PDA

Zobacz pełną wersję : Rurki z zimnej wody w piwnicy sie pocą



hulio
25-10-2010, 11:55
Witam

Jak w temacie co zaradzić by rurki z zimnej wody się nie pociły przechodzą przez jedne pomieszczenie w piwnicy i dopiero później do kotłowni . I właśnie w tym jednym pomieszczeniu rurki ostro się pocą co za tym idzie woda kapie wzdłuż tej instalacji. Czy założenie izolacji na rurki rozwiąże ten problem. chciałem w tym pomieszczeniu zrobić sobie warsztat ale jak tam jest taka wilgotność to chyba to odpada. Macie może też jakiś pomysł na obniżenie wilgotności w pomieszczeniu(wentylowanie to wiem ,kratki wentylacyjne , wentylatory )ale czy mogę coś jeszcze oprócz tego zastosować.

Z góry dzięki za odp

Liwko
25-10-2010, 12:04
Możesz. Pompa ciepła do CWU skutecznie temu zaradzi. Nie dość że będziesz miał tanią i bezobsługową CWU to jeszcze zniknie problem z wilgocią. Można taką już kupić od 5tyś.

zorrk
25-10-2010, 12:32
Osłoń rurkę i zmniejsz wilgoć w pomieszczeniu.Powinno pomóc
Zmnijeszyć wilgoć to najlepiej wentylacją.
Możesz spróbować też jakiś pochłaniaczy ale to raczej na chwilę.

Jarek.P
25-10-2010, 14:33
Izolacja na rurach na pewno pomoże na wkraplanie się wilgoci na nich, ale nie wyeliminuje samego problemu, jakim jest zbyt wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniu. Tu już jest potrzebna po pierwsze wentylacja, po drugie zadbanie o dokładne wysuszenie pomieszczenia (jeśli nowowybudowane, to może to być jeszcze wilgoć z tynków, wylewek itp), inaczej rosa będzie się pojawiać na innych zimnych elementach, choćby na szybach okien zimą, a nie daj Bóg, jesli się okaże, że jakiś narożnik ściany delikatnie się przechładza, prawdziwki ze ściany będziesz kosą kosił...

J.

gunter
25-10-2010, 16:08
A w jaki sposób najlepiej przeprowadzić wentylację? Tak, kratka wentylacyjna na pewno, pochłaniacze raczej faktycznie na chwilę. A macie jakieś inne sprawdzone metody?

Liwko
25-10-2010, 16:20
Wentylacja niewiele tu da. Mam mechaniczną i też się pocą. Występuje u ciebie tzw. punkt rosy i dlatego na zimnych rurach masz wodę.
To rozwiązanie które podałem wyeliminowało by ten problem. Niestety nie jest najtańsze ale przy okazji będzie kilka plusów. Jak latem ogrzewasz wodę? Masz gorąco w domu w upały?

hulio
25-10-2010, 17:31
Powiem tak rurki już ociepliłem trochę wcześniej ale efekt słaby ponieważ dalej jakieś 1-2 metry za licznikiem zimnej wody dalej woda się skrapla na ociepleniu(tzn pod ociepleniem i w miejscach nieszczelnych padała) ,chyba że źle założyłem ocieplenie rurki. Przeciąłem po prostu izolacje i nałożyłem na rurkę zamykając klamrami , nie wiem czy ta izolacja powinna być całkiem szczelna czyli miejsca łączenia izolacji zakleić jeszcze taśma . Trochę pomogło bo jak mówię na całym odcinku się nie poci , spr jak się będzie to miało z absolutnie szczelnym ociepleniem. A co do ogrzewania wody to albo bojler i elektrycznie albo raz w tyg załączę centralne, a w upały gorąco bym raczej nie nazwał (cały dom ocieplony) temperatura znośna.

Liwko
25-10-2010, 17:52
Czyli skoro masz drogą CWU (prąd) to inwestycja w taką pompę ma sens a przy okazji będziesz mógł latem nieco obniżyć temperaturę w domu. Popytaj w wątku na temat pomp ciepła ludzi którzy mają takie rozwiązanie (piec+ pompę ciepła do CWU)

beton44
25-10-2010, 18:14
Wiesz co liwek,

ja rozumiem że ty masz żonę i dzieci...

ale raz chyba wystarczy zareklamować swoją pompę,

powtarzanie tego 3 raz jest już - nudne?


A na temat:

1. Zrób ogrzewanie i wentylację w piwnicy
albo
2. Nałóż na rurki otulinę...

Liwko
25-10-2010, 18:37
Niczego nie reklamuję ale wiem że to jest po prostu dobry sposób na pozbycie się wilgoci a przy okazji na tanią CWU. Co w tym złego? Za jednym zamachem dwie pieczenie przy jednym ogniu. Facet pyta więc podpowiadam. Jeżeli zrobi inaczej to jego sprawa. Najważniejsze by temat definitywnie rozwiązać.

Pawel78
25-10-2010, 18:53
Nic trudnego nic nowego otulina w twoim przypadku czyni cuda. Proste prawa fizyki.

Artis0
25-10-2010, 20:22
musisz uzyc izolacji kauczukowej - to podstawa przy takim problemie

dareks
26-10-2010, 07:54
musisz uzyc izolacji kauczukowej - to podstawa przy takim problemie

Czy te otuliny są rozcięte, jak je założyć na rury ? Też mi się skrapla woda na rurze z wodomierzem ( jak go zaizolować ? ).

Robinson74
10-06-2020, 23:43
musisz uzyc izolacji kauczukowej - to podstawa przy takim problemie

Masz na myśli AF/ARMAFLEX?
Dlaczego musi być kauczukowa?

Ja mam taki problem w piwnicy, na razie na rurze kanalizacyjnej, ale na wodnej też pewnie będzie, jeśli tylko puszcze wodę do instalacji.