownym czasie.

piwopijca
25-10-2010, 06:25
Nie wiem czy tydzien wystarczy bo jesli ma duzo wody technologicznej to i sezon caly zaliczy do malo udanych finansowo.
Niestety domy o duzej bezwladnosci potrzebuja dluzszego "rozruchu" ale pozniej chwilowe wietrzenie nie zmieni znaczaco temperatury -cos za cos

Pzdr.

PliP
25-10-2010, 07:52
Ja u siebie chyba tego nie miałem - chociaż ja przepalam już od dłuższego czasu i być może ta temp. się ustabilizowała, ściany wygrzały itd.
On pali dosłownie kilkanaście godzin bo dopiero piec kupił w tamtym tygodniu.
Jeśli chodzi o prace wykończeniowe to jego dom stał praktycznie od wiosny gotowy i nic się w nim nie działo - czekało na jesień wstawienie pieca i prace czysto wykończeniowe.
Ciężko mi cokolwiek powiedzieć o bezwładzie i wygrzewaniu : Jeżeli miesiąc później zaczął bym grzać to coś bym wiedział.
Powiem mu, że wszystko OK tylko najpierw ściany muszą się dobrze wygrzać i jak w maju Słońce dobrze przygrzeje to będzie miał ciepło :P

Trociu
25-10-2010, 21:11
Może jednak termowizja prawdę mu powie. Może ma gdzieś "dziurę", o której nie wie, a która może go słono kosztować.

goike
25-10-2010, 21:45
Dzisiaj spotkałem się z dziwną sytuacją. Początek podobny, a nawet taki sam jak w moim przypadku. Efekt końcowy natomiast zaskakująco inny.
Znajomy jest zaskoczony, a nawet załamany tym, że ma zimno w domu. Ściana to oryginalny Wieneberger 44 cm (ja mam EDER). Okna 2 szybowe (ja mam 3 szyby) Strop teriwa i ocieplone poddasze. Ja mam strop lany i na to 15 cm styropianu.
Znajomy ni diabła nie może napalić w domu. Pali w swoim piecu 20kW węglem kamiennym. Temp na kotle około 80*C a w domu - stan deweloperski raptem 19-20*C. Co dziwne jak tylko skończy grzać to temp w domu automatycznie spada i ma zimno.
Jaka jest przyczyna strat ciepła?? Czy może najpierw muszą wygrzać się ściany jego domu??
Bezsensem byłoby dawać styropian na ściany!!!
Inny znajomy ma dom z ceramiki 36,5 cm i po termowizji wyszło mu, że ocieplenie mu się nie zwróci w stosownym czasie.

Co z wentylacją w tym domu. Jaka jest? Jaka wilgotność? Macie higromentr? MOże wentylacja jest zbyt intensywna? Wystarczy że otwory wentylacyjne nie są stłumione kratkami i już całe ciepłe powietrze jest wysysane na zewnątrz. Czy wszystkie okna i drzwi zewnętrzne to są docelowe przegrody, czy jakieś tymczasowe mocno nieszczelne? Bezwładność ścian swoją drogą powoduje uczucie chłodu ale jeśli kocioł jest przewymiarowany to kilkudniowe palenie powinno już dać efekty. Za mało danych żeby podpowiedzieć.

robertsz
26-10-2010, 07:56
Inny znajomy ma dom z ceramiki 36,5 cm i po termowizji wyszło mu, że ocieplenie mu się nie zwróci w stosownym czasie.
Jak na podstawie obrazu z termowizji znajomy określił czas zwrotu inwestycji w ocieplenie?

PliP
26-10-2010, 22:09
Jak na podstawie obrazu z termowizji znajomy określił czas zwrotu inwestycji w ocieplenie?

Ja nie miałem jeszcze termowizji i nie znam się na tym.
Jego ściana ma jakiś tam 2,2 stopień przewodzenia. Jeśli dałby styropian chyba 10 cm to ten stopień przewodzenia spadłby do 1,8. Nie wiem o jakie jednostki chodzi itd
Tak więc koszt wykonania ocieplenia i ponownej elewacji zwracałby się zbyt długo. Jedyne co ma poprawić to izolację fundamentów.

