PDA

Zobacz pełną wersję : Jak rozpoznać rodzaj szyb w oknie? Współczynnik przenikania.



Sub
25-10-2010, 22:52
Witam,

Kupiłem dom w którym zamontowane są okna PCV. Okna te mogły byc montowane ok 2000 roku, może nieco wczesniej. Niestety na wewnętrznej krawędzi brak jest jakiejkolwiek informacji dotyczącej producenta, daty produkcji, a co najwazniejsze nie ma też oznaczenia współczynnika przenikalności.

Prawdopodobnie producentem tych okien była firma Tras Okna.

Domyślam się, że w najlepszym razie są to szyby 1,3. Ale obawiam się, że mogą to być też niestety wytwory nieco starsze, a więc o współczynniku 2,8 albo jeszcze gorzej...

Czy jest jakaś metoda na sprawdzenie co to są za szyby pomimo braku ich opisu?

O ile się nie mylę w chwili obecnej jest obowiązek nanoszenia danych producenta na wewnętrzną krawędź okna. Czy ktoś się orientuje od którego roku ten przepis obowiązuje? Dało by to pogląd o wieku tych okien. Jeśli moje okna nie mają tych danych to znaczy, że wyprodukowano je przed wejściem w życie tego przepisu.

Będę wdzięczny za każdą wskazówkę jak oszacować te szyby.

finlandia
26-10-2010, 09:04
Najprostsza metoda to płomień zapalniczki przyłożony do szyby.
Na każdej powierzchni będzie odbijał się płomień - będzie cztery odbicia. Jeśli któraś z szyb jest niskoemisyjna (ciepła) to cień płomienia nie będzie miał koloru niebieskiego a czerwony - żółty - tzn. będzie w ciepłym odcieniu.

Liwko
26-10-2010, 09:19
Najprostsza metoda to płomień zapalniczki przyłożony do szyby.
Na każdej powierzchni będzie odbijał się płomień - będzie cztery odbicia. Jeśli któraś z szyb jest niskoemisyjna (ciepła) to cień płomienia nie będzie miał koloru niebieskiego a czerwony - żółty - tzn. będzie w ciepłym odcieniu.

O to ciekawe. Nie znałem takiej metody. Muszę to przetestować.

Sub
26-10-2010, 13:17
Jeśli któraś z szyb jest niskoemisyjna (ciepła) .
Czy starą szybę z niedzsiejszym już współczynnikiem 1,3 też należy traktować jako niskoemisyjną/ciepłą?
Gdzie leży granica współczynnika sprawdzalnego dla tego eksperymentu?

finlandia
26-10-2010, 17:02
Charlie by powiedział bardziej fachowo.
Uznałbym, że im cieplejsza barwa płomienia, tym cieplejsza powłoka, ale spokojnie - nie pamiętam innych "ciepłych" szyb niż 1,3 czy też 1,6.
Oczywiście to sposób domowy, nie należy na nim opierać wniosków sądowych ;)