PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc pilnie potrzebna!!!



ryhu82
29-10-2010, 09:36
Kominiarze nie chcą mi wydać opinii kominiarskiej dla wspólnego kanału wentylacyjnego wentylacji mechanicznej wywiewnej dla kuchni i łazienki. M.in. z tego powodu wstrzymano mi wydanie pozwolenia na budowę instalacji gazowej. Uzasadnienie kominiarzy jest takie, że Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki mieszkalne i ich usytuowanie mówi o tym, że jak jest kocioł c.o. w łazience to musi mieć indywidualny kanał wentylacyjny nieważne czy działający grawitacyjnie czy mechanicznie. Nie dopuszczają też montażu wspólnego kanału wentylacji wywiewnej, a tylko wywiewenej zrównoważonej.
Mieszkanie w kamiennicy trzypiętrowej, piętro drugie:
- jeden pokój dwa okna: nawiewnik higro w jednym oknie i usunięte uszczelki w górnej części 3/4 skrzydła i ościerza w drugim ,
- drugi pokój jedno okno: usunięte uszczelki w górnej części 3/4 skrzydła i ścierza,
- kuchnia z oknem: planowana płyta gazowa czteropalnikowa,
- łazienka bez okna: planowany kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania o mocy 20kW i kanałem powietrzno-spalinowym,


Proszę o wskazanie gdzie jest taki zapis bo ja nie mogę go znaleźć.

Przeszukałem polskie normy i też nic.

Co mam zrobić w takim przypadku???
Powiedzieli mi, że oni mi nie wydadzą opinii dla wspólnego kanału wentylacyjnego wentylacji mechanicznej dla kuchni i łazienki.

kangaxx
30-10-2010, 00:08
no widzisz jaka mądrość życiowa cie poniewiera,
pozakładaj sobie więcej nawiewników higrosterowalnych i wywal wszystkie uszczelki z okien albo i całe okna, taka wentylacja na pewno zdołuje każdego kominiarza i się odczepią

ryhu82
30-10-2010, 07:29
no widzisz jaka mądrość życiowa cie poniewiera,
pozakładaj sobie więcej nawiewników higrosterowalnych i wywal wszystkie uszczelki z okien albo i całe okna, taka wentylacja na pewno zdołuje każdego kominiarza i się odczepią

Widzę, że merytoryczna dyskusja na forum jest słabością licznych obecnych na forum, jak nie wiadomo co napisać to wystarczy byle co i kumulacja postów rośnie.

Wyjaśniać nie trzeba konfiguracji w oknach bo przecież wszyscy są tacy mądrzy.

sSiwy12
30-10-2010, 13:37
1. Nie ma czegoś takiego jak wentylacja mechaniczna wywiewna zrównoważona (jest wywiewna, nawiewna lub nawiewno/wywiewna (zrównoważona, podciśnieniowa, nadciśnieniowa)
2. Nie napisałeś jaki to kocioł – z zamkniętą komorą spalania, czy „normalny”, a jest to istotne.
3. Nie można łączyć kanałów wentylacji „grawitacyjnej” – przepis nie dotyczy kanałów wentylacji mechanicznej.
4. Ograniczenia wynikają z Rozporządzenia w sprawie WT….


§ 150.
9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi
powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia
stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną
zrównoważoną lub nadciśnieniową.

ryhu82
30-10-2010, 14:00
2. Nie napisałeś jaki to kocioł – z zamkniętą komorą spalania, czy „normalny”, a jest to istotne.

Jak wyżej napisałem

- łazienka bez okna: planowany kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania o mocy 20kW i kanałem powietrzno-spalinowym,

sSiwy12
30-10-2010, 14:30
Przepraszam – nie doczytałem.