PliP
26-10-2010, 22:17
Co z wentylacją w tym domu. Jaka jest? Jaka wilgotność? Macie higromentr? MOże wentylacja jest zbyt intensywna? Wystarczy że otwory wentylacyjne nie są stłumione kratkami i już całe ciepłe powietrze jest wysysane na zewnątrz. Czy wszystkie okna i drzwi zewnętrzne to są docelowe przegrody, czy jakieś tymczasowe mocno nieszczelne? Bezwładność ścian swoją drogą powoduje uczucie chłodu ale jeśli kocioł jest przewymiarowany to kilkudniowe palenie powinno już dać efekty. Za mało danych żeby podpowiedzieć.
Powiedziałem aby nie poddawał się w hajcowaniu i pomogło- Za oknem z każdym dzień chłodniej a w domu temperatura wzrasta przy czym musi zmniejszać ją na piecu. Tak więc budynek się wygrzewa. Jeśli chodzi o wentylację to ma zwykłe kratki. Okna i drzwi zewnętrzne ma już docelowe.
Wilgotność raczej niska bo całość prac była zakończona u niego na początku wakacji i budynek stał i czekał w sumie to nie wiem na co.
Z tym zimnem to raczej chodziło o wygrzanie murów itd. Jak ktoś pali każdego dnia to nie odczuwa tego problemu co znaczy podnieść w domu temp. z 5*C do np 22*C i utrzymać ją temperaturą na grzejnikach w granicach 35-40*C. Tak bynajmniej jest teraz u mnie.

KrzysztofLis2
27-10-2010, 20:48
Może chodzi o współczynnik przewodzenia ciepła, ale to raczej z 2,2 W/m2K spadłoby do 0,8 W/m2K (nie chce mi się liczyć, tak strzelam po prostu)...

PliP
27-10-2010, 21:00
pewnie dlatego że koszt tej termowizji podniósł o 50% koszt termomodernizacji :D
Z tego co pamiętam to robiła to jakaś firma z Bydgoszczy. Cena to 400 zł- więcej szczegółów nie znam :P

bartosz-w
28-10-2010, 06:51
Z tą termowizją się zastanów. Żebyś się za głowę nie złapał.
Ostatnio oglądałem foty budynku właśnie z tych pustaków, nieocieplonych i cała ściana lekko świeci, a te bez spoinowe przestrzenie to już spore mostki, które świecą na czerwono.
Facet po zdjęciach szykuje się do ocieplenia.

piotrmak
28-10-2010, 07:57
No i problem sie sam rozwiązał. Wystarczyło trochę popalić w piecu. Taki dom to jednak masa betonu, cegły i całej reszty. Wszystko ma swoją bezwładność i pojemność cieplną. Trzeba czasu no i niestety ciągłego palenia

Sebxyz
28-10-2010, 08:05
Witam
Ja odpaliłem piec w zeszły wtorek, palę peletem. Przez tydzień palenia peletu poszło b.dużo. Dom musi się wygrzać (ściana 3 w). Na dzień dzisiejszy widzę, że pomału wszystko zaczyna się stabilizować, dodam że mimo stosunkowo późnego rozruchu dom jeszcze się nie wychłodził. Kamera termowizyjna jak najbardziej wskazane jeżeli mamy jakieś wątpliwości związane z jakością wykonanej izolacji.
Sebxyz

PliP
28-10-2010, 16:48
Kamera termowizyjna jak najbardziej wskazane ....
No właśnie kamera i dobry fachowiec.
Większość tych usług wykonywana jest głównie dla papierka. Ich wykonawcy nie mają natomiast bladego pojęcia o tym co robią.
Znam przypadek gdy to inwestor był pytany ile komorowa jest jego rama w oknie drewnianym.

qwazar
28-10-2010, 20:42
W pierwszym roku zaraz po tynkowaniu, malowaniu etc. miałem wrażenie że grzeje, grzeję i zimno.
Spaliłem sporo groszku.
Drugi sezon grzewczy i wielkie zdziwienie, groszku poszło o połowę mniej a w domu cieplutko.
Wnioski można wysunąć samemu. Dom, ściany, podłogi i kto wie co jeszcze muszą oddać całą wilgoć jaką dostały a potem tylko z górki.