Na podstawie cytowanego wyżej par.150.9. bezapelacyjnie ten kocioł nie pobiera powietrza z pomieszczenia i odprowadzenie spalin nie jest grawitacyjne (tylko wymuszone wentylatorem) – czyli ten przepis nie ma w tym przypadku zastosowania.
Potwierdza to również, z tego samego Rozporządzenia:


§ 170.
3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być
instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod
warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań §
175.

ryhu82
30-10-2010, 16:43
Dzięki za utwierdzenie mnie w przekonaniu. Poczekam jeszcze trochę bo może znajdzie się ktoś kto zna podstawę prawną, na którą rzekomo mają się powoływać kominiarze, jakaś PN, ale jedno jest pewne, przepisy nie mogą być ze sobą sprzeczne. Jeśli rozporządzenie w/w mówi o każdej wentylacji w takim pomieszczeniu to może być każda. Pytanie tylko czy jest gdzieś przepis mówiący o tym, że kuchenka gazowa w kuchni musi mieć odrębny kanał wentylacji mechanicznej i kocioł w łazience również odrębny kanał wentylacji mechanicznej - tylko co to niby miało by mieć na celu??? Co za różnica, że są dwa odrębne kanały wentylacyjne czy jeden wspólny dla obu tych pomieszczeń skoro ta wentylacja obsługuje tylko moje mieszkanie?
Jaki organ jest ponad kominiarzami bo do niego chciałbym się odwołać lub ostatecznie rozpocznę batalię sądową.

kangaxx
30-10-2010, 17:28
zdrowy rozum podpowiada że 2 osobne kanały wyciągowe i tak zbiegną się w rekuperatorze i po nim wszystko leci do wyrzutni jedną rurą, opcja wymuszana na tobie przez tych jegomościów obliguje cie do zakupu dwóch reku, po jednym dla każdego kanału co jest kretynizmem, ale znam kominiarzy z tej strony więc mnie to nie dziwi, pisemko pisz' do cechu, wyjaśnij sytuację i domagaj się wyjaśnienia bzdur wygadywanych przez "fahofcuf", nie sądzę by szli w zaparte aż do sądu, grawitacyjna rządzi się innymi prawami więc jak chcą dwa to zrób dwa tyle że będziesz się bujał w którymś ze wstecznym ciągiem w zimie

ot i kawałek merytoryki, aż się spociłem...

MORHOT
30-10-2010, 18:58
Kominiarze nie chcą mi wydać opinii kominiarskiej dla wspólnego kanału wentylacyjnego wentylacji mechanicznej wywiewnej dla kuchni i łazienki.
A powiedz, czy Ty przypadkiem nie masz zwykłego pionu grawitacyjnego (komina wentylacyjnego) zamocowanym na nim wentylatorem wywiewnym??
I czy tego nie nazywasz wentylacją mechaniczną wywiewną?

ryhu82
30-10-2010, 21:51
A powiedz, czy Ty przypadkiem nie masz zwykłego pionu grawitacyjnego (komina wentylacyjnego) zamocowanym na nim wentylatorem wywiewnym??
I czy tego nie nazywasz wentylacją mechaniczną wywiewną?

Nie. Mam już wybudowany kanał z rury ocynkowanej fi 125 izolowanej z wentylatorem wyciągowym na tym kanale i wyprowadzony ponad dach. Kominiarze domagają się wybudowania drugiego tak aby jeden obsługiwał kuchnię a drugi łazienkę. W tej chwili jest tak, że jeden kanał fi 125 obsługuje oba pomieszczenia i nawet jak wentylator jest wyłączony to bardzo dobrze wyciąga powietrze z obu pomieszczeń.

EZS
30-10-2010, 22:02
czyli grawitacyjna z wentylatorkiem ???

ryhu82
30-10-2010, 22:18
czyli grawitacyjna z wentylatorkiem ???

Można by powiedzieć kanał spełniający wymagania PN - WM musi być zaprojektowana tak, aby w okresie wyłączenia wentylatora pełniła częściowo funkcję wentylacji grawitacyjnej.

zibik_eng
03-02-2011, 20:51
Nie. Mam już wybudowany kanał z rury ocynkowanej fi 125 izolowanej z wentylatorem wyciągowym na tym kanale i wyprowadzony ponad dach. Kominiarze domagają się wybudowania drugiego tak aby jeden obsługiwał kuchnię a drugi łazienkę. W tej chwili jest tak, że jeden kanał fi 125 obsługuje oba pomieszczenia i nawet jak wentylator jest wyłączony to bardzo dobrze wyciąga powietrze z obu pomieszczeń.

Wg aktualnych przepisów w skrócie:

jedno pomieszczenie - jeden przewód wentylacyjny .... i nie masz co dyskutować z kominiarzami

Poza tym kominiarze nie do końca mają rację gdyż oprócz zakwestionowania twojego nieprawidłowego podłączenia 2 pomieszczeń do jednego przewodu powinni zakwestionować sam przewód tj nieprawidłową średnicę. rura 125 mm jest za mała - minimum 150 mm !!!

ryhu82
03-02-2011, 21:31
Wg aktualnych przepisów w skrócie:

jedno pomieszczenie - jeden przewód wentylacyjny .... i nie masz co dyskutować z kominiarzami

Poza tym kominiarze nie do końca mają rację gdyż oprócz zakwestionowania twojego nieprawidłowego podłączenia 2 pomieszczeń do jednego przewodu powinni zakwestionować sam przewód tj nieprawidłową średnicę. rura 125 mm jest za mała - minimum 150 mm !!!

Według aktualnych przepisów mam, odebrane już i wykonane zgodnie z projektem jedno fi 125 dla obu pomieszczeń (wentylacji mechanicznej). To tak zwane pojęcie indywidualnej zbiorczej wentylacji mechanicznej - indywidualnej tzn. dla jednego lokalu mieszkalnego budynku wielorodzinnego jest niezależna wentylacja na niezależnym kanale, działająca kiedy użytkownik tego pragnie, zbiorcza, czyli obsługująca więcej niż jedno pomieszczenie tego lokalu.

Nie wiem jak byś wyobrażał sobie dwa oddzielnie pracujące kanały wywiewne, jak jeden działa to drugim wraca powietrze, czy na każdym klapy zwrotne i czemu ta rozdzielność ma służyć?

Klapy zwrotne odpadają bo nie ma przepływu kiedy nie ma pracy wentylatora więc jakie logiczne uzasadnienie dwóch oddzielnych i niezależnie pracujących kanałów?

kangaxx
04-02-2011, 07:48
łał to już wszystko wymieszane...
a ja głupi myślałem że ty reku masz

ryhu82
04-02-2011, 21:02
łał to już wszystko wymieszane...
a ja głupi myślałem że ty reku masz

Chciałbym mieć, ale póki co to tylko to :-D

Madzia 1976
04-02-2011, 22:22
Witam Wszystkich.
Nie wiem cz był tutaj już poruszany ten temat, ale ja mam problem z którym nie wiem jak sobie poradzić.
dzisiaj u nas starsznie wieje i ten wiatr jest mocno odczuwalny w domu.
w łazience mimo zamontowania kratki wentylacyjnej która jest zamknięta wiatr wwiew do srodka. to samo mam w kotłowni i garażu - myśle że to ten sam komin.
do tego wiatr straszliwie hula mi w kominie w salonie. Ogólnie wrażenie jest takie jak by w domu gdzieś był przeciąg. I moje pytanie jaka może być tego przyczyna???. Może ktoś spotkał się z podobnym problemem, nie urywam że jest to pewien dyskomfort, czuy możliwe jest ze to komin jest za krótki ???

Sławek...
04-02-2011, 22:28
jeżeli ten sam komin to może być źle "zakończony" ;) niekoniecznie za krótki

Madzia 1976
04-02-2011, 22:31
Łazienka i garaż komin ten sam ale ten od kominka w salonie to już inny i hula w nim wiatr ze aż starch czy to normalne???

ryhu82
05-02-2011, 06:46
jeśli możesz to wrzuć zdjęcie swojego komina, to przyśpieszy rozwiązanie problemu i na pewno ktoś Ci dobrze doradzi.... na zdjęciu możesz strzałką zaznaczyć lub opisz z której strony wieje najczęściej wiatr ;-)